Schenk: Wat een kampioen Schenk had dit seizoen dat tikkeltje meer WERELDKAMPIOEN !S VOORAL BLU DAT F0RNAESS ZO VERSLAGEN IS TIJDEN ®SM ,ARD EN KEES GEVALLEN' - VARA- RADI0GRAP VEROORZAAKT DEINING VOOR NOREN WAS HIJ GEEi FAVORIET NOG STERKER REDELIJK GOED 500 METER- RIT DUURDE U/2 MINUUT Overbezet Persiflage Ik ga op jongerenreis PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 FEBRUARI 5000 meterdie hij met de nieuwe OSLO (GPDJ In de catacom ben van het Bisletstadion van Os lo stond Kees Verkerk er een beetje somber bij. ,Het is mij per soonlijk tegengevallen', zei hij eerlyk. ,Ik had op drie afstanden gemikt, twee ervan raakte ik met onderdelen van seconden kwijt aan Jan Bols en Ard Schenk en op die tienduizend meter was er voor my toch geen wereldkam pioenseer meer te behalen. Alle complimenten overigens voor Ard. Die heeft een formidabel sei zoen achter de rug. Hij is ook nog in staat om de wereldsprinttitel in West Allis te pikken.' .Kees Verkerk dicrde m Oslo, Jan Bols .vierde, Eddie Verheijen negende en Jappie van D.jk als v-jie N&d&r.ar.der ■bij de laatste zestien op de zestiende •plaats. Boven allen uit torende Ard Sohenk uit Anna Paulona. Hij was het, die voor de tweede maal in dit seizoen alle hulde voor zLcih opeiste. Hij was het, die wereldkmapioen werd en die mat deze grootse prestatie alle .Noorse en Zweedse prognoses omver .wierp. De Noren en de Zweden, ach, .ze hadden Ard Sdhenlk in Innsbruck een toevaXskampioen genoemd. Ze wa ren in de afgelopen vijf jaren nog niet voldoende met de neus op de fei ten gedrukt. Of wilden die niet er- kennen..- Ard Schenk, nooit wereldkmapioen, maar wel tweemaal tweede, tweemaal derde in de laatste vijf jaar. Terwijl hij vorig seizoen in Deventer door een val naar de lagere regionen werd ver wezen. Ard Schenk ook eenmaal Eu ropees kampioen in die vijf jaren. Die Ard Schenk had daarmee schijnbaar nog niet voldoende gepresteerd om Noorse en Zweedse schaatsers te over tuigen van zijn topklasse. In prak tisch alle Noorse kranten stond het in de afgelopen dagen te lezen. De strijd om de wereldtitel zou gaan tus sen Dag Fornaes, het Noorse idool en Göran Claesson uit Zweden. Daar ach ter, nou ja, het Nederlandse trio: Bols, Verkerk en Schenk. WEGGEVAAGD wat ze hadden geschreven werd tij dens het weekeinde in Oslo op de eigen heilige ijspiste van bislet weggevaagd door dat oranje trio. U kent de feiten. Ard Sohenk, derde op de 500 meter, Ard Schenk een, Kees Verkerk twee op de 1500 meter, Jan Bols een, Kees Verkerk twee, Ard Schenk drie op ds 5000 meter en Jan Bols een, Kees Ver kerk drie op de 10.000' meter. In bet eindklas3amen-t weer twee Nederlan ders op het ere-podsum. Ard Schenk de wereldkampioen en Kees Verkerk derde. Met Jan Bols op de vierde plaats was het Nederlandse succes volkomen. Want pas daarachter kwa men de twee verslagen favorieten Por ren. Er was meer! Eddie Verheijen Er is een ding in Oslo duidelijk ge worden. Nederland heeft de sohaats- Buprematie in de wereld weer heroverd. Ard Schenk maakte in Innsbruck reeds duidelijk, dat oranje op de weg terug naar de top was. In Oslo was er geen twijfel meer mogelijk. Ard Schenk, Kees Verkerk cn Jan Bols bezetten drie van de eerste vier plaat sen in het eindklassement. En het was aan de 28-jarige Noorse .veteraan' Magne Thomassen te danken dat Noor wegen, eens het