1 ZANGLUSTIGE BRESKENSE BEJAARDEN MOPPEREN NOOIT dLGENOta VIADUCT EERSTE .VASTE VORM' VAN RONDWEG KLOOSTERZANDE VLAAMS 10URNAAL Zeeuwse Pop Maatschappij wil pop uit slop helpen i Méér topgroepen naar Zeeuwsch- Vlaanderen t Zeeuws-Vlaamse groepen naar rest van Nederland WOENSDAG 14 JANUARI 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN J>ZZ R*B ZANG BEAT - JAZZ R&B JAZZ - R&B - ZANG - BEAT - JAZZ - R&B OPERA GENT Na Puccini's opera ,La Tosca' brengt de Koninklijke Opera in Gent nu ,La Forza Del Destino' lijf van Giusseppe Verdi met in de bezetting William Dupree, Jac queline van Quailie, Lucicn Gat- t tin. Maria Verhaert, Claude Berger, Pierre Fischer, Yola de Gruyter, Antoon Haeck, Jules de Mulder en anderen, si- Jj| ,La Forza Del Destino' heeft af- Selopen zondag gedraaid en F' wordt vrijdag en zondag her- haald. Zondagmiddag gaat te vens ,Die Fledermaus' van Jo- han Strauss in Gent in pre mière.. De Duitse gastartiesten Liselotte Becker-Egner van de .Staatsoper Suttgart' en Her man Winkler van Opernhaus Köln treden hierin o.a. op met Wilma Driessen, Arthur Hoog veld, Pierre Fischer, Jef van den Berghen, Francis de Paep, Roger Willems, Simonne van Parijs en Armand Everaert. De laatste twee vertoningen van ,Die Fledermaus' zijn te zien en te beluisteren op vrijdag avond 23 en zondagavond 25 januari. TrtRTiFii 1. Marian (Cats) ONZE TOP TlfcN 2- Tonight today (DBMS T) v' 3. Marie Jolie (Aphrodites Child) 4. Thanks (J. Vincent Edwards) 5. Whole lotta love (Led Zeppelin) 6. Down on the corner (Creedence Clearwater Revival) 7. The Flood (Ginger Ale) 8. Winterworld of love (Engelbert Hmnperdinck) 9. Dynamite woman (Sir Douglas Quintet) 10. Another 45 miles (Golden Earring) BRESKENS ,Een Bressiaan- der zingt graag', wordt wel eens gezegd en dan doelt men op de verschillende zangkoren die Bres- kens rijk is: de zangvereniging ,God is mijn lied', het tiener- en kinderkoor van ,De Breskense Zangertjes' en sinds maart 1969 het bejaardenkoor .Zanglust'. .Zanglust' is het enige officiële bejaardenkoor m heel Zeeuwsch- Vlaanderen dat nu zo'n veertig leden telt. Dat zijn bejaarden uit het bejaardenhuis .Goedertijt' en andere in Breskens wonen zsung- liefhebbers stèredie de middel bare leeftijd al enige tijd zijn ge passeerd. Iedere maandagavond komen ze in de conversatiezaal van .Goedertijt' bijeen om in een ongedwongen sfeer onder lei ding van airigente mevrouw N. J. Bakker-Schouten gezamenlijk te zingen. Dat gebeurt dan met begeleiding van pianiste Gerarde Bakker en violist Adrie Wisse, de jongste medewerkers van het koor. (Beiden 17 jaar). Mevrouw Bakker (.gewoon huisvrouw') di rigeert al bijna vijf jaar de Bres kense zangertjes (in juni vieren ze. het eerste lustrum) wier jeug dige stemmetjes natuurlijk iets zuiverder klinken dan die van de bejaarden. .Maar het gaat erg goéd', zegt ze. .Ik moet echt zeg gen dat de mensen enorm enthou siast zijn en dat is erg belangrijk. Als de repetitie om 7.30 uur be gint. zijn ze om kwart over zeven al allemaal aanwezig. Ze doen het echt met veel plezier en mopperen nooit. Ze doen hun uiterste best. In de eerste weken heeft ze haar zangers en zangeressen even moe ten .aftasten'. Het bl'eek toen dat het met de stemzuiverheid best meeviel. Na een repertoire uit de overbekende Nederlandse liederen bundel .Kun je zingen, zing dan mee' eenstemmig afgewerkt te hebben, probeerde ze het eens met een canon. 