Beraad over Midden-Oosten Weg- en treinverkeer ondervonden grote hinder Sociaal plan voor afvloeiing bij YMF Stakingen in België breiden zich uit 3 THANT ROEPT ,VN-FAMÏL!E' BIJEEN Pvd A-commissie loopt leeg DEMOCRATISCH APPEL OVER WEEGT UIT DE PVDA TE TREDEN Wijziging structuur huisorde Oranje Minister Udink antwoordt op vragen over Eiafra Geldelijke tegemoetkoming bij verhuizing Reorganisatieplan KNTU in onderzoek DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPEKGLADDE WEGEN, BEVROREN WISSELS EN STROOMSTORINGEN Hulp aan Nigeria NEW VORK (DPA) - - Secretaris-gene- bijzondere organisaties Naties uitgenodigd voor een donderdag nlaatsvindeml beraad over de intensi- rering van de hulp voor Nigeria. Men tal praten over coördinatie van de iV hulpacties voor dit land. E.;n van de belangrijkste zaken, die de vergadering krijgt voorgelegd, is eer rapport van ünicef-directeur Henry La- buissc. die zaterdag van een reis door de voormalige oorlogsgebieden van Ni geria in New York terugkeerde. De leider van de afdeling Afrika, van bet Westduitse ministerie van buiten landse zaken, Harald graaf von Posa- doWsky-Welmér, heeft maandag ver klaard, dat hjj tijdens een bezoek aan Nigeria geen tekenen van volksmoord heeft waargenomen. Honderdduizenden Ibo's zijn in korte tijd naar hun voor malige woongebieden teruggekeerd. Er hebben zich geen moordpartijen voorge daan. aldus de Duitse diplomaat, die elf dagen in Nigeria is geweest. Vooral in noorden en oosten DEN HAAG (ANP) Niet alleen voor treinverkeer, maar vooral ook voor het wegverkeer lietekende de ijzel maandagmorgen in grote delen van het land een grote last. In de steden in Twente veranderden de straten in ijsbanen en verschenen duizenden mensen te laat op hun werk. Dat zelfde gold voor Apeldoorn. Trams en bussen in de provincie Gelderland konden niet of nauwelijks rijden. Automobilisten die Arnhem in noor delijke richting wilden verlaten kon den door de gladheid niet tegen dc stijgende wegen op. Tegen tien uur was de zuidelijke rijbaan van de weg Utrechit-Arnhem ver sperd ter hoogte vam Maarn, nadat daar een aantal auto's op elkaar ge schoven was toen een vrachtwagen combinatie was gaan scharen. Er stond toen een file van 15 kilometer. Op de weg Utrecht-Amsterdam stond tegen tien uur een file van 10 kilo meter aan de rand van Amsterdam. Elders deden zich ook botsingen en vertragingen voor, maar er zijn geen meldingen gekomen van ongelukken waarbij doden waren te betreuren. Groningen had het wegverkeer dit maal betrekkelijk weinig last van de gladheid. Tegen negen uur was daar de situatie normaal. Wel is hier en daar de elektriciteitsvoorziening in het noorden gestoord geweest door ijsafzetting op de bovengrondse lei dingen en harde wind. Busdiensten Ook in Oost-Gelderland, Overijssel, Drente, Noordoostpolder en Ooste lijk Flevoland waren de wegen onbe gaanbaar. De meeste autobusdiensten konden niet of zeer onregelmatig worden uitgevoerd. Enkele bussen die op weg gingen strandden. Ernstige ongelukken deden zich niet voor. Fi les vormden zich bij de IJsselbrug in Zwolle en op de Geldersedijk in in de hoofdweg Zwolle-Apeldoom. Omstreeks hatftien kwam het weg verkeer weer op gang nadat strooi wagens die aanvankelijk op de in ijsbanen veranderde wegen ook niet uit de weg' konden in actie wa ren gekomen. Gravin blies haar huis op STOCKHOLM (RTR) De Zweedse gravin Cecilia Lewen- liaupt heeft haar twintig kamers tellende huis opgeblazen omdat het onderhoud te duur werd. Ontmoedigd door de toenemende belastingdruk en onderhoudskos ten, stak zij er eerst de brand in waarna zij de restanten met dy namiet in de lucht liet vliegen. Het houten huis. gelegen in de buurt van de stad Katrinehamn, was 106 jaar oud, Historische waarde werd er evenr.vel niet aan toegekend. De 60-jarige gravin ie Ingetrokken bij familie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zen