ZELANDICA Avondmaalsviering in Middelburg 'Nooit een mini-rok en nimmer kaas uit het vuistje Maar kijk nu eens in Wassenaar. 9 Parkeerproblemen in Middelburg .INFORMATIE' THEMA LEZING VOOR VLISSINGSE ONDERNEMERS Sportraad Hoek is nu een feit DONDERDAG 29 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In (To FZC van 15 januari komt eon bericht voor betreffende een ver nieuwing van «Ie avondmaalsviering in de Middelburgse hervormde ge meente. Tegen deze wijze van avond maalsviering moet ernstig worden cenrotestcerd, voornamelijk tegen hetgeen de laatste volzin vermeldt: Bij deze vieringen is iedereen wel kom- al of niet lot een kerk beho rend. al of niet officieel tot bet avondmaal toegelaten'. L2at iedere lezer nu eens zijn kerk boekje nemen en achterin heit .For mulier om het Heilig Avondmaal te houden' opzoeken. In het slot van de 7e a'inea van s-enoeind formu lier zal hij tussen haakjes geplaatst lezen; .welke Christus alleen voor zijn gelovigen verordineerd heeft'. Hieruit blijkt duidelijk dat alleen gelovigen aan het avondmaal mo gen deelnemen. Ben oprecht geloof fs niet alleen een zeker weten of kennis, waardoor ik alles voor waarachtig houd, dat ons God m Zijn Woord heeft geopenbaard, maar ook een zeker vertrouwen, dat de Heilige Geest door het Evangelie in mijn hart werkt dat, niet alleen an deren, maar ook mij vergeving der zonden, eeuwige gerechtigheid en za ligheid van God geschonken zij, uit louter genade, alleen om de ver diensten van Christus (zie Ca techismus zondag 7, vraag en ant woord 23). Hieruit blijkt mijns in- zieus duidelijk dat avoaidmaalgam- Sers gelovigen moeten zijn, voldoein- i'cathechetlsch onderwijs moeten foebben genoten, geregeld aan de kerkdiensten moeten deelnemen en door een rechtzinnige kerkeraad tot de avondmaalsvieringen zijn toege laten. Zonder levend geloof, zonder voldoende kennis van de heilige Schrift en de geloofsleer en zonder bjfde tot God en de naaste, begrijpt men mets enheeft men er ook niets aan. Het is dan ook dwaasheid om iedereen lot het avondmaal tuit te nodigen!!! Deze afkeurenswaardige avondmaalsvieringen worden in de Nieuwe kerk gehouden en geleid door ds Brummolkamp en ds Rin- kema. Laat nu echter niemand denken, dat de avondmaalsvieringen, zoals die in de overige wiijkgemeenten worden gehouden" naar Gods Woord geschie den. De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente van Middel burg heeft besloten, dat vóór de avondmaalsviering aanvangt, wordt meegedeeld dat aanwezigen uit an dere kerkgemeenschappen, die in hun eigen kerk gerechtig zijn aan 'de avondmaalsviering deel te ne men, ook tot de viering van het avondmaal worden, uitgenodigd. Het is mij beleend dat in de Outmoetings- kerk ds Kronenburg op die wijze lidmaten van andere kerken uitno digt. In andere wijkgemeenten zal het wel op gelijke wijze plaats heb ben. Dit betekent dus ook date vrij- zangen tot de Heilige Dis in recht zinnige wijkgemeenten aan tafel kunnen gaan. Ook hieruit blijkt dat met de voorwaarde dat alleen schriftgelovigen met voldoende ken nis van de geloofsleer der kerk toe gang hebben, de hand wordt gelicht. Ner't-ns kan men blijkbaar in de Middelburgse heivorrrwie gemeen te meer naar behoren avondmaal vieren, Ik vraag mij dan ook af, of de hervormde gemeente van Mid delburg niet een valse gemeente ge noemd moet worden. Volgens arti kel 27 van de Nederlandse -geloofs belijdenis wordt onder een valse kerk verstaan een kerk die zich en near ordinanties meer macht en au toriteit toeschrijft dan het Woord wis. Zoals uit de kerkorde, die achter in het hervormd kerkboek je aanwezig is. blijkt, uit artikel X sub. 2, dat de Nederlandse Ge loofsbelijdenis tot de belijdenisge schriften van de hei-vormde kerk behoort. Wat een afval! Land. land, land, hoort des Heren Woord. Het s teoe te ju.'ohen dat wordt ge streefd dat de belangstelling voor avondmaalsviering vermeeirdert. fit bereikt men niet, zoals we za gen, door iedereen maar toegang te geven. Het catechetisch onderwijs moet worden verbeterd, de gemeente moet worden Ingeprent dait dage- u-A,Saaa?