PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRANDT SCHRIJFT STOPH DEZE WEEK Ulbricht zet deur op een kier Voorzieningenpeil in nieuwe wijken blijft achter Episcopaat: gehuwd priester maar in overleg met de paus Vrouuenkolder a VOORSTEL TOT ONDERHANDELEN Toestand Nigeria THANT EN LORD HUNT OPTIMISTISCH 5SSS5ktaa°Ibo's™hetV0"- Vandaag in de krant... "mZ\°aVmsoM 5tlJsi"s' Ec° Laas "sssrvs RUSSISCHE MILITAIRE ACTIVITEIT IN DE DDR INTERNATIONALE PERSCONFERENTIEIN OOST-BERLIJN Grote belangstelling NIET ALLEEN, SAMEN MET WERELDKERK Eerste stappen in nieuw beleid zijn al gezet Communiqué GEVARIEERD WENSENPAKKET Vlissingen Zonder slag of sloot ftafitlijK .BENDE HOUDT MRS MCKAY GEVANGEN' URK 51 ra VLOT 213e jaargang - no. 16 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olrortl» N V S»h. Ml), van CV Provincial» i lur. Vlllt., W.HIr. 56-60, KI. 5144 (b 8 a r Zieriltae», r.d lel. 3346. .dm, lel 2094 i. 2751). Middelburg, Maikl 5 Kok- Abonn.prlj» J 5.05 par maan 18/3169, adv. 6248). Ootc, Crole Dinsdag 20 januari 1970 Pagina 2 LAOS, LONDE N (RTR, AFP, AP) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, heeft maandag in Lagos gezegd, dat vol gens berichten van zijn waarnemer bij de federale Nigeriaanse troepen de verbroedering tussen de Ibo's en de bezettende federale troepen goed verloopt. In een gesprek met verslaggevers, kort voordat hij per vliegtuig uit Lagos ver trok naar Parijs, zei Thant dat het psy chologische klimaat in de door de bur geroorlog getroffen gebieden veel vrien delijker is dan het was in Europa na de tweede wereldoorlog. De secretaris-generaal die gisteren heeft afgezien ren een bezoek aan Port Har- court wegens gebrek aan tijd, zei dat hij zijn persoonlijke vertegenwoordiger in de ploeg internationale waarnemers, ge neraal Chan, naar Por Harcourt zou zenden om verder verslag uit te brengen over de stand van zaken in het voorma lige Biafraanse gebied. Thant zei dat er volgens het rapport van zijn waarnemer geen teltenen zijn enig geweld tegen of mishandeling van burgers. Hij zei: ,De Ibo's verbroederen zich met de federale militairen'. Toen hem gevraagd werd wat enigde Naties zullen doen om Nigeria te helpen, antwoordde Thamlt dait hulp zal worden gegeven via instellingen van de Verenigde Naties, maar hij legde er de nadruk op dat iedere verdere bijstand alleen gegeven kan worden met toestem ming en goedkeuring van de federale re gering. Thamt zei uait hij de siltuabl© in Nigeria vandaag in Parijs zal bespreken met president Pompidou. lig- Lord Humt, die door de Britse rege- ring naar Nigeria is gezonden om de hulpverlening na de burgeroorlog te bestuderen, zal meedelen dat de vrees voor genocide met gerechtvaardigd wordt door de feiten, alldus is maan dag in Lagos gezegd door welingelich te toingen. Lord Hunt, die verscheidene gebieden in de voormalige afgescheiden staalt Bia.fra bezocht heeft, zal in zijn rapport aan premier Wilson meedelen dat liet vluch telingenprobleem kleiner is dan in som mige buitenlandse persberichten wordt gesuggereerd. Volgens genoemde kring heeft Lord Hunt die gedurende het weekeinde een bezoek van 30 uur heeft gebracht aan Aba, Owerri, Orloe en °°sf:en van Nigeria, vast gesteld, dat duizenden mensen uit de hossen en vluchtelingenkampen naar mm woonplaatsen terugkeren. Hij heeft gezegd dat de meesten zich ,in vrij goe- t 'ïfu le' bevinden. Naar verluidt zou Jjord Hunt in zijn verslag voor premier ^ben gezegd dat in sommige gna„en dringende hulp noodzakelijk is. jnaar dat de algemene hulpverleningssi- ffatie .bemoedigend' is. Hij heeft vóórts fakST«waargenomen, dat mili tairen \an het federale leger voedsel (Zie slot pag. 3 kol. 1 Hem/haar hit eJ'\ motcl Vrouwenpolder dtï %J\ef" mevi'ouw inschrijven, LvJnJatZr "',e< veheel kon be- tïnnhr. H.emll'oar liangt ujtzet- tmg boven het hoofd. (Pag. Z) Luchtver ontreiniging vergelijking- met het nhk., ILS?""