aantal voltooide woningen beneden de verwachtingen VOORMALIG BIAFRA: HONGERDOOD Generaal Effiong toch gearresteerd? 3 maand december slecht - OOK weinig optimisme januari .POSITIE IR SCHUT ONHOUDBAAR' Woonbelasfing moV;*1, Kn woonbelasting. Als maatstai zouden huursom en in komen moeten gelden. Als voor beeld van individuele subsidies zon bew.oners willen noemen die beneden de welstandsgrens zitten Politie doodde 2 zwarte panters uit zelfverdediging Publieke tribune krijgt woord bij raads vergaderingen gowon boos op journalisten TEKEN IN Esso betaalt ƒ25.500 niet uit HONDERDEN GULDENS GEÏND ,MAANG0UDNIET AANGEBOORD VIETCONG IN PARIJS MELDT HELE REEKS MASSAMOORDEN REDE NIXON Vliegverbod voor ruimtevaarders VRIJDAG 23 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER SCHUT GEEFT TOE: gereed n; Jaren nr DEN HAAG (ANP) Het aantal van het vorig jaar voltooide vvo- Hingen is beneden de verwachtingen gebleven. Tegen een geraamd aantal van mogelijk 126 tot 127.000 woningen werden in 1969 volgens een voorlopig cijfer 123080 woningen voltooid. Minister Schut (volkshuisvesting:) he.eft dit donderdagmorgen op een in Den Haag gehouden persbijeenkomst meegedeeld. De oorzaak van deze tegenvaller' moet naar zijn mening worden gezocht in de. naar het oordeel van de minis- I ter. .slechte' maand december. De laatste maand van het vorige jaar leverde 2000 minder voltooide woningen op dan in de jaren 1963 en daarna over het algemeen gebruikelijk was. In december kwamen er namelijk 13546 woningen na 1963 was dit aantal in die maand alleen in 1967 lager. In de overige a 19G3 varieerde het tussen de 14000 en 15000. woningen na 1970 en 1971. Minister Schut verstrekte deze gegevens omdat, naar hij zei, hijzelf behoefte had aan het geven van een toelichting op de zoveel verschillende getallen en begrip pen. die hij bij de beoordeling van het woningbouwprogramma gehanteerd worden. Samenvattend merkte de mi nister op. nodeloze misverstanden hier over zoveel mogelijk te willen voor komen. In zijn toelichting op de heersende .spraakverwarring' Z6i minister Schut geen poging te wallen doen om een mooiere voorstelling te geven dan in werkelijkheid het geval is. Ir Schut uit- -te kritiek op de statistische gegevens, uitgebracht door het Centraal Bureau voor de statistiek. Hij merkte hierover op, dat zijn (optimistische) verwachtin gen waren gebaseerd op de statistische gegevens, zoals ze daar lagen, doch voegde hieraan toe niet verantwoorde lijk ie zijn voor de betrouwbaarheid van die cijfers. 5,1 «tl««r Minister Schut gaf een verklaring voor (l„_e tegenvaller: in de maand december vnn het vorige jaar waren er tal van (minnerda^en en ook zei hij veel toe te schrijven °aan de opgetreden vorstpe- ,Het slechte weer heeft ons heel oduktieve uren en werkbare dagen aldus de minister. Een andere verklaring voor het achterblijven van de bouwproduktie is gelegen in het feit, dat een verlenging van de gemiddelde bouwtijd is opgetreden, dit als gevolg van de toegenomen spanning op de ar beidsmarkt en mede als gevolg van werktijdverkorting en toegenomen ziek te- en ongevalienverzudm. Januari Minister Schut zei niet optimistisch te rijn over de vooruitzichten voor de maand januari. Toch zo luidde zijn conclusie moeten we aannemen dat de bouwstroom eerlang goed op gang zal komen, ,Er zat immers veel in de pipe line en het moet er wel eens uitkomen', aldus Ir Schut. Hij merkte op, ,niet he lemaal somber* te zijn over een mogelij ke opvoering van het aantal te bouwen Drs Van den Doel: DEN" HAAG Minister Schut (volkshuisvestiging) is voorzich tig geworden. Nog maar nauwe lijks bekomen van de kater die de slechte woningbouweijfers over 1969 van het Centraal Bureau van Statistiek hem hebben bezorgd, wilde de bewindsman gisteren op een persconferentie liever zo wei nig mogelijk zeggen van zijn ver wachtingen voor dit jaar. Het streefgetal is weer 125.000 wonin gen, maar of ze deze keer gehaald worden ,Ik zie niet in dat de om- Denkt de bewindsman aan sti mulerende maatregelen voor de bouw dit jaar Minister Schut: .He