Komst van Jonckheer ernstige bedreiging rust op Antillen ACCENT DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK morgen erwtensoep met kluif en worst Gerechtspsychiater kreeg gelijk: Toon B. was levensgevaarlijk Arbeiders dreigen met nieuwe demonstratie Nederland is verantwoordelijk' weergaloos Bolletje Man overleden armbanden met brillant ELSEVIERS de® ENE VRIJDAG 23 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 ADVERTENTIE WILLEMSTAD (GPD) Tegen alle verwachtingen in, dreigt dr. Efraira Jonckheer binnenkort zijn post als gevolmachtigd mi nister te Den Haag te verlaten, om aan boord van een oorlogs bodem van de koninklijke marine als de nieuwe gouverneur van de Nederlandse Antillen de haven van Willemstad binnen te stomen. Hoewel dr. Jonckheer op de Antillen beter bekend als ,Sjon Fein' het koninklijk besluit met zijn benoeming, sedert begin mei 1969 in zijn zak heeft, was politiek Curagao er tot voor kort van overtuigd, dat hij na de gebeurtenissen op 30 mei zijn be noeming niet zou aanvaarden. Als compensatie zou hij dan am bassadeur in Spanje worden. Stanley Brown: .Bakker heeft een spelletje met ons gespeeld. Toen wij over Jonckheer begonnen zei hij, dat hij dit varkentje wel even zou was sen. Nu doet hij net of zijn neus bloedt'. J De Antilliaanse -egering heeft tot nu toe geen enkel commentaar ge geven op het bericht van de komst van dr Joncklieerr. De voordracht om hem tot gouvemeeur van de Ne derlandse Antillen te benoemen is afkomstig van de regering van ex- premier Giro Kroon. Hierin was pre mier Ernesto Petrona minister van financiën. Ook de overige DP en PPA-minister uit zijn kabinet heb ben indertijd deze voordracht ge steund. Zij kunnen nu dus moeilijk tegen de komst van dr Jonckheer protesteren. Toen gouverneur Debrot, die al bij na een jaar lang hezig is met zijn afscheidsbezoeken, begin januari nu toch echt aanstalten maakte om zijn koffers te pakken, liet dr Jonck heer via het ANP weten, dat men maar vast de loper voor hem moest uitleggen. Dit herieht was voor minister-pre sident Ernesto Petrona aanleiding om zich ter observatie in het zie kenhuis te laten opnemen, waar de dokter zich over zijn zwakke maag en hij zich over zijn zwakke positie als premier kon bezinnen. ,Als Sjon Fein komt barst de bom', zegt nu statenlid Stanley Brown. En al aijn er dan weinig AntiilSanem, die nog iets voelen voor een reprise van 30 mei 1969, de traditionele in tocht van de nieuwe gouverneur per br. ms. oorlogsschip, zou dit keer wel eens een iets ingrijpender bete kenis kunnen hebben dan een cere monie protocollaire. Want naar oud Antilliaans gebruik, gooit het onte vreden publiek bij dit soort gelegen heden met stenen, omdat rotte to maten voor dit doel te schaars en te prijzig zijn. Voor het overgrote deel van de An tilliaanse bevolking is de nieuwe gouvemeeur bij voorbaat al een per sona non grata. ,Het volk neemt dit niet', zegt papa Godet. .Hiier komen grote moeilijkheden van'. Hij zou wel eens gelijk kunnen krijgen. De stemming onder de bevolking wijst in ieder geval niet op een intocht met vlaggen, erebogen en serpenti nes. De tijd, dat dr Efraim Jonckheer als premier en als voorzitter, te vens lijsttrekker van de Democra tische Partij een zeer actieve rol speelde in het politieke leven van de Nederlandse Antillen, ligt nog te vers in het geheugen, om hem nu als onpartijdige gouvemeeur te kun nen aanvaarden. De stmt op Bezwaren Toch richten de bezwaren ach niet allereerst tegen de persoon van de nieuwe gouverneur. Het is veeleer d? steeds toenemende macht van de .Jor.cich eer-clan' die de weerstan den oproept. Met een Efraim Jonckheer, eerst als premier, daarna als gevolmachtigd minister en nu als gouverneur; met