NIGERIA WEIGERT HULP VAN AANTAL ORGANISATIES Samenwerking bij of touwtrekken om de meao-school in Zeeland Jonge Biafranen op Schiphol Amerikaanse wapens zouden via Zeebrugge naar Israël gaan Ook landen Op ZWarte lijst Koorknaap 66 GRATIS REIZEN VOOR 65 Veel geheimzinnigheid over verschepingen BRIT WILDE VIER JODEN ONTVOEREN Vandaag in de krant... Stichting schrijft minister: GEEN MOGELIJKHEDEN VOOR HERSTEL VAN LOONOVERLEG MOGELIJKHEID TOT VERDERE STUDIE NA MAVO 213e Jaargang - no. 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN flier. Hoofdratf.j C. A. da Kok. Abonn.prlJ» J 5,05 pu maand, of 15,01 el. 7651 (bis red. 2078/3169, adv. 6248). Coea, Crola Markt 2. tal ■tentie 1 6,— Inseionden mededelingen 2»/4 a Uriel Alia Ad* blw. Giro 359300. Provint Donderdag 15 januaril970 FKAHSE VLIEGTUIGKAPER OP BORGTOCHT VRIJ BEIROET (RTR) De zesentwintig- fcrigs Fransman Christian Belon, die vorig# week een Amerikaans vliegtuig jwong in Beiroet te landen, is door de libenese Justitie tegen een borgtocht van •sgeveer 25 gulden vrijgelaten, fijn paspoort ls hem teruggegeven. Het directoraat voor de openbare veiligheid M.I beslissen of hij het land kan verla ten. Dat ls de normale gang van zaken b)J buitenlanders. HAARLEM (GPD) Dinsdag zaten meer bejaarden in de trein dan anders. Begrijpelijk, want zij maakten graag Eebruïk van het gebaar van de Neder- tndse Spoorwegen gratis te reizen. Immers, de bejaarden (dart zijn zij van 65 jaar en ouder) die een jaar- otf drie- maaittdbaaint hebben, mogen deze maand ap drie daigen voor niets am -de tweede klas reizen. Wie beslist eerste wil moet de helft vam het verschil tussen de prijs vam het kaantje eerste en tweedie klas bijbeltalen. De 65-ers die hert deze maand weer willen doen mogen op 20 en 27 januari weüeawn gira'bis sporen. Op doorreis naar Engeland en Duitsland SCHIPHOL (ANP) Stil. en be droefd zijn woensdagavond per DG 6 machine van de Joint Church Aid via Las Palmets uit Sao Tomé een 37-tal Europeanen op Schiphol aangekomen, die maanden of ja ren in Biafra hebben gepoogd de nood te lenigen onder de bevolking Onder hen waren vele Ierse en Schotse artsen en priesters, maar ook enkele artsen en verpleegsters uit Nederland en Denemarken, die door de stichting Terre des Hom mes naar Biafra waren gezonden. Een uur later arriveerde een twee de machine, ditmaal een DC-8 van Martinair regelrecht uit Sao To mé, met 57 passagiers uit Biafra onder wie Ui nog zeer jeugdige zieke en rjezonde Biafraanse kin deren met een maximum leeftijd van 6 jaar. Twee van de jongens waren verlamd en één teas blind. Op Schiphol werd het groepje kin deren gesplitst: vijf zieken werden Iter ambulance naar Duitsland af gevoerd om in Munster in een ziekenhuis te worden opgenomen door de Maltezer orde, de anderen bleven voor de nacht in Neder land. Twee kinderen werden door hun moeder begeleid, de vrouw van de Biafraanse- hoge commis saris, genaamd Djan ja. Vermoede lijk zullen, zij allen doorreizen naar Engeland. De 28-jorige Deense arls Jesper Quist uit Kopenhagen vertelde dat hij de laatste maand niets anders heeft gedaan, dan zo aoed en zo kwaad als dat kon de 326 zieke Biafraantjes uit het hospi taal van de Nederlandse arts dr Vleer te evacueren naar Mpam. ,11 et was onmogelijk ze allemaal naar Galton te brengen,' zo zei hij. Er was voor deze evacuatie slechts één landrover beschik baar, die plaats biedt aan 6 vol wassenen, maar waarin nu tot 1/6 kinderen tegelijk werden ge propt. Op de vraag waarom men deze zieke kinderen niet in het hospi taal had laten liggen en de komst van het Nigeriaanse leger had af gewacht, antwoordden alle artsen en verpleegsters, dat, men bang ivas voor liet oorlogsgeweld. De