Structuurplan Lammerenburg in de raad van Vlissingen Veel vogelleed kan worden voorkomen EEN WERKGELEGENHEIDSBELEID VOOR DE WOONGEMEENTE AXEL MET WINTERVOEDERING WIJK BIEDT 18.600 MENSEN ONDERDAK BEKENDMAKING. Gemeente Kapelle. WIE ADVERTEERT ZAL OOK VERKOPEN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 RAADSVERGADERING VAN 27 FEBRUARI per motorvoertuig de wijk in zuilen gaan, terwijl 2880 de wijk /.uilen verlaten. Voor fietsers en bromfietsers liggen de cijfers respectievelijk 140 en 8!)0, terwijl 200 mensen per openbaar vervoer naar Lammerenburg toe zullen i gaan verlaten. i de wijk op de» VLISSINGEN In de raadsver gadering van vrijdag 27 februari leggen b en w van Vlissingen het structuurplan Lammerenburg als discussiestuk voor aan de raad. Dit plan zal, eenmaal voltooid, aan circa 18.600 mensen woonruimte gaan bieden. Het schema voor dit plan kon gemaakt worden nadat belangrijke vraagpunten, zoals de grenswijziging en het wegensche ma Midden-Zeeland, tot een oplos sing waren gekomen. De uitwer king van enkele gedeelten van de schets zijn reeds ter hand geno men, te weten plan Lammeren burg I en plan Volkstuinen. B en w stellen de raad voor om zich te verenigen met het structuurplan Lammerenburg en tevens om in principe te besluiten tot het geven van een uitwerkingsbevoegdheid c.q. wijzigingsbevoegdheid aan het college in de daarvoor in aanmer king komende bestemmingsplan- in hat preadvies wijzen b en w erop dat een dergelijke bevoegdheid een aanmerkelijke verkorting in de gehe le procedure met zich meebrengt en wat men eigenlijk nog belangrijker acht, dat direct en op eenvoudige, wijze kan worden voldaan aan de ei sen die bij de realisering van de plan nen nodig blijken. In de toelichting van het stedebouw kundig adviesbureau Kuyken te Middel burg op het structuurschema staat dat Lammerenburg stedebouwkundig gezien het sluitstuk vormt van de stadsuitleg in noordelijke richting. De wijle West- Souburg is in dit structuurplanopgeno- men. De wijk Lammerenburg zal worden begrensd aan drie zijden door wegen, die deel uitmalten van het hoofdwegen net in ern rondom Vlissingen en in het noorden door de parkeerstrook die als bufferzone tussen de steden Vlissingen en Middelburg fungeert. Een drietal wegen uit het struc tuurplan Midden-Zeeland is van essen tieel belang voor de structuur en de ont sluiting van de wijk Lammerenburg. Dit zijn de aan de westzijde geprojecteerde provinciale weg van Vlissingen naar Middelburg (de belangrijkste oost-west wijkverbinding gaat kruisingvrij onder de provinciale weg door), de randweg aan de zuidzijde (schakel tussen de woongebieden en de haven en industrie terreinen van Vlissingen; tevens wordt dit de belangrijkste invals- cq uitvals- route vanaf de rijksweg 58 en het veer naar het hele stedelijke gebied van Vlissingen) en de Nieuwe Vlissingse- weg aan de oostzijde. Daar deze laatste weg wordt verdubbeld, zal het kruis punt bij West-Souburg komen te verval len. Er zijn evenwel wel twee aansluit- punten op de Nieuwe Vlissingseweg ge projecteerd, één in het noorden en één in het zuiden. De bestaande relatie tus sen Oost- en West-Souburg zal in de toekomst alleen kunnen worden benut door wielrijders en voetgangers. In de wijk Lammerenburg zelf zul len de wegen naarmate ze dieper in de woonbuurten doordringen hun doorgaand karakter verliezen. Verbin ding met het stadscentrum wordt vanuit Lammerenburg verkregen via de Bloemenlaan. Vanuit Paauwen- burg