een chicho Jonckheer als gedepu teerde (wethouder) op Curasao en met weer een andere Jonckheer als gevolmachtigd minister in Washing ton, heeft de .Jonckheer-clan' een abnormaal dikke vinger in de An-1 tüliaanse pap. Bovendien hebben zij een .kapitale'1 stem in de dagbladen .Beurs- en 1 Nieuwsberichten' en ,La Prensa' de enige krant in het Papiamento. De politieke maoht van de Jonck- heren had en heeft natuurlijk ook een gunstige invloed op de activi teiten van ae firma Jonckheer. Tijdens zijn premierschap bezorgde dr Jonckheer dit bedrijf een zeer lucratief sigarettenmonopolie en ie dere hotelmanager heeft zich te hou den aan de ongeschreven wet, dat bi] de talrijke officiële gelegenheden alleen dranken en sigaren geser veerd mogen wonden, die' door de firma Jonckheer geïmporteerd zijn. Antilliaanse politici schuiven de ver antwoordelijkheid voor de komst van dr Jonckheer en de eventuele nare gevolgeu hiervan, in de schoe nen van de Nederlandse regering. Oppositieleider Juaneho Evertz for muleerde het zo: Nadat Nederland eerst Nieuw-Guinea aan Indonesië verkocht. dreigt men nu de Antillen aan de Jonckheer-clan' te verkoiien'. Men verwacht hier van minister Bakker, dat hij alsnog het konimk- iijk besluit met de benoeming van ar Jcinckheer tot gouverneur van de Nederlandse An billen, ter vernie tiging zal voordragen. Tijdens zijn laatste bezoek aan de Antillen heeft j Nederlandse vice-minister-presi dent bij herhaling duidelijk gesteld, dat hij de kwestie Jonckheer in -Nederland zou regelen. Maar voor de nteuwe coalitiegenoot Frente Obrero is de nieuwe gouver neur onaanvaardbaar. Partijvoorzit ter Papa Godet heeft steeds ver klaard. dat hij met zijn havenar beiders de straat op gaat, zodra Jonckheer voet zet op Antilliaanse bodem. Stanley Bnvon verklaarde nog onlangs, dat hij het kabinet zal laten vallen als ,Sjon Fein' werke lijk komt. De vraag is echter of hij wel in staat is om een kabinetscrisis te veroorzaken. De regering Petrona steunt op een tweederde meerder heid in de staten. Zelfs als Godet en Brown de regering in de steek laten, is er nog geen man over boord. Frente minister Amador Ni- ta zal trouwens zeker niet bereid zijn, om zijn comfortabele minister zetel prijs te geven. Het ziet er naar uiit dat de komst van dr Jonckheer de prijs is, die Frente Obrero moet betalen voor het akkoord van Kralend!jk. waarbij zij een monsterverbond aangingen met de aartsvijand. Democratische Partij. Welk besluit de Frente-top ook neemt, de arbei ders op Ouragao hebben het ver trouwen in hun partij opgezegd. Stanley Brown heeft zich er altijd op beroepen de spreekbuis te zijn van de jeugd, maar het laatste num mer van het jongerenblad .Specta- Bolletj'e is échte eierbeschuit. Barstensvol eieren: luchtig en krokant. moetje proeven! bijna geheel gewijd .het verraad van Brown' Ook Papa Godet, die door zijn mar- telaarsrol op 30 mei lange tijd min of meer onschendbaar was, wordt in de plaatselijke kranten niet meer gespaard. Het feit dat hij tijdens zijn proces verminderd toereke ningsvatbaar is verklaard, is tot voor kort in de kranten onvermeld gebleven; nu wordt daar bij herha ling op gewezen. De derde Frente-man: minister Amador Nita. is zelfs in zijn eigen partij een ongewenst persoon. Stan ley Brown spreekt over zijn partij- EFRAïM JONCKHEER ...een van de clan... i ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Hoe doen ze dat? Het is een fabeltje dat de vrouw uitgeeft wat de man verdient. Ook de huisvrouw kan geld "verdienen", al is het dan niet in een baan buitens huis. Zij kan zelfs véél geld ver dienen. als ze maar oplet. Neem bijvoorbeeld haar taak om het pakket levensmiddelen voor haar gezin zo voordelig mogelijk in huis