schaatsland bij uit stek, niet geheel van de topplaatsen werd weggevaagd. Maar er was meer. Nee, ditmaal moet het er maar eens allemaal uit. Bescheidenheid siert de mens, topprestaties moet men etale ren. Er wds meer! Eddie Verheijen brak door. Hij wilde niet meer de laatste Nederlander van de vijf zijn. Hjj wilde uitblinken, iets groots ver richten. Eddie Verheijen wwerd negende in het algemeen klassement. Maar wat meer zal spreken tot de verbeelding"....H-ij versloeg Dag Fornaess in een persoon-" lijk duel op de 10.000 meter in een hartverwarmende stijl. Zijn nimmer aflatende moed stempelde hem tot een nuttig lid van de Nederiandse kern ploeg die zijn plaats meer dan waard is. Ard één. Kees drie, Jan vier. Er waren veel ogenblikken om nooit te vergeten. VIE METEEN AAN Die race van Ard Scheuk op de 500 meter. Tegen de gerennommerde sprin ter uit West-Duitsland, Erhard Kei ler. Ard veirloor het duel pas op de laatste meter: 40,26 tegen 40.30. Het was een prachtige start van dit kam pioenschap van de Nederlandse ploeg. Daar waren die drie Nederlanders op de 55000 meter. Evenals in Innsbruck de eerste ën de drie hoogste plaatsen. Ditmaal Jan Bols één, Kees Verkerk twee en weer Ard Schenk drie. Toen, aan het einde van die eerste glorieuze dag, ging men in alle ernst denken aan een enorm Nederlands schaats leest. Dat is het ook geworden daar in Oslo. Die 1500 meter. De manier, waarop Ard Schenk zijn grootste con current tot ieders verbazing Magne Thomassen, van zich af schudde. ,Ik viel', zei Ard, .ditmaal meteen aan. Ik wachtte niet zoals in Innsbruck tegen Fornaess tot de laatste ronde. Magne raakte erdoor verrast. Het ge hele Noorse kamp trouwens. Die had den de rit tegen Fornaess tot in het oneindige gerepeteerd. Zo moest Mag ne rijden. Maar Magne reed precies verkeerd, omdat ik de zaak omdraaide. Op de helft van de wedstrijd met twee binnenbochten voor de boeg had ik hem in mijn zak. Daar op die 1500 meter legde Ard Schenk evenals in Innsbruck de basis voor zijn eindover winning. Hij reed Magne Thomassen, die pal achter hem was gebleven op de eerste dag, naar een op de tien ki lometer omgerekende achterstand van bijna veertien seconden. En Kees Verkerk rukte op naar de derde plaats in het algemeen klasse ment. Een plaats, dia hij op de tien duizend meter met succes zou verdedi gen. Er was op die 1500 meter een kleine teleurstelling. Tot afgrijzen van ail wat Nederlander was bleek Jan Bols volkomen vast te zitten. Op het ijs van Cortina d'Ampezzo had hij Ard Schenk volledig bijgehouden op deze voor hem zo moeilijke afstamd. Nu moest hij definitief afhaken. Zijn Zijn 2.08.1 was 3.7 seconde slechter dan de 2.04.4 van Ard. Waren de il lusies op een topklaeserimg voor Jan Bols verdwenen, de noorderling zou op die tienduizend meter revanche no men. Die tien kilometer. Ard Schendt, dio wederom de ongunstige eerste rit loot te en een tijd moest maken.... Ard Schenk, die in een feilloos ritme tussen de 36,5 en 37,5 seconden zijn rondjes draaide en pas tegen het einde even terug moest, kwam tot 15.33.0. Leen Pfrc-mmer: ,Ard was op een schema van 15.48 vertrokken. Ik had hem ge zegd: ,Ard, daar moet je minstens vijf seconden onder blijven. Ard ging zo hard, dat ik het spoedig op 15.40 terugdraaide en wat later op 15.32. Daar is hij ongeveer op uitgekomen. Ik wist na zijn 15.33 rond al, dat