Willemstad wil snel over de Volkerakdam Vliegveld Noord-Sloe s* ,Boter-oorlog' dreigt in Hulst Actiecomité fruitteelt schrijft organisaties BURGEMEESTER J. H. REINDERS: ,WE LATEN ONS NIET AFSCHEPEN' HET MOET OOK PROVISORISCH MOGELIJK ZIJN *111 Argument Lichtpuntje VLISSINGEN WAS POOSJE EEN FONTEIN' RIJKER RESTANTEN VERKOOP S TEXTIEL DIEFSTAL VAN ROOKGEREI DOOR KAPOTTE RUIT Inwonertal Goes steeg met 265 Zangeres is ziek ZVU-C0NCERTEN MARIE-CÉCILE UITGESTELD.... Man valt 3V2 meter door lichtkoepel Caféhouder verkoopt Rama als lokmiddel MR J. F. G. SCHLINGEMANN IS LIJSTAANVOERDER VAN DE VVD Treinverkeer op route naar Zeeland vertraagd Kloetinge kreeg er 101 inwoners bij DONDERDAG 29 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (GPD) Burgemeester J. H. Reinders (42)) hamert de wekelijkse vergadering met zijn beide wethouders plus secretaris af, pakt een aanwijsstok en vat post bij de platen hard board, waarop kaarten zijn vastgeprikt. De dagelijkse zaken van de oude vestingstad aan het Hollandsch Diep kunnen even wachten nu een spoedeisend probleem de gemeenteraad tot twee moties heeft geïn spireerd. Laat niemand den ken, dat Willemstad zich met een kluitje in het riet laat sturen. Vooral rijkswater staat niet. Omstreeks mei-juni is de weg over de Volkerakdam gereed. Maar pas eind dit iaar mag er verkeer over heen. Rijkswaterstaat vindt dat do capaciteit van het provinciale wc- ffeimet in westelijk Brabant veel Ie gering is om deze zomer do verkeersdrukte te kunnen verwer ken. Bovendien komt de aanlsui- ting van de weg over de dam met ile autoweg Rotterdam-Viissingen via de deltaroute (op het Helle- gatsnlein) niet op tijd gereed. In Willemstad is dat besluit hard aangekomen. Het gemeentebe stuur wil er niet aan. Burgemees ter Rehders: .Willemstad heeft al tijd aan het uiteinde van de we reld gelegen. Nu er binnenkort een goede verbinding met Rotter dam klaar komt. moet er zo snel mogelijk gebruik van worden ge maakt. Minister Bakker heeft ge zegd, dat de openstelling van de dam moeilijkheden zal geven. Ik ontken die niet; maar ze zijn een taak ran de minister'. De wegen In de Brabantse Westhoek zijn slecht, bochtig en smal. Onge schikt in elk geval om de ver keersstroom na opening vam de Volkerakdam op te vangen. Des- WILLEMSTAD Voor zichzelf sprekende borden bij de toegangen van de Volkerakdam. ondanks wil de raad van Wil lemstad. dat de daan opengaat op de dag, dat het wegdek is vol tooid. Het laat hem koud, dat daarvoor een provisorische T-krui- 1 met de wegen op het Helle- Bij de staten van Noord-Brabant ligt een motie van Willemstad op tafel: liet dringend verzoek van Willemstad de grootste spoed te malven met de aanleg van aan sluitende wegen. De staten-gene- raal hebben er ook een ont vangen: een zelfde verzoek om haast te maken met de Zoomweg, dè toekomsbige snelle verbinding tussen Rotterdam en Antwerpen. In zijn werkkamer oefent burge meester Reinders voor het gesprek dat hij binnenkort heeft met de vaste kamercommissie voor ver keer en waterstaat: .Willemstad staat op de drempel van de ont sluiting. Na een eeuwenlang iso lement trappelen we van ongeduld. Over de dam is het een half uur rijden naar de Coolsingel in Rot terdam. via de oude weg over de Moerdijk een uur. Er is ook een belangrijk psychologisch effect. De bevolking heeft hier jarenlang tn een vesting gewoond. Dat laat zijn sporen na. Opening van de dam heeft tot gevolg, dat Willem stad wordt opgenomen in de mo derne ontwikkeling. Het is elke dag opnieuw een marteling die bordjes met .verboden toegang' te moeten ervaren....