Zeeland heeft nu vereniging milieuhygiëne Winkelcentrum Goes voor de zomer open Oorzaak ontploffing niet te achterhalen D'66 wil kanaalzone overlegorgaan Scholengemeenschap Oostburg verzamelt handtekeningen Grote behoefte aan raffinaderij in Zeeland' 2 IN APRIL HEARING IN GOES AUTOBOTSING BIJ OOSTBURG een BRIL van Scbr<5^te leeuwse ALMANAK WENSENPROGRAMM4 Domburgs raadslid A. Passenier stelt zetel beschikbaar Engelse tanker in moeilijkheden NSM Sluiskil vermindert FIETSER (15) GEDOOD BIJ OOSTBURG NA DOOD SCHOLIER (15) Bestuurslid NF0 J. Kakebeeke bedankt ureumproduktie ETI-DIRECTEUR IN ROTTERDAM: Maar Amsterdam maakt veel kans PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI ty, EIGEN BULLETIN' VLISSINGEN Het actiecomité bescherming milieuhygiëne Zee land is thans via een tussenfase als werkgroep getransformeerd in een officiële vereniging. Aan de statuten en een huishoudelijk reglement voor deze Vereniging milieuhygiëne Zeeland wordt thans gewerkt. Het voorlopig bestuur van de omstreeks veer tig leden en belangstellenden tellende vereniging bestaat uit OP 16 EN 17 FEBRUARI Raad Middelburg behandelt gemeentebegroting MIDDELBURG De behandeling door de Middelburgse raad van de gemeen tebegroting 1970 zal plaatsvinden op maandag 16 en dinsdag 17 februari. In de avondvergadering van maandag aanvang acht uur. zullen de verschij lende fractievoorzitters hun algemene beschouwingen op de begroting houden. Dinsdag begint de vergadering in de raadszaal van het stadhuis, weer 's mid dags om twee uur. Dan zullen in eerste instantie burgemeester en wethouders hun repliek op de algemene beschou wingen houden om vervolgens de raads leden weer aan het woord te laten. De begrotingsbehandeling zal waarschiin- lijk ook in de avonduren nog worden voortgezet. Aangezien de nieuwe bur gemeester, drs P. A. Walters, eerst op 21 februari zal worden geïnstalleerd, zal deze begrotingsvergadering nog onder voorzitterschap staan van loco-burge meester W. Baars. Behalve de begroting vermeldt de agenda onder meer ook nog het investeringsplan 1970 en enkele sub- sidievoorstellen. OOSTBURG Op rijksweg 68 tussen Draaibrug en Oostburg even buiten de bebouwde bom van Oostburg, botsten maandagavond twee auto's op elkaar. Bij de aanrijding die omstreeks half acht gebeurde, werd niemand gewond. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde, toen A. C. V. uit Oostburg en rijdend in de richting Oost burg, na voorsorteren, naar links het ouderlijk erf wilde oprijden, op het mo ment dat G. F. uit Oostburg hem al links aan het inhalen was. De wagen van F. sloeg bij de botsing geheel over de kop en kwam met de wielen weer op de weg terecht. de heer J. M. Bannink, Vlissin gen en mevrouw Stikkelorum- Vervooren uit Middelburg, se cretaresse. De heer Bannink is tevens voorlopig penningmees ter. Het doel van de nieuwe vereniging waarvan men voor een gering jaar lijks bedrag lid kan worden, is, zoals de heer Bannink het noemt ,het rijp maken van de Zeeuwen, het bewust maken, tenaanzien van de problemen die de milieuhygiëne met zich brengt. En onder milieuhygiëne willen we dan verstaan de water-, bodem- en luchtverontreiniging'. De vereniging zal nauw samenwerken en stélt ook prijs op die samenwer king volgens ae heer Bamnnnk, met de projectgroep Rjijn-Schelde-Delta, die wondt .gevormd door Nederlandse en Belgiisdhe studenten en universiteits docenten. Deze projectgroep telt drie kerngroepen, één ter bestudering van de ontwik keling van de woonagglomeratie Hoogvliet