van de tien leden van de partijcommixsie voor het mid den- en klein lied rijf van de Partij van de Arbeid hebben voor hun lidmaat schap bedankt. Zij kunnen zich niet ver enigen met do nieuwe linkse koers van het partijbestuur en verzetten zich voor al tegen het voorstel van de PvdA- kamerfractie om dc successierechten te verdubbelen. Dit zou de ondergang van de kleine ondernemer betekenen, menen de uitgetreden commissieleden. Slot van pagina 1 die tevens de rechterhand is van de mi nister van financiën Giscard d'Estaing. op diens orthodox-gaullistische collega van defensie Michel Debré. Bij die ge legenheid werd minister Debré door Pomiatowskï voorgesteld als kandidaat opvolger van de beruchte kanonnenko- ning Basil Zaharoff, wiens florissante In maart landelijk congres Toenemend aantal adhesiebetuigingen (Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG In kringen van Demo cratisch Appèl, de verontruste rech- tervleugel in de Partij van de Arbeid, steeds meer stemmen op getreden raadsleden uit Eindhoven en florinoliem en de afdeling Ermelo heb ben verscheidene adhesiebetuigers de stichting van een nieuwe landelijke De- mocrotisrh-Socialistische Partij bepleit. Democratisch Appél belegt, nu in maart aanstaande een congres, waar 411 punt aan de orde komt. Ook niet-P vdA'ers worden venvacht. ,W» staan nog steeds op het standpunt dat we in de PvdA moeten blijven, naar een scheiding der geesten op kor te termijn is heel goed mogelijk', al- DEN HAAG (ANP) De koningin beeft een vernieuwing aangebracht in de structuur van de huisorde van Oran je. Deze structuur is als gevolg daar- ran vereenvoudigd en gemoderniseerd. Bij het bepalen van de nieuwe opzet Ls Rn leidende gedachte geweest, dat de koningin bij het verlenen van deze on derscheiding als teken van haar dank en waardering geen verschil meer wenst te maken op grond van maatschappelijke verantwoordelijkheid. De huisorde van Oranje is ingesteld in iïOd, met name ter erkenning van ver diensten jegens de koningin of het ko ninklijk huis, Zij kende tot dusver een aanzienlijk aantal .rangen' met daarbij phorentle tekenen, dit is thans beperkt, voortaan zal een ieder, die daarvoor in "king komt, met dezelfde onder scheiding worden begiftigd. Bij bijzon dere verdienste is dit het erekruis en JU eventuele later bevordering, groot erekruis en het grootkruis. Voorts zal ÏL- fv,°°,r in aanmerking komende SITvï?? n 611 hoffunctionarissen net kruis van trouw en verdienste voor wri^o- ink''ike dienst :n goud en in zilver worden Imfa ,Ue bestaande eremedailles in •™Q.vo,>r kunst en wetenschap en voor iS'ar-? ieid 011 vernuft worden ge- wu™ - m zilver komen te ver dus prof. Mazure, de voorzitter van Democratisch Appél. De heer Mazure is een van de weini- in het comité die nog niet wil be danken voor de partij. Een andere op richter van Democratisch Appél, de heer H. Porsj heeft inmiddels al voor alle partijfuncties bedankt en heeft par tijvoorzitter Vondeling onlangs geschre ven binnenkort ook zijn partijlidmaat- sohapskaart in te zullen leveren. Democrabisoh Appél heeft de laatste tijd van verschillende PvdA-afdelingen naar verluidt zijn het er al zes adhesiebetuigingen gekregen. De vol gens deze groep door Nieuw Links af gedwongen linkse koers in de partij staat velen tegen. Ook de wijze waarop plaatselijke progressieve akkoorden tot stand komen verontrust Pvd A-leden. Na Eindhoven, Gorlndhem en Leiden rommelt het nu in de partij-afdelingen van Zeist en Hilversum. In Zeist heeft wethouder Seheps, oud-tweede-kamer- lid, zich scherp tegen een PAK ge keerd. Partijvoorzitter Vondeling pro beert hier van de week te bemiddelen. Democatïsch Appèl is van plan sympathi santen op te trommelen om op "de PAK- vergadering in Hilversum, die eveneens deze week wordt gehouden, te proberen invloed uit te oefenen op de gang van