Jongerenvoorzitter Vakbeweging faalde' Nederlaag Prior-Dixon in machtsstrijd bij Tros Specialisten herzien tarieven voor particulier verzekerden Curasao wacht af: wie nu gouverneur? Jonge leden alleen contributie-aanbrengers De dood op de weg BOETE GEËIST TEGEN BETOGERS BIJ ANTILLENHUIS DEN HAAG Brief over kwestie- Jonckheer UITNODIGING AAN BRANDT TEKEN IN DUBBELSPEL MISLUKTE; ONTSLAG VOOR DE DEUR.... Bronchiletten NA LANDRÉ DE .ZONDVLOED'? Burgemeester van Alkmaar mogelijk met pensioen Iedere nieuwe kandidaat wordt bij voorbaat afgewezen VJUDAG 13 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT il 1969, de dag van de wer- tonde jongeren, is met name de „(beweging geconfronteerd met t manco in haar eigen be leid." Als je als vakbeweging je leden alleen maar ziet als lontributie-inbrengers en sehool- verlaterswerk wilt bedrijven, ter- jfe van de ledenwinst, ga je als tskbewegmg af. Als de vakbewe- jjng inderdaad aandacht had be- $al aan de situatie waarin de jv,ge werknemer verkeert, zou een kg gis 1 november niet nodig zijn pweest De vakbeweging heeft duidelijk gefaald in haar beleid ten opzichte van de jongeren. w verklaarde de voorzitter van de rh-steliik-soc.alc jeugdorganisatie »e jeugd', van het CNV. tevens «matter van de raad van werkende weren, de heer H. Groeneveld, gis- S Utrecht, op een studieconfe- S van het CNV. Deze conferentie 3 bjieewoond door kaderleden van M verbond, van wie de meesite dage lijks zijn betrokken bij leerlingstelsels, rarmtag en onderwijs. M de ongeveer 400.000 werkende jon- „r?n tussen de veertien en achttien Lr ontvangen er bijna 300.000 vor- Lg noch scholing. De werkende jon- willen volgens de heer Groene nd een onderwijssituatie. waarin <ats is voor algemene en persoons lij enerzijds en beroepsoriëntatie a bKÓepsbegeleiding anderzijds. De nice,vering, zo zei hij verder, zal er as masten meewerken, dat het lager iderwijs en het leerlingwezen -sericlit worden en dat jonge ren met Taneer worden opgeleid voor teKfsn. die zij nooit of maar enkele iea zullen uitoefenen. Toevallig Over het leerlingwezen zei de heer Groeneveld, dat 3e opleiding van de leerlingen vaak afhangt van de toe vallige werkzaamheden in een be drijf en van de kwaliteiten van de leermeester. Sn systematische opzet ontbreekt. Hij memoreerde in dit verband de klacht meen aantal jongeren die vorige week Takende jeugd' benaderden met de Irtededelmg, dat zij eind 1967 het Re- rr,a-examen (het leerlingstelsel voor rijwiel- en bromfietsmonteurs) hebben i afgelegd, maar dat ze ondanks her teld aandringen nog steeds wachten op de uitslag. Onder dergelijke om- aaftMeden kan men de jongen-en vol gens 4e heer Groeneveld gebrek aan enftoisasme nauwelijks kwalijk ne- leerkracliten nodigi langstelling heeft voor de mogelijkhe- zulke mooie school- den die leerlingstelsels en vormingscur- typen en -structuren verzinnen'. al-'sussen bieden. Er werden tal van voor- dus de heer Groeneveld. ,maar als je I beelden aangehaald van bedrijven, die niet beschikt over de mensen die hel de jongeren een dag per week vrij wil- onderwijs inhoud geven, kun je met de den geven voor het volgen van onder- onderwijsvernieuwing wel stoppen'. I wijs, maar die daar van af zagen om- Hij betreurde het, dat liet leerling we- dat de jongeren werken prefereren bo zen niet betrokken is bij de plannen ven naar schoolgaan. het participatie-onderwijs waarbij CNV-bestuurder A Hordijk pleitte voor