PELE OVER MEXICO: WK-VOETBAL1970 =ST0PPER= MUN VOORSPELLING: DEFENSIEVE TAKTIEK WORDT IN WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL NIET PRIJSGEGEVEN RUSSEN VOOR OSLO Programma wereld- toernooi Geen fatalist geworden Noren voor West Allis IN KANSEN MISSEN DOET ONZE TELEVISIE NIET ONDER VOOR DICK VAN DUK Mijn eerste club Geluk Vooruitzichten Niet hoopvol Geen filatelist Duitse ploeg voor West Allis WAAROM GEEN SL0M0TI0N GEÏSOLEERD INCIDENT DE BALLEN VERSTAND VAN DE LYRIEK EN ATTJE 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 19;( Edson Arantes de Nascimen- to is bereid gevonden exclu sief voor de bladen van de GPD een serie artikelen te schrijven over het komende eindtoernooi om de Jules Ji- met-beker, dat eind mei in Mexico begint en waarvoor in de hele internationale voetbalwereld uiteraard enorme belangstelling be staat. Ook in Nederland. Al slaagde onze voetbalelite er jammer genoeg niet in een retourbiljet voor Mexico te bemachtigen. Door radio- en tv-uitzendingen (in kleur) worden wij echter op de hoogte gehouden van wat er zich allemaal in het verre eu hoog gelegen Mexico zal gaan afspelen. Voor het zo ver is geven wij een globale voor beschouwing van de hand van Edson Arantes de Nas- cunento, niemand minder dan Pele, zoals de hele wereld de Braziliaanse wondervoetbal- ler kent. De beste voetballer ter wereld heeft zich in Bra zilië ook een naam verworven als een man die met kennis van zalven over voetbal kan schrijven en, als ccn gewaar deerd radio- en tv-commen- tator. Bij dat alles koestert hij nog één vurig verlangen: opnieuw met Brazilië de we reldbeker veroveren. SANTOS Hoe het met mij allemaal is begonnen? De voetbalsport heeft mij altijd in het bloed gezeten. Van de dag af, waarop mijn vriendjes in de straten van Tres Corazones, waar ik in 1940 ben ge boren, mij de bijnaam Pele gaven. Mijn levenslange liefde voor de voetbalsport begon toen ik vijf jaar was. In die tijd was het bezit van een voetbal voor mij en mijn vriendjes een luxe, waarvan wij alleen maar durfden dromen. Als jochie van vijf. die met zijn kor nuiten. met opgerolde sokken en on ze oudste lorren aan, in de modderige straten en steegjes van Tres Corazo nes. achter een opgelapte bal aanhol den. wist ik dat voor" mij een voet balloopbaan was weggelegd. Mijn eer ste club was de Bauro jeugd club. Pele als junior van veertien bij zijn eerste club, de Bauro jeugd club. Twee jaar later zo-u hij door El Santos wor den gecontracteerd. Een echte club, waar ik op mijn acht ste jaar lid van mocht worden. Tot mijn zeztiende jaar heb ik daarin naar hartelust gespeeld. De grote ommekeer kwam toen bestuursleden van El San tos mij in de gaten kregen. EI Santos, een van de grootste en sterkste Braziliaanse clubs, was het ideaal van elke Braziliaanse jongen. Nooit zal ik de (lag vergoten waarop ik met trillende hand mijn handteke ning zette onder het contract, dal; mij voor de rest van mijn leven als voet baller zou verbinden aan die club. AI bij mijn debuut maakte ik het eer ste van de duizend doelpunten, die ik in de daarop volgende veertien jaar voor mijn rekening zou nemen. Een jaar nadat ik voor El Santos had getekend, pp mijn zeventiende, werd ik al gekozen in de Braziliaan se selectie en maakte deel uit van het elftal, dat in 195S in Zweden wereld kampioen werd. Ik was toen echter nog veel te jong om de verschillende systemen en stijl van voetballen van de deelnemende landen goed te kunnen beoordelen. Vier jaar latei', in 1962 in Chili, waan wij de wereldbeker in ons bezit hielden, was het me al duide lijk geworden dat een defensieve tac