Zeven bejaarden vermist na brand in Driebergens tehuis SUKRISTOL PSYCHIATER: RIET H. IS ZEER GEVAARLIJK ,Ik ben mij ervan bewust dat ik het moeilijk krijg' Mr Nelissen op economische zaken TBC-EXPLOSIE IN KUINRE NIET AL TE ERNSTIG GEACHT WOENSDAG 14 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN HOOP MEER OP OVERLEVENDEN DRIEBERGEN (GPD) Zevenentwintig voor het merendeel be jaarden zijn in de nacht van maandag op dinsdag verrast door een zeer felle uitslaande brand in het particuliere bejaardenpension Kraaybeek, aan de Hoofdstraat in Driebergen. Zeven bejaarden wor den vermist. De vijftien anderen zijn tijdelijk ondergebracht in Drie- bergse tehuizen en in hotel Willems. De rijkspolitie deelde mede dat het vrijwel uitgesloten moet worden geacht dat zich onder de vermiste bejaarden nog overlevenden bevinden. De namen van de zeven ver miste bejaarde dames zijn: M. S. Vandendaele (geb. 1889), A. Lus- senberg (geb. 1891), A. Zu Solms Wildenfels (geb. 1890), E. Hanne- ma (geb. 1886), P. L. M. Schroeter (geb. 1883), C. M. van Slee (geb. 1882) en M. F. Hermens (geb. 18901. De brand brak uit om 23.40 uur bij het trappenhuis, waarschijnlijk op de parterre. Het vuur werd ontdekt door voorbiiaangers. Hun hulpgeroep werd «■«hoord door mevrouw Van Bodegraven ffÓ), een van de bewoonsters, die te lefonisch de brandmelding doorgaf. pc had juist bezoek gehad', vertelde zij. Jk had de mensen uitgelaten en was mij aan het klaarmaken om naar bed te gaan in mijn kamer op de eerste etage, toen ik hoorde roepen. Ge lijk heb ik de telefoon gepakt, maar liet nummer van politie en brandweer kon Ik zo gauw niet vinden. Toen heb ik in paniek maar een willekeurig num mer gedraaid, wat het therapiehuis De Maretak bleek te zijn. Daarvandaan is de brandweer gewaarschuwd'. Mevrouw Van Bodegraven was na het telfoon- tje de weg naar buiten ai door het vuur versperd. Zij is van vier meter- hoog uit het raam gesprongen, waarna zij met eem gebroken enkel en verwon dingen aam de hand im het ziekenhuis moest worden behandeld. Nu is zij on dergebracht in het tehuis Maircohove. Schade Gealarmeerde buren zijn direct be gonnen de hewoners van Kraaybeek uit het als een lier brandende huis te redden. Daarbij werden ladders gebruikt die overal vandaan waren gehaald. Het blussingswerk werd snel met groot materieel aangepakt, maai er was al geen houden meer aan. De brandweerkorpsen van Drieber gen. Doorn, Zeist en de in Doorn gelegerde mariniers zetten samen 2b stralen in, maar door de nevenge bouwen voortdurend nat te houden konden zij 6lechts die redden. Na twee uur bluswerk stonden van het hoofdgebouw alleen de muren nog overeind. De schade beloopt tonnen. De vuurzee trok grote belangstelling. Om de nieuwsgierigen op veilige af stand te houden en bij de reddingspo gingen te assisteren, werden alle poli tiepatrouilles van het district Utrecht naar Driebergen geroepen. Ook de sectie bijzondere verkeei-staken kwam te hulp. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de vermisten in de vlammen omgekomen, hoewel de mogelijkheid niet is uitge sloten dat er bewoners zijn gevlucht, die zich tot nu toe niet hebben ge meld. Dinsdagmorgen is gewacht tot dat het licht was voor het zoeken naar verkoolde resten begon. Dlit omdat heel voorzichtig moest worden gewerkt, om de identificatie niet te bemoeilijken. Het Js wel hetend wie op welke kamer ver bleef, maar alle vloeren zijn ingestort. Kurkdroog In de verbouwde villa was veel eiken hout verwerkt, dat kurkdroog was en hard brandde. Dinsdagmorgen zijn de brandweer, brandweerinspectie en rijks politie begonnen met het onderzoek naar de oorzaak van de brand. De Drieberg- VERZACHTING PRIJSBELEID BEPLEIT DEN HAAG (GPD) De raad van Ne derlandse werkgeversverbonden heeft in een schrijven nan minister Witteveen (economische zaken ai) verzachting van het prijsbeleid bepleit. De afgetreden bewindsman van economische zaken, mr L. de Block, had de werkgeversverbon den verzocht begin januari mee te de len welk standpunt wordl ingenomen ten aanzien van het dit jaar te voeren prijsbeleid. De werkgevers willen terugkeren naar de z g rentabiliteitsregel. die moet voor komen dat als gevolg van het prijsbe leid ondernemingen In hun bestaansmo gelijkheid zouden worden aangetast. Voortzetting van het tegenwoordige prijsbeleid, waarin voor de ondernemin gen deze bescherming ontbreekt, is on aanvaardbaar. De stringente prljsstop, die in april van bet vorig jaar werd ingesteld, werd in september vervangen door een prijzen- beschikking, waarbij het werd toege staan bepaalde externe kostenstijgm- Sen door te rekenen. Nadien is van 'on- ernemerszijde meermalen aangedron gen op verzachting van het prijsbeleid. se brandweer was toch uitzonderlijk 6nel ter plaatse, doordat in de kazerne de korpsleden bijeen waren voor de weke lijkse lesavond. Ondercommandant P. W. van der Horst gaf direct groot alarm maar bij aankomst stonden al twee verdiepingen van het gebouw in lich ter laaie. De heer J. M. A. Jansen van hotel Willems, dat ligt tegenover het bejaardentehuis, heeft vijf bewoners van .Kraaybeek' onderdak geboden. Ook hij is verrast over de snelle verspreiding van de brand al yveet hij dat het huis en de villa, na de aanleg van centrale verwarming, kurkdroog zijn geworden. Op hetzelfde moment dat ik het aam de overkant in de buurt van de keu ken en de brandtrap zag branden, hoor de ik de sirene, vertelde de heer Jan- sein: ,Toen was de jeugd van Drieberg-en waar anders nogal eens over wordt ge klaagd, al volop met reddingswerk be zig. Ik bedoel maar....' De eerste mensen die werden gered, zijn overgebracht naar nevengebouwen. Later zijn er naar tehuizen en parti culieren gegaan, terwijl de laatste in hotel Willems zijn opgenomen. Daar werden zij 's morgens door verwanten opgehaald. Het bejaardenpension Kraay beek stond niet op de door de provin cie aangelegde zwarte lijst van tehuizen die niet aan de eisen voldoen. De rap porten van de inspectrice van het bu reau Bejaardenzorg van eind 1968 en september 1969 vermelden geen klach ten. De commissaris van de koningin in de provincie Utrecht mr. C. Th. E. graaf Lynden van Sandenburg, stelde zich dinsdagmorgen in Driebergen op de hoogte van de gevolgen van de brand. VOETBALCLUB GEDUPEERD KUINRE (GPD) In het nog geen duizend inwoners tellende Kuinre in Noord-West-Overijsel zijn nu al elf mensen met tubercu lose in een sanatorium opgenomen. Er bevinden zich enkele personen uit één gezin bij. Ook is een baby besmet. Dit heeft een extra onder zoek aan het licht gebracht. De tbc-explosie heeft in Kuinre nogal wat opschudding verwekt Voor de plaatselijke voetbalvereniging kwam de klap hard aan. Het eerste ge val van tbc werd ontdekt bij een spe ler van het eerste elftal. Later moesten ook nog twee teamgenoten en ook een peler van