MILJOENEN WESTDUITSE GEWEERKOGELS MET VALSE INDONESISCHE PAPIEREN NAAR NIGERIA Beroep paus Paulus op de bisschoppen Croiset denkt dat ontvoerde mevrouw McKay reeds dood is Prof. Witteveen zal ir. Schut niets in de weg leggen OVERGANGSREGERING VAN BIAFRA CAPITULEERT 7 Irak zou ook 50 mirages willen 11; «i§4ï£ï.r SLSTS STAKING OP VENLOSE KWEEKSCHOOL Weer onzekerheid over ministerspost GEEN SPOEDIG OPTREDEN VAN DE POLITIE VERWACHT DINSDAG'13 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEDROG BIJ TOEVAL ONTDEKT BONN Een paar jaar heb ben Nigeria en Biafra elkaar kunnen bestrijden met gedeel telijk op de .vrije markt' ge kochte wapens en munitie. Een treffend staaltje van de prak tijken die bij aankoop van oor logsmateriaal werden toege past. is thans onthuld in Bonn. Nigeria is in de gelegenheid ge weest twintig miljoen geweer patronen te bestellen uit een overschot van de Bundeswehr, ondanks de Westduitse bepaling dat levering van oorlogsmate riaal in spanningsgebieden ver boden is. De zaak heeft al enkele dagen de aandacht. De officier van justitie in de. W'estdmiitse hoofdtad, zo was be kendgemaakt, had een groot opgezet te illegale wapenhandel in onder zoek. Vier wapenhandelaren waren in verband daarmee gearresteerd. De preciese toedracht van handel en ont maskering bleef echter onbekend tot dat het weekblad ,Der Spiegel' maan dagochtend het volgende" onthulde: ,In mei 1969 wenste de Bundeswehr zich te ontdoen van een groot over schot aan geweermunitie. Gegadigde voor de aankoop was een firma uit het aan Bonn grenzende Beuelwaar mee dikwijls zaken werden gedaan. In juni werd bovendien een koop man uit Frankfort in het 6pel be trokken. De man beschikte over do- kumenten (compleet met briefhoofd. zege! en ondertekening van de Indo nesische ambassade in Londen» waar in Djakarta het afnemen van V.vin- tig miljoen geweerkogels voorsteide. Het ministerie van defensie in Bonn ging daarmee akkoord'. Het geheel berustte op een verval sing. De munitie was bestemd voor' Nigeria, dat echter de voorraad niet ineens kon betalen. Daarom nam de firma uit Beuel in eerste instantie slechts zeven miljoen patronen uit zijn bestelling bi] de Bundeswehr. O:, ar van waren er zes bestemd voor Nigeria, en één voor het kofftestaat je BI Salvador, dut in die tijd juist zijn .voetbaloorlog' tegen Honduras Het bedrog werd ontdekt toen een van de vliegtuigen waarmee het ma teriaal naar Nigeria zou worden ge bracht wegens brandstofgebrek een tussenlanding moest maken op een I'or tu gees eiland. I'ortugal stelde het Westduitse ministerie van defensie op de hoogte. TWEE WEKEN VOOR BEGIN PASTORAAL CONCILIE VOLLEDIGE STEUN VOOR KERKLEER OVER HET CELIBAAT GEVRAAGD VATICAANSTAD (RTR) Paus Paulus heeft de rooms-katholieke bisschoppen van Nederland voor het pastoraal concilie ge vraagd hun volledige steun te ge ven aan de leer van de kerk dat priesters geen toestemmig hebben om te trouwen. Dit is in Vaticaan se kringen bekendgemaakt. De paus deed dit verzoek In een brief aan kardinaal AJfrink op 24 december van het vong jaar, ongeveer twee we ken dus voor het beg.n van het pasto raal concilie waarop met overweldigen de meerderheid werd gestemd voor af schaffing van de celibaatsvei-plichttag. Zoals bekend onthielden kardinaal AI- frtalc en de andere acht bisschoppen zich van stemming. In de brief di* dag in de Osservabore Romano i bliceerd, wordt gevraagd een duidelijk standpunt in te nemen tegen .het ge vaar van ontsporingen die ernstige scha de kunnen berokkenen aan hef geloof van de katholieke bevolking van Neder land.' Ook uit de paus in zijn brief scherpe kritiek op de documenten die door het Nederlands episcopaat zijn aan genomen als basis voor discussie op het pastoraal conoiilve. Volgens de brief wordt in deze documenten a/lleen over de paus gesproken om de waarde van diens ambt en de volmacht die hem Christus zelf zijn gegeven, te kleineren'. Wnt de kwestie van het celibaat be treft zegt de paus dat de kerkelijke hiërarchie de plicht heeft' in iedereen eerbied en