zon ze niet eens kunnen be denken'. Conclusie van PvdA-ka- merlld drs Hans van den Doel, een van 's ministers felste opposan ten: ,Dit is voor mij het duidelij ke bewijs dat de positie van Schut onhoudbaar is. We zijn nu in twee Jaar 4000 woningen achterop ge komen, omdat bet programma niet gehaald is. Dat betekent dat 16,000 mensen langer op een huis moeten wachten. Je hoeft niet te vragen hoeveel huwelijken daar door kapot dreigen te gaan. Dat Wijkt trouwens uit reacties die ik de laatste dagen heb gekregen'. De inzinking zat vorig jaar voor al in de woningwetbouw, aldus minister Schut. Van den Doel.Dat is juist. De kern is de inzinking In de woningwetbouw. Maar hoe komt dat Door het huurbeleid van deze minister worden de wo ningwetwoningen steeeds duurder. Minister Schut had al veel eerder moeten komen met een stelsel van individuele huursubsidies Het past helemaal in de grondflloso- fie van dit kabinet. Het plan-Joe- kes van 1966 wordt helemaal uit gevoerd. De woningwetbouw wordt steeds verder teruggedron gen. Dat er te weinig aanbiedin gen zijn komt doordat de gemeen ten zich, op advies van Schut, zijn gaan concentreren op de par ticuliere bouw. Schut heeft dit klimaat gecreëerd'. Krampachtig Volgens minister Schut zou zijn voorganger Bogaers voor precies dezelfde moeilijkheden staan. .Bo gaers zat nog in de tijd van de jeugd. Hij had geen zorgen over de afzet. Nu gaat alles veel moei zamer', aldus de huidige bewinds man. Volgens drs Van den Doel houdt minister Schut veel te krampachtig vast aan het maxi mum van 125.000. .Schut geeft heel voorzichtig vergunningen af. hu wil geen huis meer dan de i-o.000. Maar dan loop je wel het risico dat er minder gebouwd wordt'. Kamerlid Van den Doel noemt one maatregelen die de minister »u moeten nemen om de woning- uouwproduktie dit jaar beter in de hand te houden. In de eerste plaats wil hij dat het streefgetal op 130.000 gebracht wordt, wat volgens hem een garantie oplevert dat de 125.000 dn elk gevel ruim schoots gehaald wordt. Van den Doel verwijst in dit verband naar ccn motie van de Pvd A-fractie, waarin om opvoering van de pro- dukte met 5000 huizen per jaar is gevraagd. Minister Schut moet met langer dogmatisch vasthou den aan 45.000 woningwetwonin gen, meent Van den Doel verder. Het socialistische kamerlid wil een flexibeler beleid: dreigt de wo ningwetbouw achterop te komen oan moet de minister het gat stop pen met de extra capaciteit uit de particuliere bouw. In elk gevel moet minister Schut van collega Witteveen van financiën waarbor gen eisen dat het geplande aantal woningen gehaald wordt, zegt Van den Doel. Tenslotte moeten er met sneed aanvullende individuele huursub sidies komen. Van den Doel: Daar v°oi' nodig dan de' ƒ10 le r,e ,minister beeft aan gekondigd. Ik ben trouwens voor stander van huurbelasting op alle SeV' inclusief de koopwo- ingen. Je zou beter kunnen spre- an meer dan 10 procent vemonen" Extra moeilijk Bij een rustige beoordeling van de ge hele situatie, aldus minister Schut, mag men zich niet geheel los maken van dè extra moeilijke situatie in 1969. Hij zei, bij een beoordeling in de tweede kamer over het woningbouwprogramma, te re kenen op de .warme' steun van de rege ringspartijen. Het nemen van extra maatregelen ter stimulering van de wo ningbouw ligt niet in zijn voornemen. De Nationale Woningraad, het overkoe pelend orgaan dat via de aangesloten gemeenten en woningbouwverenigingen twintig procent van het woningbestand in ons land beheert, heeft in een nota aan de eerste kamer geprotesteerd te- de kennelijk in het parlement leven gedachte, dat de woningbouwver enigingen een niet juist gericht soci aal beleid zouden voeren. e gedachte proeven zij in de dooi de tweede kamer aangenomen motie- Aantjes, die aandringt op sancties van overheidswege ten aanzien van gemeen ten en woningcorporaties, die zich niet houden aan de door de minister voorge schreven gedragslijn voor de verdeling van goedkope woningen. Met cijfers wordt aangetoond, dat dit bedekte ver- wijt niet gerechtvaardigd is en dat de