hij wereldkampioen was Ard Schenk: ,Toen Kees met 15.28.0 in mi,in nabijheid was gebleven, was ik niet bang meer. Nee, ik heb niet zo geleden als in Innsbruck, waar Dag Fornaess zo enorm terugkwam en slechts een onderdeel van een seconde (0.8) achterbleef. Toch sleepte Jan Bols Magne Thomassen een tijd mee. Maar toen hij deze eindelijk had los- gereden, wist Ui dat zelfs voor dezo Magne Thomassen geen mogelijkhe den meer waren om mij van de we reldtitel af te houden.' De tienduizend meter. Een tweede, triomf voor Jan Bols. die samen met Magne Thomassen Kees Verkerk van een incidenteel succes op één van de vier afstanden afhield. Jan Bol6, die zes ronden voor hel einde eindelijk weg kon kornem. ,Ik heb gereden voor wat ik waard was', zei Jan Bols een voudig. ,Tk kon Magne. maar niet los krijgen. Toen ik die twee binnenboch ten kreeg en ongeveer vier meter voor sprong had, dacht ik: Jan, nou ver snellen dan ben je hem kwijt. Ik raak te hem kwijt en toen was er voor Am geen vuiltje meer aan de lucht Op die tienduizend meter louter Ne derlandse triomfen. Verhejjen, die dol gelukkig was met zijn zege op For naes. Schenk, die een andere Noor, Stensen, op bijna 14 seconden reed Jan Bols, die Magne Thomassen in hun zoveelste felle duel op de knieën kreeg en Kees Verkerk, die Tveter een nalve baan achterstand bezorgde. Maar de mooiste triomf op deze af stand was feitelijk weggelegd voor de benjamin in de Nederlandse ploeg, OSLO (&PD) In één van de sporadische momenten, dat de nieuwe wereldkampioen in de catacomben van het nogal la waaierig Bislet alleen kon zijn, herinnerde Ard Schenk zich weer de eerste confrontatie met de Noren. Dacht hij terug aan de landenwedstrijd in Heerenveen, in het begin van dit triom fantelijke seizoen: toen Dag Fornaess, die toch waanzinnig verliefd is op winnen, in een persoonlijk duel werd geklopt. ,Zo', mompelde Schenk na die race, ,die heeft zijn eerste tik te pakken. We moeten nog enkele klappen uitdelen, en dan wordt meneer Fornaess misschien wat kalmer'. Dat gebeur de. De vorig jaar zo succevolle Noor werd herhaaldelijk ge confronteerd met nederlagen en Ard Schenk draafde dapper mee in het elitegroepje, dat daarvoor zorgde. ,Je ziet, welke gevolgen dat voor hem kan hebben', zei de Noordhollander gis termiddag met voldoening. Fornaess is erg gevoelig voor ver lies. Dat kan hij mentaal niet goed verwerken. Daar komt nog bij, dat hij hier onder ontzettend grote druk stond en alles by elkaar is dat veel te zwaar voor hem geweest. Als je in je eigen huis favoriet bent voor zo'n groot toernooi moet je meer meebrengen dan alleen maar topvorm om te kunnen slagen. Denk maar aan Kees Verkerk, vorig jaar in Deventer.' Ard Schenk bezat dit seizoen dat tikkeltje ,méér' waarmee je kampioen wordt. Na een aanloop van vijf wedstrydwinters kon hij bovendien de beheersing opbrengen zichzelf buiten de ry van topkandidaten te zetten, zodat hy onbelast en volkomen ontspannen naar Oslo reisde. ,De Noorse kranten hebben mij daarbij geholpen', sprak hy dankbaar. ,Voor hen ben ik nooit favoriet geweest, mijn Europese titel zagen ze als een vergissing. Ik vond het best. Het werd er voor mij alleen maar gemakkelijker door'. Gemakkelijker zelfs dan in Innsbruck, drie weken geleden. Daarom durfde Ard Schenk zaterdagavond, na het eerste karwei, al te zeggen: ,Nu heb ik toch een reële