PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEROLME AFGETREDEN - B. SCHEFFER TIJDELIJK PRESIDENT-DIRECTEUR Amerikaanse luchtaanval op N-Vietnam ,Westerscheldebekken heeft kansen van Zeeland ten goede gekeerd' Commissie voor integratie met Rijn-Schelde ingesteld Regeringspartijen èn D'66 hielden Schut in het zadel Methode Minister: opgelopen tekort wordt dit jaar weggewerkt Vandaag in de krant... Engeland zou Libië 200 tanks leveren ENGELS VRACHTSCHIP SLOEG ,0P HOL' OP DE WATERWEG DOLLE MINA'S WEER IN ACTIE BOER VOND DODE BABY 213e jaargang no. 25 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 januari 1970 Vrijetijdscentrum ,in de branding' Pagina 2 NV 8ch MIJ. won liCv Pfoulncltl. Nnwii Courant/ f. Vélda, t. a doe do» <d W. d* PdjUr. Hoofdrad./ O. A. d« Kok. Abonn.p/llJ S.OS per mtind, ©I 15,00 por kwt/tul, Iranto Pt/ pool ƒ16,00 por Hwtrutl. Lom nummert 25 etnl (Incl. 4 5t ©tw) l/lln., Wtlslr. S6>60, lel. 5144 (b 9 9 rad. 3508. tdu. 01186*584, «p. 2751) MlddolburB, Mukl 51. lel. 7651 (b 9 6 red. 2078/3169, tdu. 6248). Gun, Grolt Mtrkl 2, lel. 6140 lb g 9 red, 7853, adv S213). Ooitburg, lel. 2395. Terneuien, Nltuwilrtat 22, lel. 4457. 1, red. lel. 3346, adm. lel 2094 Adverl.ntl.prii/ 40 cent pa> mm. Minimumprijs per advertentie 6.—. Ingerondeo mededelingen 2l/a e larie». Alle Adver lenlloprilien «cluoiel 4 H btw. Giro 359300, Provincial- Courant, Mlddell (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door het tekenen van een overeenkomst met de mi nister van economische zaken gistermiddag, is de heer C. Verolme af getreden als president-directeur van zijn eigen bedrijf. Op hetzelfde moment echter accepteerde hij de functie van president-commissaris van de Verolme Beheer Maatschappij NV. Tot tijdelijk president directeur is benoemd de heer B. Scheffer, voormalig president-direc teur van Shell-Nederland en tot vorig jaar general manager van de Duitse Shell. Een andere overeenkomst die de heer Verolme gistermiddag op het departe ment van economische zaken heeft ge tekend heeft betrekking op het instel len van een commissie die de integra tie tussen het. Verolme concern en Rijn- Schelde moet voorbereiden. Ook Rijn-1 Schelde heeft deze overeenkomst gete kend. Tot. voorzitter van deze commissie is benoemd dr A. YVinsemius, oud-direc- teur-genornal voor de industrialisatie van het ministerie van economische za ken en thans adviseur van de Wereld bank. De heer Winsemius zal zo spoe dig mogelijk van zijn huidige plaats Singapor te Rotterdam die vier werven bezit ech* ter speciaal voor de bouw van pontons en dergelijke. Integratie Tot lid van de commissie zijn verder benoemd: het kamerlid mr B. W. Bies heuvel (arp), voorzitter van liet college voor de scheepsbouw en tezamen met prof. Lang man opsteier van het rap port over"het Verolme concern, dr J. R. M. van den Brink, president-directeur Amro-bamk, namens de financiers van Verolme de Algemene Bank Nederland (Zie slot pagina 11 kolom 5) MINISTER NELISSEN Ddt heeft minister Nelissen gistermid dag op een persconferentie meegedeeld nadat de overeenkomsten met de be trokken pairtijen waren getekend. Bij lilet instellen van de commissie wordt ervan uitgegaan dat het wenselijk is dat het Verolme concern zoveel als mo gelijk is moet blijven voortbestaan. ,Tn het belang van de Nederlandse scheeps bouw en de handhaving van de daar mee verbonden directe en indirecte werkgelegenheid.' ,In de allereerste paats moet de com missie onderzoeken of en in hoever er sprake zal kunnen zijn van een inte gratie van het Verolme concern met Rdjn-Sdhelde, maar de commissie mag ook contact opnemen met andere be drijven. Op het ogenblik is het zelfs zo dat andere bedrijven uit