tiek het voetbalspel ging beheersen. Jammer, want voetballen boette daar door in een frisheid, aan spectaculari- teit. Engeland 1966 toonde aan, dat die defensieve methode algemeen was aanvaard. Nogmaals jammer. Want, het belangrijkste bij voetballen is im mers 't maken van doelpunten. Die eon ceptie is echter gewijzigd in: tot elke prijs voorkomen, dat de tegenpartij een doelpunt maakt. Dat leidt helaas tot een blokkade van bet doel door elf man de ene kant van het veld en een bombardement van de tegen partij op dat doel niet de hoop, dat de bal op de een of andere torh in het net terecht komt. Voetballen heeft; van Pele- een gefor- - twneerd man gemaakt, die bovendien over de hele wereld veel bewonder aars heeft. Het Braziliaanse idiool bij een Mercedes, hem geschonken door een vurige jan. Nog niet eens zo lang geleden volg den elftallen een bepaalde tactiek, zoais net 4-2-4 of liet 4-3-3 systeem. Vandaag de dag heeft dat nauwelijks waarde. Tactiek speelt niet langer een hoofdrol, je wint en' heus geen wed strijden mee. Toeschouwers mogen wel iswaar denken een vooraf gearran geerde elftalopstelling te zien of een ingestudeerde tactiek: de spelers zelf en de trainers zijn het zich amper bewust tijdens een wedstrijd. Voor Mexico zijn de vooruitzichten, wat een ommezwaai betreft, niet erg hoopvol. Verschuilende. zogenaamde sterke landenteams heb ik geobser veerd. maar het ziet er met naar uit, dat een defensieve benadering zal wor den prijs gegeven. Het is dan ook mijn vaste overtuiging, dat verdedi- Geluk en een handvol niet voorziene of vooraf te beredeneren factoren ver storen de mooiste plannen en de beste voornemens van spelers en trainers. Inplaats van met een overwinning wordt dan met een nederlaag het veld verlaten, waarvoor soms geen verkla ringen zijn te geven. Mijn eigen club ,EI Santos' lieeht niet veel waarde aan tactiek. De resulta ten hebben bewezen, dat onze clublei ders liet bij het rechte eind hadden. Omdat onze doelpunten doorgaans ont staan uit onverwachte solo-acties van een speler of uit een volkomen ge- improviseerde aanvalsgolf, die in geen enkele handleiding is te vinden. Daarom geloof ik dat de kracht van voetbalsterren berust op inspiratie en improvisatie. Een situatie tijdens een wedstrijd kam een speler van klasse ineens inspireren tot een onnavolgba re actie die een wedstrijd kan beslis sen, Op die punten verschilt de Zuid- amerikaanse voetballer vam zijp, Euro pese collega, die meer vertrouwer een gezamenlijke inspanning heeft. In Zuid-Amerika worden resultaten veelal bereikt door de individuele ca paciteiten van elke speler. In Europa door organisatie, door het smeden van een eenheid. Naar mijn mening is het beste voetbal een combinatie van kunst en wetenschap Een flexibel sa mengaan van de opvattingen van dit twee continenten zou voetbal van we reldklasse kunnen opleveren. Terug naar het wereldtoernoot, dat in belangrijkheid ver uitsteekt boven wolk ander voetbaltoernooi. Het wordt bevestigd door het aantal landen dat zich inspant om te behoren tot de laatste zestien voor het eindtoernooi. Emoties en spanningen drukken zwaar op spelers en trainers in een eindtoer nooi. Geluk of pech maakt de span ning bijna ondraaglijk voor elke spe ler. die zich realiseert dat zijn team kan worden uitgeschakeld door een ongelukkige speling van het lot, Het is mij persoonlijk tiwce keer over komen. Nooit heb ik grotere teieur- ADVERTENTIE) fflIJnHRRDT'S <£§2, HOOFDPIJN poe°E«S werken verrassend s«'0ch<'gd Pele als acteur van een serie arti kelen exclusief voor de bladen van de GPD. stellingen te venverken gehad