Vanavond krijgt u een totaal andere kijk op kopieerapparaten. Ombudsman' voor de milieu-hygiëne Visser sloeg kabel telefoonnet aan de Woononderzoek in Middelburg-Zuid ïaak: schade f 29.000 mm tussen bouwen en noord- eeveland Vanavond komt de'Océ'TIOO op TV Wat gaat u zien? oce Aanstelling adviseur civiele verdediging ontmoet bezwaren Niet verantwoord badhuis te sluiten Vragen over indeling weekmarkt Middelburg VRAGEN OVER SANERING Geen opheffing brandeer Nieuwland en St-Laurens VRAGEN VAN RAADSLEDEN fcTERD.AG 14 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (ADVERTENTIE) Vul in-knip uit- stuur op. j BON voor informatie over de 'Océ' 1100. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1100. Het elektrostatisch kopieerapparaat, dat snel van alles kopieert (elk formaat, tot en met A 3), dat kinderlijk eenvoudig te bedienen is en slechts in de prijsklasse van een elektrische schrijfmachine valt. Dat apparaat gaat u vanavond om 19.57 (Ned. 1) zien. Wilt u onmiddellijk uitvoerige informatie over de 'Océ' 1100? Bel dan een van onze verkoopkantoren: Amsterdam - 4410 88, Den Bosch - 2 44 61 Den Haag - 51 46 61Eindhoven - 2 89 38, Hengelo - 1 05 69, Rotterdam - 14 5066. Of stuur de bon op naar VAN DER GRINTEN N.V..Den Bosch. I T.a.v. kopieert in uw voordeel. VAN DER GRINTEN N.V. Verkoop Nederland, Aartshertogenlaan 151, Den Bosch. WACHTE TOT POLITIERECHTER: IE MOTTEN 'T MAAR BEWIJZEN' MIDDELBURG ,Ik erken niks. 1»S niet art ik het gedaan lieb. En ik zeg ook niet dat ik het niet gedaan heb'. Dat zei donderdag morgen de visser J. de V. uit Moer dijk op de zitting van politierech ter mr Van Solingen. En men kon Moren denken in de geest van: aproteerme nou maar eens wat Aem De man kwam echter ui en ,komve kermis' thuis, wftjj de behandeling van de ad kan de politierechter tot «9 bewezenverklaring. Het zou wDe V. hebben gelegen, dat een htóoonkabel tussen Noord-Beve- W en Schouwen werd vernield ijllichten van een anker. ,1 li mogelijk dat ik het heb gedaan, motten het maar bewijzen', de man. Maar hij bond toch Ïneer wat meer in, toen het fei- Minal zich begon op te stapelen, kwam als enige in aan meriting, lijn boot was in do huurt van «lbord gesignaleerd. PïT-onderzoekiingen na de ka- rog zou de beschadiging zoda- igeweest, dat alleen de mannpu- w een sdheepsanker een verlda- w kunnen zijn. De V. herinner- 1 nog wel dat hij twintig- rminu- ,--tg was geweest om het anker fflwn. .Maar ik daciht dat het «wss.Dat gebeurt wel meer.' ïnnde die de visser veroorzaakte was niet misselijk: ƒ29.000 zo had PTT voorgerekend. Schipper Van D. van de rijkspolitie te water kwam op de zitting het bezwa rend materiaal aanvullen met de mede deling dat De V.. met het anker van zijn schip de schade moet hebben ver oorzaakt, .want er wasniemand in de buiurt.' Officier van justitie, mr T. Leb ret, sprak over grove schuld. Hij eiste f 300 boete. De politierechter von niste in deze zaak conform de eis. Evenals vorig jaar organiseert de heer Berge te Haamstede een aantal dia avonden, waarop onder andere beelden van verschiUende landen worden ver toond. De belangstelling was in 1969 zeem groot en opnieuw hebben een aan tal amateur-fotografen hun medewer king toegezegd. Gestart wordt op maandag 16 februari in hotel Vliegveld te Haamstede (waar ook de andere voorstellingen worden ge houden). De directeur van de RTM, dr H. J. v. Zuylen, zal dan de Zuidameri- kaanse staat Peru behandelen. Aanvang half acht. Dinsdag 24 februari geeft de heer W. P. de Vrieze uit Haamstede zijn zienswijze in dia-beeld over Marokko. Dinsdag 3 maart behandelt de heer J. P. C. Boot