Mensontwaardige exploitatie zwarte minderheid in Frankrijk SLAVEN VAN DE 20STE EEUW BELASTINGFORMULIEREN KOMEN VOORTAAN UIT DE COMPUTER Lekker stoken zonder TA schoorsteen! ,ur w Uitbuiting roept weerstanden op KVP wil beter leefklimaat in Amsterdam Stapel papieren van 1 km hoogte verdwijnt Verlichting voor belastingambtenaren TRIMACTIE Probleem oplossen met losse centen? Valse oecumene OPENBAAR HONDENTOILET' Wachtverbod voor Kloveniersdoelen DONDERDAG 22 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De verstik kingsdood door kolendamp in een krot in de Parijse Banlieue, op oudejaarsnacht, van vijf zwarte arbeiders uit Mali, heeft, naar het schijnt, dan nu toch eindelijk de alarmbel doen lui den over de .condities van leven en dood', zoals de dramaturge Marguerite Duras zich uitdruk te, van het halve miljoen Afri kanen dat Frankrijk aan goed kope arbeidskrachten helpt voor werkzaamheden waarvoor de Fransen in hun welvaart staat zichzelf te goed kunnen achten. Een alarmbel waaraan bij de begrafenis van die vijf slachtoffers behalve door Mar guerite Duras, ook door Jean- Paul Sartre, Jean Genet en Mi chel Rocard, de secretaris-gene raal van de links-socialistische PSU, die een hoog contingent intellectuelen onder zijn vanen verenigt, energiek getrokken is. .T. P. Sartre: .hat gebruik van Afri kaanse arbeiders in Frankrijk is een vorm van binnenlands kolonialisme. Rocard (die onlangs bij een tussen tijdse verkiezing De Gaulle's laatste premier Conve de MurvJUe als te genkandidaat versloeg): ,Alle arbei ders moeben nu worden gemobili seerd om een einde te maken aan het drama waarvan hun zwarte ka meraden dagelijks de slachtoffers zijn'. En Marguerite Duras. die sa men met de dichter Jean Genet en de schrijver-journalist Maurice Cla ve), zich aan het hoofd had gesteld van een honderdtal sympathisanten die de burelen van de "Franse werk geversorganisatie in Parijs een paar uur bezet wist te houden, heeft het proces-verbaal dat op het politiebu reau tegen haar werd opgemaakt, beantwoord met een gerechtelijke aanklacht tegen het patronaat en de regering, die, in haar ogen, de ver antwoordelijkheid droegen van die .condities van leven en"* dood' waar aan ait geïmporteerde en gekleurde lompen-proletai'iaat vandaag wordt onderworpen. Algerije liet hoogste percentage van deze im- Krt-arbeiders (lie door do .hoge ansc lonen' werden aangetrokken, wordt door Algerije geleverd, maar de laatste jaren neemt het aantal Jialinezen en andere negers uit Cen- traal-Afrika voortdurend toe. Wan neer ze in Frankrijk en speciaal in "nnjs arriveren, nadat ze hun fa milie in het vndeland achter heb ben moeten laten,' vallen ze door gaans al gauw in handen van meer .geëvolueerde' landgenoten, die ten minste lezen en schrijven kunnen, en die zich al eerder wegwijs wisten te maken in het labyrint van do Franse administratie en arbeids markt. Die .gidsen' die men Juister slavendrijvers zou mogen noemen, wrgen dan voor werk en behuizing, werk waarvoor de Fransen zelf hun fJ sinds lang hoog op plegen ie trekken, zoals ook in andere wes telijke landen de laagste en de zwaarste functies in de fabrieken, in e huizenbouw, bij de gemeentewer- «on practiseh bijna alleen nog ninar «oor buitenlanders worden verricht. Werk waarvoor dan bovendien nog iio laagste salarisschalen gelden. Voor hun behuizing werden, en ook nog wel worden; die buitenlandse ar beiders voornamelijk naar de Bidon- vmes gekanaliseerd, de nederzettin gen onder de rook der grote steden waarvoor benzineblikken, lompen en oudei kratten het bouwmateriaal ge leverd hebben. Omdat die Bidonvilles die zich tot «c-n soort bezienswaardigheid voor sociaal-voelende-of op sensatie- ii oeluste-builenlandse toeristen had- 'JkH'njtdd1, de goede naam van plainer ijk in den vreemde afbreuk ueaen, had de regering van generaal De Gaulle en van Michel Debré enneie jaren geleden besloten