* Het bezwaar van de smalle wegen aan de Brabantse kant van de Volkerakdam vindt hij reëel. ,Er zijn hier weggetjes waar twee au to's elkaar niet kunnen passeren. Dat vindt hij toch geen reden de openstelling v an de dam te vertra gen: ,We kunnen de verkeers stroom regelen; niet meer politie mannen weliswaar, maar het kan'. Sterk argument voor dit stand punt Is naar zijn mening, dat vol gend jaar liet wegennet nauwelijks zal zijn verbeterd. .De Westhoek Is een van de achtergebleven ge bieden van Brabant en dat wreekt zich nu deze streek onder de in vloed van de Randstad komt. Er moet ineens een achterstand van een kwart eeuw worden ingehaald Intussen wordt al druk illegaal gebruik gemaakt van de dam. 's Morgens en 's avonds gaan ar- beiders en scholieren er met de fiets of brommer overheen. Met de oogluikende toestemming van rijkswaterstaat. In de weekends komen veel jongelui van de ei landen over hel ruwe zandhehaam naair Willemstad, waar het horeca wezen nooit onder het isolement schijnt te hebben geleden. Bur gemeester Reinders is weinig ge lukkig met de verboden (,art. 461) dampassages. ,Er zijn nog geen ongevallen gebeurd. Dat neemt echter niet weg, dat de situatie er gevaarlijk is Personeel van. rijkswaterstaat heeft pogingen gedaan de toegang tot de dam op zaterdag en "zon dag onmogelijk te maken. Ver geefs: maandagmorgen vond het de versperringen van draglines en zuigbuizen aan de kant geschoven. Na de kamercommissie gaat het college van b en w ook nog ltij minister Bakker op bezoek. Van het laatste gesprek verwacht bur gemeester Reinders niet veel. Zijn vrees behelst ,die hotemetoten van rijkswaterstaat, die er wel bij zullen zitten'. Maar er is één klein lichtpuntje. In de jachthaven van Willemstad ligt óók de boot van minister Bakker. (ADVERTENTIE) Donderdag, vrijdag, zaterdag, de laatste opruimingsdagen. VOOR WEGGEEFPRIJZEN VUSMWIO 43 MI0DR8U» :.i: Slot van pagina 1) vLl &,?„inlCTessanl-. - Tar- Si heeft cbar Eeen0e|fw,VVe,lt'u?d' Men Schtingento!u^,eltri>nds uit ^df> - i;gering. Dat ,llc nabije om- <6 S» planner. JftSj pMek™ jjirtl Be aanlegkostpn ,atc kwamen, rJ-Jioamdc eerste deze zogc- u-het Noord-Sloe f non Van het veld in ïï;51») V' "ten Wior de helft iiliw. en kuQ- ven De provin,"e d® de andere helft. tourneer- Voorzitter Hoegen van de beherende stichting is bijzonder content over de onderhandelingen met de NV Na tionaal Vliegtuiigbeheer In Den Haag. Men heeft in deze onderneming een februiker gevonden, die bereid is ge leken de nodige investeringen te doen om het veld een volwaardige accommodatie te bieden en ook eén .internationaal karakter' te geven. Het veld krijgt ook radio en een ra diobaken. er zal brandweermaterieel worden gestationeerd in de vorm van een poederwagen met tractor en de brandstof voorziening voor de vlieg tuigen is in handen gegeven van tic oliemaatschappij van de Exploitatie Maatschappij Soheveningen (EMS). .De taxidienst met het kleine toestel wordt voora] interessant voor bedril- ven in Midden-Zeeland, die haastige mensen naar welke bestemming dan ook moeten overvliegen of snel vi tale onderdelen van installaties en gelijke in huis willen hebben'. E de heer Hoegen. Het toestel Skyservant. dat op de lijn via het vliegveld Noord-Sloe zei 1. Magazijn 2. Lier, voertuigen, etc. 3. Stalling vliegtuigen 4. Bestuurskamer 5. Toiletten 6. Garderobe 7. Entrée 8. Keuken MIDDELBURG De hangar van de Vliegclub Midden-Zeeland, zo als die straks op het- nieuwe