Vïissingen adopteert 7 Biafraanse kinderen l Middelburger uit Cuba gezet Kleuren-tv voor arts M. Elenbaas Mevr. Roemers; op naar de f JONGEN (18) BIJ SOUBURG VERONGELUKT Jeugd actief Vragen in Belgisch parlement over vestiging Pechiney leeuwse ALMANAK Sex-winkelier in gesprek met minister Polak FINS SCHIP AAN DE GROND NA AANVARING; NOOR GEWOND KUNST IN ZEELAND HET ABRAHAM-GEBRUIK HERLEEFT Concertpubliek was nergens Confectiebedrijf in Breskens sluit Aanleg wegen naar tweede kanaalbrug ruim 8 ton duurder Examens JOURMLIST VAN BENNEKOM NIET WELKOM DRIE 40-JARIGE JUBILEA VAN ÉÉN DOKTER Geslaagd ballet HUUR GOESE MARKT VOOR EXPOSITIE TE HOOG Zierikzee krijgt na zeventien jaai een rampmonumü M VC 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 19 JANUARI I9?j Voorlopig totaalactie: ruim 19.500 VLISSINGEN De inwoners van Vïissingen, Ritthem en Sou burg hebben meelevend, gul en goed gereageerd op de oproei) van het Vlissingse actïecommité voor Biafra: Redt een kind uit Biafra'; en zullen in ieder ge val zeven kinderen .geadopteerd' kunnen worden. Een grootscheepse actie in de gemeente Vïissingen, waarvoor meer dan twee honderd mensen zich enthousiast en actief inzetten, heeft bijna twintig duizend gulden opgebracht. Zondag avond was het resultaat van de geld- tellingen reeds 19.781.24. Burgemeester drs D. Roemers heeft ge lijk gekregen. Zaterdagmiddag voor spelde hij in het stadhuis dal men die twintigduizenn gulden zou halen. De voorzitter van het actiecomité, de heer J. P. Ventevogel, bleek op dat moment iets minder optimistisch: hij hoopte de 18.000 te halen. Mevrouw E. W. Roemers-van der Vliet, als actief comitélid ook aanwezig, hoop te dat men de bijdragen van grote bedrijven, en nog volgende acties meegerekned de vijfentwintigdui zend zou halen. Weer slachtoffer op Nieuwe Vlissingseweg VLISSINGEN Bij een ernstig ongeval dat zich in de nacht van zaterdag op zondag om kwart over twaalf voordeed op de Nieuwe Vlissingse weg te West-Souburg, Is de 18-jarige Vlissinger J. J. Menlmeester vrijwel op slag ge dood. weg over naar het Marruxplein te West- Souburg. Op dat moment naderde over deze weg m de richting Vïissingen de personenauto bestuurd door G. D. G. (19) uit Serooskerke. Deze kon een aanrijding niet meer vermijden. De bromfietser kwam tegen de voorkant van de auto, werd tegen het wegdek gesmakt en moet daarbij vrijwel op slag gedood zijn. De bromfiets werd to taal vernield, de auto flink beschadigd. De bestuurder van de auto liep geen lichamelijk letsel op. Het ziet er wel naar uit, want enkele grote bedrijven hebben een gift toe gezegd en er worden ook nog enkele vervolgacties georganiseerd. Zo gaat de hts een groot popfestival organi seren, de leerlingen van de huishoud school zullen oliebollen bakken en verkopen en een huisvrouwenvereni- ging heeft toegezegd de opbrengst \au een te organiseren bridgedrive aan de actie te schenken. De heer Ventevogel verwachtte overigens dat nog in meer bedrijven en verenigin gen diverse acties gevoerd zullen worden. Om bet uur heeft men in de Vlissingse kerken zaterdag tussen tien en vijf uur de klokken laten luiden om de inwoners attent te maken op de ac tie. Acht grote (stem)bussen werden op strategische punten neergezet en honderdtachtig collectanten gingen deur - aan - deur en collecteerden op straat. Burgemeester Roemers haal de als één van die honderdtaehtig in een uur tijds f 143,op. Zijn reactie: ,Ik heb veel bewondering voor de jeugd, ook voor die langharige jeugd, ze