Zeeland: vaste prik voor folkgroup Hearing LEZERS SCHRIJVEN In Deltagebied overwinteren tienduizenden ganzen Belgen beschouwen hun buren als eersteklas gierigaards' 9 AD LINKELS OP ZOEK NAAR EXPERIMENT Fluor en de Kijken naar vogels neemt toe PIRATENZENDER RADIO NORDSEE OP WEG NAAR ZEE Dr Weinreb bereid naar Nederland te komen VRIJDAG 23 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TILBURG Folkgroup Heating behoorde al eerder in deze krant gesignaleerd te zgnDit idee-fixe leefde al geruime tijd zeer sterk in het .managing" brein van Ad Linkels. Het uitblijven van de zwart-op-wit verwerkelij king deed hem op een inge geven moment naar de pen grijpen en hij schreef: Til burg, 1969. En verder: Til- burgse folk-jongens hadden een langspeler geproduceerd. Dus niet eerst een singletje maar meteen een lp. Sn dat moest volgens manager Lin kels dan maar de juiste aanlei ding zijn om Heating wat meer ruchtbaarheid in haar belangrijk ste werkgebied Zeeland te geven. Tereoht of ten onrechte merkte Linkels in zijn brief op: ,Veel mensen komen tijdens ons optre den vragen, waarom er nooit iets over Heating in de krant staat'. Enfin, momenteel zitten we let terlijk in Linkels' straatje Bernard Loderstraat 2-4 in Til burg te praten, dus kunnen we hem ten eerste vragen, waar deze vragen her en der in Zeeland zijn gerezen. ,In Eortgene, in Westkapelle, in Hansweert en in Sas van Gent. Kortgene en Westkapelle is voor ms bijna elke maand vaste prik. In ,De Korenbeurs' te Kortgene ipelen we meestal zo'n twee drie keer. In Westkapelle minstens één keer.' Andere plaatsen die binnenkort met folkgroup Hea ting zullen kennismaken. zijn Kwadendamme en Terneuzen. Ad Laikeis: ,En wie weet waar nog meer'. Ouwe bak Linkels maakt zich waarschijn lijk als manager extra druk voor Heating, omdat hij tevens lid van de bezetting is. ,Ik speel alles, behalve gitaren. Het is gewoon teveel om op te noemen'. Onder .teveel' vallen onder meer een se rie Indische kleininstrumentcn als de .Anna'-fluiten, de occorino en de tablas. Elk weekend worden de kleine en grote instrumenten ingeladen en gaat Heating negen van de tien keer richting Zeeland. ,We hebben een hele ouwe bak. een Mercedes, waar we met zijn zevenen inkruipen'. Eenmaal ergens klaar voor het eerste nummer staat het publiek volgens Linkels meestal een beet je wantrouwig tegen Heatings uitzet aan te kijken; het ver wacht een folk-sound. ,Ze den ken altijd dat ze een beatgroep voor zich hebben, omdat er van die grote geluidszuilen ,om ons heen staan'. Eerlijk gezegd kunnen we ons in ie publieke gedachte van zo'n moment verplaatsen, omdat pure .folkmusic' nu eenmaal zonder ondersteuning van elektronische bijgalm wordt gebracht. Linkels uitleg: ,De muziek komt hierdoor op een grote zaal beter over, want je bereik is met die appa ratuur groter'. Plaat Wat flopachtig Iaat Ad Linkels zich uit over Heatings eerste plaat, opgenomen door Phono- gram. De indruk bestaat en hij ontkent die ook niet, dat de groep voor vijftig proeent niet meer achter haar eerste platecreatie staat. De A-kant, de kant die om commerciële redenen naar voren werd geduwd, wordt door Hea ting bij monde van Linkels ge kraakt. ,Live-muziek van ons komit veel fijner over. Daarmee wil ik niet beweren, dat de plaat afwijkt van de manier van muzikale breng, zo is het niet, maar het komt er gewoon niet genoeg uit. Ik doel dus op de A-kant, want de B- kant