2-, 3-, en zelfs 4-stem- mig. En dat ging dermate rede lijk dat het koor enkele keren .buitenshuis' optrad. Op de kerst- middag van de hervormde kerk zongen de bejaarden in gebouw ,De Uitkomst' op 13 december tra den ze op in de katholieke kerk en op 21 december namen ze deel aan de volkskerstzang in de her vormde kerk. De repetities in de conversatie zaal worden altijd even onder broken voor 'n koffiepauze, waar in even de zangperikelen worden vergeten om een .gezellig praatje' te maken. ,Ze zien het echt als een fijne ontspanning', zegt mevrouw Bak ker maar daarom is het juist zo fijn dat ze toch hun uiterste best doen.' Breskens' bejaardensoos Zanglust.' Bakker zelf. Na de pauze wordt dan meestal weer begonnen met het 4-stem- mig instuderen van allerlei reis- en wandelliederen en oak wel geestelijke liederen. Secretaris Volmers zorgt In dien nodig voor het vervoer van de koorleden. Hij stelt zich zelf en zijn auto daar iedere maandagavond weer voor beschik baar. De directie van het bejaardencen trum is de zangers en zangeres sen goedgezind: speciaal voor hun repetities is er een spiksplinter nieuwe piano gekocht die een mei rechts pianiste Gerarda plaatsje in de conversatiezaal heeft gekregen. VERBETERING Mevrouw Bakker heeft een hele verbetering vooral wat ,stem- zuiverheid' betreft kunnen con stateren sinds april vorig jaar. ,De mensen waren voor het op treden bijvoorbeeld op de volks kerstzang ook ontzettend zenuw achtig, maar dat wordit ook al steeds minder', zegt ze voldaan. Ze heeft nu zo'n veertig bejaar den in haar koor en dart vindt ze eigenlijk wel genoeg. Alleen r, violist Adrie Wisse en mevrouw aan tenorstemmen ontbreekt het hier en daar nog. ,Maar ieder een is welkom, ik zal geen mens weigeren. Alleen het overzicht is een eind weg als er nog veel bij komen? Hoewel mevrouw Bakker er de nadruk op legt, dat de stemmen van haar koorleden de oudste is 83 en de jongste 56 jaar natuurlijk niet kunnen .tippen' aan haar jeugdkoor, ligt het toch in haar bedoeling om zo af en toe eens buitenshuis op te treden. ,Maar je moet altijd denken: tja, een stem van 80, wat kun je daar nog van verwachten....'. Op 1 Marian van de Cats (was 2), op 2 Tonight today (was 4), op 3 Marie Jolie (was 5), op 4 Thanks (was 4), op 5 Whole lotta love (was 6), op 7 Down on the corner (was 9), op 8 Winterworld of love van Humperdinck (bin nengekomen), op 9 Dynamite woman van The Sir Doug las Quintet (binnengekomen), op 10 Another 45 miles (was 1). Verdwenen: Oh well van Fleetwood Mac, Mighty van Shocking Blue. POP MAATSCHAPPIJ Sleutelen aan de popsituatie in ZeeuivschWlaanderen is de voornaamste taak van de in december opgerichte Zeeuwse Pop Maatschappij'. Initiatiefnemers Wout Ba reman (IS) en Frans Eolijn 19) uit Terneuzen willen in ZeeuwschrVlaanderen (en wellicht later in heet Zeeland) popgroepen van topniveau laten optreden en daarnaast regionale groepen aan contacten in de rest van Neder land helpen. En dat allemaal in naam van verbetering van het lokale popgébeuren, dat volgens de ZPM de laat ste jaren volkomen is vastgelopen. Bareman toont zich tijdens een gesprek in een Terneuzens etablissement - bereid dat laatste toe te lichten. .Vroeger speelden er heel wat popgroepen, maar op een bepaald moment, zijn vooral vetkuiven ravages gaan aanrichten tijdens optre dens. Een heleboel zaaleigenaren werden kopschuw, za i stelden hun zalen niet meer voor pop beschikbaar. In Terneuzen organiseerde in die tijd Jaap van Doelder pop- Wout Bareman (1) en Frans Koljjn, oprichters van de Zeeuwse Top Maatschappij avonden in het patronaatsgebouw, maar op een gegeven moment werd er zoveel vernield dat de toenmalige algemene stichting voor club- en buurthuiswerk', die het gebouw beheerde, zich terugtrok. Maar al deze za ken speelden zo'n jaar of 2 geleden'. OMWENTELING Volgens Bareman en Kolijn is de instelling van het pu bliek de laatste tijd drastisch aan liet veranderen. J&en gaat luisteren en kijken. Er wordt niet meer gedanst en ■in verhouding minder bier gedronken. Van vernielingen is geen sprake, daaraan beslaat helemaal geen behoefte- meer. Neem nu, de ,lmage-lclup' in Terneuzen: daar treedt elk weekend een groep op, er gebeurt niets storends meer1 Wout Bareman