NEDERLANDSE RAKETTEN BESTORMEN HET LUCHTRUIM provinciale ze iuwse 90 courant liui ONBEKENDE ,BASJE' STUURT BURGEMEESTER BUNNIK STAPELS PRENTBRIEFKAARTEN ■ê- n SCHULPB1ER 14 FEBRUARI 1970 ZATE RDAGKRANT Een Amerikaanse Saturnus-raket op weg naar de maan: zover zijn de Ne derlanders nog niet, maar hun prestaties op het gebied van de ruimteprojec tielen mag er in elk geval zijn. De Nero is klein begonnen. Na een periode van studie en het uittesten van onderdelen kwam ds eerste echte lancering. NUNSPEET (GPD) Rode vlaggen en borden met opschriften als .verbo den toegang militair oefenterrein' markeren een zeldzaam mooi stukje on vervalste Veluwe tussen Nunspeet en Oldebroek. Het kan er stil zijn. Een stil te die wordt gemarkeerd door ruisende bomen en tsjilpende vogels. Maar een stilte, die ook op gezette tijden ver scheurd wordt door bulderende kanon nen en ratelende machinegeweren. Het oefenterrein is uitgestrekt, verlaten en zo mooi dat veel recreanten het risico van een proces-verbaal op de koop toe nemen om er een paar uurtjes te kun nen doorbrengen. Die verlatenheid is niet alleen favoriet bij oefenende mili tairen en dagjesmensen, maar ook bij een groep technische amateurs, die ver enigd in de NERO (Nederlandse Ver eniging voor Raketonderzoek) een wat ongewone hobby beoefenen: het lance ren van zelfgemaakte raketten tot grote hoogten. Het is een wat onstuimige be zigheid, die zich, gezien de daaraan ver bonden risico's niet leent voor een stil plekje aan de rand van een stad. Van daar die voorkeur voor de verlatenheid van de Veluwe, waar men nog steeds zonder risico's een kanon, dus ook een raket kan afschieten, zonder een kip te raken. Eon belangrijke datum in de annalen van de NERO is de 28ste juni van het vorige jaar. E>ie dag sluit een lange periode van beraadslagin gen, werkzaamheden en proefnemingen af met de lancering van een bijna anderhalve meter lange en ruim dertig kilo wegende raket: de E-16. Voor elke raketenthousiast was het een lust voor het oog om de ranke hemelbestor mer met zijn vier stabilisatie vinnen te zien rusten in een zes meter hoge startstellage. Een bonk ongekende energie, dat slechts wachtte op de verlossende druk op de knop. Dat moment kwam, toen iedereen zich tot op veilige afstand had teruggetrokken. Het oor verdovende geraas was er ineens en vulde de atmosfeer met het lawaai van een laagvliegend straalvliegtuig. De E-16 schoot ails een kanonskogel omhoog, met een snelheid van 228 meter per seconde, nauwelijks volgbaar voor het oog. Het razende projectiel klom meteen verrassend snel om hoog, zolang het voldoende energie in zich had om de aantrekkingskracht van de aarde en de luchtweerstand de baas te blijven. Erg lang duurde dat niet. Op ruim 2000 meter hoogte was de brandstof op en begon de E-16 merk baar vaart te verliezen. De aantrekkingskracht kreeg langzaam aan weer vat op de raket en ail gauw keerde de neuskegel zich af van de he mel om te gaan wijzen in de richting vanwaar hij gekomen was. De terugval was ingezet en weer ging de E-16 snelheid maken, nu onder invloed van de aantrekkingskracht. Ingeleid door gierend gefluit boorde de raket zich met een harde slag in humusgrond van de Nun- speetse Veluwe. Dat moment kwam bijna een minuut na de lancering, waarna de nero-leden hun deskundige blikken over het overgeble ven hoopje schroot konden laten gaan. RESEARCH TECHNIEK Voor het bouwen en lanceren van raketten is meer nodig dan een opwelling van enthousias me. Dat wordt wel duidelijk als we klisteren naar de Ei ndh ovenaar D. van Gel deren, dsie met nog een handjevol .activisten' het motortje van de