hebben geholpen, ze hebben gege ven; ik ben daar erg blij mee'. In Paauwenburg heeft de drumband van .Oranje Nassau' een rondtocht ge maakt, gevolgd door een aantal jon gelieden met sandwïchborden. Op schrift: .Redt een kind uit Biafra'. De borden werden op de lts in Vïis singen gemaakt. Veel scholieren hebben tijdens de actie gecollecteerd, maar daarnaast ook neg .eigen' acties georganiseerd. Zo collecteerden zeevaartscholieren tij; dens een strandwandeltoclit bij café Huvers hij Westduin, hts'ers maakten een .kroegentocht' langs de 60 café's van Vïissingen (opbrengst f 148,68) en in de jongerensoos ,\Valk-Inn' werd 167,bijeengebracht, het en treegeld voor de lichteffectenshow van de groep Bewitched Light'. De opbrengst in Ritthem was f 522,81 in Souburg was dat f 4300, In de Vlissingse kerken waren zondag ook nog bussen geplaatst; in de gere formeerde kerk hield men een eigen actie. De opbrengst van die collecte gaat naar de diaconale raad van de gereformeerde kerk die op haar beurt dit geld weer voor Biafra zal bestem men. In het Sint-J osephziekenhuïs werd f 293,ingezameld. Zondagavond besloot het actiecomité om in ieder geval zeven Biafraanse kin deren uit een van de kinderkampen in Gabon te .adopteren', in ieder geval voor één jaar. De lieer Ventevogel zei te hopen dat men in dat ene jaar nog wat meer geld liier en daar los' zou kunnen krijgen voor verdere hulp, maar hij was, mét de hulpor ganisatie .Terre des Hommes', van mening dat men nu zoveel mogelijk kinderen moet zien op te vangen. Zoals bekend heeft men f 280(1,per1 kind per jaar nodig. ,WALK IN'-ACTIE VOOR BIAFRA VLISSINGEN In de jeugdsociëteit j van het hervormd open jeugdwerk, de1 .Walk-Inn' speelden zich zaterdag-: avond verschillende activiteiten af voor de actie ,Redt een kind uit Biaf ra'. Vroeg in de middag dromde het jeugdige publiek de soos al binnen om j getuige te zijn van het optreden van! de ambonese zanggroep .The Spirit of Beth Cherem' en de totale, lichtshow van de groep .Bewitched Light'. Folksongs en undergrond ble ken uitstekend te combineren. De lichtshow was voornamelijk afge stemd op de rock-opera .Tommy' van de Engelse groep .The Who'. Aan dachtig werd geluisterd naar staaltjes van close-harmony door de .Spirit of Beth Cherem', die belangeloos hun medewerking verleenden. Voor deze avond had een Vlissingse huisvrouw een grote hoeveelheid soep bereid om de .aktie Biafra' te steunen. De soep werd voor een goede prijs aan de man gebracht. Een honderdtal be zoekers zorgde voor een totale op brengst van 167.55. (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) Het socialistische kamerlid W. Geldolf (bsp) heeft tijdens de jongste zitting van de Belgische volksvertegenwoordiging minister- staatssecretaris voor streekcconomie Ylerick vragen gesteld betreffende een nieuwe ontwikkeling rond de vestiging van Pechiney in het Sloegebïed bij Vïis singen. De heer Gddolf informeerde of de ves tiging van het bedrijf een oplossing zou krijgen in die zin dat het gesplitst zou worden. Het kamerlid vroeg of het waar is dat de meest milieuverontreinigende delen van Pechiney een plaats zouden zijn toebedacht in het Antwerpse of op de linker Scheldeoever; het andere deel in Vïissingen. Minister Vlerick antwoordde dat de groep Pechiney een eindbeslissing zal nemen na het 'onderzoek naar alle mo gelijke nadelige aspecten van de produk- tie van aluminium.. De volksvertegenwoordiger wilde ook weten of het juist is dat het door Am sterdam afgewezen