Vervuiling van polders neemt steeds meer toe Actie tegen carnaval Middelburg-Zuid Tweede dubbeldekker - nu in Ylissingen - in maart gereed Milieu-hygiëne: geen bezwaar tegen raffinaderij in Sloe Gedeputeerde Kaland sprak met de landbouw over Sloe VRAGEN OVER NEDERLANDS AANDEEL IN BOUW KERNCENTRALE WAARSCHUWING BEVELANDSE DIJKGRAAF Hearing commissaris over burgemeesters Z.-Vlaanderen U ziet hem op TV Loco-burgemeester opende expositie 25 jaar Zeeland Examens MHSTIAPIJT KRING WEST-ZUID-BEVELAND ZLM INSPRAAK, MILIEUHYGIËNE EN VERLIES LANDBOUWGROND' S0UBURGSE WON REIS NAAR VS ALMANAK Kleintjes DOOR EVANGELISATIECOMMISSIE: GEEN ,LEUT MAAR ,MASSAWAAN' Hol BORSELE MAG MEEDOEN AAI HAVENSCHAP 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1^ DEN HAAG (ANP) De Pvd A-ka merleden drs G. M. Nederhorst en dr. ir. A. P. Oele liebhen de minister van economische zaken, mr. R. J. Nelissen, schriftelijk vragen gesteld over het aandeel van de Nederland se industrie in de bouw van de kern centrale te Borsele. Daarin vragen zij of het waar is dat het totale aandeel van de Nederlandse toeleveringsbedrijven, inclusief de op dracht voor het civiele gedeelte in de bouw van de kerncentrale, niet hoger zal uitvallen dan zestig cent. Hebben de Nederlandse bedrijven, aldus beide vragenstellers, in het verwer ven van opdrachten ,een eerlijke kans gehad?' De beide kamerleden dringen aan op een onderzoek naai de oorzaken van deze tegenvaller, zulks in overleg met de opdrachtge ver en met de Nederlandse machine- en apparatenbouw. Daarbij zal tevens aan de orde dienen te komen de vraag, of wellicht door specialisatie mogelijkheden aanwezig zijn om te komen tot een althans gedeeltelijk verbeterde mededingmgs- MIDDELBURG Op donderdag 5 maart aanstaande zal de commissaris der koningin, mr J. van Aartsen, de op 25 februari aanstaande te kiezen raadsleden van de nieuwe gemeenten Oostburg, Sluis, Terneuzen, Axel, Sas van Gent, Hulst en Hontenisse tijdens enkele hearings in de gelegenheid stel len hun wensen naar voren te brengen ten aanzien van de eigenschappen, waaraan de nieuw te benoemen burge meesters zouden moeten voldoen. Zoals bekend is dit, op verzoek van de minis ter van binnenlandse zaken, ook ge beurd na de raadsverkiezingen voor de nieuwe gemeenten in Zuid-Beveland. VLISSINGEN Woensdagmiddag rond drie uur kwam de nieuwe dubbeldekker van de van de Provinciale Stoombootdiensten, de .Prins Willem-Alexander', op de rede van Vlissingen aan. Het schip was 's morgens om kwart voor negen uit Rotterdam vertrokken. De reis, via de Nieuwe Waterweg over de Noordzee, verliep uiterst voorspoedig, wat wel blijkt uit het feit dat men het schip pas veel later in Vlissingen had vernacht. Het commando tijdens deze tocht werd gevoerd door een kapitein van de seheepswei-f en machinefabriek ,De Merwede NV' te Hardinxveld-Giessendam, waar de dub beldekker is gebouwd. De hele overtocht ging ook on der verantwoording van deze werf, want liet schip is nog niet overgedragen aan de PSD. Men verwacht dat dit in maart zal gebeuren. Voordien zullen er nog wat technische proeftochten gemaakt worden en wordt de laatste hand aan het schip gelegd. Hoewel de .Prins Willem-Alexander' bestemd is voor het traject Vlïssin- gen-Breskens. zal hij' waarschijnlijk de eerste maanden worden gebruikt op het traject Kruiningen-Perkpolder, daar de .Prinses Christina' hard aan een onderhouds beurt toe is. In Vlissingen en Breskens zal men uiter aard zolang de fuiken nog niet zijn aangepast slechts van het onderste dek gebruik kunnen maken. Op de foto: De .Prins Willem-Alexander' naast de fuik te Vlissingen. OOK DOOR MESTERIJ- BEDRIJVEN GOES Op de districtsvergade ringen van het waterschap ,De brede watering van Zuid-Beveland' heeft