Shocking Blue schokt naar het miljonairschap John Bluming op de vuist met .Studio' PANDA EN DE MEESTERWAKER TI-COYO EN ZIJN HAAI i°°' DE LM dessa 56ct! j Wereldvoetbal 18 uur televisie Platina plaat voor Heintje NEDERLAND-1 DRIE MILJOEN MAAL VENUS' Erotiek, antiek en modern "3C? -C- Clément Richier fljj DONDERDAG 22 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 (Van onze kunstredactie) Do in De Bilt wonende ltaralespecïa- llst John Bluming is van plan een kort geding aan te spannen tegen Studio, omdat deze toneelgroep, naar rijn zéggen, niet bereid is een reke- gl°mhfgt'd!ende een nota in van bij- na S gulden, nadat hij de acteurs, die .De nonnen' spelen, les bad ge geven m vechten. Blunung: Ik ben Ir veertien keer voor naar Amster dam "«reden en voor de generale re- n«tftie en de première ben ik twee Wen in Brussel geweest. Ik heb ze van te voren gezegd: ik bind me niet aan een vaste prijs, jullie krtj- "on wel een rekening van me. Daar verder niet over gepraat, dan had den ze maar een contract moeten ma ken Bovendien heb ik gemerkt dat ik met in het programma genoemd word Kees van Iersel, de regisseur, raat nu strijken met de eer van mijn levechtscenes. Hij zegt dat ik ad- viseur was, maar dat is onjuist, ik bm opgetreden aJs fight-arranger. Dat betekent dat ik de regie van het gevecht had en daar wil ik m'n cre dit voor hebben.' Ham Surimk, zakelijk leider van to neelgroep Studio: ,Ik wist dat zijn uurprijs dertig gulden zou zijn. Toen schrok Van Iersel al zo, dat hij het aantal uren zoveel mogelijk beperkt heeft. Omdat van te voren niet dui delijk was hoelang het instuderen van hei gevecht zou duren, hadden we een all-in-prijs kunnen maken. Omdat dit niet meer aan de orde is geweest, gaan we uit van dertig gul den per uur, wat neerkomt op 420 gulden. Omdat Bluming irn Brussel nog een paar adviezen heeft gegeven, rekenen we één uur extra: vlerhon- se! te komen. Daarvoor rekent hij 250 gulden. Wij zijn bereid hem zijn reis- en verblijfskosten te betalen op basis van de bij ons geldende regels. Wat de vermelding in de program ma's betreft: onze bewegingslerares Riemke van Iersel staat er bok niet in en de decorechdider ai evenmin.' Eciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie! verkrijgbaar op 140 NS-stations De NOS-televisie is van plan oni in totaal achttien uur zendtijd te be steden aan de reportages van het tournooi 0111 liet wereldkampioen schap voetbal, dat van 31 mei tot en met 21 juni in Mexico wordt gehou den. Deze achttien uur zal voor ongeveer tweederde bestaan uit rechtstreekse reportages, elf in totaal, zullen op weekdagen om 23.00 uuir worden uit gezonden en op zondagen om 19.00 uur (Nederlandse tijd), evenwel niet op alle dagen van genoemde periode, want de wedstrijden, die in vier groe pen tegelijkertijd in vier verschil lende stadions worden gespeeld, vin den plaats op 31 mei. 2, 3, 6, 7, 10, 11, 14, 17, 20 en 21 juni. (Op week dagen om 16.00 uur en op zondagen om 12.00 uur plaatselijke tijd). Op enkele van deze data en op een aan tal tussenliggende dagen zullen van 18.00 uur tot 18.45 uur samenvattin gen in totaal acht, van andere wed strijden w orden uitgezonden, die daags te voren zijn gespeeld. De keuze van de wedstrijden zal nog nader worden bepaald. Als commen tatoren zijn aangewezen Herman Kuiphof en Koen Verhoeff. Chef d' equipe is Jean Smits. CANNES (DPA) - Het jeugdige Nederlandse .zangwonder' Hein tje heeft dinsdag op de internati onale muziekbeurs .Midem 70' in Cannes een platina plaat gekre gen omdat 2-miljoen exemplaren verkocht zijn van zijn langspeel- Êlaat .Heintje'. ie 14-jarige Heintje, die West- Duitsland vertegenwoordigt als de meest succesvolle pop-ster in de Duitse taal, is de eerste kunste naar op het Europese vasteland die dit verkooprecord bereikt heeft. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het luxeuze hotel .Majestic' heeft de directeur van zijn pla tenfirma aan Heintje de bijbeho rende trofee uitgereikt. Met de toekenning heeft Heintje's carrière een hoogtepunt bereikt dat tot nog toe slechts aan wei nig popsterren te beurt is geval len. Het succes van de jonge zan ger begon, toen van zijn eerste plaat .Mama' die in november '67 werd uitgebracht binnen een maand een verkoopcijfer behaalde van meer dan een miljoen exem plaren. Heintje is reeds in het bezit van 15 gouden platen, twee .Gouden Leeuwen' van Radio Luxemburg, en twee .Gouden Eu ropa's' van de Saarlandse om roep. Bovendien heeft hij reeds drie geslaagde films op zijn naam. (ADVERTENTIE) Donderdag 22 januari 1970 M Middag: 1230 Modern platteland. 12.35 Weke- lijkse sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 't Muzikanten- Ai/ uur: 1 solisten van het Belgisch Ka- merorkest: klassieke muziek; II Bn- strurnentaal ensemble: oude muziek. 14.30 't Is historisch: programma over geschiedenis. 15.00 Palet: pro gramma voor de zieken, 16.00 Nws. 16.03 Van vier tot vijf: radiopro gramma in notedop. 17.00 Tussen 10 plus en 20 min: lichte grammofoon- muzlek voor de tieners. 17.30 ,0', een rondje radio. PUm. 17.55 Medede lingen. Avond: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 1820 Uitzending van de Communisti sche Partij van Nederland. 18.30 Ste reo: licht orkest. 18.55 Voor de kleu ters. 19.00 Amateurs musiceren: Har monie-orkest. 19.25 Gesproken brief. t 29.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.50 Mens en bij- bel, radiocatechese. '19.50 Twcestcm- mig. AVRO: '20.05 Stereo: Residen tie-orkest en soliste: moderne en klassieke muziek. 22.00 Jekemmewat, I cabaretprogramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.42 Radiojour naal. 22.55 Stereo: Metropole-orkest. 23.20 Stereo: Parels der muziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. VRIJDAG Morgen: AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammo- foonmuziek. (8.00 Nieuws: 8.11 Ra diojournaal; 8.30 De groenteman). NOS: 9.00 Internationaal spectrum: moderne orkestmuziek en oude koor zang. (9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoek- platenprogramma. (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Stereo: Komt vrien den in het ronde: programma rondom het volkslied. 11.55 Beursberichten. DONDERDAG Middag: NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd programma. 12.26 Mededelingen ten behoeve van lamd- en tufcibouw; 12.30 Nieuws; 12;41 Actualiteiten). 14.00 Stereo: The Kilima Hawaiians Show: licht muziekprogramma. 14.25 Stereo: tenor en piano: klassieke liederen (opn.). 15.00 Gereformeeerde mid- dagdienst. NOS: 15.30 Meer of min der: programma met meer informa tie over mensen en dingen die min der op de voorgrond treden. (16.00- 16.02 Nieuws). NCRV: 17.45 Sport- actuali'teiten. Avond: 18.00 Stereo: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: radiocompetitie voor koren en korpsen. 18.30 Nieuws. 1S.41 Actualiteiten. NOS; 19.00 Verslag van het Hoogovenschaaktoernooi in Wijk aan Zee. NCRV: 19.03 Spek- trum: maatschappelijke vraagstuk- kanaal 7/29 10.45 uur: (nos-not) john bull 11.10 uur: wat is er aan de hand in de eeg 11.35 uur: mens van deze tljd 18.45 uur: (nos-kleur) de fabeltjeskrant 18 55 uur: journaal 19,05 uur: inhuur lelr) de werelo waarin wij leven' looouu^ de getr0uwde vrijgezel (nos) journaal 20.20 uur: tros-toto 20.40 uur: van washington 21.30 uur: 2T™Ll u'c'5 JAAK op de man af 22.25 uur: 1(n0s) journaal 22.30 uur: (teleac) bij leven en welzijn BELGIË-NED. KANAAL 2/10 I NEDERLAND-2 KANAAL 32 1 18.45 uur: 18 55SUU,LEUB) DE FABELTJESKRANT JOURNAAL 19.05 uur: scala journaal I 20.20 uur: (vpro) ai Japains tekenfUmpje ken nader belicht. 