zaken. Democratisch Appél zegt ernstig te leurgesteld te zijn in partijvoorzitter Vondeling, die volgens velen te weimiig tegenspel geeft aan de sterke Nieuw- Linkavertegenwoordiging i.n het partij bestuur. ,We hebben Vondeling vorig jaar ,the benifit of the doubt' (het voordeel van de twijfel) gegeven, maar hij staat ons langzamerhand zeer te gen', aldus Democratisch Appél-aanhan- Pors. In Brabant in Limburg legde de ijzel eveneens het wegverkeer lan\. De rondweg om Eindhoven was geheel onbegaanbaar waardoor het verkeer in het hart van <le stad geheel vast kwam te zitten. Duizenden arbeiders van de verschillende fabrieken kwa men enkele uren later op hun werk dan normaal. De moeilijkheden in Eindhoven losten zich rond elf uur op. Maastricht was als gevolg van de activiteiten van de strooiers om negen uur al weer begaanbaar. DEN HAAG (ANP) Minister zonder portefeuille drs B. Udink (ontw. hulp) heeft, gisteren ontkend op 21 januari 1970 te hebben gezegd ,dat Nederland in een voortdurende psychose om Biafra leeft en het niet aanvaard, dat ze daar kennelijk niet met miljoenen liggen te hongeren.' De bewindsman deed dit in antwoord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Franssen (pvda), Van Mierloo (d'66), Wiebengn (psp) eni Aarden (groep Aarden), die deze uit spraak ontleenden aan een bericht in Nieuwsblad van het Noorden' van 22 januari 1970. Over de huUpverlening- schrijft de minis ter: ,Aan het Nigeriaanse rode kruis is op 22 januari jongstleden een bedrag van 700.000 aangeboden, welk aan bod deze organisatie nog steeds in overweging heeft. Indien het Nigeriaan se rode kruis de wens te kennen geeft de genoemde gift in de vorm van vracht wagens te ontvangen (zoals door de vraagstellers was gesuggereerd) dan I ben ik bereid dit in positieve zin te on derzoeken. Er bestaat sinds genoemd I aanbod een nauw contact tussen de Ne derlandse ambassade in Lagos en de Ni- geriaanse regenngsmstantiés om tot een spoedige formulering van de besteding te komen.' De federale regering van Nigeria heeft zich volgens minister Udink, tot buitenlandse regeringen en internationale organisaties gewend met het verzoek om hulp voor de oplossing van transportmoeilijkheden m Nigeria, Zij wenst nadrukkelijk zelf de keuze aan zich te houden voor buitenlandse hulp om het luchttransport van Lagos naar de door de oorlog geteisterde ge bieden. Aandrang om te komen tot een versterkte luchtbrug, alls door de twee de-kamerleden gevraagd, heeft derhalve geen zin, aldus de minister. Richtlijnen bij arrestatie AMSTERDAM (ANP) I)e onlangs opgerichte Stichting Vrij, die streeft .naar het bevorderen en verdedigen van de vrijheid waar dit nodig en moge lijk is' brengt sinds korf kaartjes in omloop die de burger wüzen op zjjn rechten bij arrestatie. Dc richtlijnen zijn, aldus een mededeling van dc stichting, samegesteld in overleg met justitie en politie. De kaartjes in zakformaat wor den in eerste instantie verspreid onder alle mogelijke jeugdorganisaties. Voorts onder de politie, omdat aldus Uvrij ook daar nog wel eens misverstan- heerst over wat wel en niet mag. D stichting heeft aangekondigd, dat de kaartjes in hel komende seizoen bij liet begin van hel jeugdtcerisme ook op I straat zullen worden uitgedeeld. Eindhoven Treinen Ook de spoorwegen hebben in grote de len van het land met aanzienlijke vertragingen te kampen gehad. Oor zaken waren de ijzel. stroomstoringen en een ongeluk op een overweg. Van de ijzel had NS in het zuiden en westen, waar de dooi al vroeg was in gevallen, weinig last. Maar in het noorden en oosten kwamen perso neelsleden en materieel tengevolge van de gladheid te laat iin dienst, zodat de treinen niet op tijd konden vertrekken. Bovendien waren hier en daar onder meer in de buurt van Leeuwarden wissels vastgevroren. Op de grote lijn naar het noorden be perkten de vertragingen