ZAAMSLAG IS ME BEST BEVALLEN' DE .HOOGSTRAAT' IN AXEL .WIEDER-GAON-MEE-DE-ZONNE-MEF WIJLEN POTVIS BP Wil extiA DOKTER M. ELENBAAS (40 JAAR ARTS): y/OENSDAG U JANUARI W70 ZEEUWSCH-VLAANDEREN .Inspraak' vain leerlingen en ouders was er in die tijd nog niet bij en zo kon het gebeuren dat een leerling een flink pak ,op zijn mieter' kreeg met een onder deel van een oude stoel, 's Zondags was meester Verbruggen voorlezer in de Nederlands hervormde kerk. Zijn oude huis heeft eveneens plaats moeten maken voor een bijkantoor, namelijk van de Raiffei- senbank Temeuzen. Het feit dat sedert jaren de zogenaamde .bóeren- markt' nog steeds op dat kleine stukje Noordstraat wordt gehouden, heeft er ongetwijfeld toe bijgedra gen dat hier twee bankgebouwen zijn verrezen. De boerenmarkt vond in vroeger jaren in de mor genuren plaats, zodanig dat de boer 's middags weer aan zijn werk kom gaan. Invoering van de zogenaam de .zomertijd' was indertijd de oorzaak dat de markt minstons één uur later begon. ,Wieder-gaon-mee-de zonne-mee', zei de landbouw. In de loop der jaren is het steeds later geworden en tegenwoordig is het uur van aanvang reeds uitge lopen tot na 3 uur in de middag. De wijze van zaken doen is heel wat veranderd. Vroeger deed de boer zijn zaken veelal via de commissionars en trok met zijn monsters van graan, zaad en peulvruchten 's za terdags naar de markt. De toenmalige grote' graan- en zaadhandelaren hadden een vaste tafel in een café met hun naambord er boven, veel werd op handslag gekocht en verkocht. Monsters werden nauwkeurig op kwaliteit en .schoon' bekeken, het loven en bie den kon beginnen. Voor het grootste gedeelte be hoort dit alles tot het verleden, gezien het feit dat de oogst in deze tijd op een heel andere wijze op de markt wordt gebracht. De financiële afwikkeling is dn een heel andere rich ting gegaan. Sedert de taak van de banken in het geldverkeer een z-o belangrijke plaats gaan innemen, is ook het .rekenen' er niet meer bij. Dikwijls horen we zeggen: ,die boerenmarkt, dat is mets meer'; de traditie van ,ik ga naar de markt' blijft voortbestaan, al wordt het dikwijls als een aangename tijdspassering van de zaterdagmiddag beschouwd. Het feit dat in de landbouw de mechani satie zijn intrede heeft gedaan en niet veel arbeids krachten in deze sector meer werken, maakt ook dat de boer in deze tijd zelf veel moet bijspringen. Kort na de bevrijding zagen we een verzameling land bouwmachines steeds moderner tentoonge steld, ook dat is over. Reeds eerder schreven we over de gezellige zaterdag- drukte gedurende de markt. Deze ligt nu in een ge heel ander vlak, maar is daarom niet minder belang rijk. Zo denken ook de Hulster se standhouders reeds van oudsher er over, toen zij met een bescheiden ta feltje op de markt kwamen met hun .plantgoed, koolplanten, aden enzovoorts' teneinde de bezitters van een groentetuintje als klant te werven. En het is heus niet alleen traditie dat hun nakomelingen er nog steeds komen en met hun de Axelse collega's Hoi- lebek met hun bloemen en planten. Heel Nederland weet het. Jan en alleman bekommerde zich om het kadaver va,h de verdoolde potvis, 't Was me daar op het strand van Breskens direct een gesjacher, een loven en bieden, opgewekt gekout en klinkende verkoop bezegelende handslagen: openbare veiling van potvis- onderdelen. Als een gewas, staand te velde, werd de toen nog dichte zeevis verhandeld. 