fonder de rook van Rot terdam). één voor Shell-Moerdijk en één voor de gevolgen van de Pechi- ney-vestigtag in Vïüssingen-oost. De actiegroep bescherming milieuhygië ne Zeeland werd 24 december vorig jaar opgericht, maakte daarna een ontwikkelingsfase door naar werk groep en is zaterdag jongstleden ge metamorfoseerd in vereniging. De vereniging wil onder andere een bul letin gaan verspreiden, waarbij men een dergelijke vorm op het oog heeft, als het Zeeuws bulletin, dat het bu reau voorlichting van het provinciaal bestuur uitgeeft. Dan is er een werkgroep, die een hea ring voorbereidt die half of eind april waarschijnlijk in Goes door de vereniging zal worden georganiseerd. In de werkgroep hebben zitting on der anderen biologen (van 't Deltala boratorium in Yerseke), medici i deskundigen op economisch gebied. ADVERTENTIE Uw ogen vragen het beste OPTICIEN St-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN - Telefoon 2398 Loena Dt Vlisslngse Alfred Boom, be kend van tv, heeft z'n poesje te rug. Over het Stuif-es-in pro gramma dat zaterdag vanuit Bri tannia op de buis kwam meldden wij gisteren onder meer, ,Alfred riër Terra voor de camera en ver telde over zijn poes Lona die was weggelopen.' Het bericht werd bemoedigend af gesloten: Poes Loena werd nog tijdens de uitzending gevonden'. En dat vxts helemaal met waar. Er kwamen verschillende aanbie dingen binnen, maar Loena was er niet bij. Gisteren zat ze opgewekt, in een trappenhuis van een flat in de Wilhe Iminas tra at, waar ze ook, zoals aan het licht kv;am, de gehe le zaterdag heeft doorgebracht. Een dame heeft het beest gisteren liefderijk opgenomen, wat bijna nog catastrofale gevolgen had, want juist toen men het poesje ophaalde, hing het aan de buiten kant van een kannriekooi, die ver vaarlijk dom het vertrek zwiepte. Het hondje Terra teas meegeko men voor de i/lentificatie. Loena verbet onmiddellijk haar hoge post en sprong het hondje on de rug. met de meest vriendschappelijke bedoelingen overigens. Het vogel tje was ze geheel vergeten, 't Was Loena. Gelukkig maar. Van het huisraad ging niets ver Ja- IN MIDDELBURG MIDDELBURG De dienst van ge meentebedrijven te Middelburg heeft bij een ingesteld onderzoek niet de juiste toedracht van de ondergrondse ontplof fing, vrijdagmiddag in de Spanjaard- straat, kunnen achterhalen. Het onderzoek werd vooral bemoeilijkt omdat men niet de plaats van de .ont steking' heeft kunnen vinden. Men acht het niet uitgesloten, dat gas tot ont ploffing is gebracht doordat iemand in een van de belendende huizen vuur in een afvoer heeft geworpen. Voorts is het mogelijk, maar niet meer vast te stellen, "dat gas uit een lek in de gas buis in naastgelegen rioolbuis is ge stroomd en daar ontploft of dat juist zaakt. Zoals gemeld is de tamelijït ïïnge schade als gevolg van GOES Het winkelcentrum in Goes-Zuid na dert zijn voltooiing. Verwacht wordt, dat het gebouw voor de komende zomer in gebruik zal zijn. Het merendeel van de winkelruimte iij het centrum is reeds verhuurd. Met enkele zaken zijn onderhandelingen gaande. Zeker is, dat be woners van Goes-Zuid in het winkelcentrum te recht kunnen voor een bezoek aan eensuper markt. Voorts komt er een dameskapper, een bank, een slager, een drogist, een radio- en tv- zaak, een kledingmagazijn, een snackbar en een benzinestation. Het winkelcentrum is ontworpen door de Bus- sumse architect H. Westerweel. Aannemer Staalproject NV uit Rotterdam is begin vorig jaar met de bouw begonnen. Autodiefstal te Axel