wordt de Van Hogendorpw doorgetrokken in oostelijke richting. Men wil voorts voorkomen dat een typisch Walchers aspect, landbouw- wegen met daarlangs aangebrachte beplanting, verloren zal gaan, door een stelsel van fiets- en voetpaden te ontwikkelen. Het rijwiel- en voet gangersverkeer zal op daartoe geëi gende plaatsen de hoofdverkeerswe gen kruisen, waarbij het de voorkeur verdient dit kruisingvrij te doen plaatsvinden. Bestaande grote oioord-zu:d gaande wa terlopen moeten gehandhaafd worden. Langs de hoofdwegen zijn singels gepro jecteerd. tfv/zzrt C.t'-Nrf.. C-fA. keersintensiteit in het ochtendspitsuur (kwart voor acht tot kwart voor negen) wanneer de wijk Lammerenburg geheel zal zijn voltooid. Men verwacht dat 850 Woningen Men maakt slechts onderscheid tussen twee categorieën woonbebouwing: gezinshuizén en meergezinshuizen. Langs de randweg zijn torenflats geprojec teerd. De eengezinshuizen zijn gegroe peerd in buurten, doe omgeven zijn door openbaar groen. Aan de westkant is de mogelijkheid opengehouden voor boiiw van een aantal bungalows. Bij bijzondere bebouwing denkt men onder andere aan scholengemeenschap pen die elders wegens ruimtegebrek niet meer gebouwd kunnen worden. De lage re scholen en kleuterscholen worden in je in de woonbuurten opgenomen. Wat de winkelvoorzieningen betreft be staat er een zekere voorkeur om twee winkelcentra van ieder ongeveer ander halve ha groot in het plan te projecte ren. Het ene winkelcentrum zou dan in de richting van Paauwenburg komen te liggen, het andere in West-Souburg. Langs de provinciale weg tussen Paau wenburg en Lammerenburg is de open ruimte bestemd voor de aanleg van volkstuincomplexen ten behoeve van de volkstuinvereniging .Levenslust'. Het ligt in de bedoeling om van het plan-Lammerenburg het gedeelte tussen de randweg en de doorgetrokken Van Hogendorpweg het eerst te realiseren. De capaciteit van Lammerenburg wordt gesteld op -5050 eengezinswoningen en 1125 meergezinswoningen, wat een to taal oplevert van 6175 woningen. Gaat men uit van een gemiddelde van 3 in woners per woning, dan blijkt dat Lam merenburg aan ongeveer 18.600 mensen onderdak zal kunnen gaan bieden. Verkeer Voor de tijd van zeven uur 's morgens 'ot zeven uur 's avonds heeft men de •olgende cijfers berekend: motorvoer tuigen 26.000, fietsen en bromfietsen 44.000 en openbaar vervoer 6.400. Men gaat er bij dit alles vanuit dat 1 op de 4 personen in het bezit is van een auto, gerekend vanuit het hart van Lamme renburg, in 8,5 minuut in de binnenstad van Vlissingen is en in 10 minuten in de binnenstad van Middelburg. Men ver bindt hieraan de conclusie dat de beslis sing of in Vlissingen te gaan winkelen of in Middelburg zuiver afhangt van de attractie van de beide binnensteden. In deze nota. die is opgesteld door de verkeersafdeiing van de stichting Instituut Stad en Landschap, wordt verder gezegd dat het aanbeveling verdient om de mogelijkheden van een stadsbuslijn te onderzoeken. Aan dacht verdient volgens de nota de eventuele aanleg van een voorstads station aan de spoorlijn Vlissingen- Middelburg. Men acht het zelfs mo gelijk dat verplaatsing van het hui dige station in noordelijke richting overwogen moet worden. Winkelcentra Tenslotte besteedt de afdeling planon- derzoek van de stichting Instituut Stad cn Landschap aandacht aan de vestiging van de winkelcentra. Men stelt daarbij twee alternatieven tegenover elkaar: of één groot winkelcentrum van circa 12.000 m2, dat