Gehalte zwaveldioxyde: neiging tot stijgen Ontwikkeling van oost Zws-Vlaanderen hangt van België af Stookolie bedreigt Schouwen en Tholen Vrouw' moet uit appartement in Vrouwenpolder Pechiney in beginsel aansprakelijk voor schade' ar 2 RAPPORT IG-TNO OVER METINGEN IN SLOE VLISSINGENKOMT IN BUURT VAN RICHTLIJN TNO Lag' ,Nog veel meer industie op Zuid-Beveland KIJK KIJK DRIFTIG CASCO NU RUSTIG IN ENGELAND Vlissingen: 21.365 voor Biafra INBRAAK IN K0RTGENE ACTIE-HUBER: MEER DAN 3000 HANDTEKE NINGEN NKV-bestuurder uit Borsele van KVP over naar de PPR KUNST IN ZEELAND Dag stoel, naast de tafel Jacqueline' Bastien et Bastienne RUIL BIJ ONS (PHËD ALMANAK GROENGORDELS IN STUDIE BIJ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 JANUARI 1975 MIDDELBURG In vergelijking met het meetjaar daarvóór verto nen de genieten waarden van het SO 2 (zwaveldioxyde) gehalte en het rookgehalte in de omgeving van het Sloegebied in de meetperï- ode oktober 1968 tot en met sep tember 1969 een lichte neiging tot stijging. Tot deze conclusie komt het Instituut voor Gezondheids- techniek TNO te Delft na het be oordelen van de uitkomsten van de metingen in de periode oktober 1968 tot en met september 1969. Een andere conclusie is, dat er geen gevaar heeft bestaan voor de menselijke gezondheid. De zoge naamde cumulatieve frequcntie- jaarlijnen hebben nergens de door het instituut opgestelde norm overschreden. Het meetpunt In Vlissingen (brand weerkazerne) gaf in het meetjaar het hoogstt S02-jaargemiddeIde te zien. Hier werden ook de hoogste maand- gemiddelden gemeten. De frequentïe- jaarlijn kwam in Vlissingen in de baart van de door IG-TNO opgestel de richtlijn. Deze richtlijn ïs ont wikkeld om te kunnen nagaan of een bepaalde mate van luchtverontreini ging door zwaveldioxyde al dan niet aanvaardbaar kan worden geacht. Br is op alle vijf meetpunten éénmaal en wel op 13 december 1968, een ho- zuiidoost.-zuidoost, de gemiddelde wind snelheid was 1,8 meter per seconde en de gemiddelde temperatuur was 4 gra den Celcius onder nul. Ook de volgende dag werden nog verhoogde waarden ge vonden. De wind was toen oostelijk, de gemiddelde windsnelheid was 3,5 meter Bar seconde en de temperatuur was ge- jk aan die van de dag daarvoor. Ben duidelijke bron van deze verhoogde S02- gehalten van de lucht was niet aan te geven. Naar alle waarschijnlijkheid was zij afkomstig van de verwarming van woon- en werkruimten in de omgeving. plaatsen: Vlissingen (brandweerkazer ne), Oost-Souburg (C. van Pere- straait), Middelburg (Abdij). Nieuwdorp (Lewedijk) enBorssele (raadhuis). Voor elk meetpunt werden de gemeten 24-uursconcentralies gerangschikt naar grootte. Dat gebeurde groepsgewijze, met een breedte van 25 microgram per kubieke meter voor zwaveldioxyde en van 10 microgram per kubieke meter voor standaardrook. Deze frequentiever deling in aantallen meetuitkomsten per groep werden omgerekend in percenta ges van het aantal waarnemingen bene den de bovengrens van elke groep. De berekeningen vonden plaats voor het winterhalfjaar (oktober tot en met maart), het zomerhalfjaar (april tot en met september) en het gehele meetjaar. Alle uitkomsten van de waarnemingen worden, op verschillende wijzen gegroe peerd. in staten en grafieken als bijla gen bij het rapport Stijging Algemene slotconclusie van de samen stellers van het rapport is, dat verge leken met het meetjaar daarvóór de gemeten waarden in het algemeen een lichte neiging tot stijging vertoonden. In het rapport is afgedrukt een tabel met een overzicht van de procentuele stijgingen en dalingen van de seizoen- gemiddelden ten opzichte va jaar daarvoor. Daaruit