AXEL Van het Hofplein te Axel is in de nacht van zaterdag op zondag de auto van de heer R. J. de K. verdwe nen. De K„ die bij het Hofplein woont, had zijn auto er zaterdagavond om streeks tien uur geparkeerd. De rijks politie van Axel stelt een onderzoek in. Gemeentelijk ombudsman voor de burgerij TERNEUZEN D'66 pleit in haar programma voor de gemeen teraadsverkiezingen in Terneuzen voor de oprichting van een kanaal zone-overlegorgaan, waarin de ge meenten, het bedrijfsleven, de werknemersorganisaties en andere belanghebbenden worden opgeno men. Via dit orgaan dient ge streefd te worden naar een optre den in agglomeratieverband, over al waar de streek bij een bepaald project een duidelijk belang heeft. In het dertien pagina's omvattende pro gramma verklaart D'66 te zullen be vorderen, dat de gemeenteraad van Ter- neuzen een onafhamkelïjke functionaris aanwijst die optreedt als ombudsman voor de burgerij en die periodiek aan de gemeenteraad verslag doet van zijn werkzaamheden. D'66-gemeenteraadsle- den zullen iedere eerste zaterdagmor gen van de maand de gemeentenaren de gelegenheid geven aanmerkingen te maken over het beleid van de fractie. D'66 wil verder bevorderen, dat de al gemene politieverorderning van de ge meente Terneuzen wordt aangepast aan de moderne tijd. De interne dienstvoor schriften. die betrekking hebben op het optreden van de politie ten opzichte van het publiek, moeten worden gepu bliceerd. Ten aanzien van de dorpen en wijken in Groot-Terneuzen eist D'66 voorzieningen, waardoor deze kunnen functioneren als volwaardige, zelfstan dige woonkernen. Hierbij wordt vooral gedacht aan gemeenschapshuizen ca dienstencentra, waarin ruimte wordt ge boden aa.Ti kruisverenigingen, bibliothe ken, hobby-activiteiten, etc de gemeen tehuizen van Hoek, Biervliet en Zaam- slag kunnen reeds nu als zodanig wor den bestemd. Initiatief vindt het noodzakelijk, dat het meentebestuur bij plannenmakerij op provinciaal niveau zelf initiatieven ont- wikkelt. Men bepeleit de instelling van en permanente begeleidingscommissie voor de ruimtelijke ordening en volks huisvesting. bestaande uit met-gemeen teraadsleden. Er moet periodiek eer woningbehoeftepnderzoek worden ver richt. D,66 is voorts van mening, dat één van de wethouders als primaire antwoordelijkheïd de zorg voor aantrekken en instandhouden van de werkgelegenheid toebedeeld moet krijgen. D'66 pleit voor het krachtig stimuleren van de ontwikkeling van het stadscen trum, alsmede medewerking bij de rea lisatie van winkelcentra buiten het stadscentrum. In nieuwe woonwijken moeten ook buurtcafés worden geves tigd. Alle gemeentelijke bemoeienissen met sport, spel en recreatie moeten in een dienst sportzaken worden onderge bracht. D'66 zal ijveren voor het toe staan van reclame en het afschaffen van de vermakelijkheidsbelasting bij sport wedstrijden om de financiële positie van de verenigingen te verbeteren. De in de nieuwe gemeente Terneuzen werkzame instituten voor muzikale en kunstzinni ge vorming moeten gaan samenwerken als .creatief centrum'. Als onderdelen van dit instituut noemt D'66 een café- galerie. jeugdhobby-ateliers, etc. Om de volksgezondheid te bevorderen verlangt D'66 dat de gemeente alle inwoners de gelegenheid biedt tot gratis bioed- groepenonderzoek en een bloedgroep plaatje. De gemeente dient direct of via kruisverenigingen de zwangersschaps- gymnastiek le stimuleren en in het on derwijsprogramma moet seksuele op voeding deel uitmaken van de totale op voeding. Voor de