ze te yooraiehtig gezegd, mag «orden vastgesteld, dat die liqu-.da- Z:F" ni?t In ijltempo voltrekt. £nv'jl ra de buurt van Bordeaux, ue stad waarvan de huidige premier Jacques Chaban-Delmas de ïmrge- meester is al weer nieuwe Bidonvil les verrijzen, nV1? Eordel&anse voorstad Mertg- iZ J1 60n Spaanse emigrant: on- «MoS voor mum vijfduizend franken iït,> yem ,Y*n viei' hectares ge- f* °P grond .ontving' hij J^Wgwekende Import-arbeiders. Met het afval dat ze op de stede lijke vuilnisbelt verzamelden, bouw den ze hun hutten en krotten en zo giroeiit dan een nieuwe Bi'donville. Niettemin moesten ze de eigienaar die hun gastheer was. dan nog wel wekelijks een .huur' betalen, en zo wrst die Spaanse filantroop, zoals een proces in Bordeaux onlangs heeft uitgewezen, uit het inleggeid van de koopsom van zijn terrein, vierhonderd procent rente per jaar te trekken... Exploiteren Die park-tijken, waarbij uiit het arm zalige lot van het zwarte lompen pro letariaat todh nog royale klin kende munt kan worden geslagen, voltrekken zich ook nog overal in en rond Parijs. Huizen of beter rui nes die alleen door een speling van het lot nog niet helemaal in elkaar zijn gezakt, worden, ten koste van die neger-arbeiders .geëxploiteerd', om voor hun eigenaars dan vruch ten af te werpen waaraan de ver huurders van de duurste en weel derigste appartementen aan de Ohaimps-Elysees nog bdj geen bena dering kunnen tippen. Een kamer waarvan de vensters met planken zijn dichtgetimmerd en waaraan wa ter, licht warmte en het elemen tairste meubilair ontbreekt, wordt aan acht of meer kandidaten gelijk tijdig per bed verhuuid, Voor an derhalve vierkante meter oppervlak te aan ligplaats, moet eerst een ga- rantiesom van 150 en dan nog eens zestig franken per maand worden betaald. Iedere zes weken heeft de huurder dan ook nog recht op een verschoning van de lakens. Aan zo'n complex van zulke lekke .kamers' w-aar wind, regen en sneeuw vrije -doortocht hebben met buiurbedden, wordt door de exploitanten de wij de suggestieve naam van .foyer' of wel haardstede gegeven. Een haard stede waar de bewoners, voor vier franken, ook nog een kom rijst kun nen krijgen of, a raiison van vijf, franken, 's a-vonds een televisie-uit zending bij mogen wonen. Men heeft uitgerekend dat binnen vier jaren de exploitatie va zo'n .foyer' de .pa troon' bijna een miljoen franken rij ker is. Er is vandaag in Frankrijk dan ook moeilijk een nóg lucratiever bedrijf te vinden dan het verschaffen van onderdak, voedsel en verder aan die zwarte minderheden. In de ruim hon derd Bidonvilles die rond Parijs heti leven nog altijd weten te rekken vegeteren zo'n kleine vijftigduizend zwarte paria's, terwijl een ongeveer even groot aantal .logies geniet' in een tweehonderd en vijftig .foyers'. De rest die die maatschappelijke lad der al een stapje hoger heeft be klommen, huist in hotelletjes of woonkazernes. vinden, dan worden ze gelijktij dig im de so-oiale verzekering opge nomen. Een privilege dat bij ziekte weer de garantie van gratis verple ging in een hospitaal opent, waai de laatste jaren dan ook steeds meer bedden voor deze zwarte out-cast's moeten worden gereserveerd. Zoals Amerika zijn goeak beidskrachten uit de negerbevolking en Italië uit zijn eigen zuidelijke streken betrekt, zo dient het zwarte Afrikaanse continent dat vroeger tot zijn koloniale rijk behoorde, Frank rijk tot reservoir van paiuipers. In Frankrijk is het lot van deze mo derne slaven zo mogelijk niettemin nóg wat erbarmelijker. Nu hun land van herkomst geen officiële kolonie meer is. maken ze ook geen d'eel meer uit van de Franse .volkeren gemeenschap' en moeten ze zich dus met het statuu-t van .vreemdeling' ten staat indien liij zich over zijn levenslot zou willen beklagen... Als je niet tev-reden bent, waarom bleef je dan niet in het land, waar je werd geboren En uit die antd-vreem- dellngenre-flex. die