vormingsinstituten en streekscholen I een betere coördinatie tussen onderwijs voor beroepsbegeleidend onderwijs gaan l een bedrijfsleven. Ook de middenschool samenwerken in streekcenlra. zal geen goede schakel tussen onder- I wijs en bedrijfsleven zijn, als er geen Tenslotte merkte hij op. dat de wer- gpra,j{e js van een werkelijke integratie, kende jongere die nog leert plaatsi zal gaan maken voor Se lerende jon-l Als voorbeeld noemde de heer Hordijk gere, die ook werkt en dat dit ook' Oost-Duitsland, waar leerlingen i voor de vakbeweging consequenties) krachten stages lopen 111 bedrijv zal hebben. 1 W,J' vertegenwoordigers van de oiider- I nemingen zicli op de scholen kou Tijdens de discussie verweten verschil- oriënteren, lende bestuursleden de heer Groeneveld een ongenuanceerde houding. De heer L. C. van Dalen, lid van het bestuur van het CNV, zei onder meer, dat door het scheppen van tegenstellingen oude ren noch jongeren worden geholpen. Anderen vestigden er de aandacht op. dat de organisaties van werkende jon geren zelf de vakbeweging te weinig in hun-activiteiten betrekken. In de prak tijk blijkt bovendien, dat een groot deel van de werkende jeugd geen be- TIETJERKSTRADEEL (ANP) Een verkeersongeval dat woensdagmid dag om kwart over vijf plaatsvond op de kruising Zwartewegsend In de rijks weg Leeuwarden - Groningen heeft liet leven gekost aan hel echtpaar W. Rienks (75 jaar) en li. Rienks - Schaafsma (74 jaar) uit Ber- gum. De auto waarin hot echtpaar zat kwam m botsing met een over de rijks weg rijdende personèn*an|to t.oen de be jaarde automobilist de rijksweg op reed. De vrouw overleed ter plaatse, de man enkele uren later in een zieken huis te Leeuwarden. OIRSCHOT (ANP) —Donderdagmid dag is de 41-jarige J. P. van Kuijk uit Best in Olrsohot, op de provinciale weg Oirschot-Best nabij cafe De Valk, om het leven gekomen. Door gladheid van de weg ten gevolge van sneeuwval slip te zijn auto en botste frontaal tegen een truck met oplegger. De heer Van Kuyk was op slag dood. De auto werd totaal vernield. De 37-jarige bestuurder van de vrachtwagen, A. van de H. Tilburg, werd niet gewond. PREMIE VERZEKERING ZAL NIETTEMIN STIJGEN RUiOR FORMATEUR ROME (AP) De christen-democraat Mariano Rumor heeft van president Sa- ragat opdracht ontvangen de 31ste na oorlogse Italiaanse regering te vormen. Rumor zal proberen een coalitie rege ring te vormen van de christen-demo craten, de linkse socialistische partij, Totdat Rumor zes maanden geleden zijn zaterdag afgetreden christen-de mocratische minderheidsregering vorm- Italië zes jaar lang geregeerd Vernieuwd n mlènging van de leerplicht lü men in PvdA- en N W-kring ast lost de zaak naar het oor- .i V33 de heer Groeneveld niet or>. Ej meent dat eerst het Nederlands cfenvijs moet worden vernieuwd, het tater- en basisonderwijs zowel als het TBrtfezet onderwijs. Lr de middenschool, zoals die zater- g door staatssecretaris Grosheide is zal een mentaliteitsver-' LSV EN KLOZ: AANVAARDBARE SITUATIE UTRECHT (GPD) De medische specialisten hebben hun (richt lijn) tarieven voor particulier ver zekerden herzien. Voor de laagste ONDERZOEK OPTREDEN POLITIE DEN HAAG (GPD) Zes de monstranten stonden gisteren voor de Haagse rechtbank terecht we gens het gooien van stenen naar het Antillenhuis. De rel was ont staan nadat de gevolmachtigd mi nister Jonckheer had geweigerd de demonstranten _toe te spreken. Een demonstrant zou een inspec