kans. Nu kan ik wereldkampioen worden'. Wat hem niet in paniek bracht, integendeel: de eindelijk vanachter de rug ran Kees Verkerk tevoorschijn gekomen Noordhollander vond ook in die situatie de juiste concentratie. Waardoor hy, zeer zelfbewust, al In de serste rit van de 1500 meter beslissend kon uithalen en zichzelf op een veilige plek kon neerzetten. ,En toen ik 15.33 op de tien kilometer had gereden, besefte ik dat er weinig meer kon gebeuren', wist de herboren Schenk. Heel even nog was hij benauwd, dat rivaal Magne Thomassen door Jan Bols over de kloof zou worden getrokken. Maar die angst bleek ongegrond. Ard Schenk mocht zich voor het eerst, in zijn toch ai lange carrière laten huldigen ais wereldkampioen. In Bislet, waar hy in 1965 derde was geworden achter Per Ivar Moe en Jauko Laulonen en in 1967 als tweede finishte achter Kees Verkerk, een positie die hy een jaar eerder, óók na Verkerk, in Göteborg had ingenomen. OSLO Magne Thomassen, de sterfte Noor, kon Ard Schenk niet onttronen. Thomassen vat het sportief op: hij steekt de arm, van Ard omhoog: hij was de triomfator. Jappie van Dijk! Hij sloot het we- reldtoernooi af met een schitterende overwinning op één van de grote fa vorieten: Claeson uit Zweden. Jappie van Dijk mag dan door een teleurstel lende 500 en 1500 meter niet verder zijn gekomen dan de 16de plaats, zijn vechtlust bracht hem glorieuze winst op Claeson. Jappie heeft, gezien zijn geringe internationale ervaring, zeker nle.t teleurgesteld. Als je in een eerste werehlkampioenschapstoemooi bij de laatste zestien komt. acht. dan mag je als coac.h niet ontevreden zij', zei opgewekt Leen Pfrommer. In het Bisletstadion. in het Noorse hol van de leeuw, is tijdens het afgelopen weekeinde veel duiJdeiijk geworden. We willen en mogen lofzangen aan heffen over de prestaties van de Ne- deriamdse. rijders. We mogen daar ook een bevestiging in zien van de feiten, die in onze voorbeschouwing reeds tot uitdrukking zijn gekomen. Nederland is met een veel bredere basis dan en kele jaren geleden terug aan de top van de internationale schaatswereld. Geen Noor, geen Zweed, geen Rus zal dat meer kunnen ontkennen. De fei ten lt'ggen er. en liegen er waarlijk niet om, Inderdaad is de Noorse schaatswereld dun gezaaid met wer kelijke topfiguren. FAALDE TOTAAL Er komt nog meer bij. Dag Fornaess werd vorig jaar ee,n groot kampioen genoemd. Hij werd Europees kampioen in Inzeil en wereldkampioen in Deven ter bij de gratie van de weergoden, die Kees Verkerk bijzonder slecht ge zind waren. Dag Fornaess is vorig sei zoen aan de top gekomen, deels door eigen capaciteiten die hij ontegen zeggelijk bezit maar mede door de pech die Kees Verkerk ten deel viel. Dit jaar na Innsbruck is Dag Fornaess drie weken lang uit de cir culatie geweest. Hii moest en zou we reldkampioen worden in eigen land. Tot enkele uren voor de wedstrijd heeft hij zich verborgen gehouden op een onbekende plek. Hij was niet hij de Noorse ploeg, die ook al in een apart trainingskamp was onderge bracht. De Noorse ploeg faalde in de opdracht de wereldtitel voor Noorwe gen te behouden. Dag Fornaess faalde eveneens totaal. Fornaess kwam té gespannen aan de start. Hij maakte een misslag op de 500 meter. Hij liep te hard van stapel op de 5000 meter, hij stortte daarop ineen. Hij kon in een persoonlnjk duel Claeson óp de 1500 