- -LaJö1 Ulit de Eiibel ge-lezen wordt, bii de schriftlezingen in de iSimo de kerkgangers in hun bijbel meelezen, de predikant moet daartoe voldoende tijd aan de ge meente geven het schriftgedeelte op hn.ïwi C1i boveria' moet scli rif- tuurtijk worden gepreekt over zon- sehiiirMllï'dve,roOying, genade, het schuiddelgend offer van Jezus, de S S23 levens CJ1 des verd erfs en Si J- ®euwiS oordeel op de jong- ïnLwF' k,an men goede avonS- ^sgangens krijgen, C. A. P. Minderlioud Langevielesingel 40, Middelburg Desgevraagd gaf ds T. Rm- »,J,e",VG™d Predikant te Middelburg, hierop het vol gende commentaar; L51? lc beginnen stel ik dankbaar vast dat er in onze oagen een hernieuwde aan- dacht is voor het avondmaal. D.t tegen de achtergrond van V1''J algemene verwaarlo- die, bij velen ook nu vaak sche berichten naar de bedoe- nlaliia11 Chmtus inderdaad plaats door mensen die in Hem zoferi^L A u..cht: wie doet miu dils luj nuets to Hem voor' £L,b-ijbel ^?gt da,n 00k if ïrit. t\ fsiraF s wie geloofde er niet' moest men wel eens meer ex- avlSdmfrnaTSpreken OV6r het en mL^oegTt^ den? eg6!aten mogen wor- LDaa'lb^ k°mt dat wij meer - STLW inaien' dat hft uitzondenngs- 7-, v-elhcht daa -elaton met aanonsis om ten aan de door dPnhet kuanen- Geeft ^ftnJhede°Le^ehï0e^ ktbta, iets betekent nf geloof no? al ook onconventionele) wijze iets is gaan betekenen zich helemaal niet kunnen vinden in die speciale vorm van het belijdenis doen in deze of ge ne kerk? Moet die dan wel als voorwaarde worden ge steld I We hebben vaak gezegd dat aan de avondmaalsviering een grondige catechetisch? voor bereiding moest vooraf gaan. Wonderlijk genoeg werd er echter ;n dïe (belijdenis)ca techisatie vaak nauwelijks over het avondmaal gesproken. Men sprak over de leer der kerk maar legde van daaruit slechts sporadisch een wezen lijke banc! niet de avondmaals viering. Gevolg: velen namen éénmaal deel en daar bleef het bij. Vandaar weer vra gen: a. moet je theoretisch wel zo haarfijn weiten wat het allemaal betekent om ge zegend avondmaal te kunnen vieren? en b. zou er niet om gekeerd en dan in een groter betrokkenheid op ae onder werpen een stuk eathe- chese kunnen groeien vanuit de avondmaalsviering? Zo ging het to elk geval in het joodse volk, waartoe Christus behoorde. 5 Tegen de achtergrond van deze overwegingen nodiigen de wijkkerkeraaen van de Nieu we Kerk gaarne u allen tot de viering. Op 1 februari en 1 maart om 19 uur in de Nieuwe Kerk in een bijzonde re vormgeving. Op 8 februari na de gewone morgendienst in de Nieuwe Kerk, dus om on geveer 11 uur. Ouderen jongeren, lidmaten en niet- lidmaten, hervormd dan wel tot een ander- of geen kerk genootschap behorend. Als •u met de Heer en zijn gemeente te maken wilt heb ben. De jeugd en de Amerikanen Toen mijn vrouw en ik op de avond van 13 januari via de tv naar het programma .Studio-Anno' keken en luisterden, hebben we weer genoten van onze bevrijding 25 jaar geleden. Met ontroering zagen we Hare Majes teit, wijlen koningin Wilhelmina, voet aan wal zetten. We zagen prinses Margriet voor de le maal uit het vliegtuig komen en prinses Juliana met prins Bernard, na 5 lange jaren weer terug. Dit ter inleiding. Naar aanleiding van deze historische tijd, wilde ik me graag tot de jeugd van tegenwoordigö wenden. Tegenwoor dig is het mode om protesten, mee tings, vergaderingen, optochten, de