mozarts bastijntjes en de thoolse spreiding Personeel Superdam Zierikzee kent nu afvloeiingsregeling Uitbreiding Hoechst gestart f, 4 Vermogenspositie na liquidatie zal negatief zijn zeeuws BURGEMEESTER STARTTE BOUW DRUKKERIJ VINK-R0TADRUK J. J. Leenhouts vierde 40-jarig lidmaatschap ABN Panden over negen maanden gereed Geweldig voordeel in onderjurken nu 6,1 Slis TEXTIEL Mevrouw Moerdijk ziek, schoolconcert Kruiningen afgelast Rattenbestrijding in de Bevelanden .MIDDELBURG HEEFT ALTIJD VOORRAAD ZOUT TEGEN GLADHEID" ONDERZOEK EUROPESE COMMISSIE NAAR ANTWERPSE WOLSUBSIDIES PPR STELDE KANDIDATENLIJST VOOR STATENVERKIEZINGEN VAST punt komma n f |SOUtlMCf M. êii PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 JANUARI 197Q BEDRIJF VERLOOR RUIM MILJOEN IN 1969 (ADVERTENTIE) ZIERIKZEE De 85 werkneem sters en werknemers van de he renconfectiefabriek .Superdam' in Zierikzee zijn maandagmiddag door directeur F. van Dam op de hoogte gesteld van de afvloeiings regeling, die voor lieu in overleg met de vakbonden is opgesteld. De fabriek sluit op 1 maart. De heer van Dam deelde mee, dat het be drijf in 1969 1,1 miljoen gulden verlies heeft geleden en dat waar schijnlijk de vermogenspositie aan het eind van de liquidatie negatief zal lijken. De afvloeiingsregeling wordt door de vertegenwoordigers van de textielarbeidersbond ,De Eendracht' van het NW als ,vrij minimaal' beschouwd. De regeling- ziet er zo uit: De mini male opzegtermijn is 1 maand. Voor de meeste meisjes en vrouwen, die bij .Superdam' werken geldt die termijn en zij krijgen na 1 maart een halve week salaris uitbetaald miet een minimum van 50 en een maximum van 100. Degenen die een langere opzegtermijn dan een maand hebben krijgen de helft van de niet opgenomen opzegtermijn uitbetaald. Dait wil zeggen, dat een werknemer, die bijvoorbeeld drie maanden opzegtermijn heeft en die per 1 maart ander werk vindt, nog één van de twee maanden daarna krijgt uitbe taald. Vindt hij geen werk, dan wordt hij normaal drie maanden uitbetaald. De 40-50 jarigen, die geen werk vin den en die dus in de ww komen, krij gen gedurende 13 weken een aanvul lende uitkering tot 100 procent van 'hun loon. Voor werknemers boven de 50 jaar geldt dat gedurende 26 weken. Het werknemersaandeel van de pen sioenpremie wordt doorbetaald. Er is een fonds van 10.000 door de NV beschikbaar gesteld om de moeilijke gevallen te hielpen. De disbriotsbestuur- der van ,De Eendracht', de lieer J. C. PIipse, maakte maandagavond duide lijk, dat er aan aantal .krepeergeval- len' zijn. .Wie 3S jaar is en een gezin heeft, krijgt een halve week salaris uit betaald tot een maximum van ƒ100. Als zijn opzegtermijn is verlopen en hij heeft geen ander werk, dan moet hij het gaan doen niet de ww-uitkerirag, die 80 procent van zijn loon bedraagt. En de lonen zijn laag. Voor die geval len, en dat zijn er een paar. is die 10.000 bedoeld'. De heer Flipse deelde mee. dat het NW zich zal blijven be moeien met de problemen en dat hij onder meer zal proberen in het fonds 15.000 inplaiats van 10,000 gestort te krijgen. Een laatste bepaling in de afvloeiingsregeling is, dat de mensen, die buiten Zierikzee ander werk vinden en zich daardoor genoodzaakt zien te verhuizen een verhuiskostenvergoeding 350 krijgen, Flauwe hoop is een flauwe lioop, dat liet bedrijf de NV .Superdam' wordt overge- ïen door de firma Herzberger uit Rotterdam. Dat is ook een herencon- fectiefabriek. De heer Flipse heeft bur gemeester D. W. Kastelein van die mogelijkheid op de hoogte gesteld en de burgemeester heeft toegezegd con tact op te nemen met de Rotterdamse firma. De fractie van de PvdA in de Zieriltzeese raad heeft met de heer Flipse een bespreking gevoerd en daar bij heeft