PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIGERIAANSE TROEPEN ZETTEN OPMARS VOORT Hulpverlening vertraagd Mr Nelissen op economische zaken BeneJux-planologie in grensgebieden nu een zaak van rechtstreek' overleg Ojoekwoe zou in Lissabon zijn Nog meldingen over gevechten Vandaag in de krant... Generaal MES IN DE AMERIKAANSE RUIMTEVAART RIJKSPOLITIEBIJSTAND VOOR ONTRUIMING VAN ACADEME Twee werelden 213e jaargang no. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN NV (ah. M*. van dCV Provincial* Vlln.. Waliir 56-60. tal S144 (b j - EM. red til 3346 idm lel 2094 Ie Koh. A Abonn.priJ» f 5,05 aar maand, of 15,00 par Kwartaal, franco par pott 078/3169, adv. 6248). Goal, Grola Markt 2. ral. 6140 (bit red, 7853, adv 521 Woensdag 14 januari 1970 (Van onze correspondent) LISSABON Over de verblijf plaats van het Biafraanse staatshoofd, generaal Ojoekwoe is nog steeds niets met zeker heid bekend, hoewel berichten willen doen geloven dat hij zich ofwel in Zambia, of "in Lissa bon bevindt. Volgens een ver slaggever van Associated Press ln Lissabon is de generaal ge zien in de woning van de Bia fraanse vertegenwoordiger in de Portugese hoofdstad. Toen de verslaggever aanbelde en vroeg of de generaal aanwezig was. kreeg hij ten antwoord: ,dat kan de generaal alleen zelf bevestigen en ik vraag mij af of hij dat zou willen doen'. Volgens deze bron is de generaal zon dagmorgen vroeg in Lissabon aange komen met een superconstellation, die hij op het eiland Sao Tome heeft gecharterd. Hij zou in het gezelschap zijn van zijn vrouw, drie kinderen en een groot gevolg. Gisteren zou Ojoek woe naar ae hoofdstad van Ivoorkust Abidjan, hebben willen reizen. Dit schijnt hem op het laatste moment te zijn afgeraden, toen hij reeds op het vliegveld van Lissabon klaar stond voor de reis. Volgens Associa ted Press is de generaal ,met tranen in de ogen' naar de stad terugge keerd. Het Portugese ministerie van buitenlandse zaken weigerde elk com mentaar en was niet bereid te beves tigen of Ojoekwoe zich inderdaad Portugal bevindt. Niet in Gabon President Bongo van de republiek Gabon heeft verklaard dat hij wel ln contact met Ojoekwoe heeft gestaan, maar dat de generaal niet in Gabon is. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken van Zambia heeft bevestigd dat zijn land aan de Bia fraanse generaal politiek asiel heeft aangeboden, waarbij zijn vrijheid van hendelen beperkt zou zijn. Om veilig heidsredenen meent Zambia echter dat de generaal zo spoedig mogelijk naar Europa zou moeten vertrekken. Volgens geruchten zou hij ergens in Noord-Zambia verblijven en niet in Lissabon. Tsjecho-SIowakije zet Nederlander het land uit PRAAG (RTR) De Tsjechoslowaak- ae autoriteiten hebben een Nederlands «taatsburger, de 35-jarige Johan Melse, uitgewezen. Hij mag drie jaar niet meer in Tsjecho-SIowakije komen, aldus een bericht van het Tsjechoslowaakse pers bureau CTK. De in München wonende Nederlander zou, volgens het Slowaakse ministerie van binnenlandse zaken, de socialis tische etaten hebben beledigd door een antisocialistisch geïllustreerde publi- kfuti.-, die m het buitenland is verspreid' Hij zou ais vertegenwoordiger van een Oostenrijkse firma naar Tsjeclio-Slowa- kije zijn gekomen, aldus het bericht van CTK. Pro Huber De actie voor herbenoeming van burgemeester nir F. G. Huber te Goes heeft een nieuwe impuls ge kregen.... (pag. 3). (Hang) brug Er is nog geen voorkeur uitge sproken of de vaste Westerschel- deverbinding bij Waarde (hang brug) of bij Kruiningen (brug- tunnel) zal worden gesitueerd (Pag. 2). Brand ZEVEN bejaarde vrouwen wor den vermist na een brand in een tehuis in Driebergen (pag. 3) Minister DE NIEUWE minister van econo mische zaken, mr Nelissen. zegt wel van bewust te zijn dat hij het zeer moeilijk zal krijgen (pag. 3). 