blijkt onder andere dat het S02-gehalte in het winterseizoen duide lijk is toegenomen. In Vlissingen was er bijvoorbeeld een stijging van 25 procent, in Souburg van 15 procent, in Middel burg van 19 procent en in Borssele zelfs er IJZENDIJKE Het VVD-tweede-ka- nierlid mr J. F. G. Schlingemann heeft j maandagavond od een drukbezochte par- verdere ontwikkeling van Oost- I Zeeuwsch-Vlaanderen gezegd, dat deze 1 mede afhankelijk is van wat er inet v.t België kan worden bereikt. Hij betoog- nïvean van het rookgehalte benaderdei de, dat het provinciaal bestuur aan dat van het Waterweggebied, maar erjde Oost-Zeeuws-Vlaamse ««crfiri™»- 1 enkele vergelijkingsgcbieden. Als' ig fungeerden een industriegebied (Nieuwe Waterweg), een stad (Delft) 1 het meet- van 79 procent. Gedurende de overige seizoenen was een vermindering te con- staleren, behalve op het meetpunt in Middelburg. Er was een duidelijke toe name van het rookgehalte van de lucht. Vooral in de winter en in de lente. Dat gold voor alle meetpunten. In Borssele was de grootste stijging: van 26 procent in de herfst, van 46 procent in de win ter, van 25 procent in de lente en van 7 procent in de zomer. Wat betreft de jaargemiddelden voor S02, is er een lichte toe-nemiing van de concentratie, met uitzondering van het Souburgse meetpunt, dat een verminde ring te zien gaf. Voor rook namen de jaargemiddel den op alle meetpunten duidelijk toe. De verhouding rook-zwaveldioxyde was hoog vooral op het meetpunt te NReuw- J 5, namelijk 0.82. De verhouding, die le Randstad wordt gevonden, is on geveer 0,20. Deze verhouding ligt bij het Sloegebied anders, omdat de S02-con- centraties bijvoorbeeld ten opzichte van het Waterweggebied duidelijk lager zijn, terwijl de rookconcentraties die van het Waterweggebied benaderen. Het IG-TNO zet het onderzoek naar zwaveldioxyde en rook in de lucht rond het Sloegebied voort. Onlangs werd ge rapporteerd over de uitkomsten van het IG-TNO-onderzoek naar de verontreini ging van de lucht rond het Sloegebied door chloride, sulfaat, fluoride, nitraat, fosfaat en stof met behulp van neer slagvangers en Luikse bollen. Het rapport is gedeputeerde staten van ie gemeenschappelijke regeling voor de meting van de luchtverontreiniging boven Zeeland. MR SCHLINGEMANN IN IJZENDIJKE: was geen enkele reilen tot ongerustheid. Over het gehele jaar genomen vertoon den de metingen een verloop van de con centraties, zowel voor zwaveldioxyde als voor rook. Zoals te venvachten kwamen de maximumwaarden in winter voor. Ooit over de week geno men was er sprake van een zeker ver loop: een maximum op de werkdagen en een minimum op zaterdag en zon dag. Daarbij waren dan weer de con centraties in de winter hoger dan in de zomer. De oorzaak daarvan moet worden gezocht in het grote verschil in meteo rologische omstandigheden en in de bronsterkte die des winters aanzienlijk groter is dan des zomers, doordat dan naast de vrijwel continu werkende in dustrie de verwarming van woningen en bedrijfsgebouwen tot de produktie van S02 en rook bijdraagt. Hoe groot het aandeel van elk van deze betude fac toren afzonderlijk in het verloop van de concentratie aan luchtverontreiniging is, is niet te schatten, aldus het rapport. Meetpunten Gemeten werd met behulp van het in Engeland ontwikkelde volumetrische S02-apparaat. Dat gebeurde op vijf (ADVERTENTIE) eerst goed voor u kiest OPTICIEN St-.Tacobsstraat 14 VLISSINGEN - Telefoon 2398 ontwikke ling niet alles kan doen omdat er zo veel raakpunten met België zijn waar voor internationale regelingen nodig zijn. Politiek wordt de zaak echter VLISSINGEN Het tot twee maal toe op drift geslagen casco