AFFAIRE-KEURTURNEN IN DE ZEBRA m ZEBRA IS WEL VITAAL MAAR GEZICHT STRAALT GEEN GEZONDHEID UIT astfi si TURNKRING MET 10.650 LEDEN IS TOE AAN BETAALDE KRACHT ZEBRA GAAT VOOR 1850 OF 1300 GULDEN ACHTER DE MUZIEK AAN VAN DE POST: GEEN ENKELE WAARDERING VOOR HET BELEID Opvreten Volkskracht Criticasters Verantwoordelijk In jaren niet Ellende i1?! Incident Zo kalm Bijval Peningmeester J. J. v. d. Sande nam afscheid Erelid Tien uur MAANDAG 16 FEBRUARI 197C PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN DE POST „.gefaald.... GOES ,Ik was doodsbang dat er in deze vergade- riii0" stukken en brokken zouden komen omdat het discussiepunt keurturnen de gemoederen wel erg verhit heeft in de afgelopen maanden'. Deze bekente nis kwam zaterdagmiddag tijdens de algemene jaar vergadering van de Zebra (Zeeuws-Brabantse turn kring) in Slot Osteude te Goes van de heer A. Knol, voorzitter van de VTV nit Vlissingen. Die stukken en brokken' bleven tenslotte inderdaad uit. Maar evenzeer moet vastgesteld worden dat de ,affaire- keurturnen' in deze vergadering niet uitgepraat werd. Dat was voor een niet gering deel te danken (te wijten, zullen sommige betrokkenen zeggen) aan de welbespraakte heer J. Boon, voorzitter van Sportlust uit Hansweert. Hij stelde: ,We zitten de laatste jaren urenlang te praten over het beroerde woord keurtur nen. Maar de verenigingen die er interesse voor heb ben en die denken dat ze het beoefenen en ik herhaal met nadruk: die denken dat ze het beoefenen, zijn ver in de minderheid. Van de 50 verenigingen in de Zebra komt er bij 45 keurturnen nooit voor. Die willen hun leden alleen maar een uurtje gezellig gymnastiek la ten doen. Daarom moeten die vijf clubs die het wel interesseert de koppen maar bij elkaar steken. En laten we hier verder het zwijgen toedoen'. Met een donderend applaus werd de heer Boon beloond en de stemming was op dat moment zodanig dat de voor standers van keurturnen het toen niet meer waagden tegen deze numerieke meerderhid op te boksen. La ter tijdens de rondvraag, kwam de affaire toch weer ter sprake. Maar het opvallende was dat Zebra-voor zitter H. A. Ossewaarde uit Yerseke de smeekbeden van de voorstanders van keurturnen niet verhoorde: hij zegde niet duidelijk toe dat het bestuur van de Zebra met de technische commissie, met de betrok ken clubs (die voor keurturnen zijn) en met de trai ners (die voor keurturnen zijn) aan tafel wil gaan zitten. De heer Ossewaarde zei alleen: ,Nou, techni sche commissie, neem dat eens in overweging'. kruit gestoken door de keurturnkampïoenschappen van de Zebra irig jaar in Yerseke: het prestatiepeil van de meeste deelnemers predikaat .keurturnen' niet langer en met name voor de trainers .Je (Astrow uit Souburg en VTV uit Vlissingen) en Van Boven Yerseke) wat dat aanleiding via een artikel in de PZC enkele (op- kntische kanttekeningen te plaatsen bij het keurturnbeleid van de vilden opnieuw keurkorpsen binnen de Zebra opbouwen. Het gevolg het jaarverslag van de Zebra een felle aanval werd gedaan op beide ir het kopje ,Hst beleid Inzake het keurturnen'. De heer Ossewaar- lens de vergadering zaterdagmiddag overigens duidelijk dat dit ;t jaarverslag van do Zebra, niet als onderdeel van het jaarverslag 'den maar als .een nota gevoegd bij het jaarverslag'. bevreemde mij dat het bestuur geen en kele verantwoording voor het keurtur nen wil nemen terwijl dat bestuur wel de verantwoording neemt voor al lerlei andere taiken. Als de heer Osse waarde zegt dat de krJjgjaarvergade- ring met overweldigende meerderheid besloten heeft te stoppen met de keu korpsen dan moet h.j er ook bij zeg gen dat die vergadering dat vooral gedaan heeft op aanraden van het be stuur van de Zebra.' (Van onze sportredact ie) Voorzitter Ossewaarde. ging zaterdag middag tijdens zijn openingswoord uit voerig in op deze kwestie. Hij stelde: ,\Vi] waren van mening dat wij een kring hadden, gedragen door ideale onmisbare banden van saamhorigheid, begrip en spontane medewerking. Dat dachten wij tot 15 decemhcr, toen Heek dat enkele leiders van hij onze kring aangesloten verenigingen meen- den een regionaal dagblad in de arm te moeten nemen om bestuur