AFSCHEID VAN EEN DAGBLADDIRECTEUR ,Zou KVP de geweldige klap krijgen waar ze om vroeg?' CHSËE) Dijkverhoging Waarde begint maart Raad Borsele niet eens met voorwaarden woningtoewijzing Bolletje ,De Jong te licht gebouwd voor minister-president' RUIL BIJ ONS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 FEBRUARI 19), PvdA-üoorzitter Vondeling in Axel: AXEL ,U hebt hier een voorproefje van de statenverkiezingen. Iedereen zit geweldig uit te kijken naar de verkie zingen in Zeeuwsch-Vlaanderen: zal de KVP die geweldige klap, waarom ze heeft gevraagd, ook krijgen?' Als het allemaal goed was zou het bij de ge meenteraadsverkiezingen alleen om plaatselijke zaken gaan, maar het is nu eenmaal zo, dat de keuze mede wordt bepaald door de landelijke politiek.' Dat was dinsdagavond in de Ilalle te Axel een van de conclusies van de voor zitter van de Partij van de Arbeid, dr A. Vondeling, die sprak op een verkie zingsbijeenkomst. .Iedereen zit met spanning uit te kijken naar de uitslag volgens een aantal commentatoren be- van de statenverkiezingen, omdat deze slissend kunnen zijn voor het voortbe staan van het kabinet Witteveen.' In zijn inleiding stelde de PvdA-voor- zitter drie zaken centraal: de woning- bouwpol-.tiek. het onderwijs en de inko menspolitiek. Bij de inkomenspolitiek betrok dr Vondeling de dinsdag in de tweede kamer verworpen moties om te illustreren, dat de regering de gemeen ten te kort zou houden: .Het ging om vorderingen, van de gemeenten op de regering vanwege liet feit, dat de ge meenten vaak allerlei zaken, zoals scho len, voorfinancieren. In totaal hebben de gemeenten 300 min gulden van de regering te goed, omdat de regering die voorgefinancieerde bedragen nog vanaf 1963 moet betalen. Dat betekent 28 per hoofd van de bevolking. Dat zou voor Axel neerkomen op een dikke twee ton.' De heer Vondeling memoreerde het ad vies van de regering aan de gemeenten om zelf de beslissingen te verhogen: .Dat is volkomen in tegenspraak met de belastingverlaging van het kabinet - Witteveen, die met dié maatregel voor namelijk de hogere inkomensgroepen be- voordeelde'. Dë PvdA-voorzitter noem de ,het helpen van de zwaksten' een van de belangrijkste doelstellingen var zijn partij.Èn tot die zwaksten beho ren nog altijd erg veel bejaarden, vele invaliden en enkele honderdduizenden kleine zelfstandigen, die vaaik niet meer zijn dan loonslaven in eiigen dienst'. Woningbouw Schut: .Ten tijde van minister Bogaers steeg de woningproiltiktie m enkele ja ren \-an 85.000 tot 125.000 woningen per jaar. Onder minister Schut is dat getal niet gestegen, terwijl er toch spra ke was van een groeiende bevolking en een verhoging van de produktïviteit door verbetering van de techniek. De regering heeft nu als zoethoudertje ge zegd, dat wellicht in 1971 de woning- produktie kan stijgen. De oppositie heeft ADVERTENTIE uw oude NAAIMACHINE in (ongeacht welk merk). Ruil 'm voor de moderne PFAFF elektrische zigzag lichtgewicht machine. PFAFF Naaimachinehuis Kortemeestraat 17 Bergen op Zoom Nieuwediepstraat 23 Terneuzen Papegaaistraat 4 Goes B. F. van Waesberghestraat 16 Hulst Nieuwendijk 29 Vlissingen een stijging van de woningproduktie van 5000 woningen per jaar voorgesteld. Het allerbelangrijkste middel om tot een eerlijker ingerichte samenleving te komen noemde de