36 Havenpolitiek IN HET Belgische kabinet zijn moeilijkheden ontstaan over de havenpolitiek. Minister De Saeger (openbare werken) wil zijn ont slag (pag. 9). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,4,5 en 7 Binnen- en buitenland op Pag-1,3,9,13 en 17 Sport op pag. 11 Radio en tv op pag. 15 Beurs en financiën op pag. 17 D I GENERAAL EFFIONG WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse ruimtevaartactivi teit zal in de loop van de komen de jaren beperkt worden. Dit heeft directeur dr Thomas Paine van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, Nasa, dins dag bekendgemaakt. De begro ting voor 1970-1971 zal geen gel den bevatten met het oog op een landing van de mens op de planeet Mars. Het hoofd van de Nasa heeft even wel niet gezegd, wat 'het bedrag zal zijn van de besnoeiing van de komende begroting voor de ruim tevaart. die het gevolg is van .tal rijke behoeften en dringende kwes ties' waarvoor de Amerikaanse natie zich gesteld ziet. De gelden voor de ruimtevaart voor het lopende begrotingsjaar bedragen 3,7 miljard dollar. Het aantal technici en employe's van de Nasa zal teruggebracht worden van 190.000 in juni 1970 tot 140.000 een jaar later. Dr Paine heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat de Nasa een ruimteschip wil construeren, dat telkens gebruikt kan wórden bij een regelmatig verkeer tussen de aarde en de ruimte. Volgens het hoofd van de Nasa zullen ondanks de vermindering van het aantal personeelsleden van de Nasa alle Amerikaanse ruim tevaartdoelen bereikt kunnen wor den. Paine zei dat de produktie van de grootste ruimtevaartraket ter we reld, de Saturnus 5, voor onbe paalde tijd onderbroken zal wor den. Ook de lancering van de bei de eerste onbemande sondes voor een zachte landing op Mars is met twee jaar uitgesteld en tot 1975 verschoven. (Van onze correspondent) LIBREVILLE Het is nog steeds niet zeker of er reeds een einde is gekomen aan de gevechten in Biafra. In een radiotoespraak in Lagos, heeft generaal Gowon gisternacht verklaard dat hij zijn troe pen bevel heeft gegeven te blijven oprukken in alle gebieden welke nog in handen van Biafra zijn om daar een doeltreffend federaal gezag te vestigen. Hij voegde eraan toe dat hij zijn troepen had opgedragen de uiterste voorzichtigheid te betrachten en alleen te schieten wan neer zij tegenstand ontmoeten. De voorlopige leider van Biafra, gene- raal-majoor Philip Effiong heeft een wanhopige oproep tot Nigeria gericht om het verder oprukken van de fede rale troepen te staken. Door deze op mars worden nog steeds honderddui zenden vluchtelingen liet oerwoud in gejaagd. ,Men moet niet vergeten', al dus Effiong, ,dat de vrees van de Bi- afranen om door de federalen vermoord te worden, tenslotte de oorzaak van het conflict is geweest. De voortduren de opmars van de Nigerianen jaagt hen het oerwoud in. omdat zij zich daar veiliger voelen. Er is daar echter geen hap voedsel te vinden en wanneer niet snel hulp komt opdagen zijn zij redde loos verloren'. Gevechten Uit verschillande bronnen worden no- steeds gevechten gemeld. Volgens ee: communiqué van het Biafraanse bureau in New York heeft Biafra zich nog niet overgegeven. .Generaal Effiong heeft uitsluitend aangeboden de Bia fraanse troepen terug te trekken wan neer Nigeria een einde aan de gevechten maakt', aldus dit communiqué. Hij zou slechts de buitenwereld hebben gevraagd er bij Nigeria op aan te drin gen de oorlog te staken en te gaan praten over een redelijke wapenstil stand. Tn ongeveer gelijksoortige bewoordin gen heeft president Albert Bongo van de republiek Gabon, een van de vier Afrikaanse staten die Biafra hebben er- kend, zich uitgelaten. Hij plaatste een vraagteken achter de rechtsgeldigheid van het aanbod van generaal-majoor Effiong, omdat