en teeh- idsfiie commissie van de Zebra te ho- Ikllen van verkeerd beleid en dat ren. Waarom, vraag ik mij verder af, komen deze heren niet op een teohnt- sdhe vergadering met hun kritiek voor de dag? Daar hoort het tenminste thuis. Of te het werkelijk hun bedoe ling vli'a de pers hetze te zaaien en ik citeer het kranteartikel een op positiegroep te vormen Het is mij ook bekend via telefoontjes met an dere verenigingen het verheugt mij dat te kunnen zeggen dat velen zich hiervan hebben gedistancieerd. Weten deze criticasters wel dat oppositie in polilt-'-eke zin betekent: bestuur weg en wij zullen het wel opknappen?' hj vervolgde: .Nu hadden wij de- neriegpn, ware het met dat nader- iud bleek uit gesprekken met pro- racale en gemeentelijke overheden en nk besturen van nog niet aangeslo ten verenigingen, waarmee contacten waren gelegd, dat de goodwill die de Zebra in de loop der jaren gekweekt bsff ernstig dreigde aangetast te worden. Behoefte óm deze onrecht vaardige kritiek in een of andere krant te beantwoorden hadden wij niet. Wij gaven de vooiriceur er aan dit binnenshuis te houden. liet was te per soonlijk. Om deze reden besloten wij een nota bij het jaarverslag van de secretaris te voegen.' De heer Ossewaarde noemde nog meer: Jk vraag me af of het deze criti casters wel duidelijk is dat een krlng- jaarvergadering (een wetgevende ver gadering is en dat op de laatste ragjaarveaigadeiriog niet overweldi gende meerderheid het beskuit is ge nomen alleen een meisjéstrainiuigs- groep te vormen. 1-Iet bestuur heeft dit besluit te eerbiedigen e.n unt te voe- En de heer Ossewaarde tenslotte in zijn openingswoord over dit onder werp: .Wat hier in onze kring regel matig voorvalt, komt in geen enkele andere kring v&n het IvNGV voor. Wordt wel voldoende begrepen wat staat in de statuten van het verbond en ook van de verenigingen waarvan de critici leider zijn. namelijk dat ons doel is dw bevordering van do volks gezondheid en de verhoging van de volkskracht naar lichaam en geest. Dat moet voorop staan en persoon lijke eerzicht inag zelfs niet om de hoek komen kijken. Het. ligt niet in mijn bedoeling het punt keurturnen ter tafel te brengen. Dat hoort op de technische vergadering thuis. Maar ik wil u wel in de gelegenheid stellen, afwijkend van de agenda, over deze onverkwikkelijke aangelegenheid to discussiëren. Maar doe het kort en za kelijk en met een eerlijke overtui ging', aldus de heer Ossewaarde. Een man. dlie zich tot dan toe niet. in het openbaar in de discussie bad begeven, de heer H. M. van de Post, voorzitter van Deltasport uit Zierik- zee, sprong als eerste op de bres voor liet keui-tumen: ,Ik heb geen enkelo waardering voor het beleid van de Zebra inzake het keurturnen. Dat be leid heeft zonder meer gefaald. Hot heer Van de Post voorts: .Wij zijn bij deze zaak betrokken omdat wij vooral leverancier zijn van ta lent b-Jj de meisjes. Als de secretaris van de Zebra, in de nota bij zijn jaar verslag lxet verwijt maakt dat de he ren Van Boven en Van de Samide niet wilden optreden als voorzitter van de technische commissie van de Zebra zodat ze dan hum stempel konden druk ken op het keurbomen in de Zebra, dan blijkt dat de secretaris geen kaas van dut onderwerp heeft gegeten. Dan keüt Mj de moeilijkheden en de- enor me omvang van het werk met, ver bonden aan de opleiding van keurtur- ners en -turnsters. Dat kan één man niet alleen doen. Daarom is die op merking misplaatst. Dieven vang je met dieven. Geef de criticasters daar om gelegenheid het samen unt te voe ren. Laat de criticasters elkaar maar eens opvreten. Maar misschien ook gaat dat goed en dan bespaart Zehra zich kritiek voor jaren.' De heer Ossewaarde: ,Maar u kent de geschiedenis toch. Het peil zakte. Het ging niet langer. Er was niet vol doende talent. De financiën speelden een rol. De leiding speelde een rol. Met de meisjes gaan we door. Als daar wat uit groeit komt er echt wel weer een keurkorps voor dames. Maar dat gaat geld kosten. En als zij met modder gaan gooien slaan we terug. De heren Van Boven en Van de Saniïe hebben hun medewerking geweigerd.' VZOS-trariner Van Boven: .Ik heb al tijd op een