monstraties enz. te houden. Vooral de Amerikanen en him president moeten het ontgelden. Nu wilde ik van deze gelegenheid gebruik maken de jeugd tot overdenking te verzoe ken. Honderdduizenden va-n hun 'jeugd zijn gesneuveld. Vele tiendui zenden zwaargewond of vermist. Al deze dappere soldaten hebben dit ge daan om vele bezette landen de vrij heid te geven. Is het nu mogelijk uw on-genoegen te uiten? Voeg daarbij dat die zelfde Amerikanen ervoor •d hebben dat ons land zo gauw lijk weer werd opgebouwd (Mar shall-plan). De ouderen, onder wie ik mezelf met mijn 4S jaar mag rekenen waren toen erg dankbaar. Onze vrij heid hadden we terrug; ons democra tisch bestel kon weer op gang komen en met zijn allen hebben we ons best. gedaan de wonden te helen. Met een machtige inspanning door groot en klein hebben we bereikt dat ons land weer een zekere welvaart tege moet gning. Persoonlijk ben ik over tuigd, dat u allen hetzelfde gedaan zou hebben. Ik denk hierbij aam de geweldige hulpvaardigheid, getoond na de watersnood in februari 1953. Graag zou ik daarom willen verzoe ken: kijk, luister en lees over de oorlog en de bevrijding. Vraag ge rust aan ouderen wat ze voelden toen de geallieerde legers ons land be vrijdden. Ik ben ervan overtuigd dat u milder over onze vrienden ,de Ame rikanen' zult denken. A. P. C. Snoeien, Nagelenburgsingel 39, Oost-Souburg (gem. Vlissingen) Geref. Bond in Herv. Kerk Regelmatig organiseert de afdeling va.n de gereformeerde bond in de hei-vormde kerk te Yerseke, lezingen. Velen vragen zich af wat nu eigen lijk de geref. bond in de hervorm de kerk is, vandaar de volgende toe lichting. De gerei', bond tot verbrei ding én verdediging van de waar heid m de hei-vormde kerk is opge richt in 1906 als tegenwicht tegen allerlei opkomende veranderingen in de leer dor kerk. Meer dan 300 pre dikanten worden tot de bond gere kend. Wat de kerkgangers betreft kan zeker eenderde gedeelte van de hervormde kerk tol de bond worden gerekend. De bond wil geen splitsing binnen de kerk, ook geen afscheiding van de kerk. Ze eist alleen een prediking naar schrift en belijdenis, wait vol komen in overeenstemming .is met de huidige kerkorde, zie art. 10 (in gehoorzaamheid aan heilige schrift en in gemeenschap met de belijde nis der anderen). De geref. zenclings- bond verricht gezegende arbeid op de zendingsvelden van Kemja en Ce lebes en evangelisatie-arbeid m de grote steden van eigen land. Wilt u meer van het doel en streven van de geref. bond weten, bezoek dan eens een of meer van deze avonden, of stelt u zich in verbinding met het bestuur van de afdeling ter plaat- Brand in Goes Zaterdagnamiddag brandde er aan de Ooslsmgel te Goes een woonhuis zo volledig en met zo grote snel heid af. dait er letterlijk niets gered kon worden. Mijn huis (door slechts één ander belendend pand van de vuurhaard gescheiden) liep, door dat er vrijwel geen wind was, geen direct gevaar, al. heeft het er, voor de brandweer arriveerde, wel even hachelijk voorgestaan. Na dit alles vain begin tot eind van zeer nabij beschouwd te hebben, zou ik gaarne de navolgende woorden van erkentelijkheid willen neerschrijven: 1. Voor het even rustige als resolute optreden van de politie, die doeltref fende maatregelen nam om de baan voor de brandweer vrij te houden; 2. voor tie volmaakte routine van de zeer snel aanwezige vrijwillige brand weer (onder wii vele jonderen), een routine die zeker voor die van vak lieden miet onderdeed; 3. voor het voortreffelijke materiaal waarover de gemeente Goes beschikt voor deze altijd plotselinr opkomende noodsituatie. Het lijkt me dat boven staand in een tijd waarin overheids instanties nogal eens worden aange vallen, op zijn