VAN BEVEREN: GELD KAN TOPVOETBALLER ALLEEN IN HET BUITENLAND VERDIENEN mijn volgende pakje is weer caballero Zeeuwse 2e klasser ontmoeten koplopers In hef betaald gaaf men over lijken voetbal Vastberaden beslissen Geen visum voor Ashe Handgeld. Vieze handel Spanje bovenaan want die smaakt nu eenmaal anders dan andere Elf interlands ZEGE 0KKER "Er is nu Cassis van SiSi" "Cassis van wie?" "Cassis vanSiSi!" ONTWIKKELING SPRINTRECORD ONTWIKKELING VAN HET 3 KM WERELDRECORD: MINUUT SNELLER Bridgedrive voor slachtoffers in voormalig Biafra Fles-bridgeteam in halve fraaie Nevobo naar 50.080 leden DONDERDAG 29 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (GPD) Toen Sparta's doelman Jan van Beveren onlangs met tien andere representanten van Necr- lands voetbalelite de grasmat van het Wembley-stadion betrad, besefte hij, dat hem mogelijk de belangrijkste wedstrijd van zijn hele carrière te wachten stond. ,Nog nooit ben ik zó ge spannen geweest als voor deze wedstrijd', zegt hij er nu van. .Op de middag vóór het duel tegen de Engelsen ben Ik van tafel weggelopen, ik kon geen hap meer door mijn keel krijgen. Ik ben naar mijn kamer gegaan en heb daar de radio keihard aangezet. De wist dat ik 's avonds een heel goede beurt moest maken. Mijn internationale reputatie stond immers op het spel'. Met die laatste opmerking is meteen de primaire drijf veer van Van Beverens eerzucht aangeduid: hij wilde op die regenachtige woensdagavond in Engeland via briljante ver richtingen naar de gunsten dingen van de kapitaalkrachtigste clubs in het buitenland. in Engeland zo goed is gelukt, die wedstrijd best wel eens de basis kunnen vormen voor mijn verdere loopbaan. Ja. ik héb ook al gehoord dat bet Franse sportblad ,1'Equüpe' lovend over mij heeft geschreven. Kijk, die dingen kunnen erg belangrijk zijn. Zo had ilc er ook op gehoopt, dat Ne derland in de voorronden voor .Mexi co' tegen landen als Italië of Spanje moest spelen. Wij kwamen nu uit te twee Oosteuropese landen en daar word je natuurlijk niet veel wijzer van.' Jan van Beveren kwam tijdens de laatste transferperiode in liet brand punt van de belangstelling te staan, toen hij trachtte zijn driejarig con tract, (lat aan liet einde van het hui dige seizoen afloopt, bij Sparta te verbreken. ,Ajax bood acht ton voor mij. Sparta dat mij voor drie mille van Emmen overnam, zou dus 797.000 gulden aan deze transactie hebben overgehouden. Ook voor mij was een overgang naar Ajax in financieel op zicht natuurlijk erg interessant. Maar Sparta hield vast aan liet contract dat- ik ondertekende toen ik 18 jaar was en nog nauwelijks wist wat er in het betaalde voetbal te koop is.' ,Ik hen eens aan het cijferen gesla gen', zegt hij, ,en kwam toen tot de slotsom dat je in Nederland van de voetballerij nooit rijk zult worden. De Nederlandse topvoeïballer verdient ge middeld zoiets van zestig mille. Cruijff zal daar misschien nog iets hoven zit ten. Stel nu dat je je tien jaar lang in de top weet te handhaven. Dan heb je dus bruto zes ton verdiend. Maar nu komt het: 2,5 ton kun je meteen naar de belasting sjouwen. Voorle vensonderhoud reken ik zoiets van twee ton. Dan houd je dus 1,5 ton over. Maar je