Betekenis zuidelijke delta moet toenemen' Twee huizen in binnenstad Zierikzee door felle uitslaande brand verwoest Rijkswaterstaat verlegt Oostburgse oversteekplaats SLECHTS ENKELE LIJNEN VOOR DE LANGE TERMIJN Sloe en Amsterdam kandidaten voor raffinaderij Total Korte termi jn ALMANAK De nieuwe Pfaff voor de jaren 1970 tot 2000! Duits echtpaar pleegde in Goes inbraken zeeuws AMERIKAANS FESTIVAL VOOR FILMLIGA JEUGD MUZIEK Bejaarde man na ongeval overleden Prinses Margriet legt krans in Eede INBRAAK MET 5000 BUIT MI APPARATII NA ACTIE VAN SCHOOL ACTIEGROEP: 2500 HANDTEKE NINGEN OPGEHAALD hoto back| 2 PROVINCIALE ZEFUWSE COURANT ZATERDAG 14 FEBRUARI Ity MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben liun ei gen beleidsadvies opgesteld over de rapportage van de commissie uit het Overlegorgaan zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland (de commissie-Verburg), die de plannen en studies voor de delta en haar toekomstige bestemming heeft doorgelicht. Hoewel gs het eens zijn met het dagelijks bestuur van het Overlegorgaan, dat lange-termijn- planning op het ogenblik nog niet zinvol is, geeft het college toch twee grondlijnen aan voor het beleid in de verdere toekomst. ,Wij onderschrijven dat het vraagstuk van de lange-termijnplanning inderdaad op het ogenblik nog niet tot concrete beleidsalternatieven kan worden ver werkt'. aldus het Zeeuwse college van gs. Volgens de gedeputeerden komt dat mede door de keuze van uitgangspunt en de relatieve betrouwbaarheid van de prognoses. .In dit opzicht kunnen wij met de conclusie en aanbevelingen het beleidsadvies van het dagelijks bestuur van het Overlegorgaan vereni- -en.' Provinciale staten van Zeeland zullen de rapporten van de commissie-Ver burg, en de adviezen van Overleg orgaan en gedeputeerde staten ir hun vergadering van 20 maart aan staande behandelen. En die grondlijnen zijn dan de volgende: de zuidelijke delta zal in betekenis moeten toenemen om een evenwich tige planologische ontwikkeling in Zuidwest-Nederland te bereiken; in het bijzonder zal daartoe de uitbouw van de concentraties, die zich in het Westerscheldebekken ontwikkelen, met kracht moeten worden gestimu leerd, opdat aan een agglomeratie ge bonden industrieën ook in de zuide lijke delta kunnen worden gevestigd. de voor de ontwikkeling bestemde fondsen zullen zodanig aangewend moeten worden dat aan de eisen van een evenwichtig planologisch beleid, met name ten aanzien van de sprei ding van zeehavenindustrieën recht wordt gedaan; hierbij zal rekening moeten worden gehouden met het feit dat het beschikbare investerings volume niet toereikend zal zijn voor gelijktijdige en optimale expansie van zowel de zuidelijke als de noor delijke delta. ROTTERDAM De eventuele ves tigt gsplaatsen van een raffinaderij van het Franse olieconcern Ttal be perken zich tot twee: Amsterdam en het Sloegebïed. In beide gevallen zou ei Rozenburg een tankpark voor de opslag van de met mammoettankers aangevoer de ruwe olie moeten worden gebouwd. De gemeente Rotterdam heeft hiervoor j reeds een twaalf hectare groot 'terrein aangewezen. Total Nederland NV is in onderhande ling met de Nederlandse regering over een vestigingsplaats in ons land. Dit hoeft nog niet te betekenen dat de raf finaderij die 100.