PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GUERRILLA'S STELLEN HOESSEIN NIEUWE EISEN AR-leden bezorgd over toekomst van hun partij Zeeland heeft sterke positie voor binnenlands toerisme Na aanvankelijk akkoord Prior en Dixon uit functies Vandaag in de krant... Tien doden bij vliegtuigongeluk BRAND IN JOODS GEBOUW IN MUNCHEN EISTE ZES LEVENS - WELLICHT BRANDSTICHTING Escalatie Dec Brief aan centraal comité kiesverenigingen Actiecentrum verontrusten ETl-RAPPORT OVER PERSPECTIEF TOERISME T oenemende concurrentie van zonnelanden De Veren 213e jaargang 39 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 februari 1970 Bolle Tinussen' stoppen ermee Pagina 3 :er. Hooldred.: G. I. 7651 (b 9 3 "d enlie 6.—. In AMMAN (RTR) De Palestijnse guerrilla's die donderdagavond ko ning Hoessein hebben gedwongen de uitvoering van de nieuwe veilig heidsmaatregelen op te schorten, hebben vrijdag verlangd, dat de maatregelen helemaal worden ingetrokken. Dit wordt gezegd in een in Amman uitgegeven verklaring van het verenigde Palestijnse opper bevel, dat enige dagen geleden door tien Arabische organisaties is in gesteld. EGYPTENAREN ROEPEN OM WRAAK CAIRO (REUTER) Woedende Egyp- tenaten riepen om wraak toen president Kassa rich vrijdag naar de El Azhar- iMSbè begaf om aan een godsdienst- oefening deel te nemen die daar werd eeloota mor de zeventig slachtoffers ran de Israëlische luchtaanval van don- denü?. Een menigte van ongeveer 8MOO mensen drong onder kregen als .TOk* en .kogels cn bommen tot aan Herwinning' naar de open auto var èjrsident op. Nasser bevond zich in Stfechap van premier Gaafar El Ni- èay van Soedan en kolonel Moeammer II Gaddafy, voorzitter van de Llbi- sèe revolutionaire opperste raad, die ia Cairo zijn voor de drielandenconfe- rsrie over de toestand in het Midden- Oosten. Actie Oostburg De actie van de rijksscholenge meenschap iti Oostburg 2500 bandtekeningen heeft resultaat gehad. Rijkswaterstaat verlegt de Oostburgse oversteekplaats (pa- Tros-bestuur: ernstige beleidsfouten HILVERSUM (GPD) - Het bestuur van de TROS heeft met ingang van vrijdag ,een paar leidinggevende functionarissen van de televisieafdeling van hun functie ontheven.' Aldus een perscommuniqué, dat TROS-directeur mr J. M. Landré vrijdagavond na een ruim vier uur du rende vergadering van het dagelijks be stuur van de TROS aan de journalis ten voorlas. Mr Landré: ,wïe deze func tionarissen zijn, zeg ik niet, omdat het tenslotte om mensen gaat. Maar een .paar is twee en aangezien er maar twee leidinggevende functionarissen op de tv-sectle zitten Uit deze .verduidelijking' valt op te ma ken, dait het reeds eerder voorspelde buitenspel zetten van de chef en de sous chef van de tv-sectie. Karei Prior en Jack Dixon. werkelijkheid is geworden. Zij zijn beiden van hun. leidinggevende baak ontheven en zuilen beiden daaruit maar één conclusie kunnen trekken' ontslag nemen bij de TROS. De letterlijke tekst va,n het communi qué, dat mr Landré voorlas luidt: ,het bestuur van de TROS deelt mee: art. 10 van de omroepwet bepaalt dat het bestuur van een omroepvereniging ver antwoordelijk is voor hetgeen in zijn zendtijd wordt uitgezonden. De beteke- van deze wetsbepaling is aan de lei- ggevende functionarissen van dr ...OS duidelijk uiteen gezet. Deson danks is door leidinggevende functiona rissen van de televisie-afdelitig op 16 januari 1970 een memorandum aan bestuur overgelegd, waarin handelen gevraagd voor de commando's die in staat moeten worden gesteld de massa's op alle mogelijke wijzen te bewapenen en te mobiliseren. De Jor daanse troepen moeten, aldus de ver klaring, uit