de heer Flipse deze mogelijk heid genoemd. De kans dat Herzber ger inderdaad naar Zierikzee. zou ko men, is overigens volgens de heer Flip se heel gering. Volgens de plaatselijke voorzitter vam ,De Eendracht', de heer H. Wever, drie zelf bij .Superdam' werkt, is het niet juist te stellen, dat het bedrijf moest sluiten, omdat men geen personeel kon vinden, waardoor een noodzakelijke verhoging van de produktie niet' werd gehaald. De heer- Wever: ,De bedrijfspoiitiekde loon politiek en de sociale opbouw van helt bedrijf waren van dien aard, dat men moeilijk aan personeel kon komen'. De heer- Wever stelde, dat door de ontslui ting van Schouwen-Duiveland de werk nemers erachter zijn gekomen, dat ze elders meer konden verdienen. ,Bij .Superdam' ie men achtergebleven'. Overigens bracht de heer Wever in het midden, dat de sfeer in het bedrijf niet zo was als die zijn moet'. Er werden nogal eens fouten gemaakt met uitbe talingen ook. De interne verhoudingen zijn dte laatste, jaren wel beter géwor dén, maar de zakelijke kant is ver waarloosd'. AAN AXELSE NASSAUSTRAAT OOSTBURG De lieer J. J. Leenhouts te Oostburg ïs zondagmiddag thuis in het bijzijn van familie en een aantal ge nodigden gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-ja,rig lidmaatschap van de alge mene Nederlandse bond voor de bouw nijverheid (ANB). Bovendien werd hij diezelfde dag 81 jaar. De jubilaris werd onder anderen gefeli citeerd door de afdelingsvoorzitter, de heer H. F. J. van Velzen. Deze bood als blijk van waardering voor het vele werk dat de heer Leenhouts voor de vakbeweging heeft verricht en voor het feit dat hij één van de oprichters was van de afdeling Oostburg, een Indische tabakspot aan, terwijl mevr. Leenhouts bloemen kreeg. Districtsbestuurder B. Wink uit Middelburg speldde namens het afdelingsbestuur de jubilaris het gouden N W-speld je op. Ook mevr. Leenhouts werd in de felicitaties en dankwoorden betrok ken en kreeg ondermeer een kristal len vaas aangeboden. Namens het NW was er de gedenkpenning voor 50 jaar trouw lidmaatschap voor de heer Leenhouts en een luxe doos eau de cologne voor diens echtge note. Oostburgs burgemeester, de heer J. L. van Leeuwen, betitelde de heer Leen houts na. aanbieding van felicitaties .als een man, drie ondanks zijn hoge leeftijd nog uitermate meeleeft met alles wat in en buiten de gemeente gebeurt' en stel de dat de jubilaris ook veel goed werk heeft gedaan, op ander sociaal terrein. Zichtbaar onder de indruk bedankte de heer Leenhouts allen voor de waarde rende woorden en de ontvangen onder scheiding en geschenken en haalde en kele markante voorvallen op uit de ge schiedenis van dp vakbeweging. Onder het nuttigen van enkele trakta ties bleef het gezélschap, waaronder het voltallig afdelingsbestuur van de ANB, nog enige tijd gezellig bijeen. AXEL Burgemeester M.-K. van Dij- ke van Axel heeft maandagmorgen aan de Nassaustraat de eerste paal ue dras sige grond ingedreven voor de nieuw bouw van drukkerij Vink NV en de NV Rotadruk. Het complex dat beide bedrij ven huisvesting gaat bieden is over 9 maanden klaar. Het krijgt een totale vloeroppervlvakte van circa 1000 m2. De gebouwen zijn ontworpen door de archi tect I'. Roelands uit Hazerswoude. Drukkerij Vink zal zich in het nieuwe complex gaan toeleggen op administra tief drukwerk, formulieren, sets, staats- werlc en verkoopdrulewerk voor handel en industrie. Daarnaast wordt de aan dacht besteed aan paticulier en familie- Pracht kwaliteit prima model van 14,95, 15,95 en 17,50 VUSMARKT 43 MIDDftBORG I zo groot worden. ,Uw bedrijf komt dan aan de markt te liggen en aan de hoofd weg die het saneringsgebied doorsnijdt,' zei de burgemeester. Gelukwensen wer- I den er verder