- miljoen moet kosten, in Nederland komt. Drs W. H. Groskamp, directeur van Total Nederland NV, zegt: .Als wij met de Nederlandse regering nieit tot over eenstemming kunnen komen, zullen wij naar het buitenland uitwijken.' In dat geval komen Antwerpen en Wil- helmshafen in aanmerking. Nadere me dedelingen wil de heer Groskamp in dit stadium niet doen. Inmiddels menen insiders dat Amster dam een betere kans maakt dan Zee land- Tussen Amsterdam en Rotterdam ligt namelijk een pijpleiding die alleen nog maar door Mobil Oil wordt gebruikt en die niet rendabel is. Deze pijpleiding zou, met een Total-raffinadenj in Am sterdam, wel rendabel gemaakt kunnen worden. De regering zou hier bijzonder bij gebaat zijn en Total concessies wil len aoen. Algemeen is bekend, dat de voorkeur van de raffinaderij uitgaat naar het Sloe, maar dat het er mede om gaat, waar het bedrijf de beste voorwaarden kan vinden. Een beslissing wordt thans spoedig verwacht. Bij het formuleren van deze uitgangs punten knopen gs van Zeeland aan bij de aan de dag getreden inzichten over de ontwikkeling van het deltagebied en zij wijzen daarbij met name naar het zogenaamde meerderheidsadvies van de commissie-Verburg. Zoals men zich zal herinneren kon deze commissie destijds niet tot een eensluidend advies komen. Er kwam een meerderheidsnota op tafel, waarin een weergave van de standpun ten van de Zeeuwse, Noordbrabantse, Zuidhollandse en Rijnmond-vertegen woordigers en een minderheidsnota van de Rotterdamse representant in de werk groep. Het dagelijks bestuur van het Overleg orgaan lieeft begin dit jaar een beleids advies uitgegeven, dat aan de verschil lende partners is toegezonden. In eigen kring kunnen zij zich daarover nu be raden voordat het algemeen bestuur van het Overlegorgaan de rapporten van de commissie-Verburg op 6 april in de eer ste openbare vergadering behandelen. Het dagelijks bestuur van het Overleg orgaan heeft zich in zijn advies onthou den van een stellingname op lange ter mijn. Gekozen is voor een advies dat de ontwikkelingsproblematiek op korte ter mijn centraal stelt; hiermee denkt men een bijdrage te leveren aan de oplossing van de vragen van de naaste toekomst. (ADVERTENTIE) I :1*-H3d SOLINGEN tafelgerei van topkwaliteit SPECIAALZAAK VAN DER MADEN VLISSINGEN .eeuwse Een Vlisaimgs echtpaar heeft zich dezer dagen, in een moment van ontoerekeningsvatbaarheid, naar 't Brabantse begeven om zich daar in de dolle pret van het carna val te storten. Eerst verliep alles, door aanpassingsmoeilijkheden, 'n beetje stroef, maar langzamer hand kregen zij toch eiuge greep op de uitbundige gebeurtenissen en lieten zij zich gaandeweg ver zinken in die schuimendebruisen de, naamloze massa mensen, die met uitschakeling van standsver schillen eens éénmaal per jaar he lemaal zichzelf willen zijn, eens even heerlijk het maatschappelij ke keurslijf willen ontvluchten. Je zou daar later eens een filmpje van moeten vertonen, leuk om je zelf eens als jezelf te zien. De nasleep is ook zo aardig. Die Vlissingse mevrouw heeft bijvoor beeld door hardnekkig alle liede ren mee te zingen haar stem in het carnavalsgedruis geheel ach tergelaten. Dat is zo hard aange komen, dat ze zich onder dokters behandeling heeft moeten stellen. De man, een bevoegd medicus van goede reputatie, heeft haar een absoluut spreekverbod opgelegd. Ze mag vier dagen geen woord zeggen, ook niet proberen. Haar echtgenoot heeft hierover telefonisch nog contact gehad met de geneesheerhoewel het overleg van zijn kant bij vier woorden Icon blijvenJleel, héél hartelijk dank'. De nieuwste Pfaff, type i 222, wordt met recht de nauwkeurigste, de wonder lijkste en gemakkelijkste zigzag-naaimachine ter wereld genoemd. Hij is uitgerust met de zg. „derde hand".en wat dat betekent, kunt u het best tijdens een demonstratie ontdekken Pfaff naaimachinehuis Bergen op Zoom Kortemeestraat 17 Goes Papegaaistraat 4 Vlissingen Nieuwendijk 29 Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Hulst B. F. v. Waesberghestraat 16 GOES Een Duits echtpaar uit Jii- lich blijkt in de nacht van 13 op 14 september van het vorig jaar de in braken te hebben gepleegd in 3 Goese scholen en in een kantoor. Het echtpaar de 23-jarige Duitser J. L. H. en zijn vrouw, de 21-jarige E. K. K. is door de politie van Bremen aangehouden. Het echtpaar stal vorig jaar september uit de scholen en uit het kantoor een be