Met een pony in 'n flatje 7 POTVISSEN MIDDELBURGS MUZIEKKORPS WEST-IRIAN IN 1970 REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN SCHOUWBURG Vaandelvlucht Jeugd CJP-ERS BEZONNEN ZICH OP DE VRIJHEID ALS WAAGSTUK' Oudelande kreeg er 16 inwoners bij SSMasr PS? Zeeuw~ k WOENSDAG 14 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) IJet jaar 1969 is weer voorhij. Het jaar van de rechten van de mens is weer voorbij. Goedwillende mensen hebben dat ervan gemaakt. Mensen, die het waarschijnlijk ook wel an ders hebben gewild, dan zoals het het vorige jaar is gelopen. West-Irian. In 1962 hebben Neder land en Indonesië een verdrag geslo ten, onder toezicht van de Verenigde Naties. Nederland heeft toen West- Irian .overgedragen' aan Indonesië. Maar sinds die overdracht hebben vele mensen het herhaaldelijk uitge roepen: .Het gaat daar niet goed!' En dat het daar niet goed gegaan is, da» bleek vorig jaar zomer wel, toen de .daad van vrije keuze' werd ge bonden. Maar de regeringen van Ne derland, Amerika en Australië luis terden niet naar de vele noodkreten die werden geslaakt. Maar ja, nakaar ten heeft geen zin meer, nu bijna al les verloren is, nu alles verleden tijd "eworden is. De wereld is weer over gegaan tot de orde van de dag. Ach, waarom ook niet? Wat hebben wij eigenlijk nog te maken met dat volk daar aan de andere kant van de we reld. wordt vaak gezegd. Maar wij hebben daar wel degelijk iets mee te maken. Nederland heeft aan de pa- poea's beloofd, dat ze geholpen zou den worden. De papoea's vertrouw den op deze belofte. Maar Nederland liet het afweten, in 1962 en daarna. Enkele leiders van de papoea's kregen, toen ze in de ver schillende landen bijval voor hun standpunt tav hun lotgenoten zoch ten, de vraag te horen, waaron Neder land mets deed. Nederland wilde toch eerst zoveel doen voor de ontwikke ling van West-Irian? Ja, Nederland wilde zoveel doen, maar West-Irian werd overgegeven aan Indonesië, en toen was 't afgelopen. Indonesië zou bet wel eventjes anders regelen. Maar nu eerst enkele belangrijke punten uit de geschiedenis van Wes- telijk-Nieuw-Gulmea. In 1526 ging. voor zover bekend is, een Portugees voor het eerst aan land en gaf het eilland de maam .Pa poea'. Op 24 augustus 1S28 nam Nederland het westelijk deel en Engeland het oostelijk deel. dat in 1906 in Austra lische handen kwam, in bezit. Tot 1920 was Westelijk-Nieuw-Guinea een dee! van het gouvernement de Mo- lukken, daarna werd het een zelf standige residentie, maar in 1923 stierf de president, en daardoor werd het weer onder de Molukken inge deeld. De Japanners bezetten het eiland in 1942. op 22 april 1944 begon een landing van het zesde Amerikaanse leger voor de bevrijding van Hol- landia e.o. Hollandia werd vanaf die tijd min of meer de hoofdstad van het eiland, een positie, die voor de oorlog door Manokwari werd inge nomen. In 1949 werd het uitgezon derd van de bestuursoverdracht aan Indonesië. In het prille begin van de nieuwe re publiek hadden "de toenmalige presi dent Soekarno en de zijnen weinig belangstelling voor Nieuw-Guinea. Tot eind 1951 erkende Indonesië de werkelijkheid van het charter van de overdracht van de souvereiniteit. Maar vanaf die tijd ging het van kwaad tot erger. In het Nederlandse parlement was in 1951 geen tweeder de meerderheid meer te vinden voor een wijziging van de status van Nieuw-Guinea. Daarom opperde de heer Romme (kvp) in datzelfde jaar het plan, deze kwestie voorlopig te laten liggen. Het tweede kabinet Drees zette Nieuw-Gutaea, ,im de ijs kast'. Op het ogenblik lijkt het, alsof de zaak West-Irian weer in de ijskast terechtgekomen is. Een interpellatie van de heer P. Jongeling gpv) vond niet veel steun