staat vol met nummers die we zelf gewild hebben. Anders- soortige plaatjes dan B willen we ook niet meer maken. Laatst wil de Phonogram ons nog een hit la Cats in de schoenen schui ven. Maar daar trappen we niet in. We willen geen nummers spe len die zonodig een hit moeten worden. Tijdens onze optredens spelen we ook nvóit iets van de hitparade. Nee hoor, de liedjes van de A-kant zijn wel godsdien stig, maar mijn bedoeling ervan is niet goed genoeg tot uiting ge komen. Ik had voor de hoes een hele verklarende tekst geschre ven. maar ze hebben zowat alles geschrapt. Dat kwam natuurlijk, omdat ik sommige toestanden nogal scherp stelde'. Inmiddels heeft Heating besloten de groep .helemaal uit elkaar te gooien'. Daarmee suggereert ze niet dat ze zichzelf opheft, maar Heating wil een .experimentele' wind door zijn gelederen laten waaien. Ad Linkels, die hierdoor als manager zich een dubbele taak op dé hals haalt, zegt hier over: ,We gaan ons repertoire uitbreiden met een volksdans groep, bestaande uit de beste dansers van Tilburg'. Wordt de nieuwe naam van de groep dan Heating and the Heatmgdancers .Best mogelijk dat het zoiets wordt'. Experimenteel Maar het .experimentele' in deze nieuwe ontwikkeling was ons niet duidelijk. ,We willen onze optre dens wat meer vanuit een sociaal- cultureel oogpunt bekijken. Dat komt zeker een beetje, om dat ik nu als leerling van de soci ale academie wat meer in die richting denk. Maar het komt er op neer, dat we alles willen mo derniseren. Bijvoorbeeld voor de dansers nemen we neutrale kle ding, zodat die voor alle soorten dansen gebruikt kan worden. Heating en de volksdansers gaan zich helemaal op elkaar afstem men. We worden dus eikaars vas te begeleiders. En dan zoeken we gezamenlijk naar nieuwe vormen. Het is nog moeilijk uit te leggen wat het pre cies allemaal inhoudt, omdat de hele opzet nog zo jong is. Voor- opig proberen we de samenwer- :ing eerst 'n tijdje in besloten kring uit. Zo af en toe nodigen we dan eens iemand uit van het NEVO (overkoepelende vereni ging van Nederlandse volksdans vereniging-en) om zijn kritiek te kunnen horen. Eind maart treden we pas voor het eerst in het open baar. Dan komt er een groot fes tival in Tilburg, waaraan volks dansgroepen van de NEVO van overal zullen meedoen'. Festival van Heating en consorten, zo ver telt Ad Linkels. Op het festival hoopt hij de ware vonk in de wisselwerking tussen folk-music en folk-dance te ontdekken, die dan de betiteling .experimenteel' zal wettigen. Komt .Experimental Heating' in zijn volledige hoedanigheid ook naar Zeeland? Ad Linkels hoopt dat het er van zal komen: .Voor een dansavond is zo'n optreden natuurlijk niet geschikt, maar ik zou het leuk vinden als er op een andere manier plaats voor ons is'. In elk geval opent de moe- lerüjke administratieve, mevrouw W. Tuerhngs, op 1 april 1970 een nieuw administratieboek om de uitnodigingen voor Heating- nieuwe stijl te kunnen noteren. VROUWEN KOLDER Met recht zette de redactie van de PZC boven het stuk over de trans- seksueel Jetse J. .Menselijke rechten met voeten getreden'. Dat zoiets in deze tijd nog mogelijk is, dat men omdat men .anders" is gewoon op straat wordt gezet. Er wordt in ons land heel boos gesproken als het gaat om de discriminatie in Amerika of Zuid-Afrika. Echter als men hier maar enigszins afwijkt van wat .men' als algemeen geldend ziet ben je een outcast, en zeker als die