vindt het daarom jammer, dat de nu geformeerde centrale stichting voor sociaal en cul tureel werk in Terneuzen' nog steeds aarzelt met het opnieuw beschikbaar stellen van het patronaat. Jlie beslissing zou midden februari vallen. Wij, als fPop Maatschappij' hadden voor die tijd al groepen gecon tracteerd. Enkele konden we onderbrengen bij Jaap de Doelder en in hotel ,De Vriendschap' in Biervliet, maar de Motions, die 7 februari zouden optreden, zijn afgezegd'. Uitwijken naar het ,Zuidlandtheat.er' zien de initiatiefnemers van de Zeeuwse Pop Maatschappij' niet als een mogelijkheid. ,Als je daar een popavond wilt organiseren betaal je 350,- zaalhuur. Met de bijkomen de kosten ben je zeker 2 mille per avond kwijt. Je zou entreeprijzen moeten heffen van 6,- en dan kamt er natuurlijk geen hond. Nee, de enige ruimte die we nu hebben zou het patronaat zijn'. IN FEBRUARI De 'splinternieuwe organisatie ter bevordering van hel popwezen begint op 11, februari met haar activiteiten in de Terneuzense Image-klup' treedt dan mede onder auspiciën van ,Provadya ,Masjoer Masjaf' op. Wout Bareman: ,Onze werkwijze is als volgt: eenmaal per maand zorgt de ZPM dat er bij de ,Image-klup' een groep komt. De avonden slaan in het teken van en de opbrengst is voor J'rovadya Daarnaast willen we avonden buiten Terneuzen houden, met name in Biervliet, in hotel fie Vriendschap'. Daar komt op 21 februari George Cash. Het geld dat overschiet, gebruiken ice om popgroepen t» ZeeuwschrVlaanderen Bloody Picknick', ,St.-Giles Sys tem' en ,Maddox Powercraftaan optredens in de rest van het land te helpen. Wij zorgen dat er publiciteit wordt gemaakt en zo. Eigenlijk zijn we een soort theater bureau. Zaalhouders verstrekken we informatie over groe pen en optredens en we zorgen dat de boel een beetje ge- coördineerd vjordt, zodat je een programma kunt opstel-' len. In de toekomst willen we ook werken in Philippine en Sas van Gent'. De agenda van de ZPM ziet er als volgt uit: Terneuzen, 11, februari: Masjoer Masjaf, Biervliet, 21 februari: Geor ge Cash, Terneuzen 7 maart: Ahora Mazda, Biervliet 28 maart: Bintangs, Biervliet 18 april: Centre Piece, Ter neuzen 30 april: Sandy Coast, George Cash, Centre Piece, Terneuzen 21 mei: CCC Folk and Blues Inc., Biervliet 28 mei: Big Wheel, Terneuzen 10 juni: Purple Vision en Terneuzen 13 juni: Universal Delight. WOENSDAG 14 JANUARI SLUIS Markt, 13—16.30 uur: biblio bus. TERNEUZEN Kantine politiebureau: ingebruikstelling hulpcentrum Zeeuwsch Vlaanderen. WESTDORPE Galerie Troutzaerte, 918 uur: tentoonstelling werken Nico Molenkamp. DONDERDAG 15 JANUARI ANTWERPEN Koninklijke Neder landse schouwburg, 20 uur: Het log boek. CADZAND Markt, 14—16.30 uur: bi bliobus. OOSTBURG Du Commerce, 14 uur: algemene vergadering ZLM, kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen. WESTDORPE Galerie Troutzaerte, 918 uur: tentoonstelling werken Nico Molenkamp. ZUIDZANDE Dorpsplein, 1212.30 uur: bibliobus. Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie te Axel zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: zilveren hangertje met haaie tand; witte plooirok" een paar grijze suède damesschoenen; goudkleurig he renhorloge (Gigandet); Lipssleutel aan ring; zwarte knipperportemonnee met inhoud; blauw kinderwantje met paard- jesmotief; bankbiljet van 10 en spaar- zegels: doublé damespolshorloge Jaxa) t etui met 2 autocontactsieuteltjes (Ford- Taunus); herenoverjas (grijs); rood plas tic portemonnee met inhoud; donker bruine herenbril (dubbelfocus); ASO- sleutelhanger met 4 sleuteltjes; sleutel aan ring met 3 kwartjes; zilveren kln- derringetje; bankbiljet van ƒ10 en ƒ5; kastdragers (grote en kleine): bankbil jet van ƒ5; Lipssleutel; sleutel in etui; rode autopea; sleutel in etui; blauw-crème autoped; damestas, inhoudende sjaaltje*. zakdoek en