19.15 Stereo: mu ziek van het Leger des Heils (gr.). 19.30 Klassieke gewijde muziek Top- name). 20.00 Ferdinand Huyck (15), seriehoorspel. 20.22 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 20.30 Radio Ac tief: gevarieerd programma. (22.30- 22.40 Nieuws)23.55-24.00 Nieuws. VRIJDAG Morgen: KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klas sieke en semi-klassieke muziek (gr). 7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. S.32 Voor de huisvrouw (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw)). 9.40 Schoolradio. 10.00 Ste reo: Aubade: Moderne-orkestmuziek (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. DONDERDAG Middag: NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Pop-Slick. KRO; 13.00 Nieuws. 13.03 Actuali teiten. 13.08 Piet Römer: licht amuse mentsprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Holster: pop- en countrymu- ziek. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 lORrrr...: popmagazine. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07- 18.00 Draaijijofdraaiik: verzoekpla- tenprogramma. VRIJDAG Morgen: VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00 NieuwsNOS: 11.00 Nieuws. 11.03 De Felix Meur- ders Show. 20.30 uur: VON STERNBERG Gefilmd portret van de onlangs overleden regisseur (en Mariene Dietrich-ontdekker) Joseph von Sternberg 21.30 uur: DECK SOUP Heeel erg oude film van de heel erg oude Marx Brothers 22.20 uur; (CVK-IKOR) JE MOET ER GEWEEST ZIJN.... maar dan als kleurling. Reportage over zwart eD blank in Zuid-Afriika. 22.50 uur: (NOS) JOURNAAL 14.05 uur: SCHOOLTELEVISIE 18.25 uur: ENGELSE LES 18.55 Uur: ZANDMANNETJE 19.00 uur: TIENER KLANKEN 19.35 uur: (CVP) POLITIEKE TRIBUNE 20.00 uur: JOURNAAL 20.25 uur: MARCUS WELBY (vervolgverhaal) 21.15 uur: HORIZON - WÉTENSCHAP 22.05 uur: PREMIERE -FILMFRAGMENTEN 22.45 uur: JOURNAAL 22.50 uur: BASKETBAL BELGlö FRANS 17.45 Journaal; 18.15 L'éoran maglque; 18.55 Protes tantse uttz.; 19.25 Plum-plum; 19.30 Feuilleton,; 20.00 Journaal 20.30 Deux sur la balangolre, film van Ro bert Wise met Shirley MacLaine en Robert Mitehira. 22.30 Nieuwe films; 23.15 Journaal. FRANKRIJK RIJSSEL 12.30 Midl-magazlne. 15.30 Jeugduitzending. 18.15 Jour naal, 18.20 Le Sohmllblic. 18.35 Voor de vrouw. 19.00 Regionale actualiteiten, 19.25 Ma,urm des Mauves. 19.45 Journaal. 20.35 Service de nuiit. 22.45 Le fond et lat forme; 23.30 Journaal. i en do or (Van onze rtv-redactie) .Shocking Blue' wil een internatio naal geluid geven,' vertelde Cees van Leeuwen precies een jaar geleden. Nu zijn er veel managers, die dat willen, maar het een leven lang als een zoete droom meedragen. Voor Cees van Leeuwen staat de deur naar de realiteit wijd open. .Venus' van zijn Haagse Shocking Blue zal naar alle waarschijnlijkheid de hoogste po sitie op de ,Hot hundred'-lijst van het toonaangevende Amerikaanse mu ziekblad Billboard' innemen. Een uniek gebeuren. In het verre verle den scoorden artiesten als Willi Al bert! en de Blue Diamonds wel eens luttele punten op diezelfde lijst, maar een eerste plaats is uitzonderlijk voor elke niet-Amerikaanse popformatie. En:ge weken geleden al kreeg Shoc king Blue het .Gold record-' teken achter de naam. In de VS wil een .gouden plaat' zeggen, dat er mins tens voor 1 miljoen dollar van liet nummer is .verkocht. Het grote suc ces voor Shocking Blue kwam toen zangeres Mariska Ven-es zioh bij Rob bie van Leeuwen, Klaasje van der Wal, en Cor van Beek voegde. De dochter van zigeuner-virtuoos Lajos Veres (20) bouwde de sound van de ze formatie uit. .Ik ben geloof ik de enige vrouw, die in een Nederland se groep optreedt. Het publiek heeft eraan moeten