doorstroming, die in de laagste huur- klassen het sterkst is, reeds de belang rijkste oorzaak is van het vrijkomen van goedkope woningen. Volgens deze cij fers is er nu een grote behoefte aan duurdere woningen. NIEUWE PIRAAT RADIO NORDSEE VANAVOND IN DE LUCHT ROTTERDAM (ANP) Europa's nieuwste piratenzender, het drijvende popstation Radio Nordsëe International, is donderdag on weg gegaan naar een -jrsitie op dc Noordzee, die door de :weo Zwitserse eigenaars van de pi raat is gekomen om van daaruit com merciële radio-progTamnia's over een groot deel van Europa uit te zenden. Radio Nordse International (RNI), ge ïnstalleerd aan boord van de vroegere Nederlandse coaster Silvretta verliet donderdagmorgen de werf in Slikker veer. waar de afgelopen maanden de kostbare verbouwing en hel: aanbren gen van de zendapparatuur plaats vond. Het pinatenschip deed even Rotterdam aan om daar door de douane uitge klaard te worden en vervolgde toen z'jn reis naar Schoveningen, waar het rond negen uur arrive ede. Als allies volgens -Jan van de Zwitsese eigenaars Erwin leister en Edwin Botter verloopt komt RNI vannacht voor de eerste maal in de lucht. Het scheepje ligt dan voor de Nederlandse Noordzeekust, d'.cht in de buurt van een andere pi raat: Radio-Veronnca. CHICAGO RTR AFP) Een jury heeft eenstemmig verklaard dat ile 14 politiemannen, die verleden maand bij een inval in een woning van .Zwarte panters' twee leden van deze militante negerorganïsatïe hebben gedood, han delden uit wettige zelfverdediging. Op 4 december jongstleden hadden po litiemannen 's morgens vroeg een in val gedaan in een appartement te Chi cago. waarbij het 21-jarige hoofd van de beweging voor Illinois. Fred Hamp ton, en een lid van deze organisatie, de 22-jarige Mark Clark, werden gedood. Dit voorval veroorzaakte landelijk gro te verontwaardiging jegens de politie, die ervan werd beschuldigd de Zwarte Panters, terwijl die nog in hun bed la gen, in koelen bloede te hebben ver moord. De politie stelde hier tegenover dat de twee panters werden gedood na een door de twee militante negers ont ketende vechtpartij. (ADVERTENTIE) IN TERHEIJDEN TERHEIJDEN (ANP) In de Noordbrabantse gemeente Ter- heijden zal te beginnen met de raadsvergadering van maandag 26 januari de publieke tribune met de raad en het college van burgemeester en wethouders in debat kunnen gnan. Als de raadsagenda is afgewerkt zullen die bezoekers van de pu blieke tribune een half uur de gelegenheid krijgen opmerkingen te maken en vragen te stellen. Zij kunnen dan inhaken op de gehouden vergadering, maar het staat hun ook vrij om buiten de behandelde agenda te gaan. DE GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG Zend uw opgave met naam, adres, woonplaats en handtekening aan ANTWOORDNUMMER Geen postzegel plakken OWERRl: Een Biafraans vluch telingenkind staat- met een pan netje bij een voedseldistributie- centrum in Owerri te wachten in de hoop dat er iets voor hem a-J- valt. (Van onze correspondent) PARIJS Generaal Effiong, da mam die de .capibuilatledelegatie' van Biafra leidde, en vervolgens zou zijn her steld m zijn oude rang van luitenant- kolonel in het Nigeria anse leger, is volgens berichten uit Parijs gevan gengenomen. Deze mededeling werd ontvangen van een .internationale functionaris' van wie als bijzonderheid werd vermeld, dat hij .doorgaans goed geïnformeerd is'. Een radioverslaggever in Lagos zei te weten dat het bericht op waarheid berust, maar officiële bevestiging ervan niet te verwachten. Generaal Gowon ontkende gisteren op een persconferen tie dit bericht. Ook een woordvoerder van de Nigeriaanse ambassade in Pa rijs, Ole Balogun, ontkende dat Effiong ,in ongenade' zou zijn gevallen. Hij zei zich persoonlijk met Lagos in ver binding te hebben gesteld om de ge ruchten over een arrestatie na te trek ken. Volgens Balogun is de voormalige Biafraanse generaal vertrokken naar het oorlogsgebied om kleine Biafraanse eenheden die nog steeds het verzet tegen de federalen niet hebben opge heven, te bewegen zich over te geven. PARIJS (RTR) De