de steden en voorsteden worden teruggetrokken en moet i'er een einde worden gemaakt aan .gewapen de acties'. Volgens waarnemers betekent deze ver klaring een nieuwe uitdaging voor de 34-jarige koning. Men neemt aan, dat de Jordaanse autoriteiten niet aan de eisen van de commando's zullen toege ven, die neerkomen op een verzoek om officiële erkenning dat de verzetsorga nisaties boven de wet staan. Het standpunt van koning Hoessein ten aanzien van de eisen van de guerrilla's zal vandaag op een persconferentie be kend worden gemaakt. Vrijdagmiddag zijn in Amman be sprekingen begonnen tussen de Jor daanse regering en vertegenwoordi gers van de Palestijnse verzetsbe weging over haar eis tot intrekking van de veiligheidsmaatregelen. Dit overleg zal volgens goedingelichte kringen in hoofdzaak betrekking hebben op de activiteit van de guer rilla's in Amman. 2). Brand EEN" felle brand legde in Zïerik- zee twee onbewoonde huizen in de as. Een belendende bakkerij tag de voorraad verloren gaan en moest sluiten (pagina 2). Kleinmetaal HN'KELE stakingen bij bedrijven in de klein-metaal zijn afgelast na een uitspraak van de presi dent van de Haagse rechtbank (pag. 3) Laksheid zen door laksheid van de minister van onderwijs. (pag. 21) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3, 9 en 17 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4,5,7,11 en 17 Sport: pagina's 12 en 13 Financieel nieuws: pagina 21 Radio en tv: pagina 19 piff. 25: Sowjel-schrijvers leggen ondergrondse getuigenissen tij; uigegeven door de Alexander herzen Stichting (prof. K. van HetReve). Pag. 26: Rol van de vrouw in de maatschappij wordt, nog maar al te vaak te bekrompen gezien. ffl-27-' Tentoonstellint! Vleeshal Stadhuis Middelburg: ".Kunst in net klem, de schoonheid van ou de tenets', letlerlixmdïge kroniek door huns Warren. Pog. 2S: Gastarbeiders; de beste T'Ti v!'n bescherming is je ge- arm houden; Stemmen uit de oerken; protestants, en rooms- katholiek. Py- St: dammen, schaken, brid ge, puzzel en pnjssteen. getroffen. In de praktijk namelijk heeft 'het bestuur deze verantwoordelijkheid intern steeds gedelegeerd aan de hoof den van dienst, uiteraard onder super visie van de directie. Aangezien het in dienen van dit memorandum voorafge gaan en gevolgd is onder andere door een reeks van ernstige beleidsfouten van een paar leidinggevende functionarissen van de televisie-afdeling, heeft het be stuur gemeend om intern op duidelijke wijze te moeten ingrijpen. Het heeft de ze leidinggevende functionarissen ont heven uit hun functie; uiteraard zullen alle wettelijke regelingen daarbij door liet bestuiur in acht worden genomen.' Slachtoffers De commando's hebben vrijdag de do den van de gevechten met de Jordaan se troepen van donderdag begraven. Er zouden meer dan 30 guerrilla's zijn ge dood. Volgens kolonel Abdoellah Soe- leiman Sadoen, bevelhebber van de in bruine jassen geklede Bedoeinen van het woestijncorps, dat zeer loyaal aan de koning is, heeft vrijdag meegedeeld, dat ongeveer 750 guerrilla's donderdag geprobeerd hebben het Bedoeinenhoofd- kwartier te bestormen. De aanval kon door de aanwezige 50 leden van het korps, dat nog gebruik van kamelen maakt, worden afgeslagen. Bij het ge vecht zouden, aldus de kolonel, de commando's 18 dode n en 25 gewonden hebben verloren. Een van de Bedoei nen was ook gedood en vijf waren ge- 'ond. President Nasser en de Jordaanse pre- ™:?r Bahjat Eltalhoeni, hebben vrijdag Cairo de laatste ontwikkelingen in crisis tussen de Jordaanse regering en de guerrilla's besproken. Aldus werd in goedingelichte kringen in de Egyptische hoofdstad