heer Vondeling het onderwijs. Het huidige onderwijs in Ne derland heelt volgens hem twee grote fouten: 1. het is met afgestemd op het vormen van kritische mensen, die him weg weten te vinden in deze ingewik kelde samenleving en 2. het geeft geen gelijke kansen, met name de kinderen die van huis-uit weinig meekrijgen %vor- den niet in slaat gesteld hun achter stand weg te werken. De heer Vondeling wilde deze bezwaren weggenomen zien door kleinere klassen, waardoor een per soonlijke benadering van de kinderen mogelijk zou worden en door herscho ling van onderwijzers: ,De PvdA vindt dat dit een zaak is die veel geld mag kosten'. De gemeenten kunnen, aldus de PvdA-voorzitter, op bescheiden wijze hieraan hun steentje bijdragen door het benoemen van extra-leerkrachten. Geldgevers Aan de hand van enkele voorbeelden trachtte de heer Vondeling de zijns inziens bestaande .overmacht van de geldgevers' in de ondernemingen te schetsen: .Voor een klein bedrag, dat je betaalt voor een aandeel, mag je meespreken en meebeslissen, terwijl bij bijvoorbeeld Werkspoor de onder nemingsraad niet eens zijn mond mocht opendoen op de aandeelhoudersverga dering. De factor arbeid wordt op de ze manier zeer ondergewaardeerd'. De heer Vondeling stelde, dart: de .werknemers helaas niet staan te drin gen om medezeggenschap',Dat kan ook niet, want zo worden we niet op gevoed'. Het medebeslissingsrecht geldt volgens de heer Vondeling ook voor de eigen overheden: ,Het is een krank zinnige zaak. dat vanuit Den Haag he lemaal wordt geregeld welke burge meester in een bepaalde gemeente wordt benoemd'. Hij haalde in dit verband de mede door hem ingediende initiatief- wet aan, die de gemeenteraad het recht moet geven op het opstellen van een voordracht voor de minister van bin nenlandse zaken: .Eigenlijk is er geen wetswijziging nodig. Er moet maar eens een brutale raad komen, die ge woon een aanbeveling bij de minister op tafel legt'. Modderfiguur Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag zei de heer Vondeling, dat zijn grootste zorg niet uitging naar de bestuurskracht van minister Schut, maar naar de minister-president De Jong: ,IIet is een bijzondere sympa thieke man. maar voor deze functie te licht gebouwd. Er gaat van hem geen regeerkracht uit. Ik zou van de eerste man ïn het land, ook al ben ik het met zijn beleid niet eens, willen zien, dat h$ dat beleid krachtig zou verdedi gen. Bovendien liet hij ons verschillende keren een modderfiguur slaan, zoals na die Europese topconferentie, waar hij Nederland tegenover 300 journalisten uit de gehele wereld te kijk zette'. In de discussie kwam ook de industri ële ontwikkeling van zuidwest-Neder land nog ter sprake: ,De prijs voor de interessantste opmerking van 1969 zou ik willen geven aan burgemeester Tho massen van Rotterdam, die zei: Neder land is te klein voor Rotterdam. Uiter aard moeten we zuinig zijn op de dingen, die we van de natuur hebben gekre gen, zoals de ligging aan zee in het meest welvarende deel van de wereld. Het ligt voor de hand dat we hier voorrang geven aan bedrijven, die diep vaarwater nodig hebben. Eeventueel zou ik zelfs premies willen geven voor de verplaatsing van bedrijven. De overheid zou hierin meer bevoegdheden moeten hebben. Bij de gemeenten is de maat staf: hoe groter, hoe meer, hoe beter. De