portefeuille: portemonnee met inhoud; hamer; verzekeringspiaatje no. MXN 788; gele portemonnee met inhoud; Son- ca lamp rood; kinderportemonnee in houdende spaarzegels; bruine aktetas met inhoud; zwarte knipportemoneemet inhoud; zwarte knipportemonnec met spaarzegels; rood geruit schooletui met schrijfbehoeften; huissleutel no 4; lage linker bruine kinderschoen met veters; dameshorloge met grijs bandje; meia- jestas (rood): paar lederen darneshamd- schoenen; een lederen dameshandschoen.; bruin sjaaltje; paar zwart lederen da meshandschoenen; rechter blauw kinder wantje; een pak ledige zakken; wollen das: Alpino muts; een huissleutel; paar zwarte gebreide handschoenen; paar zwart lederen dameshandschoenen; gou den armbandje; een bos sleutels;een bril: wit portemonneetje met rits, inhou dende enige rode kralen; twee rode kin derwanten een hoge bruine schoen, ge voerd; donkerbruine bontmuts; geel ny lon boodschappenneteen wollen 6jaal wit-rood; witte wollen sjaal met rode rand: bankbiljet van 5. Damesfiets, merk Phoenix, zwart, plastic jasbesch: damesfiets, merk Gruno, blauw-crème. plastic jasbesch; dames fiets. merk Juno, zwart; damesfiets, merk Magneet, zwart; damesfiets, merk Phoenix, ziauw; damesfiets, merk Mag neet, zwart; herenfiets, merk PJK, zwart; herenfiets. merk Comoran, blauw-crème; herenfiets, merk Invecta, bruin; herenfiets, merkloos, zwart; twee rode autopeds. KLOOSTERZANDE De werkzaamheden voor de aan leg van de rondweg bij Kloosterzande beginnen nu enigs zins vaste vorm te krijgen. Het viaduct bij de Kruisweg is nagenoeg gereed zodat, het verkeer naar en van Graauw, Langendam en Walsoorden er al onderdoor geleid kan worden (op de foto). Het viaduct vormt een onderdeel van de aan te leggen 6 km lange dubbelbaansweg vanaf de veerhaven bij Perkpolder tot uan de kruising Bocdelodijk voorbij Kloos terzande. Daar zal de dubbelbaansweg een aansluiting vormen mot dc huidige weg in de richting Hulst. Het eerste gedeelte vanaf Perkpolder ongeveer 2 ki lometer is al geruime tijd in gebruik. De laatste tijd is vooral gewerkt aan het maken van .duikers' (voor do waterleidingen onder het wegdek) en aan do ver schillende parallelwegen. De rondweg laat Kloosterzande rechts liggen (vanuit Perkpolder gezien) zodat snelver keer in de bebouwde kom kan worden vermeden. Het verkeer is dan eindelijk verlost van de smalle kron kelweg door het dorp, die bovendien in ,de bïetentijd' nog wordt bereden door tientallen tractors met aanhangwa gens. Deze zullen nu gebruik moeten maken van de diverse parallelwegen tot aan de kruising Boudelodijk. Voor de fietsers en voetgangers in Kloosterzande zal de omleiding een liele opluchting betekenen, daar de huidige snelweg hier en daar vlak langs de huizen loopt en in de bochten voor overstekende voetgangers onover zichtelijke punten vormt. De hardnekkige vorst in de afgelopen weken heeft het werk al van voor.de kerstdagen lamgelegd; op de warme zomerdagen kon er echter flink doorgewerkt worden. Het aannemingsbedrijf voorheen firma J. D. Jansen oit Middelburg is met de uitvoering belast. Het ziet er nog niet direct naar uit dat de in totaal 6 km lange rondweg in september 1970 zoals in de bedoeling' lag ,af' zal zijn. Claude Berger, een van de zangers in Verdi's La Forza Del Destino' (Opera Gent). OPERA GENT (H) En dan alvast een voorproefje van de laatste januarivoorstel- lingen op zondagmiddag 25 ja nuari en vrijdagavond 30 ja nuari: Als afsluiting van de januarimaand komt de befaam de Italiaanse sopraan Garla Ferrario naai* Gent voor een optreden in de opera ,1 Vespiri Siciliani' van Verdi met verder ondermeer Jan Verbeeck, de Bulgaarse bariton Assen Se- limski, Tadeusz Wierbicki, Pier re Fischer, Antoon Haeck, Franco Aramini en Marcella Keirsebulclc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 25