Vietcong heeft donderdag de beschuldiging geuit, dat Zuidvïetnamese en Zuidkoreaanse troe pen in een door Amerikanen geleide operatie vorig jaar november meer dan zevenhonderd Zuidvictnaniese dorpelin gen hebben gedood. De beschuldiging werd geufit door me vrouw Ngoejen Thin Bïnh, leidster van Vietcongdelegatie bij de vredesbespre kingen in Parijs. Een woordvoerder van haar delegatie zei na. de bijeen komst. waar de onderhandelaars van Zuid-Viietnam en van de Verenigde Staten niet op de beschuldigingen re ageerden. dat de gewraakte operatie in de provincie Kwang Nam, ten zuidoos ten van Dunung. steun van de Ameri kaanse artillerie had gehad en dat zij een onderdeel was van .een systema tische politiek van de regering-Nixon'. Volgens de woordvoerder was het de meest recente van tien ..massamoor den'. die sinds 1965 in hetzelfde gebied in totaal aan 3.200 burgers het leven hadden gekost. Zes ervan vielen voor radat Nixom vorig jaar januari presi dent werd, zei de woordvoerder. Me vrouw Binh zei nog, dat de .moordpar tijen' op 11 en 12 november, de eerste Jagen van de .Operatie Sea Tiger', had den plaatsgevonden. Geërgerd .Mijne heren, u dient goed te begrij pen dat Nigeria besloten heeft haar problemen zelf op te lossen, hoe ellendig de situatie in sommige ge bieden van de rebellen ook is.' Tot deze uitspraak kwam een nogal flink geërgerde generaal Gowon op een gistermiddag in Lagos belegd-e pers conferentie. Deze persconferentie was belegd om officieel te reageren op de door journalisten verspreid? berichten over het wangedrag van het Nigeria se leger in het voormalig Biafra. Nigeriaanse regering heeft inmiddels de Verenigde Staten" dringend verzocht hulp te verlenen bij het lenigen van de nood onder de Ibo's. President Nixon heeft opdracht gegeven dit verzoek van Lagos onmiddellijk in te willigen. Op de persconferentie van gisteren in Lagos heerste een uitgesproken vij andige stemming. De journalisten sta ken hun ontstemming over het feit, dat hun terugkeer naar Lagos (van uit Port Harcouirt, dat zij de afgelopen dagen in groepsverband bezochten) was vertraagd, niet onder stoelen of ban ken. Generaal Gowon verweet de jour nalisten .oneerlijkheid en ssnsat.ezucht.' ,Wij geven toe dat er dingen zijn ge beurd, die niet door de beugel kunnen maar meer dan incidenten zijn dit niet geweest.' Onder d? kranten die het Nigeriaanse staatshoofd laakte .vanwege de unfaire berichtgeving over de situatie in het oorlogsgebied' noemde Gowon de Engel se Times' en de ,New York Times', de generaal liet de pers weten dat voor lopig geen buitenlandse journalisten het oorlogsgebied zuilen mogen betreden. Ook van georganiseerde persvluchten kan voorlopig geen spraJke meer zijn. Kolonel Douglais Cairns, de Britse vertegenwoordiger im het kleine team van internationale waarnemers dat deze week een tweede bezoek bracht aan het voormalige Biafra heeft verklaard, ditmaal heel wat minder optimistisch te zijn gestemd dan na afloop van de eerste reis naar het veroverde gebied. ,WIj hebben ditmaal dingen gezien die ons behoorlijk hebben geschokt', aldus Claims die geen nadere bijzonder heden wenste los te laten. Premier Wilson is er donderdagavond min of meer in geslaagd het door het lot van de overwonnen Biafranen ge schokte lagerhurs enigszins te kalme ren door een minder somber beeld van de situatie te geven dan dat van de overgrote meerderheid van Britse oog- getuïgeverslaggevers. Wilson kon ech ter de ongerustheid van het overigens in kalme stemming luisterende lager huis niet geheel wegnemen, zodat het tenslotte besloot maandag een speciaal spoeddebat aan de hulpverlening in Nigeria. De Nigeriaanse regering heeft het Ne derlandse rode kruis toestemming ver leend het Nigeriaanse Rode Kruis een schip ter beschikking te stellen i het vervoer van voedsel, medicamenten en andere hulpgoederen tussen Lagos en rampgebieden. DEN HAAG (GPD) - Nederlands meest geestdriftige deelnemer aan de Esso-m schappijen de tankende automobilisten aan zich willen verplichten) heeft voor 25.500,— aan winnende ,maan- kaartjes' in