in de tweede kamer, ënd 1969. Maar toen de kwestie West-Irian in de VN kwam, in ver band met de behandeling van het rapport van Ortóz Sans, de vertegen woordiger van Oe Thant bij de ,daad wn vrije keuze', zomer 1969 gehou den, lieten enkele Afrikaanse landen van zich horen. Maar het mocht niet baton. Dftt deze landen aan de bel trokken, kwam doordat een paar pa- poea-lelders in New York al het mo gelijke hebben '-achten te doen, om gehoor te vinden bij de landen, die in de VN vertegenwoordigd zijn. De Afrikaanse landen wilden luisteren. Ook in Nederland zijn verschillende acties gevoerd voor de zelfstandig- beid van de papoea's, bv de hand tekeningenactie, die ruim 120.000 handtekeningen opleverde. Veel over de toestand waarin de papoea's nu verkeren is niet bekend. Maar wel is bekend, dat er papoea-stannmen zijn. die alleen nog heil zien in een guerril la-oorlog. en zich daarop voorberei den en zich terugtrekken in de wou den van het eiland. Laten we ho- Ëen dat het met zover zal komen. »e Nederlandse regering wilde de zaak als afgedaan beschouwen, maar een aantal Nederlanders heeft toen een actiecomité opgericht, om de pa poea's op alle mogelijke manieren te helpen. Dit kost geld. Met geld zou den deze mensen nog meer invloed kunnen uitoefenen. Want ook gaat het erom, dat de papoea's zien, dat het Nederlandse volk hen niet vergeet, en dat het hen wil helpen. Tenslotte. Het jaar 1969: het jaar van de rechten van de mens. Velé Neder landers hebben met de papoea's zo heel anders ervaren. Het jaar van de laatste kans voor de papoea's is his torie geworden. 1969 is geëindigd in een uitzichtloze geruïneerde verwach bing. Maar laten we hopen dat 1970 weer niet zo zal eindigen en helpt daan-om. Met uw bijdrage kan het Actie Comité West-Iriam....Geen Ko lonie doorgaan met het werk. Het gironummer is 243000 Papoeafonds- Eindhoven. K. Mannl, Keurhove 124, Middelburg. Collecte Biafra Op 24 december vroegen wij uw aan dacht voor (ondermeer) de in Veere 1c houden ,Kerstklok-voor-Biafra-col- lecte. De Veerenaren hebben bewezen te hebben begrepen wat wij bedoelden met .Het is uw piicht om te helpen de hongersnood te lenigen'; zij heb- ben hun beurs niet dichtgelaten. On der het luiden van de klok hebben we het kapitale bedrag van 1600 gulden opgehaald. Dit bedrag is on dertussen al lang onderweg naairzijn bestemming. Wij hebben het gestort op girorekeningnummer 400 van Blaf ra-hulp' te Utrecht (een num mer om te onthouden). Veerenaren. wij waren bijzonder ver rast door uw gulheid en vooral ook door de fijne wijze waarop wij overal werden ontvangen, overal maakte het zien van de bus nadere uitleg over bodig. Namens de Veerse Jongeren, L. A. Vermeulen. (ADVERTENTIE) Een greep uit onze vakantie gidsen Ziet u maar: Per K.L.M. MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegreis appart.) v.a./298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a./318, per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. 225,. DE MAGNEETnv het meest complete reisbureau Hoofdkantoor Eindhoven, Stationsplein *1, lol. 040-62787/66780; Eindhoven. Hoogstraat 183, tol. 040-24636; Breda, Passage 2, tel 01600-33552; 's-Horlogen- bosch, Kolperstraal 3, lel 04100-42128; Tilburg, Heuvelring 40, tel. 04250-34809. (ADVERTENTIE) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Oeumatbche pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in do huig doordringend, werkt Algesal diép op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige war miesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken •pocdig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apolh. en drog. Naar aanleiding van de groots opge zette perscampagne, rondom een wat zielig demonst ra tietje in de Middel burgse Schouwburg, dat in feite een meningsuiting was van een zeer ge ring aantal personen, willen wij u even op enkele belangrijke punten wijzen te weten: 1. De demonstranten bleken bijzon der slecht ingelicht, over de gang van zaken, betreffende het schouwburgbeleid. 