voor een Volkswagenschip is ein delijk tot rust gekomen in het water van de Firth of Fort by Leith (Eng.) De bemanningen van de sleepboot .Holland' van de re- derjj Doeksen NV en de Franse sleepboot ,Hardi' treffen momen teel voorbereidingen voor de reis naar Oslo. Het casco had eigen lijk al tien dagen geleden in Oslo moeten aankome.n. Als het weer een een beetje meewerkt vertrekt nien vandaag (dinsdag) uit Enge land. Het schip is da.n al veertien da gen onderweg van Vlissïmgen naar Oslo. Na één dag varen ver loor de Noorse sleepboot ,Beni' het casco ter hoogte van Ter schelling. Ondanks intensieve op sporingsacties van twee vliegtui gen en twee sleepboten, bleef het casco toen vier dagen zoek. Het 6000 ton metende gevaarte werd hierna op sleeptouw genomen door de .Holland'. Na weer bijna twee dagen varen brak de tros opnieuw. Een dag later zag een helikopter kans vier runners aan boord te zetten, die nieuwe ver bindingen maakten tussen de Holland', de Duülse sleepboot .He ros' en het casco. Dat was op een moment dat het casco op de rotskust dreigde vast te lopen. Volgens een eerste onderzoek heeft het casco geen nadelige ge volgen gehad van zijn eenzame omzwervingen over de Noordzee. oeilijkt, omdat het Waalse volksdeel België niet gecharmeerd is van al grote toenadering tot Nederland. Onverantwoordelijk De heer Schlingemann die sprak op uitnodiging van de VVD in West- Zeeuwsch-Vlaanderen verklaarde de re cente actie rond eventuele overlast van Pechiney persoonlijk ernstig te betreu ren. Hij noemde het onverantwoorde lijk om de Zeeuwse bevolking nodeloos ongerust te maken over de vestiging van Pechiney. De heer Schlingemann zei van oordeel te zijn dat de ontwikke ling van het Sloegebied moet doorgaan en dat nog veel grotere stukken van Zuid-Beveland voor de industrie be schikbaar moeten worden gesteld. .Ne derland is nu eenmaal voor zijn werk- a v—j op industriali- 1 landbouw „-„-ir van de welvaart. In de nieuwe gemeente Oost burg zal men er zeker rekening mee moeten houden dat de landbouw nog heel lang een belangrijke inkom stenbron zal zijn, zo zei hij. Ten aanzien van de recreatie zal het nieuwe gemeen tebestuur zich hoe langer hoe meer de vraag moeten stellen wat voor soort recreatie dat moet zijn. Naar het oor deel van de heer Schlingemann heb ben gs van Zeeland ten aanzien van de recreatie tot dusver een onvoldoende visie ontwikkeld. gelegenheid aangewezen satie', zo betoogde hij. Voor Zeeland noemde hij 1 Oneens De heer Schlingemann zei het oneens te zijn met een kantlijn in de PZC, waarin gesteld werd dat de nationale -ilitiek op de verkïezingsbijeenkoms- n voor de Zeeuwse staten buiten schouwing dient te blijven. ,Het aanzien van iedere partij w. bepaald door principes die landelijk gel den', aldus de heer Schlingemann. .Ik ben van mening dat deze landelijke principes wel degelijk een rol spelen, óók by het besturen van provincies erueenten.' Op deze avond was er ook gelegenheid kennis te maken niet de WD-feandida- ten voor de gemeenteraad van Groot- Oostburg. VLISSINGEN Hel: Vlissingse actie comité voor Biafra had tot maandag avond ƒ21.365.89,- ontvangen, dus ruim vijftienhonderd gulden méér sinds de telling van zondagavond. In dit bedrag zijn nog niet de bedragen verwerkt die eventueel via de banken zijn geschonken, terwijl ook van grote bedrijven nog geen giften binnenkwamen. KORTGENE Een insluiper i zondagavond te Kortgene met een geld kist uit de winkel van garagehouder A. J. S. vandoor gegaan. Het kistje bevatte de inkomsten vnn de benzine pomp, ongeveer 100, en stond in eén verlichte winkelruimte. De voorkant van de winkel wordt beschenen