met parkeergelegenheid n dergelijke ongeveer 4 ha zal gaan •ergen, of twee kleinere winkelcentra ari tezamen 8000 m2, waarvoor twee maal een terrein van 1,5 a 1,25 ha no dig zal zijn. Hoewel de overwegingen voor en tegen moeilijk tegen elkaar zijn af te wegen, is men geneigd om voor het tweede al ternatief te kiezen, omdat daarbij de aantasting van de functies van de bin nenstad "waarschijnlijk minder groot zullen zijn dan bij het eerste alterna tief. Het komt er op neer dat bij het eerste alternatief maximaal 30 procent minder koopkracht uit Lammerenburg aan de Vlissingse binnenstad zal kunnen toevloeien dan bij het tweede alterna tief, daar één winkelcentrum meestal groter, beter geoutilleerd en breder ge sorteerd zal zijn, dan twee kleinere, die in hoofdzaak voor de aankoop van kort- periodieke goederen bestemd zijn. Een voordeel van twee winkelcentra zou ver der zijn dat de realisatie soepeler is aan te passen aan de jaren vergende vol tooiing van het woongebied, terwijl één hoofdwinkelcentrum fasegewijs moet worden uitgevoerd en zodoende jaren lang onaf blijft. Nu het volop wintert is het voede ren van de in het wild levende vo gels een actueel onderwerp. Er is een nationaal comité wintervoedering van vogels' in Den Haag met als taak het financieel steunen en het stimuleren van de voedering en ver zorging van het in het wild leven de vogels, die tengevolge van streng winterweer gebrek lijden maar iedereen kan ook zelf al of niet in samenwerking met een vogelwacht, natuurbesehermingsv§renigïng of de dierenbescherming, al veel leed voor komen of althans verzachten. BOSVOGELS Deze voedert men ais regel met zogenaamd stroolvoer. dat weliswaar zeer goed is, maar waar van de prijs nogal duur is. Er zijn ook andere voerdersoorten van hoog waardige kwaliteit waarvan de prijs beduidend lager ligt. Deze noemen wij hieronder: Jonkruidzaad: Onkruidzaden zijn bij loondorsers tijdens vaak gratis weg te halen. Voorts zijn zij verkrijg baar bij landbouw coöperaties, gnaandrogerirjen en dergelijke tegen lage prijs. Bij zaadihandelaren zijn onkruidzaden te koop en zijn ook hier de goedkoopste vogelvoederea- den, die er zijn. Tarwepuntjes: Tarwepuntjès is he: tarweafval van graanmaalderijen en meelfabrieken en daar meestal ver krijgbaar. Gemengd met onkruidza den is dit een prima voer, dat door kleine zaadeters maar ook door spreeuwen, vinkachtigen, groenlingen merels en duiven graag wordt gege ten. Apels, tafelresten: verder vormen Een voederlafel is in een fi kostelijk iets. gehele dag komen er talrijke vogelsoorten op af. appels, allerlei eetbaars wat er na het tafelen overschiet als appelschil len, gekookte aardappelen, groente- resten, vetten en dergelijke een stevi ge kost voor allerlei gevogelte in park. tuin, bij wakken en rondom boerderijen. Pinda's, vooral voor me zen (ij. zijn ook goed wintervoer. WATERVOGELS MaaJgerstMaalgerst is een tweede kwaliteit gerst, die niet door brou werijen wordt afgenomen. Deze gerst !s goedkoop. Het is een zeer goed voer voor watervogels en vee' goed koper dan gebroken mals. Wanneer brood wordt ingezameld, vormt d.t met maalgerst een ideaal noodrant soen voor vele watervogels. Ais_ het kan er wat zar.d of grond doorheen mengen dat begunstigd de spijsverte- Dufkeenden: Duikeenden die meestal geen brood eten, kunnen geholpen worden met aaixlaippelschhlen zoals bewezen is in de strenge winter 1962- 1963. De schillen moeten in stukjes worden gesneden, waarna men