bijzonder prettige manier samengewerkt met hel dagelijks be stuur en de technische commissie en in feite streven we hetzelfde doel na: het keurturnen weer op poten te zet ten. Ik begrijp uw kritiek niet op mijn uitlatingen die in de PZC ziijin gekomen. In feite heb ik daarin het zelfde gezegd als een jaar geleden Jn de jaarvergadering, namelijk: we moe ten een punt acihter het verleden zet ten en opnieuw beginnen met meisjes en jongens. Ik heb de Zebra niet al leen verantwoordelijk gesteld. Wij zijn allemaal verantwoordelijk. Ik ben wer kelijk onderste boven van die aanval in de nota op mijn persoon. Dat was geen aanval op zaken maar op mijn persoon. De Zebra moet open staan voor goed bedoelde kr.tiek. Laten we het gevloek en getier staken. En geen aanvallen meer op personen. Maar la ten we met z'n ai! en proberen het keurturnen op gang te krijgen.' Voorzitter Ossewaarde: ,We staan wei degelijk open voor kritiek. Maar het gaat om de manier waarop. Als u weet dat ik :n de provinciale sport raad een subsidie voor de Zebra moet verdedigen dan zult u mij begrijpen als ik ook nog vertel dat een lid van gedeputeerde staten voorzitter van die ra,ad is en dat dan tegen mij gezegd wordt in de sportraad: maar gaat het wel zo goed met de Zebra?' De heer Ossewaarde herinnerde de heer Van Boven voorts aan een telefoongesprek dat zij samen gevoerd hebben en waar- In de heer Van- Boven zelf had ge zegd dat er tijdens de kampioenschap pen in Yerseke nauwelijks meer spra ke was van keurburnen. Van Boven wilde dat we'1 toegeven: ,Bij de da mes was er één die het kon. Het was een wedstrijd die op geen enkele ma nier meer met keurburnen te maken had." De heer Van Boven bestreed echter dat hij zoals voorzitter Ossewaar- Souburg tevens voorzitter van de technische commissie) maakte nu be kend dat voorafgaande aan de kring- technische vergadering een vergadering gehouden zal worden met de vereni- -:-gen die aan keurturnen doen. de had gesuggereerd nooit op technische vergadering het probleem ter SDi-ake had gebracht: ,Ik heb er voor gepleit om bij de kampioenschap- pen verplichte onderdelen voor schrijven maar ik kreeg geen voet aan de grend. Bovendien wilde ik niet te kritisch zijn omdat de tc volkomen nieuw was. Mijn indruk was dat de tc wel met iets zou komen. En dat denk ik nog. Er is ook vooruit Bij de keurtumdag m de voer lichamelijke opvoeding in Den Haag waren tenminste twintig Zeeu wen aanwezig. En dat is in geen ja ren gebeurd. Ik héb geen kritiek. Ik heb alleen maar goed bedoelde raad. De heer Ossewaarde: ,Maar waarom moet dat gepubliceerd worden in een provinciaal dagblad?' De heer Van Boven: ,De sportredactie vroeg mijn mening over de kampioenschappen en dan zeg ik die want ik weet wat ik zeg en ik sta voor 100 procent acliler hetgeen in de PZC is gekomen. Als ik gezegd had: de Zebra is do beste kring die er is, zou u niet zo gereageerd hebben.' De heer Ossewaarde: .Nu overdrijft u.' Een abrupt einde kwam aan de dis cussie toen de heer Boon van Sport lust uit Hansweert zijn stem verhief (een stem die er zijn mag: hij was de eerste die geen gebruik maakte van de microfoon en toen de voorzit ter informeerde of er aanwezigen wa ren die het niet konden verstaan, schalde de heer Boon: ,Dat zou dau de eerste keer zijn'). De heer Boon dan noemde zichzelf ,een goed afge vaardigde', die de vergader techniek wel kant en bij het lezen van het jaarverslag al direct begrepen had dat één bladzijde uit dat verslag over het keurturnen ,de hele vergadering zou beïnvloeden. De heer J. B. C. Oldeman, voorzitter van Astrow, wilde nu ook wol in het strijdperk treden. Hij het eerst weten dat hij na de stormachtige bijval die de woorden van de heer Boon hadden opgewekt, weinig voor verdere discus sie voelde. Hij stelde als voorzitter van een club die zeer nauw betrok ken is bij de opleiding van keurtur- ners: .Keurburnen is éen bonk ellende. En alle ellende die er nu is zal er ook wel blijven. Maar met zwijgen Hos je niets op. En ook al krijgt het bestuur hier gelijk van deze vergadering dan betekent dat nog niet dat het bestuur ook gelijk heeft. Op de technische ver- fadering was nog niets bekend over