het B-elftal opgenomen wor- fen. De overige eerste elftalspelers en de bestuursleden staan nu onder controle van het districts consultatiebureau in Zwolle van de Overijsselse vereniging tot bestrijding van tuberculose. Het eer ste elftal zal uit voorzorgsmaatregelen twee maanden op non-actief moe ten blijven. Volg'ens bestuurslid P. Au- kema heeft de afdeling Zwolle van de KNVB nog niet officieel beslist over het "-desbetreffende verzoek om uitstel. Kuinderen moest nog vijf wedstrijden spelen. Men kwam op het spoon- van de tbc- explosie toen een Kuinrenaar niet klachten op het consultatiebureau m Heerenveen belandde. Na het ontdekken van de bronnen (ADVERTENT 1U Geen cyclamaten èn geen calorieën! de zoetstof In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. volgde een uitgebreid bevolkingson derzoek op 28 en 29 december (het laatste normale bevolkingsonderzoek vond in 1968 plaats). Niet somber De volwassenen werden doorgelicht en de jeugd gecontroleerd, Br was een uit stekende opkomst volgens districtsarts O. J. R. Lappoehn, geneeskundig di recteur van het consultatiebureau in Zwolle. Betrekkelijk weinigen waren af wezig. Voor hen die verhinderd waren zal alsnog gelegenheid worden gegeven zich te laten onderzoeken. Op korte ter mijn (30 januari) zal er namelijk een onderzoek plaatsvinden in het nabij legen Blankenham. Verder heeft consultatiebureau geadviseerd de kinde ren due nog niet zijn geweest, alsnog een onderzoek te laten krijgen. Van de mensen die niet zijn opgekomen zijn de namen bekend. Dr Lappoehn ziet het niet al te som ber. Er kunnen misschien nog een paar sanatoriumgevallen bijkomen. Maar we hoeven niet hang te zijn voor schade lijke gevolgen. ,Ik geloof niet dat het blijft hangen'. De eerste 5000 röntgenfoto's, genomen tijdens het algemeen bevolkingsonder zoek in Enschede, hebben 5 nieuwe ge vallen van actieve tuberculose aange toond. Dat is uitzonderlijk veel, zelfs voor Overijssel, waar liet aantal nieu we gevallen door de manier van onder zoek (foto's die een paar jaar gele den genomen zijn, worden met de nieu we vergeleken) toch altijd al hoger is dan elders in het land. Bovendien ontdekten de artsen die de foto's bestudeerd hebben, nogal wat ge vallen van longkanker, waarvoor direct Ingrijpen noodzakelijk bleek. De dood op de weg SOHIJNDEL (ANP) Tijdens een inhaalmanoeuvre op de Kanaal dijk- noord in Sehijndel is dinsdag rond het middaguur de 55-jarige vertegenwoor diger E. J. M. Noijons uit Eindhoven, die in een personenauto reed, door een vrachtauto aangereden waarbij hij om het leven kwam. BAKEL EN M1LHEEZE (ANP) Een personenauto met twee inzittenden is maandagnacht om twee uur op de §rovinciale weg Deurne - Bakel onder e gemeente Bakel en Milheeze geslipt en tegen een boom gebotst. Bij het on geluk kwam de 33-"jarige mevrouw E. van der Wildenburg-Penninx uit Best om het leven. Haar echtgenoot, die de auto bestuurde, moest met verwondin gen in een ziekenhuis in Eindhoven worden opgenomen. HAARLEMMERMEER (ANP) Omstreeks acht uur dinsdagochtend is de 34-jarige K. Voorwalt uit Zwanen- buig;, directeur van een groothandel al daar, bij een verkeersongeluk op de Schi'phoiweg in Haarlemmermeer ver ongelukt. De auto, waarin hij zat, slipte op het gladde wegdek en kwam tegen een boom terecht. Tijdens het ven naar het ziekenhuis in Haarlem is man aan zijn verwondingen overleden. CAPELLE AAN DE IJSSEL (ANP) De 