Progilbedrijf princi pieel een vestigïngsmogolijkheid in het Belgische Kallo zou hebben gekregen. Minister Vlerick ontkende dit, ,Het ka binet heeft geen enkele machtiging daartoe aan Progil gegeven', zo zei hij. Tremmen Een attente lezer uit Termuzen, met gevoel voor kleine feiten uit de historie zond ons een verhaal tje, dat hij dateert ,iu de tijd toen Terneuzen nog de Lensenboten kende'. Dot moet dus, zo hebben wij ons laten informeren. rond 1920-1930 geweest zijn. Het rede rijkantoor, zo schraagt- hij zijn beweringen, was gevestigd aan de Axelsestraat. tegenwoordig zit daar de waterleiding'. Inzender doet een boekje open over een tremmer, die altijd de Zeeuwse wateren had bevaren, maar die door dienstneming b'j Lemen zijn eerste reis naar En geland ging maken. Daar bleet men een weekend ni een haven liggen, wat voor de tremmer aan leiding vjas een voorschot op zijn gage te vragen. ,Om te passagie ren' bekende hij de kapitein, die daarop het voorschot, om de con ditie van zijn bemanning met te ondergraven, zeer laag hield. ,Doar kom ik er met mee. wierp de tremmer legen. Hij had blijk baar grote plannen, die hij. na aandringen van de kapitein na der ontvouwde: 'k Wou es kie ken of 'k an de wal een ouwe fiets te pakltcn kon kriegen dan gaan 'k oven naar-mis'. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Op de Westerschei- de lussen Lillo en Doel (België) zijn zaterdagmorgen omstreeks negen uur het Duitse motorschip Blankenstein (5011 ton) en het 1566 ton metende Finse vrachtschip Styrso' tijdens dich te mist met elkaar in aanvaring geko men. Een bemanningslid van het Finse schip, de Noor Olvar Dundell, werd bij de aanvaring gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De Styrso van de Mariekmans rederij had bij de aanvaring een lek opgelopen achter het tweede ruim, dat geheel on der water kwam te staan. De machine kamer bleef echter in tact en de be manning zag kans het schip lang ge noeg drijvende te houden om het, met behulp van vier sleepboten uit Antwer pen op een zandbank aam de grond te zetten. Nadat het gat was gedicht werd de Styrso naar Antwerpen gebracht voor reparatie. De .Blankenstein', van de Norddeuitscher Lloyd, die evenals de Styrso van Antwerpen naar zee voer. had slechts lichte schade aan de boeg opgelopen en kon zijn reis naar Rotter dam vervolgen. De scheepvaart heeft van de aanvaring geen hinder ondervon den. TERNEUZEN Paul Metz, dx eigenaar van een serie sexshops ir Zeeland, heeft zaterdagmiddag in Hil versum voor de NOS-microfoon met mi nister Polak (justitie) van gedachten gewisseld over de betekenis van artikel 240 van het wetboek van strafrecht. Metz, die met dit artikel werd ge confronteerd, toen de Terneuzen so po litie ten onrechte zoals naderhand bleek in zijn winkel erotisch getinte films, boeken en tijdschriften m be slag nam, wilde van de minister weten waarom er in Nederland niet een dui delijker standpunt wordt ingenomen over wat wel en wat niet als porno grafie moet worden beschouwd. Het gesprek dat zoals Metz zei leuk' verliep, wordt morgenochtend (dinsdag) tussen 9 en 9.35 uitgezonden via Hilversum 1 in het programma .Pra ten met de minister'. Behalve met de Zeeuwse sexwinkelier spreekt minister Polalt nog met een aantal anderen, waaaronder een gedetineerde, een rou lette-exploitant en een paar huisvrou wen. GOES Het Abraham- Abraham-gebruik' gebruik herleeft. De weer in te krijgen. Goese bakker P. -J. M. Regelmatig wo'~ Speller van de bakkerij Abrahampoppen