™5.rael het meetjaar ,,.o vertonen de gemeten waarden »an het awavelfliSe i! «niïht.fS f""1 hot S'aagebied (Pag. 2) Nigeria stujd al was begonnen (pag. 3). Van Z. 5L?W a'gemeenheid is liet Ne- Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5 en 6 Sport: pagina 7 Financieel nieuws: pagina 13 Radio en tv: pagina 11 (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering heeft uit de verklaringen, die Wal ter Ulbricht gisterochtend in Oost-Berlijn aflegde, de conclusie ge trokken dat Oost-Duitsland bereid is te onderhandelen. Daarom zal bondskanselier Brandt nog deze week de aangekondigde brief aan Oostduitslands premier Stoph schrijven en het begin van onderhan delingen voorstellen. verdrag werd namelijk duidelijk dat de deur voor onderhandelingen, wat de DDR betreft op een kier staart. De regering in Bonn gaat er volgens woordvoerder Ahlers vanuit dat Oost- Berlijn geen andere houding zal aan nemen dan Moskou en Wai-schau, waar bereidheid bestaat om met Bonn over een wederzijds afzien van geweld te onderhandelen. De opmerkingen van Ulbricht zijn door woordvoerders van de Westduitse oppo sitie als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Rainer Barzel, voorzitter van de CDU-CSU-fractie in de bondsdag, is echter van mening dat de regering tocli zal moeten onderzoeken of Ul bricht louter propaganda bedrijft of uiteindelijk bereid is tot een gesprek over onderwerpen die voor een geza menlijke regeling vatbaar zijn. Nu Ulbricht een eventueel gesprek over het afzien van geweld, dat door Brandt zal worden voorgesteld, van de hand wijst in afwachting van het verloop der Westduits-Russische onderhandelin- :en over dat onderwerp, wordt in West- :uitse perscommentaren gesuggereerd, dat Brandt vermoedelijk toch goed aan zal doen het Oostduitse ontwerpverdrag voor regeling van de betrekkingen tus sen de beide staten met een tegenont werp te beantwoorden. Vooral door UI- brichts opmerkingen over dat ontwerp- BERLIJN (AFP) -Bestuurders van vrachtwagens die maandag middag in West-Berlijn aankwa men, hebben de politie.in kennis gesteld van omvangrijke Russi sche troepenbewegingen in de om geving van Nauwen in de Duitse Democratische Republiek. Zij had den konvooien van 200 tot 250 vrachtwagens en tanks zich in noordwestelijke richting zien ver plaatsen over de verkeersweg tus sen Hamburg en Berlijn. - De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht tijdens zijn maandag gehouden pers- ior de internationale pers, de eerste sinds negen jaar. (Van onze correspondent) OOST-BERLIJN Walter Ulbricht heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op het beleid van bondskanselier Brandt, maar vervolgens voor onderhandelingen met de Westduitsers de deur toch op een kier gezet. Deze concluie kan worden getrokken na de grote persconfe rentie' in Oost-Duitsland, waar de Oostduitse partijleider een inlei ding hield van royaal een uur en vervolgens vijftig vragen beant woordde, die door propagandachef Von Norden zorgvuldig waren ge selecteerd. sen beide staten. Gevraagd of het Oostduitse ontwerp het onderworp Ulbricht zal niet onmiddellijk ingaan op liet voorstel van Brandt m over het wederzijds afzien van geweld te onderhandelen. Afgewacht zal worden hoe de onderhandelingen over dit on derwerp tussen Moskou en Bonn zich