door de lichten van de pompen ervoor. De dief kon zich langs de achterkant van het huis toegang verschaffen. De deur was niet op slot. In tijger-sluip- gang moet de insluiper zich door de verlichte ruimte naar het geldkistje heb ben begeven. De familie S, die naast de garage woont, heeft van de inslui ping, tussen kwart over zeven en tien uur, niets gemerkt. Een polïtiespeur- hond heeft het spoor van "de dief tot :.n de Hoofdstraat kunnen volgen. STAVENISSE De binnenvaar t- tanfcer Hendrik Johan-F is maan dagavond na een stranding in het Brabants Vaarwater (Oosterschel- de) gescheurd, waardoor 200 ton stookolie in de Oosterschelde zou den kunnen stromen. De kans was groot dat de olie door de zuid oosten wind in de richting van Sta- venisse, Gorishoek en de kust van Schouwen-Duiveland zou drijven. Men probeerde maandagavond zo veel mogelijk van de 1000 ton stookolie over te slaan in de tanker Pam-31. De Hendrik Johan-F van de Rotter damse firma Fongers meet 1331 brt. Het sohip liep maandagmiddag omstreeks twee uur vast op de Vondelingsplaat bij het Brabants Vaarwater, het schip plooide aanvankelijk, maar scheurde maandagavond omstreeks tien uur op twee plaatsen. Toen kwam de stookolie vrij. Men rekende erop zeker 200 ton te moeten prijsgeven. De sleepboten Ar- jo en Coby N. van Muller uit Temeuzen waren ter assistentie van de Hendrik Johan-F aanwezig en zouden proberen het schip vlot te trekken. De bedoeling was dat ongeveer 300 ton stookolie door de tanker Pam-31 van de SHV zouden worden overgenomen. Wanneer de ope ratie lukte zou de onfortuinlijke Rotter damse tanker naar Wemeldinge worden gevaren. De rijkspolitie en het water schap Schouwen werden maandagavond gewaarschuwd voor de komst van de stookolie. Maandag-nacht bleek dat er geen der gevaar was voor uitstromen van stookolie. De hoeveelheid verloren olie was ook wat minder dan de gevreesde twee ton. De Pam-31 had inmiddels al een grote hoeveelheid olie overgenomen en zou daarmee de afgelopen nacht door gaan. De sleepboten bleven bij de binnen vaart tanker. GOES De actie om mr F. G. A. Hu* ber herbenoemd te krijgen als burge meester van Goes heeft nu reeds meer dan 3000 handtekeniugen opgeleverd. Tot. maandagmiddag waren er bij het actiecomité 3026 bandtekeningen bin nengekomen. Hierbij waren nog niet ge teld de resultaten van een aantal klei nere acties, die in heel Goes momen teel worden gehouden- De woordvoerder van het actiecomité, dr D. A. de Graaf, venvacht, dat het totaal aantal handtekeningen zeker de 3500 zal overschrijden. De actie duurt nog enkele dagen. Mevrouw C. J. Brouwar-Hubregtse uit Goes-Zuid heeft tijdens de twede pe riode, waarin de actie wordt gevoerd, alleen al rneer dan 1000 handtekeningen verzameld. Een onderlinge actie van de bewoners van de bejaardenwoningen aan de Louise de Colignylaan leverde 164 handtekeningen op. Mevrouw M. van Dullemen uit de Goese Marijkestraat verzamelde in haar omgeving ruim 300 handtekeningen. De actie heeft zich uitgebreid tot het nieuwe Goes. Oud-lid van gedeputeer de staten, de heer C. Philipse uit 's-Heer- Arendskerke. verzamelt in zijn woon- Elaats steun voor de burgemeester van! et vroegere Goes. De heer Philipse; wordt geholpen door het Goese raads lid H. P. I. de Jonge uit 's-Heer-Arends- kerke. BORSELE De heer J. Koens, lijst- invoerder van de werknemersparty en NKV-voorzitter uit Nieuw-Borsele heeft lich aangesloten bij de Politieke Party Radicalen (PPR). De heer Koens heeft oor zijn RVP-lidmaatscliap bedankt. Reeds eerder werd de lijstaanvoerder van de Vrije Kiezers uit 's-Heerenhoek, de heer Pompernolle, lid van de PPR. De Vrije Kiezers en de