2. Het ral-effect werd ontwikkeld uit het optreden van enkele a-so ciale elementen, welke straffeloos een rel kunnen organiseren, waar van dan de goedwillende jongeren de dupe zijn. Dc demonstranten hadden gelijk, be treffende de overbodige luxe, alsmede het feit, dat de schouwburg met geld vam de gemeenschap is gebouwd en aangepast zou moeten zijn aan die gemeenschap. De schouwburg is voor li,et gemiddel de Middelburgse publiek. Echter af- suhrilcwekkend luxe en duur gemaakt door die personen, die tijdens de bouw aan de touwtjes trokken, zo dat de gewone man, die er aan mee heeft betaald, bang is om in deze overdadige luxe binnen tc gaan. Het logisch gevolg is, dat de exploitatie van dit culturele gemeenschapscen trum onrendabel is. Het doel, de cul tuur toegankelijk en aantrekkelijk maken voor iedereen, verdwijnt zo, in de reeds jaren rondhangende, als maar dikker wordende beleidsmist. Velen betichten de exploitant van uitbuiting van de cultuurminnaars en minaressen. Niet de exploitant, doch het gemeen tebestuur bepaalt de prijzen der zaal- huren, en de pacht ran het gebouw. De exploitant doet zijn uiterste best. om de verliezen te beperken. Het verlies wordt immers oolc weer aan gevuld met geld van de gemeen schap. Bewijsmateriaal voor 's mans foede wil, vormen de exploitatiere- eningen van deze en de vorige ex ploitant. Het vreemde van het hele gevat ls, dat liet bouw- en exploitatiebelcid bepaald wordt, door het gemeente bestuur. dat uit en door de gemeen schap is gekozen. De vraag rijst, waartegen werd nu eigenlijk gede monstreerd meensohap te behartigen L. Ie Due, J. Ie Due. H. Ie Due, F. Walraweu. Naar aanleiding van een artikel over potvissen in uw dagblad, zou ik gaar ne enkele correcties willen aan brengen. Mijn eerste correctie be treft daar waar u stelt dat de ge strande potvis van een school pot vissen afgedwaald zou moeten zijn. Dit is pertinent niet juist. In de eerste plaats is de potvis een tropisch tot subtropisch dier dat zich voornamelijk ophoudt in de wateren tussen de 40 graden N.B. en 40 gra den Z.B. Dat is een strook water ter hoogte van de Azoren tot aan de Porthies, dus enkele tientallen mijlen voorbij het eiland Tristan da Cunha. Het is dan ook bepaald niet juist te stellen dat deze potvis afgedwaald van een school zou zijn, daar pot vissen alleen in een school leven tus sen de breedtegraden die ik zo juist heb gesteld, en niet in de Noordzee. Nu wenst u van mij natuurlijk een verklaring hoe het dier hier ver zeild is geraakt? Het is zo. dat een potvisstier een kudde wijfjes en jonge dieren onder zijn gezag heeft, met andere woorden hij houdt er een soort harem op na. Om het bezit van deze harems wor den telkenjare door de stieren hevig gevochten. De verliezende mannetjes, dat zijn oude en jonge dieren onderne men daarna ieder persoonlijk lange tochten naar de arctische en antarc tische wateren om vervolgens tegen de paartijd terug te keren naar de tropische watteren om öpnïeuw te prooeren een aantal wijfjes onder hun gezag te krijgen. Kortom de Breskense potvis was weer op terug reis naar de tropische wateren om zijn geluk opnieuw te beproeven. Dan kom ik nu op uw tweede on juiste veronderstelling. U schreef namelijk, dat potvissen wel tot 800 meter diepte zouden kunnen duiken, dit is correct doch ik voeg eraan toe dat de duik nog veel dieper kan zijn. Als verklaring van deze diepe