ook in Frank rijk nu eenmaal en helaas nog altijd bestaat, kan ook vooral wel de on verschilligheid worden verklaard, waarmee de communistische en an dere officiële vakcentrales tot dus ver aan het drama van de zwarte buitenlandse arbeiders voorbij zijn gegaan. Het zijn ook nu dus weer de intellectueel .gauchisten' of link se .extremisten' als Sartre, Duras en Genet, die zich in de plaats van de slachtoffers zelf, tegen hun on menselijke levenscondiiitoiies hebben ge revolteerd. En aangezien de ervaring al vele malen heeft geleerd, dat de commu nisten hun vermeende-monopolie in de solidariteit met de oncirdrtikte .verworpenen der aarde' onder geen enkel beding in de weegschaal wil len werpen, mag misschien worden gehoopt, dat hun machtige vakbond de CGT, zich in een naaste toekomst toch nog eens achter de daadwer kelijke verdediging van de rechten dezer zwarte paria's zal plaatsen. In dat geval zal men dan ook de ri tuele begrafenis-volzin kunnen herhalen, dat de vijf Malinezen op oude-jaarsnacht toch niet vergeefs gestorven zijn Zwarte staven Dat tin een tijd en in een land waar onlangs een spoorwegstaking werd uitgeroepen omdat de machinisten op hun vijftigste jaar gopensiónneerd wensten te worden, deze zwarte sla ven zich toch ongestraft laten uit builben komt, behalve doordat ze zich als weenidièlingea uiteraard .kwets baar' voelen, zeken- ook uit hoofde van het feit dat ze hun huidige mi serable bestaan toch nog als een stap voorwaarts op de weg van hun persoonlijke en sociale emancipatie ervaren. En objectief gesproken, is d-.e overtuiging dan ook nog niet eens van grond ontbloot. Als ze het geluk hebben een .officiële' baas PATER ARIE PRINS AF MOOK (ANP) De 33-jarige pater Arie van Dam van de paters Passionisten, die zaterdag j.l. tot prins carnaval van het Noord- Limburgse Mook werd gekozen, heeft besloten zijn prinselijke mantel ter beschikking te stellen. De pater, die ook als kapelaan assisteert in de parochie van Mook, is tot zij» besluit geko men door de volo reacties, die zijn verkiezing teweeg heeft gebracht. AMSTERDAM (GPD) KVP wil op korte termijn een krachtige verbetering van het leefklimaat In Amsterdam. Dat slaat in hel ontwerp-program van d KVP vovor de komende geineenteraads- verkiezingen. Omdat leefbaarheid en welzijn in het gedrang zijn gekomen moet alle energie van de gemeentelijke overheid gecon centreerd worden op de vermenselijking van de stad. aldus het program. Ter opheffing van de woningnood is expan sieve nieuwbouw binnen en buiten Am sterdam vereist. De verkeerssituatie moet verbeterd worden door, wat het program noemt, .opheffing van de ver- keersverkalking in de aderen van een verlamd Amsterdam'. Voorts moet het economisch klimaat verbeterd won-den en de medezeggen schap van de bevolking bevorderd wor den. met name door jaarlijkse schrifte lijke enquêtes, aldus de KVP. Er moet een herindeling plaats hebben van de taken van b en w. De gemeen teraad moet beter functioneren. Zo zou het raadslidmaatschap een dagtaak moe ten worden, aldus het program. Het a gglomera tóebestuur Groot-Amsterdam moet snel worden gerea liseerden gecom bineerd met de decentralisatie van de- bestuurstaken naar stadsdelen. De ef ficiency van het gemeentelijk apparaat moet worden opgevoerd en de financi ële nood opgeheven door vergroting van de rijksbijdrage, aldus de KVP. Ook zouden er meer wethouders moeten ko men., alsmede parttime-wethouders, die een soort staatssecretaris zouden moe ten ziiijn. ihmimimé Maquette haven van Rotterdam: 200 meter ROTTERDAM (ANP) Op het Weena in Rotterdam zal ter gele- fenheid van Communicatie '70 e viering van 25 jaar bevrijding de grootste maquette worden werd gebouwd: de havenmaquette Havodam, circa tweehonderd me ter lang, die op een schaal van 1 op 200 een beeld zal geven van het hele Roterdamse woon-, ha ven en industriegebied. Havodam is een blijvend