bejaarden verlangt D'66 een gratis faciliteiten-pakket, waarbij met name wordt gedacht aan telefoon, boodschappendienst. Jongeman overleden door afknelling van halsslagader VLISSINGEN Dokter M. Voortman, patholoog-anatoom te Den Haag heeft maandag sectie gepleegd op het lichaam van de 20-jarige P. de R., die zater dagavond, na een ruzie, dood op het trottoir in de Tooroplaan is aangetrof fen. Als doodsoorzaak is strangulatie vastgesteld, een bekneld raken van de halsslagaders, vermoedelijk door een ongelukkige val op de trottoirhand. DOMBURG Het Domburg- se PvdA-raadslid A. Passe nier heeft gisteren (maan dag) zijn raadszetel beschik baar gesteld. Hij zal de raadsvergadering van van avond (dinsdag) niet meer als raadslid bijwonen. In een uitvoerige brief aan burge meester en wethouders heeft do heer Passenier zijn besluit gemo tiveerd. Desgevraagd deelde de heer Passenier mee. dat- de zaak rond het Oostkapelse camping ,de druppel was. die de emmer deed overlopen'. ,Yoor deze zaak zijn al een hele reeks dingen gepasseerd waar onze fractie zich niet mee kan verenigen. De grieven zijn een zaak van de hele fractie, het ont slag is een zaak van mij', aldus de lieer Passenier, die pas na de raadsverkiezing van vanavond die per op de zaak in wil gaan. ROTTERDAM De 530 ton metende Engelse olietanker ,Uno' (thuishaven Londen), heeft maandag nabij het licht schip Goeree enige tijd in moeilijkhe den verkeerd, l'oen ïiet schip op 10 mijl ten westen van het lichtschip was, kwam omstreeks vijf uur een sos-sein dat do ,Uno' water maakt en zinken de was. De zeven hemauningsleden zou den zich gereed maken om het schip in een jol te. verlaten. De bemanning keer de echter weer spoedig aan boord te rug want enige tijd later kwam het bericht door dat de tanker op eigen kracht begeleid door de Engelse coas ter .Activity' naar Rotterdam onder weg was. Van de vliegbasis Valkenburg was in middels een Neptune opgestegen later gevolgd door een helikopter. De sleep boten .Indusbank' van de rederij Smit en Co. te Rotterdam en de .Jan Leis' uit Breskens voeren in de richting van de ,Uno'. Radio Scheveningen gaf om streeks kwart over zes door dat er geen verdere hulp nodig was. Toen de sleep boot .Industriebarik' de .Nno' naderde, vervolgde de .Activity' zijn eigen weg. De kapitein van de ,Uno' deelde even wel mee dat hij helemaal geen hulp meer nodig had. In een gesprek met de rederij Beagle shipping Ltd' in Lon den zei de kapitein zelfs dat de condi tie van zijn schip honderd procent is. Omstreeks half acht bereikte de .Uno' Hoek van Holland. SCHOOXDIJKE De 15-jarige Johan A. van de Sande uit IJzendijke is maan dagmorgen gedood toen hij, rijdend op de fiets, bij Oostburg werd gegrepen door een auto. Het ongeluk gebeurde rond 8 uur op rijksweg 58. Van de San de,- komend uit de richting Schoondij- ke, wilde het links naast de weg gele gen rijwielpad verwisselen voor rechter, toen, eveneens uit de richting Schoondijke, een door R. P. uit Spijke- nisse bestuurde wagen naderde. De jon geman was vrijwel op slag dood. De auto liep wat schade op. Johan van de Sande was op weg naar school, de rijkssaholengemeenschap Ko ningin Wiihelmina in Oostburg. Hij gold in Zeeuwse zwemkringen als een op vallend talent en maakte deel uit var de zwemvereniging van IJzendijke. Met name op de vrije Sag leverde de jeugdi- f;e IJzendijkenaar die nog betrekke- ijk kort zwom goede prestaties. De groepscommandant van de rijkspolitie m Breskens roept getuigen van de aan rijding op zich