PvdA in Rotterdam heeft een an dere koers ingeslagen en dat gad daar uiteraard moeilijkheden. Toch juich ik die koersverandering toe'. Lezing Theo Koomen Het actieve bestuur van de wijkveremi- ging zuid te Middelburg, heeft de druk bezette Theo Koomen bereid gevonden, voor zijn vertrek naar de wereldkam- p.oensonappen schaatsen voor heren te Oslo, nog een causerie over de sport te komen houden. Deze bekende sportjour nalist en radio- en tv-verslaggever komt a.s. donderdagavond een lezing houden in het wijkcentrum ,Het Zuiderbaken' in de Marcus de la Pailmastraat te Middelburg aanvang 20.15 uur. Het be stuur van de ivijkvereniging stelt het bijzonder op prijs dat de heer Koomen kort voor zijn vertrek naar Oslo be reid is om naar Middelburg te komen, en vertrouwt er op, hiermee vele snort- 1 lefhebbers een plezier te doen, en hoopt dat velen van hen naar .praatgrage' Theo zuilen komen luisteren. De zaal gaat open om 19.45 uur en de kosten bedragen voor leden, op vertoon van lid maatschapskaart ƒ0,50 en voor niet-le- den van de wijkvereniging ƒ1,50. Aan vang kaartverkoop 10.45 uur. - -:r ,i'.«H - m' Slot van pagina 1 men als het gemaal in de Heer Jans polder gereed is, omdat dan de slui zen in de Willem Annapolder en de Boonepolder vervallen. Mogelijk is. dat het gemaal in de loop van 1970 wordt aanbesteed. De plannen voor de dijkverzwaring van de WA-pol- der liggen bij het waterschap op de tekenborden. Borssele van de calamiteuze waterkering van do Borsselepolder. Maar dit werk houdt aldus dijkgraaf Dekker nauw verband niet de aanleg van de toekomstige havenmond bij Bors sele. De minister van verkeer en wa terstaat heeft over deze dijkverzwa ring nog geen beslissing genomen, mede in verband met de aanleg van de havenmond. Er is overleg over deze zaak tussen de bewindsman en gs van Zeeland. De heer Dekker: .Het lag in de lijn van de verwachting wanneer die dijk verhoging zou worden uitgevoerd, dat dan ook de bouw van een nieuw ge maal bij Borsseile zou volgen. Indien de dijkverzwaring voorlopig uitblijft, wordt overwogen om in overleg met de bevoegde instanties plannen voor te bereiden, die de bouw van het ge maal moeten bespoedigen'. In het westelijk deel van de polder Borssele is de kruin van de dijk gebracht op 11.5 meter plus NAP. terwijl de dijk van het te verhogen stuk zee wering in het oosten van de polder zal variëren van acht tot negen meter plus NAP. Als deze plannen zijn uitgevoerd komt het dijkvak voor de Zimmer- manpolder in aanmerking om op deltahoogte te worden gebracht. De kruinsttoogte van deze dijk kan niet eerder worden bepaald dan in de loop van 1971 in verband met de Belgische Bij Waarde zal waarschijnliji: maart worden begonnen'met ii dijkverzwaring voor de Emm nuël-polder. Er is momenteel m/ meetwerlc waar te nemen. (Fth PZC). plannen geleïdedammen in de Wa ter schelde ter hoogte van de Zint manpolder aan te brengen. De rige dijkvakken langs de Wk?