plaats is. F. van Dijk, Goes. Girzien in de PZC van 22 dezer over het parkeerverbod bij de Kloveniers doelen, wat gevaarlijk zou zijn voor het verkeer, hoewel daar toch be hoorlijk ruimte :s, Is 'het misschien méér dat geparkeerde voertuigen niet bij dat gebouw horen? Maar men kan toch to 1970 niet meer mid deleeuws leven. Als het getij verloopt moet men de bakens toch verzetten Zou het niet beter voor onze stad zijn om de. in de zomer ook niet zulke fnsse grachten, met spoed Le dem pen? Daarmee zijn ook nieuwe weer in oude stijl te bouwen bruggen over bodig. die voor deze tijd veel te ar- beidintensief zijn: dit geldt ook voor gebouwen, die enorm- kapitaal investeringen vergen. Men had dan ruimte en goedkope pairkeerplaatsen to het centrum van de stad, wat al leen maar de welvaart en onder meei de bevordering van het toer is ine zou zijn, die toch we) eigens eerst hun vervoermiddel moeten kunnen pair- keren voordat ze de stad kunnen be zoeken. In de toekomst zal dat belangrijker zijn dan een beetje historische ge bouwen of grachten, want een stad zonder parkeerruimte wordt toch een dode stad. A. P. Verhuist, Middelburg. Valse oecumene Als protestant heb ik met instem ming het Lezers Schrijven In de PZC van donderdag 22 januari gele zen van de heer J. Bitter u>iit Gc over de veel besproken oecumene. Het is een schrijven, waar mijns ziens weinig of niets aan toe te voe gen is. Zowel rooms-katholieken als niet op een zekere onverschilligheid of vrijzinnigheid, maar -.vel op recht- zinnighead. "Het was een stukje, dat uil het hart van verscheidene lezers was gegrepen, C. Kleinepier, Wolphaartsöijk. BURGEMEESTER VOOR GOES Onderwijs- benoemingen De heer J. T. B. Eggink is voor het tijdvak van 1 augustus 1969 tot en met 31 juli 1970 benoemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de rijksscholen gemeenschap Petrus Hondius' te Ter- neuzen. Mevrouw J. Macheels-Da- niëlse werd voor hetzelfde tijdvak be noemd tol lerares .in tijdelijke dienst aan de rijksscholengemeenschap .Schel- demond' te Vlissingen. VLISSINGEN Er wordt hord gewerkt aan de nieuwe fabriek voor Pechiney Nederland in Vlis- singen-Oost. Sinds enkele dagen is men bezig tijdelijke opslaglood sen te bouwen, die tevens gaan dienen als werkplaats. Lezing over Luctor I in Zeeuws dialect' Vrijdagmiddag, 30 januari, om half 3, houdt de heer Bervoets uit Goes voor de oudere inwoners van Middelburg een voordracht onder de titel .Humor in Zeeuws dialect'. Dat gebeurt in de bo venzaal van het dienstencentrum ,Het Schuttershof'. Bondsconsulent J. Vink van KVB voor VMC .Ondernemen is een spel' 'inkomen. In 1900 bijvoorbeeld, werd ge- mïddeld 87 procent van het inkomen aan I eerste levensbehoeften besteed, 9 pro- cent ging naar de belasting en over I bleef 4 procent. In 1965 VLISSINGEN Ongeveer dertig leden I pectievelijk 54, 19 en 27 procent, van de Vlissingse middenstand waren heer Vink stelde in dit dat res- D0 dinsdagavond naar de bijeenkomst van j dat bet de Vlissingse middenstandscentrale ge-i<l°or 'erband verder ikmanschap was verdrongen - "11e kwaliteiten. om op de halve en hele onwaarheden van de heer Vervest in te gaan. Toch moet het mij van het hairt, dat ik- bang ben dat de meeste handleke- ningenzetters meit dezelfde of nog ge ringere kennis van feiten te werk zijn gegaan. - Reeds eerder werd door het. comité gesuggereerd, dat de burgemeester van Goes door de raad naar huis zou zijn gestuurd, terwijl naar mijn memng dé simpele aanvaarding van de herindeling hiertoe de aanleiding is geweest. Dat tijdens de .hearing' van de commissaris van de koningin door de nieuwe en niet de oude. raad van Goes bepaalde wensen zijn ken baar gemaakt lijkt mij volkomen normaal. Daarvoor