te melden op het groeps- bureau Oranjeplein 26 of telefonisch on der nummer (01172) 1575. H. Berkbout (NVV), VAKBOND WENS! .SOCIAAL PLAN' VAN PECHINEY MIDDELBlRG In rij,, voor de jaarvergadering van de metit bcdrijfsbond NVV afdeling aita burg, een dezer dagen gehouden in .Gouden Poorte' te Middelburg h# ilistrietsbestuurder H. P. Berkhout üi verontwaardiging uitgesproken orerfc nalaten van dc nieuwe vestiging Pecliiney om, alvorens personeel werven, eerst met een goed sociaal, op tafel te komen. ,Met allerlei instanties op provini en landelijk niveau worden door ditp. drijf contacten gelegd. Met de vakW den is dit echter nog niet geleverd 7i dus de heer Berkhout die dit een'- treurenswaardlge zaak noemde, Del» Berkhout betoogde voorts dat de trite-cao voor velen een positief ref taat heeft opgeleverd doch dat er fc een zich wijzigende conjunctuur nc-' L lijd wijzigingen kunnen plaatsrci Over de metaal-cao werd dat met ingang van 6 februari aller» stellen, met het gestelde ultimate weer van kracht zullen zijn. De bonden zullen doorgaan rnet alle delen die hen ten dienste staan hun L eisen kracht bij te zetten, aldus de b Berkhout. Als voorzitter werd eekc® dc heer I. J. Blanker, die als waar» mend voorzitter de vergaderin» nS eerder had geopend en waarbij hij y verheugend uitliet over het ledentalt thans 526 leden bedraagt. Aftrafe bestuursleden waren de heer L Yafc H. Vos en J. van Wijnen. Allen wat» herkozen. De twee vacatures in stuur werden vervuld door de heaVs Splunter en Van Drunen. GOES (ANP) De heer J. Kakebeeke te Wolphaartsdijk heeft bedankt ais hoofdbestuurslid van de Nederlandse Fruittelersorganisatie en ais voorzitter van de kring Zeeland en West-Brabant van deze organisatie. Zeeuwse fruittelers hebben de laatste tijd veel kritiek ge leverd op de wijze waarop de NFO en de Zeeiiiws-Westbrabantse kring daar van op de noodsituatie in de fruitteelt reageren. In de beide vacatures zal wor den voorzien in de jaarvergadering van de genoemde kring, die op 19 februari te Goes wordt gehouden. SLUISKIL De Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil heeft «le. pro- duktie van ureum (een kunstmest) tij delijk beperkt nimhil men de voorraden niet kwijt lean wegens gebrek aan sehcepsriiimte. Van de 3 ureumfabrie- ken die het bedrijf heeft, werkt er mo menteel een op halve capaciteit. De si tuatie wordt door NSM-direotour ir V. Gena overigens niet verontrustend ge noemd. Voor de werknemers bestaat ei geen enkel gevaar. De heer Gena wilde niet. zeggen hoe groot de voorraad ïiream is, die zijn bedrijf momenteel beeft op geslagen. Het tekort aan schepen wordt geweten een van de grootste afnemers te weinig scheepsnilmte beschikbaar stelt om de ureaum af te halen. Ir Gena ont kende met nadruk, dat de moeilijkh'e- den verband houden met het afspringen van eem contract met India. .Alle con tracten liggen er, alleen worden dc voorraden niet afgehaald'. Hij neemt aan dat de moeilijkheden op niet al te lange termijn zijn opgelost. .Oversteekplaats moet worden verlegd' OOSTBURG Op de rijks scholengemeenschap .Konin gin Wiihelmina' in Oostburg is een handtekeningenactie aan de gang om de rijwiel oversteekplaats bij Oostburg, waar maandagmorgen de 15- jarige scholier (eveneens van de rijksscholengemeenschap) Johan van de Sande uit IJzendijke werd gedood, ver legd te krijgen. De handtekeningen zullen worden aangeboden aan rijkswaterstaat, niet het verzoek snel iets aan het gevaarlijke punt waar al meer keren ernstige ongel uken zijn