ie nota die bij het jaarverslag is ge voegd daan-om moeten we er nu over praten.' Ben Weststrate van Volharding uit Goes (een van de Zeeuwse keurtur- ners) deed nu een beroep op het Ze- bra-hestuur: ,Maar wanneer kannen de betrokken clubs dan praten? De Zebra jani- il de boot af: ,De verenigingen moeten dat zelf regelen.' Van Boven: .Maar de Zebra moet ook het keortomen bevor deren. De clubs moeien voor de oplei ding zorgen maar de Zebra moet de zaak bij elkaar brengen en coördine ren.' De heer Ossewaarde: .Nou, tech nische commissie, neem dat eens in overweging.' openb. dat hij er alles aan gedaan heeft om de betrokken clubs, de heren Van de Sande en Van Boven, het bestuur van de Zebra en de voorzitter en secre taris van de technische commissie in een vergadering bijeen te krijgen. Donderdag jongstleden zou die verga dering gehouden worden maair dat luk te niet omdat (zoals de heer Osse waarde ons na de vergadering vertel de) Van de Sande naar Brabant moest en VZOS een bestuursvergadering had. De lieer I\nol: ,Ik vraag u nogmaals om met deze drie verenigingen (As trow, VTV en VZOS) aan tafel te gaan zitten.' De heer Van de Post: jDan willen Volharding en Deltasport er ook wel bij zijn.' De heer Osse waarde: ,Voor mij is het incident to taal gesloten. Volgens mij liggen er geen problemen meer!' (luide protes- 'Van onze sportredactiei Vooropgesteld: de Zeeuws-Brabantse turnkring beter bekend onder de roepnaam Zebra geniet een uitate- kende gezondheid. Enkele voorbcel- den wit de vitaliteit: ieder jaar ko men er nieuwe verenigingen bij <er zijn er nu precies vijftigvorig jaar passeerde het ledental de 10.000 en inmiddels zijn er al 10.050 leden bij de ranrdigheidsproeven 'zowel bii de jeugd als de seniorenhad de Ze bra vorig iaar het hoogste percenta ge 'de boiulsvoorzitter voegde Zebra- voorzitter H. A. Ossewaarde toe.Het wordt tijd dat jullie eens concurrentie krijgen') en aan een jeugddag van de Zebra nemen meer dan 3000 jon gens en meisjes deel! Geen reden dus om met een team medici zorgelijk rond het bed van (le patiënt te gaan staan want de patiënt! heeft bepaald geen behoefte het bed te houden. En toch doen de publicaties met name in dit dagblad vermoeden dat de Zebra een wat tobberig bestaan leidt. Hoe is 'dat dan wel te verkla renHet antvjoord is simpel: niet door liet maar steeds stijgende leden aantal komt de Zebra voornamelijk in het nieuws, niet door de vele honder den geslaagden voor het vaardigheids diploma, bereikt de Zebra, in forse op maak. de nieuwskolommen en niet door een massaal bezochte jeugddag wordt de aandacht fel gericht op dezt turnkring. Maar vjel komt de Zebra hel verlicht in de spotlights te staan als de keurturners van de kring strij den om de Zebra-titel. En nu is het inderdaad begrijpelijk dat de heer J. Boon, voorzitter van de gymnastiekvereniging Sportlust uit Hansweertverzucht: JJe pers moet ook eens de aandacht richten op die verenigingen die 100, 150 of meer gymnasten gewoon een uurtje gezel- Mge gymnastiek per week bezorgen. Inderdaad: die clubs doen ook lof waardig werk. Maar het is na een maal een feit dat in de publiciteits media 'of het nu dagbladen, radio of tv betreftde topprestaties domine ren. Ook meneer Boon zal weinig be langstelling hebben voor de duizen den naamloze krabbertjes' die lid zijn van schaatsverenigingen en die op slo ten en plassen op de smalle ijzers staan. Maar diezelfde meneer Boon we hebben het hem overigens mei gevraagd maar het i-s vrijwel zeker - zal wis en waarachtig viel de presto^ ties van Ard, Kees. Jan. Eddie en Jappie op de voet hebben gevolgd. Ook zal meneer Boon waarschijnlijk meer geïnteresseerd zijn in de prestaties van Ajax en Feijenoord in de Euro pese cupduels dan in het wel en wee van Smerdiek en Spui om maar er~ kele clubs te noemen waar ook ge zellig een uurtje' aan sport wordt ge daan, om er maar enkele te noemen. Daarmee is dachten wij duide lijk verklaard, dat niet dc vaar digheidsproeven, niet de jeugddag, niet het toenemende aantal leden, maat wél het keurturnen het meest opval lende gezicht van de Zebra voor de buitenwacht is. En dat gezicht om- even de beeldspraak van vitali