een biologisch onderwerp, namelijk ,Het leven onzer kleinere me- Een week later, dinsdag 10 maart, toont de heer W. J. Geleijnse beelden over de wintersport en zal de heer H. Fennet Spanje in beeld brengen. Tenslotte, op dinsdag 17 maart, geeft de heer J. Simons een terugblik over een gemaakte trip naar Rome en Capri en Pompeï. Op dezelfde avond wordt door de heer P. M. v. Dalsen een kam- peertooht door Joegoslavië op het doek gebracht. De zaal is vanaf 7 wr geopend. ADVERTENTIE OUD OLIFANTEN VERHAAL. Een oud verhaal wil, dat een olifant 9 jaar draagt. Lariekoek! 't Is maar 18 maanden. Toch nog een hoop moeite als je weet dat iedereen zomaar Olifant uit een fles kan schenken. Prille jonge en degelijk belegen oude! MIDDELBURG De gemeenteraad van Middelburg heeft bezwaren tegen aan stelling van een adviseur civiele verde diging alleen voor de gemeente Middel- burg. Dat blijkt uit de afdelingsvergade»- ring naar aanleiding van het uitkomen van de begroting 1970. B en w verwijzen naar de opmerkingen óiie zijn gemaakt in de commissievergaderingen en stellen te hebben aangetoond dat aanstelling van een functionaris van bepaald niveau nodig is. Aardgasleidingen in Nieuwdorp NIEUWDORP Ook de inwoners van Nieuwdorp zullen binnenkort van de komst van het aardgas gaan profiteren, want het energiebedrijf laat in de loop van deze maand de werkploegen begin nen met de aanleg van de gasbinnenlei- dingen. Deze leidingen zullen in de eerste plaats gelegd kunnen worden in de gemeentewoningen, omdat het ge meentebestuur destijds besloten heeft dat in iedere woning een binnenleiding zou worden gelegd. Om het werk daar na voortgang te geven zal PZEM op 27 febr., 2 en 3 maart in het Vereni gingsgebouw een voorlichtingscentrum openen. Zoals bij ontsluiting van een gasloze woonkern gebruikelijk is, zullen ook in Nieuwdorp tijdelijk de gunstige aansluitvoorwaarden voor aansluiting van woonhuizen gelden. Van Mierlo spreekt in Oostburg en Terneuzen OOSTBURG Mr Hans van Mierlo, fractievoorzitter van D '66 in de tweede kamer, spreekt volgende week donder dag in Oostburg en Terneuzen. De bij eenkomst van D '66 in Oostburg waar ook de kandidaten voor de ko- De werkgroep Terneuzen van D '66 houdt een openbare vergadering in ca fé-restaurant .Vijverhof'. Naast mr Van Mierlo spreken er de heer J. Roden burg. lijsttrekker van D '66 voor de pro vinciale staten en de heer S. Vlieger, lijsttrekker voor de raadsverkiezingen. Ook de andere kandidaten voor de raad en provincie komen naar Terneuzen. In maart overname oudeliedenhuis MIDDELBURG Naar het zich laat aanzien zal d:e exploitatie van het ,Oude mannen- en vrouwenhuis' aan de Heren gracht nog twee tot drie jaar kunnen worden voortgezet. De stichting ver pleeg- en rusthuizen Zeeland neemt de exploitatie met ingang van 1 maart over. Dat delen b en w mee op vragen van raadsleden in de afdelingsvergade- Het college noemt deze overname- ugend .mede gelet op het beschik baar hebben van daarvoor geschoold personeel'. Middelburg krijgt overbruggingsregeling voor ziekenvervoer MIDDELBURG In afwachting van de totstandkoming van een wettelijke re geling van het ambulamce-vervoer wordt aan eem overbruggingsregeling voor Middelburg gewerkt teneinde enige ver betering aan te brengen in de huidige organisatie. Aldus b en w op vragen van raadsleden naar aanleiding van de be grotingsbehandeling in de afdelingsver- gaderllng. Er zijn inmiddels al enige b&- sprekingen geweest. In het overleg wor den ook de ziekenfondsen, het gasthuis en de brandweer betrokken. MIDDELBURG Het is op dit moment niet verantwoord om bet badhuis te slui