duik zegt u dat deze dieren een verfijnd vatenstelsel bezitten om deze druk verschillen te kunnen venverken. Kijk, dat is niet waar. Zij hebben wel een verfijnd vatenstelsel, doch daar heffen zij hun drukverschillen niet mee op. Zoals u zulit weten levert een duik van 10 meter een druk op van 1 alm. Een potvis die tot 1000 meter duikt levert een lichaamsdrulc op van 100 atmosfeer. Een hele prestatie zult u zeggen, in werkelijkheid is dat niet zo, immers een levende materie be staat voor een belangrijk deel uit water, en water is onsamendrukbaar evenals vrijwel de. gehele overige stof waaruit zo'n lichaam ïs opgebouwd. Samendrukbaar is alleen de lucht in de longen, die biedt dus geen weerstand aan de druk die het wa ter via de borstwand op uitoefent. Dat betekent dus dat alleen de lon- fen van deze dieren door de hoge ruik platgedrukt kunnen worden. Nu, een potvis die gaat duiken, gaat niet voor de diepe duik zijn longen vol lucht zuigen, integendeel, zij ne men zo weinig mogelijk lucht mee in de longen, met andere woorden, hoe kleiner de inhoud van de lon gen is des te minder moeilijkheden zullen zich in de diepte voordoen. Gaarne wil ik u een voorbeeld geven. Wanneer een mens duikt neemt hij 34 procent van zijn zuuirstofreserve mee m zijn longen, 41 paocent in hel', bloed, 13 procent in de spieren en 12 procent in het overige weefsel. Van potvissen is dat 9 procent in de longen, ziet u het verschil, 41 in het bloed. 41 in de spieren en S pro cent in het overige weefsel. Verklaring hiervoor is dat deze die ren een zgn. anoxydatieve stofwis seling hebben. Een mens zou gemakkelijk tot een hele diepe duik van 1000 meter kun nen halen indien hij technisch in staat zou zijn om met een onge vulde long te duiken, want daar schuilt het geheim ran een diepe duik en niet in een verfijnd bloed vatenstelsel. J. Prins. Zierikzee. VOORSTELLING IN SCHOUWBURG Wat 29 december in de Middelburgse Schouwburg is gebeurd tijdens eeu voorstelling of een opvoering of to neelstuk, dat hier door jongelui de inventaris, waaronder tapijten en porselein beschadigd of vernield zijn, is volgens mij en vele andere men sen af te keuren. Dat Is, om hat zo maar eens tè zeggen, zeer minder waardig. Door zo öp te treden be reikt men niet veel. of anders ge zegd, krijgt mem bij het bestuur of beheerder geen medewerking of ge hoor meer als men protesteert tegen of over iets dat dan bij een bepaald groepje of clubje niet naar hun zin is. Tot de Middelburgse jeugd zou ik willen zeggen: protesteer als men denkt in zijn recht te staan, op de juiste plaats en bij de juiste instan tie, maar gedraag je netjes en fat soenlijk waar je ook bent en voor welke heren of bestuur je ook staat, en dan zal je overal waar je komt een goed woord krijgen en ook wel medewerking van welke instantie dan ook. Val niemand lastig en probeer door te werken of te studeren je een po sitie in de maatschappij te verwer ven. Loop niet over dc straat om maar allerhande kwaad uit te voeren, want daar bereik je niets mee. Richt clubs op of verenigingen waar voor je toekomst in de "maatschappij op bouwend werk wordt verricht of ge daan. Mochten er dan personen zijn die zich door wangedrag of opruiing misdragen, laat die alleen staan en stoot ze uit jullie club. Dan slaan ze alleen op straat, en dan zullen jullie als jeugd wel gaan bemerken dat de oudere bevolking van Middel burg, (ook de gemeenteraad en do politie, die moeten regeren en voor de goede orde en veiligheid van alle mensen moeten zorgen) jullie waar-, deert. Onlangs kon men in dc krant lezen dat drie jongens met geschroomd hebben om een oude vrouw te mis handelen om haar vervolgens wat geld af te persen. Dit kan toch niet! Als