43-jarige procuratiehouder A. Ho- geweg uit Nieuwerkerk aan de LJssel is maandagnacht even na middernacht op de provincialevveg 24 in de gemeen te Capelle aam de IJssel met zijn auto in een slip geraakt als gevolg van de gladheid in in een sloot terechtge komen. De bestuurder overleed ZWOLLE (ANP) Het 7-jarige meisje M. J. Handstede is dinsdagoch tend op de Kamperpoortbrug te Zwol le met haar fiets gevallen en door autobus overreden. Het kind was slag dood. VANDAAG REQUISITOIR VAN OFFICIER GRONINGEN GRONINGEN (GPD) ,Ik schors de vergadering, dit is een zwarte avond voor de democratie'. Een ontdane burge meester J. J. A. Berger sprak deze woorden met kracht in de microfoon. Ze ontlokten op de tribune slechts hoon gelach uit de kelen van de leden van de Groninger studentenraad, Provadya- Groningen, leerlingen van de stakende academie Minerva, en leden van de FJG-PvdA, afdeling Groningen. In het Groninger stadhuis vond een .re volutie' plaats. De vier bovengenoemde iperingen namen het niet, dat het •stel tot de bouw van een cul tuurcentrum op de. oude veemarkt door de raad was aangenomen. Zij wensten opschorting van de uiteinde lijke beslissing en het ter discussie stel len van het officiële plan-Dulntjer en het alternatieve Gronstra-plan bij de ge hele bevolking. Toen de raad aan het volgende agendapunt wilde beginnen, be schouwden Gronstra es de zaak nog niet als afgedaan. De raadzaal wem bestormd. Èr ontstond een paniek situatie. Raadsleden trachtten de studen ten die pamfletten wilden uitdelen, te rug te duwen. Terwijl burgemeester Berger zenuwach tig om zich heen keek en raadsleden elkaar verrast aankeken werd de zaal sneller dan verwacht ontruimd. Op de tribune ging de actie verder. ACTIEGROEP WIL NIEUWE STUDIE OVER GEBIED NOORDZEE KANAAL HAARLEM (GPD) Het actiecomité .leefbaarheid Amsterdam en Noordzeo- kanaalgebïed' (voorheen comité tegen vestiging van Progil) heeft er in een te legram bij de provinciale staten van Noord-Holland op aangedrongen het streekplan voor het Noordzeekanaalge- bied met de toenemende kennis en in zicht betreffende milieuhygiëne en volksgezondheid. In het telegram staat dat minister Schut (ruimtelijke ordening) eisen wil stellen, waardoor het kan worden voor komen dat zich hier een onaanvaard bare situatie ontwikkelt. Het comité is met de rijksplanologische commissie van oordeel dat het streekplan op dit punt te wensen overlaat en dat het zal overwegen of het streekplan nog andere toetsing behoeft. SCHEURING IN PvdA-FRACTIE IN LEIDEN LEIDEN (GPD) De ontwikkelingen rond het progressief akkoord in Leiden (pvda, psp, ppr en d'66 die sai één programma hebben gemaakt voor de raadsverkiezingen van dit jaar) heb ben geleid tot een scheuring in de hui dige fractie van de PvdA n de Leïdse gemeenteraad. Eenderde van de fractie, waaronder een wethouder, legde een verklaring af, dat het viertal voortaan als zelfstandige fractie gaat optreden, uitgaande van het PvdA-gemeenteprogram voor deze zittingsperiode. De tweede wethouder van de Partij van de Arbeid verklaar de zich weliswaar solidair met de ver klaring. maar stelde de loyaliteit ten opzichte van de fractie hoger. Rond het PAK In Leiden ziin vanaf het begin nogal wat verwarrende ontwikke lingen geweest. Met name heeft een aan tal oudere PvdA'ers opgewonden over uitlatingen van de PSP'er Amptmeijer in het PSP-blad radicaal. Hij sprak daarin o a over