HET KAPITAAL OP DE WEG IS ZIJN BESTAAN WAARD miERVARIA DORP extïa TERNEUZENSE SCHAAK SCHOLIEREN ZULLEN WEL SCHAAKMAT GEZET WORDEN VLAAMS JOURNAAL WIJDAG !3 JANUARI 1970 j Koj/ie uit de thermosfles... stilte voor de storm. WEST ZEEUWS-VLAAMSE BIBLIOBUS: BRESKENS ,U komt hier zeker voor het eerst... Wilt u even uw naam en adres op dit kaartje zetten?' Hoe vaak de heer C. van Liere, gastheer, chauffeur en administrateur van de sinds 15 de cember 1969 in bedrijf zijnde bibliobus, deze woorden heeft her haald, is moeilijk te zeggen. Het is in ieder geval wel duidelijk dat de rijdende bibliotheek, die in West-Zeeuwsch-Vlaanderen opereert, in korte tijd al een enorme klantenkring heeft kunnen verwerven. En de stroom van nieuwe belangstellenden is nog lang niet uitgeput. Een bezoek aan het inwendige van de 4880 kg zware Bedford standplaats Bres- kens bevestigde dat. Het tweede bezoek aa.n Breskens le verde vorige week 90 nieuwe in schrijvingen op, die die heer Van Lie re in enkele uren kreeg te verwer ken. Dat .verwerken' betekent voor hem een informatief en gemoedelijk praatje met zijn nieuwe klanten, gevolgd door enkele administratieve bezigheden. Die verricht hij geze ten op een aan de zijkant bevestigd klapstoeltje aan een kleine hou ten balie achter de cabine-zitplaat sen. Enkele moderne houten kast jes in de cabine verbergen zijn kaart systemen en paperassen. Allies is zo doeltreffend mogelijk ingepast om de bus behalve de bihliotlieekruim- te ook van een kantoortje te voor zien. Hoewel de heer Van Liere daar normaal gesproken best uit de weg kan, leveren de spitsuren hem wel eens wat hoofdbrekens op. Dan komt het voor dat de hele cabine volge- stapeld is met nog af te stempelen De bibliotheek ruimte zelf ruw ge schat een oppervlakte van 14m2 bevat zo'n 2000 boeken, die in hou ten wandrekken op de lezers wach ten. Een enorme achterruit en indien nodig de tWeiUachting zijn de bezoekers behulpzaam tijdens hun speurtocht langs de rekken. De boe- kenvoorraad wordt in de nabije toe komst uitegbreid tot een aantal van ongeveer 6000. waarvan dan twee derde wordt opgeslagen in een in te richten magazijn van de stichting Gewestelijke Openbare Bibliotheek West Zeeuwsch-Vüaanderen. Deze bibliotheek is sinds kort gevestigd in het gebouw van de Katholieke Kring in Oostburg en heeft de splin ternieuwe 6-cyündeir Bedford geleend van de stichting Federatieve Provin ciale Bibliotheek Centrale in Zeeland. De ambulante bibliotheek is eigen lijk een proef tevens een pri meur voor Zeeland om te peilen of in diverse streken een permanen te bibliotheek rendabel zou zijn. Gezien het nu al succesvolle verloop in West Zeeuwsch-Vlaanderen wordt al gedacht aan meer bibliobussen om de rest van Zeeland onder han den te nemen. De heer Van Liere (voorma/lig instructeur bij een auto rijschool op Walcheren) ds in dienst van de Fereratieve Provinciale Bi bliotheekcentrale. evenals het overi ge buspeirsoneel. In november van het vorig jaar kwam hij in dienst en werd toen geconfronteerd met de bi bliobus-plannen. Na wat pionierwerk (als voorbeeld werden de bussen ge nomen die al enige tijd in Gelder land, Noord-Holland en Utrecht rondtoeren) werd hij aangewezen als ohauffeuir en administrateur. Zo rijdt hij naar Eede, Aardenhurg, Sohoondijke, Sluis, Zuidzande, Cad- za.nd en sinds kort ook naar Bres kens. Eén van de dames M. Duizer. D. de Butter en S. Diedeman verge zelt hem op deze trektochten om op de diverse standplaatsen de mensen zeker in deze imverkperiode te woord te staan en wegwijs te