PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AKKOORD IN EEG OVER MONETAIRE BIJSTAND Groeiproces Middelburg zet door; 1970 brengt concrete resultaten Roolvink hoopt op herstel overleg IN BIAFRA NOG LANG HONGER Wilson wil nieuw deelgenootschap met Amerikanen Koffiebars weren Ambonese jongens STATEN GARANT VOOR MlUARD DOLLAR DUBCEK IN ANKARA Hulpverlening zal onvoldoende blijken Bijzondere verhouding' Vandaag in de krant- VERDWIJNT HULP SPOORLOOS? FIRMA BIEDT 100 MILJOEN AAN SLACHTOFFERS VAN S0FTEN0N Meer interesse bi i beleggers Vrouw en Vaticaan 213e jaargang 22 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELBU RGSE, VLISS1NG SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN IV. 4e Kok. 0 Abonn.prIJ» J 6.05 pil miann, ol 1 I. 2078/3169, idv. 6248). Coi>, Grolt Mirkl 2 ngezondcn mededelingen 2l/a Uriel. Alle Dinsdag 27 januari 1970 Tegenstrijdigheden in mini en maxi Pagina 6 Inzake wet op de loonvorming DEN HAAG (ANP) Minister B, Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid hoopt dat de we gen en middelen zullen kunnen ivordeii gevonden tot herstel van liet overleg met de Stichting van de Arbeid inzake de wet op de loonvorming. In d» memorie van antwoord aan de eer ste kamer omtrent dut wetsontwerp heeft 'hfl zich bereid verklaard daartoe alles te doen dat redelijkerwijze van hem ma" worden verwacht. De bewindsman eedt in de memorie een uiteenzetting' over de totstandkoming van het wets ontwerp. waarbij hij het vrijwel nuatvie me advies van de Stichting van de Ar- texl van 23 november 1967 heeft ge- ro!»d .Minister Roolvink betreurt het dat"de overeenstemming, welke binnen de stichting over het nieuwe stelsel van loonvorming na langdurig en diep gaand intern overleg in het bedrijfsle ven was bereikt, na verloop van betrek kelijk korte tijd niet meer aanwezig bleek te zijn. De regering ging er br de voorbereiding van het wetsontwerp van uit dat het bedrijfsleven erkende, dat het instru ment der onverbindendve-rkla/ring in de wettelijke regeling niet zou kunnen wor den gemist. Beerip heeft de minister voor de op vatting van veel eerste-kamerleden, die de"voorkeur gegeven zouden heb ben aan schorsing van de beraad slaging tijdens de behandeling van (Zie slot pagina 6 kolom 3) ALMELO fGPD) De Almelose kof fiebars .Puntje Rood' en ,Elckerlijc' zijn sinds hrt afgelopen weekeinde gesloten voor Ambonnese jongens. Aan de in gangsdeuren hangl een bordje met de volgende tekst: .Puntje Rood' en Elelcer üjc' zijn met toestemming van de Wier- dense wijkraad van Ambonnezen geslo ten voor Anilionnesc jongens. .Meisjes mogen dus wel naar binnen. De groep die niet welkom meer is be staat voornamelijk uit lts'ers uit Wier den die vorige week moeilijkheden heb ben veroorzaakt in .Elckerhjc'. Ze heb- wete inboedel daar vernield. ANKARA, PRAAG (AFP, RTR, DPA) De nieuwe Tsjechoslovvaakse am bassadeur in Turkije Alexander Dubcek, heeft na zijn aankomst op het vliegveld van Ankara niet de gelegenheid gekre- f;eu een kopje Turkse koffie te drinken, iet traditionele welkom voor buiten landse gasten. Zijn aankomst werd een chaotische gebeurtenis door de grote aantallen fotografen en verslaggevers, die de ex-seeretaris van de Tsjeehoslo- r.aakse communistische partij omringden. Evenals tijdens zijn Tussenlanding in Istanboel wilde. Dubcek geen vragen van journalisten beantwoorden. Dubcek werd verwelkomd door een ver tegenwoordiger van het Turkse minis terie van buitenlandse zaken, vertegen woordigers van de Tsjechoslowaakse ambassade en de ambassadeurs van de Sowjet-Unie. Polen, Roemenië, Honga rije en Bulgarije. Gevolgd door zijn vrouw baande Dubcek zich moeizaam een