deze moet laten bevriezen. De bevroren stukjes dan in een wak strooien, waar ze langzaam ontdooien en naar de bodem zinken. De eenden duiken de schillen op. Max, diepte van het wak tot ca. 5 meter. Reigers ed: Afval van pluimveeslach terijen en poelier-bedrijven. Dit voer uitstrooien in ondiep water waaruit het oDgemkt kan worden. Dit is een uitstekende vervalsing voor het mees tal zeer dure vis. Mening lijstaanvoerders In een aparte nota wordt aandacht be steed aan de invloeden van de geprojec teerde wijle Lammerenburg op het ver keer van on naar de binnenstad. Men heeft een schatting gemaakt van de ver- Voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, ontvan gen ter gelegenheid van mijn 80ste verjaardag, zeg ik hierbij allen hartelijk dank. Mevr. P. Ossewaarde- Tange Rusthuis Wolphaartsdijk. Voor de vele blijken van be langstelling bij mijn 80ste verjaardag ondervonden zeg ik allen hartelijk dank. Door het grote aantal bewij- zen van medeleven, ontvan gen na het overlijden van mevrouw E. S. LA SOE-HELLRUNG is het ons helaas niet móge lijk allen persoonlijk te be danken. Wij willen dan ook op deze wijze onze hartelijke dank betuigen voor uw vriend schap en sympathie. De familie P. J. la Soe Oost-Souburg, febr. 1970 Vlissingsestraat 65 Hiermede betuig ik mijn zeer hartelijke dank voor de vele blijken van belangstel ling, ondervonden tijdens de ziekte en de bewijzen van deelneming na het overlij den van mijn innig geliefde CORNELIA BLANKENBURGH geboren Murre. C. Blankenburgh J. de Ia Hayze arts DONDERDAGMIDDAG AFWEZIG. Hedenmiddag 2 uur VERS RUNDVLEES ABATTOIR SEIS WEG MIDDELBURG Voor het weghalen: FLINKE PARTIJ PUIN. Tegen geringe vergoeding te laden of thuis bezorgd- GEBR. DE WITTE WESTKAPELLE Telefoon 01187—37&—340. De burgemeester der gemeente Kapelle maakt bekend: dat, ter voldoening aan artikel 72a, in verband met de artikelen 63 en 10 der onteigeningswet, een com missie uit gedeputeerde staten der provincie Zeeland, bijgestaan door de daartoe door het algemeen be stuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden de 6e maart 1970 te 10.00 uur, ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van onteigening ten name van het rijk ten behoeve van het verbeteren van het kruispunt ,Vierwegen' in de weg Eindhoven - Breda - Vlissingen - Breskens - Sluis - grens (no. 58 van het rijkswegenplan 1968) nabij km 31,240 met bij komende werken, in de gemeente Kapelle, en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan ge noemde commissie mede te delen; dat de stukken, bedoeld in het eerste en laatste lid van artikel 12 der onteigeningswet ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der ge meente, van 20 februari 1970 totdat de commissie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft vol bracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. Kapelle, 13 februari 1970. De burgemeester voornoemd. H. G. van Suijlekom. CHR. LAGERE SCHOOL HOEK Gevraagd een tijdelijk ONDERWIJZER(ES) voor de middelklassen. Brieven met inlichtingen I aan het hoofd der school, J. C. Verhoef, Molendykstr. 