Werknemers- partij slaagden er by de onlangs gehou den raadsverkiezingen te Borsele net niet in een zetel in de nieuwe raad te be machtigen. Samen hadden de partijen 7.4 procent van de stemmen, goed voor één, wellicht zelfs voor twee zetels. CONTACTBIJEENKOMST ZEEUWS AMATEURTONEEL AXEL Zaterdag 24 januari aanstaan de aanvang 14.30 uur houdt het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel in de schouwburg ,De Halle' te Axel een con tactbijeenkomst voor alle toneelvereni gingen in Zeeuwsdh-Vlaanderen. De toneelgroep .De Zeeuwse Komedie' onder leiding van de heer P. de Leeuw zal het eerste bedrijf spelen uit het stuk ,Lref zijn voor Sloame' van Joe namelijk wenselijk om de contacten tus sen de verenigingen onderling te bevor deren en vertrouwt er dan ook op, dat van deze gelegenheid gebruik zal w den gemaakt om verlangens, wensen kritiek naar voren te brengen. DE NIEUWE KOMEDIE, CONCERTZAAL, ZIERIKZEE Van Paul van Ostayen wordt gezegd dat hij zo'n kleine 50 jaar geleden er gens m Antwerpen rondliep op blote voeten, met een gele broek. Dre broek kan ook rood geweest zijn, paars of blauw. Dat zal er in die merkwaardige tijd wel niet vreemd aan geweest zijn dat velen hem een dichter noemden, misschien zonder zelfs ooit ook maar een gedicht van hem gelezen te hebben. Het waren nog goede tijden: een gele broek en blote voeten en erg veel an dere dingen hebben toen veel dichters gemaakt. Er zijn er later, toen niets meer van hen overbleef dan wat dunne boekjes, ook erg veel door de mand ge vallen. Van Ostayen is blijven hangen en kijkt als weinigen zelfs over de rand. Zijn werk is gebundeld wordt g'ekodht, het staat nog midden in de tijd. De Nieuwe Komedie heeft uit dit werk een uitermate boeiend collage gemaakt dat op het toneel wordt gebracht on der de titel ,Dag stoel naast de ta fel' en naar het programma verduide lijkt een programma is van .frag menten uit liet muzikaal, plastisch ei: literair oeuvre van de Vlaamse steeds pressïonistïsche dichter Paul van Os tayen'. Het komt ons voor dat De Nieuwe Komedie en samensteller-regiis- seur Cor Stedelinck er zeer knap in geslaagd zijn Van Ostayen en zijn werk te vangen in een krachtig, rit misch volkomen sluitend programma. Er komt in elk geval in uit cat Paul van Ostayen leeft in zijn eigen horten- MENSELIJKE RECHTEN MET VOETEN GETREDEN' Moleleigenaar en betrokkene nemen advocaat in ie arm VROUWENPOLDER In het motel ,De Walvis' aan de Fort den Haakweg in Vrou wenpolder heeft een bewoner gistermiddag protest aange tekend tegen de aanzegging van de eigenaar om binnen een halt' uur een gehuurd ap partement te ontruimen. ,De persoon waar het om gaat had zich ingeschreven onder een valse naam. Ook ïs het gedrag van betrokkene zoda nig dat anderen daar aan stoot aan kunnen nemen'. Dat verklaarde opperwacht meester Speijer van de rijks politie. De heer P. de Visser, exploitant van het motel, wei gerde elk commentaar en ver wees alleen naar de politie. De persoon uit het motel noemt zichzelf mevrouw G. maar is in feite een man, die volgens de poli tie als de uit Harlingen afkomstige •Jetse J. (21) by de burgerlijke «tand staat ingeschreven. Deze ■Jetse J. zegt van zichzelf trans- seksueel te zyn, kleedt zich als ?en vrouw, praat als een vrouw en maakt zich op als een vrouw. Er is h(j de kroon een zaak aanhangig gemaakt om de geslachtsaandui ding van J. te veranderen. Betrok kene heeft zich by de motelcxploi- tant laten Inschrijven als mevrouw G. ,Di had gedacht dat die nanin mij een beetje bescherming zou knnnen geven', zo lnidde het com mentaar. Maar opeens stond die man voor mijn deur. Met zijn boekhouder. Die zou