project: na de vijf maanden durende mani festatie zal de maquette elders in de stad een plaats krijgen. METAALBONDEN STELLEN HAAGS BEDRIJF EEN ULTIMATUM DEN HAAG (GPD) De drie samen werkende metaalvakbonden hebben de directie van NV Installatiebedrijf Ge broeders Van Swaay in Den Ilaag een ultimatum gesteld:' op korte tei-niijn moet een ondernemings-cao tot stand komen, anders zal bij deze onderneming tot acties worden overgegaan. Van Swaay ïs het eerste bedrijf in land, waarop zich de aanval van de vak bonden richt nadat het gesprek over een nieuwe cao voor de kleln-metaal is vast gelopen. In een brief aan de reetie van hel be drijf delen de vakbonden mee dait uiter lijk vrijdag 23 januari besprekingen over een ondernemings-cao moeten beginnen. Binnen een week moet vervolgens over eenstemming zijn bereikt. Mocht geen •resultaat worden beredikt, dan zullen de leden van de metaalvakbonden bijeen worden geroepen om een oordeel te vel len, waarna acties zijn te verwachten. is va,n een overeenkomst óp landelijk niveau. Nu de werkgevers in de metaalnijverheid echter hebben ge weigerd het .vakbondstientje' te beta len zal voorlopig geen nieuwe landelij ke cao tot stand komen. De metaalvak bonden beschouwen de mededeling van deze onderneming dan ook ails een wei gering om een ondernemings-cao af te sluiten. Van de zijde van de directie van het be drijf is desgevraagd meegedeeld dat naar aanleiding van de brief in elk ge val besprekingen met de metaalvakbon den zulilen worden geopend. Zesde slachtoffer brand Driebergen gevonden DRIEBEKGEN (GPD) Woensdag is door de groep zoekende mariniers hei zesde te identificeren stoffelijk over schot- gevonden van le zeven slachtof fers die de brand in het Driebergse bejaarden pension .Kraaijbeek' heeft ge- eist. Het bcsikumr van de Stichting Ko ninklijke Rotterdamse Diergaarde heeft ir D. van Daim tot directeur van dier gaarde .Blijdorp' benoemd. Geen standbeeld voor koningin Wilhelmina (ANP) Het nationaal t, I!?'?' Rtanngui Wllliolmina K [Icnkon en te oren wordt in olk co- "jfr'wS."if'f' Dlt d«w<" l.:. ttusenbet-k mee, direetour van ««ETPiS1""?"" U™ ,la"ï Zmmeït. "nuni.de voor het Mr' WiWabeok zet ot .nïf ÏS' vï„°55?ïe'; ™"rt 1 9? er uit' gehonwnCïs,!1 V"'W1C° DEN HAAG (GPD) Belas tingbetalers zullen weldra het twijfelachtige genoegen smaken dat zij hun aanslagbiljetten voor de inkomstenbelasting in de bus vinden en het bijzondere daarbij is dat het ditmaal uit de computer komt. De belasting ambtenaren, die vroeger vaak al in november begonnen met het gereedmaken van de paperas sen, kunnen het nu op hun ak kertje aan doen, want ook bij de belastingdienst wordt het werk overgenomen door de automaat. Het kan in onze tijd ook niet anders om de stapel papier te verwerken, want alle biljetten op elkaar gestapeld zouden tot een hoogte van meer dan een kilometer i-eiken. De posterijen krijgen er een ge wicht van meer dan 200.000 kilo aan poststukken door te verwerken. Niet alleen dat de namen langs ma chinale weg op de formulieren wor den gezet, maar ook door het feit dat de omschakeling levens een an der formulier tevoorschijn tovert, Is de Invoering van betekenis voor de belastingbetalers. Tot voor kort werden de namen van Iedere belastingplichtige op de in specties stuk voor stuk uitgetikt op zogenaamde moederbladen en met behulp daarvan overgebracht op de aangiftebiljetten en de voor ge bruik op de inspecties bestemde elementennota's. Dit was een enorm karwei, dat steeds moeilijker werd door de groei van het aantal belas tingplichtigen. Formulieren Computer Toen dan ook in Apeldoorn geleide lijk een .stambestand van namen en adressen was opgebouwd met ge bruik van magneetbanden, kon een begin worden gemaakt met de ver eenvoudiging van de werkzaamhe den dooi- de inschakeling van een computer Een deel van de werk zaamheden moest echter nog steeds op de inspecties zelf worden