men van zulke jongens vader of moeder is, schaamt men zich toch wel over zo'n kind. Wat is de toe komst voor zulke jongens (Van redaotiewege bekort) P. Polderman, Middelburg. In uw rubriek .Lezers schrijven' trof ik in de afgelopen weken tweemaal een stuk met bovenstaand opschrift. Beide schrijvers zijn van de ,oude garde' en liet is dan ook te begrijpen, dat in boide stukken een brokje heim wee te bespeuren valt naar de gulden tijd van het Middelburgse Muziek korps, de tijd namelijk toen Jan Morks zijn stempel er op drukte. In zijn beschrijving laat de heer Daane nog eens duidelijk uitkomen wat er allemaal van de leden werd geëist om een Middelburgs muziek korps op te bouwen, dat zelfs buiten de landsgrenzen bekendheid verwierf. Ook waagt de heer Daane het om naar de toekomst te kijken. Voor de wederopbouw vam een goed Middel burgs muziekkorps stelt hij twee voorwaarden. Allereerst: een bekwaam dirigent. Op dat punt kan de heer Daane vol komen gerustgesteld worden. Immers de tegenwoordige dirigent heeft een opleiding aan een conservatorium achter de rug, heeft reeds ervaring als dirigent van enkele muziekkorp sen, is docent aam de Zeeuwse mu ziekschool en was lid van de konin klijke militaire kapel. Voorwaarde nummer twee: De heer Daane zegt het zo: ,mits de jeugd of ouderen dezelfde bereidheid heb ben enige jaren een goede opleiding en discipline te aanvaarden.' Ook op" het punt van de opleiding kan de heer Daane gerust zijn. Die opleiding berust bij dë dirigent. Blijft over: de bereidheid van jongeren en ouderen. En nu spijt het me heel erg, dat ik op dit allerbelangrijkste punt de heer Daane niet (nog niet) kan geruststellen. Die bereidheid is absoluut onvoldoende. De heer Burrimk gebruikt in zijn stukje zelfs het woord: schande. Hij vindt het een schande, dat het Middelburgse Muziekkorps met een verleden van meer dan 150 jaar. zulk een kwijnend, bijna ondergronds bestaan moet lijden, een bestaan, zeer zeker de hoofdstad van de provincie, onwaardig. Mogen de Middelburgei's dat op zich laten zitten? Neen toch! Samen de schouders er onder! En dat kan op verschillende manieren. 1. Ouderen, die reeds een instrument kunnen bespelen helpen het Mid delburgs Muziekkorps door de moei lijke periode heen door de repe tities trouw te gaan volgen (maan dagavond van S-10 uur, concert zaal). 2. Jongeren melden zich voor oplei ding tot muzikant (secretariaat Punt 21, Middelburg). 3. Wie zijn steum niet kan gevei het muzikale vlak, kan dat zeer zeker in het financiële (penning meester Arnelaam 14, Middelburg) Middelburgers; het voortbestaan van het Middelburgs Muziekkorps, uw muziekkorps staat op het spel. Alle hens aan dek! D. C. Steur, Eikenlaan 7, Middelburg. Ook met verontrusting hebben wij kennis genomen van de felle reactie, die de heer W. Lockefeer geuit zou hebben tegenover de heer J. v. d. Voorde over zijn poliitó'eke daad. Wij kunnen ons bij de vorige schrijvers voor 100 procent aansluiten, ook vin den wij het zeer terecht wat de heer v. d. Voorde gedaan heeft. De PPR zal er een grote eteun aan hebben. Een vooraanstaand figuur zoals de heer Lockefeer van de KVP had zich eerst beter moeten bedenken, over wie hij sprak. De heer v. d. Voorde met dergelijke scheldwoorden te be titelen, vinden wij onwaardig, omdat iemand zoals de heer v .d. Voorde die KVP hoog heeft gehouden. De heer W. Lockefeer zal hierdoor een nederlaag te incasseren krijgen met zijn KVP. De heer v. d. Voorde draagt geen haat tgenover de KVP, maar dat hij zich niet meer met het standpunt dat de KVP aanvoert kan verenigen, is zijn goed recht. De heer v. d. Voorde is een groot figuur geweest van de KVP gezien de vele stemmen die hij heeft mee gebracht voor