ge beurd te doen. Initiatiefnemer van de actie is de 17-jarige Henri Grahame uit Sluis, 5e klas gymna siast. Hij zegt: ,in de pauze bespra ken we het ongedluk. We vonden dat we eigenlijk iets aan dat punt moesten doen. Enkele leerlingen wilden de weg gaan afzetten en toen heb ik gezegd: laten we een handtekeningenactie houden'. Hij ging met zijn suggestie naar rector H. P. Waalwijk, die direct zijn medewerking gaf. Het is de bedoeling dat de actie niet alleen binnen de school blijft. De ouders van de leerlingen bijvoorbeeld zul len per circulaire op de hoogte worden gesteld van het gevaar dat hun kinderen bedreigt en verder willen de scholieren in hun diverse woonplaatsen ook handtekeningen gaan verzamelen. De gemeentebe sturen van Oostburg en Schoondij ke worden van de zaak op de hoog te gesteld. Oversteekplaats Momenteel is het zo, dat fietsers die van Schoondijke komen tot de oversteekplaats bij de Oostburgse watertoren het links naast r$t weg 58 gelegen fietspad mor.» volgen. Op de oversteekplia gaan ze naar de rechterkant? de weg, maai- de leerlingen vack 1 rijksscholengemeenschap mufti willen ze bij hun school koir.ii nogmaals naar links. Het plan van Henri Graham-; zorg dat «Ie fietsers van Schoon®- ke tot de school links kunnen Mi- ven rijden en leg bij de schooi- dus in de bebouwde kom te oversteekplaats, zodat men pu daar naar rechts hoert uit Ie lij ken. Dit heeft ook het voordeel dal automobilisten omdat 7,e in bebouwde kom nu eenmaal schon den zijn aan de niaximunisiielhiii van 50 km in noodgevallen snol- Ier bun wagens tot stilstand hun nen brengen. De 17-jarige gymnast is met np idee al naar Oostburgs' burge meester J. L. van Leeuwen go- weest. die echter vertelde voorè oversteekplaats volledig te zft aangewezen op .bevoegde insUÊ- ties' als rijkswaterstaat, Ir J. S. Hoekstra, hoofd van he: arrondissement Terneuzen van rijkswaterstaat, zegt de bezorgd heid over het punt volkomen tedo- len. Een definitieve oplossing kan er pas worden bereikt, na de aan leg van een parallelweg tussen Schoondijke en de oversteekplaat ■De fietsers rijden dan al vani! Schoondijke aan de goede, de ree- terkant, van de weg op het rijwiel pad. Er hoeft dan niet meer le worden overgestoken. De scholie ren blijven echter met deze moei lijkheid zitten, omdat hun school nu eenmaal links ligt'. Het zal oj zijn vroegst eind 1972 zijn als d? weg er ligt. ,De toestand rondde oversteekplaats heeft echter ome volledige aandacht', zegt de heer Hoekstra. Rijswaterstaat heeftop het punt al hekken neer laten Et- ten. .Ik zal «le leerlingc-n graag oil* vangen om ze de toestand uil te k'ggen', aldus ir Hoekstra, diexk» overigens afvraagt of een zekere onvoorzichtigheid van de kunt vso de weggebruikers ongelukken ld gevolg beeft. Hij betwijfelt 01 een verlegging van «le overstoekp» zoals de leerlingen willen, wel mo gelijk en effectief is. In het gebouw van Pakhoed NV te Rotterdam sprak maan dagavond ETI-directeur drs. M. C. Verburg voor de Rotter damse chemische kring over agglomeratievorming in de Westerschelde. Als actuele aanleiding nam de heer Verburg de binnenkort te nemen be slissing van Total om waarschijnlijk in Nederland een raffinaderij te ves tigen. Het blijkt «lat Amsterdam een grote kans maakt. In de eerste plaats vanwege dc werkgelegenheidssituatie en ten tweede omdat de door de over heid ge-subsidieerde oliepijpleiding nog maar zeer ten dele bezet en dus on rendabel is. Daar staat tegenover dat in Zee land de raffinaderij het agglome