kans dat het ziekenhuis zou wor den gebombardeerdof beschoten achtte men groot. Ook is men er naar bekend, bang voor in handen van de Nigeriaanse soldaten te vallen en dat geldt niet. alleen voor de Biafraanse bevolking, doch ookvoor de Europese helpers. Volgens Quist hebben thans ver- reweg de meeste van hen Biafra hebben gewoond, dat ze het ook thans niet meer wensen te verla ten. I lii D'J de komende campagn Verachtelijk' LAGOS (RTR, AFP, AP, GPD) De federale regering van Nigeria heeft woensdagavond een ver bod uitgevaardigd voor alle hulp uit Frankrijk, Portugal, Zuid-Afrika en Rhodesië. De Nigeriaanse radio heeft verklaard, dat hulp van deze landen en andere regeringen, die .vijandig' zijn jegens de fede rale regering niet zal worden aanvaard. Volgens de Nigeriaanse radio heeft de federale regering ook alle hulp van de .Joint Church Aid', de katholieke organi satie .Caritas', .Canair' en het Noordse rode kruis van de hand gewezen, omdat, aldus de mededeling, deze organisatie directe vluchten naar Biafra hebben gemaakt buiten Nigeria om. Het personeel van deze organisa ties zijn tot ongewenste personen verklaard. Er werd echter niet ge zegd op hoeveel medewerkers deze uitwijzing betrekking heeft en wanneer zij Nigeria moeten verla ten. Het staatshoofd generaal Gowon heeft het ministerie van economische ohtwik- keling de verantwoordelijkheid voor alle hulpverlening, rehabilitatie en wederop bouw verleend. Niets wordt gezegd over de rol van het Nigeriaanse Rode Kruis, dat tot nog toe belast was met hulpverlening aan de uitgehongerde vluchtelingen. Met ,een aantal bevriende regeringen wordt overleg gepleegd over onmiddel lijke verzoeken om hulpverlening, ter aanvulling van de nationale actie'. Hier mee maakte men duidelijk dat het over grote deel van de hulpactie van Nigeria zelf zou komen. .De regering is van plan volledig ge bruik te maken van het vele ervaren personeel dat zich uit de gehele fede- Een woordvoerder van .Joint Church Aid' heeft verklaard dat 't .verachtelijk' van de Nigerianen zou zijn, als zij geen gebruik zouden maken van de 17 vlieg tuigen van de organisatie. Het Deense rode kruis liet weten dat het niet heeft deelgenomen aan .illegale' vluchten naar Biafra. Het Deense rode kruis vloog van af Fernando Po, totdat in juli deze luchtbrug werd gestaakt, tegelijk met de vluchten van het internationale rode kruis. In Lagos heeft men verklaard.dat de hulpverlening voor het hongerende Biafra. op gang is gekomen nu de ca pitulatie van de afgescheiden oost provincie volledig is. Een woordvoerder van het ministerie van defensie verklaarde, dat elk ge schikt voertuig zal worden ihgezel voor het transport van voedsel en medicamenten naar de Biafraanse be volking. Er is voldoende voedsel voorhanden, maar het grote probleem is het gebrek aan transportmiddelen. Minder slecht BRAOKNELL (AFP) In de Engelse plaats Bracknell is woensdag in een proces een plan onthuld om vier Britse joden te ontvoeren, te bevriezen en ver volgens naar .Jordanië te vervoeren. Een voormalige Britse legerkapitein, de 40- jarige Trevor Owen Williams, zou de leider van liet komplot zijn geweest. Vol gens de tenlastelegging zou hij ook van plan zijn geweest een Israëlisch ver keersvliegtuig op London Airport op te blazen. Hij zou hiervoor van Arabische zijde 30.000 pond (ongeveer 260.000 gul den) ontvangen. De zaak is aan het rollen gebracht door Ronald Hamman, die eerst een mede plichtige van Williams was, maar nu als voornaamste gebuige a charge op treedt. Volgens ham was het plan de vier Britten, afkomstig uit plaatsen in de omgeving van Londen, in kisten te stoppen en in een koelhuis in Birming ham op te slaan, alvorens hen