ontwikkelen. Wij hebben voor een ver drag over het afzien van geweld de zelfde belangstelling als de Sowjet- Unie, aldus Ulbricht. Als bedenking te gen de Westduitse houding in deze kwestie voerde hij aan dat de bonds kanselier op het voornaamste punt in gebreke is gebleven: de basis voor het afzien van geweld is erkenning van el- kaars grenzen. In zijn verklaring over de toestand van de natie heeft Brandt vorige week met geen woord over grenzen gesproken. Een verdrag over iet wederzijds afzien van geweld moet worden gesloten door twee souvereine staten, verklaarde clie Oostduitse leider. Het eerste doel van zijn politiek blijft dan ook volkenrechtelijke erkenning door de bondsrepubliek.' Terwijl tot dusver die erkenning als voorwaarde voor het begin van een gesprek was genoemd, werd nu een wat genuan ceerder standpunt ingenomen. De regering in Oost-Beriijn ver wacht. van bondskanselier Brandt een officieel antwoord op haar ont werpverdrag over het opnemen van gelijkgerechtigde betrekkingen tus- kende basis voor onderhandelingen. De andere zijde moet nu antwoor den'. Of een eventueel Westduits tegen-ontwerp in de discussie zou kunnen worden betrokken, wenst Ulbricht voorlopig in het midden te laten: ,dat valt niet te beoordelen, omdat er nog geen antwoord is', Dat de DDR het ontwerpverdrag, waarin volledige diplomatieke erken ning incl. het uitwisselen van ambas sadeurs wordt voorgesteld, .maximale eisen' heeft gesteld, zoals in Bonn is verklaard, ontkende Ulbricht met klem. Daarvan kan naar zijn oordeel slechts worden gesproken als men de DDR minder wU toestaan dan de bondsrepubliek. Dat dit laatste wat de regering in Bonn betreft inderdaad het geval is, blijkt volgens Ulbricht uit de Westduitse voorwaarde voor het deel nemen aan een Europese veiligheids- conferentie: eerst moet door bilaterale onderhandelingen met de DDR enige toenadering tot stand gekomen zijn. Van waar aeze eis Zie slot pag. 3 kol. 3) UTRECHT Uit een door de bis schoppen van de R-K Kerk in ons land maandagavond uitgegeven Foto: Thant neemt afscheid van Gowon. pen naast het celibataire priester schap in de R-K Kerk een plaats achten voor de gehuwde priester. De bisschoppen willèn dit echter niet als Nederlandse kerkprovincie realiseren, zonder overleg met de paus en de wereldkerk. ,De bis schoppen willen in gemeenschap met de Heilige Vader en samen met hem overleg plegen over de belangen van de kerk in Neder land', aldus bet communiqué, kar dinaal Alfrink zal op korte termijn in contact treden met de Heilige Vader om hem te informeren over hetgeen hier leeft en om met hem te overleggen wat in deze situatie aan moet worden ten behoeve van de kerk', aldus het commu niqué. De verklaring van de Nederlandse bis schoppen, aldus een toelichting op het communiqué, die is getej?end door de secretariaten van de bisschoppenconfe rentie en van het pastoraal concilie, is de eerste publieke uitspraak van een bisschoppenconferentie over de oplossing van het priestervraa gstuk in de rich ting van een nieuwe ambtsbediening, waarbij naast het vrijwillig gekozen ce libataire priesterschap zeer expliciet de mogelijkheid wordt gewenst voor het priesterschap van gehuwden. Deze principiële uitspraak van de bis schoppen, openlijk afgelegd na overleg met hun geloofsgemeenschap, is een duidelijke en belangrijke stap. de pu blieke discussie van het eelibaatsvraag- loog begonnen die een nieuwe inhoud en een open karakter heeft gekregen', al dus de toelichting op het communiqué van de bisschoppen. Het communiqué van het Nederlandse episcopaat luidt als volgt: ,De vijfde ple naire