teur van politie met een stok op het hoofd hebben geslagen en een demonstrant zou een stokslag heb- jben toegediend aan een politie- paard. Allen was .openlijke ge- jweldpleging met vereende krach- I ten! ten laste gelegd. .Houdt u aan de feiten. Daarom gaat het op deze terechtzitting. De rechtbank j heeft zich volledig op de hoogte gesteld van de achtergronden en grieven, die aanleiding bot deze demonstratie zijn ge weest. De rechtbank heeft alle begrip de dagvaarding tenlastegelegde feiten bewezen zijn/ waarschuwde dé president mr J. van Oldenburgh herhaaldelijk. Maar advocaat mr A. H. de Kater uit Amsterdaim stelde daar tegenover dat de politierechter bij de behandeling van de ze zaak onlangs verwezen heeft naar de .volle kamer".van de rechtbank, omdat deze zaak politieke achtergronden heeft, die bij de beoordeling van de motieven de strafwaardigheid niet buiten beschou wing kunnen blijven.' Steen dl' heer 1'. A. Zeven «Ie. Hierbij wees hij op liet feil dal de ziekenföndspre-1 conformeren. r. eur.eiUlijntar mies sinds begin dit jaar in het alge- ven zullen echter wel tol een clwnovcr- meen met gemiddeld vijftien lot 17 pro- eenkomstige dating var. tarieven - i-n rent zijn gestegen. tvan anesthesisten, vrouwenartsen, uro- A JL lossn en orthopedisch-, nee- en pies- Aanvaaruoaar l-sehchirurgen. De_zcnuwar' Belangrijk punt voor de particulier ver zekerde in de toekomst Is wellicht de poging o:n de tarieven voor de derde klas particulier verzekerden en het zie kenfondstarief naar elkaar te laten .toe groeien'. Ieder vanuit hun eigen stand punt bezien, stonden zowel dr Van .Mans veld als de heer Zeven daar pos.tief te- De LSV en de KLOZ bleken, ieder van uit zijn eigen motivering, van mening te zijn dat met de nier we richtlijnen een aanvaardbare situatie is bereikt en hadden bovendien de stellige indruk dat I ook het ministerie van economische za- s ken de huidige verbeterde situatie J klas verzekerden blijft het tarief)als aanvaardbaar zal beschouwen. J dat, zo werd gesteld, nu geen reden u weliswaar driemaal het derdel op grond van de tot stand gekomen - e r i I richtlijnen de premie te verhogen. i klas-tariet, (ziekenLondS), maarIherz.ening van de richtlijnen voor voor de laagste tweede klas wordt de norm vier-en-een-half (was zes) kief. is het gevolg van enerzijds het in- zicht dat de landelijk gestelde richt-1 maal en voor de hoogste tweedei lijnen zoals die vanaf 1 oktober vorig I klas zes (was negen) maal het gJL/SJj."di'tSLife wS/b tïJvXi en voor de tweede klas a driemaal het derde klas-tarief) niet in overeenstem ming was met de in de praktijk ge-DLX HAAG (ANP) Premier I)e hanteerde verhouding. De herzien.ng Jong zal nog deze week een brief aan was anderzijds ook het gevolg van eende tweede kamer zenden waarin hel hun tarieven ook afstellen op de richt lijnen van de medische specialisten ;n plaats vnm op de ziekenhuistarievcn zo als tot dusverre het geval was. derde klas-tarief. Dit bleek uit de woorden van de voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereni ging (LSV), dr J. van Mansveld tijdens een informatieve persbij eenkomst gisterenavond in Utrecht. Niettemin zal de particuliere ziektekos tenpremie door de trentmatige stijging van de specialistentarievende gestegen verpleegprijze.n van ziekenhuizen (dit jaar derde klas met acht gulden per dag) en het groter aantal opnamen (dit jaar naar schatting zes procent meer) op 1 april of op 