6.1 Hoek, tel. 01154 - 34L I AXEL Axel, woonge- meente voor de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Net als in de nieuwe gemeen te Oostburg, menen de lijst aanvoerders voor de gemeen teraadsverkiezingen in Axel, dat hun gemeente bij uitstek geschikt is als woongebied voor de mensen, die in de in dustrieën in de kanaalzone werken. Toch nemen ze daar geen genoegen mee. Una niem zijn ze van mening, dat Axel zelf nog heel wat te bieden kan hebben als het om werkgelegenheid binnen de gemeente gaat. Het tover woord hiervoor is: toeleve ringsbedrijven. De heer D. J. Oggel, die optreedt als woordvoerder van de chris telijk protestante lijst: ,Axel was een industriegemeente, omdat in de oude constellatie deze gemeente aan het ka naal grenst. Dat hoeft niet helemaal afgelo pen te zijn. De gemeente kan de vestiging van toeleveringsbedrij ven en kleïnindustrie bevorderen. We hebben de terreinen en de af stand is gunstig. Ook de heer J. Dieleman, lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid in Axel, vindt dat Axel meer moet zijn dan woongebied: ,Maar de moge lijkheden hangen hoe je het ook draait of keert af van de kanaalzone. Ik vindt het wel nood zakelijk, dat hier toeleveringsbe drijven komen, omdat je altijd een aantal mensen hebt, dat niet in de grote industrie wil werken. En voor die mensen moet hier ook plaats zijn'. Ten aanzien van de werkgelegen heid ziet de lijstaanvoerder van de Boerenpartij in de nieuwe ge meente Axel, de heer J. P. Die leman, weinig concrete taken voor het gemeentebestuur: ,Het enige dat we kunnen nastreven is een goede samenwerking met Sas van Gent en Temeuzen'. De KVP-hjst- aanvoerder M. L. M. Ysebaert wees op de reeds aanwezige aan zet van gevestigde toeleveringsbe drijven. Zijn naamgenoot A. Yse baert van Algemeen Belang een lijst vam Zuiddorpe en Koewacht) deelt op dit punt zijn mening. Zijns inziens biedt Axel voldoen de gelegenheid cm op ruime af- staind van de bebouwde kommen ruimte te reserveren voor bedrij ven. De heer A. H. van der Lee (gemeente belang) zei naar aan leiding van het punt. werkgelegen heid: ,We opteren wel voor een vorm van inspraak in het haven schap. We dachten aan een positie zoals Middelburg heeft bij het ha venschap Vlissingen, een advise rende functie dus. Als woonge- meente heb je daar in verband met eventuele luchtvervuiling al le belang bij'. Ook de heer Van der Lee ziet in de nieuwe gemeen te Axel beperkte mogelijkheden voor toeleveringsbedrijven. Ook de KVP, de PvdA en de chr. prot. lijst vinden, dat Axel inspraak in het havenschap moet krijgen. Pvd A-lijstaanvoerder Dieleman voegde daaraan toe: ,Ik ben er niet van overtuigd, dat we een vinger in de pap vam het haven schap krijgen Goede wijken Met name nu Axel een typische woongemeente zal worden krijgen de uitbreidingsplannen extra aan dacht. De heer Dieleman van de PvdA: ,Je kunt nooit zeggen, dat een gereedgekomen wijk je hele maal bevrediging schenkt. Het had altijd beter gekund. Toch meen ik, dat Axel de vergelijking met de meeste andere plaatsen verband een wat groot woord'. Al le lijstaanvoerders zijn van me ning, dat bij de verdeling van de woningen over de verschillende kernen het aantal moet worden afgestemd op de behoefte: in ieder geval mogen de kernen hun le vensvatbaarheid met verliezen. Jeugd Openheid VERKIEZINGEN ZEEUWSCH- VLAANDEREN III kan doorstaan. Er ïs een tijd ge weest, dat Axel alleen maar wo ningwetwoningen kreeg toegewe zen. Tegenwoordig krijgen we al leen maar premïewoningen. Als gemeente zou ik meer evenwich tigheid in het toewijzingsbeleid willen bepleiten'. De heer Dielemaoi van de BP vindt dat de gemeente zo weinig moge lijk beperkende maatregelen moet nemen ten aanzien van de parti culiere bouw: .Ook moeten we zoveel mogelijk woningwetwonin gen zien los te krijgen. Wat de uitbreidingsplannen betreft