zich tot tien a vijftien minuten, maar on de lo kale lijnen in Friesland waren ze groter. Met het euvel van vastzit tende wissels had men ook te kampen tussen Nijmegen en Den Bosch en tussen Apeldoorn en Deventer. Vrijdag beslissing over benoeming dr Jonckheer DEN HAAG (GPD) De koninkrijks- regering zal vrijdag bijeenkomen om te beslissen over intrekking van het ko ninklijk besluit waarbij dr E. Jonck heer, werd benoemd tot gouverneur van de Nederlandse Antillen. Verwacht word dat aan de hand van het rapport dat vice-premier Bakker heeft uitgebracht over zijn recent overleg niet de Antil liaanse regering, de koninkrijksregering de benoeming ongedaan zal maken, ten zij dr Jonckheer deze week besluit zich terug te trekken. Als meest waarschijnlijke kandidaten voor de gouverneurspost in Willemstad worden genoemd drs B. Leito. thans waarnemend gouverneur en M. Gorslira, voormalig gezaghebber van Ouragao, thans ambassadeur in Trinidad en 'Ja maica. In een commentaar op de lowestie-Jonck heer zei Pvd A-fractie leider in de twee de kamer, drs J. den Uyl, dat aanvaar ding vain de benoeming door dr Jonck heer onaanvaardbare risico's meebrengt voor het koninkrijk. ,AJs dr Jonc-kheer zich niet terugtrekt dam moet de ko- ninkrijksregermg de benoeming onge daan maken', aldus dra Den Uyl. i Door de gladheid reed gistermor gen een vrachtwagen met aam- lianger een helling af bij een boer derij naar binnen, jo kippen vonden hierbij de dood. De boer derij werd flinlc beschadigd. Vonnis gewezen in Hofgalerie- schandaal LUZERN (SDA) De rechtbank in Luzern heeft maandag de 56-jarige An ton Acherniann, eigenaar van de kunst zaal Hofgalerie, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en een boete van 1.000 Zwitserse franken (ongeveer 840 gulden), aldus het Zwitserse persbureau. Ih de zomer van 1967 had hij 130 schil derijen geëxposeerd, die eigendom waren van de Amsterdammer Jelle T. de Boer. Het ging om 115 .onbekende' werken van Vincent van Gogh en verder om teens niet bekende werken van Ce zanne, Manet. Toelouse Lautrec en Ma tisse. Volgens de aankondiging waren „,TQr,H1-,r.T-( /r,pri, de werken voorzien van certificaten van iVxtruj echtheid. Deskundigen stelden echter vast dat het vervalsingen waren met een totale geschatte waarde van 11.000 Zwitserse franken. In de catalogus was aan de werken een waarde van in het geheel 8.297.000 frank toegeschreven. Achermann, dilie 110 dagen in voorarrest heeft doorgebracht," was beschuldigd van oplichting, subsidiair poging daartoe, en van valsheid in geschrifte. Een psychia ter achtte hem verminderd toerekenings vatbaar. RAAD VAN BESTUUR EN VAK BONDEN STELDEN CONCEPT OP handel indertijd twee wereldoorlogen mogelijk maakte. Intussen is de in het Midden-Oos ten opgelaaide strijd maandag op twee fronten voortgezet. Tanks, ar tillerie en vliegtuigen van Israël en Syrië kwamen in actie in de heuvel3 van Golan, het door Israël bezette Syrische gebied. Aan beide zijden werden verliezen geleden. Het Syrische leger heeft de laatste maanden met Russische hulp aanmer kelijke vooruitgang geboekt. De strijd krachten tellen ongeveer 70.000 man schappen van wie 60.000 in het leger dienen. Syrië heeft 400 - tanks en 150 vliegtuigen, waaronder 60 Mig-21 en j 20 Su-7. De Syrische piloten zijn door Russen opgeleid er. hebben hun kunde en strijdlust getoond, met name in juli vorig jaar in gevechten met Israëli sche Mirages bij Koene:tra. Enige da gen geleden vloog een Syrisch vliegtuig laag over mm - brekend. van De raad bestuur van VMF-Stork/ Werkspoor en de vertegenwoordi gers van de vakbonden hebben een concept opgesteld van een sociaal plan, dat dient ter opvanging van de sociale gevolgen van de her structurering binnen het concern. (ADVERTENTIE) Rijkswacht verricht arrestaties x>o <Van onze corrcsPond.ent'1 I kendgemaakt. dat de aanhoudingen bij BRLSSEL De staking in de Belg!