ie krijgen. Hoe doet ze dat? Koopt ze blindelings of koopt ze prijs bewust? De prijsbewuste huisvrouw let op de prijzen, op kortingen, op voordeligo aanbiedingen. Als ze het goed doet, kan ze veel geld verdienen. Als ze het goed doet, zal haar gezin het gevoel kunnen krijgen of het over een "ruimer" inkomen beschikt. Haar verdiensten kunnen hel gezin beter helpen dan die kleine loonsverhoging, die haar man zojuist heeft ge kregen. van Jac. Herman» Een goed stuk vlees hoort erbij een echte, stevige, lekkere je kunt 't slechter treffen! Publicatie van de Slichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven genoot als een gefrustreerde neger, die zijn mmdenvaardighetdscom- plex wil afreageren, door met veel pracht en praal voor minister te spelen. Als dr Jonckheer komt is het voor lopig weer gedaan met de politieke rust" op de Nederlandse Antillen. De oppositie is te verdeeld om georga niseerde ongeregeldheden te verwach ten, maar in ongeorganiseerde pro test-en schuilt waarschijnlijk een "nog groter gewaar. Een ander punt is, dat de kwestie Jonckheer ©en nieuwe rem is op de wederopbouw van de economie van Curagaö. De gedupeerde zakenlieden van 30 mei hebben no-g steeds g'een plannen om hun zaken weer op te bouwen. Aan de rand van Willem stad staa.n al enkele maanden een paar kapitale fabriekshallen leeg. De Antilliaanse regering heeft die daar neer laten zetten voor NV So- litron, een Amerikaanse elektroni sche industrie. Maar Solitron laat niets meer van zich horen. Mdddm in het toeristenseizoen zijn de ho tels bij lange na niet volgeboekt. Het Hilton hotel heeft 1969 met een fors verlies afgesloten en hotel Bonaire is failliet verklaard. De bus- tarieven zijn met 40 procent ver hoogd en voor de wegenbelasting moet in 1970 vijftig procent meer worden betaald. Niemand maakt zich illusies, dat het hierbij blijft. Het is op Curacao de gewoonte, om de griep, die ook hier ieder jaar een vaste gast is. de naam te geven van een actueel onderwerp van gesprek. Dit jaar heet hij .Jonckheer': voor dat je het weet heb je hem, of je wil of niet. VRIJGEMAAKTEN STOPPEN GESPREK MET DE CHR.GEREFORMEERDEN HOOGEVEEN (ANP) De gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) zullen het gesprek met de Christelijke Gerefor meerde Kerken niet voortzetten. Dat heeft de synode van de gereformeer de kerken vrijgemaakt in Hoogeveen besloten. De synode besloot verder aan de sy node van de christelijke gereformeer de kerken te verzoeken alsnog gehoor te geven aan het appél van de vorige synode van Amersfoort-west om te trachten een samengaan te bereiken tussen de christelijk gereformeerde en gereformeerde kerken vrijgemaakt. Zij heeft erop gewezen ,dat het een eis van Christus is om tegenover het val se eenheidsstreven en temidden van de afval onzer dagen de ware kerkelijke gemeenschap te zoeken en te oefenen met hen, die vasthouden aan het geloof naar het woord Gods'. In de discussie heeft de praese, ds J. Kok, er bezwaar tegen gemaakt, dat men de Christelijk Gereformeerde Ker ken zou willen typeren als oecumeni sche kerk en. ,Men moet niet met derge lijke typen werken'. Wel zei hij dat de christelijke gereformeerde kerken het eigene willen bewaren en daarin zag hij iets sektarisch. De rapporteur van de commissie, ds. H. J. de Vries, wees erop dat de christelijke gereformeerde kerken voorwaarden gaan stellen die uitgaan boven het woord Gods. Een van de bezwaren van de gereformeer de kerken vrijgemaatotwas de houding d'i'e de christelijke gereformeerde ker ken aangenomen hebben tegenover de gereformeerde oecumenische synode en de International cou-cil of christian churches, ICCC. ZEVENHUIZEN (ANP) Een vecht partij in Zevenhuizen (Gr) heeft woens