de hand. maar de Esso weigert te betalen. De Hage naar B. P. Papping (28) vond een methode om het geheim van de maankaartjes te .kra ken', maar de Esso heeft met het regle ment in (le liand zijn recht op de prijzen be twist. De heer Pupping overdag zoals hij zert in de handel, 's avonds barkeeper heeft in tussen al honderden guldens verdiend met de maanraee. De maanrace-kaartjes. die men bij Esso-sta- tions ontvangt, verto nen twintig dofgrijze .rondjes, waaronder vijftien aardbollen en vijf manen schuilgaan. Aan de achterkant van het kaartje méldt het race-reglement: .aan u de taak om manen te ontdekken. U mag echter geen enkel rond je beschadigen, waar onder een aardbol is verborgen, want daar mee verliezen alle ont dekte manen hun waarde'. Drie manen geven een prijsje van 2,50. Vier manen brengen al een tientje op. Voor wie de moed opbrengt een vijfde handeling te wagen en vervolgens een vijfde maantje blootlegt, g de zon op: i wint BELGISCHE MINISTER BELEDIGDE JOURNALISTEN BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nisier van arbeid, Major, is donderdag beschuldigd van belediging van twee verslaggevers van de Nederlandstalige Belgische radio en televisie (BRT), die hij .fascist* zou hebben genoemd. Het incident moet zich dinsdag hebben voorgedaan tijdens een onderhoud van twee BRT-verslaggevers (Jan Keuleers en Vic Loriers) met hem in het kabinet van eerste-minieter Eyskens. De bond van Vlaamse radio- en tv-journalisten heeft donderdag aan de minister een brief gezonden, waarin verklaard wordt: ,de betiteling van fascist die u in het openbaar tot onze leden, onder wie de voorzitter van onze bond, richt te naar aanieidïng van de BRT-berïcnt- ge.ving over de mijnstaking in Limburg, lijkt ons niet aanvaardbaar uit de mond van een minister in functie'. De brief deelt mede. dat de zaak aanhan gig is gemaakt bij de beroepsunie van ie Belgische pers. Een senator van de volksunie heeft donderdag: in verband mot deze zaak een interpellatie aange vraagd. Hij wil de minister van Ne derlandse cultuur vragen, welke maat regelen zullen worden genomen om de beroepseer van de betrokkenen te ver dedigen en objectiviteit van de com municatiemedia te verzekeren. Uitdaging De heer Pupping heeft, al maanracend, gerui me tijd mogen denken goud te hebben aange boord. Drie weken lang boog hij zich over de zilverachtige reepjes. Zijn vrouw zegt: ,Het is heel gemakkelijk om er veel bij elkaar te krijgen. Een fooi aan de pompbediende en je hebt weer een hand vol'. Midden december ten slotte vond haar echt genoot de oplossing, die het geheim van elk kaartje kon openbaren. Hij zegt: .dat ene zin netje. .aan u de taak om de manen te ont dekken' kwam bij mij als een geweldige uit daging aan. Ik ben drie weken intensief in de weer geweest. Toen in eens, bij toeval eigen lijk, ontdekte ik hoe ik er achter kon komen. Ik voelde me natuur lijk de koning te rijk. Ik wist dat die kaartjes uniek in elkaar waren gezet. In Amerika zelfs. In Europa was er geen enkele drukke rij, die het voor elkaar kon krijgen'. De heer Pupping ging onmiddellijk op prij zen,jacht. Hy schakel de zes vrienden in en deze met talrijke .win nende' kaartjes uitge ruste equipe stoof ver volgens driftig uit oVer de vaderlandse snelwe gen. Hij vertelt: .tus sen Zwolle en Breda zijn we overal geweest. De kaartjes werden door alle tanksstations geaccepteerd. We heb ben op die manier vele honderden guldens ge- ind'. .Toen, na één week, kreeg iemand van de Esso argwaan- Hij volgde één van onze jongens, en zag hem overal geld opstrijken. Meteen daarop kwam er een nieuwe bepaling bij, hoewel die niet in het reglement werd op genomen zoals dat op de kaartjes staat. De stationhouders moch ten alleen nog maar onder voorbehoud uit betalen. Nu zit die ac tie bij hen al niet zo lekker. Bijvoorbeeld omdat ze kaartjes voor 2V> cent per stuk moe- nauwelijks iets meer werd uitbetaald'. De heer Pupping liet zich echt er niet uit het veld slaan. Op 8 januari bijvoorbeeld le verde hij op het hoofd kantoor van de—Esso 50 kaartjes in met