ongelooflijk rechtse ele menten in de Partij van de Arbeid. Nieuwe minister Nelissen: Bewindsman afkomstig uit Hoofdplaat DEN HAAG ,Bi heb ja gezegd, omdat ik vond dat ik dat in de gegeven omstandigheden wel moest doen. Het was voor mij duidelijk dat er op korte termijn een oplossing gevonden moest wor den'. Aldus lichtte Nederlands kersverse minister van economi sche zaken, mr. R. J. Nelissen, dinsdagmiddag direct na afloop san het beslissende, anderhalf uur durende gesprek in de ambtswo ning aan het Plein 1813 zijn ja woord aan premier De Jong toe. Mr. Nelissen, sinds 1963 kamer lid voor de KVP, liet duidelijk merken dat het een moeilijke be slissing vocrr hem was geweest. Nadat hij maandagavond laat door de minister-president was aange zocht om minister De Block op te volgen, heeft hij diep moeten nadenken. ,lk kan wel zeggen dat er vannacht van slapen weinig is gekomen', bekende de nieuwe ex cellentie. .Vanmorgen heb ik mij zo breed mogelijk georienteerd. Het spreekt vanzelf dat Veroime daarbij op de eerste plaats kwam' In het gesprek met premier De Jong, waarbij ook minister Witte- veen van financiën aanwezig was, heeft mr. Nelissen bepaalde eisen festeld. Die hadden voornamelijk ©trekking op de situatie rond Veroime. ,Ik zie de Veroime-pro blematiek als een punt dat het dringendst om een oplossing vraagt en ik ben mij ervan bewust dat Ik het als minister van econo mische zaken erg moeilijk krijg" De heer Nelissen kreeg van de premier en minister Witteveen ech ter dusdanige toezeggingen, dat hij besloot de knoop door te hak ken en toe te stemmen. Het be richt was voor de wachtende journalisten al geen verrassing meer. Kort tevoren had mimis ter Witteveen bij het verlaten van de ambtswoning al gezegd dat de zaak voor elkaar was. De benoe ming zat trouwens toch al in de lucht toen maandagavond na mid dernacht bleek dat staatssecreta ris dr. Grapperhaus was afgeval len. Uitstekend werk Mr. Nelissen betreurde het ver trek van voorganger mr De Block. ,Ik heb mij altijd op het stand punt: gesteld dat de heer De Block vooral op het terrein van de werk gelegenheid, de regionale indu strialisatie en bijvoorbeeld bij het ultra-centrifuge - project uit stekend werk heeft gedaan. De metaal-cao? Ik zie zeer goed het probleem waarvoor de heer De Block stond, maar lk ben er van overtuigd dót de andere leden van het kabinet het probleem niet min der duidelijk zien'. De nieuwe bewindsman op econo mische zaken zou er niet rouwig om' geweest zijn als staatssecre taris Grapperhaus het zou zijn geworden. ,Ik had zeer graag ge wild dat de beslissing vrijdag ai gevallen was', verzekerde mr. Ne lissen, daarmee tot uiting bren gend dat er flinke druk op hem .s uitgeoefend om de benoeming te aanvaarden. De heer Nelissen ni iakt zich wei nig Ülus.es over zijn minister- scnap. da*. - onvrorz:ene omstan digheden voorbehouden voorlo pig voor hem tot de kamerver kiezingen van volgend jaar zal duren. Het wordt nio-ilijk een dui delijk beleid te voeren in ander half jaar tijd, gaf hij toe, .Maar ik troost mij met de gedachte dat deze periode te kort is om te laten zien dat er wat van te maken is. maar ook te kort om te falen'. Mr. Nelissen zei in elk geval ervan overtuigd te zijn dat hij het vertrouwen van het kabi net en de vier regeringspartijen heeft. Gaat minister Nelissen nu ter stond de moties uitvoeren, die hij als kamerlid heeft ingediend, zo als