't Was niet eens de eerste potvis die in Breskens aanspoelde. Drieëndertig jaar geleden raakte er aan de Zeeuws-Vlaamse kust al eèn potvissenechtpaar versteld, toen men In overig Nederland nog niet eens de naam van het beest kende. Het rijksmuseum voor natuurlijke historie te Leiden was er ook nu evenals toen, als de kippen bij en kocht het zeemonster van de visser'die het zieltogend op een zandplaat van de Westerschelde aantrof en het bij vloed met hulpkrachten naar de oever trans porteerde. 't Was een zware job en Sil de Strand jutter zou het ook niet alleen hebben geklaard. Die van het museum hadden het alleen gemunt op het skelet. Wat daar allemaal in en rondom zit kan hun niets schelen. Nou ja, niets. De rinkelende zilverlingen en papieren valuta die de inwendige de len opbrachten, zullen een welkome dekking van de onkosten geweest zijn. Het hangt er maar van af in hoeverre de museumdirecteur, professor Brongersma, zen zakcninstinct bezit. Want een markt voor de or ganen van het dertig ton wegende beest was er wel. Wetenschappelijke institutenpaHiculiere instellin gen, deskundige onderzoekers, allemaal wilden ze wel een stukje. Zo icas de professor zeer spoedig af van de advleesklier, het strottenhoofd, de stemspleet en vele meters darmen. Het dolfinarium in Harder wijk vroeg om een staartstukje, zoölogen wilden maag en hart en zo vond ieder wel wat van zijn gading. Even leek het of de museumdirecteur met de tientallen tonnen trillend spek zou blijven zitten. Maar ook dat liep goed af. Een Scheveningse firma wilde wel wat spek. Wat ze ermee gaan doen is niet bekend. Wel van de drie meter lange lever die ze ook gekocht hebben. Deze zal dienen als ingrediënt voor hondebrood. Maar voor ze daar op het strand in Breskens aan het zagen, hakken, snijden en wroe ten gingen, mochten eerst de schoolkinderen komen kijken om het over een luttel aantal jaren allemaal aan hun nageslacht te kunnen vertellen. Het was druk op het strand, want ieder wilde het kadaver zien en later ook reiken. Er kwamen verkeersop- stoppingen en dranghekken, het werd een ware pel grimage, de tocht van honderden naar het dode dier. Ook, toen de in oliejassen en laarzen gehulde mannen al met liet barre karwei van de ontleding bezig waren, kwamen en gingen de kijkers, souve nirjagers en fotografen. De souvenirjagers kwamen niet aan hun trekken. Een tandje loswrikken met de blote vuist ging niet en bovendien werd deze vorm van lijkenschennerij niet toegestaan. Toch heeft lief Zeeuwsch-Vlaanderen de attractie niet uitgebuit. Bruggen en tunnels worden jaar in, jaar uit gebouwd. Potvissen spoelen bij tussenpozen van meer dan een kwart eeuw aan nabij de Wester- scheldeboorden. En hun organen zijn zo nodig en nuttig voor de wetenschap. Dat is nit door de run hierop wel bewezen. En we weten nog steeds niet wat er met dat spek en die spermolie tussen sche del en speklaag in zal gedaan worden. Men fluis tert over margarine en parfum. We weten niet wat het rendement van dit alles zal zijn. Daarom had den we moeten ruilen: jullie de potvis, wij de toe zegging voor een spoedige vaste oeververbinding. En niet op handslag, doch zwart op wit. Natuurlijk hebben de reflectanten voor de organen als wetenschapsmensen geen enkele bemoeienis met. de aanleg van vaste oeververbindingen: Doch bege rig als ze waren zouden ze naar minister Bakker zijn gesneld en hem de nationale rampspoed hebben voorgespiegeld door het ontgaan van de inwendige delen van de potvis. Ze zouden de meest vurige pleitbezorgers geweest zijn die ooit voor een vaste oeververbinding naar Den Haag reisden. We hebben niet op onze ponteneur gestaan en zul ten nu weer drieëndertig jaar op een kans moeten wachten. zelf: had ik maar aantekeningen ge maakt, maar dan is het te laat. Bevallingen vindt hij overigens een interessante bezigheid: ,Dat