werd deze hearing immens belegd. Wat daar is gezegcT, is mij nie/t bekend, maar misschien zijn daar de zwakke kanten van de heer I-luber, en wie is volmaakt, wél belïoht. Zou dat dan aanleiding ge weest kunnen zijn om zo kort voor de herindeling het ontslag, aan de heer Huber aan te zeggen als door de loco-burgemeester Prins wordt ge zegd. Dat de ontwikkeling van Goes gedurende de ambtstermijn van bur gemeester Huber aan zijn inspanning alleen te danken zou zijn, lijkt mij schromelijk overdreven. Wanneer dé wethouders, die met hem het college van b en w vormden, daaraan inder daad niet hebben bijgedragen, komt het mij vreemd voor dat dezelfde schijnbaar goed geïnformeerde hand tekeningen zettende kiezers hiervan niet op" de hoogte waren ten tijde vam de raadsverkiezingen en hun mis noegen daarover niet op de diverse door de politieke partijen belegde openbare vergaderingen hebben ken baar gemaakt. Daarentegen kan ik me voorstellen dat raadsleden, en wethouders in het bijzonder, die ge jan-en met een burgemeester te maken hebben gehad, béter over zijn kwaliteiten als burgemeester- kunnen oordelen dan één der 18.000 inwoners van een gemeente als Goes. Daarom kan de heer Prins mijn inziens te recht twijfelen aan de .waarde van de handtekeningen. Dat de vreemde gang van zaken bij het wel. zonder sollicitatie, benoemen van burgemeesters van Reimerswaal en Kapelle, en het, na open sollicita tie benoemen van de burgemeesters van Borsele en Goes, geheel voor rekening komt van minister Beer- ntok, schijnt aan uw aandacht te zijn ontsnapt. Dat de heer Huber daar liet .slachtoffer' van is gewor den, hoeft de heer Prins zich naar mijn mening niet aan te trekken, nog minder bij een eventuele herbe noeming van de heer Huber tot bur gemeester van Goes daaraan conse quenties verbinden: hij was niet al leen op de hearing. Zeeuwse taalrelicten (overblijfselen) uit de Ka rolingische en na-karolingische tijd, dus voor het jaar 1000, voortlevend tot in onze tijd, zijn een boeiend onderwerp. Vooral als we letten op de vnsselende geografische en historische aspec ten die de eilandenarchipel in de Scheldemonden te zien geeft. In net rijdschrift Taal en TongvaL 1969, afl. 3-4, heeft dr Ha. C. M. Ghijsen een poging gewaagd een Zeeuwse term te bezien in verband met de historiscne achtergrond in de vroege middeleeu wen. Deze cerm is baomesse (baemesse) en zijn samenstellingen waarbij de nadruk komt te liggen op achtergronden in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en de eilanden Bewester-Schelde of we-1 mid den Zeeland. Tn Zeeuwsch-Vlaanderen, aldus mej. Ghijsen is het be grip baomesse als St-Bavo-mis (1 oktober) een historische term, maar in de betekenis van herfst een nog levend woord met tal rijke samenstellingen. Baomesse-kermesse is in westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen nog goed bekend, maar'de plaats van viering concen treert zich in Groede, op de eerste woensdag van oktober. Gebrui ken m verband met de pacht en wisseling van dienst zijn verdwe nen, maar men eet nog altijd paptaorten en tot voor kort was deze feestdag ook de dag van familiebezoek. Wat de Zeeuwse ei landen betreft, met een duidelijke concentratie op Walcheren, komt het begrip baemesse in de betekenis van herfst voor. Tot in deze eeuw hield de St-Bavomis verband met de dienstwisseltog van boerenknechts en -meiden op de eerste donderdag van oktober on der de naam Liesjesmark-t of Liesjesdag. Er is een aantoonbaar ver band met de uitbreiding van grondbezit van de Gentse- St-Baafs-ab- dij en de St-Ba.vomis, maar in een niet voor de hand Liggende volgor de namelijk eerst op Walcheren en daarna in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is Verhulst