vliegveld aan het Veer.se Meer zal verrijzen. VLISSINGEN Bij een brutale in braak Lu de winkel voor rookartikelen van de heer K. aan de Walstraat te Vlissingen werd In de nacht van dins dag op woensdag een buit ter waarde van f 550 in de wacht gesleept. De da der (s) verschafte(n) ziel, toegang tot de zaak door een ruit in te gooien. In der haast werden vier Ronsonaanste- kers. twee tafelaanstekers, acht andere aanstekers, een paar damessigaretten kokers en verschillende pijpen meege- grist. Ook wist men nog honderd gul den kasgeld weg te nemen. De heer K. heeft van deze gewelddadige diefstal niets gemerkt: wel een paar omwonenden, die omstreeks half twee het geluid van glasgerinkel hoorden. GOES Het zielental van de gemeente Goes nam in het afgelopen jaar toe met 265. Dit is een stijging met 1,5 pet. In 1968 groeide de Goese bevolking even wel slechts met ruim 0,4 proeent. Op 31 december 1968 bedroeg het aan- tal inwoners 17631 (S354 mannen en 9277 vrouwen). Dit aantal vermeerder de door geboorte met 302 (150 mannen en 152 vrouwen) en door vestiging met 1304 (586 mannen en 718 vrouwen): het verminderde door overlijden met 225 (109 mannen en 116 vrouwen) en door vertrek met 1116 (507 mannen en 609 vrouwen). Op 31 december 1969 be droeg het inwonertal dus 17896 (8474 mannen en 9422 vrouwen). De jubileumconcerten die Marïe- Cécïle Moerdijk deze week voor de ZVU in Goes zou verzorgen, gaan wegens ziekte van de zangeres niet door. Reeds eerder op de week moest, een concert in Oost- kapelle (Zeehospitium Zonneveld) worden afgelast. Marie-Oëcrle zou woensdag optre den in de Goese tehuizen ,Den Beng' en ,Ter Vaicke' en vandaag donderdag in .Maria Ter weel' en 's avonds in de Prins van Oranje' voor nog mobiele be jaarden. Morgen vrijdag zo zi j een jeugdconcert in Middelburg verzorgen. Ook dit gaat niet door. Alle voorstellingen zullen op een nog vast te stellen latere da tum doorgaan. Inmiddels heeft de eerste vloed van aanvragen voor de extira voor stelling van liet cabaret PePijn (Paul van Vliet), die vanavond om lialf elf in de Middelburgse schouwburg wordt gegeven de ZVU al voor problemen gesteld. Er gingen ïm korte tijd driehon derd kaarten weg zodat er voor de tweede zittingsdag vandaag nog maar een goede 200 reste- VLISSINGEN Woensdagmid dag teas Vlissingen tijdelijk een flinke fontein' rijker tijdens werkzaamheden aan de Paul Kru- gerstraat ter hoogte van de Keer sluisbrug haalde een machinist van een graafmachine een brand- kraan naar boven. De kraan brak af en er ontstond, een flinke fon tein'. Omstreeks half vier had een reparatieploeg van de waterlei dingmaatschappij da watervloed gekeerd. Voor de lagere schooljeugd, die zoals gebruikelijk op woens dagmiddag vrij had. bood de grote hoeveelheid water een on gekende mogelijkheid. Aan het eind van de enigszins aflopende straat werd een pracht, van een stuwmeer gebouwd. De .fontein' is ongeveer twintig minuten in bedrijf geweest. TERNEUZEN Bij een in aanbouw zijnde school in Terneuzen-Zuld is woensdagmiddag een werknemer van het aannemersbedrijf Dura uit Heerlen door een opening voor een lichtkoepel 3,5 meter lager op een betonnen vloer estort. De man. D. Graaf uit Schoon- lijke. was bezig met een zeil het dak af te dekken. Hjj werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Na een onder zoek kon hij naar huis. MARKTHANDELAREN CONTRA MIDDENSTAND ma-campagne bes HULST In Hulst dreigt een oorlog te ontstaan over de verkoopprijzen van Rama-margarine, een produkt van Van z(jn van mening dat een