Van Opdorp heeft zater- leen, maar als e dag een levensgrote vensgrote Abrahampop gebakken, maakt, dan is dat die is bestemd voor de een uitzondering. Yersekenaar J. van de Plasse. die op die dag 50 Het Abraham-gebruik jaar werd en volgens zeer oud. Volgens - oude overlevering dien tengevolge .Abraham zag' dat wil zeggen, de pop gevoegde oorkon- het duizenden bij vensinzicht verwierf'. De Maya's, een cultuurvolk heer Speller is lid van de in Zuid-Amerika gebrul jrganisatie van Bedrijfs- vergelijkende Banketbak- kersbedrijven. Die is het vijftigste een jubel jaar, met zinvolle wetten worden er omschreven', vervolgt de gebak- oorkonde. Wanneer is be- een le- gonnen met het geven ordt. ge- van een Abraham' is wel niet bekend. In West- Friesland beslaat het ge bruik ■in ieder geval al honderden jaren. De Abraham die bakker Speller heeft gemaakt is gebakken van boterkoek- ileeg. amandelspijs en ha zelnoot paté. De pop werd zaterdagmiddag op een brancar in een auto ver voerd. bij kelijk, dat men op zijn 50ste verjaardag vrijge- sleld werd van zware inging doet sinds enige lichamelijke arbeid. Ook Op de foto: de levensgro- jaren moeite om het in het Oude Testament te Abraham. MIDDELBURG, CONCERTZAAL NATION A AL JEUGDORKEST Het Nationaal Jeugdorkest, de trots van de landelijke vereniging Jeugd Muziek, heeft zaterdagavond in een vrijwel lege Middelburgse Concertzaal gespeeld. De algemeen bekende triom fen die dit symfonisch jeugd ensemble overal in Europa viert (Brussel, We nen, Milaan, Breinen. Londen, War schau, Oslo) konden de hoofdstedelijke concertgangers niet bewegen om met eigen oren le horen wat een uniek or kest ons land in het Nationaal Jeugd orkest bezit. De afwezigheid van zovelen die zich op een of andere manier met muziek bezighouden, geeft wel stof ter over denking. Waarom lieten bijvoorbeeld de muzikanten m amateurorkesten en -koren het afweten Waar bleven de honderden muziekschool leerlingen en hun leraren? Is er iets nns in het rnu- zïekschoolonderwijs wanneer achteloos voorbijgegaan wordt aan de mogelijk heid om leeftijdgenoten te horen musi ceren? Zo er werkelijk behoefte aan muzikale vorming is, wordt deze be hoefte dan wel met brood gehonoreerd? Wordt de muziekschool jeugd verder ge stimuleerd dan het braaf opzeggen van Burgmüllers .Beekje', een psalm in vierstemmige zetting of een studiecon certje van Rieding Of beroept men zich op het standpunt van de thans riston tachtigjarige Willem Gehrels: de leek moet niet streven naar de emo ties van een luisterend publiek, hij dient zijn eigen emotie te zoeken? Maar waarom willen juist alle thuis gebleven muziekma kende leken zo dol graag uitvoering op uitvoering geven? Acht men zijn met toewijding vervuld optreden, geheel in stijl van het gebeu ren in de grote concertzaal, dan met ,een komisch-emsüige zaak', die de be zoeker in deze zin meer zal ontroeren dan de geleverde prestaties? Het Nationaal Jeugdorkest, negentig vérgevorderde jonge amateurs en vak leerlingen uit alledelen van ons land, heeft zich door de lege zaalruimte met laten afschrikken. Dirigent Nico Her mans had de touwtjes fl.nk in handen. Een geboren vakman die de enkele re petities welke met een dergelijk inter- BRESKENS Blum's confectiebedrijf in Breskens gaat binnenkort sluiten. Het bedrijf zit wel goed in zijn orders, maar de directie ziet geen kans vol doende personeel aan te trekken om ze uit te voeren. Het zal naar verwachting weinig moeite kosten om de bijna 20 vrouwelijke per soneelsleden