ratie-effect zal vergroten, omdat Dow-Terneuzen en enige andere gegadigden er grote behoefte aan hebben. In Amsterdam wordt de geraffineerde olie van Mobil niet verder verwerkt en nu wil men er toch een andere raffinaderij bij zetten. Papieren opvatting De heer Verburg vroeg zich af wat er aldus overblijft van de rfog onlangs door de ministers Bakker en Schut bepleite agglomeratievorming in de Westerschelde. Door de vestiging van Total, waai-voor het Sloe het incest in aanmerking komt. wordt ook nog Vlissingen met Terneuzen verbonden. De ruimtelijke ordening blijft op deze wijze een papieren opvatting, die tel kens moet wijken voor feiten van de dag. Een ander nadeel is dat men nu zeker za! kunnen zeggen dat de Wester schelde de Hoeksche Waard niet kan vervangen. Dat zou dan niet aan de natuur der dingen liggen, maar aan een overheidsmaatregel die tegen houdt wat de overheid zelf propa geert. Spreker ging ook in op de tegenstand tegen de vestiging van een raffina derij. Als de mens er nadeel van zou ondervinden voegt de heer Verburg zich b(j de tegenstanders. Als dit voorkomen kan worden en de spre ker citeerde hier Huxley dan wordt het een economisch probleem. Men blijft dan ook met de vraag zitten- of Nederland de deur kan sluiten voor de chemische bedrijven. Dit maakt het zeer urgent dat hei centraal planbureau komt met zijn studie over de .lengte van het zeeha venbeen'. Wordt <iit te kort dan gaat onze economie een leemte vertonen, met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid. Het is duidelijk dat daarom de vakbeweging zich positief opstelt. Wordt het .havenbeen' te lang, dan krijgt de randstad een in jectie die nog groter zal zijn dan toen in 1870 het Rotterdamse zeehaven- complex startte. Niet genoeg In dit laatste geval levert de ver plaatsing van arbeiders van elders in ons land niets voldoende op. Het noorden blijft met zijn werklozen zit ten (het zuiden waarschijnlijk ook), buitenlandse arbeidskrachten moeten liet gal. dan vullen en de overheids investeringen lopen zeer hoog op. Im mers, aldus dc heer Verburg, in het .vesten slaat men voor zeer dure kunstwerken en al zeer duur functio nerende steden. De inleider schat de totale investeringen, inclusief wo ningbouw, volgens het Plan 2000 voor 40 jaar op 3 miljard per jaar. Daar zitten dan ook Zeeland, Amster-i dam en Eemshaven in. Een juiste vaststelling van het zee- havenactiviteitsvolume en een juiste localisatie daarvan, tezamen met een doelbewuste planologie is het enige dat aanvaardbaar is. De kosten van de economische groei ook de leef baarheid moeten daarbij worden ingecalculeerd, om te kunnen beoor delen of een derde .witverfrisser' wer kelijk zo nodig is. Voor Zeeland betekent dit «le eersl«- fase (Vlissingen en Terneuzen) af ronden, de tweede fase (Ossenissc en Borsele) selectief opzetten en in de derde fase omzien naar Saeftinge, al dus <lrs M. O. Verburg voor Pakhoed NV in Rotterdam. ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt niet enkele I®? .Matige tot krachtige, fan do i «lelijk harde wind lussen tvesl west. Ongeveer dezelfde temporal»» Vooruitzichten vc derdag: Opklaringen en in de lichte vorst, later toenemender regen. Weersvooruitzichten in cijfers deld over Nederland: voor w aantal uren zon. 2 tot 6: min. 8. temp.: omstreeks normaal: droge periode van minstens U',. procent: kans op een geheel oe>. maal: 40 procent. ZON EN MAAN 11 februari ..ml Zon op 08.04 Maan op 09.43 on(lc;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2