uitgesproken door de heer W. J. H. Hesséling, raijoribeheerder van het Nederlands verbond van drukkerijen en ir K. J. O. Romijn, adjunct-direc- ;eur van Korteweg's bouwmaatschappij. Ook de heer Vink voerde nog het woord. Op de foto: Bet nieuwe complex op maquette. Er zal eerst begon nen worden met de bouw van de nieuwe rotatiehal. druk, die zich bezighoudt onet het ver vaardigen van periodieken, krijgt een nieuwe offset-rotatiepers, die 12 pagi na's krantenformaat gelijktijdig kan drukken met een produktie van 20.000 stuks per uur. Eventueel kunnen 24 pagina's op tijdschriftformaat worden gedrukt of S respectievelijk 24 pagina's met kleurtoepassing'. De pei-s, momenteel in Duitsland in aanbouw, is de tweede van dit type in Nederland. In de pan den worden naast de technische afdeling ook kantoor- en archiefruimten, spreek kamers en een kantine ondergebracht. Vlnk-Rotadruk heeft moménteel 30 me dewerkers Burgemeester M. van Dijke, die direk- teur J. C. Vink met de nieuwbouw com plimenteerde op een bijeenkomst in ho tel ,Het Wapen van Zeeland', vindt dat het nieuwe bedrijf uitstekend past in de sanering zoals het gemeentebestuur drie zich. voor de omgeving van c'~ marlet heeft gedacht. Tussen nu en 5 10 jaar moet Axels' centramplein eens Examens Voor het in Middelburg afgenomen exa men praktijkdriploona boekhouden van de associatie slaagde mejuffrouw T, E Lammens in Terneuzen. ZEEUWSE SUCCESSEN OP ,AVICULTURA' MIDDELBURG Aan de 74ste ten toonstelling van de Koninklijke Neder landse vereniging ,Avicultura', wélke 16 tot en met IS januari Houtrusthaillen te 's-Gravenhage houden, hebben ook leden van de pluim- konijnen-, cavia- en sierduivenfok- kersveremiging .Walcheren' te Middel burg deelgenomen. .Er werden de vol gende successen behaald. In de afdeling grote hoenders: S. J, Akkerdaas met kraaikoppen ZZG, ZG en GG. In de afdeling dwerghoenders: J. Minneboo met Wyandotte krielen D. C. Everaers met Wyandotte krielen ZG en GG. In de afdleling sier- duiven: A. J. van Wel met Hollandse krappers 4 x ZZG, 3 x ZG en 3 x GG; C. van Zweedem met Gentse krappers ZG. met ekster krappers ZG en G; M. C. Dominicus met Beierse krappers ZZG, 3 x ZG en 2 x GG, met Voorburgse schildlcropper GG, met Sillezische krap pere 2 x GG, met Thuringer witborsten 2 x ZZG; F. J. Minnsboo met steiger krappers 2x ZG en GG; M. Maljaars met Süezische krappers ZZG, ZG en G; Comb. Ragut met Hessiscbe krappers 3 x ZZG; P. Simpellaar met oudholland- se meeuwen 5 x ZZG, 7 x ZG en 3 x GG; H. van Doorn met Tunische meeuwen 3 x ZG, met Antwerpse smierels ZZG, ZG en 2x GG. In de afdeling konijnen: S. J. Akkerdaas met groot zilvers GG en Aan de katholieke universiteit te Nijme- G; Comb. De Visser met groot zilvers gen slaagde voor het artsexamen de heer 2 x ZG en 4 x GG. met Hollander ZG, J. W. M. Hermsen te Vlissingen. met Meurdwerg ZG. KRUINENGEN - Het schoolconcert, dat de volkszangers Ma/rie-Cécile Moerdijk maandagmorgen in Kruiningen zou ge ven is afgelast. Een half uur voor de aanvang der voorstelling ontving de di recteur van de openbare ulo te Krui ningen vanuit Amsterdam het bericht, dat de kunstenares was ingestort. Het concert zou worden gegeven in Dorpshuis. Afgesproken is, dat het schoolconcert nu maandagmorgen 26 januari wordt gegeven. Omdat het Dorpshuis dan niet beschikbaar is, zal het concert plaats vinden in de school.' Marie Cécile brengt dan met pianobegeleiding van Carlos Moerdijk een programma van volks liedjes. GOES In januari 1969 werd op Zuid- Beveland een intensieve rabtembesbrij- dingsactie uitgevoerd. Deskundigen van de dienst bestrijding van ongedierte te Wageningen hebben enkele maanden na de actie vastgesteld dat niet alle ratten waren uitgeroeid, maar dat