handhaving van de investe ringsaftrek voor het noorden en het onderzoek naar fusies? Het antwoord luiidde diplomatiek: ,Ik zal er naar streven de continuï teit van mijn werk als kamerlid en mijn nieuwe verantwoordelijk heid zoveel mogelijk gestand te De jongste Met zijn 38 jaar is mr Nelissen veruit het jongste lid van het kabinet-De Jong. Met Mansholt, Van den Brink en Zijlstra be hoort hij bovendien tot de jongste ministers uit de na-oorlogse ka binetten. Het record gaat echter nog steeds naar dr Mansholt, die in 1945 op 37-jarige leeftijd mi nister van landbouw werd in het kabinet-Schermerhorn-Drees. Mr R J. Nelissen is geboren ln Hoofdplaat. Zijn ouders zijn be gin december vorig jaar van Hoofdplaat naar 's-Hertogenbosch verhuisd. Zijn vader, de heer G. A. Nelissen is waterbouwkundig ambtenaar en architect. Mr Nelissen, enige zoon in een gezin met vier kinderen volgde in Hoofdplaat de r-k lagere school. Op twaalfjarige leeftijd ging hij voor zijn gymnasiale studie naar het St-Janseniuslyceum te Hulst en van daar naar het klein-semi- narie Ypelaar te Ginneken. Vervolgens studeerde hij rechten aan de r-k universiteit van Nij megen. waar hij in 1956 docto raal examen Nederlands recht deed. Na een jaar werkzaam te zijn geweest bij liet Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Amster dam, werkte hij van 1957 tot 1969 bij de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond, later het Nederlands Katholiek Onderne- mersverbond. In deze functie waa hij 2 jaar secretaris van het Eu- romarktcomité van de detailhan delorganisaties. Het laatste half jaar was mr Nelissen als advi seur verbonden aan de Federatie van hest Katholiek en Christelijk Ondernemersverbond. Mr Nelissen was secretaris van de KVP-fractie en de voornaam ste woordvoerder van die partij im economische zaken. (Slot van pagina 1) staatssecretaris Grapperhaus, die de steun had van de katholieke en libe rale ministers in het kabinet-De Jong en van de liberale fractieleider Geertsema. Mr Geertsema vond dat de bezetting van het ministerie vam economische zaken primair voor verantwoordelijkheid van de KVP komt en wilde daarom de be noeming van mr Nelissen niet in de weg staan. ,Hij zal zichzelf waar moeten ma ken,' zei de liberale fractieleider In com mentaar op de benoeming van mr Ne lissen. De fractieleiders van KVP, ARP en CHU gaven aan mr Nelissen de voorkeur bo ven dr Grapperhaus wegens zijn parle- mentaïre ervaring, waardoor hij kan zorgen voor een stukje politieke inbreng in net kabinet dat op het punt van de presentatie van het beleid tot nu toej niet erg sterk naar voren is gekomen, j Dit argument heeft zwaarder gewo- gen dan de ervaring van de heer "Grap- perhaus op het terrein van het finan cieel en economisch beleid. Men vreesde bovendien dat de liberale minister van financiën dr Witteveen een te grote greep op het sociaal-economisch beleid zou krijgen als zijn staatssecretaris op economische zaken zou komen. De christelijk-historische fractieleider MéUema liet er geen twijfel over be staan dat een benoeming van dr Grap perhaus voor hem een teleurstelling zóu zijn geweest. ,Ik wilde geen gok meer wagen,' zei hij. ,Mr Nelissen is voor ons een bekende en hij heeft ons vertrou wen gewekt door de wijze waarop hij belangrijke vraagstukken in de kamer heeft behandeld. Wij kenden zijn opvat tingen. Dr Grapperhaus is zonder twij fel een bekwaam staatssecretaris, maar hij is van een andere categorie.' Lichte voorkeur PKIVÊ-SAFK Op de muur van het Bankgebouw was de volgende medede- "geplakt.de nachtsafe is tijde lijk buiten werking. De cliënten wor- brull«rtZOC^t de lijdelijke kist te ge- De cliënten doden dit. En een dief met •iel frisse idee sleepte vele honderden ponden in de wacht. De die( had de kist boven de nacht- ?.