weg naar de auto, die hem naar de ambassade bracht. Volgens welingelichte bronnen in Praag heeft Dubcek ontslag aangevraagd als lid van het centraal comité van de par tij, zijn enige overgebleven politieke functie. Hij zou echter opnneuw hard nekkig geweigerd hebben zelfkritiek uit te oefenen, en toe te geven dat de in vasie van de landen van het Warschau pact gerechtvaardigd was vanwege de gebreken van zijn beleid. ISTANBOEL De voormalige Tsjechoslowaakse partijsecretaris Alexander Dubcek middenbij aankomst in Turkije. BRUSSEL (ANP) De Europese ministerraad heeft maandag in Brussel besloten tot een systeem van wederzijdse monetaire bijstand dat automatisch in werking treedt als een lid-staat in monetaire moei lijkheden komt. Samen stellen de staten zich in eerste instantie ga rant voor een miljard dollar. Later kan dat oplopen tot twee miljard dollar. Het syteem is vorig jaar voorgesteld door de Europese commissaris Barre en later uitgewerkt door de gouverneurs van de centrale banken. De ministers hebben de gouverneurs verzocht het ak koord op korte termijn te ondertekenen en in werking te laten treden. Er zal geen fonds worden gevormd, maar de landen verplichten zich een staat die daarom vraagt, monetair te helpen. De verplichting heeft de vol gende verdeelsleutel: Frankrijk en Duitsland ieder 300 mil joen, Italië 200 miljoen, Nederland en België ieder 100 miljoen dollar. De hulp loopt over maximaal drie maanden. Tij dens deze periode vinden consultaties plaats en eventueel kan de in moeilijk heden verkerende staalt dan verdere bij stand krijgen. Er is in Brussel wel geaarzeld over het besluit. Overwogen werd of niet beter gewacht kon worden op een rapport over de economische ontwik keling op middellange termijn na melijk voor de jaren 70 tot '75. Men heeft zich over die aarzeling toch heengezet. Besloten is wel dat de Europese commissie zo'n rapport in de herfst van dit jaar moet uitbren gen. Er zullen bijzonderheden in moeten staan over de te volgen economische po litiek van de zes en er moeten doel stellingen omtrent de groei van het na- WAARNEMER VAN DE VN RAPPORTEERT: LAGOS .Nigeria zal nog maan denlang te kampen krijgen met van armoede en honger stervende mensen in de heroverde oost-pro vincie. Het Nigcriaanse Rode Kruis en andere hulpverleningsor ganisaties mogen dan nog zo liun best doen, hun werk zal onvol doende blijken te zijn. Bïafra lijdt honger: het heeft geen geld om voedsel te kopen en het kan niet wachten met eten tot de volgende oogst op het veld staat'. Deze en andere beschuldigingen zijn gis- NEW YORK (REUTER) Pre mier Wilson van Engeland heeft maandag vóór zijn vertrek naar de VS in een toespraak een nieuw soort deelgenootschap tussen En geland en de VS voorgesteld, ge richt op het oplossen van maat schappelijke en menselijke vraag stukken in de jaren zeventig. Mnfc0mvfefnd,e; dat de uitdrukking ,bij- Kg» betrelilring' gebruikt placht te kk'onho? Brits-Amerikaanse aan- samen te vatten. Maar een Mrfoi riat» S"ku'üg' met haar uit de uitde t«a £e. 5 ^betekenissen, raakte 'lae tod. Het Britse volk bood de Ame rikanen thans een nieuw soort .bijzon dere verhouding' aan. voortspruitend uit een gemeenschappelijke vastbesloten heid, elkaar te helpen en samen te gaan met anderen bij het aanpakken van ur gente vraagstukken van maatschappe lijke aard en die waarmee de steden te kampen hebben. Zinspelend op de gesprekken die hij met Nixon zal voeren, zei Wilson, dat deze week niet gesproken zal worden over de organisatie van machtsgroeperingen, maar de organisatie van maatschappe lijke krachten voor de mobilisatie van maatschappelijke hulpbronnen ter over winning van maatschappelijke euvelen. Suiker 2li" land 0 Januari weer vrij (pag. 3). Wapens boRreidIDT?J!