caféhouder en enkele middenstanders in Hulst. -tij en margarine aanzienlijk beneden de verkoopprijs aanbieden aan onze zuider buren. Zij hebben zich zeer verbolgen ge toond en willen de nodige stappen on dernemen om voortzetting te voorko men. Zij hebben onder andere contact gezocht met de economische dienst en Van den Bergh en Jurgens. De betrokken caféhouder meent volle dig in zijn recht te staan. Hij is de Ra- VLISSINGEN Mr ,T. F. G. Sclilinge- niann uit Goes is gekozen tot lijst aanvoerder van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie voor de pro vinciale statenverkiezing in Zeeland. De kamercentrale Middelburg van de WD heeft een vaste ,kop' met zes namen vastgesteld. De overige kandidaten zijn per ldesring verschillend. De volledige lijst ziet er als volgt uit: 1 J. F. Schlingemaam uit Goes; 2 J. Hoekstra uit Oostburg; 3 W. Land heer uit Vlissingen; 4 L. M. Moer- mond uit Dreischor; 5 L. A. M. Elen- baas uit Scherpenisse; mevrouw M. A. van den Boogert-Selhorst uit Mid delburg. Kieering Middelburg: 7 A. Tmanse; 8 mevrouw G. K. Hesselink-Mondria, 9 worden ingezet, is het nieuwste ty pe van de Duitse Dornierfabrieken. Men kan het beschrijven als het kleinste vliegtuig in de grote lucht vaart en het grootste in de kleine luchtvaart. Het is een tweemotorage hoogdekker met plaats voor tien pas sagiers en twee piloten. De lucht reizigers daarin zitten onder de vleu gels en dat garandeert een royaal uitzicht. Het is van de modernste na vigatiemiddelen vooralen en heeft bij de landing een uitloop nodig vam nog geen 200 meter. Na een aantal jan-en van voorbe reiding is het dam nu zover dat ook Midden-Zeeland in het lucht verkeer wordt opgenomen. Nog een paar maanden en het eerste toestel zal zijn eerste start van het vliegveld in het Noord-Sloe maken. KRUININGEN Met een zeer indringende oproep om zich bewust te zjjn van de enorme verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van de fruitteelt, heeft het actiecomité uit de Zeeuwse fruitteelt zich met een schrijven ge richt tot de hoofdbesturen van de drie centrale landbouworganisaties en de XFO. In dit schrijven aan de hoofdbesturen zegt het Zeeuwse actiecomité dat het duidelijk is dat door de oneerlijke concurrentie binnen de EEG, de Nederlandse fruitteelt zal verdwijnen wanneer het niet spoedig maatregelen worden genomen. Met grote nadruk wordt aan de hoofdbesturen van de orga nisaties gevraagd om op te komen voor de gerechtvaardigde eisen van de fruittelers om de voor Nederland nog zo belangrijke gezonde fruitteelt te be houden. De hoofdbesturen krijgen in de brief te horen dat zij de grootste schuld dra gen voor liet verdwijnen van de fruitteelt indien ze niet opkomen voor de rechten van de fruitteelt en de hardwerkende en bekwame ondernemers in deze sector. Gevraagd wordt verder om zich in te zetten voor maatregelen op zeer korte termijn, want wanneer dat niet gebeurt is het te laat. Het actie comité is er vast van overtuigd dat er door gezamenlijke inspanning iets bereikt moet kunnen worden. De brief van het Zeeuwse actiecomité, die is getekend door de heer A. Suy uit Kruiningen, als voorzitter, en M. van Iwaarden uit Schoondijke. als secre taris, besluit met de dringende oproep om te handelen zoals de leden van de organisaties verwachten dat er gehandeld wordt. Brief aan veilingen Tegelijk heeft het Zeeuwse actiecomité een brief gezonden aan alle besturen van de Nederlandse fruitveilingen. Daarbij is gevoegd een afschrift van de brief aan de organisaties. In deze brief aan