op elk de 5 opengelegde manen en het bigde uitzicht dus op ƒ5.000. Een week later al was dat bedrag tot 18.500 opgelopen. De benzine maatschappij had hem ondertussen al te ver staan gegeven dat ,na onderzoek uitbetaling zou plaatsvinden'. Een termijn werd ech ter niet genoemd. Me dedeling daarvan werd vervolgens verzocht door een door hem in de arm genomen advo caat. Deze week groei de Puppings tegoed op het hoofdkantoor aan tot 25.500. Woensdag werd zijn angst echter bewaarheid: op het hoofdkantoor werd hem te verstaan gegeven dat Esso niet tot uit betaling zou overgaan. Waarom niet? De heer Pupping zegt boos: maar dat de korrel structuur van de kaar tjes is veranderd. Maar dat is toch heel iets andera dan de bescha diging waarover in het reglement wordt ge sproken'. De Esso deelt die me ning uiteraard niet. Voorlichtingsrnan Van Gelder noemt Pupping ,één van die mannen die op een slinkse, vaak heel ingenieuze, wijze door do mazen van liet wedstrijdreglement trachten te glippen'. Het officiële commen taar van de maat schappij is: ,in de maanraee die op 29 november is gestart en die op 31 januari ten einde loopt, heeft Esso Nederland tot op dit moment een bedrag van vijf ton aan prijzen uitgekeerd, dan wel verplichtingen daartoe aangegaan. Daaronder zijn 2400 prijzen van 100. De reden dat de heer Pupping niet be hoort tot de grote groep van prijswin naars is dat hij zich niet heeft gehouden aan de weds&ijdvoor- waarden. Deze voorwaarden be palen namelijk dat de rondjes waaronder de aardbollen op de maan- racekaartjes zijn ver borgen niet bescha digd mogen zijn, wil men in aanmerking ko men voor een prijs. De heer Pupping heeft de door hein ingezon den kaartjes aan een procédé onderworpen waardoor naar een la boratoriumonderzoek heeft uitgewezen be schadigingen van structurele aard aan de rondjes zijn toege bracht'. Twee Starfighters van de Westduitse luchtmacht zijn gisteren in de lucht met elkaar in botsing gekomen en neerge- st -rt. Dit heeft het ministerie van defen sie bekendgemaakt. Het ongeluk gebeur de boven Lechfeld in Beieren. Het totaal aantal Starfighters dat tot nu toe is ver ongelukt is hiermee op 115 gebracht. Volgens het ministerie wist een van de piloten zich gisteren in veiligheid te stel len met zijn schietstoel. De andere piloot wordt vermist. (Door Andrew Fyall van de Daily Express). ^igeria won de oorlog, maar verloor de vréde. De honger, het afschuwelijkste wapen dat tegen Biafra werd ingezet, heerst oppermachtig en maakt nog steeds vele duizenden doden. Mannen, vrouwen en kinderen bijten, slaan en schoppen elk aar als beesten om een handjevol eten. De doodzieken en de ouden kunnen niet meer dan smeken en bedelen voor vechten ontbreekt hen immers de kracht. Jonge mannen zoeken op de vuilnishopen naar iets wat als voedsel kan dienen,, wanho pige moeders rouwen om hun dode kin deren. De haaide realiteit is dat Nigeria een ramp vaai deze omvang niet alléén kan overwinnen, de nucie wo~raen en beloiles van generaal Gowon ten spijt. Owerri was de laatste belangrijke Bia fraanse stad cie door de federale troepen werd bezet. Het Nigeriaanse Rode Kruis is hiier een paar dagen geleden aangekomen en doet wan hopige pogingen om de duizenden oorlogsslacht offers van do hongerdood te redden. Gowons soldaten intussen zoeken onvers ohiiittg voor de 'de om hen heen vertier in deze dode stad. Voor één van dc voedseldiisbributiecenibra van het N'.'gej aonse Rede Kros koin ik plctsc-long cog in cog te staan met de door honger veroorzaakte degradatie van mens tot dier. Een van de Rode Kruisheipers laat op de veranda van het huis een zak met sojameel uót zijn handen vallen. De zak scheurt en vlak voor de u.tgemergelde wachten de honderden valt het voedsel op de grond. Een paar seconden duurt het voor tol hen doordringt, dat er eben voor hun voeten ligt - -zomaar voor het oprapen. Dan, ails op een omhoorbaar gege ven bevel, komen de vluchtelingen overeind, de lege etensnappen sn hun knokige handen ge klemd. Een paar mannen zijn het eerst fctitj de kapotte zak. Zij duiken