ten. Dat delen b en w van Middelburg mee op vragen die over de begroting 1970 zijn gerezen tijdens de behandeling in de afdelingsvergadering. Er is vorig jaar een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden om op de exploi tatie van het badhuis te bezuinigen. Een andere beheersvorm was niet te verwe zenlijken. Wel zijn de openingstijden w wijzigd, zodat alleen op vrijdagmiddag en -avond van de inrichting gebruik kan worden gemaakt. De zaterdagmorgen is komen te vervallen. Door deze maatre gel kon op de kosten van beheer worden bezuinigd. B en w blijven er echter bij dat het aan tal bezoekers van dien aard is, dat nog niet over sluiting kan worden gedacht. Het totaal aantal bezoekers over 1969 was zelfs nog iets hoger dan dat 196S. B en w menen dan ook da grond van sociale overwegingen e taak voor de gemeente bestaat. Op de vraag of het mogelijk is om de badin richting bij het dienstencentrum onder te brengen deelt het college mee, dat zonder het treffen van voorzieningen niet mogelijk is dit aantal bij het dien stencentrum onder te brangen. De badi- ruimte zou daarvoor veel te beperkt zijn. En verder neemt men aan dat een der gelijke maatregel tot een bepaald lager bezoek zal leiden. MIDDELBURG De markt in Middel burg is te klein om aan die vele aanvra gen voor een plaats op de weekmarkt te kunnen voldoen. Dat zeggen b en w op vragen naar aanleiding van de begro tingsbehandeling in de afdelingen waarbij wordt gesteld dat in de omge ving van de algemene bank Nederland steeds bloemenstallen en landbouwma chines opgesteld staan Is het mogelijk deze op het middenterrein van de markt te plaatsen, zo wordt gevraagd. B en m begrip te hebben voor de situa' omgeving van de bank. Men zal de zaak opnieuw bekijken Getracht zal worden de .kleine steentjes' voor het stadhuis zoveel mogelijk vrij te houden. MIDDELBURG De afbraak van de Zanddorp-wyk zal in fasen gebeuren. De commissie huisvesting in Middelburg streeft ernaar maandelijks enkele may- crete-woningen vry te krijgen. Er staan er thans reeds leeg. Zodra er een aantal blokken van twee woningen beschikbaar is zal met de afbraak worden begonnen. De stedebouwkundige van Middelburg is thans bezig met het maken van een schetsplan voor de nieuwe bestemming van het terrein. Op vragen in van de raad inzj on w voorts mee dat de laatste het wöningonderzoek In Nieuw Joosland thans nagenoeg is afgesloten. Na het bekend worden van het resultaat zal dit met de wijkraad worden bes ken. Naar aanleiding daarvan kan plan voor krotopruiming worden opge steld. MIDDELBURG Bij het personeel van de vrijwillige brandweer in St-Laurens en Nieuw en StvJoosland bestaat onge rustheid omtrent opheffing van deze korpsen. Is het mogolijk deze vrees weg te nemen? Op deze vraag, die naar vo ren kwam in de afdelingsvergadering van de raad inzake de begroting 1970 antwoordden b en w dait er een oefen schema is opgesteld waarbij ook deze korpsen betrokken zijn. Het schema zal door de brandweercommandant met de betrokken korpsen worden besproken. De samenwerking in groter verband zal zo goed mogelijk worden bevorderd, zo delen b en w mee. Slippartij te Oostburg OOSTBURG Bij het afrijden van het Ledelplein te Oostburg verleende P. M. C. K. uit Groede aan de voor hem van rechts uit de Langestraat komende A. de M. uit Waterlandkerkje geen voorrang. De M. wist door remmen een aanrijding met K. te voorkomen maar slipte tegen een stilstaande andere wagen, met N. K. achter het stuur. Niemand werd ge wond. Beide auto's werden beschadigd. s afdelingsvergadering :e de begroting delen b MIDDELBURG B en w van Middelburg