wilt ook wel eens een aulo kopen en waarschijnlijk heb je ook nog wel andere kosten die hoog oplopen, dus wat schiet je er uitein delijk mee op? Ik schat het niet meer dan honderdduizend gulden. En daar heb je dan tien jaar lang zwaar voor in de zenuwen gezeten, want het valt tenslotte piet mee om al die tijd in de top te blijven meedraaien.' Van Beveren heeft toen zelfs nog even met een proces gedreigd, rniaa-r Ajax voelde daar niets voor, bevreesd ais het was, dat de eigen vedette Jo- han Crnijff dezelfde wegen zou gaan bewandelen. Br kwam tenslotte een compromis uit de bus: Van Beveren bleef met salarisverhoging bij Sparta en Ajax kreeg een optïe op de klasse- rijkste doelman van Nederland. .Ga vk naar een buitenlandse olub, dan krijg ik in ieder geval zo'n twee tot drie ton handgeld, dat los staat van de vaak erg hoge salarissen en pre mies. Bovendien is de belastingdruk dn een land als Spanje niet zo waanzin nig zwaar als in Nederland. Dat laat ste punt is nog wel het belangrijkste. rü 'aim uciiaiui,Lc cc Het kan natuurlijk allemaal erg te- de™ bus' Van'"Bever en genvallen, maar normaal gesprokenn isveiteinc Hl SpM» öe" 8 «"Wt ja,lT men. Kejk maar naar de Duitser Hel- mulh Haller die zich in Italië schat rijk heeft gevoetbald. En waarom zou je het laten als je er de talenten voor hebt?' Van Beveren (hij noemt zich intro vert. maar is in het gesprek uiterst openhartig) geeft collega .Johan Crnijff dan ook groot gelijk, dat hij met alle. geweld bij Ajax weg wil. ,Cruijff zit er hetzelfde voor. Die jon gen moet hier weg. In het buitenland kan hij veel meer verdienen. Het was misschien niet verstandig om de zaak vlak voor een competitiewedstrijd op de spits te drijven, maar ilc kan het me wel goed voorstellen waarom hij Van Beveren is niet ontevreden met zija huidige salaris, maar hij blijft ontstemd over de gebeurtenissen van Afgelopen zomer. Zijn teleurstelling mondt uit in keiharde conclusies: ,In het betaalde voetbal gaat men over lijken. Het As een vleze .handel. .Maar hij is er de man niet naar om zich door de manipulaties van zijn brood heren te laten ontmoedigen. Door fi nanciële schade wijs geworden, heeft veriig gemaakt om aan het einde van dit seizoen alsnog naar Ajax te ver trekken. ,Het is immers veel gemak kelijker', zegt hij, ,om via Sparta naar het buitenland te komen dan via Ajax. Komt er bij Sparta een club aanklop pen met een bod van een miljoen, dan valt het niet mee om dat af te slaan, want dat zou betekenen dat de cliub mij een jaair jaarsalaris van een ton moet garanderen. Voor Spairta da dat een groot probleem, voor Ajax in veel mindere mate. Ajax zal dus al gauw meer geld voor je gaan vragen dan Sparta zal durven doen. En het is na tuurlijk maar helemaal de vraag of een buitenlandse club op zo'n hoge vraagprijs van Ajax zal ingaan. Dat is voor mij dus het grote risi co als ik naar Ajax zou vertrekken: ik kom er niet meer zo gemakkelijk weg. Daarom zou ik het liefst maar meteen naar het buitenland willen gaan. Spanje staat bovenaan mijn ver langlijstje, als daar tenminste de gren zen open gaan voor buitenlandse voet ballers. Als mijn buitenlandse plannen niet gerealiseerd kunnen worden, zou ik