het niet in overeenstem ming was met door generaal Ojoekwoe achtergelaten instructies. Hij zei zeer sceptisch te staan tegenover de op rechtheid van generaal Gowon en diens bedoelingen om werkelijk een einde aan de slachting onder de Ibo's te maken. .Gowon spreekt over een bestand, maat' hij weigert goed te vinden dat hulp zendingen Biafra bereiken. Persoonlijk geloof ik niet in de wapenstilstand en ik vrees dat generaal Gowon het Uur ,U' binnen 24 uur AMSTERDAM (ANP) De commissaris der koningin in Noord-Holland heeft over het verzoek van de burgemeester van Beverwijk om politiebijstand voor de ontruiming van de pedagogische academie overleg gepleegd niet de procureur-generaal en fungerend directeur van politie in Amsterdam, mr M. II. Geiinck. Deze heeft op grond van artikel 44 der politiewet de gevraagde bjjstand verleend en de districtscommandant én de rijkspolitie in Amsterdam, Alkmaar en Utrecht opgedragen het. daartoe benodigde personeel ter be schikking te stellen. Hoe groot het aantal manschappen is dat dc gemeente politie ln Beverwijk zal assisteren bij de ontruiming is niet bekendgemaakt, evenmin als het uur ,l"\ waarop de ontruiming is vastgesteld. Er is evenwel reden om aan te nemen dat dit binnen 24 uur zal zijn. De bezetters van de academie hebben te kennen gegeven dat zij in het gebouw zullen blijven en zich door de politie zullen laten arresteren. Hulpverlening Voorlopig is van de regering gos niet te verwachten dat haast gemaakt zal worden met het geven van mogelijkheden aan de hulporga nisaties in de wereld om opnieuw de lijdende bevolking van het ineen- gestorte Biafra te helpen. Er is in de Nigeriaanse hoofdstad een grote prestigestrijd aan de gang om de macht tussen Nigeriaanse organisa ties die het alleenrecht op de hulp verlening opeisen. De door gene Gowon opgerichte .nationale com- missie voor rehabilitatie' zegt de enige instantie te zijn die verant woordelijk is voor het ontvangen en verspreiden van hulpgoederen die uit het buitenland worden ontvangen. He Nigeriaanse Rode Kruis heeft echter bekend gemaakt dat zij de tale werk kan doen. De regering heeft intussen alleen klaard dat alle hulpverlening via Lagos zal worden geregeld en dat recht streekse pogingen tot steun aan de lij dende bevolking als een vijandige in menging in de binnenlandse aangelegen heden van de federatie zullen worden beschouwd. In de nacht van maandag op dinsdag hebben vliegtuigen van de Joint Church Aid, die vanaf Sao Tome naar Biafra zijn gevlogen en twee vliegtuigen van het Franse Rode Kruis die in Libreville waren opgestegen het zwaar te verduren gehad. Aanvanke lijk wilden de toestellen op het vlieg veld Oeli landen. Da.t bleek echter af geschermd te zijn met hevig reagerend luchtafweergeschut, zodat een landing (Zie slot pagina 9 kolom 2) FRANSE VERKLARING: W apenlever anties aan Arabieren in belang van Israël PARIJS (RTR) Israël moet beseffen dat het in zijn belang is dat de Arabische landen zoveel mogelijk moderne wapens krijgen, want dan zullen deze landen een directe oorlog met Israël willen be ginnen die zij altijd zullen verliezen. Dit heeft Alexandre Sanguinetti, voorzit ter van de commissie voor defensie van de Franse nationale vergadering, dins dag tegenover verslaggevers verklaard. Niet de moderne wapens, maar de Pales tijnse guerrillastrijders vormen de wer kelijke bedreiging voor Israel, aldus Sanguinetti. De voorzitter van de defensie-commissie zei voorts te hopen dat Israël, dat kri tiek heeft op de wapenleveranties van Frankrijk aan de Arabische landen, ook de wapenleveranties van de VS en En geland aan deze landen zal veroordelen. LAGOS Uitbundige vreugde in de Nigeriaanse hoofdstad na de capitulatié van Biafra. Gowon 12 staten wordt hier bedoeld Ojoekwoe 0/ is op een van de bor den te