NERO draaiende houdt, en van tijd tot birjd voor het nodige .vuurwerk' zorgt. ,De NERO,' aldus de heer Van Gelderem, ,is een mi 10 jaar oude vereniging, die zich zo staat het itn de statuten in de ruimste zin bezighoudt met raketonderzoekDat wil zeg gen: het ontwerpen, bouwen, beproeven en tenslotte lanceren van raketten. Daarbij staat ons als streefprojeot voor ogen het zogenaam de project .cooperation', dait een raket met vol ledige instrumentarium wil opjagen tot tien kilometer hoogte. Daarbij vergeleken zijn de lanceringen bij Nunspeet, slechts vlooiespron- getjes, maar aLs voorbereiding en prak tische lessen toch onontbeerlijk. De NERO is voortgekomen uit enkele Leidse scheükumde- en natuurkundestudenten, die in de raket een onderwerp van theoretische discussies za gen. De prakstisdhe moeilijkheden werden daar bij natuurlijk schromelijk onderschat, wat reeeds bleek bij de pnillsbe nog primitieve proefnemingen. Daarbij werden de allerwildste plannen van een amateur kunstmaan voor al tijd naar het rijk van de onmogelijkheden ver wezen. Toen de weg naar de praktische beoefening van de rakettenhobby eenmaal was ingesla gen, bleek al dadelijk dat er behoefte was een know how. handvaardige lieden en materialen. Een beetje propaganda" leverde al meteen veel good will op. De NERO kreeg steun van mili taire overheden en het bedrijfsleven, zoals de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Lei den en later van de Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabriek. sbudmige krachten in toom moesten nouden. Die tests leverde een praktische les op, die beslis send zou zijn voor het voortbestaan van de NERO. Men verkreeeg voor het eerst twee feil loze stuwkrachtdiagrammen van zinkzwavel- raketmotoren. HARTKLOPPINGEN De hoogtepunten uit de laatste periode van de NERO wordt gemarkeerd door een serie suc cesvolle lanceringen, waarbij de ene raket de voorloper was van de volgende. ,De allereerste lanceringen deden we stiekem.' verklapt de heer Van Gelderen, .waarby we hartkloppin gen kregen, niet van de lancering zelf. maar van het dreigende gevaar betrapt te worden door de politie. Wat we deden was niet ver antwoord voor de buitenwereld, maar voor ons zelf toch niet altijd van gevaar ontbloot. Ik herinner me dat we eens bij een deels misluk te proef verschrikkelijk geschrokken zijn, toen een van de eerste bouwsels explodeerde, in plaats van het luchtruim te kiezen. Tegen woordig worden al onze proefnemingen en lan ceringen omgeven door ik mag wel zeggen overdreven voorzichtigheid en voorzorgs maatregelen. De verzekeringspremies zijn zo hoog, dat we meer dan ons lief is de bodem van de verenigingskas te zien krijgen. We hadden gelük, dat we in die beginperiode de garnizoenscommandant van de legerplaats Oirschot meekregen Die man liep zo warm voor onze projecten, dat hij er zelfs niet voor terugdeinsde een deel van zijn manschappen in het weekeinde paraat te houden als we iets gingen lanceren of uittesten. Na die primitie ve beginjaren hebben we nu toch wel eeen peil bereikt, waarop we ons woordje kunnen mee praten als het over raketten gaaf. Er wordt keihard gewerkt aan het volgende project: lan cering van de E-17, die met een compleet in strumentarium een hoogte van zes kilometer moet bereiken en door de parachuteerinrich ting een zachte landing in zee moet maken. Een .splash down' dus. De technische moei lijkheden daarvan hebben we aanvankelijk weeer onderscha/t en na veel uitstel hopen we die raket begin volgend jaar in de duinen bij Petten te lanceren. De raket moet ons de les lezen voor de E-18, die een 16 mm-filmcame- ra aan