achting te wekken voor deze onvergelijkelijke schat van de Latijnse kerk'. De hiërarchie, aldus de paus, moet vast beraden en op duidelijke wijze leren dat de moedige beoefening van de volmaakte kuisheid niet alleen mogelijk, maair ook een bron van vreugde en heiligheid is. Weggelopen Haagse jongen weer terecht (GPD) De sinds 2*™ja- .i vermiste geestelijk gestoorde zes tienjarige Haagse jongen, Coriiclis Atlrl- anus Krijtenberg is terecht. Do politie vonil hem, ronddwalend in de drukte ÜLi ,Perr0I}s v»n het Amsterdamse centraal station. Reizigers luidden de pontie op de jongen attent gemaakt. }:®.J,onjsn er zeer slecht uit en Zl{;h ziek. Zijn toestand was ,'.cn: en dat zal samenhangen met het mLr," "j, tiidens zijn zwerftocht de medicijnen heeft ontbeerd, die hij dage lijks nodig heeft. De jongen, die ook aan epilepsie lijdt, ftas al eerder van huis weggelopen. IÖS Franse blad Le te ,„n j ""-'''Me maandag dat in Tarils im kahe uit Irak ïs aangekomen Onderhandelen over de aankoop van het type i'ftn o,r 0|) <lc Franse ministeries Midi. nbuitenlandse zaken et SciS dlt bpriCht bcvcstlSen M ambassade In Parijs heeft ■eta tegengesproken. Ge- de enige delegatie die op cundS l-f'n Panjs uit twee des- 0" Q"Lbest¥ 0,0 de mogelijkheid on- woa aankoop van een nieuw «wkgebeuw. Over de plannen tot r"1 Frans? vliegtuigen was op e niets bekend. i-INKFNS VOOR BUITENGEWONE PENSIOENEN Mn een buitengewoon nensioen itbrrin.I"'-0 krijgen een lar Iflnn 1 Procent over het 'ern i« i,V; V°", desjiutreffend wetsont- '8 uHkflt'ir, i tiveodo kamer ingediend. tSteE se"! voor do pen- »o er Pei1>oden van hot laar c ovei' die perioden De paus merkt dan op dat de docu menten van het pastoraal concilie en kele leerstellige verklaringen bevatten die ,ons perplex doen staan en naai' het ons voorkomt, ernstig voorbehoud verdienen'. De documenten, aldus paus Paulus, spre ken over de taken van de kerken als of haar zending een louter wereldlijke is. Over de functies van de priester wordt gesproken alsof de priesters be noemd worden door de christelijke ge meenschap en op het voorschrift dat alleen mannen en geen vrouwen pries ter kunnen worden, wordt kritiek gele verd. Het Vaticaan heeft maandag voorts ver klaard dat het nog niet bereid is het verbod op gemeenschappelijke euchari stievieringen met andere gelovigen op te heffen. De verklaring van het Vati caanse secretariaat voor bevordering van de eenheid onder de christenen werd uitgegeven aan het begin van een week van gebed voor de christelijke eenheid. Van Vaticaanse zijde werd verklaard dat deze kennelijk bedoeld was voor katholieke leken of priesters die van plan zijn tijdens de week tater-chris telijke eucharistievieringen ite houden. NEDERLANDSE PARAGNOST GAF SIGNALEMENTEN (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Scotland Yard maakt jacht op twee Lon- dense inbrekers, die worden ver dacht van de ontvoering van me vrouw Muriel McKay, de 55-jarige echtgenote van de uit Australië afkomstige miljonair Aliek Mc Kay, nu directeur van ondermeer de populaire kranten The Sun en News of the World. De politie meent eindelijk een spoor te heb ben gevonden, nadat het afgelo pen weekeinde de Utrechtse parag nost Gerard Croiset in Londen is geweest en een team rechercheurs gedetailleerde persoonsbeschrij vingen van de mogelijke daders in handen heeft gespeeld. Croiset vreest echter dat de ontvoerde vrouw niet meer in leven is. Mevrouw McKay is al zoek stads 29 december. Op de avond van die dag- was ze ailleen thuis in de luxueuze villa St-Mary House in de Londense wijk Wimbledon. In de woning vond de poli tie later een net koud geworden kopje thee, een verroest kapmes en een stuk pleister, dat net groot genoeg was, om er iemand de mond mee dicht te plak ken. De televisie stond nog aan. de hond jankte en er was voor vijf mille aan juwelen zoek. Geen opzet .Alleen thuis heeft- mevrouw McKay twee Inbrekers op heterdaad betrapt,' zei Croiset zondag. De mannen hadden niet het plan de vrouw te ontvoeren, maar ze wisten doodeenvoudig