verricht, wat aanleiding gaf tot allerlei com plicaties. Nu is er dan een systeem ontwikkeld waarbij de gehele af wikkeling van de adressering en ver zending van de aangiftebiljetten In Apeldoorn geschiedt. Daarvoor moest eerst nog een hele reeks van problemen worden opge lost. Eén van die problemen was dat geen losse formulieren konden wor den verwerkt maar alleen ketting- formulieren. De geweldige snelheid waarmee de paplerbaan door de ma chine loopt, stelde hoge eisen aan de treksterkte van het papier, ter wijl het toch ook goed beschrijfbaar móest zijn en niet te dik omdat de doorslagen anders niet goed te ont cijferen zouden zjjn. Als gevolg daarvan komen de aan giftebiljetten er wel iets anders uit te zien dan tot. nu toe gebruikelijk was. Zo bestaan zij nu niet meer uit een dubbel gevouwen vel, 'maar uit twee afzonderlijke vellen, die in de rug door een smalle lijmrand zijn verbonden. Een tweede verschil Is dat behalve naam en adres van de belastingplichtige ook die van de be trokken inspectie worden vernield. De laatste waren vroeger op de for mulieren voorgedrukt. Na overleg kón het adres van de In specties vervallen en vervangen wor den door een retourcode van drie of vier letters ter bezorging van onbe stelbare enveloppen aan de betrok ken Inspectie. De gebruikte venster- enveloppen zijn ook op die codes af gestemd door de vensters voor ver zending aan de belastingplichtige en voor terugzending aan de inspecties op verschillende hoogte In de enve loppen aan te brengen. Wel was daarvoor nodig voor de belasting plichtigen speciale .vouwlnstructies' bij te sluiten. De door de computer uitgespuwde formulieren worden, nadat ze zijn gescheiden in voor de inspecties en voor de belastingplichtige bestemde delen, klaargemaakt voor verzending. De aangiftebiljetten worden in Apel doorn gevouwen en ten dele (1.7 min) samen met een toelichting en de re- tourenveloppe voor rechtstreekse ver zending klaargemaakt. Hiervoor is een ingenieuze combina- Me van separatie-, snij-, vouw-, ver zamel- en enveloppcerinachincs In gebruik. Omdat bet thans nog niet loonl voldoende van deze machines aan te schaffen, die 3,5 min aangifte- bil jei ten in vier weken tijd kunnen verwerken, worden de overige aan giftebiljetten nog vla de inspecties verzonden, (ADVERTENTIE) Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door eer opening in de buitenmuur. Meer dan 40 verschillende uitvoeringc van klein tot groo* Koninklijke Fabrieken Dicpenbrock&.ReigersN.V,Ulft Niet alleen verwonderd, maar ook te leurgesteld waren wij na liet lezen van liet .ingezonden stuk' van de heer C. v. Willigen. Men vraagt zich af wat beter is: te reageren of te zwijgen. Ziehier bij wijze van uitzon dering enkele toelichtingen, zonder evenwel in ,het licht der publiciteit' te willen treden. Op 21 juni 1968 is er door de stich ting Sportbelangen, naar aanleiding van een circulaire van de NSF, een schrijven naar alle sportverenjigings- secretariaten gezonden met de vraag of er bij de verenigingen interesse bestond voor de trim-actie. Eén vere niging reageerde hierop, evenwel niet uw vereniging heer "Van Willi gen. Op 9 juli 1969 werd door het bestuur der stichting sportbelangen besloten een commissie te vormen met het doel trim-aetiviteiten te organiseren in Vlissingen. Na de vakantieperiode zijn wij met deze commissie aan de voorbereidingen enz. gaan werken met als resultaat, dat wij 10 janu ari 1970 voor het eerst konden gaan .trimmen'. Zodra wij in het najaar een publikatie lazen over het .trim'werk bij .Astrow' hebben wij ons in verbinding gesteld met het bestuur vandeze vereniging. Daarna heeft een bespreking plaats gevonden met een delegatie uit dit bestuur, waarbij wij onze plannen hebben uiteengezet. Wij dachten, dat dit zeker verhelderend had gewerkt, temeer daar de delegatie volkomen akkoord ging met onze plannen. Daar werd zelfs besloten