geweest die in zijn uitvoerige dissertatie de his torische gang van het grondbezit van deze abdij, gesticht in.het tweede kwart van de 7e eeuw, heeft uiteengezet. Tot in de'10e eeuw vormden de goederen op Walcheren en de Bevelanden het voornaam ste bezit gedacht m het kader van onze provincie. In de eerste helft van de lie eeuw neemt het bezit in Zeeuwsch-Vlaanderen, mede als ge%-ctg van bedijkingen, zo aanzienlijk toe dait van een verleg ging van het zwaartepunt kan worden gesproken. Die verschuiving hield verband met de plundertochten der Vikings en eetn complex van doorbraken en watervloeden dat midden Zeeland heeft geteis terd: Walcheren was voortaan duidelijk van de Bevelanden geschei den. Een pog'ing van keizer Otto n, die in 976 een oorkonde uitvaar digde, om de St-Baafsabdij in haar oude goederen over de Honte te herstellen. Liep op niets uit. Sinds de tweede helft van de twaalfde eeuw gaan de Uisteneiënscrs van de Vlaamse abdij Ter Doest op moderne wijze hun grondbezit op Zuid-Beveland exploiteren uit baten dat door inpolderingen aanzienlijk werd uitgebreid. De nieuwe datum voor de pacht en de dienstwisseltog is dan niet meer Sf-Bavomis maar St-Maarten (11 november) De gewoonten verbon den aan de St-Bavomis gingen, los van de herdenking van de hei lige, een eigen leven leiden; voor Walcheren tot in onze tijd toe. Hetzelfde geldt voor Zuid-Beveland maar dan ten opzichte van St- Maarten. St-Joosland, deel van de heerlijkheid 's-Heer-Arendsker- ke, bleef St-Maarten getrouw ook toen het begin vorige eeuw aan Walcheren werd gehecht Door de gebiedsuitbreiding van de ab dijen Duinen en Ter Doest in Zeeuwsch-Vlaanderen gaat ook hier geleidelijk St.-Maarten de Boamesse als feestdag en datum van pacht en dienstwisseltog vervangen, met een uitzondering dan te Groede waar iverblijfselen van de baomesse-kermesse zich tot heden hebben gehandhaafd. komen, dié gehouden werd in hotel .Mid-1 £,e koopkracht zal la in de toekomst sterk toenemen degem' te Vlissingen. Daar sprak de heer J. Vink, bondsconsulent van het koninklijk verbond van ondernemers over enkele facetten in het midden- standsbedryfsleven. Hij kreeg het woord nadat de voorzitter van de centrale, de heer G. F. Karstanje enkele zakelijke mededelingen had gedaan. De heer Vink stelde dat het vrijwel een onmogelijke taak was voor de onder nemer om alles te doen, wat hij als ondernemer behoorde te doen. ,Men zegt wel dat ondernemen een spel is vanwege het winst of verlies-element dat mee speelt' aldus de heer Vink. .Men moet echter wel weten welke spelregels men bij dat spel in acht nemen moet om geen verliezer te worden'. alle waarschijn lijkheid in de toekomst sterk toenemen en de werktijden worden korter, wat be tekent dat meer artikelen voor de re. creatieve sector kunnen worden afgezet. Omdat veel vrouwen een baan gaan nemen zal de markt voor elektrische huishoudelijke apparaten toenemen. Maar ook de koopfrequentie wordt klei ner. Men zal niet dagelijks meer een bezoek brengen aan de kruidenier. Met dat alles moet het midden- en klein- winkelbedrijf terdege rekening houden. De ondernemer zal de problemen niet meer alleen af kunnen. Het grootwinkel bedrijf weet vele adviseurs achter zich. Die adviseurs zijn echter evenzeer nod:g voor het midden- en kleinbedrijf. Met Ja nadruk onderstreepte de heer Vink het Als regels kent ae ondernemer, so re, w de Hij ide heer Vink, interne en externe .spel- -- - regels'. De spreker ging daarbij nader in op de externe regels, die de onder. nemer van buitenaf worden gesteld. Hij dacht in dit verband aan maatregelen van de overheid, wetgeving, lonen, re gels van plaatselijke aard zoals sanering van de binnenstad en verkeersmaatre gelen. ,U kunt