zou ik een voorbeeld willen nemen aan Emmen. Het hoeven niet altijd va die dure voorzieningen te zijn om. een wijk toch aantrekkelijk te ma ken'. De heer Van der Lee wil hoogbouw uit Axel weren: ,Wel goedkope en dure bungalows en vanzelfsprekend woningwetwonin gen. De indeling van de wijken hangt af van de grondprijs'. De heer Ysebaert van de KVP wil, koste wat kost, 150 woningen per jaar bouwen in Axel. verdeeld over de verschillende kernen. De heer Ysebaert van Algemeen Be lang: .Niet alleen woningwetwo ningen. maar ook middenstands woningen en bejaardenwoningen. Flats "moeten als het even kan. worden gemeden. Ze leveren toch geen ruimtebesparing op en be knotten de bewoners in hun be wegingsvrijheid. De heer Oggel wil evenals de heer Dieleman (bp) een voorbeeld nemen aan Emmen: .Overigens geloof ik, dat we er ta melijk goed in geslaagd zijn om aanvaardbare nieuwe wijken te maken'. De heer Oggel wil de be volking in zijn geheel en groeps gewijs inspraak geven bij de za ken waarvoor ze belangstelling heeft, dus ook voor de wonin- oouw: .We moeten dan zorgcin voor de nodige informatie, bijvoorbeeld een brochure over Axel voor de nieuwe inwoners. Ik zou graag zien, dat Axel meer ging doen aan public relations, opdat deze ge meente als w-oongêmeente wordt gepresenteerd. Wat inspraak van ie bevolking betreft zijn huurders- verenigingen bijvoorbeeld een goe de zaak. Zeggenschap :s in d:t De heer Dieleman (pvda) zei groot voorstander te zijn van openheid van bestuur: ,Dat er geen publiek naar de raadsverga deringen komt is de schuld van de raad zelf. Voorkauwen in commis sievergaderingen werkt gebrek aan belangstelling in de hand. De PvdA wil proberene regelmatig van te voren vergaderingen te be leggen, waar ieder z'n zegje kan doen'. De heer Dieleman (bp) ziet er wel wat in om de raadsagenda vooraf in verschillende wijken te verspreiden en dan te bespreken: .Overigens zijn ei nog maar wei nig concrete voorbeelden ran in spraak van de bevolking.' De heer Van der Lee over inspraak: .Wan neer het in een redelijke vorm wordt gegoten en als inspraak niet verwordt tot keet schoppen en voor de voeten lopen, ben ik er niet tegen. Ik ben niet optimis tisch, gezien de ervaringen met de sportraad, waar bijna niemand aan deelnam. Die huurdersvereni ging, dat lijkt me nuttig en voor Koewacht wellicht een wijkraad. Met name dat laatste zal de aan dacht verdienen'. De heer Ysebaert (kvp): ,De KVP-fractie zal van tijd tot tijd vergaderingen beleggen om de mensen de kans te geven hun wensen kenbaar te maken'. De heer Ysebaert (alg. bel.) is er voor stander van, dat "o en w en de raadsfracties regelmatig contact met de bevolking hebben en recht streeks van gedachten wisselen. Onderwijs De heer Ysebaert (alg. bel.) vindt dat het gemeentebestuur stappen moet ondernemen om in Axel een havo-school of een dependance van een havoschool te vestigen. Ook een hts lijkt hem geen over bodige luxe. De heer Oggel is iets bescheidener op dit punt (mavo als het mogelijk is uitbrei den tot havo en lts op den duur uitgroeien tot mts),De activi teiten moeten uitgaan van de scho len, voor de gemeente ligt hier al leen een stimulerende taak'. Ver der wenst de heer Oggel de aan stelling van vakleerkrachten licha melijke opvoeding en creatieve vorming. De heer Dieleman (pvda) acht een havo en een hts niet haal baar: .Daarom hebben we het ook niet in .het programma gezet'. Wat de uitbreiding van de onder wijsmogelijkheden' betreft