- schelde, die via het waterschap n> brede watering van Zuid-Bevësttf zullen worden verhoogd Baaiii en Ellewoutsdijk komen in liet gentieschema tussen 1973 en ISIi aan bod. Viermaal per jaar gemeentelijk. voorlichtingsblad HEINKENSZAND Met tien stemmen voor en acht stemmen tegen is de raad van Borsele gis teravond akkoord gegaan met een voorstel van burgemeester en wet houders, om de 57 woningwetwo ningen, die de gemeente voor dit jaar heeft toegewezen gekregen, te bouwen in de kernen 's-Graven- polder, 's-Heerenhoek en Hein- kenszand. Enthousiast over het voorstel was geen enkel raadslid. De voorstemmers gingen met b en w mee. omdat, zoals raadslid H. Eversdijk (chu) zei, er geen bruikbaar alternatief is. B en w hadden voorgesteld de woningen in genoemde kernen te bouwen, omdat dit "de wens is van gedeputeerde staten. Dit college wil. dat zoveel mogelijk het streekplan Midden-Zeeland wordt ge volgd. De raadsleden waren het helemaal niet met die zienswijze eens. Zij verwe ten b en w de wensen van gedeputeerde staten veel te gemakkelijk op te volgen. Unaniem vroeg de raad óm een inventa risatie van het woningbestand binnen de gemeente, opdat men zelf zou kunnen uitmaken, waar de behoefte aan huizen het grootst is. Dg meeste raadsleden wa ren voorts van mening, dat een toewij zing van 57 huizen, waarvan 24 bejaar denwoningen. we! erg laag is. Burgemeester .T. L. Dregmans waar schuwde met klem tegen verwerping van het voorstel. Als dat gebeurt, sprak hij, hoeft de gemeente niet te rekenen op een eventuele extra toewijzing. Hij vroeg raad met het voorstelaikkoord te gaan en b en vi de opdracht te geven zoveel mo gelijk extra woningen voor de andere kernen los te krijger.. Nadat de heer Eversdijk vijf minuten schorsing had vraagd ging de raad met krappe m( derheid akkoord. B en w zegden toe te zullen onderzoeken, of het reeds door de vroegere gemeente Baarland gemaakte plan voor de bouw van bejaardenwonin gen nog kan worden gerealiseerd. .Deze kant moet het echt niet op', viel burgemeester Dregmans het raadslid bij. Het merendeel der brieven van de heer Van Rooyen werd voor kennisgeving aangenomen. Zijn voorstel, om wekelijks door een gemeenteambtenaar spreekuur te laten houden in elk der kernen, werd verworpen. Tegen Een voorstel van b en w om de benoe ming van personeel der dienst gemeente werken beneden de rang van directeur te delegeren aan b en w werd door de raad niet best ontvangen. Namens de KVP-fractie sprak de heer P. L. Peeters zich uit tegen het voorstel A. de Jager (wd), H. Eversdijk en I. A. van Rooyen (pvda) sloten zich hierbij aan. Zij wilden namens hun fracties in spraak in alle benoemingen behouden. Burgemeester Dregmans trok daarop het voorstel in. Een voorstel om de bevoegd heid tot het verkopen, verhuren en ver pachten van gemeente-eigendommen eveneens aan b én w te delegeren, viel al even slecht bij de raad. Ook in dit ge val stond men op inspraak. Toen b en w besloten het voorstel te beperken tot het verhuren van woningen in gemeente eigendom en het verkopen van gronden binnen een bestemmingsplan ging de raad akoord. Direct aan het begin van de vergadering werd PvdA-raadslïd I. A. van Rooyen be ëdigd. Eerder waren de geloofsbrieven van de heer Van Rooyen niet door de raad geaccepteerd. Dit'besluit is door de gs vernietigd. Met acht stemmen vóór koos de raad de heer E. Baerends «ar) tot derde wethouder. Bij de ingezonden stukken kreeg de raad negen brieven van de heer Van Rooyen te behandelen. Raadslid L. F, Fierioos chu had felle kritiek op de stukken, ómdat het allemaal voorstellen waren, vond hij, dat de heer Van Rooyen op deze manier b en w niet de kans gaf een eigen beleid te maken. Secretaris De benoeming van waarnemend gemeen tesecretaris M. F. Boogert tot functiona ris in vaste dienst had enige voeten in de aarde. De lieer J. de Koster (ppr) vroeg voor deze belangrijke functie om princi piële redenen om een open sollicitatie. .Dat betekent geenszins, dat de huidige kandidaten uitgesloten moeten worden', aldus de heer Dë Koster. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat b en w niet zelf tot open sollïcitaite hadden besloten. Toen hii daaraan toevoegde, dat hij in dit verband geneigd was aan de bekwaam heden van het college te twijfelen, haalde hij zich ernstige vermaningen van de burgemeester op de hals. moet toch wel een beetje vertrouwen hebben in mijn inzicht', aldus de burgemeester, .matig u toch eens een beetje met zo in het open baar te oordelen over personen'. Ik wens dit niet te nemen. U bent kersvers raads lid, u moet het vak nog leren'. Ook raadslid P. Dekker t wd) sprak zich uit vóór pen open sollicitaite. .De ge meente heeft recht op de beste man', ar gumenteerde hij. Het kwam op stemming aan. Met zestien stemmen vóór en twee blanco werd de heer Boogert benoemd tot secretaris. Het gemeentebestuur zal voorlopig vier maal per jaar een gemeentelijk voorlich tingsblad onder de bevolking laten ver schijnen. Dit raadsvoorstel was een ge volg van een suggestie van de heer Van Rooyen. De raad ging van harte akkoord. Een voorstel van de heer Eversdijk, om verenigingen ook mededelingen in het blad të laten doen, werd door b en w overgenomen. Na een besloten zitting benoemde de raad de heer H. den Hartog tot directeur van gemeentewerken. Examens Voor de examens afgenomen te Middel burg door de nationale vereniging van leraren in stenografie .Grootte' slaag den: Machineschrijven Nederlands 120 aan- slagen.-rn.: Geslaagd de dames C. Fe- lius, W. v. d. Kraan (met lof), M. Maas (met lof); G. G. J. v. Manen; K. Stein Boer (met lof) en de heren W. Slaak- weg; D. Tupanwael te Middelburg; de dames J. v. d. Berge; A. Bruggeman; A. M. de Dreu; J. A. v. d. Endt; M. C. M. Jansen; M. Laport: M. Meulbroek (met lof); R. Robijn; W. Schipper; M. v. d. Poel, P. v. Wél en de heren A. Kimmel; A. E. Lambert; F. Meyer te Goes; de dames B. Bollen; C. Clarijs; C. de Dekker; S. Heeren; M. de Ree-per en de heren A. C. de Klerk en F. Nae- rebouit te Vlissingen, de heren M. op 't-Hof (met lof) te 's-IIeer-Arendskèr- ke; M. Kramer te Breskens; A. J. v.d. Weele te Coliijnsplaat; W. Paardekoo- per te Ellewoutsdijk; de dames A. M. Woutersen; C. de Looy te 's-Graven- polder; de heren A. de Wilde te Hans- weert; F. W. J. de Jonge te 's-Heeren- hozk; mej. M. T. T. Heyens te Kloe- tinge; mej. A. Goud te Krabbendij- ke; de dames S. J. Malcorps en J. Ka-r- -reman en de heer R. v. Damme te Oost burg; mej. N.' Geene te Oud-Sabbinge; de dames W. Meulbroek en R. Telussa te Oost-Souburg; de heer C. Hooger- huis te Renesse; de heren W. J. v. d. Port en S. Boven te Souburg; de da mes P. Moelker (met lof) te Seroos- kerlce; L. de Korte te Woltflaarisdijk; J. Helthuis te Vrouwenpolder. Maöhineschrijven Nederlands 175 aansl. per min.: de dames M. Maas-Schaaike te Middelburg en L. de Korte te Wol- faartsdijk. Machineschrijven Engels 120 aamsl.