dagnacht het leven gekost aan de 24-ja- rigge kippenslachtor Otto Jougsma uit Nieuw-Roden. De man kreeg met een luchtbuks een klap op het hoofd ten gevolge waarvan hij ter plaatse is over leden. De dader, een 18-jarige kippenslaehter, is aangehouden. De beide mannen waren woensdagavond in gezelschap van twee vrienden in Groningen uitgeweest. Na afloop van dit avondje werd besloten het feest voort te zetten in een huis in Zevenhuizen, waar éen van hen woont.' Hier is later de ruzie ontstaan die uit liep op een vechtpartij. Burgerzinlening in Hilvarenbeek overtekend HH.VARENBEEK (ANP) De bur- gerzlnlening, uitgeschreven door burge meester en wethouders van llilvnren- beek, een 3U-jarige obligatielening te gen 7 procent, is na een Inschrljvlngs- termijn van een maand ruimschoots vol- getekend. Het bedrag van de lening ad 500.000 werd aan de bevolking van Hilvarenbeek te leen gevraagd ter ge deeltelijke financiering van de stich- tingskosten, begroot totaal op 1.298.060, voor het bouwen van een overdekt zwem bad en sporthal. De realisering van deze plannen Is door het succes van de lening en de te ver wachten, nog toe te kennen subsidies nu dichtbij gekomen, zo menen b en w van Hil varen O eek. Onder het motto .door burgerzin sporthal en zwembad in' werd vanaf nieuwjaar een actie gevoerd die vooral door de medewerking van de jeugd- en sportverenigingen tot dit re sultaat heeft geleid. Dinsdagmiddag schilderde burgemeester Meuwese ten overstaan van de directeuren van de plaatselijke banken en een grote groep juichende scholieren de eindstand (een bedrag van ƒ508.100) met forse cijfers op het standenbord, dat wekenlang de laatste informatie op de Vrijthof be kend maakte. Drama in Oosterhout BREDA (GPD) Toon B., 37 jaar, uit Oosterhout die in de nacht van maandag op dinsdag zijn vrouw, de 35-jarige Elisa beth B.-Fijneman in haar wo ning in Oosterhout heeft ver moord en daarna zich door ver drinking in het Wilhelminaka- naal van het leven beroofdde, had ter beschikking van de re gering gesteld dienen te wor den. Overeenkomstig het advies van de ge. rechtspsychiater dr J. Zitman uit Bergen op Zoom. De rechters in Bre da en Den Bosch beslisten anders, waardoor Toon B. werd vrijgelaten. Achter het trieste drama in Oos terhout gaat het verhaal schuil van de berechting en poging tot reclas sering \an Toon B., die een jaar in de gevangenis heeft gezeten, gro tendeels in voorarrest, wegens ver krachting van zijn eigen oudste dochter van zestien juar. (ADVERTENTIE) heetmanyj edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal:oostzeedijk155-157, rotterdam Een brillanten armband is een uiterst persoonlijk geschenk. En tevens een waardevaste belegging. Kies het daarom zorgvuldig. Kijk, alvorens u besluit, in elk geval ook bij Heettnan. De brillantexperts met een volkomen unieke collectie en een al even uniek certificaat, dat elk risico uitsluit. De prijzen beginnen bij f565. DEN HAAG (GPD) ELSE- VIERS WEEKBLAD geeft commentaar op het drama Biafra onder de kop: Biafra, Jong Afrika en de werkelijkheid (p. 53). ,Het drama-Biafra heeft gespeeld. Aan die realiteit kan ook een motie, aangenomen tijdens het PvdA-congres, waar in de houding van de Labour- regering werd veroordeeld, niets veranderen. Vondeling en Den Uyl hadden dat kunnen weten. Het was voor de derde maal al dat zij (nog eenmaal) de waarschuwende vinger ophie ven tegen de Britse kameraden. En net zoals bij de vorige gele genheden ligt bij Labour van deze Nederlandse waarschu wing niemand wakker. Tenslot te immers: ook Wilson heeft ge lijk gekregen. Ook hij gokte op de sterkste'. WBPQK» Drs, F. A. Hoogendijk waarschuwt de "PvdA ztoh niet op glad ijs te beg-e ven (p. 54. 