-ri Nlxon van de vs is (pag. 3) wapens te leveren Ambtswoning £?1SDffi!,RasE toeft SS "at «stae- raSS to'OTieeaterswoning IPPS toe ton (Pag. 4) Binnen- en buitenlands nieuws: pag/1, 3 en 6. Zeeuws nieuws: pag. 2, i en 5. Sport: pag. 7. Radio-tvpag, 9, Financieel nieuws: pag. 11. Nigeria Sprekende over internationale kwes ties, plaatste Wilson Nigeria voorop bij de wereld-prolilemen, waaronder (Zie slot pag. 3 kol. 2) teren (maandag) openbaar gemaakt in een rapport, opgesteld door de verte genwoordiger van de Verenigde Naties, brigade-generaal Said Oeddin Khan. Khan stelt zich volledig achter de alar merende verslagen van de internationa le pers, die vorige week het oorlogsge bied heeft bezocht. De VN-waairnemer, die van 17 tot 23 ja nuari het voormalige Biafra doorkruis te. schrijft in zijn rapport ook over het VER KADE EN BUSSINK: 15.000 SNIJKOEKEN UIT ROULATIE De fabrieken van Verkade in Zaandam en van Bussink in Deventer hebben, in overleg niet de keuringsdiensten van waren" in .Amsterdam, Alkmaar en Zutphen bekendgemaakt, dat een partij snijkoeken van deze fabrieken minder geschikt is voor consumptie. Het eten van deze koek veroorzaakt een gevoel van misselijkheid, dat ns ongeveer vier uur voorhij is. Overi gens heeft het eten van de koek, voor zover bekend, geen ernstige gevolgen. Het gaat om een in de fabriek te Deven ter vlak voor Kerstmis gemaakte par tij van ongeveer 15.000 stuks, die, voor zover ze van een Verkadeivikkel is voorzien, de code 954 draagt en in een wikkel van Bussink de code 53. De koeken die zich nog in depots be vonden, zijn door de fabrieken terug genomen. verder is aan winkeliers verzocht eventueel met de genoemde codes gemerkte koeken terug te den aan de fabriek. Bij enige keuringsdiensten van waren in het land waren meldingen binnen gekomen van mensen die na het ge bruik van de koek misselijk waren geworden, onder meer werden enkele tientallen personeelsleden van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam onwel nadat ze de koek hadden ge bruikt. De directie van Verkade deelt mee. dat een en ander het gevolg is van een fout in de samenstelling van een bij derden betrokken grondstof. Met koeken die een andere code dan de genoemde dragen is niets aan de hand. ongedisciplineerde gedrag van federale troepen, met name in de ver-afgelegen gebieden. Hij spreekt van wangedrag, .ondanks het feit dat hoofdofficieren nauwlettend toezien op het gedrag van hun ondergeschikten en, waar nodig strenge straffen uitdelen.' Volgens het rapport zijn op zijn mamst twee solda ten geeëxecuteerd wegens roof; één ernstig verwond bij het ondergaan - an straf en veel soldaten in het openbaar gegeseld. Khan geeft echter toe, dat van systematische moord geen sprake is, maar wél bevestigt hij de berichten over verkrachting van vrouwen. Khans rapport is ongetwijfeld het meest uitgesproken inzake de Biafraanse kwes tie. Er worden in het rapport ook voor beelden genoemd: ,op zekere dag zag het Nigeriaanse Rode Kruis kans in een bepaalde streek 18.000 mensen te voorzien van een kopje sojameel. Daar mee was het beschikbare voedsel voor die dag op en dat betekenende dat on geveer 980.000 hongerlijdende Biafra- nen in het gebied in kwestie die dag niet aan voedsel konden worden gehol pen.' Verwacht wordt dat Nigeria niet bij zonder veel aandacht aan het rap port van generaal Khan zal beste den. In een overheidsuilzending via Zie slot pag. 3 kol. 1) tionale produkt en prijsontwikkelingen in worden geschetst. Men wil daarmee voorkomen dat de economische ontwik keling van de