toen ik door blessures tijdens dc laatste twee eindtoernooien werd uitgeschakeld, in Chili 1963 en in Engeland 1966. Ik ben geen fatalist geworden. Want ik ben ei* zeker van. zoals alle spelers die naar Mexico kamen ervan dromen, dat ik voor mijn land mag aantreden in de laatste wedstrijd van dat toer nooi, in de finale. MOSKOU (ANP) Rusland zal bij de strijd om het wereldkampioenschap schaatsen voor heren in Oslo (14 en 15 februari) vertegenwoordigd zijn door: Valeri Lavroesjkin en Joeri Joe- masjev. Deze rijders kwamen ook uit bij het Europees kampioenschap in Innsbruck. OSLO (ANP) De Noorse schaats-, bond heeft voor de ISU sprintkani-j pioenschappen, die op 21 en 22 febru- ari in West Allis worden gehouden! vijf rijders en drie rijdsters aangewe-j zén. Het zijn: heren: Magne Thomassen. Ivan Erik- sen, Johan Lind, Dag Fomaess en Roar Groenvold- dames: Sigrid Sundby. Liesbeth Berg, Kirsfci Biermann (dit drietal zal een week later bij de wedstrijden om de wereldtitel rijden). INZELL (ANP) De Westduitse schaatsbond heeft de ploeg samenge steld voor de ISU spriritkampioen- schappen in West-Allis (21 en 22 fe bruari) en het wereldkampioenschap dames, in dezelfde Amerikaanse plaats (28 februari en 1 maart). Erliard Kei ler en Dichtenstern doen aan de sprint wedstrijden mee en Paula Dufter komt in beide toernooien uit. Groep 1 (Mexico Stad): 31 mei Sowjet-Unie-Mexico; 3 juni Belgiië-El Salvador; 6 juni Sowjet-Unie-Be)glë; T jurat Mexico-El Salvador; 10 juni Betgië-Mexico, Groep 2 (Puebla en Toluca); 2 juni Uruguay-Israël; 3 juni Italië-Zweden; 10-juni Uruguay-Zweden; 11 juni Israel-Italië. Groep S (Guadalajara): 2 juni Roemenië-Engeland: 3 "juni Tsjedho-Slawakljtóv zi'Më; 6 juni Roemenië-Tsjeclio-SiRi- kije. 7 juni Engeland-Brazllië; 10 juni Roemenië-Brazilië; 11 juni Engeland-Tsjecho-Ste kije. Groep 4 (Leon) 2 juni Peru-Bulgarije: 3 juni Marokko-Wcst-Duiliüt 6 juni Peru-Marokko; 7 juni Bulgarije-West-Dui(atol; 10 juni Peru-West-Dultsland; 11 juni Bulgarije-Marokko. 14 juni kwartfinales: Meö» Stad: winnaar groep l-twsi groep 2; Puebla: winnaargra 2-tweede groep 1; Guadalajaj winnaar groep 3 tweede gros?!1 Leon: winnaar groep 4-IkïmI groep 3. 17 juni halve finale Mexico Sist winnaar kwart finale Men» Stad-winaar Guadalajara; luto finale Guadalajarawin®! kwartfinale Piiebla-winimU Leon. 20 juni om 3e plaats (M«B Stad) verliezers halve finales. 21 juni finale Mexico Stad: ié- naar halve finales. Er is al veel geschreven over de vraag of scheidsrechter Brouwer nu wel de aangewezen man was om MW - Ajax te fluiten. Aan gewezen was hij wel, maar was hij ook de aangewezene? Het feit dat deze vraag in veel kranten uitvoerig besproken is, bewijst al wel dat hij voor deze zinderende wedstrijd niét de aangewezen man had moeten zijn, maar over (lil punt wil ik nu niet verder filosoferen. Wat mij veel meer intrigeert, is de follovv-up die Studio Sport aan deze wedstrijd gaf: géén enkele, namelijk. Terwijl in alle k. ..nlen i.e volgende dig u.tvoerig nagekaart werd over de rechts geldigheid van de MW-gelljkmaker, en over de redenen die scheidsrechter Brouwer bewogen konden hebben de treffer van Gerrie Mühren af te keuren, volstond de NOS met het eenmalig tonen van d.t laatste doelpunt, en de herhaling van het MVV- doolpunt. zonder nader commentaar. En die herhaling geschiedde niet omdat het doelpunt dubieus was, maar domweg omdat het een doelpunt was. Een beetje televisiemaker grijpt toch de mo gelijkheid aan, zou je denken, om de dagbladconeurrenfcie een punt af te snoepen en die omstreden momenten even via de beeldband te analyseren, want hoe jet