dijkgraaf P. J. J. Dekker aandacht geschonken aan het vraagstuk van de milieu-hygiëne. Hij hief daarbij de waarschuwende vinger met name ten aanzien van de waterverontreiniging in en de vervuiling van de polderboezem, die .hand over hand toeneemt'. Als een van de oorzaken noemde hij de vestiging van industrieën, maar ook de vestiging van varkens-, kippen- en kalvermesterijen op Zuid-Beveland. De lieer Dekker: ,De hoeveelheid afval water, afkomstig van varkensinesterij- en is niet te verwaarlozen. Op derge lijke bedrijven worden honderden var kens geniest. Hoewel wij er begrip voor hebben, dat het voldoen aan de eisen van waterschap een financiële belasting r deze bedrijven betekent, zullen wij een vrije lozing niet kunnen tolereren. Aan liet stellen van voorwaarden is niet te ontkomen'. In dit verband zegde hij toe, dat men zal zoeken naar een oplos sing om met de minste kosten de beste resultaten te bereiken en ried kalver- kippen- of varkensfokkers, die willen beginnen, aan contact te zoeken met de technische dienst van het waterschap om zich op de hoogte te stellen van de noodzakelijke voorzieningen. i In zijn betoog wees de heer Dekker er- op. dat nieuwe industrieën verplicht orden hun afvalwater hetzij af te voe- sn via een persleiding, hetzij via een uiveringsinstallatie. Zo noemde hij de persleiding van liet nieuwe bedrijf te Baarland naai' de Westerschelde en de omstandigheid, dat ook de industrieën bij Borssele verplicht worden hun afval water op de Westerschelde te lozen. De regen op het terrein de kerncentrale zal niet op de polderboezem mogen worden afgevoerd, voor het waterschap de ze kerheid heeft, dat daarin geen schade lijke (radio-actieve) stoffen kunnen voorkomen. NIET ONWILLIG Hij wees erop, dat ook genieente- riolcringen nog vaak lozen op pol dersloten, maar meende, dat derge lijke lozingen niet plotseling kuniien worden gestaakt: het middel zou ger zijn dan de kwaal. De heer Dek ker hield de vergaderingen voor, dat de gemeentebesturen .zeker niet on willig' zijn om zuiveringsinstallaties te bouwen of persleidingen aan leggen, maar dat men vaak niet ov het geld beschikt, dat ,voor dergelij ke kostbare installaties nodig is'. Als een bewijs, dat de afvoer van on gezuiverd afvalwater .verstrekkende ge volgen' kan hebben, zag de Bevelandse dijkgraaf de affaire vorig jaar rond de besmetting van mossels in de Ooster- schelde door colibacteriën, waardoor de mosselhandel in kort geding van het waterschap eisten, dat lozing van het ongereinigde naar men aannam Goe- se afvalwater onmiddellijk zou wor den gestaakt. De Bevelandse dijkgraaf: .Hoewel deze zaak voor het waterschap in dit geval een gunstige afloop heeft gehad, is toch wel duidelijk aan het licht gekomen, dat de verontreiniging van de polderboezem vergaande consequenties kan hebben. En bovendien is duidelijk geworden, dat het waterschap genood zaakt is aan lozingsvergunningen voor waarden te verbinden, die erop gericht zijn de verontreiniging voor zoveel in haar vermogen ligt, te voorkomen'. omstandigheden, dat ook de gevarenvu de luchtverontreiniging niet lan»» meer alleen in de randstad spelen b dit verband noemde hij de studiën! en de daarop gevolgde publikaties ZLM-voorzitter ir J. Prins en dr J v. sink naar Amerika. Wat de waterverontreiniging treft attendeerde de heer Dekker, op. dat het waterschap tot nn l een passieve taak heeft, maar c£ het mogelijk is, dat men in de komst ook een actieve rol krilf toebedeelddat hangt af van de u ze, waarop provinciale staten uitvee ring zullen geven aan de onlari. vastgestelde wet op de verontreii ging van het oppervlaktewater. Dit door zouden de waterschappen belis kunnen worden met de zuiverinrm verontreinigd water. Wel w heer Dekker erop, dat het i