zes lid-staten teveel uit een zou gaan lopen en daardoor moei lijkheden zou veroorzaken. De ministeiTaad heeft maandag tevens een systeem van overleg vastgesteld, dait vooraf moet gaan aan nationale be slissingen inzake economische en con juncturele politiek. Vorig jaar heeft men hiermee al ervaring opgedaan, met na me in de periode van de devaluatie van de Franse munteenheid. LONDEN Er gaan in de Brit se hoofdstad sterke geruchten dat enkele zendingen hulpgoederen spoorloos verdwenen zijn voordat zij de hongerende Biafranen kon den bereiken voor wie zij waren hedoeld. Piloten, die op Lagos vlie gen, zijn teruggekeerd met be schrijvingen van een totaal ge brek aan organisatie en bijna vol slagen chaos op het vliegveld. Een van de vliegers uitte de ver denking dat zeven Landrovers, die hij eerder in Lagos afzette wa ren gestolen: Wij hebben ze maan dagavond afgeleverd en toen we woensdag terugkwamen stond er een gewapende wacht bij de an dere voertuigen omdat degenen die wij eerst hadden gebracht ont vreemd waren.' Nadat de piloot, Mike Keegan, zijn auto's had uitgeladen is hij naar Oeganda gevlogen om er twintig ton goederen op te ha len, die de regering daar beschik baar had gesteld. ,Toen ik er mee aankwam', zei hij wilde het Ni geriaanse rode kruis ze niet in ont vangst nemen omdat zij geadres seerd waren aan de Nigeriaanse regering. Ik heb uren doorge bracht met praten tegen functio narissen, die niet de minste be langstelling hadden en er niets mee te maken wilden hebben. Toen ik donderdagmorgen weer op het vliegveld kwam stonden de goederen er nog steeds. Tenslot te heb ik ze zeS maar uit het vliegtuig gehaald en ze op het asfalt achter gelaten'. Keegan zei, dat pilloten uit de he le wereld dezelfde soort moeilijk heden schenen te ondervinden. Hoe groot de voorraden die aan komen ook mogen zijn, er lijkt nog steeds niet de minste zeker heid te bestaan over vat ermee gebeurt wanneer zij eenmaal zijn afgeleverd. In Lagos wordt gespro ken over diefstallen en corruptie op grote schaal, van lieden die zich met" voedsel en uitrustingstukken zouden verrijken, aldus ue Engel se verslaggever, die gisteren met piloot Keegan heeft gesproken. ALSDORF (RYR) De Westduitse firma ,Chemie Grünenthal' heeft de kinderen die misvormd zouden zijn doordat hun moeders tijdens de zwangerschap het slaapmiddel Softenon gebruikte, een bedrag van 100 miljoen gulden aangeboden, als de aanklacht tegen de firma wordt ingetrokken. De afdeling voorlichting van de firma heeft bekendgemaakt dat het geld zal worden uitgekeerd op voorwaarde dat ,alle verdere risico's voor de firma en de beschuldigden zijn uitgesloten'. Zeven vroegere functionarissen van Grünenthal staan in Alsdorf terecht wegens him aandeel in de produktie en distributie van Softenon. in Duitsland .Conlergan' genaamd. Het gebruik van dit slaapmiddel zou tien jaar geleden in West-Duitsland en andere landen tot de geboorte van misvormde kinderen hebben geleid. LOCO-BURGEMEESTER BAARS IN NIEUWJAARSREDE MIDDELBURG Sedert begin 1969 zit er weer vaart in de ont wikkeling van Middelburg. Dit jaar zullen de concrete resulta ten daarvan merkbaar worden. Dat zei loco-burgemeester W. P. J. Baars maandagmiddag in zijn nieuwjaarsrede voor de raad. De gunstige perspectieven zijn geschapen door nieuwe indu striële bedrijvigheid in Midden- Zeeland, een bedrijvigheid, die tijdelijk uitbleef, waardoor de groei van het inwonertal van Middelburg een minder sterke stijging vertoonde in 1969. Dat de groei van de bevolking, die van 1968 niet overtrof, moet volgens de voorzitter mede vvor- den toegeschreven aan het niet regelmatig beschikbaar zijn van benodigd