vernomen. De premier is vrijdagmiddag weer naar Amman vertrokken. LE HAVRE (AFP) In het departe ment Orne, ten zuidwesten van Parijs, is vrijdag een klein passagiersvliegtuig mot tien inzittenden neergestort. Er zijn geen overlevenden. WEEKEINDE NOG WINTERS (Vam onze weerkuiadige medewerker) (GPD) Aan het grote we den van de daglengte is te mer ken dat wij in de richting van de lente gaan, aan de tempera tuur voorlopig niet. Dit weekein de blijven wij in een overwegend noordelijke stroming die in stand wordt gehouden door een hoge- drukgebïed dat zich van Groen land naar IJsland en de Noord zee versterkt. Van de Noordzee drijven nu en dan nog enkele sneeuwbuien bïnne, er zijn even wel ook flinke opklaringen. De sneeuwgrens kwam vrijdag- niet verder dan de lijn Amsterdam-Zwolle-Emmen. In 't westelijk deel van Brabant viel 20 Lot 25 centimeter sneeuw. Bo- vqn de sneeuw die in het zuiden en in het midden van het land aanwezig is kan 's nachts een sterke afkoeling met 5. tot 8 gra den vorst voorkomen. Winters blijft het dit weekeinde ook in Oslo waar een hogedruk- gebied voor weinig wind, zonnige perioden en 's nachts nog stren ge vorst zorgt. Overdag is het er echter wat aangenamer gewor den dan in het midden van de week. APELDOORN Een foto van prinses Margriet en mr Piet er van Vollenhoven met hun zoons prins Maurits en prins Bomhard. Polo Max Koot. MUNCHEN (DI'A, AFP) 15ij een brand in een bejaardentehuis van de Joodse gemeente in Miiuclien zijn vrijdagavond zeker zes mensen om het leven geko men. De vuurzee woedde in de twee bovenste etages van het vier verdiepingen hoge gebouw, dat dicht bij de synagoge staat. Het overslaan van het vuur naar de synagoge kon worden verhinderd. Volgens een woordvoerder'van de politie moet de mogelijkheid van brandstichting niet worden uitgesloten. De brand bij de synagoge, die in het centrum van München staat, komt drie dagen na de aanslag op een Israëlisch passagiers vliegtuig op de luchthaven van München. Volgens een bewoner van het tehuis, waar bij het uitbreken van de brand 30 men sen aanwezig waren, ontstond het vuur op twee plaatsen tegelijk in het trap penhuis. UTRECHT (ANP) Ongeveer 110 verontruste leden van de Anti- Revolutionaire Partij hebben aan het centrale comité van anti-revolu tionaire kiesverenigingen een brief gericht, waarin zij hun groeiende bezorgdheid uitspreken voor de toekomst van de AR-Partij als zelf standige organisatie. SAMENWERKING MET PvdA EN PPR BEPLEIT Die ongerustheid bleek reeds uit een open brief die op 31 oktober 19G9 door 69 anti-revolutionairen aan het co j| van de AR werd gezonden en w aangedrongen werd op het als afgerond beschouwen van de oriënterende bespre kingen tussen deze partij, de CHU en de IiVP, aldus de AR-leden. Wensen .Onze bezorgdheid is niet weggenomen door de op het jongstleden partijcon vent aanvaarde resolutie. De vele vor men van samenwerking bij de komende verkiezingen voor de provinciale staten en de gemeenteraden met CHU en KAT een politie verband aan te gaan, geven ons de overtuiging dat in onze partij onderling volstrekt onverenigbare wen sen leven ten aanzien van de toekomst van de AR-Partij'. .Vrijwel algemeen leeft in de partij het besef dat een voortbestaan van de AR-Partij als volkomen zelfstandig opererende politieke organisatie in de huidige vorm weinig perspectief Ibiedt en dat het aangaan van ver banden met een of andere partij in strakkere of lossere vorm vereist is. Een diepgaand verschil van inzicht leeft in de AR-Partij over de vraag met wie een verband zou moeten worden aangegaan. Onze indruk is dat het verschil van inzicht zo diep