dan wel eveD helpen om mijn spulletjes in te pakken, zodat k meteen kon vertrekken. Maar k weigerde. Ik ben met mijn huur oog vooruit tot tien februari. Maar dan wordt je gezegd dat je weg moet omdat je bent wat Je bent. Dr cou de eigenaar hebben voorgelo gen. Maar ik zeg: meneer, mei zo iets loop je niet te koop'. En J. vertelt verder: ,De humane menselijke rechten worden hier met voeten getreden. Ze pesten me overal vandaan. Eerst zat ik in het badmotel in Westkapelle. Maar oolc daar moest ik vertrekken. Ik hoefde niet eens te betalen. Ze schoten me zelfs de verhuiskosten voor. Omdat die mensen zo aardig waren ben ik vrijwillig vertrokken. Maar hier weiger ik. Ik neem een advocaat in de arm'. Mr P. C. Adriaanse uit Middelburg, de raadsman van de zich .Jacque line' noemende J. zei dat er onjuist is gehandeld door een verkeerde naam op te geven. ,Maar wanneer het tot een kort geding komt is het aan de rechter om uit te maken of op deze gronden iemand uit het motel kan worden gezet'. Uit een gesprek met dc exploitant van het motel was het de heer Adriaanse duidelijk geworden dat de heer De Visser bereid is om de zaak in der minne te schikken als betrokkene het appartement zo gauw mogelijk verlaat.. In ieder geval zou de ex ploitant vandaag, dinsdag, contact met zijn advocaat opnemen. Commentaar van de politie: .Me neer Db Visser mag zelf beoorde len wie er in zyn huis komt of niet. Ik ben een ouderwetse, nmar het is toch maar zo dat er een kerel in vrouwenkleren door Vrouwenpol der marcheert. De Visser ïs na tuurlijk bang voor de naam vnn eyn beclryf. In dat motel is die per soon een uit het nest gevallen vo geltje. Dat mens is daar gewoon niet op de goede plaats. Die kan heter in Amsterdam zitten. Maar niet In zo'n negorjj als Vrouwen polder'. de versnelling, met zijn eigen cednrti. ritme, hemelbestormend In zijn nroi»- en kritiek, zo plat en direct als jf. franc in zijn toch krachtige betöir wingen, filosofieën om beter van 'i worden. Paul van Ostayen. was een activist alles, die de beschouwing misschien'r leen nodig had om er aan dood te buT Hij dient gebracht te worden vJ--- zichzelf bracht; actief, kronkelend "A de spiraal die zijn poëzie lcnm«K-' hard levend van dag tot dag met h ogen open voor dat leven. ,Da° sl naast de tafel' is een actief proerarry Het kan Van Ostayen aan. Daarrrr daarnaast en daarenboven heeft (5 Stedelinck er met zijn medewerkers-'' neel van gemaakt zonder te ton»'=! ren. .Dag stoel naast de tafel' uT- al deze dingen géén zaak die ie eve wegschuift, als bijvoorbeeld een «S onder tafel. Het programma 13 tot r toe als schoolvoorstelling gebracht - Terneuzen, Oostburg, Goes en zee. Vanavond en dat lijkt «e. veel ouderen een kans die het benuite! waard is staat De Nieuwe Koma& in een .grote' voorstelling, in De Ha& te Axel en vrijdagavond 13 febm- nogmaals in Zierikzee. Dat kan kennismaking met een ver"oljs;«v stukje theater betekenen, theatè- fe als betaalmiddel aan een echte dichte HET SCHOOLCOXCEBT LANDBOUWSCHOOL TH0LE.V Mozart (W. A.) zag zijn zangspel tien und Bastienne' voor het eerst gevoerd in 1768. Hij was toen 12 oud en de kleine opera heeft nogal ivê jeugdige kenmerken. De muziei- - meestal vrij eenvoudig, de aria's ij voor het merendeel stramienara'- het verhaal is aardig kinderlijk, k beter of slechter overigens dan la 4 meeste .volwassen' opera's. Voor de stichting Het Schoolconcert B meer direct voor de Thoolse jtzi bracht een klein gezelschap in d» vi bouwhuishoudschool van Tnolen-s..' maandagochtend en -middag een Net.