1 mei aanstaande wor den verhoogd met twaalf tot vijftien procent. Aldus deelde de voorzitter van de contact-commissie Landelijke Organi satie Ziektekostenverzekeraars (KLOZ) steekproef van de verzelferaare naar de kabinetsbeleid in de kwestie Jonckhcei, door specialisten berekende tarieven, wordt uiteengezet, aldus heeft de waar- vaarvoor de specialisten, aldus dr Van Mansveld, wel dankbaar wanen, maar waarop toch ook kritiek bestond omdat dit onderzoek niet representatief werd geacht. Aangezien de herziene landelijke richtlijnen in feite niet meer bete kenen dan een codificatie van wat gebruikelijk was, zullen de specialis ten-honoraria, naar de meruing van dr Van Mansveld, noch een verho ging noch een verlaging te zien ge ven. De ridhblijnen zijn niet bindend, omdat de LSV als privaat-rechtelij ke organisatie geen bindende voor schriften kan uitvaardigen. Niettemin bestaat de verwachting, dat nemend kamervoorzitter, drs. G. M. Ne- derhorst donderdag meegedeeld. HAARLEM'Ook donderdag ia hot buiten de Duimeijchlwil in lluariem, waar de baüfiniutonwed- s Vrijden van de Thomas Cup loer den gespeeld, tot demonstraties gekomen tegen de deelneming van de Znïdajrikaanse batlmin- tonploeg. Er werd een persoon door de politie aangehouden, waarop medestanders 'run de ge arresteerde trachtten de politie auto tegen te houden ffoto). (ADVERTENTIE) (Slot van pagina 1 gandistisch de behoefte zou bestaan eveneens de goede wiil te tonen. In hoeverre de DDR werkelijk tot onder handelingen berefid is, kan niet worden 1 beoordeeld. Stoph herhaalt in zijn brief «at omslachtig dat voor zijn regering alles draait om de volkenrechtelijke er kenning, terwijl Brandt een heel pak te; gemeenschappelijke problemen op tafel zou willen leggen. En juist op het punt van de erkenning der DDR staan Bonn enerzijds en Moskou en Warschau anderzijds nog altijd even ver van een compromis als voor het be gin van hun besprekingen. De voorzit- van de SPD-fairctie in de Bonds- g, Wehner, zei gisteravond: .De brief bevat geen nieuwe gezichtspunten. Nog altijd moet van tevoren worden geac cepteerd wat de tegenpartij wenst'. Memand in Bonn" waagt zich aan een voorspelling hoe Brandt zal reageren. Zowel met de westelijke geallieerden ah met de fractieleiders in de Bonds- fag zou tevoren worden overlpgd. De fans is groot dat tijdens de Bondsdag- debatten over de begroting, komende week, royaal tijd zal worden uitgetrok ken voor de Duitsland-politiek. Dc op positie heeft al enige tijd geleden aan gekondigd deze gelegenheid te zullen be nutten voor het eisen van opheldering omtrent de regeringspolitiek jegens de Plannen voor Maasvlakte-centrale den HAAG (ANP) Minister R. .J, Nelissen .van economische zaken leeft, in antwoord op schriftelijke vra gen vanuit de tweede leamer, meege deeld dat er plannen bestaan voor de louiv van een grote centrale op de Maasvlakte. Aanvankelijk, zo blijkt uit net antwoord, was de inbedrijfsteiling van de eerste eenheid van deze centrale voorzien in 1977. In veroand echter met de gerezen moei- Hjxheden bij de totstandkoming van Ka centrale te Leiden en het in ver- tend met de voorgenomen stichting van Kn hoogoven- en staalbedrijf op de Maasvlakte beschikbaar komen van noogovengas, overweegt men de bouw van ae Maasvlakte-centrale met enke lelaren te vervroegen. De nieuwe cen trale zal in eerste aanleg bestemd zijn voor het Zuidhollandse bestemmingsge- finnn De uitbouw van de