af wijking dan nog in het seksuele vlak ligt. Waarom moet ,dat mens' vol gens de politie naar Amsterdam, we leven toch in een vrij land, of is dat toch net niet vrij genoeg. Uit het ge zegde van deze gezagsdrager maak ik niet op dat de staat c.q. de poli tie er mede is om zijn burgers te be schermen, wel dat hij geen hoge dunk heeft van zijn negorij. Natuurlijk heeft de heer Visser het recht in huis te nemen wie hij wil, maar heeft hij er weieens over na gedacht hoe het zou zijn als- hijzelf, buiten zijn wil, anders was dan hij nu is. Laat men toch bedenken hoe moeilijk deze mensen het hebben met het vinden van huisvesting, werk en vele andere zaken die wij als iets vanzelfsprekends aanvaarden, als bij voorbeeld ons gezinsleven enz. Ik wens Jacqueline veel sterkte bij haar verdere strijd om het bestaan.' J. Wondergem secr. gewest Zeeland NVSH volWezondheid In de PZC van 17 januari 1970 is op bladzijde 9 een verslagje opgenomen van de inleiding welke ik heb ge houden voor de leden van de vrou wenraad Zeeland over hel onderwerp .luchtverontreiniging'. Als onderkop' werd door de journalist de zin: .fluor gevaarlijk voor mensheid' gebruikt. Te begrijpen valt, dat wanneer worat gepoogd in een korte zin veel sa men te vatten, soms de feiten waar het om gaat, niet goed naar voren komen. Zo ook in dit geval. Een niet terzake deskundige lezer zou uit de gewraakte zin namelijk kunnen op maken dat fluor te allen tijde nade lig is voor de mens en dit is ge lukkig zeker niet het geval! In mijtn inleiding heb ik duidelijk ge steld dat fluorverbindingen pas dan schadelijk zijn voor de mens wanneer deze verbindingen in de in te ademen lucht of op te nemen voedsel (of drinkwater) een bepaalde concentra tie hebben bereikt. Bedoelde concen traties doen zich af en toe voor, bij bepaalde weersomstandigheden, in een gebied waar de luchtstroming meestal al gering is, bijvoorbeeld in een vallei. Als voorbeeld haalde ik de zogenaamde mistramp aan in de Belgische Maasvallei in 1930. Door de toen aanwezige inversie (koude lucht laag onder een warme luchtlaag) steeg de concentratie van vooral fluorwaterstofgas in de onderste luchtlagen in een paar dagen zoda nig dat zeer véle personen ademha- lingsbezwaren kregen en een 63- tal personen daaraan overleed. Ro- holm heeft over deze ramp uitvoerig in 1936 gepubliceerd in het Klinisch Wochenschrift nr. 15, pag. 1425 e.v. Ook heb ik toen gesteld dat in Zee land, waar het haast altijd waait en de wind .schone' zeelucht aan voert, dergelijke calamiteiten rond om de huidige in Zeeland fluoruit- stotende bedrijven NV Zuid-Che- mie te Sas van Gent en Hoechst in het Zuid-Sloe mede gezien de grootte van de nu plaatsvindende fluoruitworp, niet te venvachten zijn. Wel slaat fluor op de omgeving neer, dus ook op het gras dat de dieren moeten eten. Door deze voortdurende neerslag stijgt het fluorgelialte zo danig dat het gras een voor de die ren te hoge fluorconcentiratie kan gaam bevatten. Ook bepaalde fluor- gevoelige gewassen zullen door deze neerslag schade kunnen lijden. In Zeeland dus momenteel geen scha de voor de mens, wel voor dier en plant. Dr J. Teslnk ,EET-SPEEL-DAG' VOOR OUDERE INWONERS MIDDELBURG Om in de sombere Waterdagen wat fleur te brengen spe ciaal voor de oudere inwoners van Mid delburg verzorgde de vrijwillige mede. Werksters van het dienstencentrm .Het Schuttershof woensdag, 2S januari, van |ogeveer li uur tot