hebben geantwoord op vragen van raadsleden in de afde lingsvergadering naar aanleiding van het verschijnen van de begro ting 1970. Een greep uit de ant woorden: B en w kunnen nog niet meede len wanneer zal worden besloten tot herstel van de Spijkerbrug. Het herstel heeft onze aandacht maar we kunnen nog geen tijdstip noemen', zo wordt gezegd. Bij de aanleg van nieuwe speel plaatsen zal worden overwogen om deze te voorzien vam rubber tegels. Men houdt in verband met de kosten die daarmee gemoeid zijn echter nog even een slag om de arm of men ertoe zal besluiten, j adan nee. Het aanvankelijk voor herstel van de trottoirs in de Lange Noordstraat gemaakte plan vindt de rijksdienst voor monumenten zorg te ingrijpend, zo antwoorden b en w op vragen in deze geest. Er wordt nu gewerkt aan vereen voudiging van de plannen, afge stemd op de verkeersbehoefte. Het wachten is op een definitieve sub sidietoezegging. De huur van de achtertuinen bij de woningen aan de Poelendae- leweg is, zo zeggen b en w, opge zegd omdat er het voornemen be staat op deze grond garages te bouwen. De ervaringen met de vakantie cursus voor srholieren zijn goed. Er namen twaalf scholieren aan deel. In 1970 wordt de cursus op nieuw gehouden. Zonder het treffen van bepaalde voorzieningen is het nauwelijks mogelijk om van onder te spuiten terreintjes in vorstperiodes schaatsbaantjes te creëren. Er is ln Nieuwland met de speelplaats een proef genomen. Het hoofd van de nabije school maakte bezwaar vanwege gevaar en hinder voor het gebruik van het schoolplein. Het overschrijden van de 30.000 inwonersgrems biedt perspectieven ten aanzien van de salariëring van het gemeentepersoneel. Momen teel wordt een wijziging van de bezoldigmgsverordening voorbe reid. EERSTE IN ZIJN SOORT IN ZEELAND OP DINSDAG 17 FEBRUARI MIDDELBURG Het provinci aal opbouworgaan Stichting Zee land en de werkgroep bouwen en wonen van het sociologisch insti tuut van de rijksuniversiteit in Utrecht beginnen dinsdag 17 fe bruari in Middelburg-Zuid een uit gebreid woononderzoek.Het initi atief daarvoor komt van de Vrou wen adviescommissie voor de wo ningbouw (VAC), een commissie waarin de Middelburgse vrouwen organisaties zijn vertegenwoor digd. De gemeente, steunt dit on derzoek, naar het woonklimaat in Middelburg-Zuid, dat het eerste in zijn soort is in Zeeland. De taak van de VAC is advies te ver strekken bij de woningbouw aan ge meentebestuur, gemeentelijke diensten, architecten, aannemers en woningbouw verenigingen. Het gaat daarbij om heel praktische zaken waar men zelf als huisvrouw dagelijks ook in eigen woning mee te maken heeft, zoals de grootte van de vertrekken, de indeling van allerlei voorzieningen in de woning, waarmee vrouwen veelal anders leven dan man nen. Het oordeel over een bepaald wo ningtype verschilt uiteraard naar ge zinsgrootte, gezinssamenstelling, de verwachtingen die men ervan heeft en vele andere factoren. Daarmee samen hangen de wensen die men op het ge bied van het wonen heeft. Naarmate de woningmarkt ruimer wordt blijken de bewoners hogere eisen te stellen aan de kwaliteit van het wo nen. Dit geldt bovendien niet alleen voor de woning op zich, maar ook voor de woonomgeving, zoals bijvoorbeeld de situering van de woning en het voor zieningenpakket in de buurt en de wijk. Het woonklimaat gaat dus in toene mende mate een rol spelen. Een zuivere keuze op het gebied van het wonen wordt mogelijk, maar blijkt voor velen nog lang niet ruim genoeg te zijn. Nieuw in deze tijd is boven dien, dat bewoners van tijd tot tijd besturen, deskundigen, adviseurs enz. hiernaar gaan luisteren