™e. de muur bevestigd. De poll- ér a i geen 1x106 vaQ hoeveel geld er in de kist zat BELANGRIJK VERMINDERD TOEREKENINGSVATBAAR DEN BOSCH (GPD) ,Wié zich tegen deze vrouw verzet, krijgt te maken met al haar agressie en hardheid', schreef dr J. Schnïtzler uit Utrecht in zijn psychiatrisch rapport over de van twee moor den en enkele moordpogingen ver dachte Riet H. (46) uit Sehijndel. Dinsdag na de behandeling van het laat ste van de reeks misdrijven door de rechtbank in Den Bosch voegde de psy chiater daar nog aan toe: ,ik houd het voor mogelijk dat ze bij het opruimen van barrières in haar leven conflicten met de strafwet niet uit de weg gaat,' Zelden is over 'n verdachte zo negatief gerapporteerd als over deze vrouw. .Gro te contactstoornissen, emotionele onge voeligheid, 'n extreem egoïstisch levens instelling, ongekend hard, vol rancunps en agressie, lui, gemakzuchtig en af weer oproepend. Zelfs lotgenoten in het huis van bewaring acceptéren haar niet,' tekende de psychiater deze zwak be gaafde vrouw. De opsomming van al die ongunstige karaktereigenschappen ontlokte gis teren aan president mr Th. Geense de opmerking: ,dat lijkt mij ook wel sterke psychische gestoordheid en psychopatLscIi karakterstructuur In belangrijke mate verminderd toere keningsvatbaar. Hij drong aan op on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering als Riet H. voor een of meer van de haar tonlastcge- legde misdrijven wordt veroordeeld. lijke karakter. Daarvoor is verwijdering uit de maatschappij voor geruime tijd gewenst,' aldus de psychiater. Hij vond het zelfs twijfelachtig of een verple ging nog wel ooit tot terugkeer in de maatschappij zou kunnen leiden. ,Als dat mogelijk is, zal er in ieder geval een groot aantal jaren mee gemoeid zijn', zei dr Schnïtzler, Vandaag zal in het marathon-proces tegen Riet H. offi- oier van justitie nvr J. Booster require- ren. Daarmee zal zoveel tijd gemoeid zijn. dat de raadsman nöet meer aan het woord zal kunnen komen en de duur van dit opzienbarende proces tot zeven da gen zal moeten worden uitgebreid. Weer zenuwcrisis nerde haar daarop nog eens aan haar bekentenissen. ,Ze persten immers die bekentenissen uit niij tijdens de verho ren. Hadden ze potverdomme eerst die lijken maar nagekeken.' borduurde Riet op een al wel bekend stramien. Mr Geen se was het gisteren niet de psychiater eens dat Riet waarschijnlijk wel spijt heeft gekregen van die bekentenissen omdat kort daarna uit het onderzoek kwam vast te staan dat in de lijken van haar vader en haar eerste man geen sporen van gif waren gevonden. Weinig houvast De Bossche rechtbank behandelde dins-| daig het laatste van de reeks misdrij ven d)ie het openbaar ministerie Riet H. ten laste heeft gelegd: de gif moord op Riet's toen 82 jaar oude vader op 26 ju ni 1964, De oude man werd op de avond van die dag plotseling ziek. De andere morgen overleed hij. Riet bekende in november 1968 ook haar vader die dag vergif te hebben toegediend. Gisteren schreeuwde ze: ,ik ben onschuldig aan zijn