maken. Ook mevrouw F. W. de Brui ne uit Middelburg (echtgenote van Mr. W. D. de Bruine, directeur Provinciale Bibliotheek en st. fede ratieve Prov. Bibl. Cent/rale) vervult vrijdags deze functie in Breskens. Zij vindt het werk dn de bus veel boeiender dan in een gevestigde bi bliotheek: .Het lijkt wel of de men sen in zo'n kleine ruimte veel gau wer contact zoeken, ze komen mak kelijker tot een gesprek'. ven door, ,de waarde van de bus met de boeken schat ik op zo'n 100.000 gutden. een heel kapitaal op de weg. En dat heb ik allemaal onder en achter me'. Daar heeft de heer Van Liere dan ook de verantwoording voor. 's-Morgens staat h'-J vaak te poetsen en te boenen, of te dweilen, want dat hoort er ook bij. Hij heeft ontdekt dat de bibliobus z'n bestaan waard is. ,En dat moet ook. want het is een hele uitgave geweest. Als de maand januari voorbij is, gaan we het programma wijzigen, want de bus moet zo rendabel mogelijk weiken. Ik heb da ervaring opge daan dat we er nog best een paar plaatsen bij kunnen nemen. In Zuid zande en Cadzand loopt het name lijk minder hard dan in Breskens. We willen de tijd daar iets inkor ten en dan kunnen we misschien St-Kruis of Draaibrug erbij nemen'. De grote belangstelling van het Bres- kense publiek is overigens een opval lend feit, temeer omdat in de Bres- kense gemeenteraad uitvoerig is ge discussieerd over de wel of niet nut tige aspecten van de rijdende biblio theek. Elk boek Tevreden I Breskens aan de top. De heer Van Liere is dezelfde me ning toegedaan. Hij ds bovendien ui terst tevreden, want de bus waar van het chassis vervaardigd is door dc firma J. Lanse uit 's-Gravenpol- der voldoet praktisch aan alle .Ja, ja' zegt hij tussen de bedrij- Onze streekgenoot Theo Verscliueren is dus weer kampioen van België achter de dernymotoren ge worden. Er was nauwelijks enige concurrentie en als gangmaker Koch geen pech aan z'n brommer had gekregen,had het er voor de overige deelne mers maar beroerd uit gezien. Nu werd Theo te voorzichtig mede door liet feit clat pech in de laatste twintig ronden niet meer gecompenseerd zou wor- don. Versohueren deed na d.e gangmukcrspoch niets ineer dan met de andere acht overgebleven renners monotone rondjes draaien. Die eentonigheid werd nileen onderbroken door een valpartij van Severeyns en z'n onervaren gangmaker. •Laten we maar aannemen dat Verschueren er aan staande zondagmiddag in het kampioenschap van Europa aan zal moeten trekken. Daar krijgt hij niet alleen af te rekenen met Leo Proost en Ro- main Deloof maar eerst en vooral met Peter Post en voorts met Jaap Oudkerk, Gilmore, Junckermann, Frey, Van Laneker en Reyniers. Helaas voor Post blijkt gangmaker de Boevere nog steeds niet gene zen te zijn. En nogmaals, een werkelijk echte strijd op dit specialistennummer krijgt men slechts met beide renners (Post en Verschueren) in topvorm, achter hun eigen gangmaker. De krachtmeting be gint om drie uur 's middags. Inmiddels staat.ook het gehele programma voor de krachtmeting Merckx - Van Looy op zaterdag 31 januari vast. Zoals reeds gemeld koos Merckx voor 4 km achtervolging en 10 km achter de demy, terwijl het Looy het hield op een sprintwedstrijd over 5 ronden en een tijdrit over 500 meter (met staande start). Als neutrale instantie heeft de directie van het Antwerpse Sportpaleis het vijfde nummer vast gesteld, namelijk een. puntenkoers over 25 ronden met vijf klassementen. En alsof het niet op kan, draaLt zaterdagavond en nacht in Gent de .Nacht der Vedetten'. Ook daar wordt gereden om een