aan ander werk te helpen. Voor ruim de helft van het personeel is men daar al in geslaagd. Er wordt nog gezocht naar een oplossing voor gehuwde dames, die op het confertie- atelier part-time werk verrichten. Bij de bedrijfssluiting zijn de vakbonden niet ingeschakeld. B EN W MIDDELBURG VRAGEN RAAD KREDIET MIDDELBURG De nieuwe begro ting, die het gemeentebestuur heeft op gesteld van de kosten voor de aanleg van de aan- en afvoerwegen aan de noordzijde van de tweede kanaalbrug is 758.000 gulden hoger uitgevallen dan het reeds in 1968 voor dit werk ver leend krediet, dat toen op een totaal kwam van 2.092.000 gulden. In een voorstel aan de raad, waarin wordt gevraagd het aanvullende kre diet te verlenen, delen b en w mee, dat de kostenverhoging onder meer een gevolg is van de gedachte uitbreiding van het werk in verband met de ver kcerseiscn, de hogere kosten voor di sloop van de woningen, de invoering van de btw en andere pr jsverhoging- gen, verzwaring van de wegconstructie en een uitbreiding van het plan en ho gere kosten van de tunnels. Subsidie B en w stellen, op het punt van fmanc.ering, voorts, dat op grond van een nadere raming op een rijksbijdra ge in de totale kosten kan worden ge rekend van 1.300.000 gulden. Aanvan kelijk werd uitgegaan van een rijks subsidie. op grond van de bijdragerege ling stedelijke verkeers- en vervoers voorzieningen van 900.000 gulden. In het voorstel wordt voorts opgemerkt, dat een klem gedeelte van de werken gereed is, namelijk de zandophogingen en de sloop van panden ttrwijl de aan besteding van de wegen en tunnels heeft plaatsgevonden. Aan de Nederlandse economische hoge school te Rotterdam slaagde voor het doctoraal examen in de economie, de heer A. J. W. Poelman te West-Sou burg. MEXICO De in Me.vico-stad werkzame journalist Piet,er van Bennekom afkomstig uit Middelburg, is vrijdag uit Cuba gewezen. Hij is in Cuba zes dagen achtereen onder voortdurende bewaking geweest. Bij zijn aankomst in Mexico vertelde hij. dat zijn bewaker zelfs in dezelfde hotelkamer had geslapen. Pieter van Benekom is redacteur van het blad ,'J'he News' dat in Mexico- stad in een kleine oplage voor de internationale kolonie verschijnt. Hij be zit nog steeds de Nederlandse nationaliteit. Nederlanders hebben slechte een paspoort nodig om als toeristen Cuba binnen te komen. Van Bennekoin vertelde dat drie andere Nederlandse journalisten drie maanden geleden Cuba hadden bezocht en daar zonder visa hadden mogen werken. Na zijn aankomst op 9 januari (vrijdag) was Van Bennekom van het vliegveld naar een hotel overgebracht en volgende morgen naar het minis terie van buitenlandse zaken overgebracht voor een onderhoud met José Manüel Suarez van de persafdeling. Deze weigerde toestemming te geven voor het verrichten van journalistiek werk, maar stond een zuiver toe ristisch verblijf wel toe. Van Bennekom kon zich tot 12 januari vrij in Havanna bewegen. Toen werd hem meegedeeld dat. hij onder voortdurende bewaking zou worden gesteld. Donderdag kreeg hij de aanzegging de volgende dag te moeten vertrekken. Verrast De vader van Pieter van Bennekom, het ar-slatenlid en lid van de twee de kamer, de heer J. A. van Bennekom te Middelburg was toen wij hem zondagavond om commentaar vroegen alleen muur verrast. ,Ik kom juist terug uit Zuid-Spanje en ik heb alleen een tarief ontvangen waarin Piet zegt dat hij na een heel drukke periode vakantie op Cuba wilde nemen. Nu is het niet zo gemakkelijk om vanuit Mexico In Cuba te