55). ,De Partij van de Arbeid heeft in Groningen haar kaarten op tafel gelegd. Zij heefy be kend gemaakt wat zij wil, niet hoe ze het wil financieren Daarmee be geven de socialisten zich op glad ijs. Wat dit betreft was het symbol i6ch dat. zaterdagavond in grote - letters op het mededelingenbord werd ge projecteerd: IÜzel en sneeuw, daling temperaitiuiuir -4 graden, wegen glad'". DE NIEUWE LINIE schrijft (op p. 1) over de Mstonisdhe uiiitspraak van de bisschoppen: ,We weten allemaal wel hoe en waarom deze omme zwaai tot stand is gekomen, maar de bi33dhoppen wekken een beetje de imdruk dait ze bat allemaal wel tegen haddien wiltlien honden, maar het niet oneer konden en: vooruit dan maar. Bisschop Jansen vergeleek in Noordwijkerhout de trouwende priester met een piloot met slechte ogen. Dus nu accepteert hij in zijn kerk maar piloten met slechte ogen'. DNL voorspelt niet veel goeds voor het komende regeringsjaar van het kabinet-De Jong. Na een opsomming van de moeilijkheden eindigt dit ar tikel (p,l) met de volgende lange verzuchting1: ,Zo stapelen de econo mische perikelen aton op rond een kabinet dat mank gaat aan het euvel van een tekort aan poMiieke doortastendheid tegenover de finan ciële problemen dié ziah onvermijde lijk aandienen. De spanningen die daardoor ontstaan, zijn voor ieder een tastbaar. Alleen minister Witte- veen, die zijn belastingverlaging er door sleepte, blijft het goed maken. Hoe lang nog Hoofdthema van deze politiek schijnt te zijn het afbreken van de maat schappij, om vervolgens op de dan ontstel ie puinhopen een soort pro- Memeniloze samenleving op te wen, een maatschappij zit ieen schandaal ds'. ACCENT geeft een verslag van het PvdA-congres in Groningen en merkt daarbij op (p. 5,e.v.): .De construc tieve en positief ingestelde politiek van de partij, zo kei-merkend voor het beleid van de kabinetten Drees, is gewijzigd in een ongemotiveerd radicalisme, dat alles wil omvormen, wijzigen, vernieuwen en veranderen. HP - MAGAZINE publiceert ee; gesprek met PvdA-fractievoorzitte: drs. Joop den Uyl, die over de radi calisering van zijn partij de volgen de opmerking maakt (p. 8, 9): ,We zijn op een breukpunt gekomen in de na-oorlogse ontwikkeling. We zijn opnieuw begonnen. Na twintig jaar verzorgingsstaat zijn we gaan door denken of het ons heeft geleid naar de doelstellingen die ons voor ogen stonden. We hebben een enorme voor uitgang gezien in welvaart en socia le zekerhe-d in die 20 jaar. Maar het heeft niet die vrijheid gebracht, die sociale harmonie en vooral niet die verandering in machtsverhoudingen en dus de directe betrokkenheid van mensen, die uitgangspunt was van de socialistische benadering. Nieuw- Lmks heeft daarbij katalyserend ge werkt'. HP schetst het beeld vam Ojoekwoes nutteloze oorlog (,p. 18,e.v.). De Bia- fraanse leider vergiste zich enkele malen. En zo ging Biafra haar on dergang tegemoet en gleed over de olie uit. .Over die olie is Ojoekwoe tenslotte zelf uitgegleden. Want de belangen van Shell en BP gaven Wilsons regering nog een argument om hun schepping Nigeria op de been te houden. En eland stuurde gewe ren, houwitsers en tanks. Britse of ficieren adviseerden Gowon's troepen en maakten de plannen voor de aan vallen op Biafra. De Sowjet-Unie hielp met bommenwerpers en kanon nen'. VRIJ NEDERLAND (op p. 1) komt tot de conclusie dat de PvdA op het congres in Groningen aan vlijt ten onder ging. Over Nieuw Links deze passage: .de grote verdienste van Nieuw Links is geweest, dat met die verouderde principes is afgerekend. Ze waren er ook niet meer, de gro te kanonnen van vroeger, de partij- leides die op ieder congres een be zwerende functie hadden. Telkens als zo'n congres dreigde af te glijden naar de door bestuur