boord krijgt. Die raket zou in 1970 nog bij Nunspeet omhoog moeten, maar wat dat tijdstip betreft zullen we wel weer te optimis tisch zijn. PIJLSNEL ,Aan een lancering van een voor het ondes kundig oog primitieve raket, gaat een lange periode van theoretische beschouwingen en be rekeningen, het uittesten van allerlei onderde len en het doen van werkzaamheden vooraf. De brandstof bijvoorbeeld is een zaak, die on der de invloedssfeer van de vuurwapenwet valt en ons eerste project, de S-l en de S-2 raket motoren, die de deur moesten openen voor la tere lanceringen, gaven ons plenty moeilijk heden te overwinnen. Daarbij hebben we veel te danken aan de springstoffenfabriek, die speciaal voor ons de brandstof beproefde en beschikbaar stelde. De activiteiten van de NERO, waarbij zich inmiddels de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart had aangesloten, kreeg nog meer aandacht, waar door de leden voor hun proeven steeds minder in eigen beun-s behoefden te tasten. Maan- hoe meer praktijkervaring de NERO opdeed, des te duidelijker werd zij zich bewust van de on gehoorde krachten, die zij opriep. Bij de eer ste statistische test in 1965 moesten de ama teur-raketgeleerden dag en nacht doorwerken aan het metselen van een ommuring die de on- Rakettan als de E-16 en de E-17 zfijn welis waar bouwsels van amateurs, maar toch Iets meer dan geperfectioneerde voetzoekers. De stuwstof om te beginnen ls met de grootste zorg samengesteld en beproefd om het energie rijk genoeg te maken voor een uitstroomsnel heid van 307 kilometer per seconde. Die stuw kracht staat dan borg voor een aanvangssnel- heid van 71 kilometer per seconde. Met de praktik als leermeester hebben de NERO-leden een groot ontzag gekregen voor de luchtweerstand, die een omhoogstuwende ra ket ontmoet, ondanks het gestroomlijnde ui terlijk van het raketlichaam. Het ontstekings mechanisme is ook door de amateurs zelf ont worpen. Een lancering van een E-raket is niet vergelijkbaar met die van een Amerikaanse Satumusraket, die zich statig als eeen trotse vogel op zijn vuurbed verheft en zich lang zaam snelheid winnend van de grond losmaakt. Een E-raket spuit als een projectiel omhoog, met een zo grote snelheid, dat er nog nooit een fotograaf is geweest, die op tijd reageerde om de .lift off vast te leggen. Daarom wor den de camera's aangesloten op het ontste kingsmechanisme. Het parachuteringssysteem van een raket, die zijn grootste hoogte heeft bereikt, ls ook een techniek die pas na diverse mislukkingen beheerst kon worden. In het lichaam van de raket is een busknritladmg aangebracht, die op het juiste moment tot explosie komt om de parachute uit te werpen en de zachte landing te effectueren. Er is nog veel meer dat komt kijken om een raketproef het stempel .ge slaagd' mee te geven. De technische details daarvan zijn terug te vinden in ellenlange technische rapporten, blauwdruktekeningen en wiskundige berekeningen. De NERO gaat niet over een nacht ijs, hetgeen ook wel blijkt uit de computerberekeningen van raketbanen waar over zij beschikken als bijdrage tot het succes. De leden van de NERO zien nu met kloppend hart uit naar de aangekondigde lancering van de E-18 bij Petten. Dart gebeuren zou aan vankelijk nog in 1969 plaats hebben, maar de voorbereidingen zijn zo rigoretus, dat keer op keer tot uitstel moest worden besloten. Ook deze raket met zijn uitgebreide instrumenta rium zal zich maar enkele minuten in het luchtruim bevinden, maar wanneer de proef slaagt en niets wijst na de voorafgaande research op een mislukking heeft deze groep amateurs een stuk werk geleverd, waarmee zij