en er rekening mee gaan houden. Met dit alles neemt de belangstelling voor het wonen toe. Voor de vrouwen advies commissie spitste zich deze belangstelling toe in de vraag: met welke zaken en in welke mate is men nu tevreden met de bereikte resultaten? Ook voor een gemeentebestuur van Middelburg is dit een kardinale vraag in verband met het te voeren huisves tingsbeleid en het beleid in verband met de nieuwe wijken. Vele dames hebben zich via de VAC be reid verklaard te helpen. Aan de hand van de resultaten van een vooronder zoek in december jongstleden is thans een representatieve steekproef geno men en een enquêtelijst samengesteld waarin speciaal die punten aan de orde komen, die de bewoners belangrijk vin den. De steekproef houdt in, dat niet iedere bewoner in Middelburg-Zuid een en quêtelijst zal ontvangen, het gaat bo vendien om willekeurig gekozen per sonen. Het is echter niet uitgesloten, dat men in december bij het vooronder zoek is benaderd. Wil het onderzoek evenwel statistisch betrouwbaar zijn, dan is een eventueel dubbel verzoek om medewerking aan een aantal bewo ners niet te voorkomen. VLISSINGEN ,Op een gegéven moment vraag je jezelf dan afkun nen we nu niet iets anders doen dan alleen maar ingezonden stukken in kranten schrijven? Je vindt gewoon dat dat nodig is. En waar begin je dan? De voor de hand liggende op lossing leek mij om contact te zoeken met die schrijvende lezershet leken me mensen met dezelfde onrustge voelens over voortgaande water- en luchtverontreiniging in deze provin cie. Ik heb ze opgebeld. En zo kom je van de een bij de ander'. fflüram zelf toch goed moeten presenteren en dan zal men ons ook moeten respecteren.' De nieuwe vereniging wil de Zeeuwse bevol king wakker maken en wakker houden voor een belangrijk element van de leefbaarheid van het eigen gewest, de milieuhygiëne. En als op dit terrein bezorgde loods Bannink zo de doelstelling van de pas opgerichte ver- reniging wat reliëf geeft, noemt hij eigen lijk meteen de reden waarom het actie comité van enkele maanden geleden is om gedoopt. Actiecomités zijn vaak een soort van verbruiksprodukten: ze verdwijnen in veel gevallen even rap als ze aan de ho rizon zijn verschenen. Maar de milieu-hy giëne is nu eenmaal geen zaak die uit sluitend tegen tijdelijke gevaren moet wor den beschermd en daarna weer wel voor zichzelf lean zorgen. Het vraagt meer dan incidentele actieprikken een voortdurende begeleiding. Overigens hebben loods Ban nink en zijn medestanders zich ook meteen maar de nodige beperkingen opgelegd. Ais ze spreken over milieu-hygiëne bedoelen ze de strijd tegen water-, lucht- en bodem verontreiniging en alles wat ermee sa menhangt om die te bestrijden. Dat terrein ti is al een hele opgaaf. Mobiliseren J' M- Bamniink uit Vlissingen fielt het verhaal van de .geboorte' van milieuhygiëne Zeeland. slA van va-der is hij er ook voorzitter geworden cn op het ogenblik timmert ,ri'e^ een voorlopig bestuur een stevig eetstuk voor dit nieuwe orgaan. .Want 611 we iets bereiken dan zullen we ons De nieuwe vereniging wil de in Zeeland aanwezige deskundigheid, parate kennis en ervaring mobiliseren en verspreiden. .Want. zegt de heer Bannink, ,we moeten hier goed op onze tellen passen, we moeten de bevol king alert maken met het uiteindelijke doel dat ongewenste toestanden worden voorko men. Óp tijd de juiste beslissingen nemen: de klok terugdraaien kan niet.' De vereniging milieuhygiëne Zeeland vindt dat de be vol icing in de toekomst beter moet weten waaraan zij toe Is. En daarom will zij vooral als een soort informatiecen trum gaan optreden. Alles