men toch kon spreken van een zeer grote opruiming. Een tweede controle in november wees echter uit, dat die rattenstamd op verschillende plaatsen weer was uitgebreid. Op de Bevelandse polderwegen werden de laat ste maanden weer enkele doodgereden ratten aangetroffen. Voortdurende be strijding blijft dus geboden en het werk comité-,rattenbestrijding beraadt zich er dan ook over hoe de nazorg-actie het beste kan plaats vinden. Wanneer er tijdig voldoende lokaas be schikbaar komt en de weersomstandig heden gunstig zijn ligt het in de be doeling om opnieuw éen gecoördineerde bestrijding uit te voeren in de eersto helft van februari. Ben w antwoorden raadslid MIDDELBURG Het is nog niet voor gekomen, dat tengevolge van gebrek aan zout de gladheid in .Middelburg niet is bestreden. De voorraden zout bij de reinigingsdienst worden regelmatig op peil gehouden. Zo werd bijv. op 14 jan. nog vijftig ton aangevoerd. ,Dit blijkt uit het antwoord van b en w op vragen van het raadslid de heer drs. H. Hietkamp (ohu) naar aanlei ding van een publikatie in ,De Stem' van begin december, waarin werd ge meld dat de zoutvoorraad van Middel burg reeds na één dag strooien was uitgeput. B en w noemen dit bericht dan ook niet overeenkomstig de werke lijkheid. Op dat bewuste moment, al- dius het college, stonden alle zoutstrooi- ers gevuld klaar. Weliswaar was toen de zoutopslag nagenoeg leeg, doch de volgende morgen zou deze weer met honderd ton zout worden gevuld. Eveneens in antwoord op vragen van de heer Hietkamp, wijst het gemeen tebestuur er op, dat het aankoopbeleid van het zout wordt beïnvloed door de beperkte houdbaarheid van het zout ge durende de zomer. In het betrokken ge val waren de strooiers gevuld met een zoutrestant uit het vorige seizoen. Een dergelijke rest klontert in de zomer en geeft veel moeite bij het uitstrooi en, aldus b en w. die er tenslotte op wijzen, dat afhankelijk van het weer bericht ervoor wordt gezorgd, dat in de zoutopslag ongeveer zestrig ton of meer aanwezig is. Uitgaande van een ver bruik van 15 tot 20 ton bij gladheid bestrijding in de gehele stad, acht het gemeentebestuur een voorraad van zes tig ton aan de ruime kant', temeer daar de leverancier (niet de Koninklijke Ne derlandse Zout) nimmer verstek laat gaan en per omgaande levert', zo schrij- VLISSINGEN Op het terrein van Hoechst - Vlissingen, links van de in gang, is maandagmorgen de eerste paal geslagen voor een nieuw fabriekscom plex voor de vervaardiging van DMT. liet beien van deze paal geschiedde zon der enig officieel vertoon. Aanvankelijk zag bet er nog naar uit dat de paal, die als eerste paal was aangeduid, deze be titeling niet, waar zou maken. Er ha perde in ieder geval iets in het mecha nisme en enkele mannen van het aanne mersbedrijf Nedorhorst - Gouda, dat de werkzaamheden voor de nieuwe fabriek uitvoert, werden omhoog gehesen om het mankement op te sporen en te re pareren. Men kreeg gaandeweg de indruk dat de heistelling die men even verderop aan het oprichten was eerder in staat tot heien zou zijn dan die waar de eerste paal rustte. Er was evenwel nog maar nauwelijks besloten om de tweede paal tot eerste paal bevorderen, toen de eerste heistelling sissende en ploffende geluiden liet horen en kort daarop met regelmatige slagen de paal de grond injoeg. De palen dié in dit gedeelte van het terrein worden gebruikt, zijn uitzon derlijk lang: 23 tot 26 meter. Het gewicht bedraagt ongeveer 12 ton. In het algemeen werd er bij de bouw van de fabrieken van Hoechst ge bruik gemaakt van palen van 11 tot 14 meter lang. Het verschil zit hierin, dat het gebied waar de nieuwe fa briek wordt gebouwd, een stuk opge spoten land is, waar zich bovendien een oud havenbekken