gaand is dat twijfel mag worden uit gesproken of alle leden de partij kun nen volgen in een nieuwe situatie Voorstellen Zij stellen dan ook voor: ten eerste herroeping van het principe-besiuit om door middel van besprekingen met CHU en KVP te komen tot een vorm van programmatische samenwerking CZie slot pagina 9 kolom 5) UTRECHT (ANP) De veront rusten in de AR-Partij, die zich met een open brief tot het centraal comité' van de kiesverenigingen hebben gewend, hebben besloten tot stichting van een actiecentrum. Deze actie zal gevoerd worden on der het motto .Redt de AR-Partij de progressieve christelijke po litiek is in gevaar'. Het centrum is gevestigd te Amstelveen. Het is de bedoeling om voorlich ting te geven over de achtergron den van de verontrusten door spreekbeurten e.d. Het actiecen trum wil de discussie aan de voet coördineren en stimuleren, aldus vrijdagavond in Utrecht dr B. de Gaay Fortman uit Ermelo. ,We willen een massale actie om onze koers duidelijk te maken', zo zei hij in een toelichting op de open brief. De actie is bedoeld om het juni- canvent van de AR-Partij een in druk te geven over zowel de kwali teit als de kwantiteit van de be- zorgheid, die er zijns inziens thans heerst in de partij. MIDDELBURG Ten opzich te van de belangrijke en pers pectief biedende groep Neder landse, binnenlandse toeristen neemt Zeeland een sterke con currentiepositie in. Het strand en bet water (baden, zeilen, vis sen) zijn belangrijke, attractieve elementen. Daar komt bij, dat aan de .Hollandse' kusten de uitbreidingsmogelijkheden voor het verblijfstoerisme beperkt zijn, mede door de grote druk van bet dagtoerisme op hei strand. Ook in verband met de toenemende vraag naar tweede woningen en vaste staanplaat sen voor caravans e.d. is de po sitie van Zeeland ten opzichte van de grote bevolkingsconcen traties gunstig. Dit is een der belangrijkste conclusies uit een rapport, samengesteld door het ETI voor Zeeland; een rapport dat de titel draagt: ,Het toeris tisch seizoen 1969 in perspec tief'. In hoeverre de goede vooruitzichten voor een verdere groei van het bin nenlandse toerisme op Zeeland gere aliseerd zullen worden, hangt vol gens het ETI af van: de verbetering van de toeristische infrastructuur en het toeristische klimaat. de toespitsing van de vormen en kwaliteiten van de logiesaceommo- datïe op verschuivingen in de vraag naar logies. de presentatie van Zeeland, de zogenaamde Zeeland-promotion. Aan de hand van de voorlopige uit komsten van de gastenslatistieken 1969, bekendgemaakt door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten .niet geheel betrouwbaar, maar toch dienstig voor een zeker houvast', volgens het ETI blijkt overigens dat het aantal geregistreerde over nachtingen in een aantal Zeeuwse badplaatsen, dat in 1968 de drie miljoen overschreed (3.045.805) het vorig jaar die hoogte niet kon ha len. In Westerschouwen, Veere, Domburg, Westkapelle en Valkenis- se werden in totaal toen 2.026.509 overnachtingen geregistreerd. 4 pro cent minder dan in 1968. Uit Nederland waren vorig jaar in de genoemde plaatsen 799.406 ,over- nachters' afkomstig. De grote meer derheid kwam dus uit het buiten land. Voor de gezamenlijke Walcherse bad plaatsen zal het werkelijk aantal overnachtingen in totaal ongeveer gelijk zijn gebleven. Het rapport wijst dan verder op de uitbreiding van logiesaccommoda- tie, campingaccominodalie in Wal cherse gemeenten en op totstslnd- koming van de studiegroep voor de toeristische en recreatieve ont wikkeling van Vlissingen. Breskens, Groede en Nieuwvliet in West-Zeauwscli-Vlaanderen hebben ten opzichte van 