respect en bewondering zullen afdwingen. \.s 'X c*/ v V''-# 1 de vele kaarten, ondertekend met Basje en Odette. UTRECHT - BUNNIK (GPD) .Basje Is voor mij nog geen obsessie geworden, maar ik zou toch wel zo langzamerhand willen weten wie de mens aehter Basje is. Nieuwsgierig? Ja dat ben ik zeker.' Dat zegt de burgemeester van Bunnik. de heer F. R. M. Meltzer. Ik heb wel een vermoeden wie Basje is. Het is een man, die ik uit mijn loopbaan ken', zegt het hoofd van de zelfbescherming BB gemeente Bun- nik en oud-politieman J. van Dam. ,Het is een extrovert figuur, die goed met men sen kan omgaan. Hij heeft een vlotte mensen behandeling. Zijn leeftijd schat ik tussen de 45 en 55 jaar', aldus de Utrechtse grafoloog Heerde van Wijk. Slechts met overredingskracht bleek hij bereid een karakteristiek te geven van de grote onbe kende Basje aan de hand van diens schrift. Al tien jaar lang, vanaf zijn benoeming tot bur gemeester van Bunnik ontvangt de heer Meltzer prentbriefkaarten. Deze zijn gericht aan Herr Burgemeister von Bunnik am Rhein, bei Rhijn- auwen. Theehaus bei Utrecht. Holland of mr ie maire de Bunnik. Het merendeel der kaarten is afkomstig uit het buitenland. Parijs, Brussel en Wenen blijken de lievelingssteden van Basje te zijn. Hij schrijft de adressen in het Duits of Frans, maar zelden in het Nederlands. Burgemeester Meltzer vertelt dat oud-burgemees ter E. de Weyer in z'n ambtsperiode ook enkele ansichten heeft ontvangen Grafoloog Heere van Wijk concludeert hieruit: ,Dat de opvolger kaar ten ontvangt, duidt niet op een persoonlijke band Uit niets kan ik aflezen of hij van de burge meesterswisseling op de hoogte is.' De Utrechtse handschriftkundige vat het geval-Basje op als een practical-joke; hij is ook uiterst nieuwsgierig welke man (of vrouw?) in de huid van Basje steekt. In dit verband herinnert Heere van Wijk aan een dergelijk geval in Oudewater, waar een public- relationman van Philips uit alle delen van de we reld prentbriefkaarten naar de burgemeester stuurde. Het beeft ongeveer 15 jaar geduurd voordat de raadselen rond de afzender .pater Jansen' voor de televisie werden opgelost. Er is bij de Oudewaterse markt zelfs een beeldje ont huld van de pater, die geen pater was. ,Voor een dergelijk practical-joke-achtig geval wil ik wel een karakteristiek geven. Zoiets intrigeert mij', aldus de grafoloog. Het mysterie rond Basje loopt nu ook al weer een jaar of 12. 13 maar er zijn nog geen tekenen die op een oplossing wijzen. Of zit de oud-politie man Van Dam uit Bunnik er dichtbij Van Dam: .Degeen die ik op het oog heb is een beetje in Bunnik bekend, maar hij komt niet uit de ge meente. Ik heb via kennissen geprobeerd zijn handschrift te pakken te krijgen om dat te verge lijken met het schrift op de ansichtkaarten, maai' dat is me helaas niet gelukt'. ,Z'n naam kan ik daarom onmogelijk zeggen. Het is alleen maar een sterk vermoeden.' .Bunnik en Rhijnauwen juist gespeld op de kaar ten duiden erop dat hij deze streek kent. Men sen uit het noorden of zuiden van het land zijn van deze specifieke plaatsaanduiding en spelwij ze niet op de hoogte', mijmert grafoloog Heere van Wijk. ,Je moet niet keihard op de naam zitten. Ik denk dat Basje een cryptomatisch grapje is.' Basie Inplaats van Bas wijst volgens mij niet op z'n lengte. Ik geloof niet dat het associaties met de naam heeft.' Gevraagd aan enkele oude Bunnikse Ingezetenen of de naam Basje hen iets zegt. De mannen schudden het hoofd. Nog nooit van gehoord. Dat kaartensturen vinden ze wel een grappige vondst. De stamgasten in het .Wapen van Bunnik' vin den dat ook. Gezien het grote