komen. Ik heb me er nog mee bemoeid om hem dat verblijf daar mogelijk te ma ken. Dat is via de Mexicaanse ambassade en het ministerie van buitenland se zaken gegaan. Ja. Hij schreef me wel dat hij er ook nog wat werk wilde doen. Ik heb het er nog over gehad met mijn andere zoon. Die is advo caat. Hij vond het nogal riskant. Als je eenmaal in Cuba bent geweest mag je de Verenigde Staten niet meer in. Nee, van een uitwijzing wisten wij "helemaal niets. Ik ben blij dat u belt en dat hrj weer veilig in Mexico FEEST IN ZAAMSLAG ZAAMSLAG De Zaamslags© arts M. Elenbaas heeft zater dagmiddag, toen hij zijn 40-jarig jubileum als resp. arts, arts in Zaamslag en gemeen te-arta vierde, van de bevolking van Zaamslag en Boschkapelle een kleurentelevisie gekregen. Het cadeau was verpakt in een om vangrijke verpleegsters-pop, voor de dokter duidelijk de ple zierigste patient die hij sinds jaren heeft onderzocht. Decor van de huldiging, die later in de middag uitdraaide op een com pleet dorpsfeest, was het her vormd verenigingsgebouw ,De Rank'. Een rij van sprekers liet er geen twijfel aan bestaan, dat de heer Elenbaas zijn drie jubi lea die eigenlijk vorig jaar al gevierd moesten worden liefst in stilte wilde laten voor bijgaan. Burgemeester J de Pree, sprekend namens het gemeentebestuur: ,Ik ben geneigd te vragen: dokter, hoe voelt u zich? Want van de keer bent u dui delijk de patiënt'. Hij had in de ge meentelijke archieven tevergeefs ge zocht naar gegevens over de jubilaris. .Dat wijst erop dat er in al die 40 jaar, dat u hier uw werk hebt gedaan, nooit een klacht is binnengekomen. U was Zeeuw met de Zeeuwen en u wordt ook ver buiten Zaamslag hoog ge waardeerd. U bent nog helemaal iin'. Als cadeau van de gemeente bood de heer De Pree de herdruk van de boek werken .Beschrijving van Zeeland en staats-Vlaanderen' aan plus (.maar dat is in uw geval niet veel') het in het ambtenarenreglement, voorge schreven extra-maanJnaiaris. Babies Nadat Corien Elenbaas liaar groot ouders op rijm had gefeliciteerd, nam Zaamslags wijkverpleegster zuster N. W. Beukelman het dichtwerk var haar over. In .de rank' maakte de dokter terwijl zij hun geboorte aan roerde opnieuw kennis met een drietal markante babies uit zyn loop- haan: mevrouw M. Domburg-Keinp uit Rotterdam, de eerste bevalling waarbij hij werkzaam als waarne mer in Bodegraven assisteerde, mej. Dirkje de Jonge, de eerste Zaamslag- se Elenbaas-baby en David Guiljam, geboren op 24 december. Hij maakte de 2310 bevallingen vol. Dc heer J. W. Kusee bood huldigingscomite het tv-toestel aan. .Wij zijn u veel dank verschuldigd, zo wel voor uw werk als voor de manier waarop u met de mensen omgaat. U vertrekt straks naar Domburg, we kunnen het ons nauwelijks voorstel len'. Cadeaus en gelukwensen kwa men er verder van dr D. Dorrepaal uit Terneuzen (namens het algemeen zie kenfonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen', waarvan dokter Elenbaas het oude ziekenfonds voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen' meegerekend sinds '34 bestuurslid is), de heer J. Blok (die namens het Groene Kruis de zilveren medaille en de zilveren groene kruis- speld overhandigde), de heer L. W. Hamelink (die de Zaamslagse groene kruisafdeling, waarvan de dokter ad viserend bestuurslid is, vertegenwoor digde) en de heer J. Francke uit Axel, die de jubilaris namens zijn mede-be stuursleden en de directie van het Temeuzense .Juliana'-ziekenhuis feli citeerde. Ook mevrouw Elenbaas werd in de hulde