wat er aan do cumentatiemateriaal, aan nieuwe feiten en gegevens, aan opvattingen en overwegingen over milieu-hygiëne verschijnt verzamelen en vooral bekend maken. Materiaal uit we tenschappelijke, medische, biologische en technische bronnen. ,We hebben daarbij ge dacht aan de samenstelling van een eigen bulletin dat verspreid kan worden onder iedereen die er belangstelling voor heeft. Verder willen we openbare hoorzittingen beleggen de eerste binnenkort in Goes om er precies achter te komen waar de pro blemen en probleempjes liggen en van wel ke importantie ze zijn. We zullen deskun digen tegenover vragenstellers zetten en als we er niet uitkomen willen we ons nader oriënteren. Het gaat er ons om dat mensen die met moeilijkheden op het gebied van de milieu-hygiëne kampen of alleen maar het gevoel hebben dat het de verkeerde kant opgaat, dat die mensen niet in de kou blijven staan met de gedachte dat er over en zonder hen wordt besiist.' Vraag: Moet uw vereniging een soort om budsman voor milieu-hygiëne worden? Bannink: .Daar zegt u zo wat. Ombudsman is natuurlijk een wat groot woord. Het be grip omvat meer dan wij ons nu voor ogen hebben. Maar ergens is het er misschien wel mee te vergelijken.' De nieuwe vereni- g"mg laat vla het ANP-telexnet weten: ,We zijn niet tegen industrialisatie, maar wel willen wij dat er selectief geïndustriali seerd wordt. Wanneer de Zeeuwse bevol king zich bewust wordt van de problemen rond industrievestigingen, dan zal er een groot deel van de geheimzinnigheid moe ten verdwijnen.' Onder geheimzinnigheid verstaat de heer Bannink ook zwijgen over de consequenties van eenmaal genomen be slissingen. ,Neem nu zo'n zaak als de leef baarheid van het dorp Borssele. Zou het niet beter zijn dat dorp als woonkern maar op te doeken in de toekomst. Als dat zo is, laat men dait dan ook durven zeggen. En laat men dan meteen rekening houden met de gevolgen. Mensen die het kunnen doen, zouden er dan wel wegtrekken. Maar ou deren, mensen met eigen woningen en der gelijke, voor hen zouden dan bepaalde maatregelen genomen moeten worden.' Industrie zelf Wie er intussen lid geworden zijn van de vereniging milieuhygiëne Zeeland? De heer Bannink somt op: biologen, chemici, na tuurbeschermers, loodsen, onderwijsmensen. Er is nauw contact met de projectgroep Rtjn-Schelde-delta, waarin Nederlandse en Belgische studenten en universiteitsdocen ten samenwerken. Deze projeot-groep be studeert ook de gevolgen van de vestiging van Pechiney in het Sloegebied. In het gesprek met de heer Bannink valt de naam van een nieuwe vestiging in Zee land, die nogal wat stof heeft doen op waaien. De voorzitter van de nieuwe ver eniging heeft ons even tevoren verteld dat de omvorming van 't enkele maanden gele den opgerichte actiecomité het voor ambte naren van overheidsinstanties wat gemak kelijker maakt om toe te treden. In actie comités voelen zij zich meestal niet zo thuis, ook al zijn ze het met de doelstelling ervan eens. In een vereniging gaat dat be ter. Daar worden de problemen wat breder aan de orde gesteld Zo zijn er contacten gelegd met de stichting Zeeland, met het ETI en met de landbouw. Vraag: neemt uw vereniging ook recht streeks contact op met de industrie of gaat zij over en zonder de industrie zelf praten Bannink: ,We zullen onze informaties trek ken, overal waar we dat kunnen. Ik heb al gezegd: we willen ons als vereniging die de milieuhygiëne wil behoeden via de bewust wording van de bevolking voor deze pro blemen, waarmaken. We willen aanvaard en een begrip worden.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7