aantal ansicht kaarten van restaurants zou hij daar zeker wel eens een neutje genomen moeten hebben. ,Dat kan wel', zegt een man aan de bar, ,maar de naam Basje, Bas of Bastiaan zegt me niets.' Heere van Wijk: .Deze man is een dermate per soonlijkheid dat hij op moet vallen. Het kringe tje in Bunnik is dermate klein dat iemand die zo vaak op reis gaat in de gaten moet lopen. Het open handschrift duidt op vrolijkheid. Ka rakteristiek van het handschrift is de letter u waarvan de tweede poot een stuk verder naar beneden loopt dan de eerste. Dat iemand veel op reis is kan er op wijzen dat hij in het com merciële vlak zit. Een vertegenwoordiger, relatie bezoeker, inkoper, of zo lijkt mij aannemelijk, wel in belangrijke zaken.' Ook de letter B is naar de mening van de grafoloog Heere van Wijk ka rakteristiek geschreven. Hij leidt dit af uit de routine, en ook uit de zwier waarmee zijn naam maar ook burgemeester en de plaatsnaam is geschreven. De echte voor- en of achternaam zou ook met een B kunnen beginnen. De talrijke namen op sommige kaarten wijzen erop dat Basje snel in een gezelschap is opgenomen.' Een naam die steeds weer opduikt achterop de ansichten is Odette. De ene keer op .bastiaanse' wijze geschre ven fors in blokletters, de andere keer in sier lijk schuinschrift. Heere van Wijk: ,Er staan handtekeningen op die bepaald niét van hem zijn. Het is leuk dat Basje ook niet smadelijk is hij is in ieder geval geen dwangneuroticus, anders zouden er wel an dere teksten op de kaarten staan.' Uit de kaartenverzameling blijkt dat hij veel in Brussel komt. Heere van Wijk: .Wellicht bij een zakenrelatie van hem.' Er komen veel namen van restaurants op de kaarten voor. ook veel inte rieurs. ,Het zijn allemaal dure tentjes waar hij komt'. Basje doet graag alsof. De kaarten wor den in een wat .opgepompte' stemming geschre ven, niet aangeschoten hoor. maar hij heeft dan wel wat gedronken', aldus de hand3chriftde3kun- dige. De burgemeester krijgt Basjes kaarten niet bij speciale gelegenheden. Heere van Wijk: ,Hij gaat niet in bepaalde perioden van het jaar op reis. Het beroep vertegenwoordiger zit er daarom echt wel in. Hij moet volgens mij op behoorlijk ni veau zaken doen.' Als we aan de grafoloog vragen hoe Basje te herkennen is antwoordt hij dat de indicatie voor Ie kennissenkring een luxueuze liefhebberij kan zijn. .Ais hij bijvoorbeeld verzamelt zou hij het willen laten zien.' ,Bas komt te voorschijn als uiterlijk een joviale man, die anderen ook mee laat genieten. Hij is in leder geval opvallend.' Het mysterie rond Basje wil Heere van Wijk graag ontrafelen. Daarover heeft hij wel een hint van Basjes kennissen nodig. ,Ik zal graag sen volledig karakteristiek willen schrijven met zijn toestemming. Dat is het punt. Of is Basje oang dat zijn vrouw van zijn escapades op de hoogte komt? Dan wordt het tijd dat Basje Eas .vordt.' Grafoloog Heere van Wijk wil dat gesprek graag met Basje voeren onder strikte geheimhouding. Het moet goed tafelen met hem zijn. Zou Basje lit sportief aandurven De heer Van Dam zoekt zoals een goed politie man betaamd nog steeds door. Hij heeft een vermoeden, maar geen bewijzen. Grafoloog Heere van Wijk heeft een bescheiden (noodgedwon gen) karakterbeschrijving gegeven. Wacht Basje >p het moment dat er een beeldje van hem wordt mthuld precies als voor .pater Jansen' in Oude- vater Door vertraging bij de spoorwegen, waar door ons niet tijdig het clichémateriaal be reikte, moest de wekelijkse aflevering van ,De ontsluiting van Schulpbier* in ons za terdagnummer blijven overstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 29