zitting van het pastoraal concilie heeft duidelijk gemaakt, welke opvattin gen er ten aanzien van de binding van celibaat en priesterschap bij een aanzien lijk deel van de Nederlandse geloofsge meenschap leven. Daarnaast weten de bisschoppen dat een ander deel van deze geloofsgemeenschap een andere mening is toegedaan.. Het episcopaat hoopt dat heel de geloofsgemeenschap begrip heeft voor deze complexe situatie, waarin de bisschoppen als herders van hun gehele kudde gesteld zijn'. De inhoud van het communiqué luidt verder: .Deze verscheidenheid van op vatting bestaat ook in andere gebieden van de kerk. Een deel van de Nederland se geloofsgemeenschap, hoe groot dan ook, kan en mag niet eisen, dat zijn visie zonder verdere discussie door geheel de kerk wordt gedeeld. De traditie van het priesterlijk celibaat is overigens niet uni form in de katholieke kerk. De kerk van het oosten kent gehuwde priesters. Een beleid in één kerkprovincie heeft van zelfsprekend repercussies in andere de len van de kerk, zeker in onze tijd. waar in door de publiciteitsmedia geheel mensheid éen gemeenschap wordt, bisschoppen dragen verantwoordelijkheid voor him eigen deel vair de kerk, maar tegeüijkertijd dragen zij verantwoordelijk heid voor de universisele kerk. Dat reëele inhoud van de collegialiteit, op het tweede Vatikaans concilie is uit gesproken', aldus het communiqué. .Gezien deze verantwoordelijkheid ir de bisschoppen vooreerst dat het hun taak is de Heilige Vader op de hoogte te brengen van de exacte situatie in de ei gen plaatselijke kerk en van de inzichten (Zie slot pagina 9 kolom 6) VLISSINGEN In de nieuwe wijken bij de grootste steden in Zeeland, zoals Paauwenburg- Vlissingen, Middelburg - zuid, Nieuw-Terneuzen en Goes - zuid blijken, bij de snelle ontwikke ling en de groei van het huizen- tal en het aantal bewoners aller lei openbare voorzieningen ach terop te zijn gekomen. De in houd van het wensenpakket va rieert van een hulppostkantoor tot een winkeltje voor garen,en band, van een apotheek tot een bibliotheek, van een jeugdcen trum tot een café of café restaurant, van meer winkels tot meer telefooncellen en brie venbussen. Onder de bewoners van de nieuwe wijken, intussen uitgegroeid tot bescheiden sa tellietsteden, kan men de me ning beluisteren dat men eerst huizen is gaan bouwen en daar na pas aan allerlei voorzienin- gen is gaan denken. In deze nieuwe wijken, waar thans reeds duizenden mensen wonen, be staat, de tendens door wijkra den en overleg met het gemeen tebestuur hierin verbetering te brengen en zo de leefbaarheid op te voeren. Opbouwwerkera vinden hierin een taak. De gemeentebesturen, die zich vaak zien geplaatst tegenover ver tragingen bij het totstandkomen van nieuwe winkelcentra en andere voor zieningen, hebben een open oog voor deze wensen en zo is bijv. gisteren, vrijdagavond voor de inwoners van het Vlissingse Paauwonburg een hoorzitting worden gehouden, waar op zij hun wensen bij het gemeente bestuur kenbaar kunnen maken. In die wensen klinkt vaalt door, dat men als wijk naar een eigen ge meenschap wiil groeien met eigen sportaccommodaties, speelruimten voor de jeugd, buurthuizen en medi sche centra. De vraag wat «Ie Vlissingse buiten wijk Paauwenburg voor voorzienin gen heeft, zou bijna niet .niets' be antwoord kunnen worden. .Niets' is evenwel wel wat erg negatief, want het moet gezegd worden, er zijn en kele bankfilialen, er zijn een paar scholen, garages en een enkel krui deniersbedrijfje. Dit is alles voor een wijk met naar schatting tussen de 6000 en 7000 inwoners. Al gauw zal een bewoner van Paauwenburg