centrale tot ö.OOO megawatt is eerst op langere ter mijn te verwachten. Overschotten van vermogen zullen, aldus de minister in zijn antwoord, ter beschikking staan van de landelijke voorziening. let antwoord wordt voorts meege- luald, dat thans overleg gaande is over een verdere integratie van de elektrici- te'.lsproduktiebedrijven in Zuid-Holland, tot bepaalde conclusies en-of tot be leid overleg niet DE GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG Zend uw opgave met naam, adres, woonplaats en handtekening aan ANTWOORDNUMMER Markt 51 Middelburg Geen postzegel plakken De eerste verdachte die terechtstond was een Leidse student uit Suriname. Hij ontkende dat hij een steen had geworpen door een ruit van het An tillenhuis. Een agent van politie zei van wel. Vijf getuigen a decharge beweerden van niet. Officier van justitie jhr mr Van de Pol! achtte het feit bewezen. Hij hield echter in vergaande mate re kening; met ,de achtergronden.' Zijn requisitoir Monk als een pleidooi voor de goedwillende demonstranten die een vreedzame betoging wilden hou den, maar die zich door hun emoties hebben laten meeslepen. De officier erkende zelfs dat er van de zijde van de Haagse politie .wellicht maatregelen genomen zijn die de grens van het toelaatbare overschreden heb ben.' Hij bedoelde kennelijk de zeer har de klappen die de politie heeft uitge deeld. Onder andere op het hoofd van een Surinamer die heel argeloos de hals van een politiepaard stond te strelen toen opeens de charge werd ingezet en hij het doelwit werd van de wapenstok van een andere politieruiter. Maatregelen De rijksrecherche heeft naar de officier meedeelde naar het optreden van de Haagse politie een onderzoek ingesteld. Indien er schuldigen zijn, zullen tegen hen disciplinaire maatregelen worden Tegen de demonstrant die een steen ge worpen zou hebben, eiste de officier honderd gulden boete of tien dager hechtenis. Ook tegen de tweede verdachte die te recht stond, een 32-jarige Haagse Ieraar, die slaande beweginen met een stok zou hebben gemaakt naar een politieruiter, eiste de officier van justitie een boete van 100 gulden. Uitspraak in alle za ken op 26 februari. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm. f 1-~ De grote problemen bij de Tros zijn verwacht mag worden dat bet magische ledental van 250.000 en dus b-status en dus dubbel zoveel zend tijd voor I april aanstaande bereikt zal worden, in do naaste toekomst de dienst gaan uitmaken? Zal dat, na de binnenkort le ver wachten pensionering van Tros-pio- nier mr J. M. Landré, het bestuur worden of een aantal .verse mensen' van de televisiesectie onder aanvoe ring van Karei Prior en-of Jack Dix on? Men heeft het vertrek van mr Landré maar niet afgewacht. De strijd is in alle hevigheid ontbrand en de voorlopige verliezers zijn onte genzeggelijk Prior en Dixon. Het is namelijk in de vergadering van vorige week een volledig en wei nig carnavalesk demasqué geworden. Voorzitter Hanraets trok van het be gin af aan het initiatief aan zich. sprak met de vergadering af dat al les op tafel zou komen en in de meest volstrekte openhartigheid en hanteerde daarna op onbarmhartige wijze het vleesmes om Prior en tegelijkertijd de zich achter Prior verschuilende Dixon uit te benen. Klapperend met de oren hoorden de tv-medewerkers. dat er nooit en te nimmer van enige preventieve cen suur van de kant van het bestuur sprake was geweest. Maar hoe was het