Europees kampioenschap, namelyk in omnium. Deelname: Post. Merckx, Sercu, Frey, Porter, Van Laneker, Daler en Oldenburg. In een Belgisch omnium rijden verder de gebroeders De Vlaminck. Monseré en anderen. De rest van nacht (van 19 tot 4 uur 's morgens) wordt gevuld met show, zang, orkesten en bal. In de Belgische sportbladen komt men niet uitge schreven over de bekentenis van de Franse amateur Rebillard, die vorig jaar in Mexico tegen Ferdinand Bracke heeft gezegd dat z'n gouden Olympische medaille hem schatten geld heeft opgebraoht. De getallen zouden zo astronomisch hoog zijn geweest dat het moreel van Bracke volkomen beneden het nulpunt zakte dat h(j. volledig faalde in de achter volging en toen maar moedeloos naar huis ging Het is al meer geschreven dat .amateurs' als bijvoor beeld Trentin en Moreion sommen geld opstrijker waarvan vele profs nog niet durven dromen Grote verrassing vorige week in het Antwerpse Sportpaleis. Daar zag men plotseling Rik van Steen bergen weer rondjes draaien op het houten ovaal. De man die de laatst© tijd nogal in het nieuws is ge weest wegens z'n .vrijetijdsbestedingen', bleef een uur op de fiets en was daarna finaal uitgeput. Hij wilde kennelijk proberen of er nog een korte terug keer mogelijk is, omdat naar verluidt zijn kapitaal flink geslonken zou zijn. Op 22 februari wordt in het Belgisch-Limburgse Zonder het wereldkampioenschap cyclocross verre den. De amateurs rijden er acht ronden (totaal 23 km) en de profs negen ronden (25,7 km). Over on geveer driekwart van de afstand van het parcours MENSEN IN DE SPORT TERNEUZEN Nee, het zit er dit jaar niet in voor de schaak- ploeg van de Terneuzense rijks scholengemeenschap Petrus Hon- dius, althans dat verwachten de jongens zelf. Het gaat om de strijd voor de schoolschaaktitel van Zee land. De Terneuzense scholieren (6 in totaal) schaken in groep A en hebben daarin een aardig re sultaat bereikt: door de laatste wedstrijd tegen het christelijk lyceum van Goes met 3,5-2,5 te winnen werden ze kampioen van deze groep. Het zijn Gerard dé Ridder, Ton- ny van Wijck, Bert. Hovestadt, Ronald de Groff, George Mey en Kees de Kraker die nu zullen moe ten vechten voor het Zeeuws kam pioenschap. Hoewel de ploeg vorig jaar in <le strijd om de Neder landse schoolschaaktitel in Bre da op de tweede plaats eindigde, zijn de verwachtingen nu niet erg hoopvol, zelfs niet voor het Zeeuws kampioenschap. Waar dat aan ligt? ,Ach\ vertelt één van de jongens, ,de hele schaak club bij ons op schooi is eigen- Lijk naar de bliksem. Er zijn er nog maar 2 van de 6 die regel matig oefenen.' Eerlijk gezegd nemen de scholie ren het niet zo serieus met dat schaken. Dat werd wel duidelijk toen ze dinsdag tussen de middag In een klaslokaal het een en an der uit de doeken «leden. Eigen lijk zijn er maar twee jongens In de groep «lie serieus schaken, maar die zijn dan ook lid van een schaakclub. Venier dreigt het hele schaakteam uit «ïlkaar te vallen, de fut is eruit zogezegd: volgens de geruchten zullen twee spelers zich binnenkort terugtrek ken. Nee, fanatiek zijn ze al lang niet meer. Ais «lat zo door gaat verwachten ze zelf niet «lat hun concurrenten veel moeite met ze zullen hebben. Ze wilden wei even poseren voor een plaatje in de kantine van de school. Dat zijn ze dan: de club van zes van de Petrus Hondius- schoolach. we zien liet gewoon als een leuke ontspanning. Het komt er niet zo op aan. Als het maar gezellig is.' Wie bang is. dat de b«>ekenvoorraad niet zou kunnen voldoen aan de meest uiteenlopende