is iets moois, je ziet in je praktijk ook zo veel ellende en verdriet. Ik heb het altijd graag gedaan, maar ik ben ook altijd weer blij als het achter de rug is...' WELVAART Eén van de vele veranderingen waar van dokter Elenbaas sinds zijn komst In Zaamslag getuige is geweest, is de grotere toeloop van patiënten naarmate de welvaart steeg. .Vroe ger liepen ze veel minder hard naar de dokter. De meesten hadden maar een mager bestaan. Maar het ont staan van allerlei ziekenfondsen en de grotere welvaart hebben daar ver andering in gebracht.' Hoewel hij over de .trouw' van zijn patiënten niet heeft te klagen, heef dokter Elenbaas wel ondervonden dat met name jongere gezinnen voora! de .import' wat argwanend tegen over zijn kundigheid op het gebied van de modernste medische weten- =charo staan en daarom hun heil zoe ken "bij zijn jongere collega. ,Ik ver moed tenminste dat dat de reden is', zegt hij. ,'t Kan ook dat ze zeggen: laten we daar maar ineens naar toe gaan, anders moeten we straks weer overschakelen. Maar ja, ik vind het niet zo erg als ik het een beetje minder druk heb, want ik heb het druk genoeg.' APOTHEEK Zijn eigen apotheek, een klein ka mertje aan de voorkant in zijn huis op plein nummer 42, vol met allerlei potten en flessen die de ingrediënten bevatten voor de door hem voorge schreven geneesmiddelen, levert hem bijna een tweede dagtaak op. ,Het geeft een heleboel rompslomp: je moet allerlei spullen inkopen en de variëteiten nemen nog steeds toe. Ja ja, die farmacie is een hele business geworden. Maar ja, het is een gedeelte van je inkomsten. Het was vooral vroeger moeilijk om je in een klem dorp als arts te vesti gen zonder een apotheek.' OVER DOEN Of dokter Elenbaas het nog eens over zou willen doen? ,Ja hoor, ik heb het heel graag ge daan. Het is een ei-g boeiend be roep... elke dag wat anders'. Als we hem vragen wat hem het rneeSL boeit in zijn beroep, zegt hij: ,De griep niet in ieder geval... maar de oorzaak van klachten nasporen, daignose stellen is heel interessant De klachten kunnen steeds ergens andere vandaan komen. Ieder men3 is anders geaard en ze produceren heel wat klachten.' Binnenkort zal dokter Elenbaas zijn werkgebied Zaamslag, dat hem zo vertrouwd is geworden, verlaten om zijn intrek te nemen in een nieuw huis in Domburg, vlak bij zijn ge boortegrond. Hij verlaat dan ook het oude boeien- hu is aan het p'.ein, dat in 1939 vlak voor de oorlog grondig werd her bouwd. Zijn periode als arts in Zaam slag behoort dan tot het verleden. .Misschien dat ik hier en daar nog eens inspring om collega's te helpen. De praktijk moet draaien, er zijn weinig waarnemers. Maar ja, dan heb je toch niet die voortdurende druk. Het zal trouwens van de om standigheden afhangen, je moet nu eenmaal voor 100 procent fit zijn. Tja, er komt overal een tijd van ,Kom', zegt hij als we weggaan, ,ik ga nog even het dorp in.' Het geeft een heleboel rompslomp ZAAMSLAG „Ik zie er als een berg tegenop en ik vind het een ware beproeving. Ik heb zolang mogelijk de boot af gehouden. Nee, voor mij hoeft het echt niet...' Aldus reageert dokter M. Elenbaas op de door een comité georganiseerde hul diging op zaterdag 17 januari aanstaande, als blijk van waar dering voor zijn veertig jaren van trouw aan Zaamslag als huis arts en gemeentearts. heeft gemaakt voor het moderne bankgebouw van de r-k boerenleenbank. In het groen van de bomen is nog een lantaarn te zien van de straatverlichting; de lichtbron was petroleum. Volgens overleveringen zou aan die bomen het paard van Napoleon vastge bonden zijn geweest. Het huis achter de bomen werd destijds bewoond door