per vlieg tuig naar Amman, de Jordaanse hoofd stad. te verzenden. De hulpdiensten in de Nigeriaanse hoofd stad deelden mee, dat de toestand van de vfluchtelingem in de gebieden van Aba Oemoeahia en Itoe op 8 januari minder plecht was dan men had aangenomen. Volgens een medisch rapport dat in La- (Zie slot pag. 11 kol. 3) GENERAAL GOWOX (Van onze correspondent.) BRUSSEL In de Belgische pers is beroering ontstaan over het feit dat een Israëlisch schip in de haven van Zeebrugge militair materieel (kanonnen, pantser wagens, onderdelen van wapens enz.), afkomstig uit Ameri kaanse overschotten uit Duits land, heeft geladen. In de nacht van dinsdag op woensdag is het schip, de ,Tamar', niet be stemming Napels vertrokken. Naar het schijnt zijn dergelijke verschepim. Ziekenhuis akkoord Bethesda-Vlissimgen heeft zich achter de plannen voor een cen traal Walchers ziekenhuis gesteld. (pag. 2) Lesauto's weg In Yerseke werclen lesauto's .ont voerd'. .Gangsterpraktijken' noemt rien dat. De rij-instructeurs wer den brodeloos. (pag. 2). Bezetters DE bezetters van de pedagogische academie in Beverwijk zijn door de politie verwijderd (pag. 3) Eis DE officier van justitie bij de Bossche rechtbank heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf en on- voonvaardeüjke tbr geëist tegen de Schtjndelse Riet 1?. (pag. 11) Nieuws uit Zeeland op pag. •2.5,7 en 9; Binnen- en buitenland op pag. 1,3,11 en 19; Sport op pag. 13 en 15; Badio en tv op pag. 17 Beurs en financiën op pag, 19 gen reeds verscheidene maanden aan de gang. De aandacht is er echter plotseling op gevestigd, omdat een bemanningslid van de .Tamar' van een Belgische persfotograaf het ne gatief opeiste van even tevoren door hem gemtuaikite foto's. De fotograaf wist op slimme wijze de man een ander toestel met een an dere film in de hand te spelen. Daarna werd dat door de Israëliër geopend, zodat de film onbruikbaar werd. Zijn enige commentaar is: wij willen geen publiciteit. Afgezien van de vraag of hij liet recht had op te treden zoals hij deed, is er ook die. waarom eerst thans die verschepingen met meer geheimzin nigheid dan tot dusver worden om geven. Er ia, zo is van officiële zijde meege deeld/ geen algemeen embargo voor de uitvoer van wapens uit België naar het Midden-Oosten. Daarom worden door het Belgisch ministerie van economische zaken, na advies van het departement van buitenlandse zaken, uitvoervergun ningen met een looptijd van tien maanden gegeven. Voor de wapens die nu in Zeebrugge werden gela den was zo'n uitvoervergunning niet eens nodig, omdat zij uit Duitsland afkomstig waren en dus alleen als transit-goederen werden beschouwd. In dat geval wordt slechts vereist dat het uitvoerende land de politie ke verantwoordelijkheid voor de ex. port op zich neemt. Het is ook mogelijk dat de wapens als schroot worden uitgevoerd. De foto graaf in kwestie had opgemerkt dat op de kade, waar de kisten met de wapens werden ingescheept, nog al overduidelijk enige trucks en rupswagen waren opgesteld, die ken nelijk niet anders dan schroot kon den worden genoemd. De Belgische autoriteiten hebben aan gekondigd dat zij een onderzoek zul len laten instellen. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft woens dag aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, een antwoord gezonden op zijn brief van 28 november jl. Naar aanleiding van 's ministers brief, waarin de stichting suggesties werden verzocht zodat het "kabinet een bijdrage zou kunnen leveren tot herstel van het overleg, deelt het bestuur van de stichting de minister nu mee dat hot constateert dat de huidige tekst van artikel 8 van de cntwerploonwet een belemmering is voor het herstel van het overleg tussen alle centrale organisaties die deel uitmaken van de stichting. Gezien 's ministers mededeling in zijn brief van 28 november dat hij gebonden is aan de tekst van de ontwerp-wet en haar toepassing zoals die door het kabinet in de tweede kamer is toegelicht, is het bestuur van de Stichting van de Arbeid daarom thans niet in staat de minister suggesties te aoen die tot herstel van het overleg kunnen leiden. j^dhtlijn ZEEBRUGGE Artilleriestuk ken van Amerikaanse makelij uit de tweede wereldoorlog staan ge- OPENBARE, CHRISTELIJKE OF SAMENWERKINGSSCHOOL VLISSINGEN Vanuit verschil lende Zeeuwse onderwijskringen worden pogingen ondernomen om een school voor middelbaar econo misch en administratief onderwijs naar Zeeland te krijgen. De open bare mavo te Vlissingen zag graag een openbare meao-school in Vlis singen, als een van de mogelijkhe den voor verdere studie voor leer lingen die de mavo met diploma verlaten. In kringen van het con vent van het christelijk voortgezet onderwijs in Zeeland heeft men eveneens een christelijke meao op het verlanglijstje staan. Ook de gemeente Goes heeft be langstelling getoond voor een school van een dergelijk type. De kans is echter groot dat maar plaats is voor één meao-school in Midden-Zeeland. Met meao ia énê van de mogelijkheden voor verdere studie voor leerlingen, die het mavo in 1972 voor het eerst afle vert. Het is een school die in zekere zin te vergelijken is met de mts, maar dan op economisch en administratief gebied. De school leidt op voor beroepen van economische en administratieve aard. Niet zoals de detailhandelsvak- school tot zelfstandig ondernemer. De opleiding kent vijf richtingen, te weten de administratieve, de commerciële, de secretariële, de bestuurlijke en de vrije richting. De vakken zijii onder andere Nederlands, vreemde talen, bedrijfseco nomie. administratie en calculatie, com merciële economie, maatschappijleer. recht en macluneschrijven, waaruit men al naar gelang de studierichting een keus doet. Op dit ogenblik verkeert de meao-school overal in liet land nog in het embryo naal stadium. Dat geldt ook voor Zee land. Half de jaren zestig reeds werden in Zeeland van verschillende kanlen aan\ ragen gedaan om tot oprichting van nieao-scholen te mogen overgaan, aan vragen echter, die intussen zijn af ge- Bij de aanvragers bevonden zich ook de gemeenten Vlissingen en Goes. Op 29 november 1969 kwam voor Vlissingen het besluit van het ministerie van on derwijs dat daar althans voor de ja ren '70. '71 en '72 geen meao-school kon komen. Intussenging de gemeentelijke ulo school. thans mavo, "waaraan men de meao-school had willen verbinden, op in de rijksscholengemeenschap .Schelde- mond', te Vlissingen. Het gemeentelijk beheer over de school behoorde dus tot liet verleden en daarmee werd een nieu- In Vlissingen Desniettegenstaande kan men Vlissin gen voor een te stichten meao-school een serieuze gegadigde blijven noemen: Samen met de gemeente Middelburg liet Vlissingen de stichting Zeeland een on derzoek instellen naar de mogelijkhe den voor het voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs en algemeen vormend onderwijs en het ETI (economisch! technologisch instituut voor Zeelandi een onderzoek naar ae mogelijkheden van het beroepsondenvijs, waartoe ook, het meao gerekend moet worden. Beide instellingen brenggen samen één rapport uit, dat in maart of april kan worden verwacht. Mocht het komen tot een openbare meao-school dan zal deze komen te staan in Vlissingen en niet in Mid-' delburg. Dat stelt ook de Middelburg-; se wethouder van onderwijs, de heer; M. A. L. Hubreclit.se zo. Een open-j bare meao-school dus in Vlissingen, heizij beheerd door het