lialf 5 een ,eet- speel Mag.' Er wordt een goed verzorg de warme maaltijd geserveerd. Er is gezelligheid bi] het koffiedrinken en Spelen-om-prijsjes, zoals: kegelen, sjoe- Isn en bingo. Belangstellenden kunnen Raarten verkrijgen in het dienstencen trum (bij de kantine). Examens Voor het te Rotterdam gehouden exa men voor apothekers-assistente slaagde mejuffrouw O. Slager te Goes J^e beste tijd om in ons land wilde ganzen te bekijken is in de wintermaanden. Vooral in het deltagebied met zijn mil der klimaat verblijven met na me in januari en februari tien duizenden ganzen Vrijwel alle Europese soorten zijn vertegenwoordigd, wat betekent dat er naast brandgangen ook riet, kol-, grauwe en rotganzen te zien zijn Én zelfs een ontmoeting met de vrij zeldzame kleine rietgans, de dwerg- gans alsmede met een enkele rood- halsgans behoort niet tot de onmo gelijkheden. (rnrnen vUefjen soms massaal op. Goede ganzengebieden in dc delta, zijn: de Biesbosch, Hollands Diep, de Eendracht, ,De Puiting' bij Kloos- terzamde, het .Groot Eiland' bij Hulst, de Braakman, de .Marollen- put' tussen Oostburg en Groede. ,De Poel' tussen Goes en 's-Heer-Arends- kerke, Nisse en omgeving, de gras landen bij Wilhelminadorp, .De Kat- seplaait' t'en noorden van Kaïts, het gehele Veersemeergebied en vooral de beschermde gebieden als de mid delplaten, goudplaat en de westpunt van ,De Haring-vreter', ,De Schots man' etc. de Krekengebieden tussen Ouwen-kerk en Oosterland, omgeving .ScheLphoek' en de polders bij Den Osse en Brouwershaven. Natuurlijk zijn er nog wel meer graslanden op te noemen waar gan zen regelmatig pleisteren zoals de Yerseke Moer en de gorrevehpla- ten in de Grevelmge.n e.n het Brou- wershavense gait, alsmede enkele drassige weilanden op Walcheren. Het kijken en luisteren naar «Ie vogels in het algemeen neemt als hobby nog steeds toe. Zodra de voyels neemt bot even kan trekken velen er op uit. Een advies: als u met een auto gaat en u heeft nog weinig vogelervaring en u ontdekt betrekkelijk dichtbij een troep vogels dan is het 't beste dat u heel rustig de wagen tot stil stand brengt en blijft zitten. Zo lang u niet uitstapt zijn vogels niet bang voor dat ding op vier wielen. Vanuit uw .schuilhut' kunt u de die ren dan prachtig observeren in hun natuurlijk gedrag, en hun schitte rende veren bewonderen. Zijn vogels op grote afstand dan kunt u vanzelfsprekend de benen strek ken en met kijker of telelens de ganzen naar u toe halen. Bovendien hoort u buiten de vogels veel beter. Als om de een of andere reden zo'n troep op de suizende wieken gaat is het een onvergetelijk hoor- en kijkspel dat u niet licht vergeet! In onze provincie zijn verschillende verenigingen die vogelexcursies ma ken zowel voor de jeugd als voor de ouderen- i vr t' '1 'f. Hel nieuwe pirateuzendstation Ra dio Nordsee International, ge ïnstalleerd op de onder Panamese vlag varende kustvaarder Mebo II, op weg na.u.r de Parkkade in Rot terdam, vanwaar het ongestoord naar zee hoopt te vertrekken. Arrestaties in de zaak-Yablonski WASHINGTON (AFP) De FBI, de Amerikaanse federale recherche, heeft woensdag de arrestatie bekendgemaakt van drie mannen die ervan worden ver dacht betrokken te zijn geweest bij de inoord op Joseph Yablonski, een lid van het bestuur van de Amerikaanse mijn- werkersbond. Het stoffelijk overschot van Yablonski, dat van zijn vrouw en van zijn dochter werden op 5 januari in hun