dan wel gegaan Afspraken voor goede en originele programma's wer den van te voren met Prior doorge praat, waarna deze quasi-enthousiast reageerde, maar... ,lk ben bang dat het bestuur wel nee zal zeggen'. Een maal bij het bestuur bracht Prior de voorstellen van zijn ondergeschikten of niet ter sprake of raadde het be stuur af eraan te beginnen. Terug bij zijn ondergeschikten zei hij, dat het. bestuur niets van de suggesties wilde horen. beschuldigingen wilde ingaan, maar schriftelijk wilde weerleggen. Enkele tv-medewerkers trokken toen de handen van hem af. Het resteren de deel wilde nog niet het vertrouwen in Prior opzeggen, omdat men eerst de resultaten van een in het voor uitzicht gestelde stafvergadering en een voortzetting van de vergadering met het gehele personeel wilde af wachten. Deze laatste vergadering zou eigenlijk binnen een week na de eerste hebben moeten plaatsvinden, maar wordt nu mogelijk vanavond gehouden. De radio- en tv-sectie zou erop hebben aangedrongen om deze vergadering niet uit te stellen om dat men het hoogst noodzakelijk vindt, dialt de troebele situatie bij de Tros zo spoedig mogelijk tot ophel dering wordt gebracht. ALKM.AAR (ANP) Aan het begin van de hegrofcingsvergadering van de gemeenteraad Allernaar heeft loco-bur gemeester G. H. A. de Zeeuw in een korte verklaring zijn leedwezen betuigd, dat Alkmaars burgemeester mr H. J. Wytema niet aanwezig bij deze begro tingsbehandeling kon zijn. .Zijn gezondheidstoestand', aldus de lo co-burgemeester, ,laat reeds geruime tijd te wensen over en nadat tegen hem een onderzoek is ingesteld op grond van eventuele overtreding van art 26 van de wegenverkeerswet, is deze in een zo danig stadium gekomen, dat het hem niet meer mogelijk :s zijn werkzaam heden uit te oefenen en hij heeft daar om de commissaris der koningin om zïeikteve.rlof gevraagd, welk verlof hem is verleend.' Burgemeester Wytema heeft tevens verzocht om een genees kundig onderzoek naar zijn lichamelijke en geestelijke geschikthied voor de ver vulling van zijn ambt. Dit geschiedt in het kader van de pensioenwet. Het is mogelijk dat burgemeester Wytema voortijdig met pensioen gaat.' Loco- burgameester De Zeeuw zei verder nog: Onder deze moeilijke omstandigheden gaat onze volle delnming en mede leven naar de burgemeester uit en zul len wij trachten de belangen van stad zo goed mogelijk te behartigen.' Ontslag JACK DIXON laken Dubbelspel Alle beschuldigingen, hein door het bestuur in de schoenen geschoven, moest Prior niet een schoorvoetend ,ja' bevestigen of hij hulde zich iu stilzwijgen. Deze gang luialde de grond weg onder het pro test van de tv-sectic, dat liet bestuur preventieve censuur zou hebben uit geoefend. Wat kan Prior en Dixon tot bet dub bele spel hebben gebracht? Enige le den wezen met nadruk op de rol, die Dixon in deze hele onrust brengende affaire heeft gespeeld. Hij zou de be denker en animator zijn van het plan om een .vereniging van verontruste Tros-medewerkers' in het leven te roepen, waarmee men met succes het bestuur zijn wil op zou kunnen leg- ?n de vergadering van vorige week zou dan een greep naar de macht moeten worden gedaan. Dc botte bijl' procedure van voorzitter Han raets deed echter de koppen aan de andere kant rollen. De leden van de tv-sectie probeerden Prior nog - ver geefs tot verweer aan le zetten. Het enige wat Prior zei, was dat hij niet op deze vergadering op de Wat is er nu in de