-m.: de dames M. Goeman; W. S. V. v. d. Kraan (met lof); M. Louwerse (met lof); A. Midavaine; S. S. L. Slarony (met lof): C. Verspoor (met lof); W. de Visser; G. L. Willeboordse te Middel burg: de da-mes G. J. v. Tilburg; H. Va der en de heer J. v. Laere te Oost- Souburg; de dames M. L. Lako te Ca-d- zand; M. Maas te Domburg; L. Louwer se te Vrouwenpolder: de heer K. Rek kers te Vlissingen. Machineschrijven Duits 120 aansl.-m.: de dames G. Willeboordse; S. Heeren; W. v. d. Kraan (met lof); M. Louwerse en C. Verspoor (met lof); te Middel burg; de dames V. Hamelinck en J. H. (ADVERTENTIE) moetjepzcewe/ C. v. Driel te Vlissingen; A. Maas te Domburg; G. J. v. Tilburg (met lof) te Oost-Souburg; M. de Die te Zuid- zande; A. M. Midavartne te Oostkapelle; C. M. Waterman te Oapinge. Machineschrijven Frans 120 aanls-m.: dedames M. Goeman (met lof); W. v. d. Kraan (met lof); M. Louwerse (met lof); C. Verspoor; G. C. Willeboordse te Middleburg; V. Hamelinck te Vlissingen; A. Midavaine (met lof) te Oostkapelle; A. Maas te Domburg; C. J. v. Tilburg (met lof) te Oost-Souburg; M. A. de Die te Zuidzande. Kantoorsteno Nederlands 130 lettergr.- m.: de dames J. H. C. v. Driel; V. Ha melinck; J. v. d. Kettery; P. M. Vee- nendaal te Vlissingen; E. v. Darn; M. Maas-Sohake te Middelburg; A. Welle- nendaal te Vlissingen; E. v. Dam; M. Maas-Schaakc te Middelburg; A. Welle- man (met lof) te Nieuwdorp; M. de Meester te Veere; E. Schuit en W. v. Belzen te Arnemuiden; A. de Winter te 's-Heerenhoek; P. Provoost te Dom burg. Kantoorsteno Frans 130 lettergir.-m.: de dames M. Vecnendaal te Vlissingen; S. G. v. d. Rijst te Middelburg. Kantoorsteno Duits 130 lettergr.-T, de dames J. M. Maas te Vlissn|e,i. v. Scherpenzeel te Middelburg; 7U Verstrate te Oost-Souburg; A. Mari Domburg. Kantoorsteno Engels 130 lettergr.-a: de dames S. A. Heeren te Vlisstjffi G. v. d. Rijst; C. A. Verspoor^ Scherpenzeel te Middelburg. Dictaat steno Nederlands 130 leHtfc- m.: de dames W. S. B. v. d. Kik H. E. Comis te Middelburg; J. It- C. A. Vemspoor en M. J. Louwss i Vlissingen. Het diploma Particulier SecreUï® werd uitgereikt aan de dames J- Maas; C. A. Verspoor en M, J. LW® se te Vlissingen Het diploma Pa/rticuTier Secretires werd uitgereikt aan de dames A. v.t Linden; H. Gomis te Middelburg; L»'! Wouters te Westkapelle; A. Msa" Domburg. Aan de rijksuniversiteit te üttK slaagde voor het doctoraal examra neeskundc de heer F. de Jager te ïïi- phaaa-tsdijk. MIDDELBURG Zaterdag neemt de heer W. de Pagter hij wordt deze week zeven tig afscheid als lid van de directie van de Provinciale Zeeuwse Courant: bijna een halve eeuw zit er dan op in dienst van drukkerij en krant. In 1922 aanvaardde hij een be noeming als hoofd van de boek houding bij de firma G. W. den Boer, het bedrijf, waar de toen malige Middelburgse Courant werd gedrukt. Sindsdien is een bewogen periode voorbijgegaan, waarin drukkerij en krant voor grote moeilijkheden, maar ook voor nieuwe kansen en uitdagin gen kwamen te staan. Mede dank zij het werk van de heer De Pagter is daarop het juiste antwoord gegeven met als ge volg dat deze PZC-directeuc thans afscheid neemt van een bloeiend k ran te- en drukkerij bedrijf. Toen de jonge De Pagter in 1922 bij de firma Den Boer kwam, was dat niet zijn eerste functie: zo jong als hij was, had hij al een gevarieerde loopbaan achter de rug. Hij was als bankbediende begonnen bij Tak en Co aan de Groenmarkt, kwam later bij Hendrikse