zich zelf reeds contact hebben gezocht. De bedrijven die reeds van hun bereidheid tot gesprek Wijle heibben gegeven zijn: het scheeps- reparatiebedrijf de Amsterdamse Droog- dakmaatschappij (AI>M), de Scheeps bouw Maatschappij Giesen-De Noord en de Industriële Handelscombinatie (IHC) TEGEN MOTIE-VAN DEN DOEL GESTEMD (Van onze parlementaire "edactie) DEN HAAG Minister Schut (volkshuisvesting) mag nog steeds rekenen op flinke steun in .de tweede kamei\ Behalve de rege- ;ringspartijen, koos gisteren na aarzelen ook oppositiepartij van de minister door Spoorovergang DE ZEEUWSE vervoersorganisa- «in»f?0n Selukk|g met de SS»* de gedeeltelijk al ^reconstrueerde spoorover weg kanaalstraat (naar en van fle njksweg)' m Middelburg. Groot-Terneuzen InjnnateF J. 0. Ascl.br/ vat, i nat de herintic- Zg u,„ betere harmonisatie tus- ™- AOW ÊeSEa^P'fractIe testaat de plannen, die minister «oohink heeft met de aow (Pag. 3) Vonnis GIFMENGSTER Riet H «ntleeld tot 6 jewtr et. tbr (Pag. 3) Dior Btaen- en buitenlands nieuws: pag. l, 3, u en m Zeeuws nieuws: pa? 2 7 en 9. Sport: pag. 13. Radio-tv: pag, 17. Financieel nieuws: pag. 19. tegen de motie van wantrouwen van de socialist drs Van den Doel te stemmen. Alleen PvdA, PSP, CPN, groep-Aarden en de boeren eisten het aftreden van minister Schut, o.a. omdat deze zich verzet tegen opvoering van de woning- wetbouw. Hoewel ook ARP, CHTJ, KVP en VVD teleurgesteld waren over de slechte bouwcïjfers van vorig jaar, namen zij minister Schut in bescherming. ,De kri tiek richt zich te eenzijdig op één man, op één minister. De kern van het pro bleem is dat de hele Nederlandse sa menleving er bij betrokken is,' aldus de anti-revolutionair mr Aantjes. Hij de dat liet hele kabinet, de minister van financiën voorop, de prioriteit bij de woningbouw moet leggen. De liberaal Wiegel achtte alleen een tijdelijke in zinking in de houw acceptabel. Veel van de harde kritiek die de laatste tijd is uitgeoefend, weet hij aan de slechte pre sentatie van de minister. Op zijn beunt hield minister Schut de interpellant voor, dat dienst progno ses midden vorig jaar ook niet zijn uit gekomen. Dat sloeg dan vooral op de su'bsid'ievergunningendie in de tweede helft van *69 sterk zijn gestegen. De bewindsman benadrukte dal hij de bornv niet in de hand heeft, maan dait hij zal praten met de bouwwereld onder ande re om het tempo in de bouw te verho gen. Hij dacht daarbij aan een soort stimuleringspremie. Bij snellere bouw is het renteverlies geringer en dat zou ten goede moeten komen van de bouwer, meende de be windsman. Minister Schut ontkende dat hij met C Zie slot pag. 3 kol. 4) Te optimistisch Drs Van den Doel het volkshuisves tingsdebat. werd naar aanleiding van zijn interpellatie gehouden verweet minister Schuit vooral dat hij zich steeds weer schuldig maalct aan veel te opti mistische voorspellingen. ,Een minis ter die zelf heeft toegegeven dat we eigenlijk van het gemiddelde van 125.000 woningen af moeten en naar een gemid delde van 140.000 toe moeten, zo'n mi nister kan zich niet permitteren om ook maar één woning beneden de norm van 125.000 te blijven," zei hij. LONDEN (AFP) Van bevoegde En gelse zijde is donderdag gezegd, dat een overeenkomst over de levering door Engeland aan Libi van ongeveer 200 tanks van het typo Chieftain', ,op het punt staat te worden gesloten'. De bij zonderheden ervan zouden evenwel nog niet in kannen en kruiken zijn. Er zullen nieuwe onderhandelingen over dit onderwerp gehouden worden, alsook over ander vraagstukken die de Brits- Libische betrekkingen betreffen, tussen de Engelse ambassadeur in Tripoli en de Libische regering. Leden D". ROTTERDAM (GPD) Het Engelse vracht schip Baynes (12.404 