meter niét van zich afschudden en verloor evenals in Innsbruck kostbare seconden (1,8) op Ard Schenk. En als genadeklap kreeg hij op de tien kilometer nog ongezou ten klop van een zoals de Noren het noemen .tweederangs Neder lander., Eddie Verheijen. Dag For naess heeft met gebogen hoofd de schaatsarena verlaten. Of hij er ooit nog zal terugkeren aandeel heeft gehad in dit schitterende .Eindelijk, eindelijk,' juichte de sohaatsableet, toen hij van het ijs stap te, ben ik nu zelf wereldkampioen. Het is toch gelukt.' Waarna hij zich in eens die eindeloos lijkende slotrace, de titen kilometer, voor de geest haal de. ,De laatste vijf ronden wist ik van niets. Ik zag en hoorde niemand en wist dus ook rai-et op welk schema ik reed. Op 15.48 was ik vertrokken. Maar dr Lap en Leen Pfrommer had den gezegd, dat ik daar ver beneden moest eindigen om zekerheid te heb ben. Ik kon al vlug overgaan op een snellere tifjd, maar tegen het einde reed Ik helemaal .blind.' Maar het liep goed Wat voor hen, die de afgelopen weken in Schenks nabijheid vertoefden niet zó verwonderlijk was. Hij slaagde er, zonder zichtbare moeite, na de eerste keer te Innsbruck voortreffelijk in dc vorm te handhaven en bij te schaven waar nodig was. ,En zodoende voelde ik me over het geheel nog sterker dan bij het Europees kampioenschap', be kende Schenk nn afloop. ,Die eerste dag gaf me natuurlijk een enorme stimulans, want, het ging op de 50ft en 5000 meter helemaal naar wens. Dan weet je, dat, ook ue overige afstanden goed kannen .zitten' en dat heeft me veel vertrouwen gegeven.' Daardoor kreeg hij nog meer geloof ■In eigen capaciteiten dan hii in de loop van cLi-t succes-seizoen al- had gekre gen. Zelfvertrouwen Immers was al een sterk punt bij Ard Schenk. On danks de gebrekkige zo-merbraining en de twijfel, veroorzaakt door de com binatie studie-sport. Leen Pfrommer en dr Lap moesten Schenk op een gege ven moment zelfs ietwat korzelig toe spreken en hem sommeren een kous te maken. .Maar dat tekort aan aomer- tra/imïng is beslist geen nadeel voor me geweest,' zei de kampioen reso luut. ,Als je vijf of zes jaar, zoals ik, serieus aan topsport hebt gedaan, dan heb je een goede ondergrond. En als je dan eenmaal weer goed en gecon centreerd begint, is de conditie snel terug. Het is voor mij erg goed ge weest om het zo te doen. Ik heb nu steeds ontspannen tegenover de sport gestaan en ik kon er meer afstand van nemen. Zodat ik van alle poespas er omheen datgene er uitpikte, wat iik docht nodig te hebben.' En dat, die methode van voorberei ding, heeft Ard Schenk enorm sterk gemaakt. Waardoor hy een heel sei zoen, al vanaf de strijd om de IJssel- cup, aan de top kon staan. En evenals Kees Verkerk, Fred Anton Maïer en Dag Fornaess in hun gouden jaar, zo wel nationaal, Europees als wereld kampioen kon worden. Ard Schenk hoort óók in die rij thuis. Want hij is een groot kampioen. Misschien zelfs sluit hij de reeks in West Allis af met nóg een wereldtitel. ,Ik sta er inder daad redelijk goed voor', wilde hij toe geven. ,In dat sprintkampioenschap moet ik ook hoog kunnen eindigen, gezien de resultaten op de 500 en 1500 meter hier in Oslo.' Volgend seizoen moet, hij zich zelfs in hoofdzaak tot dile korte afstanden gaan bepalen: omdat dan de studie voor rang krijgt. Maar i'k hoop het contact met het ijs niet te veel te moeten mis sen. Anders moet je bijna opnieuw be ginnen. ,Wat jammer zou zijn, want Aid Schenk is feitelijk pas nü, anno 1970, echt doorgebroken De 500 meter bij het wereldhit* schap 'schaatsen is gewonnen fai Noorse rjjder Magne Tu een tijd van 40.15 sec. n Keiler (W.