PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KNTU: ontslag 600 man STILLE STAATSGREEP LEIDDE TOT CAPITULATIE VAN BIAFRA Overlegorgaan zuidwest' nu openbaar Ojoekwoe werd afgezet als staatshoofd NIEUWE COMMISSIE ZAL INTEGRATIE SCHEEPSBOUW BEZIEN Massale ontslagen in Amerikaans leger Vijfde slachtoffer brand geborgen DUIZENDEN SCHOLIEREN NAAR DEN HAAG Vandaag in de krant... Openbaar overleg Hl Naar oplossing probleem Verolme Arrestaties in T sjecho-Slowakije DRIE JAAR NA DE OPRICHTING Staking bij GM in Antwerpen 213e jaargang - no. 13 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 januari 1970 Driftig casco weer driftig.. pagina 2 CV provincial! franco par poll ƒ16,00 par k rad. 7853, adv 5213). Oostburg exclusief 4 li blw. Giro 35! i» 22. lel. 4457. In Enschede en Haaksbergen AMSTERDAM (ANP) Bij de Koninklijke Nederlandse Textiel linie te Hengelo (6000 man perso nnel) zullen 600 man worden ont- ilagen. Aan de regering is ge vraagd om een ruggesteun voor de financiering van de toppen in de Kosten welke er in de komende maanden zullen optreden, uaneezien het concern voor meer dan K procent rendabel is hoopt men aan het einde van 19T0 niet alleen de kre dieten te kunnen terugbetalen maar ook de gewenste rentabiliteit te hebben her- stela De ontslagen zullen vallen in En schede bij J. F. Scholten en Zonen NV alsmede bij de bedrijven van het concern in Haaksbergen, en met name in de sec toren huishoudtextiel en overhemdstof- De'ragering is in december van het vo rk jaar van de problemen bij het con cern op de hoogte gesteld en eveneens I zijn de moeilijkheden in genoemde sec- i toren bespraken met de voorzitters van de drie werknemersorganisaties in de textielindustrie, de .Eendracht', .Unitas', on St Lambertus. Het gesprek met de voorzitters van deze werknemersorgani saties wordt vandaag (vrijdag) voort gezet. De raad van bestuur van de iKoninklijke Nederlandse Textielunie hoopt dat in februari aanstaande de I regering haar bereidheid zal bekend ma ken om ha de Nationale Investerings bank een bepaald krediet ter beschik king te stellen. Omtrent de omvang van dit krediet kon men nog geen inlich tingen geven. Het is echter zeker geen 52 miljoen, zelfs geen schaduw of schijn daarvan zoals Elseviers Weekblad heeft gemeld, ze deelde de heer R. J. Wis- sink, lid van de raad van bestuur van de KNTU mee. DBJEBERGEN (GPD) Donderdag morgen is een vijfde slachtoffer ge borgen van de brand in liet Driebergse bejaardenpension Kraaybeek. Biafra-demonstratie DEN HAAG (ANP) Veel meer dan tienduizend scholieren van het voortge zet onderwijs zullen vandaag naar Den Haag gaan, aldus de docent Van Wik- kerden van het CanisiuscolJege uit Alk maar, die het initiatief nam om van de regering te eisen, dat voedsel wordt ulfgewornen voor de in hongersnood verkerende mensen in Nigeria-Biafra. De heer Van Wikkerden, die voor deze actie een centruim in de school voor journalistiek in Utrecht heeft, deelde mee overstroomd te worden met aan meldingen voor deelname. Van verschil lende directeuren en rectores van scho len had hij vernomen, dat het niet overal even gemakkelijk is om nog autobussen te Krijgen voor vervoer van de deelnemers aan de demonstratieve optocht naar het regeringscentrum. Zo komen uit Alkmaar zeker 28 bussen met scholieren voor wie de bussen tot uit de verre omgeving van Alkmaar jmoesten worden gecharterd. Met de Nederlandse Spooiwegien is overlegd trein r 'en Haag. De spoorwegen zullen in elk geval extra reed houden om de stro reizigers hieel exli om de stroom jeugdige le kunnen verwerken en even- a treinen inzetten. Hasjiesj Driemaal gevangenisstraf in Mid- (pagf) voor hasiie3ihaildelaad's- Casco los... Het oaseo van het Volkswagen schip blijkt niet te houden. Gis teren sloeg het opnieuw van de tros. (pag. 2). Verlies DE Nederlandse Spoorwegen heb- ben vorig jaar een verlies geleden van 84 miljoen tegen 80 mil joen in 1968. (pag. 3). Vlaggen THANS is de nieuwe regeling be kendgemaakt voor het vlaggen vanaf rijksgebouwen, (pag. 15). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,5 en 7 Binnen- en buitenland op pag. 1,3,9,13 en 15; Radio en tv op pag. 13 Sport op pag. 11; Financieel nieuws pag. 15 (Van onze speciale verslaggever) LIBREVILLE De overgave van het onafhankelijke Biafra is het directe gevolg geweest van een geruisloze staatsgreep, waarbij de man die tweeendertig maanden lang als een profeet het volk van de Ibo's heeft geleid, generaal Ojoekwoe, gedwongen werd het land te verlaten. Deze conclusie mag worden getrokken, nu stukje bij beet je de laatste uren van de republiek der opgaande zon' kunnen wor den gereconstrueerd. De laatste bijeenkomst van generaal Ojoekwoe met zijn voltallige kabinet en BIAFRA Uitgelaten Nige- riaanse militairen rennen in een overwinningsroes over de lan dingsbaan van het Biafraanse vliegveld Oeli, waar tot voor korf. de vliegtuigen met voedsel voor onden op vrijdag 9 januari minarie .Madonna' in liet plaatsje Ikïti oj) twintig kilometer westelijk van Oe- moeahia: de laatste geheime verblijf plaats van generaal Ojoekwoe in Biafra. In een met een drietal bankstellen volge stouwde salon, voorheen rook- an praat- vertrek van missionarissen en leraren waren de voornaamste woordvoerders dr Louis Mbanefo, opperrechter van Biafra, Matthew Mboe, minister van bin nenlandse zakan, dr I. Eke, minister van voorlichting en generaal-majoor Philip Effiong. Tijdens een bijeenkomst op donderdag 8 januari hadden zij al tevergeeft getracht generaal Ojoekwoe tot capitulatie of althans direct onder handelen te bewegen. Alom in Biafra stortte het front Ineen en het was volkomen duidelijk dat het vertwijfeld Biafraans verzet niet meer betekende dan een steeds groeiend ver lies aan mensenlevens. Generaal Ojoek woe weigerde hierin te geloven. Volgens hem waren de drie Nigeriaanse divisies nog steeds niet sterk genoeg om heel Biafra onder de voet te lopen. Hrj bleef van mening dat hij het Biafraanse le ger zou kunnen hergroeperen om. zoals voorheen, een succesvol tegenoffensief te lanceren. (Van èen onzer redacteuren) DEN HAAG Op basis van een convenant (schriftelijke afspraak) tussen partijen wil de regering een commissie in het leven roepen, die rapport zal moeten uitbrengen over een verdere integratie van de Nederlandse scheepsbouw. jver komen, dan is de regering bereid i te springen en de betaling van lonen De nieuwe minister van economische zaken, mr R. J. Nelissen heeft dit donderdagmiddag meegedeeld na af loop van de besloten vergadering van de commissie voor economische zaken uit de tweede kamer, die meer dan cliue uirn* over de kwestie Vei'olme en alles wat daarmee samenhangt heeft gesproken. De bewindsman legde er de nadruk op, dat het de bedoeling is te komen tot een duurzame oplossing, waarhij de con tinuïteit van de scheepsbouwbedrijven en de daarmee verbonden werkgelegen- wordt verzekerd. Hoewel nog over plaats vindt, wordt voortgang ge kt in de kwestie-Verolme, zo zei de nieuwe minister. Vooralsnog doen zich bij het Verolme-eoncern geen liquidi teitsmoeilijkheden voor. Mocht het toch PRAAG (RTR.DPA) In de socialis. tische republiek Tsjechcië één van de twee republieken van Tsjecho-Slowakije zijn door do