verder in de krant ook beschrijft, het beeld zelf is toch altijd machtiger. Me dunkt dat er wel enige verwarring was over dat ene niet-doelpunt en dat andere wel-doelpunt. Scheidsrechter Brouwer zei ten aanzien van het Mühren-doelpunt, dat Milhren drie nieter buitenspel stond toen hem de bal werd toegespeeld. Het Parool meent echter, dat dit beslist niet het geval was. De Tijd schrijft over een grensgeval, de Volkskrant schrijft zelfs: .Pal voor rust scoorde Mhren nog een keer, maar scheidsrechter Brouwer had hands geconstateerd'. De gedachte aan buitenspel, is blijkbaar niet, eens bij de Volkskrant-sportredacteur opgekomen Nu is het niet mijn bedoeling, scheidsrechter Brouwer (en zijn grensrechter, niet te vergeten!, op een ai dan niet vermeende fout vast te nagelen. Dick van Dijk heeft ir die wedstrijd twee keer voor doel gefaald, één keer schoot hij net over, een tweede keer schoot hij tegen de paal, dus als hij (wel full-prof zijnde, wat Brouwer niet is) die kansen had benut, zou niemand gewag heb ben gemaakt van net met-doelpunt van Miihren en die twijfel achtige treffer van MW Aan de andere kant kan Ajax daartegen aanvoeren, dat. het nog altijd gemakkelijker is met zijn tweeën bui tenspel te constateren, dan in je eentje een bal langs de keeper. tussen de palen en lat door te schieten, en wie zou durven ont kennen dat een 0-2-overwinning in Maastricht, op nummer 4 van de ranglijst, niet een fraaie prestatie zou zijn geweest Maar, nogmaals gezegd, het gaat mij er niet om of Brouwer al dan geen fouten gemaakt heeft, want ook een scheidsrechter heeft in principe recht op (Zo min mogelijk) fouten, net als de spelers. Het gaat mij er alleen om te weten, hoe die omstreden hoogte en dieptepunten van (1e wedstrijd MW - Ajax tot stand zijn ge komen. Br wil domweg weten hoe het precies zat. het naadje van de kous, en de instantie die mij dat het beste kan uitduiden is Studio Sport, met zijn beeldmateriaal. Maar die Iaat dan iedere keer weer verstek gaan. Blijichaar ontbreekt het de redactie aan journalistiek gevoel, men Iaat zien wat men heeft en daarmee bas ta. Toen ,ilk het Mühren-doelpurat op het scherm zag (één maal), dacht ik, nog van niets wetend, aan handsbal toen ei' gefloten werd, en zeker niet aan buitenspel. Het is da.n toch journalistiek gezien, interessant die spelscène nog een paar maal te tonen, in dien mogelijk verlangzaamd, zodat we kunnen zien wat er nu •waar en waarschijnlijk is van al die protesten? En bij het MVV- doelpunt dacht ik, de eerste keer (verder nog van niets wetende buitenspel. Bij de herhaling v.ist ik het zeker, maar toen ik de dag daarop de kranten las. werd het moment toch weer anders beschreven dan ik het in mijn geheugen had opgeborgen. Waarom dit fragment niet drie, vier, desnoods vijf keer vertoond, met nauwkeurig commentaar: Heijnen schiet in richting doel, dat is Quadaokers, neemt de bal met de borst mee, de bal springt naar Bonfrère en die staat buitenspel zoals u ziet (of niet buitenspel, dat ligt er maar aan), enz Het zou ook interessant zijn do reacties van scheidsrechter Brou wer te zien op (laf moment, en die van Hul.shoff, die beweert dat Brouwer al gefloten had, Mas Brouwer In beeld, bracht hij de fluff naar de mond, keek Hulshoff zijn richting uit. enfin, de hele ontrafeling h la Mark Lane, .pleidooi voor de waarheid': van welke kant werd Kennedy beschoten in dit geval Bals? Iedere televisie maker niet gevoel voor het vak, zou zijn vingers moeten aflikken als hij zo'n .case history' in handen heeft. Maar nee, noch in de eerste aflevering van Studio Sport, noch in de tweede die zich