met het hoofd naar vo ren op het eten af en verstoppen mond. neus cn oren in het bergje meel. Even later wordt l?r nog slechts gevochten... op leven en dood. Huilend en schreeuwend praaien ze naar de soja; kinderen proberen onder de wriemelende lijven door te krijgen. Sommigen van hen hebben ge luk: zij kunnen de resten oplikken, maar de meesten worden vertrapt, En met hen de oude mensen, de mannen en vrouwen die niet kunnen berusten in een onvermijdelijke dood en met laatste krachtinspanning proberen iets van de soja te bemachtigen. Personeel van het Rode Kruis probeert de kluwen vechtende en huilende mensen uit elkaar te trekken. Soldaten komen ennen. Ze zwiepen met hun venijnige zweep- clle we nog hebben te kunnen bewaken. Toen Biafra in elkaar stortte, was ik hier pas twee weken. In die korte tijd heb ik zoveel ellende gezien, dat ik er mijn hele leven niet meer over heen kom. Hier vlakbij liggen zestig zwaarge wonde Ibo-soldaten. Alleen opereren kan ze nog redden. Die mensen zijn ten dode opgeschreven, wamt aan opereren hoeven we hier echt niet te denken'. Nog geen tien kilometer verder ligt Oeli, het vliegveld waar Biafra maandenlang op kon re kenen en waar ook nu de redding vandaan zou kunnen komen. Want im tegenstelling tot de door Lagos verspreide berichten over de onbruik baarheid van de landingstrip, kan Oedi elk mo ment opnieuw voor gebruik worden opengesteld- Er liggen wat vliegtuigwrakken, hier en daar een bomtrechter. Maar met een peloton soldaten Slot van pagina 1 pn£Tf8md v9?lei? van de samenleving. In enkele woorden kon op zijn best een in- verwi-!zin" naar deze. dringende kwesties worden teruggevonden. Wat de buitenlandse politiek betreft be vestigde president Nixon zijn verleden jaar op het eiland Guam geformuleerde doctrine waarbij de nadruk werd geleed op ae noodzaak dat geallieerde landen zonder Amerikaanse bijstand de verant woordelijkheid op zich nemen voor d* eigen nationale problemen, en in het bij zonder voor hun verdediging in geval van vijandelijke infiltratie-activiteiten. De president zei dat Amerika gemaakte afspraken en overeenkomsten zou nako men, maar dat het streven was om de rol van de Verenigde Staten in het buiten land te verminderen. Hij verwees naar de sterker geworden betrekkingen met de Westeuropese lan- jes en de menigte deinst achteruit. Een paar zou .vermelde' vliegveld im een paar uur minuten later is de orde hersteld. Van de soja is niets meer over, geen kruimel. Owerri, stad in het hart van het voormalige Biafra, is een stad van doden en half-dcden. In de vernielde straten hangt de weeë geur van de dood. In het Okporo-ziekenhuis liggen de zieken bij wijze van spreken .opgestapeld', negenhonderd doodzieke hinderen in een ruimte net groot genoeg' voor een vijfde deel van dit aantal. Een Britse arts, die zijn naam niet wil noemen (,dat is te gevaarlijk. Ik heb hier nog veel te doen') probeert me de ernst van de situa tie in zo rustig mogelijke bewoordingen uit de doeken te doem Het lukt hem niet. Na een paar zinnen barst hij in tranen uit. .Het zijn mon sters, die soldaten', stamelt hij tenslotte moei zaam. ,Ze hebben voertuigen van het ziekenhuis gestolen, onze voedselvoorraden geplunderd. dat ik hier niet meer als dokter bezig Weet je, beat. Dat kan niet meer. Ik heb mijn stethoscoop omgeruild voor een eind houit om de enige auto per dag zouden moeten helpen. Hele dorpen ster- tijds weer tot de grote aanvoerhaven voor voed sel en medicijnen kunnen worden gemaakt. Lagos weigert echter van Oeli gebruik te mu iten de scheppingen van de Biafranen zijn verdoemd. Een woordvoerder vau liet ministerie van defensie zei me onlangs zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken: .Oeli zal nooil meer gebruikt worden'. En omdat alle hulp via Lagos moet gaan is e: een transportprobleem. Want van Lagos naar het oorlogsgebied i-. het honderden kilomeiers rijden. De Nagerianen tellen de doden niet - niet die van gisteren, ook niet die van morgen. Voor de ovenwinnaars telt. alleen maan nationale trots en de in de ziel van deze