rijk, "het zij in beheer van de gemeente Vlis singen. Dat het rijk tenminste alles zou doen; om een openbare meao-school in Vlis singen te krijgen, vindt de heer M. J. A. Bil, directeur van de rijksmavo te Vlis singen beslist op zijn plaats. ,Een aan vraag van de zijde van het rijk is een logische consequentie van het feit dat het rijk deze school van de gemeente Vlissingen heeft overgenomen, een over-i name van de school met alles er op en er aan, dus ook de verplichting om voor verdere studiemogelijkheden te zor gen, voor de leerlingen die de mavo met diploma verlaten', aldus de lieer Bil, die er ook op wijst dat overname door het rijk van gemeente scholen in bepaalde gevallen wel eens kan leiden tot een verzwakking van de positie van het openbaar onderwijs: ,De angst bij bet ministerie om het rijksonderwijs te bevoordelen zou er toe kunnen leiden! dat het juist wordt benadeeld'. Avondonderwijs Een ander argument voor een meao- school in Vlissingen wordt naar voren gebracht door de heer L. F. van Geel, directeur van de gemeentelijke middel bare handelsavondschool te Vlissingen. Het handelsavondonderwijs in de huidi ge vorm heeft het jaar 1975 als on herroepelijk eindpunt. Op Walcheren en Zuid-Beveland staan samen drie handels-1 avondscholen. De grootste daarvan is de gemeentelijke middelbare handel-! avondscliool te Vlissingen met vijf-jari ge cursus en niet over de honderd leer lingen. Op de vijf-jarige middelbare handels avondschool te Middelburg zitten onge veer vijftig leerlingen en de drie-jarige handelsavondschool in Goes heeft er (Zie slot pagina 9 kolom 4) komende campagne 'oor de statenverkiezingen in Zeeland zal vermoedelijk ve le rnalen het woord .luchtver ontreiniging' op bewogen toon worden uitgesproken. Dat is nu al begonnen. Zo is er zaterdag over gesproken tijdens het provinciaal congres van D '66 door - toen juist aan gewezen - lijstaanvoerder J. Koodenburg. I Hij had dat trouwens al eerder gedaan, onder meer bij een havencongres, dat de PvdA enige tijd geleden in het Middel burgse stadhuis hield. Kennelijk houdt de problematiek van water- en luchtver- ontreiniging de heer Roodenburg in ster- I ke mate bezig, een overigens niet onbe grijpelijke zaak: het gaat hier om vraag stukken, die voor de toekomst van Zee land van het grootste belang zijn. Het opvallende bij de lijstaanvoerder van D '66 is echter, dat hij in dit opzicht enige exclusiviteit suggereert. Zo zei hij zaterdag, dat D '66 reeds vragen stelde aan b en w van Vlissingen over Pechiney .geruime tijd vóór het rapport-Prins- Tesink verscheen en voordat de heer Van Bennekom de knuppel in het hoenderhok gooide'. Met andere woorden: wij waren eerst. Men zou haast veronderstellen, dat Zeeland pas over luchtverontreiniging is gaan denken sinds D '66 in deze provin cie opereert. Een dergelijk denkbeeld evenwel zou er volkomen naast zijn. De eerlijkheid gebiedt - zeker in een periode kort vóór de verkiezingen - er hier op te wijzen, dat D '66 met zijn opmerkingen over de luchtverontreini ging niets nieuws naar voren heeft ge bracht, maar meedoèt in een koor - te recht overigens - dat al bijna vier jaar aan het zingen is. Er zijn twee catego rieën in Zeeland, die het onderwerp luchtverontreiniging voortdurend en met nadruk aan de orde hebben gesteld, in de eerste plaats allerlei agrarische organisa ties, in de tweede plaats de politieke partijen. Eigenlijk zou men hier als dc-rdo categorie ook de pers kunnen noemen, maar die willen wij thans buiten be schouwing laten: we zullen op dat on derwerp te zijner tijd nog nader ingaan. partijen (met uitzondering dan van 66, want die bestond toen nog niet), hebben in het verleden omstandig de pro