bouwvolume voor de bouw van woningwetwoningen. Voorts bestond er in 1969 nog niet voldoende belangstelling bij institutionele beleggers voor de bouw van complexen huurwo ningen in de premiesector. Maar daar begint nu verandering in te komen. Verheugend en bevredi gend noemde de lieer Baars de niet slechts concrete belangstelling maar ook daadwerkelijke deelna me aan de ontwikkeling door insti tutionele beleggers. De systematische aanpak van de uitbouw van de stad heeft op de beleggers een belang- ling bevorderende indruk gemaakt, zo merkte de voorzitter op. Door opname van een beleggersver tegenwoordiger in het Middelburgse programmateam zal het mogelijk zijn het voor het restant van de wijk Dauwendaele te bouwen aantal wo ningen tezamen met de woningbouw corporaties in een harmonisch stede- bouwkundig verband onder super visie van prof. ir. J. F. Berghoef te doen ontwerpen en realiseren'voor de periode 1970-1974. Daarbij zal ge bruik worden gemaakt van de resul taten, die worden verkregen uit een woning- en woonklimaat onderzoek, dat binnenkort zal beginnen. En ervaringen, die zijn opgedaan tijdens een studiereis van programmateam leden en Deleggers naar Denemar ken en Zweden. In de nieuwjaarsrede wordt gesteld zal het nodig zijn op korte ter mijn de stedebouwkundige advi seurs te raadplegen omtrent de na 1975 te volgen koers. Het bin nen enkele maanden door de ge meenteraden van Vlissingen en Middelburg vast te stellen herzie ne structuurplan voor beide ste den zal als handleiding dienen bij het uitstippelen van het toekom stige beleid rond de uitbouw van de stad. Het structuurplan dat is bedoeld om voor totaal 160.000 inwoners de woongebieden aan te wijzen is vol- (Zie slot pag. 4 kol. 6) Zouden de eerbiedwaardige prelaten in het Vaticaan wel eens het bijbelboek Richteren uit het Oude Testa ment hebben gelezen? Men mag aannemen van wel: pries ters hebben theologie gestu deerd. Toch zou het geen kwaad kunnen ais zij het verhaal van Debora uit dat boek Richteren nog eens opnieuw gingen nalezen: .De profetes Debora. de vrouw van Lappidoth. richtte destijds in Israël', zo staat er. In deze oude bijbelse geschie denis had een vrouw de hoogste rang in het voor-christelijke Israël, een func tie te vergelijken met die van de paus in de Rooms-Katholieke Kerk. In dat verre verleden echter waren er nog geen Romeinse monseigneurs, die het voor het zeggen hadden. Ware dat wel het geval geweest, dan zou Debora vermoedelijk geen enkele mogelijkheid hebben gekre gen om zoals het in oud-testamenti- sche taal heet .Israël te richten'. De zer dagen is namelijk gebleken, dat een vrouw op een hoge post binnen de mu ren van bet Vaticaan niet welkom is. West-Duitsland heeft zich op grond daarvan genoopt gezien de benoe ming in te trekken van mevrouw Elisabeth Müller tot tweede ambassade raad bij de heilige stoel. Het Vaticaan had aan Bonn te kennen gegeven, dat het prijs stelde op handhaving van een oude traditie: slechts mannen moeten worden benoemd op hoge diplomatieke posten bij de heilige stoel. Een onwerke- iijk en aftands gebruik, bovendien ver nederend voor de diplomate in kwestie. Wat toch zou de achtergrond zijn van de zo nadrukkelijke handhaving dezer traditie? Heeft het iets te maken met de ontwikkelingen in Nederland rond de ontkoppeling van celi- oaat en priesterschap i Wil het Vaticaan nog j K eens onderstrepen, j flAMlfij. dat de vrouw in het geheel der kerk in dit geval inclusief de diplomatie bij de pauselijke stoel geen hoge functie behoort te bekleden? Worden bezwaren geopperd tegen een vrouw op een hoge diplomatieke post bij de stoel van Petrus om langs een omweg duidelijk