bevond, dat tot 17 meter onder NAP kawm. De nieuwe fabriek geeft twee schakels te zaen in de produktie van de polyester vezel Trevira, wat evenwel niet het eind- produkt is van deze fabriek, dant de vezel als zodanig (die onder meer ge bruikt wordt voor de vervaardiging van veiligheidsgordels in auto's en vlieg tuigen) wordt elders gemaakt. De grondstoffen voor de fabriek komen uit de petrochemische industrie en zullen in Nederland worden aangekocht. Het ontwerp van de fabriek is van het Vlis- singse architectenbureau Op ten Noort en Blijdenstedn. Het geheel zal gebouwd worden in een gedeeltelijk open, gedeel telijk gesloten constructie. Het wordt een complex van verschillende produktie- fabrieken met bijbehorende gebouwen. Begin 1972, wanneer de fabriek in be drijf zal gaan, zal er 16.800 ton worden geproduceerd. In de loop der jaren lioopt. men dit uit te bouwen tot ongeveer 50.000 ton. Foto PZC. Benadeling andere Noordzeehavens Vlissingen het meest benadeeld VLISSINGEN De Europese commissie in Brussel is met een onderzoek bezig inzake de Ant werpse subsidies op overslag van wol uit Australië en Nieuw- Zeeland, die is bestemd voor de kammerijen en wolwasseryen in Antwerpen. In het onderzoek wordt met name nagegaan of de andere Noordzeehavens door Souburgse kater mooiste op Brusselse expositie VLISSINGEN ,Adamo van de Kiene- ke', de acht maanden oude zwarte Per zische kater van de heer A. YV. Dert uit W.-Souburg, is een heel mooi exem plaar. Dat vond de jury van de ten toonstelling-, die onlangs in Brussel werd gehouden, ook. Adamo werd daar met een eerste prijs bedacht. Alleen vanwe ge het feit dat een kampioen minstens tien maanden oud moet zijn, kreeg Adamo deze ere-titel niet. Hij was twee maanden te jong. Enkele maanden geleden is Adamo naar een Amsterdamse tentoonstelling ge weest. In verband met zijn zeer jeugdige leeftijd was zijn vacht toen nog niet vol genoeg, maar ondanks dat sleepte hij toch de tweede prijs in de wacht. Zo te zien heeft Adamo nog een leven vol prijzen voor de boeg. Maar wat wil je ook als je vader .Patrick van Kern- heim' en je moeder .Debby van 't Zand- veer' heet? Auto contra brommer in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM Op de kruising Antwerpsestraatweg-Guido Gezellelaan te Bergen op Zoom had een vrij ernstige aanrijding plaats tussen een bromfiets, bestuurd door M. S. wonende te Bergen op Zoom en een auto bestuurd door R. S. uit Goes. De achter op de bromfiets zittende C- G. werd evenals de brom fietsbestuurster overgebracht naar het ziekenhuis. deze subsidies deeld. worden bena- Contracttelers in Roosendaal bij© ROOSENDAAL ,We zijn hierdoor bijzonder benadeeld', aldus het commentaar van de heer C. Oreel, directeur van de NV Haven van Vlissingen. ,De wolsoorten waarvoor men in Antwerpen subsidie geeft, zijn in het bijzonder de wolsoorten, die wij hier in Vlissingen behandelen'. Do heer Oreel is van mening dat van alle Noordzeehavens Vlissingen door deze overslagsubsidies het meest is bena deeld. .Duinkerken zeer zeker ook, maar ik dacht dat Vlissingen wel het meeste nadeel daarvan heeft gehad'. De subsidies in kwestie worden gegeven door een fonds, dat door de Ant werpse kamer va.n koophandel wordt beheerd. Het is niet bekend of de Belgische overheid direct of indirect bij de financiering van de ze activiteiten is betrokken. In ieder geval werden de subsidSemaat- regelen niet aan de Europese commis sie meegedeeld. De commissie heeft nu de Belgische regering om ophelde ring gevraagd. De hele kwestie speelt al ongeveer een jaar. Na vragen van drs M. C. Verburg heeft de Neder landse regering destijds een onderzoek ingesteld. Uit een antwoord van de Belgische regering bleek toen dat de subsidiëring