dood.' Nog geen uur na het beg:n van de behandeling moest president mr Geense Riet opnieuw laten wegleiden om uit een nieuwe zenuwcrisis gehol pen te worden. Gierend, huilend en ver ward scheldend werd ze weggebracht. .Vader heeft die avond niets anders ge had dan twee asperienties,' zei Riet gis teren. President mr Th. Geense herin- Riet vertelde gisteren opnieuw dat haar vader er gewag van had gemaakt zelf een eind aan ziin leven te hebben kun nen maken. .Hebt u in een opwelling van medelijden met hem niet de helpen de hand toegestoken?', probeerde mr Geense. .Neen, ik heb hard zat geroe pen: blijf toch bij ons. Ik heb hem ia ie der geval niets gegeven.' antwoordde Riet voortdurend nog zachtjes sn'kkend. ,Is het toch niet zo dat u een wit giftig poeder in zijn glas water hebt gedaan, zoals u eerst hebt bekend,' hield de pre sident vol. ,Neen, Ik heb dat niet ge daan," volhardde Riet. De aard van dat witte gif is nooit achterhaald. De pat haloog-anatoom tlr J. Zeldenrust uit Ben Haag kon mede daardoor wei nig zekerheid geven over de doodsoor zaak van de oude man. DEN BOSCH De Schijndelse Riet H., die ervan verdacht wordt, twee gifwoorden en een groot aantai pogingen daartoe te hebben gepleegd, tijdens de vijfde dag van Tiaar proces. Ook drs Schnielzer zei dat r bestuur. ,AIs fractie hetreuren wij het verlies van een bekwaam en vooraan staand medelid,' zei hij, ,maar wij heb ben volledig vertrouwen in zijn be kwaamheid om de ministersfunctie te kunnen vervullen. Drs Schmelzer zet echter ook dr Grapperhaus capabel voor het ministerschap te hebben gevonden. De waarnemend fractieleider van de PvdA in de tweede kamer, mr M. Vro lijk. vond het juist dat de KVP-fractle haar parlementaire verantwoordelijkheid heeft waargemaakt door de nieuwe mi nister uit eigen gelederen te leveren. ,Mr Nelissen behoort tot de vooraan staande figuren in de KVP-rractie, Is duidelijk rechts en hoort derhalve in dit kabinet thuis,' aldus mr Vrolijk, die veronderstelde dat de nieuwe minister wel eens een groter beroep op de schat kist zou kunnen doen dan" zijn voorgan ger. Alleen in nood Drs Schmelzer gaf gisteren toe dat dr J. R. M. van den Brink, de president van de Amro-bank, aanvankelijk boven aan het lijstje stond, dat hij premier De Jong heeft voorgelegd, nadat mr De Block was afgetreden. "Dr Van den Brink wilde echter alleen inspringen als er van een noodsituatie sprake zou zijn. Ook drs Schmelzer zelf weigerde de mi nisterspost .Ik ben voor de tijd van vier jaar a's fractievoorzitter gekozen en dan moeten er wel zwaarwegende argumen ten zijn om van die functie af te stap pen.' zei hij. Bovendien stonden zijn re laties met Veroime in de weg. .Dat zou de zaak geen goed hebben gedaan.' was zijn commentaar. Drs Schmelzer noemde de samenwerking met de fractieleiders van de drie andere regeringspartijen .bijzonder construc tief.' De meningsverschillen over de kwaliteit van dr Grapperhaus vond hij niet meer dan een kwestie van verschil lende taxatie. Hij vond de bezwaren te gen dr Grapperhaus nogal overdreven, maar respecteerde dat ARP en CHU mr Nelissen prefereerden. Hij meende dat in de huidige fase van de economische ont wikkeling vooral een kandidaat nodig is, die inventief kan optreden, goed kan on derhandelen, zonder moeite met de ka mer kan omgaan en die een goede to- taaüblik op de economie heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3