betrokken. Haar man dankte tussen de toespraken door voor de attenties. Na afloop van de bijeenkomst, die werd bijgewoond door familieleden, collega's, leden van het huldigingsco mite en vertegenwoordigers var Zaamslags gemeentebestuur, bracht de harmonie ,De Volharding' het echt paar Elenbaas voor ,De Rank' een stevige serenade. Op het. programma stond onvermijdelijk deze dag ook de ,Mars der medici'. Een drnkbe- zochtte receptie rondde de huldiging provinciaal ensemble mogelijk zi,„ konten uitbuit. Te beluisteren viel t in het huzarenstuk van het próJ? ma: de Symfonie van César Fr<-. Het orkestspel frappeerde door vaak professionele beheersing va- techniek. Waar verfijning in de as king tekort schoot, trad een laa;ff? musiceerdrift (bij de beroepsense&v' meestal op sterven na dood) ia plaats. De klanidiomogeniteit r verbluffend, het soel van de dr--'-' sche verhoudingen bleek niet "v". Hermans' sterkste troef. Een «faT. tenis, deze aan het tempo van onz«; aangepaste Franclt-symfonie door dergelijk jeugdensemble uitgevoeid' horen! Opvallend goed was het Na'.W. Jeugdorkest al naar voren gel ree-" Verdi's bekende ouverture ,La f7- del destino' en in het accompanies van de jonge hoboïst Werner Hefe. in een concert van Bohuslav Ma»- De 29-jarige Herbers, eerste fco£ van het Rotterdams Philhamast Orkest, speelde zijn partij sdüttg» in dit merkwaardig geconcipieerde v- dat allerlei stilistische en construct elementen bevatte: Tsjechische a klore, barok concerlogrosso, iWJ sionisme. neoklassicisme, Amer&>> se filmmuziek, jazz. De piano kre«7 zo omvangrijke rol toebedeeld i'j ende samenspraak met de hobo ia middendeel), dat Hermans de pianist terecht in de huldiging Werner Herbers betrok. Met een feestelijk intrade voor blazers en slagwerk van Jurriaa. driessen, gecomponeerd ter gelegd van het huwelijk van prinses Ssffi en Claus van Amsberg, was i programma geopend. Het op de ia» ze hedendaagse muziek verouio tonica-dominantreiatie f C - G) -. bouwde stuk (waarschijnlijk een spiegeling van de namenrelatie Cs - Beatrix, dat is gelukzalige) «ae stralende opmaat tot dit voortrekt ke concert, dat door muzlekbedrljrr Middelburg, als ware het een toy rangs gebeurtenis, genegeerd is. iSi wij vernemen was in Terneuzen. r,. het Nationaal Jeugdorkest zonden clag hetzelfde programma in het Ze landllieater ten gehore bracht, deV langstelling matig). G.Wil MIDDELBURG, SCH0ÜWBIÏ Het Zeeuws Instituut voor Kuin nige Vorming, een veelzijdige na ling, liet ons vrijdagavond een 'r. nemen in de keuken van ziin fei deling. Een afdeling met veel jeur. aanhang die voor een propvolle Kt» burgzaal zorgde. Helen Riemens-fe man tekende voor negentien chore; fieën, die alle lief. soms te lief karakter waren. De jonge kerA' leverden aantrekkelijk kijkweri bijvoorbeeld een .Nocturne' (op je van Chopin), .Zigeuners' (op he van Dvorak en Brahms) en eaift .Schilderijen', waaronder het ito menuet je het gaafste nummer wai Dramatischer effect sorteerden dansbewegingen in het verhaleosi ven' (op muziek van Moussorgaki Chopin). Temidden van alle roira was het .Marsballet' met de vrouwtjes een komische noot; nische klanken verhoogden de eru hcid, aangezien het om een stuk?: ditionele amusementsmuziek ging meisjes (jongens koesterden kes een vooroordeel tegen ballet) ae allen in bewonderenswaardige kis ke kostuums. De allerkleinste leerlingen van fcfl sïltuut, 5-7 jarigen, brachten ns zeer een ballettoestand op de pit Op muzikale impulsen ran Marias) nema bewogen