natie ingebrande ge dachte aan vergelding. En ik denk aan verha len van Ibo's in Owerri over verkrachtingen en ranselpartijen. Eric A ja ca is een lbo. hij werkt voor het Ni geriaanse Rode Kruis. .Wij hebben op het ogen blik niet meer dan drie transportwagens. Eén hebben we er aan de dokter gegeven en de an dere twee gebruiken we voor het ophalen en uitdelen van voedsel. Per dag kunnen we eten brengen aan zo'n 150.000 tot 200.000 mensen. Dat lijkt heel wat, maar iedereen schijnt te 'goten, dat we eigenlijk een miljoen mensen a:dent Nixon liet zich echter niet uit over plannen om de Amerikaanse troepen macht in West-Europa te verminderen een kwestie waarover ondanks uitspra ken van de regering die dergelijke plan nen ontkenen, onzekerheid blijft bestaan. Het Witte Huis heeft echter bekend ge maakt dat de president binnenkort ver moedelijk over twee weken) een aparte rede zal wijden aan de buitenlandse poli tiek van de Verenigde Staten. China ven de hongerdood. Wij kunnen ze niet bereiken. Alleen zij die nog de kracht hebben om onze distributieposten te bereiken, kunnen wat lerij- j gen. De anderen gaan dood'. IWil. Het rapport, dat eind vorige week is uitge-rfD'e° noemde daarbij het nieuwe over bracht door de internatnonale waarnemers Tre" in Nigeria en waarin de situatie in het oorlogs- j gebied als rooskleurig wordt afgeschilderd, van alle kanten heftig aangevallen. Niet in het minst door de Internationale persvertegenwoor digers in Lagos, die niet begrijpen hoe kolonel Douglas Cairns, de Britse afgevaardigde in het kleine team van waarnemers, zo optimistisch j heeft kunnen zijn: ,Br zal best hier en daar v een vrouw worden verkracht. In welke oorlog j gebeurt dat niet? Maar van verkrachting op grote schaal is mij mets ter ore gekomen', al dus de kolonel, die als hij dat werkelijk had gewild de verhalen over door federale mili- tairen verkrachte vrouwen uit de mond van zeer vele vernederde Ibo's had kunnen optekenen. Gowons soldaten in Owerri waren zelfs zo bru taal, dat zij doorgingen de bevolking te moleste ren, ook loon de toiLerna'tionale pers hen op ae 1 vingers keek. Een paar collega's van mij moes- ten het zelfs voor enige vrouwen opnemen, die J iastig gevallen werden door de militairen Een van angst trillende Ibo-verpleegster zocht bescherming bij het groepje waar ik mee op- J trok. ,We zijn doodsbang voor de soldaten. Ze der meer bezighouden mpf het probleem willen ons meenemen. Bijna alle meisjes znjn het van de wederzijdse bewapening niet oerwoud al ingevlucht', vertelde ze. kern-rafeettcn. Pater Thomas McGuire uit Dublin will over de verkrachtingen liever niet praten. ,Ik wil mijn loven niet onnodig iin de waagschaal stellen'. Maar luitenant-kolonel Ipoola Akinrade. com mandant van het derde commando-bataljon dat vorige week vrijdag Owerri binnenmarcheerde, gaf de verhalen over verkrachting toe. .Er rijn ons inderdaad een paar gerailen bekend we hebben de daders zonder vorm ran proces dood- HOUSTON (AFP) Alan Bean, Wnl- Over de nieuwe betrekkingen met de Sovjet-Unie zei president Nixon dat een van de beste drijfveren voor het succes van onder andere kernwapen-besprekin gen .wederzijds eigen belang' is, en hij doelde hierbij bljjkhaar op de hedreiging die een vermeerdering van het kernwa pen-bezit oplevert voor heide landen. In dezelfde geest, zei Nixon, waren nu ook besprekingen met rood-China weer In Warehau op gang gekomen. Politici la zen in deze formulering een aanduiding dat de gesprekken in Warehau zich on- geschoten'. Het is in deze rechteloze, wildwest- samenleving dat de Ibo's ondanks alles tekenen vertonen van een herlevende kracht om hun hui zen op te bouwen en te zoeken naai' hun familie leden, van wie zij soms vanaf het begin van de burgeroorlog gescheiden zijn geweest. ter Cunningham en Joseph Renin, de drie astronauten aan wie op 6 januari jongstleden een vliegverbod was opge legd wegens overtreding van vlïegvoor- sehriften, mogen sinds woensdag weer een vliegtuig besturen, zo is door Na sa meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3