de veilingen wordt ook opnieuw gewezen op de zeer ernstige toestand in de fruitteelt en op de catastrofale ontwikkeling die zich hier aan het voltrekken is. Gevraagd wordt mee te werken om alle fruittelers van Nederland te bereiken met brieven en circu laires en ook wordt de veilingbesturen gevraagd in eigen gebied groepen van mensen te vormen die mee willen denken en praten over de moeilijkheden in de fruitteelt. liet Zeeuwse actiecomité zegt verder dat het de bedoeling is op 28 februari aanstaande in Utrecht een landelijke vergadering te beleggen om met de actiegroepen uit het gehele land overleg te plegen. Een afschrift van de brief aan de organisaties heeft het Zeeuwse actiecomité gezonden aan de voorzitters en secretarissen van alle Nederlandse NFO- afdelingen en tevens aan de meer dan 300 Nederlandse fruittelers die monde ling of schriftelijk aan het Zeeuwse actiecomité hebben medegedeeld, dat ze ook willen meedoen om op te komen voor de rechten van de fruittelers. H. J. Vader (allen uit Middelburg). Kiesrmg Vlissingen: 7 G. Huizinga; 8 Ch. L. Verhoeven (beiden uit Vlissin gen). Kieskring Zierikzee: 7 mevrouw E. A. de Kud-Bos uit Burgh-Haamstede8 D. de Kaning uit Bruinisse; 9 E. Wage uit Wilhelminadorp; 10 M. K. P-omeijn uit Ouwerkerk1 M. C. Doelman uit Zierikzee; 12 M. J. Steur uit Noord- weUe; 13 G. Timmerman uit Zierikzee; 14 A. Gast uit Brouwershaven; 15 H. J. van de Zamde utt Nieuwerkerk. Kies ruig Tholen7 A. te Pas uit Tho- len; 8 M. v. Dam me uit Sint-Maartens dijk; 9 A. J. Scherpenisse uit Sint- Annaland; 10 mevrouw M. J. Renes- van Geer uit Tholen; 11 A. M. van Engelen uit Oud-Vossemeer; 12 A. A. Rijstenbü uit St-Philipslanö; 13 J. M. Houten uit St-Aimaland. Kieskring Goes: 7 H. C. van der Maas uit Ka.ts; 8 C. W. C. van Beekom uit Goes: 9 mevrouw N. G. Kamps-Visser uit Rilland-Bath; 10 H. G. Jung uit Kloetonge; 11 P. Dekker uit Borssele; 12 J. P. Lindenberg uit 's-Heer Arends- kerke; 13 H. C. de Kater uit Wissen- kerke; 14 P. C. Vette uit Yerseke; 15 A. de Jager uit Nieuwdorp; 16 F. van Hoorn uit Kapelle. Kieskring Sluis: 7 Th. P. Cambier uit Breskens; 8 A. J. Verstraeten uit Oost burg; 9 J. I. Verkruysse uit Schoon dijke; 10 mevrouw W". van Veen-van Lochem; 11 J. Barendregt uit Oost burg; 12 P. A. van der Plas uit Oost burg. Kieskring Hulst: 7 A. C. S. van Breda Vriesman uit Terneuzen: 8 A. H. van der Leex uit Axel; 9 L. F. S. de Meijer uit Sas van Gent; 10 J. D. A. Haak uiit Hoek; 11 H. de Jonge uit Terneuzen; 12 J. C. Vink uit Axel. UTREOHT (ANP) Het treinver keer tussen Rotterdam en Dordrecht is woensdagmiddag enige uren met aan zienlijke vertragingen verlopen nadat kort na twee uur een trein met een motordefect tussen Zwijndrecht en Dordrecht was blijven steken. Het duur de S0 minuten voordat het defecte treinstel kon worden weggesleept. Twee treinen die achter de gestrande trein volgden liepen vertragingen van 70 minuten op en negen andere treinen overschreden de dienstregeling met 15 t.ol 30 minuten. Voorts moesten twee treinen tussen Dordrecht en Rotterdam worden opgeheven. Enkele tegentreinen liepen ooit vertragingen op, omdat eni ge tijd van .verkeerd' spoor gebruik moest worden gemaakt. Tegen vier uur was het treinverkeer weer normaal. In Vlissingen wam alleen de trein van kwart voor vijf ruim een kwartier te laat binnen. nnen als lokmiddel te bevorderen. Over de beschuldiging van de rnarkthandela ren dat hij niet het recht zou hebben om dit produkt in zijn café te verhan delen, zei hij gisteravond: ,Ik heb een