lezen. Vandaag al beraad over Verolme (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe minister van economische zaken, het KVP- kamerlid mr R. J. Nelissen (38) buigt vandaag (woensdag) het hoofd over de vraag wat er moet gebeuren met het Verolme- concern dat 100 tot 200 miljoen gulden nodig schijnt te hebben om de verliezen op de bouw van supertankers te boven te komen. J^nntlijn Mr Nelissen, die gisteren onder druk ran de drie christelijke regeringspartij en toetrad tot het kabinet-De Jong, zal morgen al zijn beleid in deze zaak uit een moeten zetten voor de vaste kamer commissie voor economische zaken. Naar verluidt zijn er plannen om he scheepsbouwconcern drastisch in t krimpen en tot concentratie met andert concerns te bewegen. De nieuwe minis ter wordt vandaag beëdigd. Drs Yan Son Hij heeft, drs Van Son, die was belast met het beleid voor middenstand en, toerisme, als staatssecretaris aangehou den. Drs Van Son krijgt een wat rui mere portefeuille. De PvdA'ers hebben gevraagd om een regeringsverklaring ■ver de voorwaarden waaronder mr Ne lissen zijn functie heeft aanvaard om daarover in de kamer te kunnen debat teren. Mr Nelissen kwam gisteren na uitvoerige consultaties van zijn politie ke vrienden tot zijn besluit de porte feuille van economische zaken op zich te nemen. Voordat hij naar premier De Jong ging om hem daarvan op de hoog te te stellen, sprak hij met dre Schmel- zer. die eerder op de dag zijn fractie raadpleegde. Daags tevoren had mr Ne lissen reeds met de premier en de mi ter van financiën overleg gepleegd over de problemen die hem op het ministe- van economische zaken te wachten ji, waaronder de kwestie Verolme in eerste instantie de meeste aandacht vraagt. Hoewel hij nog jong is en geen eco noom van professie, kreeg mr Nells- MR NELISSEN sen het volledige vertrouwen van alle regeringspartijen in de tweede kamer. Men verwacht van hem dat hij een slagvaardig prijs- en werk gelegenheidsbeleid zal voeren en goed met de kamer zal weten om te gaan. De drie christelijke partijen gaven aan de KVP-er de voorkeur boven (Zie slot pag. 3 kol. 6 SUBCOMMISSIES BEGONNEN HUN WERKZAAMHEDEN UITWISSELING EN AANPASSING STREEKPLANNEN (Van een onzer redacteuren) BRUSSEL Ruimtelijke orde ning in de grensgebieden van de Benelux, en daarbij vooral de aanpassing van streekplannen aan weerskanten van de grens, is niet langer meer een zaak van vrijblijvend overleg of .illegale' informatie van instanties over en weer. De Benelux Econo mische Unie heeft sinds een of ficiële commissies voor de pla nologie. Gisteren zijn daarvan twee subcommissies aan het werk getogen: die voor het wes telijk grensgebied (Zeeuwsch- Vlaanderen en de beide Belgi sche Vlaanderens) en die voor ht middngebied (Noord-Bra bant, Antwerpen en Belgisch Brabant). De eerste opdracht, die men zich beeft gesteld: het opmaken van een werkprogram ma. en uitwisseling van streek plannen. De sub-commissie west' stond gis termiddag in het Benelux-hoofdkwar- Her aan de Brusselse Regentschap straat onder voorzitterschap van de Zeeuwse gedeputeerde jhr mr T. A. J. W. Schorer. Van Zeeuwse zijde was verder tegenwoordig de directeur van de provinciale planologische dienst ir M. de Vink. Het is de bedoeling dat de streekplan nen in de toekomst binnen deze se- mi-ambtelïjke commissies op elkaar worden afgestemd, alvorens ze in het land zelf in de molen van de goed keuringsprocedure komen. De geboorte van deze commissies voor de ruimtelijke ordening in de Benelux-gre.nsgebieden is het recht streeks gevolg van de regeringscon ferentie, die vorig jaar op 23 en 29 april is gehouden. Na bijna tien jaar touwtrekken en steeds weer stil staan voor formele hindernissen is het er nu dan toch van gekomen dat de regionale en nationale instanties, die aan weerskanten van ae grens