onze eerste training .gezamenlijk te doen, dit op ons voorstel. Wij hadden nJ. geen idee hoeveel deelnemers zich zouden melden. Bij geringe deelname kon dan worden aangesloten bij de ,As- trow'groep. Had er geen interesse be staan dan hadden wij onze werk zaamheden i Dinsdagavond 6 januari 1970 vertelde de secretaris van de adviesraad mij, dat men in Souburg verbolgen was over het feit, dat .Astrow' nog niets had gehoord. Onmiddellijk heb ik hem de telefoon aangeboden met het verzoek de secretaris van .Astrow' te informeren of dit op waarheid be rustte. Het bleek volkomen uit de lucht te zijn gegrepen. Voor het verdere venvijs ik u naar de noot van de PZC-redactie. Moch- Het is opmerkelijk hoe grif men geeft ais de collectebus verschijnt in een geval ais de acties Biafra. Wat zijn we gul met onze centen als het er om gaat hulp te verlenen en we dit kunnen doen met tekenen op een lijst. We zijn ondersteboven van uitgemergelde kinderlichaamp- jes en laten centen, tranen en a's on o's rollen. Denkt men er over na bij het vul len van de collectebus of het zetten van de naam op de lijst voor een inzameling zoals bijvoorbeeld Biafra. wat men doet? Kopen we het pro bleem af met wat losse centen? Medicamenten en voeding, hulpteams staan gereed, prachtig. Maar hoe ;s het gesteld met de hulp aan de mens die na de eerste crackers, beker pap of stokvis terug moet keren naar huls en dorp orn het leven weer op te nemen en moet leven met de pro blemen van deze onbegrijpelijke cha os van bloed, modder, honger en el lende. Zijn degenen die ae wapens leverden en mede hielpen aan de uitmoording, hier de aangewezen personen om Blafraam. Nigeriaan of als men wilt Vietnamees, te helpen om de problemen op te lossen 'die deze volkeren hebben te doorstaan Men komt er niet met gebed en of hongerrantsoen of biskwie. Is het niet opmerkelijk dat men spreekt van interkerkelijke hulp en niet van intermenselijke hulp? Vol ken in chaos en wapenconflict, znj hebben mensen nodig die hen on dersteunen in de oplossing van: hoe verder? Hoe komen we uit deze on menselijkheid en worden we weer de mens die voortbrengt, die het le ven weer aan kan, die angsten, bloed en honger weer te boven komt. Den ken we na over de moderne wijze van onbruikbaar maken van land en plant? Wat zijn de gevolgen ran genocide bedreven aan de natuur, de gewassen, de aarde waarop en waaruit de mens moet leven? Wat misdeden we weer aan moeder aar de en haar bewoners? Bewust leed en ontaarding brengen. Men koopt geen menselijkheid met goede Neder landse guldens alleen. ten wij de kennismaking tussen de wederzijdse trainers vergeten zijn, dan bieden wij hiervoor gaarne ons excuus aan. U hoeft aan verder echt geen oor zaken meer te zoeken of bepaalde in sinuaties te maken, want vooral dit laatste treft ons pijnlijk. Beschuldigingen over zaaltoewijzing etc. een toespeling over iets,, wat het bestuur van .Astrow' zich niet kan veroorloven, een goed en gezellig team, wat we graag zo willen houden zijn vol venijn en le onsportief om op in te gaan. Wij zijn overtuigd, heer Van Willi gen. dat u geen insider bent. maar eén der trimmers, die lichamelijk en geestelijk ontspanning zoekt. Denk daarom aan het gezegde: Schoenma- mand een dienst. Het ware beter i weest als u direct met uw vermoe dens bij één van onze commissie leden was aangekomen. Dit had zeer zeker verhelderend gewerkt. Nu kun nen wij slechts naar uw duistere re den g fessen. Wij hebben met de trim-actie alleen maar het volgende voor i Iedere ingezetene in de g stellen om het tekort aan 1 beweging op te heffen. Wij hopen hiermede de conditie van een ieder, die er behoefte aan heeft op een prettige, aangename en verantwoorde wijze te verhogen. Dit vrij summier gesteld. Wij wensen geen pluimen. Graag alle lof voor het bestuur van .Astrow', dat aJs eerste met zijn ploeg naar buiten is getreden! Wij hebben alle waardering