geen overheidszaak was. daal de algemene de kring zuidwest i Kontrakttelersvereniging van de CLO's worden gehouden. Naast de le- handeling van een aantal huis'nowfe- lij-ke punten, zal de voorzitter niedeè- lingen dom over de stand van ate bij het overleg met de afzonderlijk afnemers. Voorts zal ir C. Stein, hotfi landbouwofdelmg van Lucas Aarto burg NV te Hoogeveen een i houden over ,Tele-«■-"• -- Daarna zal gele., worden geboden. tot deze vergadert Teler verplicht zich.J gelegenheid tot discusse an. Ook miet-ledea woria 1 Dame hoorde iets vallen: auto's zwaar beschadigd VLISSINGEN Mevrouw J. J, M.ii S. uit Vlissingen had zich beter M om kunnen draaien toen zij dacht dat ff iets viel achterin haar auto, waara» ztj maandagochtend omstreeks acht usi I over de Van Dishoeckstraat te Vlis> gen reed. Zij draaide bij het omdraala ook het stuur mee naar links. Een K- verwachte manoeuvre, waardoor ze op een tegenligger, bestuurd door de aar B. D. uit Middelburg botste. Beide au to's zagen er na afloop minder fraai uit. Niemand werd gewond. VLISSINGEN De PPR-afdeling Zee land heeft haar kandidatenlijst samen gesteld voor de statenverkiezingen. Men kwam met twee lijsten: één voor het district ten zuiden van de Wester- sohelde en één voor het district ten noorden van de Westerschelde. De eer ste twee plaatsen op beide lijsten wor den respectievelijk ingenomen door J. van de Voorde uit Sluiskil en T. Fran sen uiit Terneuizen. District, boven de Westerschelde (5 dis tricten) 1 J. van de Voorde, Sluiskil; 2 T. Fran sen Terneuzen; 3 A. P. de Reyer Zie rikzee; 4 F. Schets Vlissingen; 5 P. v. d. Waart 's-Heerenihoek; 6 Th. J. Theu- ne Oost-Souburg; 7 J. <le Koeter Hein- kemszand; 8 P. H. v. d. Ven Vlissin gen; 9 G. van Dijke 's-Heerenhoelc; 10 J. Mie bielsen Vlissingen; 11 A. M. Ducrot Vlissingen; 12 K. L. van Steen bergen Ovezande; 13 C. van Water schoot Oostburg; 14 B. de Keyset Q& ge; 15 Drs J. Baekkera Schoondjtó 16 A. L. van Antwerpen Tera«j 17 C. L. Schoof Terneuzen; 18 C, l.l Nave LJzendijke; 19 F. Dobbehffi Sint-Jansteen en 20 G. de Kort 0® i burg. I Districten onder de Westersclieluo: 1 J. van de Voorde Sluiskil2 T. EVfc' sen Terneuzen; 3 C. van Waters®» 1 Oostburg; 4 B. de Keyser Clinge; E Drs J. Backerra Schoondijke; 6 A M van Antwerpen Terneuzen; 7 C, 1» Schoof Terneuzen; 8 C. F. Neve I» dijke; 9 F. Dobbelaere Sfflt-JEistea 10 G. de Kort Oostburg; 11 A. P.« Reyer Zierikzee: 12 F. Sohets Vlisj gen; 13 P. v. d. Waart 's-HeerenW 14 Th. J. Theune Oost-Souburg; W de Koster Heinkenszand; 16 P. H. 1 Ven Vlissingen; 17 G. v. Dijlte s-Bs-r renhoek; 18 J. Miehielsen Vtos®KI| 19 A. M. Ducrot VLiissingen en 20 L. van Steenbergen Ovezande, Bij het schoolverhaal van Mozart, de grote Wolfgang Amadeus, hoort onverbrekelijk het aanminnig zitten op vorstelijke, zelfs keizerlijke schoten. Mozart, deed dat ove rigens niet alleen. Er was altijd wel een eveneens uiterst begaafd zusje, dat hem ook bij die be zigheid trouw terzijde stond. En dan was er een vader, Leopold, die dit soort tafe reeltjes van enige afstand met welgevallen bekeek,.daarbij vooral denkend aan de huis houdportemonnee. Dit Mozarttrio was voorts erg bekend om zijn vaak grote rei zen. Wolfgang is onder meer in Nederland geweest, heeft verschillende steden aldus niet een Mozarthuis opgeknapt, maar heeft dat nagelaten Ln Tholen. een stad die toch zeker de moeite van het bezoeken waard was geweest en dat trouwens nog is. Het is bovendien een stad die in haar grote histo rie wel wat van doen gehad heeft met vor stelijke, zelfs keizerlijke schoten Ondanks deze tekenen die op enige over eenkomst duiden, hebben Mozart en Tholen elkaar pas maandag gisteren gevon den, Is het toch bepaald niet cultuurover- rijke Tholen klonk zijn opera .Basbien et Baetienne', een Nederlandse bewerking van .Bastien umd Basbienne' die daarom best ,Eastien en Bastienne' had mogen lieten. Hoe dan ook: de Bastijntjes zijn goed ge vallen in Tholen. Tweemaal heeft een groot gezelscha,p scholieren in de aula van de landbouwhuishoudschood oog in oog, oor in oor met Mozart gestaan, compleet met de schoolbel tussen de aria's door. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst: zo gaat dat ook met cultuurspreiding. En ook al krijgt het eiiland Tholen bepaald weinig gespreide cultuur te verwerken, de reacties waren niet anders dan in beter be deelde delen van de provincie. Dat wil zeg gen dat de meisjes na afloop zeggen dat ze het .mooi' en .leuk' vonden, terwijl de jon gens zeggen ,nou hebben we weer vrij', ,een stel rare peuken' en ,ik heb me rot gelachen' Tijdens de voorstelling is daar niets van gebleken. Beide partijen, zonder aanzien der sexe, hebben geboeid zitten kijken. Een enkeling heeft zo tussen de regels zijn eigen operaaitje gemaakt, er is af en toe in afwachting van de grote boem naar de le raar gekeken: kortom het gewone beeld van overal. En, ook hier de jongelieden die el kaar gevonden hebben dn volle deemoed het zweverig hoofd buigen als ze elkaar op het toneel ook gevonden hebben. De band die bindt is voelbaar en zichtbaar. Buurtbewo ners plegen daarom te giechelen. Op het' eind is er dan het stevige applaus voor de uitvoerders en het boe-geroep voor de le raar die allen dankt die a.an het welslagen hebben medegewerkt. In Tholen heeft men intussen weer een en ander voor cle muze gewonnen. gebouwen die men tot voor kort met de term .cuiltuurtempels' wist te duiden, om vervolgens tot bezetting over te gaan. De activiteiten die vooral de ZVU de laat ste jaren in groeiende frequentie organi seert en stimuleert, slaan kennelijk aan en de hal van het prachtige sta-dhuis dat de Spreiding ,Dat mag ook wel' zeggen sommigen. Tho len is een haast nog maagdelijk gebied. Als er de laatste drie jaar in totaal vijf tien voorstellingen van welke signatuur ook zijn geweest, is de koek schoon op. En toch gaat het lekker lopen in Tholen, zeggen ze in Middelburg op de stichting cultuurspreiding Zeeland. Döt seizoen staan er afgezien van enkele schoolvoorstellingen zes hele evenemen ten op het programma. Niet veel, maar het iis winst. Het is allemaal klein, kanier- werk, want het eiland Tholen heeft geen hoofdstad van het eiland rijk is, speelt daarin een opvallende rol. Evenementen drie de sfeer geen pijn doen, vinden er een uiterst geschikte, op een overigens nog wel zeer klein publiek afgestemde, ruii'mte in. Eind vorig jaar bracht Rob Geraerds er de Camera Obsouira, aanstaande donderdag concerteert het brio Jo Juda in de hal en donderdag 12 maart komt Lia Domna er met een liedjesprogramma. Voorts wor den er de ZVU-lezingen gehouden. In één geval, het cabaret van Rients Gratama, is men naar het wat ruimere Holland- Huis 'in Scherpen!sse overgestapt. In vorige seizoenen verschenen onder an dere de poppenspeler Frank Kooman, de zangeres Mane-Céclle Moerdijk en de pia nist Gerard Hengeveld ten stadliudze, zo waardig als hst gebouw zelf. Met het programma groeit intussen ook de ZVU op Tholen, of omgekeerd. Er zit ,gang in' ,zegt men al wordt de aanwe zigheid van een goede eigen accommodatie bij meerdere gelegenheden gevoeld. Nu heet de oplossing in veel gevallen nog .Bergen op Zoom', maar hoewel het niet veel scheelt- vindt men het niet alles. Tholen wil graag beter in de bedelende spreiding vallen. ,De SZC denkt er graag aan', zegt haar directeur. Tholen ook. Intussen maakt Mo zart geen vergeefse tournees.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4