wensen, kan tevreden festeid worden. Zoals gezegd wordt eze binnen korte tüjd met zo'n 4000 boeken uitgebreid. Verder worden boeken' betrokken van de bibliotheek dn de technische echoot in Vlissingen en van de provinciale bibliotheek in Middelburg. De fheer Van Liere legt er dan ook de nadruk op dat elk gewenst boek kan worden geleverd, welliswaar misschien op bestelling. In feite is iedere Zeeuwse bibliotheek leverancier voor de bibliobus. De belangstelling overigens ook in de gevestigde bibliotheken gaat voornamelijk uit naair lichte roman netjes, streek verhalen en detectives. Een statistieklijstje heeft inmicldels uitgewezen dait in de periode van 15 tot en met 31 december in totaal 682 boeken zijn uitgeleend. Vooral de jeugd heeft een belangrijk aandeel in de afname. In Breskens bijvoor beeld nam de heer Van Liere even een kop koffie (geserveerd uit een thermosfles) voordat de jeugd na schooltijd binnen zou stormen. En dat gebeurde. En dan heeft hij zijn han den vol: vertellen hoe alles reilt en zeilt,' geld ontvangen, administreren, boeken terugnemen, afstempelen en zovoorts. Dan is de bibliobus te klein Maar het loopt allemaal op rolletjes. Het enigste waar de heer Van Liere woonachtig in het Walcherse Sou burg weieens moeilijkheden mee heeft, is het Zeeuwsch-Vlaamsche dialect. Vanuit de provinciale bibliotheek in Middelburg, deelde men ons afgelo pen maandag mee, dat het aantal in schrijvingen tot 400 was opgelopen. Volgens de heer Van Liere zal ge let op de landelijke cijfers na en kele maanden waarschijnlijk 10 pro cent van de bevolking in de diverse standplaatsen aan het lezen zijn ge slagen. OPERA GENT 1 Strauss' meesterwerk fDie Fle- dermaus' dat afgelopen zondag in de Koninklijke Opera te Gent was te zien en te beluisteren, wordt van avond (vrijdag 23 januari) en zon dagavond 25 januari herhaald. De ware operaliefhebbers ontmoeten dan de Duitse g astartiesten Liselotte Beeker-Egner van de ,Staatsopera Stuttgart' (op de foto) en Hermann Winkler van Opernhaus Kdln'. Zij worden onder andere omringd door Wilma Driessen, Arthur Hoogveld, Pierre Fischer. Francis de Paep, Jef van den Berghen, Simonne van Pa rijs, Roger WiUems, Armand Ever- aert en vele anderen. OPERA GENT (II) Zondagmiddag (25 januari) gaat Verdi'.s ,1 Vespri Siciliani' in pre mière waaraan onder meer wordt meegewerkt door de befaamde Ita liaanse sopraan Carlo. Ferrario. Verder ondermeer: Jan Verbeeck, Assen Selimskl (die de trouwe Gent se operabezoekers sullen kennen uit fEugen Onegin' en andere Slavische werken), Tadeuss Wierzbicki, Pier re Fischer en anderen. Op vrijdag 30 januari en zondag 1 februari wordt ,1 Vespri Siciliani' herhaald. OPERA GENT (111) En hierna krijgen de operette- liefhebbers iets van hun gading met ,In 't Witte Paard', de operette van Ralph Benatzky die t» een voUedig- nieuwe enscenering en in een nieuw decor zal worden opgevoerd. Over de opvoeringsdata later. PEPIJN. ,Opus V is de naam van het nieuwe programma, dat het cabaret PePijn binnenkort, ook m Zeewwscli- Vlaanderen ten tonele brengt. Paul van Vliet, Liselore Gerritsen, Ferd. Hugos en Rob van Kreeveld komen dinsdag 27 januari naar Oostburg en woensdag 28 januari naar Ter- neuzen, op uitnodiging van de ZVU. De voorstellingen worden gegeven In het kader van het 25-jarig "jubileum van de ZVU. Paul van Vliet brengt in het twee de programmagedeelte een 50 minu ten durende one-man-show en zal het publiek ongetwijfeld confronte ren met zijn scherpe visie op onze samenleving. VOETBALPERIKELEN (I) Jloe Is