-Dld.) werd 40.26 en Ard Schenk (Ned.) derft! 40.30. Uitslag 500 meter: 1. Magne Thomassen Noo 40.15: hard Keller W-D.l 40.26; 3, Ard6-1 Ned 40,30; 4. Seppo Haennlnts] 40.64; 5, Göran Claesson Zwe«' 6. Dag Fornaess Noo 40.87; 7.J(fJ' Noo 41.62; Bard Henriken s 41.17; 9. Dan Carroll V-St «.li- Kees Verkerk Ned 41.57; 11, Bi; nigam V-St 41.60; 12. Sten Sb 1 Noo 41.62; Baard Henriks;] 41.62; 14. Jan Bals Ned 41,78; li.; ran Johansson Zwe 41.86; 16. Met'- ko Maeda Jpn 41.87; 17. GeniffirC mann W-DHd 42.07; 18. Eddy Vrt en Ned 42.24; 19. Kimmo Kk'é Fin 42.28; 20. Giorgio Torek- 42.32; 21. Valeri Lavroesjkln 42.43; 22. Joeit Joemasjev Rus;;; 23. Bob Hodges Cain 42.81; 21® Lavaas Zwe 42.86; 25. örjan Saf Zwe 42.88; 26. Jappie van D&& 43.28; 27. John Blewitt G-Br|i' 28. Richard Toume Fra 4124; 2H vin Sirois Cam 44.40 30. Franz Ka bühl (Zwi) 44.66; 31. RalmoK- Fin 53.15 gevallen; 32. Bri Ita 54.82 gevallen; Keilichi 40.38, gediskwalificeerd na drkiii starts. De uitslag ven de 1500 meter Schenk 2.04,4; 2. Verkerk 2JHSi Thomassen 2.06,1; 4. Fornaess] 5. Claeson 2.06,2; 6. Stensen 211 Verheijen 2.07,5; 8. Höglin 2,OS Bols 2.08,1; 10. Tveter 2.08,2; 1L riksen 2.08,6; 12. Lavroesjkln !K 13. Zimmermanm 2.09,4; 14. Kjé 2.10,1; 15. Johansson 2.1C imasjev 2.11,7; 17. Van DUk'212,1;', Hietala 2.12,9; 19. Sandler 2JS1;! La.nigan 2.13,2; 21. Carroll 2J?,f; Keiler 2.14,0; 23. Lavaas en ik 2.14,2; 25. Haeruninen 2.15,2, nidlli 2.16,2; 27. Hodges iljJ-J Torgler 2.17,3; 29. Sirois 2111,2 Blewitt 2.18,6; 31. Tourne 2,li!;l Krienbühl 2.19,0; 33. Suzuki 2ii( De 5000 meter leverde een dlksfo Nederlandse overwinning op,/n/i zegevierde in de nieuwe bnaMfj! "van 7 minuten en 28,6 secwfe Verkerk (7.29,0) en Arlitó (7-30,7), De uitslag van deStk 1.'Bols 7.28,6; 2. Verkerk 'ffil Schenk 7.30,7; 4 Thomassen 1.W Tveter 7.36,9; 6. Stensen 7.37,5; Ut- naess 7.38,2; 8. Verheijen töjil Henriksen 7.39,4; 10. KoskliutiSI 31. Claeson 7.39,8; 12, V«i 7.40,7; 13. Zimmerman™ 7.(5,511 Höglin 7.42,8; 15.. Joemasjiv Ui 16. Lavroesjkln 7.44,0; 17. te 7.54,6; 18. Johansson 7.57,7; 15, tala 7.58,5; 20. Sandler 7W Toniolli 8.01,0; 22. Krienbühl SÜI 23. Carroll 8.04.5; 24. Maeda !KI 25. Lavaas 8.09,4; 26. Hodgwiï! 27. Tourne 8.14,4; 28. Sirois 8.1M;1 Blewitt 8.22,9; 30. Haennta 31. Suzuki 8.55,4; 32. Torgler !S 33. Keiler 8.57,7. Do uitslag van de 10.000 meter Ik 1. Bols 15.22.6; 2. Thomassen M 3. Verkerk 15.28,6; 4. Schenk M' 5. Verheijen 15.35,8; 6. Fort» 15.39,2; 7. Koskimen 15.46,5; 8.Si sen 15.46.9: 9. Henriksen 15.48,5;! Tveter 15.53,7; 11. Van Dp 15» 12. Lavroesjlcin 15.57,0; 13. 