ton), dat woensdag avond na een aanva ring in dichte mist bij Hoek van Holland niet een zwaarbeschadigd, half onder water ver dwenen voorschip te gen de oever van de Nieuwe Waterweg werd vastgelegd, is gisteravond enkele u- ren ,op hol' geweest. Het scheepvaartver keer op de rivier heeft een paar uur stil gelegen. Omstreeks Ben over zes raakte het schip, dat ter hoogte van de radarpost Ro zenburg lag, los. Ver moedelijk is de Baynes meegesleept door de stroom, nadat drijven de elevatoren een deel van de lading zilver zand hadden gelost. De Brit .zwabberde' de rivier over en liep met het achterschip in de noordwal. Daarna dreef het stuurloze gevaarte weer die Wa terweg op en kwam dwars midden in de ri vier te liggen. Het scheepvaartverkeer, dat door de rijkshaven dienst werd gemaand het in de buurt van de Baynes kalm aan te doen, kwam stil te lig gen. In totaal hebben ongeveer twintig sche pen enkele uren voor anker gelegen. Sleepboten slaagden er om ongeveer kwart voor acht in het schip vlot te trekken. Met twee slepers voor en twee achter werd do, aan de voorkant acht tien meter diep steken de Baynes, naar een boei in de Botlek ge sleept, waar hij voor anker werd gelegd. UTRECHT (ANP) De actie groep .Dolle Mina' heeft gister avond de Miss Cine-manifestatie in Utrecht in de dancing ,De Dietsehe' ter gelegenheid van het gelijknamige filmfestival in de domstad verstoord. Cineast. Pim de la Parra en organisator Theo Knippenberg werden door meis jes van de actiegroep vastgehou den. De heer Knippenberg werd ge dwongen een briefje te schrijven, waarin werd gewaagd of aan de verkiezing deelnemende meisjes naar buiten wilden komen. Dat ge beurde, waarna de Dolle Mina's (ongeveer 30 jongens en meisjes uit Utrecht en Amsterdam) met de aanstaande missen voor dis cussie naar de vaadskelder ooider het Utrechtse stadhuis gingen. De meeste kandidaten Miss Cine- manifestatic keerden omstreeks half elf terug naar de Utrechtse dancing. Foto: Dolle Mina's ontvoeren Pim de la Parra. ALMELO (ANP) Een Almelose land* houwer heeft donderdagmorgen op het erf van z'n boerderij aan de Windhoekse- weg een kinderlijkje gevonden van het mannelijk geslacht. Waarschijnlijk is de baby te vondeling gelegd. De politie heeft- de zaak in onderzoek. Het lijkje is voor sectie overgebracht naar het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag. PENTAGON BEVESTIGT: WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft donderdag toegegeven dat de Amerikaanse luchtmacht woens dag een aanval op Noord-Vietnam heeft ondernomen. Volgens het Pentagon werden jachtbommenwerpers naar Noord- Vietnam gezonden nadat daar een ongewapend verkenningsvliegtuig met luchtafweerraketten was beschoten. Een F-105 jachtbommenwerper met 2 inzitetenden en een reddingshelikopter werden neergeschoten. Alle inzittenden werden als vermist opgegeven. Hét is niet bekend hoeveel mensen de heli kopter veroverde. Volgens het ministee- rie begon het incident toen een RF4C verkenningsvliegtuig, dat begeleid werd door jachtbommenwerpers, boven een gebied 2 kilometer ten noordoosten van de Moe Gïa-pas in Noord-Vietnam met ,Sam'-iuchtafweerraketten werd be schoten. Het doel van de Amerikaanse luchtaan val was de raiketlanoeerbasis van waar de raketten waren afgevuurd. Neergeschoten Een jachtbommenwerper werd door conventioneel luchtafweergeschut neer gehaald. Bijna twee uur later werd een helikopter, die erop uit was gezonden om eventuele overlevenden op te pik ken, in de buurt van de Laotiaanst (Zie slot pag. 3 kol. 1 VOORZITTER K.v.K. ZEEUWSCH-VLAANDEREN: Effect dreigt verloren te gaan door onverantwoorde campagnes en reacties TERNEIJZEN De waarne- mend voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken Yoor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer F. de Vos, heeft donder dagmorgen tijdens de algemene vergadering met vreugde gecon stateerd dat er mogelijkheden zijn geopend, waar Zeeland wel bij kan varen. Het 1969 noemde liïj een bijzonder jaar in veler lei opzichten. Van de mogelijk heden noemde hjj met name: de continuering van het in dustrialisatiebeleid, de in oprichting zijnde ha venschappen met advies commissies uit het bedrijfs leven, de bouw van de eerste Ne derlandse kerncentrale, de in uitzicht gestelde vaste oeververbinding, de komende herindeling van gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar de mening van de heer De Vos hebben de ontdekking van het Westerscheldebekken en vooral de komst van Dow Chemical, de kan sen voor Zeeland ten goede ge keerd. Daarna ging de heer De Vos uitvoerig in op"de stroming in Zee land, die zich duidelijk tegen be paalde industrieën keert. Volgens de waal-nemend kamervoorzitter kan men juist vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen en in het bijzonder van uit de Kanaalzone met recht over dit onderwerp spreken, omdat men daar ail sinds het begin van deze eeuw industrie aantreft en de be volking er mee heeft leren leven. Zijns inziens heeft men daar in alle rust en in opbouwende sfeer en overleg, het probleem van de lucht verontreiniging aangepakt. De tech nische en bestuurlijke commissies, beide uitmondend in de nationale raad voor de luchtvereontreiniging, waren een initiatief van de industrie zelf. laatste tijd wordt er hier ;a daar geëxperimenteerd f met discussies na de raads- vergadering: bezoekers op de publieke tribune kunnen na af- ~Z loop vragen stellen of met raadsleden in debat gaan. Daarmee wordt dan zo luidt meestal de motivering de democratie gediend en de belangstelling voor gemeentelijke zaken gediend. Het Brabants Nieuws blad (Roosendaal) heeft deze week aan enkele Westbrabantse burgemeesters ge vraagd hoe zij over deze methode den ken sommige gemeenten waren er na melijk mee begonnen maar het bleek dat het enthousiasme niet groot was: de meeste burgemeesters toonden zich geen ■oorstander van het experiment. We kunnen wel meevoelen met die Brabantse burgemeestersdit meepraten achteraf stelt namelijk heel weinig voor. In feite is het hele maal geen meepraten, al wordt die sug gestie wel gewekt. De raad komt in ver gadering bijeen om besluiten te nemen en als dat achter de rug is heeft het weinig zin om nog eens met bezoekers over deze beslissingen te debatteren. Hooguit kan in zo'n situatie antwoord worden gegeven op vragen uit het pu bliek, er wordt dus informatie verstrekt, maar daarmee is het dan ook afgelo pen. Geen enkele goed-functionerende raad zal immers door een discussie achter af met het publiek op de tribune een eerder genomen besluit in trekken: indien dat nodig zou zijn bijvoorbeeld doordat van de kant van de tribune nieuwe fei ten naar voren worden gebracht dan is het mis met de raad zelf. Elk voor stel van b en w moet zodanig zijn voor bereid zowel door het college als door raadscommissies dat bij voor baat alle vragen zijn beantwoord. Op dat moment namelijk is het voorstel pas geschikt voor openbare behandeling, bij die gelegenheid zal de raad zich zodanig moeten opstellen, dat ook de publieke tribune niets meer hoeft te vragen: bij de behandeling dienen alle aspecten naar voren te komen. Discussie achteraf tussen raad en be langstellenden heeft niets te maken met het modewoord van deze tijd: inspraak. Het publiek krijgt geen in spraak, de besluiten zijn tevoren tij dens de vergadering genomen. In de meeste gevallen zijn die besluiten geba seerd op goed-voorbereide