teit en ziekte aan te houden straalt nu niet bepaald een stralende gezond heid uit. Want juist het keurturnen van de Zebra dat voor veel buiten staanders het image van deze turn kring bepaalt sukkelt erg met zijn gezondheid. Daarom is het befreterenswaardig dat er zaterdagmiddag tijdens de jaarver gadering van de Zebra in het Slot van Ostende in Goes niet resolute maat regelen zijn genomen om althans een poging te doen. het Op sterven na dood zijnde keurturnen nieuw leven in te blazen. Zebra-voorzitter Ossewaarde heeft het bij herhaling gezegd: het zijn de verenigingen die moeten zor gen voor het kweken van keurtur ners en -turnsters. Niemand zelfs de zogenoemde oppositie niet zal hem dat bestrijden. Maar het één (de clubs moeten het talent leveren) sluit het ander (de Zebra moet stimuleren en coördineren) niet uit. Bij herhaling is het bestuur van de Zebra zaterdagmiddag gevraagd ook weer strijdbaar op de bres te gaan staan voor het keurturnen. Maar even eens bij herhaling hield het bestuur de boot- af. Eerst stélde de heer Osse waarde dat de betroklcen clubs het zelf maar moesten regelen en later ging hij onder druk zo ver te technische 1 issle. zeggennou, neem dat eens in overweging', kringt haast het vermoeden dat zelfs het 'bestuur van de Zebra de waarde van het keurturnen als visitekaartje voor de buitenwacht onderschat. Wat had er bijvoorbeeld kunnen ge beuren f Opnieuw kwam het tot el lenlange maar in feite vruchteloze dis cussies over het keurturnen. In zijn openingswoord (zie elders op deze pa gina) deed voorzitter Ossewaarde een felle aanval op zoals hij het noem de /ie criticasters.' Maar was heel de discussie niet overbodig geweest als hij aan zijn kritiek ook een post- lief voorstel had verbonden. Bijvoor- beeld dit voorstel: wij vormen een dis cussiegroep waarin zitting nemen en kele leden uit het bestuur van de Ze bra, leden va,n de technische commis sie (vooral uit de sectie keurturnen afgevaardigden en trainers van de be troklcen verenigingen met name VTV Astrow, VZOS, Volharding en Delta- sport) en zo nodig een deskundige van het verbond. Die discussiegroep zon men dan de opdracht kunnen ge ven om te zoeken naar mogelijkhe den om het keurturnen in de Zebra nieuwe injecties te geven. Gelukkige omstandigheid: het is nooit te laat om zo'n suggestie in de praktijk te bren gen (waarbij we. aantekenen dat vje 'deze voor de hand liggende suggestie laten vallen voor een betere). Beslissend is ook dat iedere persoon lijke rancune onmiddellijk uitgeban nen wordt. Eén van die rancunes is bijvoorbeeld dat bepaalde trainers (te veel!) geld hebben gevraagd, voor hun trainingen. Penningmeester Joh. J. van de Sande zei: /Bestuursleden doen alles voor niets terwijl sommige trai ners veel geld vragen' 'of woorden van gelijke strekkina). Maar dat ts de zaak omdraaien: het vcordt ook tijd dat bestuursleden werk uit handen wordt genomen door een betaalde kracht en evenzeer mogen trainers die enorm veel tijd beschikbaar moe ten stellen om de evolutie in de tum- eport bij te houden echt wel be taald worden. Nogmaals: die rancune moet vergeten worden. Stel nu eens dat er een discussie groep keurturnen' komt, welke sug gesties kunnen dan uitgewerkt wor den f Een uiterst belangrijke sugges tie lijkt ons het volgende. De gym nastiekverenigingen tellen honderden leden maar het is bijna uniek dat een lid zich wil bekioamen in het keurturnen omdat hij dan niet één tak van sport moet beoefenen maar in feite vele: rek, ringen, paard, vrije oefeningen, brug, evenwichtsbalk, brug ongelijk om maar enkele onder delen voor dames en heren door el kaar te noemen. Maar stel nu eens dat de Zebra, overging tot het instel len van Zebra-kampioen-scliappen voor ieder onderdeel apart. Dat zou een sti mulans voor de jeugd. zijn. Want nie mand beter dan de Zebra-insiders zelf weten het dat het vele malen voor komt dat een meisje bijvoorbeeld mtr blinkt op brug-ongelijh maar bij de vrije oefeningen nergens" is. Als zij zich echter alleen lean bekwamen op één onderdeel blijft zij misschien wel een passie houden voor de turnsport. We vieten het: nationaal kent men de titels per onderdeel niet. Maar laat