15.57,4; 14. Zimmermanm 15.6M;- Joemasjev 16.03,9; 16. Höglin 16K- ZWEDEN HILVERSUM (GPD) Een grap van de Vara-radio heeft saterdag grote opwinding veroorzaakt bij de Neder landse schaatsliefhebbers. In het programma, ,Dit is het begin werd omstreeks hall twee 's middags zogenaamd overgeschakeld naar Oslo, waar een psendo-verslag werd gegeven van de wereld kampioenschappen schaatsen voor heren. Omdat de ver slaggevers Joop van Zijl en Henk Terlingen waren zij hadden zich verzekerd van de .deskundige' Kees Buurman klonk het allemaal bedriege- lijk echt. De .reporters' deelden de luiste raars mee, dat de kampioenschap pen vanwege de ewbreme koude eerder waren begonnen dan het vastgestelde tijdstip va.n drie uur. 2ij gaven daarna opwindende ver slagen va/n ritten op de 500 me ter tussen Schenk en Fornaess en tussen Verkerk en Claesson, Beide Nederlanders gingen enorm goed en waren zelfs op weg maar een wereldreoord tot zij allebei bij het ingaan van de laatste bocht op precies h elf zelf de. punt, onderuit gingen en hun kampi oensaspiraties wel vaarwel kon den zeggen. ,WiIt u meer weten, bel dan maar 800.0 in Hilversum voor nadere inlichtingen.' Met «leze medede ling werd de mop besloten. Vele honderden mensen belden daarna -in angstige spanning het vermel de nummer dat van de NOS-radio is. Gedurende enige uren stond deze lijn roodgloeiend. Ook de twee andere nummers van de NOS(81.110 in Hilversum en 71110 In Bnssum werden overstelpt met telefoontjes. De Bussumse te lefoonpost, die slechts één opera teur telde, raakte zelfs overbezet. De telefonistes konden mets an ders doen dam de ongeruste en vaak ook zeer boze mensen naai de VARA te verwijzen. Ook deze omroep lcreeg ruim 200 kwade luisteraars aam de lijm. Zeker zo'n 150 mensen zegden hun lidmaat schap op. fan Nagel, eindredacteur van ,Dit is het begin en dus vcran' woordelijk voor de grap, zegt d de namaakreporfage een pen flag© moest uitbeelden op do nai zijn mening in Nederland heer sende schaatshistorie. Hij meen de, dat er zoveel onwaarschijn lijkheden in het .verslag' scho len. dat geïnteresseerden in de schaatssport het hadden moeten doorzien. ,Een rit op de 500 me ter dnnrt zo'n 40 seconden cn on ze reportage nam 1,5 minuut in beslag Theo Koomen, die in Oslo dc NOS-televisiereportage van dc schaatskampioëhschappem voor zijn rekening nam, moest bij dc aanvang van de uitzending zijn gehoor gerust stellen: .Schen-k en Verkerk zijn niet gevallen, de wedstrijden zijn niet eerder be gonnen, de raclio-uitzending was een grap.' E-r waren meer mem- een ingevlogen, dam de VAR A-ra dio had vcnvac--ht De. Zweden! We hebben ergens ver driet gehad over de afgang van Sand ler en Höglin. Sandler, die niet eens doordrong tot de laatste zestien en Höglin, die op één van zyn boste af standen, de tienduizend nieter, aller laatste werd. Göran Claeson, de fa voriet voor de wereldtitel, zelfs bij de Noren, werd zesde. Kansloos vanaf de 500 meter tot en met de 10.000 me- in Zweden alles zo goed op poten had gezet, zal verdrietig moeten constate ren, dat van zijn voorbereidende werk weinig meer is overgebleven. Leen Pfrommer en zijn jongens beheersten dit wereldkampioenschap volledig. De Nederlandse schaatscoach verdient een compliment, oendat hij mede een groot (ADVERTENTIE) Vorig jaar ook gedaan. Echt vakantie met eigen leeftijdgenoten. Strand, veel zon en water. En 's avonds veef vertier. Een voorbeeld; 15 dagen Ibïza v.a. f 364.Bel even Joke Sangers, 02200-13388, voor de reisgids of stuur de bon in (in envelop j zonder postzegel) aanReisbureau de Magneet n.v. ^nt^ordn^n^^53,^Alkrria^. BtEOSBWIAU DE MAGNEETn.v het meest complete reisbureau y /-iuics I CQ Woonplaats,.- j Ik wil graag de vlieggids met jongerenprogramma. j.EZ-M Reisbureau de Magneet n.v. Antwoordnummer 53, Alkmaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 10