voor een hele reeks van artikelen een tocht naar de binnenstad moeten maken. Voor een klosje garen, een buisje as- perines, een doosje punaises, en zovoorts kan men in Paauwenburg nergens terecht. Een pakje siga retten is nog wel te verkrijgen bij hot enkele kruideniers bedrijf, maar een gespecialiseerde tabaks zaak is in Paauwenburg ver te zoeken. Dit zijn nog maar enkele, in feite nog niet eens zozeer urgente zaken. Iemand die zich in de voorzieningen van Paauwenbrug verdiept heeft, is de huidige voorzitter van de Vereni ging Culturele Belangen .Lammeren- burg', de heer J. Harthoorn. De oude wijk Lammerenburg is nu nagenoeg één geworden, met de nieuwe wijk Paauwenburg. Enkele jaren geleden had de heer Harthoorn in het jaar verslag van de vereniging al de vraag gesteld: .Groeien we mee met de ont wikkeling of gaan we ten onder in het geheel.' Het laatste blijkt tot nu toe min of meer het geval te zijn, want vraagt de heer Harthoorn zich af, heeft er zich nog nooit een arts in Paauwenburg gevestigd? Waarom is er geen apotheek, geen bibliotheek? Van groot belang acht de voorzitter van de VCB .Lammerenburg' dat er meer speelgelegenheid voor de jeugd komt. Jaren geleden stichtte de vere niging al een speeltuin en een ver- enigingsgebouwtje, maar deze ruim ten zijn bij lange na niet meer toe reikend .Lammerenburg' heeft aan het gemeentebestuur al wel eens plan nen voorgelegd voor 'n wijkcentrum, maar' die werden afgewezen Voor eni ge ontspanning zijn de kinderen van. Paauwenburg aangewezen op het voe ren van de eenden en voor de rest, blijft slechts de mogelijkheid tot het' uithalen van kattekwaad over. De heer Harthoorn is dan ook van me ning dat de gemeente op korte ter mijn in samenwerking niet de Vlis singse jeugdraad on VCB .Lamme renburg' zorg moet dragen voor een voorlopige huisvesting van jeugd-; clubs. Momenteel is daar nauwelijks, enige accommodatie voor. Ook een hulppostkantoor zou voor Paauwenburg wenselijk zijn. Er: is weliswaar een hulppostkantoor in de winkel van A en O. maar Zie slot pag. 6 kol. 1 Hl 'et geroep om de gekozen burgemeester begint de laatste tijd steeds sterker te worden. Sinds vorige week is verkiezing in plaats van be noeming nu ook een officieel punt voor de PvdA geworden: het congres in Groningen sprak zich in overgrote meerderheid uit voor de geko zen functionaris. Dat zijn zo van die golfbewegingen in de democratie, ze be ginnen klein, maar ontwikkelen op den duur een fikse kracht, die zich terdege doet voelen. Ten aanzien van dit onder werp is de beweging naar het ons voorkomt sterker dan vroeger: ook in het verleden is weliswaar meer dan eens een voorkeur uitgesproken voor de ge kozen burgemeester, maar de discussies waren toen niet zo nadrukkelijk als te genwoordig. De recente debatten over het ambt zijn vooral na de troebelen in Amsterdam begonnen, toen het optre den van burgemeester Van Hall in het geding kwam. Deze troebelen speelden zich in 1966 af, het jaar waarin D '66 van start ging, de partij die de gekozen burgemeester tot een belangrijk pro grammapunt maakte. Vorige week vrij dag heeft de PvdA zich wat dat betreft aan de kant van D '66 geplaatst, men mag wel zeggen .zonder slag of stoot': het congres vond het niet nodig om er over te debatteren. Zonder slag of stoot: het is een teken aan de wand, dat er binnen een grote politieke partij vrijwel geen discus sie nodig is om een vertrouwde figuur uit het Nederlandse staatsrecht af te schaffen. Het lijkt er wel eens op, dat ook de moderne democratiseringspro cessen hun dogma's hebben, vaste zeker heden waaraan niet mag worden