die regels als onder nemer niet individueel veranderen', stel de de heer Vink voorts, ,maar als col lectivum maakt u wel een kans'. ,SEfi" er op dat ïrf 1966 het centraal instituut daaibij nader voor midden- en kleinbedrijf te Amster- ,Als individu is de ondernemer aange wezen op individuele informatie. Daar voor zijn consulenten nodig, waarvan ik er één hen', zo zei de heer Vink. Markt ADVERTENTIE) Bij de deftige Nederlandse families duurde het,even. Ze zagen de mini rok het eerst bij de dochters van hun tuinlieden en vonden het maar ordinair. Het idee om een stuk kaas met de vingers - stel je voor! - beet te pakken was ondenkbaar. Maar ja, de nieuwe tijd was niet te stuiten. Al gauw waagden hun eigen dochters zich aan de minirok. Toen wandelden hun zoons 'savonds; binnen met een forse reep kaas in de vingers. Nu ziet men in Wassenaar douairières met tweed boven de knie en diplomaten met kaas uit de vuist. We willen niet zeggen dat alle klasseverschillen verdwenen zijn. Maar de kaas- verschillen zeer zeker. Vervolgens wees de heer Vink erop dat er .eclatante verschillen zijn in de spelregels vroeger en die van nu: blijkbaar zijn de regels waar een on dernemer zich aan te houden heeft van zeer flexibele aard'. Nu hebben we te maken met een afzet- cconomie en het grote probleem is ge worden: hoe raken wjj onze produkfen kwjjt. ,De markt, het afzetgebied, is be langrijker voor ons geworden dan de produktiemiddelen; een produktiemiddel is zo opgebouwd, maar dat is met een afzetgebied niet het geval', stelde de spreker. .Het is nu de tijd dat gehele markten worden opengebroken: ae chips is ge boren uit markt-onderzoek.' "De heer Vink wees er op dat de presentatie van de artikelen in groten mate is veran derd. Een ondernemer dient zich af tc vragen wie zijn mijn afnemers en daar zijn presentatie van de artikelen op af te stemmen. Hierbij stelde de spreker de omwenteling op het reclamegebied aan de orde. Er wordt nu veel rneer dan vroeger munt geslagen uit allerlei bij komstige eigenschappen van artikelen. De spreker haalde daarbij het voorbeeld aan van het recreatie-argument bij de aanschaf van een auto. De klant wordt meer en meer psygologisch benaderd, aldus de heer Vink. Vakmanschap Ie spreker een bisto- a de besteding van het HOEK -De oprichting van de Sport raad Hoek is dinsdagavond een feit ge worden tijdens een vergadering die ge leid werd door waarnemend burgemees ter J. van der Peyl. Ook de beide wet houders, de heren J. D. A. Haak en L. M. Jansen waren aanwezig. De heer Van der Peyl gaf een uiteenzetting over het doel en streven van de sportraad aan de vertegenwoordigers van de elf geno digde verenigingen. In het bestuur hebben zitting gekregen de heren H. Assies (voetbal): A. L. de Groote (voetbal): J. Faas (tennis): L. .C Fermont (gymnastiek!; J. Peters (volley); A. ran de Water (badminton): P. Elve (hengelen); mevrouw A. du Bois-De Zeeuw (zwemmen): J. van de Waal (zeilen) en J. A. van der Lijcke (wielrennen). Nadat het college van b en w zich had teruggetrokken vergader de de sportraad voor de eerste maal. Tijdens deze evrgadertog werden de be stuursfuncties verdeeld. Voorzitter werd de heer H. Assies, vice-voorzitter de heer A. van de Water en secretaris- enningmeester de heer L. C -Fermont. >e heer J. Faas werd benoemd als af gevaardigde voor het oranje-comité. De voorzitter zal toetreden tot de sport raad van groot-Ter neuzen. De soortve- renigingen in Hoek tellen samen 750 ac tieve leden. Hoge scores solisten Piet Mol en Jan Meliefste BLADEL De Zeeuwse solisten Piet Mol (euphonium) en Jan Meliefste, (ba riton), respectievelijk afkomstig uit 's-H-Arendskerke en Middelburg hebben met werken van Mozart en Bellini hoge