wel bij Sparta willen blijven. De sfeer is opperbest, ondanks de matige resultaten. Pas als ik elders in Ne derland veel meer kan verdienen, wil ik wel weg. Maar als het verschil niet meer dan tienduizend gulden bedraagt, blijf ik liever bij Sparta. Van Beveren prefereert overigens niet alleen om financiële redenen liet prof voetbal in het buitenland. .Zoals er in de Nederlandse voetballerij wordt ge werkt, is natuurlijk waardeloos', zegt hij. ,Ik ben een groot voorstander van ijzeren discipline. Een voetballer die zich serieus op een wedstrijd wil voor- ADVERTENTIE bereiden, moet bijna de hele week in een trainingskamp verblijven, zoals in Italië gebeurt. Voor je vrouw is dat natuurlijk een ellendige tijd, maar je voetbalt tenslotte maar een kort deel van je leven. Bij Sparta ben ik full- prof. Maar wat gebeurt er? Ik hoef maar 9 uur per week te trainen. Voor de rest ben ilc vrij. Dat is natuurlijk fout, want het gevolg is dat je gaat lanterfanten.' Dat gedwongen luieren is niets voor Van Beveren. De prikkel die er van de .straggle for life' uitgaat is hem aangenaam. Vandaar misschien dat hij op zo'n jeugdige leeftijd al zoveel be reikte. Hij was amper adhtbien en nog feen jaar bij Sparta dn dienst, toen et reeds tot de leiding doordrong dat het aan hem een nog betere doelman zou hebben dan aan Doesburg, die aan het einde van het seizoen '66-'67 dan ook prompt werd overgedaan aan PSV. Van Beveren- ,De spelers hebben we) even raar opgekeken. Tenslotte was Doesburg al een hele tijd vaste keus. Maar het was duidelijk dat een van ons twee moest vertrekken. Ook heb ik tegen het bestuur gezegd: ,Als Doesburg weggaat, is alles okay Ik kon overigens uitstekend met Pimi opschieten. Later, na een competitie wedstrijd tussen Feijenoord en Spar ta, hoorde ilc dat Eddy Pïeters Graaf land over mij had gezegd, dat ilc me nog helemaal moest waarmaken. denk dat hij '111 kneep, mij als bedreiging zag, awnt hij stond t< nog in het Nederlands elftal. Dat een extra stimulans voor mij. De dacht bij mezelf: Nu zal ik het ook nog voor jou bewijzen.' In november '67 kreeg Van Beveren van KesSler de eerste kans in Oranje' Tegen Rusland debuteerde hij op in drukwekkende wijze. Sindsdien heeft hij nog elf interlands gespeeld Kess- ler zei (en zegt) over" hem: ,Hij is van wereldklasse.' In het Nederlands elftal hoefde Van Beveren in acht wedstrijden geen doelpunten toe te staan. In de resterende vier duels moes hij zevenmaal wijken. Dat zijn opmer kelijk fraaie .cijfers'. Van Beveren daarover: ,Dat is natuurlijk vooral te danken aan dat geweldige diuo dat voor mij staat: Israël - Eykenibroek. Walj hebben trouwens toch veel klas- sespelors dn Nederland. Cruijff is de beste, hoewel ilc een Kei- zer-in-vorm prefereer. We leunen te gen de top. Voor mij was het dan ook niet zo'n grote verrassing dat Feijenoord AC Milan pakte. Het is doodzonde dat wij Mexico niet hebben gehaald. In de thuiswedstrijd tegen ulgarije hadden wij de punten moe ten pakken. In een beslissingsrondc hadden wij de beste kansen gehad.' Jan van Beveren In actie tijdens van zijn elf interlandwedstrijden. Natuurlijk heeft Van Beveren in zijn nog maar korte sportieve carrière ook .downs' gekend. Zo kwam hij vooral tijdens hefe-Vorige seizoen vaak dn conflict met Sparta's gewezen trainer Wiel Coerver. Van Beveren over hem: ,Een enorme vak- man. zoals er maar weinig in Europa rondlopen. Maar hij had veel fouten. Hij was vooraJl veel te emotioneel. Ook haid hij voortdurend kritiek op je spel. Dat gaa-t tegenstaan. Toen ilc eens een schouderblessure had, zei hij dat ik saboteerde om op die manier te bewijzen dat Sparta niet zonder mij kon. Dat is natuurlijk dwaas. Ik AUCKLAND (AP) Op de tweede dag van de eerste ronde van het Ben son and Hedges internationaal ten nistoernooi in Auckland heeft dn hel herenenkelspel Tom Okker de Ca nadees Peter Arwash verslagen met 6-4, 6-4, 6-3. De vastberadenheid waarmee •Jan van Beveren (21 de afgelo pen vijf jaar op belangrijke mo menten zélf de beslissingen nam, loopt als een rode draad door zijn levensverhaal. ,ln mijn ania- teurtyd bij Emmen werd mij door Go Ahead een contract aangeboden. Hoewel mgn vader mij adviseerde erop in te gaan, tekende ik niet, omdat ik de fi nanciële voorwaarden niet gun stig vond.' Van Beveren typeert zichzelf dan ook uitstekend als hij stelt: ,Ja, ik ben eigengereid. Maar wat wil je? Als voetballer ben ik al heel gauw gaan beseffen, dat je jezelf moet waarmaken. Niemand zal je daarbij helpen. Van anderen hoef je nu eenmaal niets te verwachten: ze zullen je het liefst een schop nageven als ze daarvoor de kans krij gen.' ,Toen ik indertijd Emmen de rug toekeerde en naar Botterdam vertrok, zei bijna iedereen iin het noorden: ,Ach, dat wordt toch niks.' Alleen de terreinknecht bij Emmen zei tegen me: .Binnen vier jaar sta jij in het Neder lands elftal.' Dat zal ik nooit vergeten. Mijn broer Wil stond erbij en zei nog: ,We zullen het onthouden.' Bij mijn debuut in het Nederlands elftal, ruim een jaar later, dacht ik bij mezelf: nu heb ik alle pessimisten te pakken. Toen ik daarna in Em men lcwain, bogen de mensen als knipmessen. Ze dachten zelcer: die is zó beleend geworden, dat hij ons wel niet meer zal willen groeten.' ,Ze zeggen wel dat ik een lasti ge jongen ben. Als ik onrecht vaardig behandeld word, is dat inderdaad het geval. In het sei zoen '65-'66 werd Emmen ama teurkampioen van Nederland. Ik stond ook in dat elftal. Het daar opvolgende seizoen liep ik een blessure op. Toen die genezen was, werd ik in het tweede elf tal opgesteld. Ilc weet niet waar om. Misschien dat er sprake was van enige rancune, omdat mijn broer inmiddels naar Sparta was vertrokken. Hoe dam ook: ik accepteerde een dergelijke be handeling niet en bedankte als lid. Ik hoorde nog, dat ze mij voor de eerstvolgende wedstrijd opeens weer wél in het eerst?- team hadden opgesteld, maar toen hoefde het voor mij al niet meer. Ik ging naar Rotterdam. 