het de Zebra (die maar eens met dit baan brekende werk moet beginneneen troost zijn dat bij de Olympische Spe len bijvoorbeeld wel medailles per cn> derdeel zijn te verdietien. Tenslotte nog één opmerking, De al eerder genoemde meneer Boon stelde dat het nu maar eens uit moest zijn met die urenlange discussies over het keurturnen tijdens de algemene ver gadering want, zei hij. maar 5 van do 50 verenigingen hebben met het keur turnen te maken. Dat is een misvat ting. Want ieder moment kan i« ie dere gymnastiekvereniging een talent ontdekt worden, ten de kans op nieuw talent wordt groter als er inderdaad een Zebra-kampioenschap per onder deel komt. Is dat talent er dan heeft de betrokken club onmiddellijk wél te maken met keurturnen. Dan heeft de betrokken club onmiddellijk wel be hoefte aan keurtumorganisatie binnen de Zebra die dit talent verder kan op vangen. Zoals de zaken nu voorname lijk aangepakt worden gezellig een uurtje aan gymnastiek doen) kan het niet anders of er gaat veel talent ver loren. VAN DEN BERG ten uit de vergadering). En de heer Ossewaarde toegeeflijk: ,Ik wil ,we! eens met de tc praten.' De heer Van horen: ,Vier jaar ge- keurturnen.' een goed draaiende sectio Tenslotte zette de heer Ossewaardo resoluut een streep onder deze dis cussie. In zijn slotwoord liet hij we ten dat er te veel gepraat was over het keurturnen: ,Ik had ook wel eens iets willen horen over gymnastiek voor moeder en kind', grapte hij. taalde kracht aan te stellen: .Als een bond met 4000 leden hot kan, moet een kring met 10.00 leden het zeker kunnen. In de zeer nabije toekoms* moet dit worden opgelost', aldus dn heer Boon. GOES Een onhoudbare toestand! Dat is zo langzamerhand de administratieve rn financiële rompslomp waarmee liet bestuur van de Zebra (Zeeuws-Brabantse turnkring) te maken heeft nu het aantal leden de 10.000 is gepasseerd (om pre cies te zijn 10.650 leden). Let wel: de financiën en de administratie in de Zebra worden nog altijd uitstekend beheerd, maar zo langzamerhand heeft de kring de Etc-ns bereikt waarachter het niet meer mogelijk is al het werk te laten verrich ten door bestuurslede» die naast hun vanzelfsprekende dagtaak alleen vrije tijd tot hun beschikking hebben. Die conclusie kon zaterdagmiddag tijdens de jaar vergadering van de Zebra in het Slot Ostende te Goes worden getrokken bij het afscheid van penningmeester Johan J. van de Sande. Voorzitter H. A. Ossewaajrcle zei het 'nen tevergeefs zocht naar een «anaidaat voor de vacature van pen ningmeester: ,In de toekomst kaïn het v-llJ1?.1's of er meet een betaalde w 1 '!0men- De Zeeuwse korfbal- ?en dat a'> Z'J hebben eetn adrnï- «i,i i if"? dle Per jaiair 1 gulden per en het gaait in die tak van 400 ledeai. Wij kunnen een Kandidaat geen geld aanbieden maar ei veel ergernis en veel werk.' ai^w" nog wel e«>e«1 bij m'n posi wA' ^ageerde de heer ,J. Boon van .„''„Tust uit Hansweert adrern en hij het woord vroeg en de lieer Ussfiwaarde blij informeerde of hij «m kandidaat stelde. Dc heer Boon: w'J een organisatie met 10.000 leden mnctie van penningmeester en Kris Keen hobby meer.' En hij ueca de suggestie dat het bestuur of ^3» e e commissie zich moet be en over do mogelijkheden een be- toegenomen. Maar ik kan u vertellen dat de werkzaamheden van een pen ningmeester nog ver in de schaduw staan van de werkzaamheden die de secretaris op zijn dak geschoven krijgt Terwijl andere personen voor enkele uren les geven een groot bedrag vra gen, moet een secretaris vele uren verken zonder een cent te krijgen', aldus de heer Van de Sande die nog vertelde zeker tien uur per week voor de Zebra te ebbe gewerkt. Zijn suggestie kreeg zo'n bijval dat. voorzitter Ossewaarde toezegde dat het bestuur op korte termijn een com missie voor dit vraagstuk zal samen stellen. Een opvolger voor penning meester Van de Sande wend niet go vonden en de heer Ossewaarde moest dan ook tenslotte stellen: ,Dan moei het bestuur deze zaak maar gaan re gelen.' Mot veel woorden van dank nam hij afscheid va:n de heer .Tohan J. vom de Samde. Nadrukkelijk stelde do heer Van de Sande dat hij er niet mee stopt om dat deze baan niet betaald wordt: liet