drag van ƒ60. twee platenspelers, een versterker, een stopwatch en een kof fer met grammofoonplaten. Direct na de inbraak werd duidelijk, dat het echtpaar de inbraken gepleegd had. De man verkocht een dag na de inbraak de platenspeler aan een Goese- naar. In Duitsland werd het echtpaar ook ge zocht voor inbraken. Bij verhoor door de Bremense politie bekenden de twee, dat gj onder andere in Sittard, Roermond, Eindhoven, Alkmaar, Assen, Zwolle en Goes inbraken hadden gepleegd in scho len en ziekenhuizen. Ook in België heb ben ze diefstallen gepleegd. Het echtpaar leefde van de diefstallen. Vanuit hotels en pensions pleegde de man samen met ziin vrouw de inbraken BROOD EN BANKET ONVERKOOPBAAR ZIERIKZEE In de nacht van donderdag op vrijdag heeft in de j Nieuwe Boogerdstraat te Zierik zee een hevige brand gewoed. Twee huizen brandden volkomen uit terwijl aan de omliggende huizen Larry Kardish leidt programma zelf in Vanavond in Middelburg De filmliga van .leugd Muziek Walcheren houdt vanavond zater dag in de schouwburg te Middelburg een Ame rikaans filmfestival waarvoor Larry Kar dish, hedendaags film expert bij uitstek, de pro grammatic verzorgde. Larry Kardish, mede werker van het Museum of modern Art te New York, zal vanavond zelf in de schouwburg aan wezig zijn, oni de ver schillende korte films in te leiden. Vertoond zullen onder meer worden ,Eel Creek'. een film van de vorig jaar op 26-jarige leeftijd omgekomen David Brooks; deel twee van .Oobieland' van Walter Ungerer; .Kodak Ghost poems', een filmdagboek met veel ruimte voor seksualiteit van Andrew Noren; .Moon'. Scott Barletts' indrukken van de recente maanverove- ring en .69', een anima tiefilm van Robert Breer Het programma vindt zijn basering op het thema .Modern Ameri can Cinema' en wil een afspiegeling zijn van wat er de laatste jaren en nu is en wordt gedaan om het begrip .film' een nieuwe, vrije inhoud te geven Dat heeft deels te maken met het experiment, de nieuwe realiteit, pop en underground. Het pro- franuma van vanavond eeft uitsluitend betrek king op kleurenproduk- ties. De nog jonge filmliga van Jeugd Muziek heeft met moeite beslag op Kardish en deze vrij unieke filmcollectie kun nen leggen. Omdat deze films slechts een goede veertien dagen in Neder land te zien zijn. heeft Jeugd Muziek de eer der aangekondigde .Pilo ten in pyjama' voorlopig in bed gelaten. De Middelburgse schouwburg is open van half acht tot 12 uur. Voor en na het filmpro gramma is cr gelegen heid tot gesprek en dan sen in de foyer. Larry Kardish zal graag aan de discussies deelnemen. veel brand, ontstond. De verzekeringsexperts schatten de schade op minstens 50.000. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dit is waar schijnlijk vooral te danken aan het feit dat de uitgebrande woningen leeg stonden. De eigenaar, de heer A. Boer, die al enige weken aan het breken en aan het verbouwen was om de wo ningen geschikt te maken voor de verhuur is tegen brand verzekerd. Om even voor drie uur werd de brand ontdekt door bakker J. Sinke. die er naast woont. Toen hij zag dat de huizen in lichterlaaie stonden belde hij onmid dellijk de brandweer, waarna hij met zijn gezm de straat op vluchtte. De vrijwil lige brandweer onder leiding van com mandant C. Berrovoets. was binnen tien minuten met groot materieel op de plaats van de brand. Met negen stralen werd de vlammenzee bestreden. Hoewel men de belendende percelen flink nat hield, kon de brandweer tooh niet voor- Weber eveneens vlam vatte. Men wist echter dit pand verder te behouden. Een bestelauto van de heer Wcbcr die voor de brandende huizen stond brandde wel volkomen uiit. De hitte was enorm. Alle ruiten van café ,De Banjaard' sprongen. Ook de heer D. Verbureh had nog al wat glas schade. Bij bakker Sinke bleek de hele voorraad brood en banket onverkoop- haar. Hij