en Co, welke bank hem procuratiehouder maakte van haar vestiging in Oostburg. Daarna was hij korte tijd in rijksdienst, na melijk bij de rijksgraanverzameling, een instelling die regelend optrad in de eerste wereldoorlog ten aanzien van produktie en verkoop van gra nen. Regeringscommissaris voor Zee land was in die dagen W. baron Col- lot d'Escury in Kloosterzande en op diens bureau werd de jonge bank bediende chef van de boekhouding. Dat wilde zeggen, dat hij aan het hoofd kwam van een staf met een zeventigtal mensen. Na de oorlog werd het bureau opgeheven, de heer Collot trok naar Frankrijk en ves tigde daar een groot landbouwbe drijf. Hij nodigde zijn vroegere chef boekhouder uit om op dat bedrijf administrateur te worden. De heer De Pagter accepteerde, maar het be viel hem maar matig. Waarop hij een functie zocht en kreeg bij een Parijsc bank, maar op een onaan trekkelijk salaris. Daarom besloot hij terug naar Nederland te gaan. In Middelburg werd hij assistent accountant bij het kantoor Kraaije- veld, In die functie kreeg hij te maken met drukkerij Den Boer en met de directeur-eigenaar van dat bedrijf, de heer G. W. den Boer. Van hem kreeg hij de uitnodiging de leiding op zich te nemen van de boekhou ding. Nu zegt de heer De Pagter er van: ,Toen ik dat aanbod kreeg heb ik even geaarzeld: ik vroeg me af of er wel muziek in zat, maar ik heb het geaccepteerd. Ik kreeg plezier in werk en bedrijf en spijt heb ik er nooit van gehad'. In die eerste tijd had de heer De Pagter nog niet rechtstreeks met de krant te maken. De toen bestaande Middelburgse Courant was in han den van een naamloze vennootschap, die de krant liet drukken bij de fir ma Den Boer. Als oude Middelbur gers daarover praten zeggen ze stee vast: ,In de Sint-Pieterstraat'. Want daar was de drukkerij in een oude kerk gevestigd en aan de over kant bevond zien het kantoor. In de loop van de jaren dertig werd ech ter duidelijk, dat de naamloze ven nootschap de krant wilde overdoen aan de drukker. De journalistieke en technische eisen werden steeds ho ger en het bleek dat een nieuwe ex ploitatie voor de nog altijd in vlakdruk vervaardigde Middel burgse Courant dringend nodig was. Op 1 september 1939 nam de firma Den Boer de krant over en zat met een in de zorgen: op dezelfde dag brak de tweede wereldoorlog uit, de advertentieomzetten liepen als ge volg daarvan onmiddellijk terug. Van een verdere uitbouw kwam niets: er werd besloten de plannen voor de toekomst voorlopig niaar op te bergen. Ruim acht maanden iater was er echter oolc van de plannen niets meer over: op 17 mei 1940 werd de binnenstad van Middelburg verwoest, de kantoren en de drukke rij waren een rokende puinhoop ge worden. De heer De Pagter: ,We hadden een oude brandkast, van een vroegere Middelburgse brandkasten- maker Vogel en alleen die kast was nog enigszins intact, de brand kasten van een ander merk hadden het niet gehouden. Verder was er nog wat lood dat we hebben laten omsmelten, maar meer was er eigen lijk niet. Een deprimerende zaak Je trekt een raar gezicht ais je zo van de ene dag op de andere niets meer hebt'. Op zulke ogenblikken vooral bleek de heer I>e Pagter do juiste man op de juiste plaats. Op een buitenstaan der maakt hij do indruk een voor namelijk hoffelijk en meegaund man to zijn, maar als het gaat