en fractie als fataal afgeschilderde dwaalwegen, stormden ze naar voren om het ge vaar te keren. Al die jaren is het gelukt, telkens weer werd een mor rende minderheid het zwijgen opge legd. Nieuw Links is óe enige groe pering geweest die met veel tam tam, een gunstig gezinde pers, ver kiezingsrozetten en vreugdedansen de ouderen tot zwijgen wist te brengen. Het geweld van nu tegenover het ge weld van vroeger'. Vorige week ont dekte men in Praag een .complot' tegen de regering. VN geeft een analyse van de nieuwe situatie en stelt" ondermeer (p. 11): ,De ecorio- normsche toestand in Tsjecho-Siovva- kije is slecht, de produktiecijfers to nen een somber beeld, het verzuim als vorm van passief verzet is enorm. De massa van de bevolking heeft weinig andere mogelijkheden om zijn protest te laten horen. Men zoekt daarom zondebokken, de na men van Sik, Goldstucker, Winter en Lobl, alle vier slachtoffers van het stalinisme en tijdens de Dubcek- periode naar voren gekomen, zijn al gevallen. Deze vier leven in het bui tenland, en men kan nu al wel voor spellen dat tijdens de processen zal worden geprobeerd een samenhang te construeren tussen hen alle vier joden! en de gearresteerden'. DE GROENE ivm het PvdA-con gres in Groningen en schrijft hier over (p. 1, 8) het volgende: .toch zal het vooral Niieuw-Linkse bestuursle den hebben verrast dat de partij nu heel anders bleek te denken dan het Louw beweert dat Nieuw Links zich alleen al vanwege de eigen mentali teit niet lean laten inkapselen. Hij heeft alleen gelijk voor de gewone congresgangers. De voorlieden in het bestuur blijken daarentegen evengoed beïnvloed te zijn door het .bij praten' in het partijbestuur als Vondeling en Den Uyl. Ook de oude leiders radi caliseren'. De Groene schrijft (p.lover emo ties, oogkleppen en Biafra. ,De grote inzet waarmee de Biafranen enige jaren lang de ongelijke strijd heb ben volgehouden, heeft hun evenzeer morele aanspraken gegeven op onaf hankelijkheid. als de moordpartijen waren. Al moeen we ook daarbij be twaarvan ze eerder het slachtoffer denken dat Ojoekwoes gevangenissen overvol waren met allen die "zich te gen zijn politiek verzetten en binnen Biafra pleitten voor een eervolle overeenkomst niet de federatie' NIEUWE REVU vertelt over de kos ten vam een staatshoofd en publi ceert een overzicht van de inkom sten, uitgaven en bezittingen van vor sten en presidenten (p. 5 e.v.) uit deze opsomming blijkt dat koningin Juliana verweg de rijkste monarch ter wereld :s. In het artikel ,Ik, Apoüo-Henk'.e' kan de lezer kenis- maken met een portret van tv-pre- se.ntator Henk Terlingen (p. 12, e.v.) IJshockey beleeft in Nederland een explosie, constateert Nieuwe Revu p. 25. e.v.Jarenlang heeft de Ame rikaanse neger gelooft dat hij min derwaardig en lelijk is. Nu is dat anders geworden: kijk.'zwart is mooi (p. 36, e.v.). Tri PANORAMA lacht hartchirurg Chris Barnard de lezer toe: einde lijk heeft hij het geluk gevonden in de armen van de 19-jan.ge Barbara Zoellner (p. 12. e.v.). In paniek om de aapmens wordt een nieuwe Hollv- ••vood-produktie besproken, waarin harige aapvrouwtjes voor de verras sing zorgen lp. 30, e.v.) Sex is vrij, vrij is de sex. Maar niet alleen bij ons, maar ooit op de markiezen-ei landen in de Stille Zuidzee (p. 50, e.v.). Een verhaal, zoals er in de Neder landse rechtspleging veel worden ge schreven en welke stuk voor stuk toch wel getuigen van de zorg, wel ke de Nederlandse samenleving1 via reelassermgsorgamsattes en advies instanties schenkt aam de mens, die met de justitie in aanraking komt. Een menselijk verhaal van pogen naar bestwil en ook van falen, zoals in dit geval. Zorgenkind Toon B. was al jarenlang een genkind van justitie en