wennen.' Het repertoire van Shocking Blue: .nummers van Robbie, Doors. Jeffer son Airplane en Julia Driscoll.' Ma- riska wordt vaak vergeleken met Grace Slick, eens het stralende mid delpunt van Jefferson Airplane, ,1k ben het daairmee niet eens,' zegt Ma- riska. Waarom wordt niet zo erg duidelijk. Robbie van Leeuwen is het .brein' achter Shocking Blue. De voormalige gitarist van de Mo tions is een zeen- bekwaam songwri ter, die internationaal al eerder aan dacht brok. Rob is ook de man ach ter Venus' en haar opvolger .Mighty Joe.' Het eerste succesje voor Shoc king Blue met Mariska Veras als im mer in het zwart geklede blikrang- ster heette .Send me a postcard.' Toen al werd duidelijk, dat de groep ook in de omringende landen volop kansen zou krijgen. Duitsland, Frankrijk en de Scandi navische landen reageerden vlot en enlühousiast. Daarna kwam ,Long lonesom road,' dat wat minder deed 1 op de diverse hitlijsten. het grote festival vil) heeft me daar in gesterkt, dat de situatie wat sta bieler moet worden. Dat kan, wan neer de elpee in de top-100 komt. Geen onwaarschijnlijkheid, want ei- pees van groepen, die met een single hoog staan, komen meestal zonder moeite in de toplijst. We ziein nog wiett.' Shocking Blue is inmiddels blij ge humeurd en plotseling aan het werk getogen voor de volgende langspeel plaat. De titel van de opvolger van .Mighty Joe' zal waarschijnlijk .Wa terloo' worden, uiteraard een num mer van Robbie van Leeuwen. (ADVERTENTIE) Tv Manager Cees va.n Leeuwen, eens be stierder van drukke Motionszaken: .Te veel televisie schaadt. Dat heb ik bij de Motions gezien destijds.' De groep heeft enorm veel aanvra gen gekregen voor tv-werk. Vrijwel aille Europese landen wilden Maris ka en de Blue-boys zien. Frankrijk is zo'n beetje de tweede thuishaven voor Shocking Blue geworden. de Hagenaars werken vele dagen per maand in dat land.' Over een reis naar Amerika zegt Cees van Leeuwen: ,Ik ben al door vijf agencies opgebeld. Maar de bedra gen vond ik te laag. Bovendien heb ik bedacht en een gesprek met Sid Bernstein (de man, die in Apeldoorn Ditishet recept: Kaasfonduevan Nedeiiandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge vatte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me' De uitgeverij H. J. W. Bcoht te Am sterdam zorgde voor een fraai uitge geven Nederland*!- editie \:ui .Knaurs Slttengeseiliehte der Ui II. vont Paradies bis Pompeji'. onder de- titel .Zeden en erotiek in de loop der eeuwen, van het paradijs tot Pompeji'. De schrijver van dit is Paul FrisHiauer, een U'e.-ns .jour nalist en geleerde, geboren in 1X1)8. Dit boek is het resultaat, van een uitvoerige studie, en ook de vrucht van eigen nadenken en combineren. Nagegaan wordt, hoe vanaf de oudste tijden tot omstreeks het jaar nul de mens de erotiek heeft beleefd. Dat dit niet altijd gebeurd is op cc preut se wijze van onze onmidi düjke voor ouders uit de negentiende en vroeg- twintigste eeuw spreekt vanzelf. Sr is thans, na de tweede wereldoor log, reeds zeer veel veranderd op dit gebied, maar veel van wat vroeger, en in andere gemeenschappen dood gewoon was. wordt thans in b .-l wes ten nog steeds als aanstootgevend of schokkend ervaren, omdat het ge dragspatroon in dit opzicht van de mens. die zo'n slordige drie miljoen jaar aan de gang is, hebben er allerlei opvattingen en torstanden geheerst, waarvan we, meestal on bewust. toch ook de erfgenamen zijn. Frischauer gaat, na eerst over <ie vroegste mensen geschreven te heb ben, na hoe de erotiek beleefd werd bij de Assyriërs en Babyloniërs, bij de Egypte naren, de Indiërs, de Israël ieten, de Grieken, de Etrusken en de Romeinen. De behandeling van de stof is openhartig, in de goede zin van het woord .populariserend'. Het boek richt