eerstvolgende da- geu bij de Tros to verwachten? Hoogstwaarschijnlijk het ontslag van Karei Prior, die dan naar alle waar schijnlijkheid Jack Dixon, producer Tony Sehifferstein cn regisseur Ge rard Trebert en mogelijk nog enige anderen in zijn kielzog mee zal voe ren. Dit onslag mag eind (leze week wel worden verwacht. Er zou al spra ke van zijn dat Dixon en Prior reeds door het bestuur op non-actief en dus buitenspel zouden zijn gezet. Toch vinden ook diegenen, die teleur gesteld zijn over het .dubbele spel' van Prior, het jammer dat hij de Tros zou gaan verlaten. Karei Prior is namelijk ontegenzeggelijk de be kwaamste tv-maker bij de Tros. Men zou het ideaal vinden als Prior dienst van de Tros zou blijven, maar dan uitsluitend als programmamaker en niet meer als verantwoordelijk heid dragend hoofd van de tv-sectie. De Tros immers mag zich in de gunst van het Nederlands kijkpubliek ver heugen, maar hoeft zich over de kwa liteiten van de programma's nog steeds niet op dc borst te kloppen. Reden hiervoor is mede het te gerin ge aantal vakbekwame lieden dat de Tros in de creatieve sector bezit. Het is mogelijk dat deze strijd om de macht toch opportuun is en als zui veringsmiddel werkt: opdat de Tros zeer binnenkort met een volkomen adequate ploeg haar dubbele taak aan kan. Rechter legt straf op: DRIE JAAR GEEN KINDEREN VERWEKKEN VANCOUVER (AP) Dale Mar tin, een 22 jaar oude conferencier heeft woensdag van de rechtbank het bevel gekregen er voor te zor gen dat hij in de komende drie jaar geen kinderen verwekt, ttechter Les Bewley legde Mar tin een voorwaardelijke straf en een pi oef periode van drie jaar op wegens het in bezit hebben van een aanvalswapen. Martin bekende dat hij op 18 de cember in een cafe een mes teaen een man had getrokken. De réch ter zei dat hij zich zorgen maak te over 'L ontvangen rapport over Martin waarin bleek dat hij drie buitenechtelijke kinderen had ver wekt. .Daarover ben ik zeer verontrust, in het bijzonder gezien de proble men die wij hebben als gevolg van de bevolkingsontploffing kosten voor de gemeenschap om te zorgen voor kinderen die zo ver wekt worden. Daarom acht ik het verstandig om bij de proefperiode te vermel den dat u niet opnieuw kinderen verwekt'. .Geldt dut ook als Martin trouwt?' vroeg zijn advocaat Jack Cram. ,Ja', zei de rechter. ,Hij zal schrif telijke toestemming moeten vra gen tijdens de proefperiode'. king tot een eventuele wijziging van het statuut, kreeg hij geen duidelijk antwoord. Afkoeling CURAQAO (GPD) Dr E. Jonckheer wordt geen gouver neur van de Nederlandse An tillen, maar wie dan wel? Er zijn in de afgelopen weken op Curacao heel wat namen ge noemd. Maar iedere nieuwe kan didaat wordt al bij voorbaat door heel wat andere politieke partijen afgewezen. Frente Obrero eist: ,geen blanke pro testant als gouverneur'. De Demo cratische Partij stelt: .onder geen voorwaarde een gouverneur uit de joodse kringen op Curaïao'. Dit is geen uiting van antisemitisme maar een logisch gevolg van het feit dat de. joodse gemeenschap en bloc aan hanger is van de Nationale Volks partij. Drs Leito zal na het vertrek van gouverneur De Brot wel een lan ge tijd als waarnemer moeten op treden. Maar ook tegen hem zijn ge noeg politieke bezwaren naar voren te brengen die een definitieve be noeming in de weg staan. In tegen stelling tot Curasao waar Ciro Kroon en zijn democraten nog steeds fel te keer gaan over het koloniale onrecht