de KVP. Maar om nu m de hoek geslingerd te worden, dat zou niemand riemen en u ook niet meneer Lockefeer. De heer Locke feer heeft v. d. Voorde goed geraakt, maar hij raakt ook de gehele NKV. De heer v. d. Voorde is voor ons werknemers onmisbaar. In Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen is hij zeer goed bekend; ook boven de Schelde is hij geen onbekende. Hij kan er echt trots op zijn dat hij het zover heeft gebracht; door zijn eigen wilskracht en gezond verstand. Hij heeft zich zo kunnen ontwikke len dat hij evengoed een hoge post kan bezetten, ais iemand die een hoge school heeft gevolgd. Hij is en blijft de eenvoudige Jan v. d. Voorde, die voor iedereen klaarstaat dag en nacht. Eenvoud siert de mens. Onze achting voor de heer v. d. Voorde als NKV-ers zal nog meer stijgen, nu hij de lijstaanvoerder ran de PPR is. Ik hoop op de verkiezingsdag dat zeer velen, en met name alle NKV- ers hun trouw zullen betuigen tegen over de heer v. d. Voorde. Ook het algemeen belang zou ermee gediend zijn en ik twijfel er niet aan dat de heer v. cl. Voorde zijn stem za.l la ten horen en dat hij zich niet in de hoek za.l laten drukken, door de heer Lockefeer. Daarom kunnen wij niets anders zeggen, meneer v. d. Voorde wij als NKV-ers wensen u en uw medekandidaten van de PPR veel en veel succes tóe. NKV-ere R. Eggermont, J. Roelamdt, G. de Houv. Zuiddorpe IN DE LIFT NAAR BOVEN VLISSINGEN Bolleke is de troetelpony van de familie Delfos in Vlissingen, omdat hij zo lekker' klein is. Gister middag was het vierjarige ruintje toevallig weer 's hij de Delfossen op bezoek. Hoefsporen op de galerij van de zevende etage van een Paauwenburgse torenflat verrieden dit trouwens ook. Ze liepen tot aan de voordeur en nog verder: over een paar karpetten. Bolleke stond in de keuken en liet zich door de 10-jarige dochter des huizes, Doeska, geduldig een toilet verzorging welgevallen. Het was slechts één van die vluch tige visites van pony Bolleke, want in de regel bevindt hij zich samen met nog zes pony's in de weilanden van landbouwer L. Kod de aan de Noordbeekse weg, waar ze met zijn zevenen vol pension genieten. Gitzwarte Bolleke maakt samen met zijn coUega- ponny's deel uit van de ponyma nége van mevrouw M. Delfos." Wie langs de Noordbeekseweg komt, kan de pony's in de wei aantref fen. Want alleen op woensdagmid dag en zaterdag is het voor de ze ven pony's werken geblazen, want dan wordt er gelest. Mevrouw Del fos geeft samen met haar dochter Joyce ponvrijles aan 47 kinderen, in de leeftijd van vierenhalf tot dertien jaar. Lift Hoe toelaten van Bolleke tot het woonappartement van de familie Delfos geschiedt uitsiu.lend op basis vam '.Tiendschap. Zo gebeur de het een tijdje geleden dat, toen Doeska en Joyce op rijtoer wa ren, ze plotseling door het slechte weer werden overvallen. Op dat moment waren ze gelukkig niet ver van de flat. Om snel met de pony's te kunnen schuilen, scho ten "ze met de dieren het flatpor taal binnen. Terwijl de hagelbui over Vlissingen trok. werden de pony's tussen de brievenboxen verwend. Aiileen Bolleke is sind3 die tijd mogen terugkomen. Niet omdat hij toevallig de kleinste van de zeven is, maar in feite omdat hij maar net vam hoofd tot staart in de lift naar zeven hoog past. Tot liet bittere einde heb ik de Vara- uitzending ,Goed Leven'?? uitgeke ken en ik heb cr een akelige na smaak van overgehouden. In de aller- discipline kunnen opbrengen. En c willen zogenaamd anarchisten zijn, mensen diezichzelfregeren, de. hoog ste en meest gezegende vorm van democratie: in staat te zijn .jezëlf' te kunnen regeren. Zulk een tolerau- tie en 'wijsheid te kunnen opbren gen dat ar voor ieder levensruimte' Maar zoals die