zich dan ook niet tot vakmensen, maar het is bestemd voor een ontwikkeld publiek dat z:ch op de hoogte wil stellen van de zeden- geschiedenis van de mens. Het boek is. zoals gezegd, fraai uitgevoerd, en uitvoerig geïllustreerd met 380 af beeldingen. waarvan enkele in kleur. Vele van deze afbeeldingen zijn zeld zaam, enkele nooit eerder gepubli ceerd. De vertaling is hier en daar helaas wel eens slordig. Gezien de mooie uitvoering, de rijke :Iiu3traring en het onderwerp is de prijs van dit warm aanbevolen werk laag. name lijk 39,50 in linnen bend. Van Pompeji naar Denemarken in 1969 il n'y a qu'un pas. althans of men nu de erotische wandschildering uit Pompeji bekijkt of de foto's dia Kaare Per Johannesen maakte van een hedendaags liefdespaar dat vele variaties toont en waarop de liefde kan worden bedreven,., er is niets nieuws onder de zon. integendeel er is nog heel wat mogelijk dat d:t boek niet vertoont. .Erotisk glaede' wil een openhartige handleiding zijn om meet uit de erotiek te halen dan door vlo paren gebeurt. Het is gee.n onsvm- pathiek boek; de tekst is goed. en verstandig, de foto's zijn als men in aanmerking neemt hoe moeilijk het is te laveren tussen de ethisch-zvvi j- melend en te sexy-pornografisch, nog al eerlijk uitgevallen. Mogelijk mede door het doodgewone stel jonge mensen dat zich hiervoor zonder in hibities leende: ze z:jn neutraal, haast onpersoonlijk. Wat de beste camouflage is: als u ze op straat tegenkomt herkent u ze nooit. Bert Bakker gaf dit fotoboek .Ero- 1-106 Op een mooie zomerdag maakte Pan da een wandelingetje in de omge ving. Dat deed hij wel vaker, want dat was gezond - en bovendien zou het kunnen gebeuren dat hij iets vreemds meemaakte. En dat was precies, wat er op deze dag gebeurde. Hij was juist de vlin dertjes aan het tellen die om hem heen fladderden, toen hij werd op geschrikt door een luid gekraak in de struiken naast hem. De takken bij het paadje bogen uiteen, en ie mand kwam zo haastig tevoorschijn, dat Panda geen tijd meer had om opzij te springen. .Oeps!' riep hij gesahrofcken, toen hij onder de voet gelopen werd. .Kijk uit!' .Neem me niet kwalijk!' sprak de voorbijganger. ,Ik moet me even reppen. Maar mischien hebben we later nog wel eens een r\ ~i„ Ito Er was een grote drukte aan de oe ver, waar de jongen hen opgewonden zag komen en gaan. Een ogenblik later danste er een tiental boten op de korte golven. Gretig met een hart vol haat, sloeg Ti-Coyo hen gade. Eindelijk zou hij te weten komen op welke plaats de negers de fuik hadden verborgen. Maar dat baatte hem nu niet veel meer. Dc vissers roeiden opgewekt en heel de flottielje hield enkele mi nuten later stil op nauwelijks hon derd meter van de Spookrots, waar achter Ti-Coyo in zijn kano zat. Hij kon thams hun triomfkreten horen, die afwisselden met veel ,Ho!... Hijs!., terwijl zij tezamen de kabel ophaal den. waar de fuik aan vastzat. Twin tigmaal was hij in zijn kano hier langs gekomen en had hij er vlak naast gedoken. En al die tijd was de fuik daar geweest, zonder dat hij het vermoedde. Deze uithoek van de zee plek had uitgekozen, was stellig een uitgeslapen vent. ,Ho!....I-Iljs!Ho!...Hijs." Het ogenblik was aangebroken. Tl- Coyo schudde het hoofd, trok zijn mes en greep de riemen. Het was zijn bedoeling om zonder enig gerucht de flottielje te naderen en zijn mes te planten in de keel van da ditstbij- zijnde neger, daarna van een volgen de en weer een volgende totdat men hem zelf de strot afsneed. Terwijl hij al voortschoot ontsnapte hem een kreet en snel wendde hij zijn kano weer achter de dekking van de rots. Vervolgens liet hij zich in het water zakken en dook naar het flot tielje. Zo lang het hem maar enigs zins mogelijk was, moest hij onder water blijven om