scores behaald op het zondag gehouden solistenconcours te Bladel. Jurylid was de componist Henk Lijnschooten. Hij kende Piet Mol het hoogst aantal punten toe 56 met lof voor zijn solo-spel. Jan Meliefste kreeg 55,5 punt met lof voor zijn solistisch optreden. Voor hun duet ,Duo de la Norma' var Brllini kregen de beide solisten nog eens 55 lunten met lof. tie. die voor het runnen van een zaak nodig is. Ook was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Monumentenlijst in raadsvergadering De gemeenteraad van Mt->Iaartensdijk komt morgenochtend, vrijdag, om tien uur in openbare vergadering bijeen. Aan de orde komt onder meer een voorstel van b en w om adhesie te betuigen aan een bezwaarschrift van het bestuur van de coöperatieve raiffeisenbank tegen de plaatsing van twee panden op de mo numentenlijst. Het betreft hier, aldus b en w, in feite twee bouwvallen, die niet meer geres taureerd kunnen worden en die in de huidige staat het marktbeeld ten zeerste ontsieren. .Aangezien de in het geding zijnde ruines niet binnen een beschermd stads- of dorpsgezicht in dc zin van le wet zijn gelegen is ons college bo- •endien van mening, dat de verklaring ■an'de minister aan het bestuur van de coöperatieve raiffeisenbank, dat hij be reid is het verlenen vam een sloopver gunning alsnog in overweging te nemen wanneer de plannen voor het ter plaatse nieuw te bouwen pand ter beoordeling worden voorgelegd'en dit nieuwe bouw plan op dit bijzondere punt goed past, een aangelegenheid betreft, waarvan de beoordeling in eerste instantie behoort tot de taak van het gemeentebestuur, waaraan toch in de woningwet het wel standstoezicht is opgedragen. De plaat sing op de lijst kan-er bovendien slechts toe leiden, dat de huidige situatie zal blijven voortbestaan', aldus b en w. In de vergadering van morgen komen verder aan de orde twee subsidieaan- vragem, een voorstel tot verpachting van een perceel landbouwgrond aan de heer J. de Rijke, een voorstel tot aan koop van de panden Laaistraat 14 en Blauwstraat 3 en 18 woningwetwonin gen. Kringbijeenkomst KVO De kring Zuid-Beveland van de KVO hield dézer dagen in "net gebouw .De Jeugdhoeve' te 's-Heerenhoek haar bij eenkomst onder leiding van de kring voorzitster mevrouw M. Smits-de Win ter. Op deze avond, waarvoor een grote belangstelling was, werd een mode show van zelfgemaakte japonnen ge houden en tevens werd de uitslag van de naaiwedstrijd bekendgemaakt. Me vrouw J. de Wtoter-Goense «van de af deling 's-Heerenhoek behaale de eerste prijs en mevrouw C. Knuit-Boonman van de afdeling Hetokenszand kwam in aanmerking voor de tweede prijs. Me vrouw Boonman-de Thije van de afde ling Ovezande werd eerste van de gro tere maten. Deze drie dames zullen op 26 februari as. in Tilburg mededingen naar de titel .Naaldprinses'. De eerste prijs van de bloembollenwedstrijd ging naar mejuffrouw Rijk. van de afdeling Lewedorp. Tenslotte werd de uitslag bekendgemaakt voor het maken van een collage eri daarvoor kreeg de afdeling 's-Heerenhoek de primeur (le prijs). Het was voor de dames van" de KVO weer een geslaagde avond. Prachtig resultaat Biafra-hulp De reeds gemelde collecte in Zoutelamde voor Biafra (ruim ƒ2100) is door nage komen giften en nog enkele acties ge stegen tot 2S00. Het comité wil dit geld nu overmaken aan de stichting .Terre des Hommes'. Dit bedrag is na melijk nodig om een Biafraons kind gedurende een jaar te begeleiden. Het verblijf van een kind in Gabon kost namelijk 2800. Via de stichting zal Zoutelande nu een foto me', levens- .idend pianist was de musicus en j beschrijving ontvangen van dat kind, dirigent Jaap Boon uit Goes. waarvoor de collecte is overgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9