-! de mijnen slechts een ident ifcatïecon- sehe kolenmijn in de Kc-mpen duurt trole betroffen. Alie betrokkenen zijn voort. Zij is gisterochtend haar rijfde weer vrijgelaten. week ingegaan. De gouverneur van de Te Genk werden echter 36 personen provincie Limburg, dr Roppe, die van de. aangehouden wegens het werpen van,.... regering een informatie opdracht heeft j stenen naar autobussen niet werkwil- merlid T. Walbur; gehad, zou oorspronkelijk gisteravond ligen of het hinderen van het verkeer MINISTER: Leraar Kater kreeg niet ongevraagd uitstel DEN HAAG (ANP) Dr Bloenien- daalse biologieleraar R. Kater be kend door liet in brand steken van wat zijn oproep voor militaire dienst noem de en zijn .sabotagelessen van de ra dio heeft nooit ongevraagd uitstel van het opkomen voor de eerste oefe ning gekregen. Dit heeft de minister - un defensie, \V. den Toom, in ant- oord op vragen van het tweede ka- Dit plan moet nog door de vak bondsleden worden goedgekeurd. De reorganisatieplannen binnen de YMF op 11 november 1969 be kendgemaakt brengen mee dat zowel bij Werkspoor in Utrecht als bij Stork in Hengelo enkele honder den personeelsleden moeten vloeien. Belangrijk punt in het concept-plan is, dat bij overplaatsing naar een functie in een lager salarisklasse al dan niet na her- of omscholing de beloning geldt, welke is verbon. den aan de nieuwe functie. Daarboven wordt gedurende een be. paalde periode, variërend van 6 tot 45 maanden, een toeslag gegeven op het nieuwe salaris ter grootte van het ver schil bussen het oude en het nieuwe netto slaris. Voor de berekening van de duur van deze aanvulling is vol gende .formule ontworpen: leeftijd plus 0.1.leeftijd maal diensttijd tot een - ximum van vijf jaren. Als een personeelslid binnen twee jaar na een overplaatsing verhuist, worden de volgende vergoedingen gegeven: 1. transportkosten van de inboedel: 2. reiskosten van het gezin; 3. tegemoetkoming in de inriehtings- kosten ter grootte van 10 procent va het jaarsalaris met een minimum van 1000 gulden; 4. aansluitkosten van gas, water elektriciteit; 5. tegemoetkoming in de overige kos ten ter grootte van 750 gulden. Een eventueel nadelig huurverschil, ge baseerd op de kale huur wordt gedu rende twee jaar volledig overbrugd. Daarna vindt een afbouw plaats van 25 procent per kwartaal met een maxi mum van 15 gulden toeslag per maand per kwartaal. Indien tijdens de af bouwperiode de kale huur (de totale huur minus de kosten var centrale ver warming) 17 procent van het bruto maandsalaris gaat bedragen, vervalt de toeslag. Voor werknemers van 60 jaar en ouder bestaat naast de mogelijkheid van een uitkering ineens ook de keus voor een aanvulling op de wettelijke uitkeringen. De ww wordt gedurende maximaal een half jaar aangevuld tot 100 procent van het bij het einde van het dienstverband verdiende salaris. De wwv wordt gedurende maximaal twee jaar aangevuld tot 95 procent. Indien de werknemer na deze periode van twee en een half jaar geen nieuwe werkge ver heeft gevonden wordt tot het 65ste jaar een wachtgeld uitgekeerd. Voorts is in het conceptplan opgeno men dat een aanvulling kan worden gegeven op het salaris bij de nieuwe werkgever. Tot het 65ste jaar zal deze aanvulling 100 procent bedragen van het bij het einde van het dienstverband verdiende salaris met een maximum van 40 procent. Een begeleidingscommissie, bestaande uit twee door de directie en twee door de ondernemingsraad aan te wijzen le den, zal erop toezien dat de belangen van de bij de herstructurering betrok ken werknemers optimaal worden be hartigd. Door tijdbommen, die maandag door Israëlische vliegtuigen bij hun aanval bij het Suezkanaal werden afgeworpen, zijn volgens een Egyptische woordvoer der 31 mensen gedood en gewond. On der de slachtoffers zijn ook burgers. De Israëlische regering zal binnenkort de werknemers de