avond wend gedemon streerd...! Hoe kan op zulk een wijze een maatschappij worden op gebouwd? Er was een jongmens dat beweerde dat de televisie niets over bracht en waardeloos was. Jammer voor de jongen is de televisie een meedogenloos instrument en was dit ook ben opzichte van hem want het is een apparaat dat niet de minste consideratie gebruikt. De jeugd stond er .gekleurd' op. Ook de collectieve coïtus van het wiebelende vijftal .mu zikanten' was een ware bezoeking. Wat wordt eigenlijk bedoeld met Jiet schuim der aarde'? Waardoor an deren het ademen wordt belet. De terreur van de zaal was volstrekt ontgoochelend Gelukkig dat hun denkbeelden beter zijn dan hun gedrag, wat dan maar op onrijpheid moet worden gescho ven. Maar in eerste instantie is men geneigd, het kind met liet badwa ter weg te gooien, want dat bad- watertje maakte onpasselijk. Mocht de Vara zich nog uitspreken ten faveure van de jongens van Be verwijk dan zullen we zulk een even tueel protest van harte gaarne steu nen. Ook maak ik van de gelegenheid gebruik mij'n afschuw uit~te spreken voor huiseigenaren die liever hun krot afbreken, dan mensen nog gele genheid te geven er in te wonen, zolang het nog overeind wil staan. En ik zou de arbeiders willen op roepen tot solidariteit met de ge slagene® die van zulke krotten ge bruik moeten maken, om als één man te weigeren de daken boven het hoofd van de stakkerds weg te slaan. Dit is wal het meest ontstellende van de film .De Krakers' geweest, dat het het verraad aantoonde van de arbei der tegenover zijn .broeder' Proletariërs van alle landen verenigt u. Laten we in eigen land dan maar beginnen. Daarom .hands off van de Witte Huizen'. De verworpenen der aarde hebben er recht op. Het is twaalf uur. Ik moet naar bed. maar ik kan niet. Je zou toch een tovermiddel willen uitdenken om toch nog wat te maken vam onze wereld. Er is wel een tovermiddel maar dat werkt alleen door de vrije wü' van een mens. Waar gelooft u in, werd aan een anarchist gevraagd. ,In de wil, om het Goede te doen'. Ja het tovermiddel. Maar men moet het zelf overbrengen. En niet ieder een heeft zo'n ouderwets goed moe dertje gehad die haar kinderen leer de: ,Je weet het, een goed kind re geert zichzelf'. Ja, ik geloof in de lcraclit van het goede gezin. Van de lieve Moeder, die er altijd is. die samen met je uitgaat en winkelen en altijd klaar staat. De moeder die de hele nacht door aan de naaimachine zit als er de volgende dag een feest is en de feest jurk nog af moet. Waar hot altijd zoete inval is voor al je vrienden en vriendinnen. Waar het een gewel dige keet kan zijn, maar o zo gezel lig. Ja ik geloof in het goede gezin. Dat is door geen sleutelclub te ver vangen... De .Wil om het Goede te doen' is de toverformule die onze wereld weer i gezond en gélukkig kan maken. Voorj ae rest zou op alle middelbare scho len en zeker op alle universiteiten nauwkeurig de Bellamy-Economie moeten worden bestudeerd en zijn kies-systeem. We kunnen er nog wat van loren. Arme verdwaalde, jongeren, denk eens over de toverformule... E. S. van Hinte-Zandvliet Weekend op Zilveren Schor Realiseren binnen de eigen situatie ARNEMUIDEN Ongeveer vijftig le den van de christelijke plattelandsjon geren van Zeeland en Goeree-Over- flakkee waren het afgelopen weekend op het .Zilveren Schor" te Arnemuïden. Met de staf van dit vormingscentrum waren ze bezig met het htema .Vrij heid een waagstuk.' Door middel van films, een inleiding van Jan Hanse, landelijk voorzitter van de CPJ en een experimentele gods dienstoefening onder leiding van ds H. Wessel uit üliddelburg, werd nader op dit thema ingegaan. Het weekend werd ingeleid door me juffrouw Doet de Haas, program mal