-, landse bewerking van dit kleine ck'- mante zangspel. Zoals we al eetfe aanduidden valt er aan de oorsprafc lijke tekst weinig eer te behalen a uitstekende directe Nederlandse bra king van Otto Couperus (die ook ;y de regie tekende) krijgt daardoor i> meer eer. Couperus heeft er een zins vlot lopend verhaal van gt en ook de enscenering dusdanig past. kwistig gebruik makend fe rechtstreekse onderonsje met k publiek, dat de aandacht geen van het podium week. Het Mozartverhaal geeft licht aack!- diimg tot verwerking van komisch-: menten voor zover ze er al met L. ten. Het kan een zekere getoet- heid in de hand wreken en d« het zo af en toe ook wel, maarte- perus maakte er misschien es daardoor een aansprekend, nerra vervelend geheel van. Dat is al k wat voor deze tussenvorm vi concert en schooltoneel. B- Beatrice Schroder zong een ve Bastienne. de tenor Alfn sen een by' tijd en wijle zee ad rernme Bastien en de bariton Ha van den Brink een aanstekelijke binder'. De pianiste Jet Vriend in leidde attent, al klonk de piano 5 iel in de schoolaula. (Maar,.tenen* geen gebouw zonder bezwaren gecjj gewuw bij al een leuke voorstelling n aardige verwerking van niet hl lergemakkelijkste materiaal. (ADVERTENTIE) uw oude NAAIMACHINE inl (ongeacht welk merk). Ruil 'm voor de moderne PFAFF elektrische zigzag lichtgewch machine. PFAFF Naajmachinehiiis KortemeesLraat 17 Bergen op Zoom Nieuwediepstraat 23 Terneuzen Papegaaistraat i Goes B. F. van Waesberghestraat 16 Hulst Nïeuwendijk 29 Vlissingen Leeuwse Paardje Al enkele jaren beoefent 1 als Onschuldig, omdat he kleine automobieltjes gaat, die uiterst miniem over een baantje op schaal, jakkeren. Voor wie wat beter kijkt, zijn autoraces niet zo spectaculair. En daarom deed het ons goed, dat. een fabrikant, kennelijk om het banale wat te doorbreken, nu ook een dergelijk baantje heeft uitgebracht, waar op inplaats van automobieltjes, naardjes door elektriciteit over de baan worden gejaagd. Hel verschil is niet zo gróót, maar het is lorb een andere gedachte. He! gaat soms om van die kleinigheden, nietwaarf En daarom deed het ons vorige week weinig goed, in dit dagblad op een kleine advertentie t.e stui ten, waarin een Vlissinger zijn renbaan al weer van de hand wil le doen: ,Te koop: paardenrenbaan met transformator, compleet op plaat gemonteerd. Nieuw met tri bune én onder andere reserve- paar dje. G.S. ANTWOORDEN STATENLID DE WAAL (B.P.) MIDDELBURG Voor even tuele schade, die door Pechiney wordt veroorzaakt, zal dit be drijf ook zelf in beginsel aan sprakelijk worden gesteld. Dit stellen gedeputeerde staten nog eens nadrukkelijk in ant woord op vragen van het staten lid G. de Waal (Boerenpartij) betreffende de mogelijkheid van verontreiniging en de gevolgen daarvan door de vestiging van deze Franse fabriek in Vlissin- gen-Oost. In hun beantwoording merken g.s. tezelfdertijd op, dat aan de hand van hetgeen wordt gerapporteerd door de technische werkgToep, ingesteld door de convenantpartners, (de mi nisteries van sociale zaken en volks gezondheid en van verkeer en wa terstaat, de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen), inzicht zal worden verkregen in de mogelijkhe den tot beperking van dc fluor-uit- stoot van deze fabriek. Het wordt voorts belangrijk ge noemd, dat de fabriek in fasen wordt gebouwd. Daardoor kan, al dus g.s. de nodige ervaring op dit terrein worden opgedaan en kan. bij verdere uitbreidingen van het be- Naar aanleiding van een desbetref fende vraag schrijven g.s. voorts, dat er geen afspraken zijn gemaakt voor de aanplant rond de fabriek van bufferzones. De vraag of groengordels wenselijk zijn en zo ja op welke wijze deze clan kunnen worden gerealiseerd is in studie genomen door het Haven schap Vlissingen