1968 een bescheiden vooruitgang geboekt. Cadzand zal ongeveer zijn gelijk ge bleven en de Braaicman-campmg toonde een lichte vooruitgang. Voor Westerschouwen bestaat de in druk dat de goede bezetting in de tweede week van juli het slechte voorseizoen grotendeels heeft goed gemaakt. In het achterland is het aantal overnachtingen toegenomen. Langs de Grevelingen neemt de druk tot uitbreiding van de verblijfsac- commodatie eveneens toe, welke ac commodatie in Westerschouwen slechts besceiden heeft kunnen groeien doordat het rioleringspro bleem daar nog niet is opgelost. Op Noord-Beveland is in de gemeen te Wissenl.erke het aantal overnach- tingen iets toegenomen, terwijl in Kortgene na een flinke groei in 1968, in 1969 enige teruggang is opgetreden. Men verwacht, volgens het ETI- rapport, op Noord-Beveland een re latief sterke expansie van het ver blijfstoerisme voor de komende ja ren. Op Zuid-Beveland is de toeristische overnachtingscapaciteit nog beschei den van omvang en tamelijk ver spreid. De meest ontwikkelde recre atiekernen zijn Wolpbaartsdïjk if.i Yerseke. Zij hebben hun positie versterkt, en het ETI-rapport verwacht, dat voor al langs de Oosterschelde het aan tal overnachtingen zal toenemen. Noor Tholen stijgt de belangstel ling, maar de accommodatie aldaar is nog niet afgestemd op de ont vangst van grote aantallen verblijfs- toeristen. situatie In het Midden- Oosten .escaleert', zoals dat i^VVVf. tegenwoordig heet. En daar- Wyyld mee worcit de trapsgewijze verslechtering aangeduid in de Lr.:. J toch al fel-vijandige verhou- '5^3' ding tussen Israël en de Ara bische landen. Mogelijk gevolg: hervat ting van de oorlog. En wat gebeurt er dan Deze vraag dient te worden beant woord op twee niveaus, die echter on derling met elkaar zijn verbonden. Ni veau nummer één heeft te maken met het Midden-Oosten zelf en de strijden de partijen, niveau nummer twee is dat van de wereldpolitieke verhoudingen. En dat nu juist maakt de situatie gecom pliceerd en moeilijk oplosbaar. Wanneer het alleen om het Midden- Oosten zelf ging. zou vermoedelijk het verloop van de escalatie vrij goed te voorspellen zijn. Strikt militair gezien zullen immers de krachtsverhoudingen tussen Israël en de Arabische landen waarschijnlijk niet erg verschillen met die van 1967, toen het Israëli weinig moei te kostte zijn vijanden militair te ver slaan. Men mag aannemen, dat een ge tergd Israël opnieuw kans zou zien ten derde male slag te leveren tegen Nasser en zijn bondgenoten en opnieuw met groot succes. Een herhaling derhalve van de junidagen van 1967? Dat is nu echter de grote vraag. Het toneel van de slag is namelijk nogal grondig gewij zigd, mede tengevolge van de oorlog zelf. Deze week heeft de vroegere onder minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten George W. Ball op de ze veranderingen ge wezen in een artikel Newsweek. Een eventuele nieuwe oor log kan namelijk geen herhaling zonder meer wezen: de Israëli's staan immers nu aan het Suezkanaal en niet aan de oostkant van de Sinaï. Met andere woor den: een opmars zou direct op Cairo zelf gericht zijn. er is geen alternatief. Maar een bezetting van Cairo en van even tueel andere hoofdsteden van de Arabi sche landen zou geen oplossing beteke nen, de. spanningen tussen Arabieren en Israëli's zouden alleen maar worden vergroot: de eersten zouden als El Fatah in het verzet gaan. Nog afgezien van de vraag of Israël in staat zou zijn op te treden als dé grote mogendheid in het Midden-Oosten, die in dit hele gebied de lakens zou kunnen en moeten uitdelen. Vanuit de regionale situatie beschouwd is hervatting van