eid- ster van het .Zilveren Schor" die aan de deelnemers uiteenzette de bedoeling van het weekend, zoals dat tussen de staf van het .Zilveren Schor' en het bestuur van de CPJ was overeengeko men. De Poolse en Tjechische films, die zaterdagavond werden gedraaid, vormden de eerste aanzet voor het door denken van het thema. Daarop volgde een korte discussie, waarin de autori taire opvoeding in het Westen werd vergeleken met de partij-opvoeding in het Oosten en waarin ook de Vara- uitzending van woensdagavond ter spra ke kwam. ZZaterdagavond had Jan Hanse het over .Lef hebben om je eigen situa tie ter discussie te stellen' (ieder moment vraagtekens zetten). Uitge breid werd gediscussieerd over .Hoe je de vrijheid, keuzemogelijkheden, realiseert binnen het raam van je eigen situatie.' Uiteraard kwamen daarbij zaken aan de orde als dienst weigering, democratisering binnen het leger (naar. aanleiding van een commentaar in Trouw) en ontwikke lingshulp. Zaterdagmiddag hield liet gezelschap zich bezig met net vervaardigen van een krant, colleges, cabaret, mime en klie deren. activiteiten door middel waar van men volgens de filosofe van het .Ziivere Schor" komt tot concentratie en bezinning op de eigen situatie. De re sultaten ervan verwerkte men zondag ochtend in de experimentele kerkdienst, die geheel door de jongeren zelf werd voorbereid en verzorgd. Een experimen tele dienst omdat ,de jongeren ten aan zien van de kerk steeds met velerlei problematiek worstelen'; een kerkdienst die niets had van een normale dienst, maar wel veel in zich had van wat bij de jongeren leeft. Tijdens het weekend ging nien steeds uit van de eigen situatie. en de mo gelijkheden en de christelijke opdracht daarin het was dus niet praten over een hypothetische situatie, waarover men veel vrijblijvende dingen had kun nen zeggen. Als algemene indruk van het weekend gaf mejuffrouw De Haas: ,een weekend waarop jonge mensen op hun eigen wij ze hehhen vorm gegeven aan de dingen die bij hen leven.' ,Zeelandia Rotterdam bestond vijftig jaar I ROTTERDAM I dun De afdeling Rotter- iwse vereniiTino- '/co- OUDELANDE Het zielental ran de Stata ^rS'kkendezl!e„Iran ïae"" gemeente Oudelande nam in het afgelo- een verenigingsleven te bieden vierde TQRsJawr-t0e mu V Op 31 december zaterdag niet een receptie in het beurs- 6lf (Sof^nenenTfraouf-ent^h geb°UW Jubileum, aantal vermeerderde door geboorte met °nd®f de. sprekers waren de voorzitters 8 (.3 mannen en 5 vrouwen) en door vbji de afdelingen Den Haag en Utrecht vestiging met 42 (23 mannen en 19 en ,de voorzitters van de zang- en to- vrouwen); het verminderde door over- Deelgroepen. Wethouder Reehorst van lijden met 5 (3 mannen en 2 vrouwen) Rotterdam dankte hartelijk voor het en door vertrek met 29 (16 mannen en;aPPlaus dat bij-als wethouder van fi- 13 vrouwen). Op 31 december 1969 be-2ailC!an van de stad met een tekort van droeg het inwonertal dus 629 (309 man- i° m:--:oen ten deel vie!. Hij noemde de nen en 320 wouwen). Er werden S hu- Zeeuwse cultuur van groo; belang voor welijken voltrokken, er werden geen de totale Nederlandse cultuur én be- echtscheidingen ingeschreven. sprak het feit. dat Zee-and steeds min- der geïsoleerd is geraakt door de kor- III* 1 tere verbindingen naar de rest van he- Uncrelukkige val land- afdelingen uit Dordrecht en 53 'Arnhem stuurden te!e°*rammen u-aar. Domirncus-de Graaf uit ln de vereniging .ZeeUindia' no" een "LP'old,eriv.^am ,haar woning goede toekomst werd toegewenst. De \veDens de gladheid zodanig te vallen. I Rotterdamse afdeling van cfe ver°ntein-» dat zQ haar enkel kneusde en haar pols heeft nu 400 ledenfin totaal ziin ef

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7