in oprichting, al dus g.s. die daaraan toevoegen, dat het in de rede ligt, dat de kosten van eventuele groengordels in be ginsel ten laste komen van de be heerder van het industriegebied. Toejuichen In het antwoord stelt het college ook van oordeel Le zijn, dat de ves tiging van de aluminium- en anode- fabriek Pechiney fabrieken, die in Nederland niet onbekend zijn en respectievelijk in Delfzijl en in Rot- teraam voorkomen in het kader- van de industriële ontwikkeling niet slechts verantwoord is maar ook moet worden toegejuicht. G. s. her halen ook nog eens, hetgeen ook werd gesteld in het communiqué na. de bijeenkomst op 6 januari van de covenantpartners namelijk dat ge let op de vorderingen van de tech niek en de bereidheid van Pechiney om de noodzakelijke maatregelen te treffen ter voorkoming en beperking van bodem-, water en luchtveront reiniging, geluids- en trillingshinder er geen grond is te veronderstellen, dat de voorwaarden waaraan het bedrijf zich zal moeten houden niet tot een bevredigend resultaat zul len leiden. In dit verband wijzen g.s. er ook op dat de technische werk groep, zal optreden als adviesor gaan van het college van b en w van Vlissingen met betrekking aan de hinderwetvergunning aan Pechiney te verbinden voorwaarden. hel algemeen aan de orde is «-e- komen. Over gedetailleerde ge gevens kon toen echter niet wor den beschikt, aldus het college, dat aansluitend opmerkt da!: daarom de toestemming tot ves tiging dun ook verleend is op grond van een overeenkomst ter voorkoming en beperking van verontreiniging van lucht, water en bodem. In deze overeenkomst heeft het bedrijf zich verplicht alle medewerking te verlenen, onverkort de wettelijke bepaling van onder andere de hinderwet. Overeenkomst Tn hun antwoord aan de heer De Waal schrijven, g.s. voorts, dat bij de besprekingen, die voor- -*~'-gen aan het besluit tot ves- van het bedrijf, de in- J- milieu-hygiëne in aai, dij c Zo schrijven g.s. die er tenslotte no°- aan herinneren, dat zij de provin ciale staten per brief van 21 januari van het vorig jaar over de vestiging van het bedrijf inlichtten, waarbn zij meedeelden, dat Pechiney zich bereid verklaarde om de voorwaar den tot het tegengaan van milieu verontreiniging na te leven. Zoals gemeld tekende de heer De Waal bij zijn vragen aan, dat de fractie van de Boerenpartij in de provin ciale staten zich distancieerde van de vestiging' van Pechiney. MEEST LICHTE V0BST Droog en nevelig weer met slechtï I verspreide opklaringen. Hier en l. mist. Matige tot zwakke zuidoow wind. In liet noorden en oosten land nanvankelyk matige vorst, enj gens lielite vorst niet middugteinpfi* ren om het vriespunt. Vooruitzichten voo:r woensdagen dag opgesteld door het KNMI op dag 0111 18.(10 uur.: overwegend droog en op de meesteP*L sen temperaturen 0111 het vriespunt w lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemlH-j over Nederland: Voor woensdag: aantal uren zon:«» J| Min. temperaturen van ongeveernon>r t'.ot 4 graden onder normaal- mom 'I temperaturen van 0 tot 5 graden e- normaal. Kans op een droge pera® minstens 12 uur: 90 procent: Kans1? geheel droog etmaal: 80 procent- Voor donderdag: aantal uren zon: '- - van 0 tot 4. Minimumtemperaturen van u graden onder normaal. Maximum^ raturen van 0 tot 6 graden oneer maal. Kans op een droge Pen°y, minstens 12 uur: 90 procent: kans on geheel droog etmaal: 80 procent. Normalen voor 21 tot 26 januari: min. temp- mazf1 Den Helder 0 Eelde —2 De Bilt —1 Vlissingen Vliegv. Za.-Llmburg —1 ZON EN MAAN 21 januari ..,-i Zon op 08.36 onfcN': Maan op 15.41 ono5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2