moest vrijdag zijn winkel ge sloten houden. Doordat vee! roet en stof zijn woning binnendrong was ook de schade aan de inboedel niet gering. Om half vijf 's-morgens kon brandweer met de nablussing begin nen. Lange tijd bleef het vuur nog KREININGEN De 81-jarige heer J. J. Kakebeeke uit Kruiningen, die maandagavond hij een ongeval op de weg tussen Hulst en Perkpolder ge wond raakte, is vrijdag in het Sintr- Lldiiinaziekeuhtiis te Hulst overleden. De verwondingen van de heer Kake beeke. een lichte hersenschudding en een gebroken rib, lieten zich aanvan kelijk niet zo ernstig aanzien. Er de den zich echter complicaties voor. ten gevolge waarvan het slachtoffer over leed. De bestuurder van de verongeluk te auto. de heer W. J. A. uit Wemel- dinge, liep bij het ongeval enkele kneu zingen op maar is reeds uit het zieleen- huis ontslagen. DEN HAAG (ANP) Prinses Margriet zal op vrijdag 13 maart een bezoek brengen aan Eede in Zeeuwsch-Vlaanderen. De prinses zal hier een krans leggen bij net monument, dat is opgericht ter gelegenheid van het feit, dat koningin Wilhelmina op 13 maart 1945, na haar verblijf tijdens de tweede wereldoor log m Londen, voor het eerst de Neder landse bodem betrad. De kranslegging vindt omstreeks half drie plaats. Den Uyl spreekt voor PvdA Sluis SLUIS Drs J. M. den Uyl. voorzit ter van de PvdA-fractie in de tweede kamer spreekt vrijdag op een verkie zingsbijeenkomst van de afdeling Sluis en Ttetranchement van de Partij van de Arbeid. De bijeenkomst wordt gehouden in ,De Korenbeurs' te Sluis en begint om acht uur. nasmeulen. Vrijdagmiddag most d> brandweer zelfs weer in acte korra omdat het vuur nog een keer oplaai- de. Dit werd echter snel geblust D' rijkspolitie, wijt de brand aan' h-t met goed functioneren van een ka chel. De heer Boers stookte In de huizen. 3- ke avond gin» hij controleren of ba -n orde was. Ook donderdasavond fel hij dat. Om e!f uur was ervaar brand nog mets te bespeuren. De tie vermoedt nu dat een deurtje ran ee: der kachels is opengesprongen, wara kolen op de vloer zijn gerold. MIDDELBURG In de MÜvufa. derdag op vrijdag is aan delnaM- straat te Middelburg bij deTüiauirt voor 5.000 aan apparaten gestolen. Het betrof hier radio's, platelet!, bandrecorders en elektrische scheerap- paraten. Gelet op de hoeveelheid sctó aangenomen dat er gebruik is zwaait van een vervoermiddel. De politie re- zoekt degenen, die aanwijzingen kas: yerschaffen zich te melden. FRANS VRACHTSCHIP OP SCHADE WEER VLOT TERNEUZEN De Franse vrachttai Yalou (6998), die donderdagavond o? de Westersohelde tussen HoeilekwlM- I ke en Hnnsweert op een zandbank vut liep, Is vrijdagmorgen met hoog wW tegen zeven uur lot getrokken. Diu waren nege n sleepboten voor nodig S Zeeland en de Holland van Muller a nog zeven slepers van Union uit Art werpen. De Yalou, een schiip van de Messagfr Hes marl times, dat geladen is met stuk- goed, was van Antwerpen onderaf naar Le Havre. Het sohip heeft fa schade opgelopen. OOSTBURG Rijkswaterstaat zal de rijwieloversteekplaats bij Oostburg, waar maandagoch tend de 15-jarige scholier Han van de Sande uit IJzendijke ver ongelukte, verleggen. De over steekplaats komt nu ter hoogte van de Trageldam, enkele hon derden meters verderop. De leerlingen van de rijksscholen gemeenschap Koningin Wilhel mina waarvan Han van de Sande er één was zullen nu, komend uit Schoondijke, tot aan hun school het links naast de weg gelegen rijwielpad kun nen volgen. Tot nu toe moesten ze twee keer de drukke rijksweg 58 over. De snelle maatregel van rijkswater staat is het resultaat van een groot scheepse handtekeningenactie vanuit de scholengemeenschap, gevoerd dooi de leerlingen Henry Grahame. John Wijffels. Kees' Verdonck, Maarten Brinkman en Ate de Jong. Vrijdag middag bood de actiegroep uitge zonderd A.te de Jong ir J. S. Hoek stra, hoofd