blematiek van de luchtverontreiniging aan de orde gesteld. De directe aanlei ding tot nadere studie van deze zaak was vooral de vestiging van Hoechst in Vlis- singen-Oost. Met name de directeur van de Zeeuwse gezondheidsdienst voor die ren, dr J. Tesink, aarzelde niet om op allerlei aspecten te wijzen van eventuele vervuiling en hij deed dat nog vóór het bewuste bedrijf definitief had besloten zich in Zeeland te vestigen. Dr Tesink heeft dat echt niet in besloten vergade ringen gedaan, maar een breed forum gezocht en verkregen. In dit verband moet ook met waardering melding wor den gemaakt van een initiatief van het departement Zeeland van de maatschao- pij voor nijverheid en handel: dit depar tement nodigde dr Tesink zonder aarze ling uit om voor geïnteresseerden ook buiten de kring van de landbouw op te treden. Dat optreden kreeg een ruime publiciteit. Nogmaals: dat gebeurde vóórdat het bewuste bedrijf zelf had be sloten naar Vlissingen-Oost te komen. Daarnaast hebben andere organisaties deze kwestie aan de orde gesteld, we denken in dit verband aan een omstandig vraaggesprek met dr N. J. A. Groen en prof. ir H. Eilers (beiden van de inspec tie milieuhygiëne), door ZLM-voorzitter Prins, een vraaggesprek dat eveneens uitgebreide publiciteit heeft gehad. Ten slotte hebben de politieke partijen inzake deze kwestie - met name in 1966 - di verse initiatieven genomen. Er werden bij herhaling vragen in de Vlissingse raad gesteld, door alle fracties. Er kwamen ook vragen in de staten. In de Vlissingse raad ontstond zelfs enige malen een geprikkelde stem- ming.toen enkele raadsleden steeds weer op deze kwestie terugkwamen en dat bij de rondvraag deden: de toenmalige burgemeester, mr B. Kolff, hield zich formeel aan het reglement van orde en meende dat deze zaak niet bij de rond vraag kon worden behandeld. In die sfeer werd toen aan enkele raadsleden het woord ontnomen. Bij één van de raadsdebatten over luchtverontreiniging toonden ook de Vlissingse medici zich op demonstratieve manier bij het on derwerp betrokken: zij kwamen in gro ten getale op de publieke tribune zitten. In oktober 1966 liet gedeputeerde sta ten een nota luchtverontreiniging het licht zien met daaraan verbonden een voorstel om een provinciale raad voor de luchtverontreiniging in te stellen. Dank zij dit alles ook werd tijdig de zgn. nul-fase vastgesteld. Zo zijn er nog méér activiteiten op te sommen, ze leiden slechts tot één conclusie: sinds 1966 is het gesprek over de luchtverontreiniging in Zeeland uiterst actief gevoerd en daar bij hebben allerlei organisaties en poli tieke partijen meegedaan. Voor dit on derwerp althans heeft de oprichting van D '66 in Zeeland niets nieuws gebrachi. Lijstaanvoerder Roodenburg van D '66 heeft nu zaterdag gezegd dat zijn partij eerder met vragen was dan het rapport-Prins-Tesink. Wat zegt dat? Denkt de heer Roodenburg soms dat tie reis van beide rapporteurs - in septem ber - naar de VS een paar dagen tevoren I was georganiseerd Uit goede bron we- 1 ten we, dat daarover al maanden werd gesproken, in ieder geval lang voordat D '66 een brief aan b en w van Vlissin gen stuurde (aug-ustus jl). In april reeds had de landbouw de produktiewaarde rond het Sloegebied van de agrarische bedrijven doen vaststellen. Waarom? Omdat men bijzonder goed wist wat van een alumïniumbedrïjf was te venvachten. Uiteraard is sindsdien de discussie rond de luchtverontreiniging verhevigd, maar dat is een verschijnsel dat zich niet tot Zeeland beperkt. Die verheviging van de discussies heeft ook te maken~met de steeds groter wordende kennis van wat zich bij de industrialisatie kan afspelen. (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1