dat hen is aangedaan, is de reactie op Aruba vrij flauw. Dit, terwijl al le Arubaanse partijen de benoeming van dr Jonckheer steunden. Ook de Arubaanse Volkspartij (oppositie) die enkele dagen geleden in de kwes tie Jonckheer het roer omgooide, omdat dit de kansen om in de naaste toekomst regeringspartij te worden aanmerkelijk groter maakt. De verontwaardiging in de Antillen over de beslissing van de koninkrijks regering maakt een geforceerde in druk. Mat er ook in de komende da gen nog gaat gebeuren: men zal moei lijk kunnen spreken van een spon tane reactie. ,Het statuut, is een ko loniaal werkstuk'. Ciro Kroon en Stanley Brown zijn het op dit punt roerend niet elkaar eens. Alle poli tieke partijen op de Nederlandse An tillen schreeuwen sinds maandag om het hardst dat hel statuut herzien moet worden. .Maar toen premier Pe- Irona nog maar enkele weken gele den aan alle politieke leiders vroeg wat hun wensen waren met betrek- De 'Nederlandse minister-president kan, zoals hij tijdens zijn perscon ferentie verklaarde, nu wel een voor stander zijn van een afkoelingsperi ode in de verhoudingen binnen het koninkrijk, indien Nederland werke lijk het statuut wil saneren zal men nu moeten doordrukken. In de West is men gauw: geneigd de statuut kwestie in de ijskast te zetten. Het zou niet de eerste keer zijn dat van de heftige reacties,na een paar maan den niet veel meer te merken is. Ruim tien jaar geleden betichtte pre mier Jonckheer van de Nederlandse Antillen het moederland ook van ko- lonalisme. Gouverneur Struyken wei gerde toen mee te werken a'an de uit- wijzigïng van een journalist, die te veel kritiek leverde op de Antilliaan se regering. De reacties waren toen nog heftiger dan nu. De Democratische Partij schreeuwde: .onafhankelijkheid' en ,er moet een bijltjesdag komen'. Na een paar maanden was van de hele rel niets meer over en het statuut statuut een koloniaal werkstuk mag noemen. Hij heeft hét zelf mee in elkaar gezet, hij is mede-onderteke naar en voor het forum der Verenig de Naties heeft hij het verdedigd als een ideaal werkstuk. Waaraan andere landen een voorbeeld kunnen nemen. De slag om dr Jonckheer is gewon nen door Frente Obrero en Pappa Godet en de zijnen hebben de strijd gestreden op het voor hun vertrouw de buitenparlementaire terrein. Het eigen offensief van Ciro Kroon zal nu waarschijnlijk in het parlement volgen en weer is de DP 'ongetwij feld kwantitatief en kwalitatief de meerdere van de politieke newco mers uit Frente Obrero. Ciro Kroon zal niet eerder rusten voor hij de partij van Pappa Goaet uit het kabinet heeft gewipt. Minis ter Amador Nita doet er in ieder geval goed aan om zich vast aan een zekere bestedingsbeperking te wen- De gewone man op Curasao gelooft het zo langzamerhand allemaal wel. Hij wacht nu al maandenlang op de sociale Voorrechten die hem vóór de verkiezingen zijn beloofd. Tot nu toe is hij alleen maar geconfronteerd met politieke problemen. Maar nog geen wet op de minimumlonen waar in december zo'n haast mee was. Wel een sluiting van de mijnmaatschap- pij Curasao per eind april. Nieuwe moeilijkheden dreigen er bij de Shell. Volgende maand moet er een nieuwe cao worden afgesloten. De eisen die de vakbond stelt gaan zo ver dat de directie al bij voorbaat een .onaan vaardbaar' heeft laten horen. Cura cao heeft geen kwestie-Jonckheer no dig om in het nieuws te blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11