niet, wat wat ze met haar aan moesten en heb ben haar daarom maar meegenomen in hun kleine grijze auto.' De vrouw heeft beslist geen weerstand geboden', aldus Croiset. ,Ze heeft precies gedaan wat de mannen haar vroegen. Het tweetal was overigens voor de tweede maal in de villa, want in september moet er ook al zijn ingebroken'-. .Inderdaad is in september in de villa een inbraak gepleeg'd, er werd toen voor ongeveer vijftig mille aan geld ontvreemd en de daders zijn nooit gepakt', bevestigde de politie. Schoonzoon David Dyer, ook miljo nair en mede-eigenaar van de scheer- mesjesfabriek Wilkingson Sword, schakelde de Utrechtse paragnost Croiset in. Tot tweemaal toe vloog hij naar Neder land, nadat de familie een telfoontje had ontvangen waarbij een vrouwen stem zei .grijze Hillman'. Geen woord meer, maar de mogelijkheid dat het de stem van de ontvoerde vrouw is ge weest, mag niet uitgesloten worden ge acht. In Utrecht maakte Croiset situ atietekeningen en gaf die de schoon zoon mee. Onder leiding van de Daily Mail staff-reporter Geoff Baylis werk ten drie verslaggeversteams de schot jes uit, en speciaal voor dit werk vrij gemaakte persfotografen legden de ge vonden punten vast. De familie vroeg Croiset naar Engeland te komen en bood een vorstelijk honorarium. Croi set sloeg het geld af, maar kwam wel. Voltreffers .Dit zijn de punten die ik heb bedoeld toen ik thuis mijn tekeningen op pa pier zette', zei lüj toen hij zaterdag in Londen de foto's ouder ogen kreeg. ,Een deskundige op het gebied van de parapsychologie zal het voltreffers noe men, maar de vraag is natuurlijk of de politie er wat aan heeft'. Bij de serie foto's van bijvoorbeeld een kerk, een rotonde, eein kantoorgebouw, een oud warenhuis, een aanplakbord en een hek. Croiset legde ze op volg orde, zette kruisjes op een plattegrond en zo ontstond een route door de stad van ongeveer twintig kilometer lang. Het spoor liep dood in een park. .Langs deze route is de vrouw ontvoerd', al dus Croiset. Sekte? ,Op deze plek in het park moet de vrouw zijn geweest', zei de paragnost, nada-t hij de weg ook zelf had gereden. .Toen leefde ze nog, en i'k ben ervan overtuigd dat zij na de ontvoering be halve met de kidnappers, ook in con tact is geweest met een man en een vrouw. De man lijkt me de voorgan ger van een religieuze sekte en de vrouw verkeert voortdurend in zijn gezelschap'. De paragnost gaf gedetailleerde per soonsbeschrijvingen, wees een stille straat aan waarvan hij denkt dat daar het tweetal woont en hij opperde de mogelijkheid dat de voorganger in con tact zou kunnen staan met een sleutel club van jonge mensen. Achterbuurt Na een lange ril lim de omgeving van het park, waar het spoor dood liep, liet Croiset zich naar een Londense achterbuurt rijden. In een smalle straat liet hij de auto even stilhouden. ,In dat straatje, in het huis waar de auto stopte, woont één van de inbrekers', zei Croiset later. Hij gaf geen adres van de tweede man, maar wel duidde hij aan waar die mogelijk te vinden zou zijn. Behalve een signalement gaf de paragnost meer bijzonderheden. Hij noemde de beroepen en hij wees een café aan, waar het plan voor de in braak in de villa zou zijn beraamd. Mening ,Ik vrees dat mevrouw Mekay niet meer in leven is', besloot Croiset. Of zij ls vermoord en zo ja, door wie, liet hij ln het midden. Hij denkt dat het stoffe lijk overschot binnen veertien dagen zal worden gevonden en dat het waarschijn lijk uit het water zal worden opgehaald. Niet alleen omdat het ijs op de vijvers eu meertjes ln groot-Londen zal zijn gesmolten, maar ook nadat de politie één van de ontvoerders heeft gepakt en nadat deze kidnapper zal hebben be- Vechtpartijen bij mijnstaking in België BRUSSEL (ANP) De wilde staking in de kolenmijnen van de Belgische Kempen, die vorige week begon, is maandag voortgezet en daarbij hebben zich maandagmiddag voor het eerst on geregeldheden voorgedaan. Bij de mijn van Waterschei ontstonden vechtpartijen tussen stakers, werkwilli gen en rijkswacht, waarbij de