voorstellen, gebaseerd ook op de deskundigheid van de gemeentelijke diensten. De raadsle den hebben de stukken, die bij een voor stel behoren, allemaal moeten doorwer ken teneinde tot een overwogen oordeel te kunnen komen. Een voorstel wordt niet zo-maar ingediend, wordt evenmin zo-maar aangenomen. Wanneer daar- achteraf gediscussieerd gaat wor den ontstaat eigenlijk alleen maar een vragenuurtje. Dat kan van belang zijn, maar nogmaals: het is zonder wezen lijke invloed. Bovendien: de raadsleden worden bij hun besluitvorming geleid door verantwoordelijkheden, hun door de wet opgelegd. Zij hebben daarvoor een eed of' belofte moeten afleggen. Een toe- ■allige bezoeker van de tribune heeft echter geen enkele verplichting en kan in de letterlijke zin van het woord mak kelijk praten. Hij wordt niet gehinderd door verantwoordelijkheid. De methode van discussie achteraf tussen publiek en raad is kennelijk in gebruik gekomen onder invloed an democratiseringsverlangens, waar aan de laatste tijd overal uiting wordt gegeven. Men is ermee begonnen in klei ne gemeenten, die zich uiteraard ook beter lenen voor een dergelijk experi ment: iedereen kent er de raadsleden en de raadsleden kennen er iedereen. Maar er zijn betere en eerlijker methoden om de belangstelling voor de gemeentelijke zaken te intensiveren. Voor een deel be horen ze tot de mogelijkheden van b en het verstrekken van een brede voor lichting over de begroting bijvoorbeeld, zoals sommige gemeenten doen per bro chure of per advertentie. In deze tijd moderne reclame is het eigenlijk absurd, dat allerlei gemeentelijke mede delingen in de vorm van officiële publi- katies werden gedaan, de bekende wet telijk voorgeschreven advertenties, die in een naargeestig ambtelijk Neder lands zijn geschreven. De gemeenten zorgen wel voor allerlei goed-gerichte publiciteit naar buiten, bijvoorbeeld om industriegrond te verkopen, maar laten hun eigen gemeentenaren meestal zon der deze voorlichting. Ze laten wel films maken om de buitenstaander op de voor delen van hun gemeenten te wijzen, denken niet aan de mogelijkheid ook eens een vakbekwaam-gemaakte film te laten produceren voor de eigen inwoners. De directe voorlichting aan de gemeentenaren laat veel te wensen over: een telefonisch klachtenbureau zoals nu Amsterdam heeft behoort tot de uitzonderingen. Er zijn ook mogelijkheden voor de raadsleden en ook daarvan wordt niet altijd gebruik gemaakt. Zo zou den de kiesverenigingen periodiek open bare bijeenkomsten moeten houden, waar raadsleden de actuele situatie van het gemeentelijk beleid kunnen behan delen. Daar kèn dan wel gediscussieerd worden, een discussie die zinvol kan zijn ter voorbereiding van raadsbeslis- sringen. Dat zou heel wat beter zijn dan het quasi-debat na afloop van de raad tussen publiek en raadsleden. Voor zo'n vragenuurtje zijn inderdaad betere vor men te bedenken. We begrijpen de re serves van de Westbrabantse burgemees ters jegens deze methode: ze stelt heel weinig voor. Miljoenen Spreker wees er voorts op dat in de Kanaalzone door industriële bedrij ven enige miljoenen zijn geïnves teerd om verontreiniging te voorko men. Voor de bestaande bedrijven is dit allemaal beduidend moeiijker dan vooi- nieuwe vestigingen, die bij de huidige stand van de techniek. (Zie slot pag. 7 kol. 1 Loodgieter kreeg boete van f 10.000 HAARLEM (ANP) De Haarlemse rechtbank heeft de 54-jarige loodgieter J. II. F. van den B. uit Haarlem we gens overtreding van de algemene wet op de rijksbelastingen door in de loop van drie jaar ongeveer 17.000 gulden te weinig aan inkomstenbelasting op te geven, veroordeeld tot een boete van tienduizend gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1