voor de zeer actieve leiding van deze vereniging! Mocht u, heer Van Willigen, nog meer willen weten, vraagt u dan In lichtingen aan de secretaris van uw vereniging. Dat hebben wij ooit ge daan, met goed gevolg. Daarna kunt u bij ons terecht. Trimcomttê Vlissingen. Drijvende hotels voor luchtvaart ROTTERDAM (GPD) Twee grote vervoersmaatschappijen, P and O. Lines in Engeland en U. S. Freight Co. in Amerika, gaan samen een maa t schap pij exploiteren voor de passagiersvaart. Deze maatschappij is opgezet om lucht vaartmaatschappijen en andere belang hebbenden .drijvende hotels' te kunnen bieden: grote passagiersschepen inge richt voor- het maken van cruises. De heer .T. G. Darts, directeur van P. and O. lines, heeft dit woensdag bekendge maakt. drijvende hi lende havens liggen afgemeerd en van waaruit deze schepen ooit binnenlandse cruises kunnen maken, opent voor de toerist letteriiijk de gehele wereld', al dus de heer Davis, De nieuwe maat schappij wordt gevestigd op de Bermu- daeilanden. val. J. Bitter. Graag zou ik me met het volgende tot u wenden. Als moeder van jon- gge kinderen pleeg ik. vanwege de nodig fnsse neusjes, nogal eens een wandeling te maken met de klein- Wat in Middelburg en helaas op vele plaatsen gepleegd wordt in naam der oecumene, iis zelfbedrog. Zowel pastoor als dommee houden zichzelf voor de gek. Daar dit: een kwestie van persoonlijke smaak is en bovendien im hun kring steeds meer tot de ambtelijke bezigheden gaat behoren, zal niemand er toe ko men dit .erg' te vinden. Wel .erg' is en daartegen richt ik a!s rk een fel protest zij suggereren door hun activiteiten een eenheid of verbondenheid, a:e er helemaal niet Is. Zij draaien hun parochianen, resp. gemeenteleden ee»n rad voor de ogen. Wie communiceert im een rk-kerk, wordt geacht in te stemmen met hetgeen het leergezag der R-K Kerk haar gelovigen voorhoudt aangaande de eucharistie. Doet de betrokkene dit niet. dam is zijn daad onoprecht en ongepast, ook al weer. omdat hij een geestelijke eenheid met de ande re commun-.cerenden voorwendt, ter wijl die er niet is. Van de andere kant weet iedere pa stoor drommels goed, dat dit soort oecumene' door zijn hoogste supe rieur de paus veroordeeld em verboden is.-niet dén keer, maar ver schillende malen. En dit waarachtig niet om reformatorische christenen te discrimineren; Rome erkent ten volle de geestelijke rijkdommen, die te vinden zijn in de kerken der re formatie. Het verbod is er enkel om het eerlijk spel: oecumenisch verstop pertje spelen wordt niet op prijs ge steld door Rome, niet en naar wij menen te weten, ook door Gene ve mie: omdat het verraad is. Waarachtige oecumene begint in het eigen hart: verootmoediging en ge bed bereiden het grootse" werk voor, dat alleen de H. Geest kan beginnen, bestendigen en voltooienhet herstel der eenheid. Wie op deze wijze oecu mene bedrijft, heeft seen enkele be hoefte aan spectaculair trapezewerk. Hoe hoger hét koord, hoe dieper de Ingrijpen kardinaal Willebrands gevraagd bij intercommissie AMSTERDAM (ANP) Namens het Michael legioen heeft de heer Louis Knuvekler "een telegram gestuurd aan de op het ogenblik in Don den verbüj ven Je kardinaal Willebrands waarin de ze wordt verzocht in te grijpen bij intercommunies, die komende zondag weer in enkele kerken worden gehou den ,De bisschop ran Breda gaf reeds enkele malen toestemming tot deze in bei-communies. Zondag jongstleden zelfs in meer kerken. Toen hem op uw laat ste decreet werd gewezen weigerde hij te grijpen', aldus het telegram. tierig en gezellig zijn. dé laatste tijd is het een voortdurende bron van ergernis vanwege de ontelbare hon dehoopjes midden op de stoep, op de gazons en zelfs in brandgangen. Eendjes voeren kan alleen nog maar vanaf de bruggetjes. Vooral net ga zon langs de Paauwenburgweg en de Groen van Prinstererlaan fe één .openbaar hondentoilet'. Tot de bezitters van