ruimtelijke ordening bedrijven, recht streeks met elkaar in contact kunnen treden. In de commissies voor de ver schillende grensgebieden hebben ver tegenwoordigers zitting onder wier competentie bijvoorbeeld het ontwer pen en voorbereiden van streekplan nen valt. Voor Nederland zijn dat de provinciale planologische 'diensten, provinciale waterstaat en de econo mische technologische instituten. In België, waar de voorbereiding van streekplannen op nationaal niveau wordt geregeld, heeft men de beste- dige deputaties van de provinc.es, de stedebouwkundige bureau's er het ministerie van openbare werken in de commissies afgevaardigd. Regelmatig Langs elkaar Het. nu gestarte werk in Bcnelux- verbamd is er in de eerste plaats op gericht dat men aan weerskanten v>.n de grens niet tot concepties komt, die in de praktijk tot grote moei lijkheden leiden. Het is voorgekomen dat wegen op kaart werden uitgezet, die bij de grens dood liepen. Als er nu en dan geen informeel contact was geweest had men in het verleden vast en ze- kleinste gemeenschappelijke belan gen in de grensgebieden moest tussen België en Nederland nu eenmaal per definitie vla Den Haag en Brussel lopen. liet is de bedoeling dat de verschil lende subcommissies voor ruimtelij ke ordening regelmatig bijeenko men. In mei vergadert .West' in .Middelburg. Over hun nu dan offi- ciële overleg zullen zij rapport uit brengen aau de raad van de econo mische unie, die op zijn beurt het comité van ministers over de stand van zaken zal inlichten. Wanneer er im het werk voor de ruimtelijke ordening geen breekpun ten zijn zal het er op neerkomen dat men nu in de grensgebieden zelf met elkaar tot overeenstemming en harmonisering kan komen en dat op hoger niveau de resultaten van het overleg fiat krijgen. In een later stadium zal uiteraard ook de havenproblematiek aan de orde komen in dit planologisch over leg. Tenminste waar het gaat om de aspecten van ruimtelijke ordening van deze zaken. Het optreden van de nieuw geformeerde commissies in de grensgebieden is een stap verder in de ontwikkeling van het regio naal beleid. afgelopen weken heeft een generaal in de Duitse Bondsrepubliek voor enige op schudding gezorgd. Deze opper- officier - naam en titel: Albert Schnez. Generalleutnant - had in een vertrouwelijk rapport van achtenzestig bladzijden een reeks voorstellen gedaan om het Westdultse leger op nogal essentiële punten te reor ganiseren. Het kwam er eigenlijk op neer, dat naar een aantal beproefde Pruisische modellen werd teruggegrepen- Hier en daar lekte daar wat van uit. zo dat er in de Westduitse pers driftig (over werd geschreven. Zoals gebruikelijk I zorgde vervolgens het weekblad Der Spiegel ervoor, dat de laatste schimmig heden werden opgeruimd: het blad pu bliceerde de hoofdzaken van het rapport compleet met de handtekening van de generaal. Enkele aardige zinnen uit het geschrift: ,De politieke en de militaire leiding dient zich duidelijk en klaar uit te spreken voor de Duitse soldatentradi- tie'. Het uitgangspunt voor het huidige Westduitse leger, namelijk .staatsbur gers in uniform', heeft een ,deel van het volk' niet begrepen of slechts aarzelend aanvaard: ,De aanduiding .staatsburger als soldaat' geeft duidelijker aan wat ordt bedoeld', aldus Schnez. De toe stemming ,om orden en onderscheidings tekens in het origineel te dragen' dient in uitgebreidere zin te worden verleend dan thans het geval is. Er behoren meer .soldateske motieven' naar voren te ko men, die tot een sterkere bewustwording van de traditie leiden. Dit alles volgens Schnez. Genoeg over het rapport. We vestigen er thans de aandacht op, omdat deze week de Westduitse minister van defen sie Schmidt in een interview met de Neue Rhein-Zeitung heeft verklaard dat de voorstellen van Schnez geen kans