0 Op de bonnefooi.' In Rotterdam is van Beveren Amsterdammer van origtne inmiddels volledig geacclimati seerd. ,Tk heb laug in Emmen gewoond', zegt hy, ,niaar ik voel me nu toch een echte wester ling.' MIDDELBURG ALs er zaterdag in de landelijke voetbalcompetitie einde lijk weer eens gespeeld zou kunnen worden betekent dit, (lat zowel De Meeuwen als Arnemuiden in de 2e klas B voor hete vuren komen te staan, want de huidige nummers 1 en 2 op de ranglijst zijn de tegenstanders van de Zeeuwse tweede klassers. De Meeuwen heeft het bijzonder lastig want men maakt de reis naar Noordwïjk, tot heden nog steeds ongeslagen lijstaan- \oerder. Het zou van overdreven op timisme getuigen als wij De Meeuwen ook maar enige kans op winst zou den toekennen. Alles wat er meer uit- Sinds 1929, toen Hooftman op 8 februari in Heiloo tot 47,0 seconden kwam, is het Nederlands record veertienmaal verbeterd door negen ryders. In eenenveertig jaar werd het record met 7,4 seconden omlaag ge haald. De ontwikkeling van het Nederlandse record is: 47.0 Hooftman Heiloo 8- 2-29 46.6' Hooftman Rotterdam 8-12-33 46,3 Van de Eist Assen 2- 2-54 45,9 Gerard Maarse Kralingen 9- 2-54 45.8 W.im de Graaff Assen 29-12-61 43,3 Klaas Renes Amsterdam 10- 3-62 43.2 Henk van der Grift Amsterdam 10- 3-62 42,3 Klaas Renes Deventer 13-12-63 42,1 Ard Schenk Amsterdam 2- 1-65 41.7 Afd Schenk Deventer 6- 1-68 4=1.6 Ard Schenk Heerenveen 21-12-68 41.1 Ard Schenk Deventer 15- 2-69 40,8 Peter Nottet Deventer 15- 2-69 40.0 Ard Schenk c Inzeil 1- 3-69 39.6 Jan Bazen Oort. d'Ampezzo 27- 1-70 Voor de aanvang van het seizoen 1969-1970 ls het voorschrift, De ontwikkeling van liet wereldrecord op de 8000 meter is: 5.19,2 Clas Thunberg (Finland) Davos 1932 5.00.6 Clas Thunberg (Finland) Davos 1933 5.00,3 Simon Heiden (Nederland) Davos 1933 4.59,8 Dolf van der Scheer (Nederland) Davos 1933 4,59.2 Hans Engnestangen (Noorwegen) Davos 1933 4.59,1 Michael Stakrud (Noorwegen) Davos 1933 4.49,6 Ivar Ballangrud (Noonvegn) Davos 1935 4.45,7 Ake Seyffarth (Zweden) Davos 1942 4.45,0 Wim van der Voort (Nederland) Davos 1953 4.41,6 Kees Broekman (Nederland) Davos 1953 4.40,2 Anton Huiskes (Nederland) Davos 1953 4.33,9 Knut Johannessen (Noorwegen) Toensberg 1963 4.33,0 Ivar Eriksen (Noorwegen) Oslo 1963 4.27.6 Jonny Nilsson (Zweden) Tolga 1963 4.27,3 Ants Antsson (Rusland) Oslo 1964 4.26,8 Rudi Liebrechts (Nederland) Oslo 1965 4.26,2 Ard Schenk (Nederland) Inzeil 1966 4.21,9 Kees Verkerk (Nederland) Inzeil 1967 4.18,4 Ard Schenk (Nederland) Inzeil 1967 4.17,5 Fred Anton Maier (Noorw.) Inzeil 1968 4.17.4 Dag Fornaess (Noorwegen) Cortina d'Ampezzo 1969 4.16,4 Jan Bols (Nederland) Cortina d'Ampezzo 1970 komt dan een nederlaag zou verras send goed zijn. Voor Arnemuiden liggen de papie ren tegen nummer 2 van de ranglijst Zwart Wit '28 wait gunstiger. In Rot terdam bevochten de Zeeuwen des tijds een puntenverdeling. De bezoe kers hebben tot heden- nog geen enkele uitwedstrijd verloren en het zal Arne muiden heel wat moeite kosten om daarin verandering te brengen, maar het behoort wel tot de mogelijkheden. In de 3e klas speelt Tenieuzense Boys een thuiswedstrijd tegen Sleeuwïjk. De uitslag van dit duel is niet alleen voor de Boys, maar ook voor AZVV van het grootste belang. Als de thuis club zou weten te winnen en de kans daarop is zeker aanwezig dan kan wat afstand worden genomen van de fatale plaats. In liet andere geval belandt men echter op de voorlaatste plaats. Rode lantaarndrager AZVV zal met weinig kans op succes bij Krab- bendijke op bezoek gaan. want in Axel won laatstgenoemde destijds al met In de 4e kias B start Yerseke met de beate kansen in de thuiswedstrijd te gen Wissenkerke. MUIS moet in staat zijn om Chrislandia zijn laatste kansje te ontnemen, te -meer omdat de St.