politie 1.740 mensen ge arresteerd, zo lieeft radio-Praag donder dagavond bekendgemaakt. In de loop woensdagnacht; heeft de politie bij grote razzia ruim 18.000 mensen gecontroleerd. Van de 1.740 gearresteer den hadden er volgens radio-Praag 615 een misdrijf gepleegd. Waarnemers zijn va,n mening dat de au toriteiten met deze razzia de kans op mogelijke onlusten hebben willen ver minderen tijdens de herdenking van de zelfmoord van de student Jan Palach. Deze stak zich in brand op 16 januari van het vorig jaar uit protest tegen de rem op de hen-vormingen na de inval in Tsjecho-Slowakije van de troepen van de Warschau-pactlanden in augustus Minister Nelissen wilde gister na af loop van de vergadering van de vaste commissie slechts enkele globale lijnen van zijn beleid iin de kwestie-Verolme aangeven. Op details van de door het ka.binet nagestreefde oplossing kon de minister, zoals hij zei, niet ingaan, om- Vorst en sneeuw naderen (Van onze weerkundige medewerker) GPD Wij komen tijdens liet weekeinde opnieuw in een periode van koud winterweer te liggen. Boven Scandinavië heeft zicli in de loop van de week een sterk hogedrukgebïed ontwikkeld, waar door met een krachtige noordoos tenwind koude lucht via Denemar ken en Noordwest-Diritsland naar het zuidwesten stroomt. In de afgelopen dagen heeft ons land in een vrij zadhte en vochtige luie® gelegen, waarbij in het zlil den soms zeven tot tien graden werd gemeten. Verwacht mag wor den dat ons gebied in de loop van zaterdag in de koudere lucht zal komen. Hieraan kan een periode can mist vooraf gaa.n en vlak voor het vorstfront wordt ook sneeuw waargenomen. In Denemarken vriest het al weer vijf tot acht graden, in Zuid-Zwe den ook overdag tien ga den. Waasdhijnlijk dat het kwik reeds zondag in het hele land ook overdag heneden het vriespunt blijft. dat de onderhandelingen op dit moment nog gaande zijn en omdat dit zou in druisen tegen het belang van de 15.000 betrokken werknemers. Rapport Keyzer Intussen is wel duidelijk geworden, dat minister Nelissen een oplossing zoekt, die meer en meer in de richting gaat van de aanbevelingen, die indertijd in het rapport-Keyzer zijn gedaan. In dit uit 1966 daterende rapport wordt onder meer gepleit voor samenwerking tussen alle wei-ven, die schepen boven de 9.000 torn bouwen. De taak van de im te stellen (Zie slot pag. 3 kol. 3) Officieren De gehele lange nacht van donder dag op vrijdag hebben Ojoekwoe's tegenstanders, gegroepeerd rond dr Louis Mbanefo, vergaderd. Zij beslo ten tenslotte Ojoekwoe desnoods uit zijn functie als staatshoofd te ont zetten. Daarvoor hadden zij echter de medewerking nodig van een groep hoge officieren. Zij wisten dat zij niet op de bevel hebber van het leger, generaal-majoor Madiebo konden rekenen. Evenmin kon den zij vertrouwen op de directe advi seurs van Ojoekwoe en op dat moment nog de machtigste politieke figuren in het binnenlaind, dr M. I. Okpara, en N. U. Akpan. Generaal-majoor Philip Effiong en de militaire commandant van het noordelijk front, brigade-generaal Naaoo, bleken wel bereid het risico te nemen hun hoogste commandanten aan de kant te zetten. Zij meenden op vol doende steun in het leger te kunnen re- Zie slot pagina 9 kolom 3) ft tuit lij k OJOEKWOE Minister Laird: MINISTER LAIRD 1.250.000 man burgerlijk en militair personeel LOS ANGELES (RTR) De Amerikaanse minister van defen sie, Meivin Laird, heeft donderdag verklaard, dat de besnoeiingen in de Amerikaanse defensiebegroting tot gevolg zullen hebben, dat 1.250.000 man burgerlijk en mili tair personeel in de strijdkrachten ontslagen zullen