het mogelijk dat een staa als Terneuzen met ruim 20.000 inwo ners tocli niet meer dan zulke mid delmatige ploegen kan opbrengen?' vraagt secretaris R. v. d. Tuin van de Terneuzense Boys zich af. In het onlangs verschenen clubblad schrijft hij onder andere: ,Zou er mentaal iets verkeerd zitten of ontbreekt hel aan goede spelersIk geloof dat. we het voornamelijk moeten zoeken in het mentale vlak, en dat men te snel zegt- ,Het moet pakkenanders kunnen we er wel mee uitscheiden', dit verandert en men er van de eerste tol de laatste minuut spor tief voor blijft knokken zouden er meer punten behaald kunnen wor den, zonder direct van een kamioen- schap le willen spreken'. VOETBALPERIKELEN (II) In datzélfde clubblad wordt te vens de aandacht gevestigd op de in aanbouw zij)ide Terneuzense sport hal. Hoewel het nog wel enige tijd zal duren eer de hal wordt opgele verd', zo stellen de Terneuzense Boys, ,is het nuttig om eens na te gaan of we onze activiteiten kunnen uitbreiden in de wintermaanden met. zaalvoetbal'. Voor de schrijver is hel geen vraag in ieder geval. Liselotte Beeker-Egner dermaus' (Opera Gent). moet worden gelopen. Verharde wegen worden afge wisseld door bos- en heidestroken en enkele honder den meters zandweg. Het blad .Wielersport' heeft zich nogal druk ge maakt over het feit dat dit jaar de keuze van ,De wielrenner van het jaar' is uitgebleven. De keuze commissie meende dat de twee wereldkampioenen Ottenbros en Oudkerk niet helemaal voldeden aan de vereiste karaktereigenschappen, sportiviteit, strijdlust, wedstrijdinzicht en behaalde resultaten. Daar valt natuurlijk over te redetwisten. De titels hebben zij behaald met het nodige wedstrijdinzicht (denk maar aan Ottenbros), aan strijdlust ontbrak het; hen tijdens de betreffende wedstrijden niet, spor tief zijn beide renners ook wel, dus wat dat be treft zouden we met .Wielersport' kunnen zeggen: waarom niet? Anderzijds zal die commissie toch ook wel rekening hebben gehouden met het feit dat beiden zich na hun wereldtitel (en nog erger, mét hun regenboogtrui) vaak belachelijk hebben ge maakt. Moet men nou echt de titel van .renner van het jaar' toekennen aan iemand die in zes daagsen om de havere klap op twintig, dertig ron den achterstand eindigt? Nou dan Uit .Wielersport' blijkt verder dat sinds 1 januari licenties zjjn uitgereikt aan de volgende Zeeuwen: profs: R. Buckacki, Axel en C. Rentmeester Ove- zande; amateurs: A. Bom. Oostburg, R. Lammens, IJzendijke, G. Paridaen. St.-Gruis, J. Westerweele, Sint-Anna ter Muiden. I. Riemens. Breskens, J. de Schipper, Breskens, J. de Vrieze. Goes: nieuwelingen: J. Raas, Heinkenszand, J. Verbeke, IJzendijke, J. Crooymans, Sluis. W. de Graaf, Sluis, L. Hamelink, Terneuzen, C. Stouljesdijk, Sint-Maartscndijkhel per: J. van Muiken, Breskens; adspiranten: C. Spaans. 's-Gravenpolder; eerste jaars amateurs: L. de Clerclc, Aardenburg, J. de Vos, Zaamslag en P. Remijn, Goes; dames: H. Boejje, Groede en B. Hae- mers, Westdorpe. Dit kan alleen in een der liefelijke dorpen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Alleen daar kan het gebeuren dat het ganse dorp op zuUc een wijze de dokter, die het volk veertig jaar onder zijn geneeskundige hoe de hield, uitluidt. Bij hef. ganse dorp hoort ook de jongste boorhng, het luttele weken oude wicht dat onwetend van huldiging en feestgedruis in des dokters armen wordt gelegd. De wijkverpleegster aan het woord met een rijmend felicitatie-memorandum verloo chent haar beroepservaring niet. en onderbreekt, zich zelf met