- Annalanders zich zullen willen revan cheren voor de enige nederlaag die hen in Heyringen door deze ploeg werd toegebracht. Smerdiek is duide lijk favoriet in de abrljd tegen het be zoekende Nieuwlamd en dat geLdt ook voor Hoek dat het tegen de andere de gradatiekandidaat, Veere, moet opne men en iets goed heeft t? maken na de nederlaag in Veere. Kapelle krijgt be zoek van Kloetinge dat zeker zal trachten om de op eigen veld tegen deze tegenstander geleden nederlaag te wreken. 2e klas B: Barencjrecht - Excelsior M, Zwaluwen - HBSS, RVVH - De Zwer ver, Noordwijk - De Meeuwen, Ter Leede - CSVD, Arnemuiden - Zwart Wit '28 (14.30). 3e klas: Terneuzense Boys I Sleeu wïjk (15.15), Noad '32 - Dinteloord, BVC '54 - Roda Bos, Krabbendijke - AZVV (15.15), Good Luck - Woud- richem. 4e klas B: Yerseke - Wissenkerke (15.00), WHS - Chrislandia (15.15), Smerdiek"- Nieuwland (15.15), Hoek- Veere (15.15), Kapelle - Kloetinge (15.15). V LISSINGEN ^Woensdag 4 fe bruari as zal in de grote zaal van Britannia' in Vlïssïngen een bridge drive worden gehouden, waarvan de gehele opbrengst ten goede zal ko men van het comité voor hulp aan do oorlogsslachtoffers in Biafra. Doordat de directie van Britannia de zaal belangeloos ter beschikking heeft gesteld en doordat de prijzen zullen bestaan uit taarten en cakes, ge maakt door de deelnemende leden van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen. kan inderdaad het gehele inleggeld van 5.- per persoon" voor het gestelde doel worden gereser veerd. De wedstrijd vangt aan om half acht. De indeling van de bnd- fers geschiedt volgens loting. In een rief heeft de bridgeclub van de or ganiserende Nederlandse vereniging van huisvrouwen, afdeling Vlissirigen, een beroep gedaan op de besturen van alle bridgevereniglngen in Vlissingen, Middelburg en Goes de leden op te wekken deel te nemen aan deze drive, teneinde verzekerd te zijn van een maximale deelneming. BREDA Op-de in Breda gehouden kwart-finale om de Martini bridge- cup. wist het herenteam Jansse-De Rijeke van bridgeclub de VHssingse Fles zich door een overwinninz te plaatsen voor de halve finale, die in Utrecht zal worden gespeeld, het team De Bert van dezelfde vereni ging kwam met een totaal van 176 punten 3 punten te kort om in de halve finale te worden geplaatst. KAAPSTAD (AI') De Amerikaan se tennisser Arthur Ashe is woens dag door de Zuidafrikaanse regering een inreisvisum geweigerd. zegt de ZuicL gering, dat Ashe wel in Zuid-Afrika zal mogen spelen als lid van een da- vis-cup ploeg. DEN HAAG (ANP) De Neder landse volleyhalbond (NEVOBO) heeft woensdag zijn 50.000ste lid ingeschre ven. Het is de achttienjarige C. Krijgsman, die zich als lid heeft aan gemeld bij Sparta-Hygica in Mïddeï- Het 50.000e lid wordt op 7 februari in de sporthal de Vliegermolen in Voorburg, waar dan een districtstoer- nooi wordt gehouden gehuldigd. Sinds 1960, toen de NEVOBÖ 23.04 l ieden tel de. is het ledental via 32.105 in 1965 ruim verdubbeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 15