worden. Deze zouden door president Nixon gespecificeerd worden in een rede in februari over de begroting van 1971. Volgens Laurd zijn de besnoeiingen no- om de will van de regering aan te tonen, dat zij het vraagstuk van de in flatie grondig zal aanpakken. Vietnam Op een persconferentie zei Laird verder, dat de VS hun gevechtstroepen in Zu Ld. Vietnam zullen handhaven op 45 tot 50 procent van de totale troepensterk te. De eerste fase van het huidige ont ruimingsprogram bestond uit het terug trekken van de gevechtstroepen en de tweede fase uit terugtrekking van de anclersteuniinigstroepen. Maar dit bete kende nog niet, dat de gevechtstroepen geheel zouden verdwijnen vóór de on dersteuningseenheden. De kwestie was, dat de gevechtstroepen in Vietnam zou den blijven maar de taak zouden krijgen van het verzekeren van de veiligheid van de andere troepen. Op de vraag, of de inkrimping van het personeel der -Amerikaanse strijdkrach ten invloed zou hebben op de Ameri kaanse defensieparaatheid, antwoordde Laird: ,Ik zou minder dan eerlijk zijn als ik zei, dat dit geen invloed hierop zou hebben, maar de Amerikaanse, rege ring was van gevoelen, dat de bestrij ding der inflatie het allerbelangrijkste VERGADERINGEN VAN ALGEMEEN BESTUUR (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Voortaan zullen de vergaderingen van liet algemeen be stuur van liet overlegorgaan zeelia- venontwikkeling zuidwest-Nederland in hot openbnnr worden gehouden. Bijna drie jaar na de oprichting heb ben do partners in dat overleg de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant, de gemeente Rotter dam en het openbaar lichaam Rijn mond daartoe besloten. Er was gistermiddag in het Rotterdamse stadhuis een zitting van ruim twee ënhalf uur achter gesloten deuren no dig voordat aan de pers een commu niqué kon worden uitgereikt met de mededeling dat men de volgende keer mag binnenkomen. Die volgende keer is maaudag 6 april, Het algemeen bestuur verga dert dan in de Middelburgse staten zaal. Aan de orde komt in die ver gadering het concept-advies van het dagelijks bestuur over de havenont wikkeling in het deltagebied, opge steld op basis van het meerderheids rapport van de zogenaamde cominis- sie-Verburg en de minderiieiclsnota van de Rotterdamse afgevaardigde in dit gezelschap, drs C. Fransen. De commissie-Verburg (officieel: werkgroep Synthese Zeehavenont wikkeling in het deltagebied) werd vorig jaar in het leven geroepen om alle plannen en nota's eens aoor te lichten, die in kaften van bijna alle kleuren van de regenboog zijn ver schenen over de mogelijke en ge wenste havenontwikkeling in het zuidwesten van het land. Men zal zich herinneren dat d:e commissie- Verburg niet tot een eensluidend rapport kon komen en daarom aan het dagelijks bestuur van het over legorgaan twee visies heeft aange boden. Het dagelijks bestuur heeft met de ze rapporten in de hand en tegelij kertijd met enige afstand daarvan een concept-beleidsadvies samenge steld en het was de bedoeling dat dit gisteren in bespreking zou ko- Procedure termiddag ook mee. Openbaarheid in de praktijk dus. Vóór 6 april hebben de partners nu dus gelegenheid om de hele mate rie ,ïn eigen kring' nader te bekij ken. De discussie over de vraag of de vergaderingen van het algemeen be stuur voortaan wel of niet open baar zouden moeten zijn heeft met een tot een andere procedure rond om de bespreking van dit advies geleid. Nu het overlegorgaan meer ,naar buiten wil treden', was men het erover eens dat dit dan ook maar meteen met deze stukken moest gebeuren. Het beleidsadvies zal daarom eerst naai' de partners in het overlegorgaan worden ge stuurd: de provinciale staten, de raad van Rotterdam en de Rijmond- raad. En het meerderheidsrapport van de commissie-Verburg met de niinderlicidsnotitie-Fransen worden daarbij in de enveloppe gestopt. De pers kreeg de stapel papieren gis- Pressie Er is de laatste tijd heel wat te doen geweest over het besloten karak ter van de vergaderingen van het overlegorgaan. De pressie om de zit tingen openbaar te houden werd steeds groter. Vooral in Zeeland en in de raad van Rijnmond leefde deze wens. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland was er ook voor ge porteerd, al is bekend dat de com missaris der koningin van deze pro vincie, mr J. Klaasesz het daarover nvet zijn eigen vertegenwoordigers niet eens was. Ook burgemeester W. Thomassen vam Rotterdam heeft zich lang verzet tegen openbare verga deringen van het overlegorgaan-be stuur. Gisteren, zo is ons gebleken, heeft hij zijn aversie van het begin van de bespreking af laten varen. De bezwaren tegen openbare verga deringen kwamen bij de discussie in deze laatste besloten bijeenkomst met name van de Brabantse delega tie onder leiding van de commissa ris der koningin uit deze provincie, dr C. N. M. Kortnianu. Men stelde zich daar op lipt standpunt: het is een overlegorgaan en dat hoort per definitie achter gesloten deuren te overleggen. ningm, mr J. van Aartsen, kwam evenwel tot de conclusie dat in de toe komst aan vergaderen met open deu ren niet te ontkomen zal zijn. Men realiseerde zich dat, wanneer men daartoe nu niet uit eigen beweging zou besluiten, de beslissing over eni ge tijd onder zware druk zou moeten worden genomen. Vandaar: voortaan openbaar. (Voor een samenvatting van het be leidsadvies verwijzen wij naar pagi na 7). algemeen bestuur van t Overlegorgaan Zee- ih havenontwikkeling Zuid- west Nederland heeft gisteren besloten in de toekomst open- Li- baar te vergaderen. Een uiterst belangrijke beslissing: zij zal veel geheimzinnigheid met daarmee ver bonden speculaties overbodig maken- Terecht was er in diverse vertegenwoor digende lichamen in deze provincie: de staten van Zeeland alsmede de raden van Terneuzen en Vlissingen aange drongen op openbaarheid. Aanvankelijk gebeurde dat in vriendelijke zin, later, kreeg het verzoek een dringender karak ter, bij de laatste begrotingszitting van de Zeeuwse staten was er een fractie voorzitter, die openbaarheid als een ulti matieve eis op tafel legde. Hij kreeg daarbij de steun van vrijwel al zijn collega's. Wat Zeeland betreft was het derhalve zonder meer duidelijk, dat de tot nu toe bestaande toestand ver gaderen achter gesloten deuren niet langer meer zou worden geduld. Trou wens, het was algemeen bekend, dat ook de Zeeuwse afgevaardigden in het Over legorgaan zonder meer voor openbaar heid waren. De Zuidhollandse en de Rotterdamse delegaties waren inmiddels tot hetzelfde standpunt gekomen, zo kwam gisteren vast te staan, alleen de Brabantse afgevaardiging aarzelde nog. Enfin, men is het eens geworden en met een goed resultaat. Een uiterst belangrijke beslissing in derdaad: zij reikt namelijk aanzien lijk verder dan alleen maar het openstellen van de vergaderzaal voor publiek en pers. Openbaarheid kan in dit geval allerminst een eindpunt zijn, maar moet onvermijdelijk leiden tot allerlei andere zaken. Bijvoorbeeld da frequentie van de vergaderingen: een zekere regelmaat zal nu gewenst zijn. Dat heeft weer gevolgen voor de col leges, waaruit de afgevaardigden in het Overlegorgaan voortkomen, zij zullen ds stukken de belang rijkste in ieder geval moeten vóórbeha