woning in ülarksvilie gevonden. Zij waren dood geschoten. De moorden zouden al een week eerder zijn gepleegd. Van verschil lende kanten is de verdenking geuit, dat de Yablonskis om het leven zijn ge bracht omdat Joseph Yablonski de hui dige voorzitter van de bond, Anthony Boyle, van corruptie en verduistering van vakbondsgelden had beschuldigd. Bij de verkiezing voor het voorzitter schap in december was Yablonski door Boyie verslagen, maar volgens Yablon ski was er geknoeid. De drie arrestan ten zijn Paul Eugene Gilly, een 37-ja- rige huisschilder, Claude Edward Vea- ley, 26 jaar en zonder beroep alsmede de 23-jarige arbeider Aubram Wayne Martin. Deze laatste zat al in hechtenis op beschuldiging van inbraak. De FBI wilde niet bekendmaken over welke be wijzen het tegen het drietal beschikt. HILVERSUM (ANP) Dr Friedrich Weinreb, tegen wie in Nederland een bevel tot arrestatie is uitgevaardigd, maar die al geruime tijd op een onbe kend adres in liet buitenland verblijft, is bereid, naar Nederland te komen, wanneer het onderzoek, dat door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie naar hem wordt ingesteld, dat noodza kelijk zou maken. Dr Weinreb heeft dit woensdagavond verklaard in het NOS-radioprogramma ,X. een sprong in het duister' in een te lefoongesprek met Henk van Stipriaan, de presentator van dit programma. Dr Weinreb zei tevens, verheugd te zijn over het feit, dat de Nederlandse regering het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie opdracht heeft gege ven om een onderzoek in zijn zaak in te stellen. De PvdA in Nijmegen zet de l.mei- viering officieel over boord nu een en quête onder de partijleden in deze stad, heeft uitgewezen dat nog slechts één! man de traditie waardevol vindt. Deze eenling gaf als motief op, dat de voorvechters van de arbeidersbeweging moeten worden geëerd en respect voor de arbeid moet worden afgedwongen. Alle anderen, onder wie ook veel oude ren, zeiden dat het voor hen niet meer hoeft. BVA lanceert actieprogram UTRECHT (GPD) D<- Katholieke Bond van Werknemers in Bank- en Ver zekeringsbedrijf en Administratieve Kantoren (BVA) heeft een program van actie gepubliceerd. Verlangd worden salarissen, die in over eenstemming zijn met het niveau van functie, prestatie en welvaartspeil. In het kader hiervan zullen de functies be ter in de cao's omschreven moeten wor den, zodat iedereen zijn eigen situatie en het daarbij behorende salaris kan te rugvinden. Met de huidige functie-om schrijving kan men, naar het oordeel /an de bond, te veel kanten op. Verder dienen de salarisschalen te wor den ingekort, zodat de beambten eerder hun maximum bereiken en de beloning voor jongeren moet dusdanig zijn, dat zij kunnen trouwen. Een anaer punt in het program is dat een uitgesproken duidelijk sociaal beleid van de onderne mers verwacht most kunnen woeden. Een sociaal beleid, aldus de bond, daJt fegrond is op het gegeven dat de on- erneming naast een economisch doel ook een sociale doelstelling heeft. Verdere eisen betreffen duidelijke be palingen voor de gang van zaken bij fusies en soortgelijke -ingrijpende maat regelen, verkorting van de werktijd en verlenging van vakantie. VLAAMS MOPPENBOEK OVER .HOLLANDERS' DEN HAAG (GPD) Veel Nederlanders zullen waar schijnlijk opkijken, wanneer zij horen dat men ons even over onze zuidgrens aanziet voor uitgekookte Shylocks. Dat men ons in het Vlaamse land eersteklas