zijn zuiver persoonlijke redenen. Met een enkel voorbeeld gaf hij aan hoe zeer het werk gegroeid is: ,Toen ik Tl jaar geleden als penningmeester in het bestuur kwam, bad de begroting in 11)58 eon totaal bedrag van 3000 gulden. Nu werken we al met een he- groting van 2.000 gulden. Door die groei zijn dc werkzaamheden enorm Een spontaan voorstel van erelid H. Mijnsbergen om de heer Van de Sande tot erelid te benoemen werd met ap plaus bekrachtigd. De heer Boon vroeg zich af of men de heer Van de Sande wel met lege handen naar huis kan sturen. Maar voorz.lter Ossewaarde repliceerde: ,Er ligt een 75-jarig be staan in het verschiet. II: weet niet of u mij begrijpt.' Dat deed de heer Boon. Secretaris J. P. A, Hendrikx deelde in deze vergadering mee dat er weer een vereniging is bijgekomen: Tuled (turnvereniging Levvedorpse dames). Do heer Van Boven van VZOS uit Verscke stelde vast dat de vaardig- heidsprooven van de Zebra te ouder wets zijn. De heer J. A. Dttine uit Souburg, voorzitter vnn de technisoho commissie, kon die mening wel delen, maar hij wist ook te vertellen dat er door liet verbond binnenkort iets aan zal worden gedaan. De heer A. Beijer, oud-voorzitter van de technische commissie, werd in het bestuur gekozen. Hij wordt, speciaal belast met de bestuurlijke belangen in de sectie gymnastiek. De heren Os- sewaaade, Henderikx en Duine (allen bestuursleden) en de heer B. G. van Gorsel van Wik uit Rilland-Bath (na mens de verenigingen) zajn afgevaar digden naar de bondsvergadering. De heer Boon: ,Ik kan me voorstel len dat de heer Van Boven reageert en het valt me nog mee dat hij het zo kalm doet. Maar laat die vereni gingen die aan keurturnen doen on der elkaar vergaderen. II: ben er op tegen dat het keurl urnen h:er zo'n enorme aandacht krijgt. Het gaat om rijf van de vijftig verenigingen. Laat de pers ook eens aand icht besteden aan die verenigingen die hun leden alleen maar een gezellig uurtje gym nastiek bezorgen. Laten we daarom verder over dit punt het zwijgen er t.oe doen en doorgaan met de agenda.' Enorm applaus. De heer Oss?wliarde .Uw woorden zijn me uit het hart gegrepen." En Zebra-secretaa-i6 J. P. A. Henderikx (schrijver van dc keur. Lurnnota in het jaarverslag)TI: sluit me aan bij de heer Boon.'" Einde van de eerste ronde Een omzichtig formulerende Hans van Willigen, een van de leiders vnn As trow uit Souburg, bracht het onder werp tijdens do rondvraag echter weer ter sprake: .Ooi: landelijk maakt bet keurturnen een zeer klein percen tage uit van de gynninstieksport. Zo is het ook in de Zebra. Maar voor die minderheid moet toch wat gedaan worden. Kan er bijvoorbeeld geen com missie komen om de belangen van die kleine groep die aan keiirturnoii wil doen te behartigen? Nu is die minderheid in de verdrukking.' De heer Ossewaarde: ,Maar ligt er -muen vi wel een probleem? Wij hebben voor belasting de heren die willen doortrainen on- >r— ----- der leiding van Jan de Keizer een zaal in Kapelle beschikbaar gesteld.' Nu kwam de heer H Mijnel>ei'gen sr uit Goes, erelid van de Zebra, het bestuur te hulp: ,Deze zaak hoort hier niet thuis. Dat moer behandeld wor den in de technische vergadering. Ie dere vereniging kan zonder de Zebra zorgen voor doorstroming naar de top van Nederland. Als dat gebeurt zal de Zebra echt wel iets gaan doen En het bestuurslid J. AT Duine uit GOES De storm van protesten over een uitgave van 1850 gulden voor een muzikaal kwartet dat tijdens de jnbileumavond van de Zebra zal optreden, klonk het Zebrabestuur zaterdagmiddag tij dens de jaarvergadering in het slot Ostende te Goes bepaald niet als muziek in de oren. Men weet het: dit jaar bestaat de Zebra Zeeuws-Brabantse turnkring 75 jaar. Dat zal op zaterdag 2 mei gevierd worden met een receptie 's morgens in de Korenbeurs te Goes, 's Middags verenigingswed strijden en 's avonds een feest avond in de Prins van Oranje. eveneens te Goes. De voorzitter van de .Zebna, de heer H. A. Ossewaarde, vertelde dat op die feestavond van acht uur tot één uiur 's .naöhts zal worden gedanst. Een blik op de begroting leerde dat die avond 2200 gulden zal kosten: 200 gul den zaalhuur, 1850 gulden muziek, 25 