ciaal bes! uur over deze zaa geen standpunt heeft bepaald. In zijn inleiding schonk de dijkw ook nog aandacht aan het nieuwen derhouassysteem voor 3000 kiloircr van de Bevelandse waterlopen: de pi." tengroei chemisch bestrijden en de dem van de sloten om de 2 jaar schca. maken, het zogenaamde lichte dek» Hij achtte de resultaten tot nu toe V stig en meende, dat bij deze method. niet duurder dan vroeger de afvoerkanalen hun maximale capso- zullen behouden. Ingenomen was f met het feit, dat het waterschap in ij) voor de begroting niet tot een gesctei verhoging moest overgaan, .temeer er- dat men in de fruitsector thans k grote financiële problemen kampt' streeft ernaar zo spoe- uig uiugBujK na de hearings de aanbe velingen voor de burgemeestersbenoe mingen aan de minister van binnen landse zaken toe te zenden. In brieven aan de waarnemend gemeen tesecretarissen van de nieuw te vormen gemeenten Oostburg, Terneuzen, Axel Sas vam Gent, Hulst en Hontenisse tot 1 april de enige centrale adressn van de nieuwwe gemeenten en aan de burgemeester van Sluis is verzocht ervoor zorg te dragen, dat de voor de betrokken gemeenten gekozen raadsleden dan wel een representatieve vertegenwoordiging daarvan op bepaal de tijdstippen aanwezig zullen zijn. Het schema voor de hearings is als volgt: voor Oostburg om half 10 in ho tel .De Eenhoorn' te Oostburg: voor Sluis om kwart over 10 op dezelfde plaats: voor Terneuzen om kwart voor 12 in grand-hotel .Rotterdam' te Ter neuzen; voor Axel om 2 uur en voor Sas van Gent om kwart voor 3 op dezelfde plaats: voor Hulst om 4 uur en voor Hontenisse om kwart voor in hotel .De Linde' te Kloosterzande. Aardenburg ontbreekt, omdat hier geen raadsverkiezingen op 2o februari wor den gehouden. MET 2 MILLE VERDWENEN TERNEUZENAAR AANGEHOUDEN TERNEUZEN De 16-jarige Terneu- zense jongeman C. van de V. die op 2 februari spoorloos verdween na verduis tering van tweeduizend gulden, is in Amsterdam aangehouden. Gisteren Is hij naar het politiebureau in Terneu zen overgebracht. Zoals bekend was de jongeman als be zorger in dienst van de PZC en heeft via zelf vervaardigde kwitanties bij een groot aantal abonnees in Terneuzen abonnementsgeld voor de maand januari en het eerste kwartaal van 1970 ge ïncasseerd. De oplichting kwam naar voren toen de krant de officiële kwi tanties aanbood. Hij liep in Amsterdam tegen de lamp toen hij op het arbeids bureau om werkverschaffing vroeg. Men kreeg daar argwaan en na informatie werd de Amsterdamse politie op de hoog te gebracht. Een parketwachter heeft hem naar Terneuzen begeleid. Hij bleek geen cent op zak te hebben. De ver duisterde 2 mille waren al op toen hij uit Terneuzen vertrok. V. van de V. die per 1 februari ontslag bij de PZC had gevraagd verklaarde dat hij gevlucht is, omdat hij geen uitweg meer zag om de achterstand in zijn afrekening af te betalen. (ADVERTENTIE) GOES De Zeeuwse bevrijdingsten toonstelling .25 jaar Zeeland' is nu ook in Goes le zien. Woensdagmiddag werd de expositie, die is opgebouwd in de za len van het voormalig weeshuis aan de Singelstraat, geopend door loco-burge meester dr E. J. Prins van Goes. De heer Prins sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat vooral de jeugd in gro ten getale zal komen kijken naar wat er gedurende de laatste wereldoorlog in deze streek vernield is, maar oak r alles wat er daarna aan opbouw is presteerd. Bij de opening waren veel mensen uit de onderwijswereld aanwe zig. Aan de technische hogeschool te Eind hoven slaagde voor het propaedeutisch examen van de afdeling der scheikun dige technologie de heer J. T. M. Manse tc Oost-Souburg, voor het kandidaats examen van de afdeling der elektro techniek slaagde de heer A. E. Dehke- laar te Goes. Voor het examen