van het arrondissement Terneuzen van rijkswaterstaat circa oriënteren. ,Het lijkt me zaak leerlingen van die school dat dan berde brengen. Wanneer het over verleggen van een uitweg gaat als ik hoorde dan is dat een zaan. waar wij als waterstaat niets aan kunnen doen'. Het gemeentebestuur van Oostburg heeft in brieven aan de hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland, Ir J. Zuurdeeg en de heer Hoekstra nog eens op de gevaarlijke situatie bij rijksweg 58 geattendeerd. De oplos sing die al eerder was gesuggereerd, een zogenaamd .aftellende snelheid', vond, aldus de heer Hoekstra, wei nig weerklank op het hoofdbureau van rijkswaterstaat in Den Hang. Over het onderhoud zegt hij: ,Ik heb de leden van de actiegroep cr nog eens met nadruk op gewezen dat ze hun medeleerlingen duidelijk moeten vertellen om voorzichtig te zijn. Daar ontbreekt het toch wel eens aan, danks de gevaarlijke toestand'. 2500 handtekeningen en een brief aan op het walerstaatkantoor in Ter neuzen. .Het gesprek is heel plezie rig verlopen', zeiden de leden van de groep, nadat ze een uur met de heer Hoekstra over de situatie rond de oversteekplaats hadden gepraat. Daarbij is tevens een andere Oost burgse wens op tafel gekomen: het verbeteren van de oversteekplaats bij de rk scholengemeenschap Slnt-EIoy. Volgens de heer Hoekstra had rijks waterstaat vrijdag al willen beginnen met het verleggen van de oversteek plaats. De slechte weersomstandig heden hebben dat echter verhinderd. Met het karwei start men nu maan dag. Voor scholleren die van de Maaidijk, aan de rechterkant van de weg ko men en die na de verplaatsing van de oversteekplaats toch vóór hun De vier Oostburgse scholieren die vrijdag circa 500 handtekenin gen aanboden aan ir J. S. Hoek stra in Terneuzen. 'Foto PZC) school willen oversteken, wordt aan een oplossing gewerkt. Over de toe stand bij Sint-Eloy had de heer Hoek stra zich nog niet voldoende kunnen Do vier Oostburgse .scholieren had den naast de 250(1 handtekeningen (.we hebben ze niet geteld, 't is een schatting: 2000 zijn het er zeker"), die ze de afgelopen dagen met tic school hebben verzameld onder oud- leerlingen, ook een in pittige termen gestelde brief bij zich. Daarin word eraan herinnerd, dat er vorig jaar ook al een ongeval is gebeurd met dode lijke afloop. .Mocht, cr naar aanlei ding van ons verzoek binnen enkele weken geen doeltreffende maatrege len getroffen zijn, dan zullen wij ons verder richten tot do commissaris van de koningin in Zeeland. Verder zullen de ondergetekenden bij even tueel in de toekomst op dit zeer ge vaarlijke punt. te gebeuren ongeluk ken de rijkswaterstaat moreel - antwoordelijk stellen,' aldus schrijven. Zover hoeft het echter te komen. ,A1 vinden we het wel dat er eerst zo'n ongeluk moet ge beuren voor rijkswaterstaat iets ai de oversteekplaats doet', was cehb de unanieme mening' van de scliolio- rengroop. ADVERTENTIE Voor al uw foio's St.-Jacobsstraat 27, Vlissingen WEINIG WIND. Opklaringen met langs de daar een sneeuwbui. In de ochendlg te, in het binnenland plasttselijk vorst en enkele mistbanken. - temperaturen om het vriespunt- zwakke wind. Vooruitzichten voor zondag en Enkele sneeuwbuien, ook "PjjJfS en in de nacht overwegend lichte ra JffSTSSSSS: ïoftf. ongeveerZnormaal'tol Tf-gfe normaalmax. een drcf den onder normaal: kans op periode van minstens 12 uur. cent; kans op een geheel drooe 30 procent. ,.i Voor maandag: aantal '^J1 0„. 6; min. temp.: van 0 tot S grwi der normaal max. temp» van s normaal tot 3 graden onde kans op een droge per ode van m»* 12 uur: 70 procent; kans op een heel droog etmaal: 40 procent. 14 februari Zon op Maan op Maan op ZON EN MAAN °Du<:' li»! onder 03.» onder lj-jj omder 05,03 GS IN BELEIDSADVIES OVER RAPPORTEN OVERLEGORGAAN:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2