rijkswacht traangas gebruikte. De stakers wierpen met stokken en stenen. Drie rijkswach ters werden bij dit treffen gewond. VENLO (GPD) De 500 jongens en meisjes van de kweekschool Wylder- beek te Venlo staken vandaag. Tijdens de lesuren zullen zij in de klas discus siëren over onderwijsvernieuwing en ge wenste verandering van de structuur van de school. Zij willen af van de binding van de Venlose kweekschool met de congregatie van de znsters van de goddelijke voorzienigheid. Aanleiding tot de staking is het ver zuim ran de docenten om de 24 klas- senvertegenwoordigers te kennen in een beslissing, die zou afwijken van de nieu we wettelijke examenregeling. Volgens Leon Thissen (21), voorzitter van de studentenraad, hoeven studenten ram de 2e beroepsopleidingenklas ingevolge de nieuwe examenbepaltag geen over gangsexamen af te leggen. Zij kunnen volgens hem op de punten, die zij tij dens het schooljaar behalen, worden be vorderd. De docenten beslisten echter anders in een recente vergadering. Slot van pagina 1 lijkheden. Kamerlid mr Nelissen bleek weinig amb.tieus en hetzelfde gold voor AMRO-bankdirecteur ar Van den Brink. De kandidatuur van twee anderen, over vie m politieke kringen vorige week log druk gespeculeerd werd, oud-minis ter dt- Veldkamp en oud-staatssecreta ris dr Hoefnagels, bleek allesbehalve se rieus te zijn geweest. Premier De Jong. die 's morgens ver schillende leden van het kabinet had ge polst over de benoeming van dr Grap- irhaus, ontbood 's middags de fractie- iders van de vier regeringspartijen voor de tweede keer bij zich. Had het ;esprek vorige week een oriënterend rarakter, deze keer heeft de premier hun van zijn vaste voornemen op de hoogte gesteld de staatssecretaris van financiën voor te dragen. De heren Biesheuvel en Mellema bleken na afloop niet bereid commentaar te ge ven. De heer Schmelzer zei: .voor mij lijkt de zaak betrekkelijk eenvoudig. Er zijn geen andere kandidaten. De be slissing is nu aan de minister-president, die als formateur optreedt.' Het lijkt overigens nog helemaal niet zeker dat drs Van Son, die onder mr De Block staatssecretaris was, wordt ge handhaafd. Naar verluidt zouden de vier fractievoorzitters er bij premier Jong op hebben aangedrongen ook heer Van Son, onder wie onder andere het midden- en kleinbedrijf en toerisme ressorteren, te vervangen. ADVERTENTIE) steen van de maand januari GRANAAT Vanouds is rood de kleur die liefde symboliseert... Zouden daarom zoveel mannen deze donkerrode steen kiezen als geschenk? Of is het louter om zijn zeldzame gloed, die elk sieraad tot een fonkelend kleinood maakt? gouden sieraden met granaatvan af. 55,- heetman^ edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a, LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam Beverwijk HAARLEM (GPD) Mr F. J. Kranenburg, commissaris van do koningin in Noord-Holland, heeft maandagmorgen tijdens de verga dering van provinciale staten me degedeeld, dat hem nog geen ver- stoek heeft bereikt om politiebij stand naar aanleiding van de ba- zetting van de pedagogische aca demie in Beverwijk door studen ten. De commissaris acht ecu spoedig in grijpen van de politie niet erg waar schijnlijk, aangezien het gesprek over dit onderwljsconflict nog niet is afge lopen. Mr Kranenburg ging hierbij in vragen, die de socialistische fractie- er J. Hannsen hierover in het be- van de algemene beschouwingen had gesteld. De heer Hannsen meende dat de moei lijkheden in Beverwijk niet Joor optre den van de politie kunnen worden op gelost. Voorts had hij de indruk, dat de standpunten van het bestuur van de academie en de studenten niet zo erg uit elkaar liggen. De commissaris zei dat iedere mogelijkheid om deze kwes tie tot een oplossing te brengen aller aandacht heeft. Geheim Beverwijks alternatieve studenten hebben geheime overlegstukken ge vonden, waaruit blijkt dat de aan de katholieke pedagogische acade mie verbonden havo-top op de no minatie staat om met Ingang van 1971 te worden opgeheven. Volgens de studenten werken aan deze op heffing in ieder geval mee de heren Zoetmulder, voorzitter havo-sectie- bestuur, G. Merz, onderdirecteur. er W. Vogel, waarnemend directeur. Verscheidene scholen zijn of worden volgens de studenten benaderd om de dan aan de havo studerenden op te ne men. Volgens de studenten heeft men bewust deze plannen geheim gehouden om waarschijnlijk binnenkort een volledig uitgewerkt plan voor te leggen aan het havo-sectiebestuur. zodat het tegenhou den van deze plannen niet mogerjk zou zijn. De studenten menen dat ?