soheepswerktuigkun- dige BI slaagde te Den Haag de heer W. Moelker te Serooskerke (Sch). met 5 jaar slijfage-garantie Fijn om over de vloer te hebben (Wyer* staat er achter) 's-HEER-ABTSKERKE ,Oin milieu-hygiënische redenen'is er geen en kel bezwaar tegen vestiging van een raffinaderij aan de Westerschelde'. Dat zei woensdagmiddag gedeputeerde A. J. Kaland op een vergadering van de ZLM-kring West-Zuïd-Beveland in 's-Heer-Abtskerke. Hij vertelde de verzamelde landbouwers, dat er een onderzoek is ingesteld naar de con sequenties van een dergelijke vestiging en het rapport daarover noemde h< ,zeer geruststellend'. De inspectie voor de milieu-hygiëne (ministerie van sociale zaken en volks gezondheid) is bij haar onderzoek uitgegaan van een zogenaamde ,norm- raffinaderij-vestiging in. ,Het enige wat aan luchtverontreiniging vrij komt de. Het nu verschenen rapport komt dus tot een geheel andere conclusie dan die dr J. Tesink, directeur van de gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland enige tijd geleden trok, toen hij de vestiging van een raffinaderij in het Sloegebied als ongewenst bestempelde. Gedeputeerde Kaland ging nog op een enkel detail van het rapport over de raffinareij-vestiging in. .Het enige wat aan luchtverontreiniging vrij komt is een vrij grote hoeveelheid zwaveldioxyde. Maar het is mogelijk de raffi nage tot zo hoge temperaturen op te voeren dat de uitstoot zich bij 200° C. voltrekt. Wanneer men er daarbij van uitgaat dat een bijzonder hoge schoorsteen (tot 150 meter) wordt gebouwd, dan zal de uitstoot zich in de hogere luchtlagen bijzonder snel verspreiden. Op de begane grond is er dan van luchtverontreiniging niets te merken". De Zeeuwse gedeputeerde stelde in deze landbouwvergadering nog even nadrukkelijk dit vast: .Het college van gs is het met drs Verburg, de dlrceteur van het ETI eens. dat een raf finaderij van groot belang is voor het vormen van een industrie-agglome ratie aan de Westerschelde. 's-HEER-ABTSKERKE Gedeputeerde A. J. Kaland heelt zich woensdagmid dag niin of meer in-het hol van de leeuw gewaagd door voor de ZLM-kring West Zuid-Beveland in 's-Heer-Abtskerke een inleiding te houden over de .industriële ontwikkeling van het Sloegebied en de aspecten daarvan voor de landbouw'. Hij kwam daar dan ook in discussie met boeren die op enkele kilometers afstand van de bedrijven van Hoeehst en (straks) Peehiney zitten en zich wat ongerust afvragen of daar in de toekomst een rendabele agrarische bedrijfsvoering nog wel mogelijk zal zijn. Toespraak en discussie bewogen zich rondom vraagstuk ken als verlies van landbouwgrond, het effect van luchtverontreiniging op de landbouw en inspraakmogelijkheden bij een voorgenomen industrievestiging. In de looi de heer Kaland een aantal interes sante mededelingen. Zo kondigde hij aan dat een kleine delegatie uit de nieuwe commissie voor de mvlieu-hy- giëne, die zich op de Pechiney-vesti- ging toespitst op het ogenblik met ait bedrijf én met Hoeehst-Vlissin gen NV een sluitende regeling uit werkt voor schadevergoeding in ge val van luchtverontreiniging. van zijn toespraak deed ken van eventuele schade die daar aan -de bedrijfsvoering kan worden toege. bracht. Wél voegde hij er aan toe: ,AIs het waar'is dat binnen 5 kilometer van deze aluminiumfabriek geen dabele bedrijfsvoering mogelijk is, dan is de. gemeenschap verplicht dc econo misohe schade als bedrijfsbeëindiging ti beschouwen en het bedrijf uit te kopen. Ongeveer in dezelfde trant redeneerde de heer Kaland op vragen naar een mo gelijke .onleefbaarheid' van de k< Borssele, wanneer dit dorp tussen twee Sloegebieden in zou komen te lig gen. Overigens zag dc gedeputeerde nog wel mogelijkheden voor Borssele. .Misschien ligt" het nog wel beter