grossiersvergunmng, een kleinhandels- vergunning en zelfs een levensmiddelen- vergunning. Die zijn allemaal geregis treerd bij de Kamer van Koophandel, Ik heb de papieren hier allemaal thuis liggem, u kunt zo komen inkijken.' De exploitant beschuldigde overigens van zijn kant de markthandeleren ervan dat zij de Rama nu en dan nog goedkoper op de markt brengen. Veraer zei hij: .Wat moeten die marktkooplui eigen lijk hier in Hulst en waar bemoeien ze zich mee Bij Albert Heyn staat de bo ter bovendien op grote borden aange prijsd en hoe groter de afname is, hoe goedkoper de prijs. Daar wordt ook ge- (fcnoerid. Ik laat me in ieder geval niet in een hoek drukken, laat ze maar ko men. Ik maak er maar weinig winst mee, het is voor mij alleen een lokmid del en al wil ik het voor niks geven, dan moet ik dat nog zelf weten. De vergunning kan ik laten zien.' De Rama gaat in zijn café voor een prijs van 31 Belgische francs van de nand, terwijl de markthandelaren be weren dat deze prijs 2 francs te laag ligt. Zij zijn duidelijk van mening dat de exploitant onbevoegd is, omdat vol- fens nen de Rama-verkoop nooit zon- ermeer aam zijn bedrijf zou kunnen worden gekoppeld. Ook de drankwetin- spectie zouden zij hierover hebben be naderd. De fabrieken Van den Bergh en Jurgens zou zich volgens de laatste verwarde berichten reeds met de zaak bemoeien. De heer A. Korstanje, rijks- middenstandsconsulent voor Zeeland, kon geen concrete gegevens meedelen over een eventuele prijsbinding in de boter zaterdagsmiddags op de markt bij de bussen wordt verkocht. Daar wordt 30 frame gevraagd en zo zijn ze ai duii- zende kilo's kwijt geraakt. En wat denkt u in andere winkels van die ze gels: is dat geen korting soms? Nee, ik hou m'n poot stijf en ze kunnen al lemaal komen kijken. En bovendien: wat doen die markthandelaren de hore ca voor een concurrentie aan. Hun wa gens staan soms vol met drankkisten.' TIJDELIJKE SECRETARISSEN EN ONTVANGERS BENOEMD TERNEUZEN In Zeeuwsch-Viaan- deren zijn gisteren (woensdag) de tijde lijk secretarissen en de ambtenaren, belast met het ontvangerschap, be noemd. Zij zullen met ingang van 1 april aanstaande de dag waarop de herindeling van gemeenten van kracht wordt tot het tijdstip waarop de nieuwe raden de definitieve functionaris sen hebben benoemd, de betreffende za ken waarnemen. Benoemd werden de volgende functionarissen: Oostburg, P. J. I. Verhage (Cadzand) secretaris, J. Hoekstra (Oostburg) ontvanger: Sas van Gent. G. A. van den Hemel Sas van Gent) secretaris, M. C. Bombelljn (Phi lippine) ontvanger; Axel. P. G. van de Bosse (Axel) secretaris, C Sraies (Axel) ontvanger; Terneuzen, A. J. van Pagee (Terneuzen) secretaris. P. D. de Zeeuw (Terneuzen) ontvanger: Honte- nisse, F. P. de Waal (Hontenisse) se cretaris, A. G. Sponselee Vogelwaarde) ontvanger; Hulst. F. E. Francken (St- Jansteen) secretaris, G. A, F. D'Hont (Hulst) ontvanger. In Aardenbuvg ert Sluis blijft de toestand als voorheen. KLOETINGE Het zielental van de gemeente Kloetinge nam in het afge lopen jaar toe met 101 (ruim 4,1 pet). Op 31 december 1968 bedroee het aantal ingezetenen 2461 (1236 mannen en 1225 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 42 20 mannen en 22 vrou wen) en door vestiging met 236 (115 mannen en 121 vrouwen); het vermin derde door overlijden met 23 (12 man nen en 11 -.Touwen) en door vertrek met 154 73 mannen en 81 vrouwen). Op 31 december 1969 bedroeg het inwo nertal dus 2562 (1286 mannen en 1278 vrouwen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7