zij zich in ritmen ii kunclig geïmproviseerde pianorw opvingen. Een wisselwerking flam tussen de kleine kinderkopjes as: lichaampjes die de muzika'.en i hen direct op de voorgrond aeedr gen. Bijzonder aardig' was het ,Cte met zijn snedige directeur, kooi® resjes, paarden dressuur en downs, Betrouwbare begeleiders warén p:anisten mevrouw C. Aamoite Gé Audenaerdt. die een wat; avond continu uitstekend werk richtten. Marian Beinema nam ongedwongen openingstoespraak]; deze geslaagde balletuitvoering haar rekening. Zij bedankte aiz" ouders die vele uren gestoken in het maken van de fantasievcü* tuums voor de dansende jeugd. C.ïï.1 ZAAMSLAG - - De heer Kusee bood het echtpaar Elenbaas de in een verpleegsterspop verpakte GOES Dc Goese Middenstand Centrale organiseert dit voorjaar niet de enkele maanden geleden aangekondigde middensttindsUn- toonstelling Groot Goes'. Zoals del van een grote tentoonstelling de presentatie verzorgen van de middenstanders in de heringedeel de gemeenten, die per I januari het nieuwe Goes vormen. De. GMC ziet eeen kans de ten toonstelling met een sluitende be groting van start te laten gaan. omdat de gemeente f 9000,— huur vraagt voor de markt. B en w hebben het GMC-bestuur in twee de Instantie schriftelijk meege deeld, dat zij bereid waren de raad voor te stellen de helft van dlc 9000.terug te geven in de vorm van een subsidie. Maar ook met een extra last van f 4500, ziet de GMC geen kans de tentoon stelling te organiseren zonder te grote financiële risico's te lopen. In 3966 organiseerde de GMC de grote .Burgtentoonstelling'. Toen werd van de zijde van de gemeen te geen vergoeding voor huur van de markt gevraagd. In een in ok tober 1969 gehouden vergadering hebben de leden van de GMC het hpstuur vrij mandaat gegeven dit jaar een dergelijk evennement op touw te zetten, mist men op de zelfde basis zou kunnen werken. Men heetf daarover met de ge meente nu geen overeenstemming kunnen bereiken ZIERIKZEE Na bijna zoventlM) of zoals het rampcomité zege voorbereidingen, die helaas «Si ruime tijd in beslag moesten krijgt Zierikzee een herinnen^ ment aan de februariramp wj Het monument van de Zienkzws- stenaar Ad Braat wordt geplas* de Zuidhavenpoort. De commissi'] koningin, mr J. van Aarisen, officiële onthulling verrichten op» dag 31 januari. Bij de on'Jwi- de Zierikzeese oratoriumvereof- der leiding van Eduard Nieland s cale omlijsting verzorgen. richi onde Vers solut het leerp) van jeugd PLAATSELIJK MIST Op de meeste plaatsen droog w*J In de ochtend plaatselijk rol»- verspreide opklaringen. Tol mende wind tussen zuid nn[l0„,, noordoosten van lief land met middagtémneraturen omi» punt, elders ongeveer «Jezelioc raturen als zondag. Vooruitzichten voor dinsdag a Enfgc lijd regen en temiieraW boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers deld over Nederland: Voor dinsdag: aantal uren mintemp.: van ongeveer M1?? vijf graden boven normaal; m^ van ongeveer normaal tot vuu boven normaal; kans op mm11?; rlode van minstens 12 uur: w kans op een geheel droog procent. Voor woensdag: aantal uren 3; mintemp.: van 3 tot 7 normaal; maxtemp.: van onP', maal tot 5 graden boven norio op een droge periode van i"1]1; uur: 70 procent; kans op^' droog etmaal30 procent. ZON EN MAAN' 20 januari Zon op 08.37 Maan op 14.33 05t (Va GROX heeft i kant a afdelin Hoorde 'n wor werklo en Dn central drlngoi ucschil Verder een nx strialis delen, langui] wordt, groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2