dan andere ker nen,' vond hij. Toen werd gevraagd naar een afremming van woningbouw in Borssele: IIet"provineiaal bestuur heeft nooit gezegd dat er niet meer gebouwd mag worden in dit dorp. Er is nog bestemmingsplan met ruimte voor ventig woningen. Maar aan de andere kant moeten we in de toekomst natuur lijk niet bewust risico's gaan opzoeken.' Volgens de heer Kaland is het niiet ge wenst dat exact normen worden vastge steld waarboven een bedrijf geen lucht verontreiniging mag veroorzaken, moeten de luchtverontreiniging zover terugdringen als dat maar mogelijk is. Bij maximale eisen spelen we de tegen partij juist in de kaart. Zij zal dan pogen minder ver van die hoogste grens af te blu jven.' dedslButel tussen de beide bedrijven, die eenzelfde soort uitstoot (fluor) in de lucht brengén. ,We willen daarmee bereiken dat in geval van schadeclaims het ene bedrijf zich nooit achter het andere zal kunnen verschuilen. De eer ste gesprekken daarover komen op gang. Uiteraard zal een dergelijke regeling gelden tot het moment dat op dit punt wettelijke maatregelen van kracht wor den. Daar loopt zij op vooruit'. De heer Kaland stelde zich tegenover de ZLM-ers in de Zak van Zuid-Be.ve- land zo duidelijk op, dat er over zijn opvattingen geen verschil van mening lean ontstaan. Zo zei hij onder meer: ,We moeten niet verbloemen dat een chemisch bedrijf hier en daar schade op het gebied van de milieu-hygiëne kan veroorzaken. Als daarbij de volksge zondheid in het geding is, wordt geen enkel compromis gesloten. Dan wordt er niet onderhandeld. De technologische ontwikkeling is intussen zover gevorderd dat alle andere schade en hinder een centen-kwestie is geworden. Ais het moet kunnen zodanige maatregelen wor den genomen dat er praktisch geen scha de aan plant en dier zal worden toe gebracht. Stel dat we dit doen en het ledrijf zegt, dat het te duur wordt, dat geen rendabele exploitatie meer mo gelijk is. Dan kan een dergelijke vesti ging dus met doorgaan. Er kan ook worden gezegd: als er schade optreedt, dan zijn we bereid d:e te vergoeden. In dat geval is de schade aan de agra rische bedrijfsvoering een economische kwestie geworden'. Uitkopen' 'er, die straits met zijn bedrijf bij Pe- Inspraak .Hot is onmogelijk steeds bui-gerij de provinciale kerkver gadering, de scholen, de ZLM enzo voort te raadplegen wanneer een be- tigen.' zo zei de heer Kaland toen hij het element .inspraak' in zijn inlei ding vlocht. .Iedere inspraak en medebeslissing eist een grondige informatie: het is bij- na onmogelijk daartoe over te gaan. Als we zaken willen doen hebben we te maken met t/wee partijen: de overheid en de ondernoming. Wél is het niogi lijk inspraak te realiseren via gemeen teraden en provinciale staten. Dat zijn tenslotte de democratisch gekozen ver tegenwoordigers van de bevolking.' Wat hij al eens eerder elders had gezegd herhaalde de heer Kaland gistermiddag nog eens: ,Tot In een bepaald stadium is vertrouwelijk overl-e" noodzakelijk. Te grote openbaarheid kan de openheid van de gedachtenwisseling wel eens kun nen schaden'. De Zeeuwse gedeputeerde wees de landbouwers er nog op dat bij de planologische programmering van in dustriegebieden ieder die dat wil van zijn recht op inspraak gebruik kan ma ken. Die plannen komen allemaal ter visie. Met de herziening van het streek plan Schouwen-Duiveland gaan we straks zelfs een hearing houden. Dat stellen we ons ook voor met de plano logische programmering voor een in dustriegebied oost van Borssele.' Sprekend over het grondverliies dat de landbouw lijdt door industriebestenrming stelde de heer Kaland nog vast dat er financieel meestal een redelijke com pensatie tegenover staat. ,Men kan moeilijk zeggen dat men ei slecht uitspringt.' Het .lawaai' rondom de opdracht voor de bouw van een kerncentrale en de vestiging van Pe- chmey is naar de mening van de heer Kaland in hoofdzaak te herleiden tot een vorm van .beduchtheid voor het on bekende.' Hij noemde het intussen .on waarachtig' om het Sloegebied qua op zet en gevolgen voor milieu-hygiëne te vergelijken met het Rubrgebied en het Waterweggebied. ,Dat zijn onvergelijk bare grootheden. Beide stammen uit een tijd toen er nog geen planologisch be leid was.' De vergadering in 's-Heer-Abtskerke stond onder leiding van kringvoorzitter J. Nieuwenhuijse. Bij het huishoudelijk deel deed de heer D. J. Dees nog een aantal mededelingen over de ruilver kaveling in het gebied De Poel-Hein- kenszand. SOUBURG De Souburgse me vrouw T. R. de Vries-Tiezema uit de Burgemeester Stemerdinglaan heeft in een prijsvraag van een he renmodemagazijn Peeck Cloppenburg een zestiendaagse reis naar de Verenigde Staten ge wonnen. Hoogtepunt van deze reis, die in samenwerking met de KLM wordt voorbereid, is een bezoek aan Cape Kennedy. Voor de prijsvraag moest mevrouw De Vries enkele zinnen met een stukje eigen tekst aanvullen. De reis, voor één persoon, wordt ge maakt van 25 april tot 10 mei. Mevrouw De Vries heeft geen fa milie in Amerika. Wanneer zij er geen gebruik van wil maken, heeft zij recht op een geldbedrag van 1000,-. De heer en mevrouw De Vries, overwegen nu de kosten voor één persoon zelf bij te passen en de reis samen te maken. .eeuwse Een fee/ attendeerde ons er gis teren op, dat het dagelijks hoek je, van vraag en aanbod in deze Iclei/ntjes' nogal luchthartig was gerubriceerd. De teef, ,een mooie bouvier', hield zich op onder on roerende goederen', wat kynolo- gisch erg aanvechtbaar, maar toch nog v;el te plaatsen is, maar de afdeling kennismaking' werd toch wel ernstig ontsierd door een heer met geheel andere bedoelingen: B za. heer voor alle voorkomende schilder werkzaam heden'. Slordigheid of een man die niet. direct met de deur in huis valt f Een omslachtige weg maar een verfje doet wonderen. MIDDELBURG ,A's de ge maar leut he't' is de titel van een dezer dagen in Middelburg-Zuid deur-aan-deur bezorg de folder, die een geheel andere inhoud heeft dan deze overbekende .kreet' doet vermoeden. Met deze folder is namelijk de evange lisatiecommissie .Vrienden der Waar heid' van de Gereformeerde Gemeente te Middelburg ten strijde getrokken te gen de carnavalsviering. Dat Middelburg-Zuid tot het doel van de cam pagne werd verkozen is natuurlijk niet verwon derlijk, omdat juist in deze wijk het carnaval in de laatste jaren een vaste plaats heeft ver worven. De commissieleden laten in het geschrift wei nig twijfel bestaan over hun mening wat de .inhoud van deze leut' werkelijk is. Hun strenge afwijzing komt er op neer, dat het carnaval dient te worden gezien als .massa- waan' en .gelal', waardoor de mensen worden afgehouden van de .echte vreugde', die terug is te vinden in de bijbel. In zekere zin toch nog aangepast aan de ,feest- sfeer' geven zij hun opvattingen in versvorm en gedrukt in een luchtige opmaak weer: De commissie probeert zijn bedoelingen te ver duidelijken door daarnaast verzen uit Matt heus 5 te citeren, die beginnen met .Zalig zijn de armen van geest,..' en eindigen met .Zalig zijn de vreedzainen...'. Zij besluiten met er op te wijzen, dat zij graag meer over hun streven zullen vertellen. De reacties op de campagne waren tot giste ren nog zeer gering in aantal. Er was een brief binnengekomen terwijl commissielid A, van Horssen, zo vertelde hij, enkele telefoontjes had gekregen. Ze vroegen: .Mogen we dan niks hebben?'