te vermijden dat de vissers gewaarschuwd werden. Van deze voorwaarde hiing het welslagen af van het nieuwe plan dat hem zo juist door het hoofd geflitst was. En onder water zwemmend vroeg hij zich af. waarom hij er niet eerder aan gedacht had. zo simpel echeen het plan hem nu toe. De vissers dachten aam niets anders dan in koor te brullen: ,Ho!....Hijs!....' En ze hadden slechts aandacht voor de kabel die ze hijgend ophaalden. Ti-Coyo kwant achter een van de bootjes tevoorschijn, zonder dat hij werd opgemerkt. Hij schepte adem en dook weer. .Tengevolge van de diepte was het water hiér ondoor schijnend. en hoewel hij zo ver naar beneden gedoken was als zijn adem hem toeliet. kon hij toch de fuik niet onderscheiden, waarin de haai gevan gen zat. Hij steeg weer naar de op pervlakte, niet langer dan de enkele minuten die hij nodig had om zijn longen met verse lucht te vullen, en dook toen opnieuw. Maar ditmaal zorgde hij ervoor, de kabel te volgen waaraan de vissers op de maat trok ken. Dit moest hem onfeilbaar bren gen bij de metalen fuik. Hij zwom naar de bodem omlaag, zo ver omlaag dat het hem toescheen aait zijn hoofd ging barsten en dat naalden lange wrede naalden zich in zijn zoemende oren boorden, en in het diepste vain zijn borst. Maar hij hield vol en voelde tenslot te tussen zijn vingers (op deze diep te kon hij niets onderscheiden) het koperen traliewerk waarachter .de haai woedend te keer ging toen hij hem zag. Ti-Coyo was bezTg te stik ken. Zijn ledematen werden nu stijf en elke beweging die hij in het wa ter maakte, bezorgde hem een •aaglijke pijn. Toch kon li ij om de fuik hesndraaaen tot waar deze open ging. Met een duw drukte hij het deksel naar binnen en uit een hoek je vain zijn oog (zijn blik had zich aan de duisternis gewend) zag hij nog hoe de haai door het gat heen- schoot... Daarop begon hij het on mogelijke te beproeven om weer naar de oppervlakte te stijgen. Het was een lange, zeer lange op stijging. en hij dacht dat hij het eind ervan niet zou halen. Toen hij boven water kwam, half in zwijm meende hij dat hij de afstand die hem nog van de Spookrots scheid de, niet meer halen kon. Hij speel de het niettemin klaar en met moei te hees hij zich in de kano, sneed het sjortouw door, zodat hij weg dreef. De vissers moesten gemerkt 'hebben dat het gewicht ran de fuik plotse ling belangrijk minder geworden was en dat de prooi hun ontsnapte, want de echo van hun woedékreten. nun vloeken en verwensingen drong hele maal tot Ti-Coyo doer en stierf slechts langzaam uit. naarmate hij zich. half bezwijmd op de bodem van zijn kano, verder liet afdrijven. Zijn gezicht was opgezwollen. En uit zijn mond zijn oren en zijn neus vloeiden langzaam dunn:- lintjes bloed. Hij zou het niet hebben kun nen zeggen, hoe lang hij zo gebleven was. Maar toen zijn kano begon te dansen op de woelige branding, be greep hij dat de stroom hem tot aan de kust bad meegevoerd. Dan hoorde hij de stem van de bultenaar een vreemde stem. die hij moei lijk herkende hij voelde dat men hem optilde, slaakte een kreun van pijn en verloor volledig het bewust zijn. .Hem!' zei Cocoyo. aan he: ziekbed van zijn zoon gezeten. .Je wilt dus niet. dat ik een gediplomeerd ge neesheer laat komen?' .Waarvoor?' antwoordde de jongen, wiens hoofd in dceken gewikkeld zat. Koorts had in zijn ogen een onrus tige gloed ontstoken en zijn gezicht vertrok, terwijl hij met moeite adem haalde. .Misschien een tovenaar?' hield de bultenaar aan. Ti-Coyo haalde zin schouders op en vroeg: ,Hce heb je me gevonden"" .Ik had de op de uitkijk naar de terugkomst van de boten, toen ik in de verte je kano zag, die onbeheerd ronddreef in volle zee. (Wordt vervolgd) tijdelijk voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 17