te maken, dat over de vrouw in het priesterambt helemaal niet te discussiëren valt? Er zijn twee punten in deze aangelegen heid. die de aandacht trekken. In d« eerste plaats doelen wij op het toe nemend isolement van het Vaticaan bin nen de eigen kerk. De ontwikkelingen van de laatste tijd tonen aan, dat het denken van een groot deel van de rooms- katholieke gelovigen in een geheel an dere richting gaat dan men in Rome wel zou willen. Een voorbeeld van een licht schouderophalen over Rome trof ons zondag in een tv-discussie. Een ge zelschap journalisten en priesters uit diverse delen van de wereld debatteer den over het ontkoppelingsvraagstuk in Nederland en daarbij was vooral een op merking van een Zuidamerikaans pries ter belangwekkend. Hij vertelde name lijk, dat in Latijns-Amerika al heel wat priesters zijn gehuwd en kinderen heb ben. De bisschoppen hebben daar toe stemming voor gegeven: de situatie daar maakte dat nodig. Er ontstaat kennelijk een eigen praktijk in bepaalde landen van de wereld, aangepast aan de feiten en omstandigheden ter plaatse. Een praktijk, die echter geheel afwijkt van de Romeinse voorschriften. Zo ontstaat een isolement: een schei ding tussen de theorie van Rome en de praktijk in diverse kerkprovin cies. Dat brengt ons bij het tweede punt, het juridisch diplomatiek optreden van de R-K Kerk. In dezelfde discussie werd een Romeinse oplossing gesuggereerd voor decelibaatskwestie: de regels blij ven gehandhaafd, maar er wordt op rui me schaal dispensatie verleend. Als dat doorgaat, zal men de kerk weer zien op treden als een instelling, die een eigen verfijnd rechtsstelsel hanteert, dat soms weinig relaties toont met de doel stellingen van de stichter der kerk. De aanvankelijke benoeming van mevrouw Müller op een diplomatieke post bij de heilige stoel vestigt ook nog weer eens de aandacht op een stelsel, dat stamt uit een periode waarin het pausschap een politieke machtsfactor van grote be tekenis was. Al deze zaken het juri dische handelen van de kerk, het optre den als staatshoofd door de paus heb ben echter weinig te maken met het functioneren van een echte geloofsge meenschap. En dat nu begint men in de gemeenten steeds meer in te zien. Men beschouwt er de kerk niet als een con ventionele politieke macht, men twijfelt aan de waarachtigheid van juridische formuleringen, die zonder dat ze vaste regels opheffen, ze toch krachteloos ma ken. De indruk bestaat, dat onder paus Jo hannes de Rooms-Katholieke Kerk bezig was een geloofsgemeenschap te worden, waarin Rome een geestelijk centrum was, maar dat nu andere we en zijn ingeslagen. Het centrum inspi reert met meer, doch de groei er buiten ;aat wel verder, soms met grote schok ken, in ieder geval gedragen door men- met overtuiging. In het oude cen trum hanteert men ondertussen nog sys temen, die teruggaan tot in de middel eeuwen, de tijd waarin paus en keizer eikaars rivalen waren. In die sfeer past het afwijzen van een vrouw op een hoge diplomatieke post in het Vaticaan. De monseigneurs zijn Debora vergeten. Toch het echter geen kwaad kunnen als ze het verhaal nog eens .overlazen. Het zegt namelijk: .Toen had het land veertig jaar rust*. En dat is iets, waar het Va ticaan in de komende jaren, naar het zich laat aanzien, niet op zal kunnen rekenen PAK IN ZWIJNDRECHT DORDRECHT (ANP) De Partij van de Arbeid, de Pacifistisch Socialisti sche Partij en de Politieke Partij Radi calen in Zwijndrecht hebben besloten onder de naam .PAK' met één lijst en één programma deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezing, die op 3 juni zal plaatshebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1