de strijd in geen geval als oplossing te zien. Bovendien zou zij tot ernstige internationale con flicten kunnen leiden. En daarmee zijn we dan beland op het tweede niveau, na melijk dat van de internationale machts- •erhoudingen. Op dit ogenblik kunnen le Arabieren vooral op de steun van Sowjet-Rusland rekenen, terwijl Ame rika meer op dc hand van Israël is. Wel iswaar gebruiken we hier een té globa le aanduiding, maar in grove trekken is daarmee toch wel de realiteit aangege ven. Een realiteit die tevens inhoudt dat Rusland ongetwijfeld zal ingrijpen indien Israël Egypte onder de voet zou lopen. Vermoedelijk wel niet rechtstreeks, maar wel volgens het oude en beproefde re cept van de communistische interventie: het zenden van .vrijwilligers'. In feite gaat het overigens de Sowjets helemaal niet om de Arabieren zelf, maar om hun eigen rol in de machtspolitiek rond de Middellandse Zee. Dat is namelijk een punt van groot belang. Omgekeerd ziet Amerika scherp toe, dat de Russische hulp aan Egypte niet zodanige vormen aanneemt dat het internationale machts evenwicht in de Middellandse Zee ten gunste van de Sowjets zou worden ge wijzigd. Daarover George Ball deze week: ,Aan Moskou dient duidelijk te worden gemaakt, dat iedere interventie in een nieuwe Arabisch-Israëlische oor log onmiddellijk zal worden beantwoord met Amerikaanse stappen aan de ande kant'. Zo staan dus de zaken op dit ogenblik: de spanning neemt toe, terwijl bij voorbaat vaststaat dat een explosie tot niets zal leiden, maar wel grote conse quenties kan hebben voor de wereld als geheel. Daarmee :s tegelijkertijd de gro te verantwoordelijkheid van de grote mo gendheden aangegeven: zij zijn ook par tij in dit conflict en daarom dienen zij mede te zorgen voor een oplossing. Tot nu toe is daarvan echter nog niet veel terecht gekomen, noch Amerika noch Rusland wil kennelijk één stap zetten die de eigen positie ook maar een milli meter achteruit zou kunnen brengen. Daarom ook is de toestand als geheel zo uitzichtloos. De Britse Observer schet ste deze week een mogelijke oplossing: de beide supermogendheden zouden het eerst met elkaar eens moeten worden over het terugtrekken van hun militaire hulp. Zij zouden wel hun politieke en economische concurrentie kunnen voort zetten. Tegelijkertijd echter zouden ze alle staten in het Midden-Oosten een veiligheidsgarantie dienen te geven, uit te voeren door anderen: bijvoorbeeld troepen van de Verenigde Naties. Het blad voegde er aan toe: een enorme taak Het gaat hier bovendien om politieke constructies, een deel van de poli- tieke werkelijkheid- Er is echter ook nog |een andere, eigenlijk de belangrijkste: die van de Arabieren en de Israëli's. De eersten zouden eerst eens de werkelijk heid van Israël behoren te aanvaarden, de Israëli's op hun beurt moeten de Arabieren als gelijkgerechtigde mensen zien, vooral diegenen die in Palestina hebben gewoond. Helaas, op dit ogen blik is men zover nog lang niet. Van daar dat de situatie in het Midden-Oos ten escaleert. Het is een angstige ont wikkeling. De IVesterscheUleveren zijn een dui delijke vingerwijzing inzake het dagbezoek aan deze provincie, waar bij liet veer Vlissingen - Breskens altijd een seizoentop heeft. De cij fers over 1969 geven een daling voor (Zie slot pag. 4 kol. 1 Sowjet-Unie laat 2 Italianen vrij ROME (AFP) Teneinde de goede betrekkingen, die tussen beide landen bestaan niet te verstoren, heeft de rege ring van de Sowjet-Uuie besloten, de twee Italiaanse studenten vrij le laten die enkele dagen geleden in Moskou werden veroordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1