de vinnige terechtwijzing: JJokter, U moei hem een beetje hogerop houden.' Aanwezig bij de huldiging zijn ook de twee eerste boorlingen nu middelbare dames van de meei dan twee duizend bevallingen die de dokter in zijn praktijk .deed.' Het was geen tweeling, één kwam er van ver over het water, tvaar de destijds prille arts begon, t' TV«js maar een korte aanloop want al gauw kwam de dokter in het. Zeeuicsch-Vlaamse dorp wonen en bleef er. Vandaar dat er nu twee eerstgeborenen waren op het feest: die van ovei het- water en de rasechte dorpelinge. Midden in het dorp domineert, een vierkant plein mei een kapitale kerk, schuilgaand en beschermd in de lommer van struweel. Er naast het gemeentehuis, u-aar het ambtelijk hart van het dorp klopt, eer klein paleis, uit de verte als opgetrokken uit suiker deeg maar in werkelijkheid gebouwd met oer-dege lijk gebakken bouwsteen en hechte mortel. Wa groen, geboomte, zitbanken voor de ouderdom. E< omheen huizen, winlcels, dwars erover, raast, het ver keer dag en nacht. De huldiging van de dokter ver liep verder als een eruptie van opgekropte sympa this. Het- geschenk van de bevolking was een als ver pleegster aangeklede pop die voor consult bij de dok ter iverd gebracht en wier karkas bleelc te bestaai uit een kleurentelevisie. Waar werd ooit zoiets be dacht? Na het officiële prevelement kwam de mu ziek. Geen hoempa- fanfare, doch een keurtroep, tol ver in de omtrek bekend. Én wat speelden ze.' De mars van de medici. Dat is stijl bezitten. Hierna begon het feest pas goed. Want daar kwa men se. De dorpsoudsten het eerst, misschien omdat ze de meeste tijd. haddenZe etaleerden hun goede gevoelens met zware handdrukken en robuust 'uitge sproken woorden. Na hen kwamen alle anderen. Ge animeerd als bij de wekelijkse familie-reünie bij mama Van Lowe in De Kleine Zielen, schuifelden zij langs de tafels. Een glaasje, koekje, een rokertje. De muzikanten, individueel nu, doch wel in uniform, martiaal als wijlen ritmeester Gerrit, waren er ook en vormden telkens een schilderachtige schakel in de eindeloze rij. Hopelijk liepen zij niet rond met hetzelfde akelige plan als de ritmeester, ze zouden de dokter anders nog knap wat werk kunnen be zorgen, zo bij het scheiden van de markt. Gelukkig droeg geen van hen een dienstpistool en andere wa pens waren evenmin voorhanden. Buiten wachtte een wassende stroom dorpelingen op hun beurt om in het wuleringssysteem van feliciterenden te worden op genomen. Ieder die zich voort kon bewegen was er. u-er de koekjes etcetera, het rokertje het drankje laargelaten moet de arts het zijne gedacht heb- •en. waar toch eminente professoren ons bij voort during verzekeren dat dergelijke consumptie toch zo kwalijk is voor het. hart en derzelver omliggende lercelen. Zou de dokter als verversingen ter receptie teen heimelijke voorkeur hebben gekoesterd voor een tlaatje, besprenkeld met zonnebloemolie 'die toch zo joed voor de vaten moet zijn, gelardeerd met ge schrapte rauwe winterpeen, dit alles omlijst met zo- nerf lier of fluitekruidOpgeluisterd met een flon kerend glas appelsap, het rookgerei geheel verwaar- ozend? Ach, uitspraken zeggen ook niet altijd alles. Toen de dokter jong was een der sprekers ont hulde het ,werd hem van collegiale zijde sterk intraden zijn artsenpraktijk voort te zetten. Zijn ge zondheid zo zeiden ze ,\cas er ie labiel voor. De dokter sloeg het advies in de wind en hield het vol, veertig jaar lang. En uit zal hij wel weer verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 27