recta ring. Begin 1969 werd hij gearre steerd wegens verkrachting van zi jn eigen dochter. Voor dit ernstig mis drijf moest hij voor de Bredase rechtbank verschijnen, waar in eer ste instantie de officier van justitie drieënhalf jaar gevangenisstraf eis te, terwijl in het dossier het advies lag van de rijkspsydhiater dr J. Zit man, die na een grondig onderzoek tot de conclusie was gekomen dat Toon B. onvoorwaardelijk ter be schikking van de regering diende te worden gesteld- Volgens deze des kundige was B. zo ernstig gestoord dat lüj in vrijheid levensgevaarlijk moest worden geacht, vooral voor zijn naaste omgeving. Deze man moest verpleegd worden, aldus het deskundig oordeel. De advocaat van Toon B. verzette zich terecht tegen de zeer hoge ge vangenisstraf en stelde dat zijn cliënt ziek was en dus behandeld moest worden. Zoals wel meer voor komt besloot de rechtbank een na der psychiatrisch onderzoek te 1a. ten instellen in de psychiatrischs observatiekliniek in Utrecht waar men dan los van de bevindingen van de gerechtspsychiater tot een twee de advies zou kunnen kamen. Geen tbr Het advies van de POK luidde: geen terbeschikkingstelling noodzakelijk. Het onderzoek had zes weken ge vergd. Intussen had de reclassering ook gebruikelijk de nodige contacten niet de verdachte B. en diens vrouw, die haar man toch wel lar oal: durfde. De Bredase rechtbank veroordeelde Toon 15., na een tweede behande ling, tot tien maanden gevangenis straf, maar legde verder slechts een voorwaardelijke ter beschikking stel ling op met. een proeftijd, iets waar toe het POK evenmin had geadvi seerd. De officier van justitie ging toen ln hoger beroep en op 24 december diende de zaak evenals in Breda achter gesloten deuren, voor het ge rechtshof in Den Bosch. Dr Zitman, die als zeer ervaren bekend staat, bleef bij zijn conclusie dat Toon B. als zeer gevaarlijk voor de samen leving ter beschikking moest wor den gesteld. Een mening die door de deskundige van het POK in Utrecht niet werd gedeeld. De rech ters in hoger beroep straften Toon B. met een straf ongeveer gelijk a3n het voorarrest en legden geen ter beschikkingstelling op. Acht dagen geleden kwam Toon B. op vrije voeten en hij werd door de reclassering bij een broer geplaatst die in Roosendaal woont. Vandaar uit ondernam hij toenaderingspogin gen tot zijn vrouw en na een ont moeting en een gesprek kwam hij deze week weer terug in zijn wo,- ning. De noodlottige gevolgen zijn bekend: de vrouw" werd vermoord en Toon B. benam zichzelf het le ven. Er blijven vijf kinderen als wezen acheitr Oi'et>e indruk In de kringen van justitie, de re classering met de sociaal-psychiatri sche nazorg, de kinderbescherming die steeds heeft, aangedrongen op het in veiligheid stellen van vrouw en kinderen en dan ook tegen de terugkeer van de man was en psychiatrische deskundigen die de iustrtie adviseren heeft het drama in Oosterhout diepe indruk ge maakt. Er is vee! zorg aan deze zaak. de mens Toon B. en drens ge- zm. b^s'eed door alle betrokkenen. Desondanks :s er sprake van een falen, waarbij het moeilijk zo niet onmogelijk is verwijten te" maken of enige schuld aan te wijzen. Dr J. Zitman had helaas gelijk. Achteraf bezien staat vast dat de justitie het advies van de eigen ge. rechtsnsychiater in het arrondisse ment Breda beter wel had kunnen opvolgen. Maar het POK in Utrecht, ook van mening dat Toon B. ernstig ziek was, achtte die ter heschikking stel ling niet nodig. De rechtspleging ln ons land is met velp zorgen omge ven maar menselijk falen blijft toch mogelijk. Dit drama is voor alle betrokkenen aanleiding tot her nieuwde bezinning op het eigen vaak zo moeilijke werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 15