de oude onderwijzer meester Verbruggen', die op school niet mals was met de straffen welke hij zijn leerlingen soms toediende. hier kwam was het bijna uitsluitend agrarisch gebied, enkelen werkten op de fabrieken. Nu ls het net anders om: er werken nu een heleboel men sen op fabrieken en lcanitoren in Ter- neuzen.' Ook op het gebied van de medische wetenschap is er in zijn loopbaan veel veranderd en verbeterd. .Alleen de grondzaken zijn gebleven meent hij. .Op het gebied van therapie en bestralingen zijn we geweldig voor uitgegaan maar, dat ligt meer op specialistisch gebied.' Dokter Elenbaas is ei' de man niet naar om zijn ervaringen ais arts nauwkeurig op schrift te stellen, al weet hij zich nog te herinneren, dat hij reeds bij de aanvang van zijn artspraktijk over een grote auto beschikte die hem indien nodig tot ver in de polders vervoerde. ,Nou ja, dan heb ik bijvoorbeeld nog op een motorfiets gereden in de oor log, 'k heb gelopen ik heb eigen lijk alles gedaan.' Ook het aantal bevallingen dat door zijn toedoen tot een goed einde is gebracht, is hem niet precies be kend. Het moeten er enkele duizen den zijn geweest. ,Kijk, ach ja... ik ben niet iemand die al die zaken opschrijft. Ik vond een opstel op school al zo'n beproe ving. Als ik anderhalve bladzij vol had, dan klapte ik in m'n handjes. Later denk je dan wel eens bij je op de voorgrond oafé ,De la Paiix' met daarnaast de voormalige winkel in .goud en zilver annex uurwer ken' van de heer P. Bakker. Het daaraan grenzende pand is grondig gewijzigd en daar vinden we nu de .moderne warme bakker', een reeds jaren oud bak kersbedrijf van de familie Scheele, dat geheel ls gemoderniseerd. Daar tegenover rechts op de foto het voor malige hotel ,Het Gulden Vlies' dat intussen plaats ,Ik weet ook niet precies waarom dat nou per se moet. O gunst nee.... publiciteit en zo, dat ligt me niet. Het leuke is alleen, dat je je familie eens bij elkaar hebt.' Ondanks zijn terughoudendheid héb ben wij dokter Elenbaas na enig aan dringen bereid gevonden voor een interview. Hij vertelt dat het ,best naar z'n zin' was in Zaamslag en dat hij nooit serieus over verande ren heeft gedacht. .Toen ik hier kwam, is het me goed bevallen. Toen kwam de oorlog er tussen en dan verander'je ook niet. En later als je weer wat> ouder bent, dan pieker je er helemaal niet meer over? De heer Elenbaas is 66 jaair geleden in het dorpje Gapinge op Walcheren geboren, doorliep het stedelijk gym nasium in Middelburg (,de b-kant natuurlijk') en studeerde medicijnen aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Na zijn artsdiploma te hebben be haald, hoorde hij van een collega over een artsvacature in Zaamslag waar hij zich in september 1929 ves tigde als opvolger van dokter Buwal- da; enkele maanden later werd hij tevens gemeentearts. Hij is er gebleven en heeft gedurende bijna een halve eeuw de ontwikke lingen in Zaamslag van zeer dicht bij meegemaakt. Zo is hij getuige geweest van vele veranderingen, maar heeft tot zijn voldoening ge constateerd dat de mensen hem trouw' zijn gebleven. ,Ja, ja er is veel veranderd', zegt hij, ,toen ik Voor de jonge generatie is de naam .Hoogstraat' in Axel een totaal onbekende naam, maar ook .ouderen, zullen zich die naam niet herir Het is het kleine stukje Noordstraat, tussen Kerk straat en Weststraat, dat in vroeger jaren zo ge noemd werd. Van de gebouwen op de foto is niet veel iR meer m d;s vorm overgebleven. Verbouwingen, sloop- j ï6?- en niemvbouw zijn er de oorzaak van dat dit rtukje Noordstraat er nu heel anders uitziet. Links

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 23