n- delen, teneinde een standpunt te kunnen bepalen. We denken voorts aan de orde: een reglement zou op den langen duur wel eens noodzakelijk kunnen zijn. Men dient zich bovendien af te vragen of het onverbindend karak ter van het Overlegorgaan wel gehand haafd kan blijven: zullen de deelnemers niet formeel tot deelneming dienen te besluiten? Zal een statuut niet nood zakelijk worden. Dit alles was nog niet zo urgent zolang het Overlegorgaan binnenskamers vergaderde: het was een instelling, waar men met meer en ook vaak met minder succes tot een zekere coördinatie trachtte te komen van het havenbeleid. Nu dit echter zich in het openbaar gaat afspelen zijn de dimensies plotseling ver anderd, het overleg krijgt een formeler karakter en wordt minder onverbindend. Dé eindfase van het overleg de ver gaderingen van het algemeen bestuur kan nu immers plotseling door iedereen worden gevolgd, het behandelde kan in de kranten worden nagelezen en gaat zijn invloed doen gelden op de opinie vorming. Sterker nog dan voorheen zullen de leden van het algemeen be stuur zich afgevaardigden voelen van het college, waaruit zij voortkomen, zij zullen zich door ruggespraak gebonden achten en dat weer zal mede van in vloed zijn op de discussies in drie staten vergaderingen, in tenminste vier ge meenteraden en in het openbaar lichaam Rijnmond. We geloven dat deze ontwikkeling moet worden toegejuicht. Wa menen dat het Overlegorgaan ondanks vele crises in zijn korte be staan en ondanks sombere voorspellin gen nu tóch kans krijgt de moeilijk heden te overleven. Nu kan het de mo gelijkheid scheppen langzamerhand te evolueren. We denken in dit verband aan het ontstaan van een werkelijke eenheid, waarin wellicht de omtrekken van een nieuwe bestuursvorm zichtbaar zullen worden. In eerste instantie van zelfsprekend voor het havenbeleid: mi nister Bakker zou in de toekomst heel wat gemak kunnen hebben van een beter functionerend Overlegorgaan. In 'weede instantie behoeft echter niet uit sluitend aan het havenbeleid te worden gedacht. De discussie over nieuwe be stuursvormen, over grotere eenheden en ook over de toekomstige plaats en om vang van de provincies komen immers in ons land langzaam op gang: het zou heel boeiend zijn wanneer in een verdere toekomst de economische eenheid in het zuidwesten misschien nu tóch te be reiken via het Overlegorgaan een handreiking zou betekenen bij het zoe ken naar nieuwe bestuursvormen. In de afgelopen maanden was er reden tot pessimisme over de toekomst van het Overlegorgaan. Nu tot openbaar heid is besloten lijkt het mogelijk het ergste pessimisme over boord te zetten: openbaarheid betekent immere dat er een aantal nieuwe uitdagingen zal komen. Als er bij de partners van het Overlegorgaan de oprechte wil bestaat om aan die uitdagingen te voldoen, dan kan dat tot nieuwe impulsen leiden. Men zal er bij het Overlegorgaan goed aan doen om naast haventechnische en economische beleidspunten ook eens te gaan denken aan bestuurlijke vormen: openbaarheid zal namelijk dwingen tot bezinning op de structuur van het Over legorgaan. En dat is een goed ding. BRUSSEL Bij het essemblagebe- drijf van General Motors in Antwer pen, waar 5500 werknemers in dienst zijn, dreigt een staking. Tijdens de onderhandelingen over de cao voor 1970 is gebleken dat geen overeenkomst kon worden bereikt met betrekking tot de looneisen van de ar beiders. Bij eein stemming heeft 8S procent zich voor een staking verklaard. De drie vakbonden hebben aangekon digd dat die staking aanstaande maan dag zal ingaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1