daarvoor uitstekend zou lenen, zijn die gevallen nader onder de loep genomen. En ook de dag daarop, toen alle kranten erover geschreven hadden, is geen enkele omroep op de gedachte geko men dat dit wel eens aardige televisiestuff zou kunnen wezen. Het had in Scala gekund, en in .Achter het Nieuws', en natuur lijk overal gewoon tussendoor, maar nee. In het. missen van kan sen doet onze televisie niet onder voor Dio.k van Dijk. We blijven bij de scheidsrechter (en bij de tv). De Engelse Referee Keith Walker heeft gezegd, dat de Engelse televisie er schuld aan zal nebben als er niet één Engelse scheidsrechter voor de we reldkampioenschappen in Mexico wordt uitverkoren. Walker is dit seizoen enkele malen betrokken geweest bij opspraak makende incidenten op het voetbalveld, die alle door de televisie werden uitgezonden. .De wedstrijdfragmenten die de televisie in Engeland uitzendt, worden ook regelmatig in het buitenland uitgezonden, waardoor de iunage van de Engelse scheidsrechters in het buiten land niet Is wat hij zou kunnen zijn. En de televisie is daar schuldig aan, omdat die geïsoleerde Incidenten uitzendt die geen werkelijk beeld van de wedstrijd geven'. Aldus Keith Walker. Tja, Wat moeten we (laar nu van zeggen? Als een wedstrijd in 6-0 eindigt, en de televisie zendt een samen vatting van tien minuten uit, dan krijgen dc kijkers in tien minu ten ook zes doelpunten te zien. Dat geeft dan weer een verkeerd beeld van de Feijenoord-voOrhoede, want wie. de volgende week naar SVV - Feijennnrd gaat met het gemiddelde van zes doelpun ten in tien minuten in zijn achterhoofd, zal dan bitter teleurge steld worden als hij merkt (lat Feijennnrd niet met, 54-0 van SVV wint We blijven nog even bij de televisie (zonder de scheidsrecht#' In Vrije Geluiden staat een interview met tv-regisseur Lies Nie tenburg. Hij maakt kunstprogramma's. Over biljarten zegt dat liet typisch een mamnenspel is: ,Zo'n keu met twee W liegt er niet. om'. Voor een biljarter wei natuurlijk. Lies Westenburg beeft er nelijk de ballen verstand van. M'e blijven nog even hij de televisie (zonder rode bal). BrandpG* Buitenspel interviewde dinsdag Attje 1 eulen-Deelstra (dc uit bocht vliegende huismoeder, Arthur Ashe en Klaas Nccwj Brandpunt Buitenspel dreef ecu beetje de spot met de lyriek de kranten, die mevrouw Attje beschreven hadden met ccn schijnend gelaat, of iets dergelijks, en stelde daar tegenover zij juist een nuchtere Friezin was. En dat is ook weer eer van lyriek. Is Attje nuchter Best mogelijk. Maar uit het B.B.-iutenn bleek alleen maar. dat ze weinig te melden had. De ln.t,err'J met Ashe en Nuninga staken daar scherp tegen af, zij hadden wat te melden, en deden dat op intelligente wijze. Wil dat gen, dat Attje niet zozeer nuchter, als wel een onnozel haj#^ Dat laatste is allerminst gezegd Van haar werd een lostij portret geschetst, haar werden in groepsverband wat vragen e teld, we mochten een telefoongesprek met thuis beluister® onderwerp werd niet aangesneden, zoals bij Ashe apartheij Nuninga (spreekverbod) Het is mijn ervaring, dat je uitblinkende sportmensen, c" lijk iedereen, tot een uitstekend, belangwekkend gesprok verleiden als jc hen maar vragen stelt over hun eigrh spM" Een gesprek met Luns over de bnïtenspelregel en de ijsbere zal waarschijnlijk ook oninteressant uitvallen, en je moet bijzonder ad rem antwoordende, extraverte, van humor doo ten sportman of -vrouw te pakken hebben, wil zo'n ongericn visieportret evenveel vruchten afwerpen als een gericht ta' over tastbare zaken. NICO SCHEEPMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 12