ziet de PvdA-lijstaanvoerder Axel in een moeilijke positie met Tevneuzen en Hulst, waar havo-scholen zijn, op korte afstand De heer Diele man van de Boerenpartij zei op bet gebied v-an het onderwijs geen deskundige te zijn: ,Daar weet ik nog te weinig van'. Ook de heer Van der Lee is niet optimistisch over de vestiging van een havo- school in Axel. Het kan volgens hem nog wel enkele decennia du ren. Wat het lager onderwijs be treft is de heer Van der Lee voor stander van de aanstelling van vakleerkrachten lichamelijke op voeding. Zowel wat de havo-school "als de aanstelling van vakleer krachten betreft, is de heer Yse- De nieuwe gemeeute zal veel moe ten doen voor dc jeugd, aldus de heer Ysebaert (kvp): ,Er zal een geheel nieuwe subsidieregeling moeten komen. Ik denk ook aan gebouwen, waar de jeugd zelf over kan beschikken. Ilt ben er voor, dat we een jeugdraad op richten om op die manier inspraak te verwezenlijken.' De heer Van der Lee ziet als meest urgente punten in het jeugd- en sportbeleid van de ge meente een sporthal cn een goede zwemgelegenheid Met behulp van vakleerkrachten kunnen de team sporten in Axel volgens de heer Van der Lee tot ontwikkeling ko men. De heer Dieleman (bp) stelt voorop, dat de Boerenpartij zui nig is on het geld van de gemeen schap. Volgens deze partij moeten collectieve voorzieningen een slui tende exploitatie hebben: .Ik dacht dat met behulp van vermo gende mensen wel voorzieningen zijn te treffen. Een sporthal hier is een verantwoorde zaak'. De heer Dieleman (pvda): .Je ziet al lerwegen dat de jeugd dreigt te ontsporen. Ik juich van harte toe, dat de jeugd kritisch staat ten opzichte vam de maatschappij. Het is een taak vam de gemeente om de jeugd op te vangen en de gelegenheid te bieden zich in crea tieve zin te ontwikkelen. Ik ben bereid om daar nogal wat geld aan te spenderen. De jeugd moet hierbij wel inspraak hebben. Je moet ze er bij betrekken. Dan zul len ze met vallen en opstaan le ren hun houding :n deze maat schappij te bepalen'. De heer Oggel vindt, dat initia tieven voor Jeugdwerk niet van de gemeente maar van particulie ren moeten uitgaan: ,Het is een goede zaak nm een w>—-oorde vrije tijdsbesteding te stimuleren' Burgemeester De reacties op cle vraag naar de gewenste inspraak bij de benoe ming 'van een burgemeester va rieerden van ,niet wenselijk' tot .gekozen burgemeester'. Algemeen Belang, de Partij van de Arbeid en de" Boerenpartij wensen een zover mogelijk gaande vorm van Inspraak. De heer Dieleman van de PvdA tekende hierbij aan, dat dit punt in Axel waarschijnlijk wel met aam de orde zal komen. De heer Oggel acht inspraak niet wenselijk, de heer Van der Lee vindt dat de raad niet de verant woordelijkheid kan nemen om een voordracht op te stellen, wel acht hij het "noemen van kwali teiten wenselijk; de heer Ysebaert van de KVP wenste geen com mentaar te geven. Zeteltekort Oe gemeenteraad van Axel zal vijftien zetels tellen. De verwach tingen van de lijstaanvoerders kunnen onmogelijk uitkomen, want zelfs bij optelling van dc 'aagste prognoses zouden er zes tien zetels moeten zijn om een ieder aan zijn trekken te laten komen. Dit waren de prognoses van de lijstaanvoerders: Gemeen te Belang 2 zetels met een kans op 3, Boerenpartij minstens 1 en misschien wel 2. Partij van de Arbeid bijna zeker van 3 zetels, christelijk protestantse gToen hoopt op 5 zetels, KVP overtuigd van 5 zetels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7