. Toen heb ik gezegd: ,De mens is het pronkstuk van Gods schepping. Door de verleiding van satan is hij afgevallen'. Aldus de heer Van Horssen. die er stellig van overtuigd is, dat ook de carnavalsviering ontsproten is uit de hel oindat de mens inplaats van tot Gods woord tot het leven ,tot eigen genoegen' wordt ge bracht. I>e lieer Van Horssen zegt nog bepaald niet te weten of de campagne enig resultaat zal heb ben: ,Als gelovigen hebben we hier in ieder ge val een plicht te vervullen. Wij zijn slechts het middel om er anderen op te wijzen, dat in het stroven naar de wedergeboorte geen plaats kan zijn voor carnaval', aldus de heer Van Horssen. GEBOUWD Tenslotte attendeerde de heer Dckht op de wens van de waterschappen B in het gewijzigde reglement een tel ling op te nemen, waardoor ook de bouwde eigendommen in het dagêü bestuur vertegenwoordigd kunnen i,. Op Beveland heeft men de staten i wijziging voorgesteld, die tot 3 stuurszetels van het .gehouwd' rooetb den. De dijkgraaf achtte deze mis- sehapswens redelijk, ,nu door hel p bouwd een zeer belangrijk deel - oor 1970 860.000 van dc mis- cliapslasten wordt betaald' Op de districtsvergaderine voor tot nu toe goede helanntelfc bestond kregen de ingelandend een toelichting op de kapitaatorerin voor 1970 van het waterschap. Ee hoofd van de technische dienst de te- Van der Graaf, gaf de bezoeker, e: inzicht in onder meer de dijkveratL- de Emmanuelpolder, het beteren van de glooiing voor a versterken van de onderzeese oever de Willem Annapolder, de bouw het gemaal in de Heer Janspolder, verbetering van de waterafvoer tel fase voor het gebied Krabbendijfe (f eerste fase van het afwatering-Éi voor het gebiecl Wolphaartsdijk, ei?- breding van de Aardbolleweg tj 2- tiaire afmetingen, waardoor ere e- ng komt lussen de Veerwezsi' door de domeinen in hetJrf- Sloe en de aanleg van de quaitóus Wemeldinge-Bonzijweg binnenste de binnenberm van de Breetsajai; Yerseke. Er worden nog in 'a gaderingen gehouden in Nisse, Kruiningen, Borssele dijke op respectievelijk, 16, 20,1'iK en 27 februari. MIDDELBURG Het voorleg bestuur van het Havenschap singen i.o. heeft het college m burgemeester en wethouders ro de gemeente Borsele uitgenoföi te gaan deelnemen aan dc Heil zaamheden van dit bestuur. In een brief aan b en w van Boi» wordt eraan herinnerd, dat het wetsi werp inzake de gcmecnsehnppelljke goling tot oprichten van het Hji> schap Vlissingen voorziet in de H lijkheid, dat andere gemeenten Iter- den indien de belangen van het lui* schap uitbreiding van zijn gebied» dat van de andere gemeenten mx® kclijk maken. Momenteel is a gemeente Vlissingen in het v bestuur vertegenwoordigd. De totstandkoming van de wettetpi regeling laat, tot spijt van het W lopig bestuur, op zich wachten, teW nu reeds duidelijk is geworden, dat p biedsuitbreiding van het havenschap dat van de gemeente Borsele koï> keli.ik zal zijn 8 en w is verzoet:- te delen wie Borsele in het voort?-, bestuur van het havenschap zalTC? genwoordigen. MOGELIJK SNEEUW' vankelijk opklaringen niet in ochtend overwegend lichte vorst, a J loop van de dag geleidelijk toenen'»' bewolking, in het zuiden van het ut mogelijk gevolgd door enige snceuiv- Middagtemperaturen om het vrriF en een zwnkke tot matige OOJW Tijdelijk regen- of sneeuwbuien 8 de nacht overwegend lielito vorst. Weersvooruitzichten in cijfers deld over Nederland: voor vr'-l tal uren zon: 1 tot 5: min. tenr" 5 graden onder normaal; max. y* 0 tot 4 graden onder normaal; len droge periode van muisi 60 procent; kams op eau droog etmaal30 procent. Voor zaterdag; aantal uren zon- 6; min. temp.: van ongeveer tot 5 graden onder normaal: temp.: 0 tot 4 graden onder non^ kans op een droge periode stens 12 uur: 70 procent: kans geheel droog etmaal: 40 procent. -/ON EN MAAN 13 februari mi op 08.00 onder n op 10.20 onder w

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2