gierigaards vindt blijkt uit de pocket die Walter van den Broeck (29) heeft geschreven: ,Een ver zameling ,anti - Hollander moppen', zoals de ondertitel van zijn ,Eén cola met zes rietjes' luidt. Walter van den Broeck, die sa men met Frans Depeuter en Ro bin Hannelore het tijdschrift .Heibel' oprichtte en de romans ,De Troonopvolger* en .Lang Weekend' schreef ,de eerste zwaartillend, de tweede knotsgek' begon aan deze pocket, om dat Van den Broecks financiële toestand zijn uitgever aan het Vlaamse hart ging. ,Maar hoe meer grappen ik ver zamelde, hoe meer het onderwerp ging boeien. Want al heel iig werd mij duidelijk dat het woord .gierigheid' een misverstand bestaat tussen Vlaanderen en Nederland. Wij noemen gierigheid wat jullie zui nigheid noemen. Reeds in mijn kinderjaren werd ik geconfron teerd met Nederlanders die hun kroost op een terrasje neerkwak ten, de kelner één cola met zes strootjes vroegen en gezamenlijk de frisdrank leegslurpten. Dit noemen wij men duidde het ons niet euvel ronduit gierig heid', zegt de schrijver- wen en vervolgens monkelend toe kijken hoe zij het voor de ra diator bestemde water met be hulp van meegebrachte kroesjes verzwelgen. De Vlaming entert een café, doet zich tegoed aan stromen bier, vreet zich krankjorum aan aller lei min of meer eetbare poespas en omstreeks middernacht moet de chauffeur zijn laatste passa gier naar buiten slepen'. Partner Het boekje dat ik gemaakt heb is niet in de eerste plaats be doeld om de lezer een kwartier tje lachkrampen te bezorgen. Ik heb gedacht, nu er te pas en on pas over .culturele integratie tus sen noord en zuid wordt geraas kald, dat de Nederlander in staat is een verzameling- anti-Vlamin genmoppen aan te leggen. Het hoofdthema zou dan niet ,de gie righeid' maar wel de .achterlijk heid' zijn. Dat is maar goed ook want een Vlaming kan nooit de nodige zin voor humor opbrengen om een aan zijn adres gerichte grap te waarderen tenzij ze over zijn achterlijkheid gaat. De Vlaming koestert zijn achterlijk heid als een burgermannetje zijn gazon. iFreud stelde dat grappen uit angst worden geboren. Dit zou betekenen dat Vlaanderen bang is voor de Nederlandse toerist. Dat is ook zo. Dat deze angst zou kunnen omslaan in rassenhaat is onmogelijk. Wij discrimineren al leen talen, in bijzonder het Frans. Sommigen snuiven ook nog wel nerveus als zij Duits horen, doch het Nederlands staat niet op de zwarte lijst. Integendeel! Een greep Trakteren .Een Hollander bij ons weet bijna niemand precies waar je het over hebt als je over ,de Neder lander' praat noemt zoiets zui nigheid. Die zuinigheid manifes teert zich ook op andere wijzen. Zo is er bijvoorbeeld de kwestie van het .tracteren'. Een Vlaming, naast wie je aan de tapkast te- •echt komt. biedt je al snel een rlas aan. Dit gebaar lokt bij de Nederlandse toerist nogal eigen- iardige reacties uit. Hij denkt a. lie man is gek; b. die man is ïomofiel; c. die man houdt rïiij /oor een ander; d. die man is stinkend rijk; e. die man wil mij in een duister zaakje betrekken >f hij wil iets aan mij verkopen. Geloof mij op mijn woord, die /eronderstellingen zijn alle fout'. Het is trouwens ook bekend dat /eel van onze café-houders de schrik om het hart slaat, wanneer •en volgepropte Nederlandse tou ringcar hun parkeerterrein op -ijdt. Hij verwacht bij voorbaat le klassieke stunt: de chauffeur :al beleefd een emmer water vra gen omdat zijn motor