honden zou ik dit willen zeggen: heeft uw hond nu werkelijk het recht alles zo te be vuilen, dat de toch al beperkte sppel- en wandelmogelijkheden voor kleine kinderen nog minder worden? Zoudt u niet even willen proberen uw hond nog iets bij te leren? Zo dom staat hij toch ook niet bekend! Het is een hond toch aan te leren dat hij alles niet zomaar overal mag .droppen', maar dat hij dat alleen op bepaalde plaatsen mag doen, b.v. in de goot naast de stoep of onder dich te beplanting. U zou mij en heel veel anderen (uit gesprekken is mij wel duidelijk ge worden dat ik niét de enige ben die er zo over denkt) een enorme dienst ermee bewijzen. J. Blankenburgh-van der Leest Kappeyne van de Coppellostr. 7, Vlissingen. Sedert enige tijd bestaat er voor <Je Kloveniersdoelen te Middelburg een wachtverbod voor motorrijtuigen. Daarmede dan is de enige plaat* waar automobilisten hun wagen even kwijt konden om boodschappen te doen in de omgeving van de Lange Viele verdwenen, zonder dat er voor is gezorgd dat de mensen hun auto ergens anders kwijt kunnen, zonder in een modderpoel te belanden. Hebben b en w zich bij het instel len van deze maatregel wel eens af gevraagd wat het voor de winke liers in de onmiddellijke omgeving betekent? Een belangrijke schade post door omzetderrihg. hetgeen de rentabiliteit van deze bedrijven in gevaar brengt. Dat :n de Lange Viele niet m3g worden geparkeerd is logisch. Ver keer in twee richtingen in "deze straat ls al een onding. Voor de Kloveniers doelen was echter een mode ruimte aanwezig, waardoor het verkeer aller minst gehinderd werd. Heeft het wachtverbod soms iets te maken met het zicht op de Kloveniersdoelen Maar waarom dan wel parkeervak ken voor het monument van konin gin Emma op de Dam. terwijl daar ruime parkeergelegenheid aanwezig is. Met het wachtverbod om redenen van stadsschoon zou ik mij nog wel kunnen verenigen, wanneer van ge meentezijde was gezorgd voor een goed plaveisel op het Hof van Tange met een verwijzing" naar dit terrein door middel van duidelijke borden. Zolang dit laatste om welke reden dan ook nog geen beslag heeft ge kregen zou ik b en w en ik geloof zeer zeker namens talrijke winke liers in de Lange Viele en omgeving willen verzoeken het wachtverbod zolang ongedaan te maken. G. J. Rijnten Middelburg Van de zijde van het gemeente bestuur wordt hierop meegedeeld: De grote verkeersintensiteit op de wegsplitsingen Langeviele - Achter de Houttuinen en Dom burg Schuitvlot - Achter de Hout- turnen heeft het college met het oog op de verkeersveiligheid doen besluiten het parkeren voor de Kloveniersdoelen niet meer toe te staan. Het parkeren en weer (veel al) achteruit wegrijden op die plaats leidt tot gevaarlijke situa ties. Met deze maatregel werd im de allereerste plaats "beoogd het bevorderen van de verkeersveilig heid. Met het geven van een defi nitieve bestemming aan Het Hof van Tange moet worden gewacht tot bekend is waarvoor de Klo veniersdoelen permanent zullen gaan dienen. Het in verhouding toch vrij geringe aantal parkeer plaatsen dat nu verloren is ge daan moet gevonden kunnen wor den in de omgeving. Hierbij wordt onder meer gedacht aan het ge bied van Korte en Lange Geere waar volgens de plannen een par keerterrein zal worden gecreëerd en waar nu reeds mogelijkheden tot het plaatsen van" auto's zijn. Overigens zal men er zich op in moeten stellen dat het door de voortgaande uitbreiding van het aantal auto's hoe langer hoe moei lijker zal worden de auto in de onmiddellijke omgeving ran de winkelstraten te "parkeren. Dit probleem ïs reeds lang door ons onderkend. Er wordt dan ook in 't kader van de sanering van de bin nenstad naar gestreefd zo dicht mogelijk bij het centrum parkeer terreinen te scheppen. Zo zal bin nen enkele jaren in de omgeving van de Zandstraat een parkeer terrein worden aangelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 15