verplichting opleggen om staatsobligaties voor de defensie te kopen, aldus welingelichte bronnen in Jeruzalem. Op het ogenblik is de aan koop van obligaties, voor een bedrag van een half maandsalaris per jaar, vrijwillig. Tijdbommen te Brussel voor de tweede keer verslag komen uitbrengen aan liet kabinet. Dat rapport is echter verschoven tot van daag. Een van de mogelijkheden is, dat do gouverneur onder andere het perma nente stakercomïté en de beide vak bonden had verzocht elkaar te ontmoe ten teneinde over verscheidene punten hun meningen uiteen te zetten. De vak- bonden bleken daartoe wel bereid, het stakerscomité niet. De staking in de autoïndustrie beperkt zich tot de fabrieken van Ford te Genk en General Motors te Antwei-pen. Voor Ford Antwerpen is een stakingsaanzeg- ging gedaan, waarover eerst aanstaan de woensdag door de vakbonden zal worden beslist. Ook bij Ford te Genk ls gisteren 10 pet van het effectief aan personeel opgekomen. Bij General Motors te Antwerpen staakten prak tisch alle 5.500 man personeel. en de ordedienst, het parket Vanavond zal het kabinet beraadslagen over de grondwetswijziging. Aanvanke lijk had men gehoopt daarvoor in aller-, lei commissies een oplossing le vinden' leraren - .an Rudolf Kater binnen; Nadat '"breker A A. M. kwam er slecht ar. op 17 december van een van zijn hoog- wan} {JV- hep zodanige verwondingen - .-leraren de regeling was ontvangendat hlJ ziekenhuis moest wor- doch dat is niet mogelijk gebleken. Na'die met de heer Kater von» z c- afstu- ?,en verbonden. De oifcier-mbreker - '-het —.bleek Aanhoudingen Maandag zijn door politie en rijkswacht nogal wat arrestaties verricht. Bij de mijn te Eisden werden twaalf personen aangehouden, te Waterschei vier. Dit was een gevolg van een beslissing van de minister van binnenlandse zaken om alle personen, die niet tot het stakende ken te Genk, waar sedert eind vorige week gestaakt wordt, zijn 32 personen aangehouden wegens het hinderen van het verkeer. Het ministerie van binnen landse zaken heeft later in Brussel be- Deze personen zijn Grondwet (arp) verklaard. Vorig najaar kreeg Kater een waar- sohuwmgsopre-ip, aldus de minister. Op 29 oktober kwam, via de student ende- kaan van de universiteit van Amster dam en de Bloemendaalse burgemeester een ondertekend aanvraag om uitstel van eerste oefening wegens studie ten Winkelier pakte inbreker SCHIEDAM (ANP) De politie ln Schiedam heeft zondagnacht een 27- jarige tweede officier van het in de Merwehaven liggende Spaanse vracht schip ,Eco Luisiï' gearresteerd, wegens inbraak in een winkel aan de Hoog straat. De winkelier overmeesterde de inbre ker persoonlijk. Hij had gestommel ge hoord in zijn woning en ging op on derzoek uit, gewapend met een traproe de. Toen hij de inbreker in zijn wo- ----- ontdekte, viel hij deze aan. i grammofoonplaten, alsmede van honderd gulden uit de kas: de moeilijkheden met de minister van, deren was ere troffen is !ien^het" "ge- bleek onder andere in het bezit te zijn openbare werken De Saeger en diens vraagde uitstel verleend, aldus de mi-!van een. bandrecorder, een koffer met havenplannen hebben de Waalse ka- nister. tholieke volksvertegenwoordigers de I regering onder druk gezel en gedreigd' hen niet meer te zullen steunen, wan neer hun geen garanties worden gege ven tegen hetgeen zij de Vlaamse over heersing noemen. De heide minister; voor gemeenschapsbetrekkingen hebbei een plain opgesteld dat dan vana-vow door de regering zal worden besproken Niemand verwacht dat er dan on middel lijk een uitgewerkt voorstel uit de bui zal komen, maai- mogelijk zou er toch wel een basistekst kunnen worden ge vonden waarop men dan weer kan voort bouwen. Vrijdag zal het kabinet dan trachten een nationale commissie voor het trans portprobleem samen ie stellen, die dus de gehele transportpol:tiek van het land waarbij dus de