gulden voor de Buma, 30 gulden aan belasting en 95 gulden onvoorzien. Men verwacht daartegenover 600 gul den aan inkomsten: 400 entreekaart jes van 1 gulden 50. Voorzitter A. Knol van VTV uit Vlis singen wilde weten wat voor een mu ziekgezelschap men dan wel krijgt voor ISOO gulden. Zebra-secretaris J. P. A. Henderikx: ,Een kwartet uit Hilversum. Music Patrol met leider Jean Beneé. Dat betekent gewoon Jan Kelder. Dat kwartet hebben we gecontracteerd voor 1000 gulden De re3t is voce- reis- en verblijfskosten.' De heer Knol: Als ik u nu vertel dat wij voor onze uitvoering in Bri tannia in Vissingen, toch met de eer ste de beste zaak, een orkest van ze ven man hebben voor 250 gulden van elf tot twee uur. dan zult u begrij pen dat ik die 1800 gulden wat veel vind.' De heer Ossewaarde: ,Dat zegt me niets, die zeven man. Het gaat om de kwaliteit. Trouwens, we kunnen niet meer terug, het contract is ge tekend. Op de kringraadvergadering (vergadering met de voorzitters van van de verenigingen) heeft men ons gemachtigd het programma samen te stellen.' De heer J.~ Boon van Sport lust uit Hansweert fulmineerde "ech ter ook tegen de hoge prijs voor de muziek: .Gezien de enorme financiële moeilijk heden die de Zebra altijd heeft ge had, Is deze uitgave tegenover de bui tenwereld niet verantwoord. Weet u dat voor hetzelfde bedrag de hele Ma rinierskapel te krijgen is? Die muzi kanten uit Hilversum denken zeker: we gaan naar de buitengewesten, we weten niet zeker of we levend terug komen, maar we hebben ons goed ver zekerd want we hebben ze goed te pakken. Achttienhonderd guldenIk geloof dat ik het verkeerde beroep ge kozen heb En de heer Van Boven weer: ,Diit moet niet doorgaan. Wat kost het om het contract ongedaan te maken? De kringraod heeft het bestuur welis waar gemachtigd het programma sa men te stellen maar er zou ook ca baret bij zijn en als dat er niet zou komen zouden de kosten ongeveer de helft zijn.' De heer J. Goedee van KGV uit Kloetinge noemde het pro gramma .zeer eenzijdig'. Hij vroeg z ch af of iedereen wel van S tot 1 uur wil dansen. De heer Ossewaarde het hem weten dat het Hüversumse kwartet een toegezegd een .uitgeba lanceerde muzikale show" le brengen met muziek voor jong en oud. Bo vendien is het programma niet een- z.jd-g: er zal ook een sokkenbal ko men voor adspiranten en tijdens de jeugddag in Kapelle krijgt de jeugd een extra tractatie. VTV-voorzitter Knol bleef het te duur vinden: .Toen ik nog in overheids dienst was. waarschuwde mijn chef me altijd: kijk uit voor artiesten en wielrenners, die nemen je altijd in de boot.' De heer Ossewaarde dreigend: .Ik voel er weinig voor de zaak te annuleren -Dan moet er maar een an dere feestcommissie komen. Het con tract afkopen kost ook heel wrat. U zou ook aanmerkingen kunnen ma ken op het houden van de receptie in de Korenbeurs omdat de consumpties ons daar 1,20 tot 1.S5 gulden kosten.' Zelfs een lid van de technische com missie, de heer J. de Vries uit Oost burg, protesteerde nu: ,U zet ons voor het blok. Het gaat om een kwartet dat uit Hilversum moet komen. Heb ben die dan 850 guide- voor reis- en verblijfskosten nodig?' De heer Osse waarde: .Het gaat hier om een be groting. In werkelijkheid zal het maar dertien- of veertienhonderd gulden kosten.' Erelid H. Mijnsbergen kwam het bestuur nu te hulp: ,De kring- raad heeft het bestuur gemachtigd, dan moeten we nu ook achter dat be stuur gaan staan en geen kritiek naar die tafel smijten.' Enkele sprekers hadden er ook op ge wezen dat voor de 75-jarige jubileum viering (volgens de begroting) een !>e- drag van 2100 gulden moet worden verleend. Zebra-penningmeester Johan J. van de Sande liet echter weten dat dc Zebra nog veel achterstallige sub sidie van het verbond over 1968 heeft gekregen: .Daarom is die lening niet nodig. We kunnen het hele zwikje uit eigen middelen rooien.' Niettemin ble ven enkele verenigingen bezwaar ma ken tegen deze post voor de muziek. Maar na het dreigement van de heer Ossewaarde (.dan moet er maar een andere feestcommissie komen') kreeg het Zebra-bestuur tenslotte een o\er- weldigende steun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11