getwij feld. In dit geval is kennelijk de opvatting tot dogma verheven, dat een gekozen bur gemeester altijd democratischer is dan een benoemde functionaris. Het lijkt ons dat enige twijfel hier toch wel op zijn plaats was geweest: het congres zou er niet slecht aan hebben gedaan ook eens te debatteren over de uiteindelijke gevolgen voor het gemeentelijk bestel van een gekozen burgemeester. Men vond dat echter kennelijk niet nodig, er werd blijkbaar van uitgegaan dat hier altijd sprake zou zijn van een verbete ring. Dogma's laten geen plaats voor twijfels. De uiteindelijke gevolgen van een ge kozen burgemeester voor het ge meentelijk bestel zijn niettemin het overwegen dubbel en dwars waard. In de eerste plaats is het duidelijk dat bij invoering van de gekozen functionaris, de vakman-burgemeester' gaat ver dwijnen: de categorie gemeente-ambte naren en bestuursdeskundigen zal zich vermoedelijk niet meer beschikbaar stel len. Waarom zou zij ook? De ambtelijke loopbaan biedt meer beschutting en ze kerheid dan een gekozen burgemeester schap, waarin men afhankelijk is van de raadsmeerderheid. Er komt een ge heel ander type burgemeester dan er nu is. Over het algemeen zullen de meeste gemeenten zoeken'naar iemand uit eigen midden, een lokale partijfiguur, die het vertrouwen van een meerderheid weet verwerven. Keerzijde van de medaille echter, dat de administratie een veel sterkere positie zal gaan innemen. Met name de gemeentesecretaris zal be langrijker worden. Hij is de man immers, die het bestuursapparaat in handen heeft, hij ook kent de contacten met an dere overheidsinstellingen en zal een duidelijk stempel op het beleid kunnen drukken. Op den duur zal er een type ge meentesecretaris ontstaan zoals in de Verenigde Staten de ,city-manager' en in Engeland de .town-clerk'. De .vakbur gemeesters' van nu. de mensen namelijk die uit de administratie afkomstig zijn, zullen dan het secretarisschap als eind- rang beschouwen, zoals ze nu het bur gemeesterschap doen. Bij invoering van jekozen burgemeester ontstaat een accentverschuiving, waarbij echter geen zekerheid bestaat, dat de gang van za ken in het gemeentelijke bestel -veel de mocratischer zal worden dan nu het ge val is. In Groningen evenwel vond het PvdA- congres het vorige week niet nodig aan dit alles veel woorden te besteden, de overgrote meerderheid stelde zich op het standpunt dat er een gekozen bur gemeester in Nederland dient te komen. En daarmee basta. In de toekomst ech ter zal dit onderwerp vermoedelijk nog vaak aan de orde komen, zowel bij poli tieke partijen als in het parlement. Maar het is dan wel te hopen, dat men er dan over zal discussiëren. De zaak is te be langrijk om ze als hamerstuk af te doen het luisteren naar tegengestelde menin gen kan voor de meningsvorming uiterst nuttig zijn. Discussie is te verkiezen bo ven het dogma. In Groningen dacht men jr jammer genoeg anders over. Scotland Yard: LONDEN (AFP) Scotland Yard lie< ft maandag meegedeeld over inlichtingen to beschikken, waaruit blijkt dat mevrouw McKay in leven is en ergens in Londen door een bende wordt"vastgehouden. Na dere bijzonderheden wilde Scotland Yard niet geven. Mevrouw McKay is de echtgenote van <ie zakelijk leider van het Britse blad .New s of the World'. Zij wordt sinds drie weken vermist. VLIELAND (ANP) De Urk 51. die vrijdag jl op een Vkelanrise strekdam was komen vast te zitten en door de be manning is verlaten, is maandag om streeks vijf uur 's middags Vlot getrok ken. De boot zal op een werf in Harlin- gen worden nagezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1