spannen wordt duidelijk, dat achter do hof felijkheid een grote mate van onver zettelijkheid schuil gaat: een man die precies weet wat hij wil. Zo ook in 1940. In veertien dagen tijd was een constructie tot stand gebracht, dio tot vandaag juist is gebleken: de Middelburgse Courant en de Viis- singse Courant gingen een fusie aan onder de naam Provinciale Zeeuwse Courant. Inmiddels werden de admi nistraties van drukkerij en 1 trant uit het niets opgebouwd, er werd bo vendien begonnen met. de reconstruc tie van de Middelburgse handels drukkerij. Vanzelfsprekend was dit alles het werk van velen, maar de toen veertigjarige lieer De Pagter speelde er een belangrijke rol in: liij droeg de verantwoording voor de fi- nancieei-eeonomische kant en toonde zich als zodanig een bekwaam en scherpzinnig man. Na de oorlog was er sprake van een geheel nieuwe uitdaging: de uitbouw van een modern krante- en drukke rijbedrijf. ,Na 1940 is er eigenlijk een heel andere tijd ontstaan, de rust waarin voordien werd gewerkt, is nooit meer teruggekomen', zegt de heer De Pagter er nu van. .Maar er kwamen nieuwe ltansen en daar moesten we gebruik van maken: het .genoegelijke leven' van Poot was voorbij. We hadden handen vol werk, maar we zijn er nooit voor terugge schrokken.' Óverigens waren er on verwachte gebeurtenissen, die voor extra moeilijkheden zorgden, zoals de ramp van 1953. In Vlissingen liep de krante-zetterij en -drukkerij on der water met als gevolg dat de PZC eerst een week in Goes moest wor den gedrukt en daarna in Rotterdam. Mede onder leiding van de heer De Pagter kwam men deze niet geringe moeilijkheden te boven en kon wor den verder gegaan met de uitbouw van het bedrijf. In de afgelopen tien jaar werd in Vlissingen een nieuwe rotatiehal met pers gebouwd en onlangs mos-J nieuw worden besloten eên s®- drukkerij te gaan bouwen, evs» met een nieuwe pers: een gevolg de PZC-groei. In de naoorlogs ren bewoog het abonnee-aantal a geruime tijd rond do 27.000. T hoopten nog wel eens °P.®", maar we waren er niet zwor'- dat we dat op korte termijn fc den halen', zegt de heer De W„ Het is wel gelukt. Na de kwam de ,40.000' en op dit oge> is het abonnee-aantal de 48.000 a* gepasseerd. .Gelukkig, een kr&u drijf in deze tijd wordt steeds- voor hogere eisen gesteld, er D groei in zitten want andere daaraan niet worden voldaan- Deze week geeft de heer pe tv; het estafettestokje definitief ,lk vind dat; het tijd wordt er op te houden. Ik heb e?n gel" loopbaan gehad bij drukker J krant. Vooral de samenwerking- de heer Den Boer een sam^ king sinds 1929 is altijd felijk geweest, we waren op ingesteld en dat is ook zakflfl»^ zien een gelukkige omstanai-n weest.' De heer De Pagter bui adviseur aan het bedrijf Vi.w®£ maar zijn vaste plaats in de kamer verdwijnt. Het zal zijn hem daar niet; langm "1 ■s.itn: een ouderwets-hot MIJ» minnelijke man, vriendelijk, i« nodig onverzettelijk. ,Ik WJg meer tijd om te lezen'. «gtM* Diegenen, die hem kennen zal ook wel op reis gaan, zoekt graag opera en scno - Dat klopt: jarenlang was M ter van Het Middelburgs Dü^ toneel en als zodanig grootv der van uitwisseling met d® Melomanen. Hoe dam ook. schouwburg-bezoek, het kan y, der de dagelijkse zorg voor en bedrijf. Voor het eoist inz veertig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4