maken om te worden aangenomen. Voorts heeft hij duidelijk gemaakt het op prijs te zullen stellen wanneer de ge neraal nu zijn ontslag zou aanbieden- Een ontwikkeling, die het signaleren dubbel en dwars waard is. In dit ver band is het niet zonder zin er aan te herinneren, dat enige jaren geleden de toenmalige Westduitse regering deze zelfde generaal voordroeg voor een hoge NAVO-post, namelijk comandant Af cent. De Nederlandse rege ring maakte toen - na een onderzoek van het oorlogsverleden van de generaal - bezwaar tegen zijn benoeming. Waarop er in Bonn ontstemming was: men vond daar Schnez de aangewezen man voor de bewuste functie en men meende tevens, dat de Nederlanders maar eens moesten ophouden met hun oorlogsherinneringen. Nederland hield evenwel het been stijf: het wenste niet aan de benoeming van Schnez mee te werken. Terecht, zoals nu op een heel andere wijze dan toen blijkt. De positieve kant van de zaak-Schnez moet hier echter vooral de aandacht krijgen: de scherpe reacties in de West duitse pers hebben duidelijk gemaakt, dat een generaal zich niet kan permit teren in Duitsland dierbaar te doen over wat dan .Duitse soldatentraditie' heet. Gelukkig. Europa weet maar al te goed wat die traditie in de praktijk heeft be tekend. In dit verband heeft Spiegel- hoofdredacteur Augstein er aan her innerd, dat de generale staf van het kei zerrijk Duitsland in de letterlijke zin van het woord de eerste wereldoorlog in heeft gesleept en voorts, dat de gene raals van Hitier niet hebben geaarzeld hun Führer behulpzaam te zijn om de naam van Duitsland in de tweede we reldoorlog tot schande te maken. Derge lijke reacties plus de aankondiging van Schnez' ontslag geven de burger weer moed, hier en in Duitsland. Om die bur ger gaat het namelijk. De Osservatore Romano - de krant van het Vaticaan - heeft op een eigenaardige wijze gereageerd op het Nederlandse pastoraal concilie. Het blad heeft over de gang van zaken tijdens dit concilie gezwegen, maar deze week wel de brief gepubliceerd, die paus Paulus aan de vooravond van Noordwijkerhout aan de Nederlandse bisschoppen heeft gezonden. Een eigenaardige methodiek, typerend voor het klimaat in Rome: alleen wat daar gebeurt en wordt vastgesteld acht men er van belang. Het opvallende is echter, dat de pauselijke brief precies dezelfde autocratische geest ademt: de argumentatie in de brief klinkt als een stem uit het verleden, een stem waarmee de Nederlandse katholieken het heel moeilijk zullen hebben. Zij zijn namelijk hun hele denkwereld zo veel verder dan de paus hen wil toestaan. Hij heeft het bijvoorbeeld over .afwijkingen die voor het geloof van de katholieken in Nederland zeer schadelijk zouden zijn'. Is dat zo? We nemen aan, dat de deel nemers aan het pastoraal concilie zich juist zeer bewust zijn van hun katholicis me, maar daarbij in eerste instantie met hun eigen geweten hebben te maken: zij zelf wensen zoal niet te beslissen dan toch wel mee te spreken over dat .scha delijk zijn'. En als de paus aan de bis schoppen schrijft ,de goede zielen zullen u dankbaar zijn dat gij ze hebt bevestigd in hun geloof' dan wordt daarmee een geloofspraktijk aangeduid, die juist vele Nederlandse katholieken niet meer aan spreekt. We hebben de indruk, dat de publikatïe achteraf van deze brief de te genstellingen eerder heeft verscherpt dan verzacht. In ieder geval toont dit pauselijk schrijven aan hoe Rome en Noordwijkerhout twee denkwerelden zijn geworden. Dertig doden bij vliegtuigongeluk op Samoa APIA (RTR) Een DC-3 van de Po lynesische luchtvaartmaatschappij met 30 passagiers aan boord is dinsdagmor gen vroeg kort na de start van het vliegveld van Apia op de Samoa-eilan- den, in een lagune gestort Er zouden geen overlevenden zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1