siddert van le hitte, hij zal die emmer naar zijn dorstige passagiers versjou- Een greep uit ,1 cola en 6 riet jes'; .Weet je hoe de Hollandse poli tie een betoging uiteendrijft?' ,Ze rammelt met een collectebus'. .In Lourdes is alweer een mira kel gebeurd'.,Zo ,Men heeft een gulden in de col lectebus gevonden'. ,Weet je waarom Hollanders zo'n lange nek hebben?' ,Om beter van de boombladeren te kunnen eten'. .Weet je hoe .een Hollands kook boek begint?' .Leen een ei Op de autoweg Knokke - Malde- gem staat een Hollander te lif ten, hij wordt meegenomen door een blozende Vlaming. .Waarheen?' .Naar Antwerpen'. .Naar Antwerpen? Dat komt goed uit'. Blij dat hij dat hele eind mag meerijden, zegt de Hollander: is bijzonder vriendelijk mijnheer, mag ik u misschien een verfris sing aanbieden?' .Dat is niet nodig*, zegt de Vla ming, .maar als u er op staaf... Waarop de Hollander zijn raamp je opendraait. .Weet je hoe een Hollander be graven wordt'? ,Tot aan zijn middel. Zo spaart men een grafsteen uit'. .Weet je waaraan men een Hol lands zeeschip herkent?' ach- .Weet je waarom er geen Hol landers meer worden toegelaten op de autoracebaan van Francor- champs?' .Omdat ze het stro uit de bochten vreten'. .Het eet in de wei. Het kakt in de wei. Het drinkt in de wei. Het plast in de wei. Het slaapt in de wei. Het paart in de wei. Wat is dat?' .Een Hollander met vakantie in het buitenland'. .Weet je hoe je twaalf Hollan ders in één DAF kunt krijgen?' ,Je moet er eerst een gulden in gooien'. .Weet je waarom er zo weinig koelkasten worden gekocht in Holland?' .Omdat de Hollanders bang zijn dat het lampje zal blijven bran den als zij de deur sluiten'. Op een camping werd een feest je gevierd. De Belgen brachten bier mee, de Fransen wijn, de Engelsen gin en de Hollanders hun familie. ,Weet je wat een Hollander het eerst doet als hij van zijn vakan tiereis in het buitenland is terug- f;keerd?' ïjn konijntjes voeren met het gras dat hij overal heeft meege bracht'. .Weet je hoe de grotten van Han zijn ontstaan?' .Een Hollander had er een kwar tje verloren'. .Weet je waarom Hollanders zul ke grote neusgaten hebben?' .Omdat de lucht overal kosteloos is'. Twee Hollanders hadden de hele avond gedronken in een Vlaams café. Men ging sluiten en de pa troon wilde zijn geld. ,Henk, ik betaal' zei Piet. .Nee, ik betaal'. .Nee Henk, geen sprake van ik betaal'. .Ben je gek, ik betaal, zeg ik je'. De patroon ziet dat de bei de Hollanders zich boos maken en zegt: .Luister, jullie gaat toch niet vechten om te mogen beta len. We zullen het probleem in de handen van het lot leggen'. Hij iaat twee emmers water aan rukken en zegt: ,We gaan een wedstrijd houden. Jullie duiken met je hoofd in de emmer en die gene die het eerst boven water iéomt betaalt'. Ze zijn allebei verdronken. En tenslotte een anti-HoIIanders- mop op ministerieel niveau: Mi nister Luns schrijft aan minis ter Harmei: .Beste, Ik heb ver nomen, dat er in België een aan tal moppen de ronde doen die ons Nederlanders in een kwaad dag licht stellen. Naar het schijnt wordt er op grote schaal het ge rucht verspreid dat wij Nederlan ders .gierig' zouden zijn. Kan jij deze domme hetze niet in de kiem smoren Waarop Minister Harmei schrijft ,Mon cher. ik zal mijn uiterste best doen om je verzoek in te willigen'. ,P. S. Wil je volgend schrijven voldoende frankeren aub? Dank u'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9