zeehavenplannen een grote plaats innemen aan een onder zoek zal moeten onderwerpen. Foto: een momentopname uit Belgisch Limburg. DEN HAAG (GPD) De KNTU-di- recteur heeft op 10 december 1969 in een onderhoud op liet departement van economische zaken mededeling gedaan van haar voornemen in de loop van 1970 een reorganisatie van het KNTU-concern tot stand te brengen. De directie heeft hij die gelegenheid ten behoeve van de tenuitvoerlegging van haar reorganisa tieplan financiële steun van de regering verzocht, in de vorm van een gegaran deerde lening. De nadere uitwerking van het plan, dat tijdens het gesprek op het departement in grote lijnen werd ge schetst, zou ongeveer één anderhalve maand vergen. Aldus minister Nelïssen van economische zaken mede namens zijn ambtgenoot van sociale zaken en volksgezondheid op vragen van het lid van de tweede kamer, de heer A. J. W Krosse (kvy). Zodra de beide ministers zich met be hulp van een reeds aangevangen onder zoek door onafhankelijke deskundigen naar de merites van het inmiddels door de raad van commissarissen goedgekeur de reorganisatieplan een inzicht in de daardoor geboden perspectieven hebben verworven, zullen zij overleg plegen ook met de vakbeweging. De KXTU-direc- tie, die regelmatig contact met de vak bonden onderhoudt, aldus de minister, heeft met hen reed3 van gedachten ge wisseld over de strekking van de voor genomen reorganisatie en de gevolgen daarvan voor de door het concern ge boden werkgelegenheid. NIXON ZET MES IN BEGROTING Slot van pagina 1 van het lopende jaar dalen van 76,5 miljard tot 71,2 miljard dollar. Voor economische hulpverlening aan het buitenland stelt Nixon een bedrag van 1.8 miljard dollar voor een diepte punt en voor schenkingen Ln het lea der van militaire bijstand alsmede voor verkopen op krediet een bedrag van 625 miljoen dollar. Onder het hoofd eco nomische hulpverlening is 400 miljoen dollar opgenomen voor Zuid-Vietnam. De begroting voor defensie bevat een bedrag van 1,5 miljard dollar voor de verdere bouw van het .Safegu ard" anti-raket raketstelsel rond bases voor ballistische kernrakket- ten. Voorts vraagt de regering geld voor de ontwikkeling ran een nieuw radar-waarschuwingsstelsel dat over de horizon kan .zien', voor een nieuw straalvliegtuig voor luchtmacht en marine en voor het on peil houden van de strategische .Minute-man'-ra- ketten. ,De strategie van deze regering', aldus Nixon sprekend over zijn doel voor ver mindering van Amerikaanse bemoeienis overzee, ,is gebaseerd op de verwach ting dat onze bondgenoten aanzienlijke verantwoordelijkheid voor hun eigen defensie zullen dragen." In het ruimteprogramma is eveneens het mes gezet. Hoewel de plannen zul len worden uitgewerkt voor het stu ren van een bemande ruimtereis naar Mars, nemen functionarissen aan dat dat met voor het eind van de jaren tachtig of in de jaren negentig zal worden ver- i wezenlijkt. De president besnoeide 12 procent op het ruimteprogramma vergeleken met I vorig jaar. Het begrotingsbedrag was toen bijna 3,9 miljard tegen nu nog geen 3.5 miljard dollar. In plaats van 947 miljoen dollar wordt 1257 miljoen dollar gevraagd voor be strijding vam de misdaad opdat de fede rale regering de plaatselijke en staats- autoriteiten meer hulp kan geven Boven de aangekondigde 785 miljoen wordt nog eens een extra bedrag ran 330 miljoen dollar gevraagd voor de be strijding van water- en luchtvervuiling en voor meer parken en velden om het leefmilieu te verbeteren. Nixon heeft een belasting voorgesteld van drie dollar voor elke passagier op internationale vluchten vanuit de Ver enigde Staten. Een soortgelijk verzoek is vorig jaar door het congres afge wezen. Het presidentiële voorstel bevat voorts een verhoging van rijf tot acht procent op de tarieven voor binnenland se passagiersvluchten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3