•-*• Kö- isngrijxe beslissingen zijn. Geen verplaatsing Meenden het bestuur en de schoollei ding van de katholieke pedagogische academie in Beverwijk in verband met de voortdurende bezetting van het ge bouwencomplex voor de havo-afdeling in verband met de voortzetting van ae studie en de rust daarbij een uitwijk mogelijkheid gevonden te hebben in het missiehuis Driehuis in Velsen, dit plan is gestuit op verzet van ouders en leerlingen in verband met vervoers problemen. Voorlopig worden de lessen voor de havo dan ook niet hervat aan de katholieke hogere pedagogische acade mie. Intussen krijgen de bezetters steeds meer adhesiebetuigingen binnen. In de loop van maandagmiddag hebben zich een honderdtal studenten van de rijks academie in Haarlem in optocht van af het station Beverwijk naar het ge bouwencomplex aan de Raamstraat be geven om daar van hun meeleven te getuigen. HUURSUBSIDIEPLANNEN HAARLEM (GPD) Het minis terie van financiën zal geen strui kelblok vormen voor de huurhef- fings- en subsidieplannen van mi nister Schut. Dit heeft een woord voerder van het departement van financiën maandagmorgen meege deeld, naar aanleiding van specu laties over het weigeren van mede werking van dit ministerie aan de voorgestelde regeling Schut Er moeten nog enkele .principiële de tailkwesties' worden geregeld en daarmee is de zaak rond, aldus de woordvoerder. Uit deze mededelingen kan worden af geleid dat er geen nieuwe ministers cri- sis in de lucht zit. Het ministerie van volkshuisvesting wenste maandagmor- geen geen commentaar te geven op ge-, nichten dat ook de heer Schut erover zou denken af te treden. Zoals bekend wil minister Schut gezinnen, die te goed koop in huurhuizen wonen, extra iaten betalen. Hij heeft laten berekenen dat dit minstens 25 miljoen per jaar ople vert. Van dat geld zouden aan de ge zinnen die de huur voor een bepaalde type woning niet kunnen opbrengen sub sidie van het rijk krijgen. Salarisgegevens Minister Schut heeft eerder meege deeld dat de inkomenopga ve een pro bleem vormt bij zijn plannen, maar dat in eerste instantie salarisgege vens via een verklaring van de werk gever zullen worden gevraagd. Vol gens een speculatie zou het ministe rie van financiën zich geen extra werk op de hals hebben willen halen, door volkshuisvesting van de offi ciële inkomenscijfers te voorzien. Een woordvoerder van financiën liet maandagmorgen weten dat in de oor spronkelijke huurbelastingsregeling van minister Schut, die zoals bekend door de eerste kamer is verworpen, de mede werking van financiën een stuk gecom pliceerder zou zijn geweest. Toen beston den daartegen ook geen bezwaren. haan Wereld in beweging Slot van pagina 1) i de enige de uitzending van de boodschap neraal-majoor Effïong. Volgens deze bron zouden de Ni^ se troepen op zes kilometer afstand van Oeli tot staan zijn gebracht. Dc Biatra nen zouden ook de tweede landingsstrip, die van Oega, nog in handen hebben. Be.vestigingen van deze berichten zijn niet meer te krijgen. Wed zijn in de nacht van zondag op maandag nog twee vliegtuigen van de Joint Church Aid met twintig ton voedsel aan boord op het vliegveld geland. De piloten meldden dat de landingsbaan zwaai' was bescha digd. maar nóg wel bruikbaar. Volgens Nigeriaanse bron bevinden zich in de omgeving van het vliegveld duizenden vluchtelingen die op een goed heenlto- men hopen. Andere bronnen melden dat deze vluchtelingen het slachtoffer zijn geworden van een furieus artillerievuur van Nigeriaanse zijde, alvorens vliegveld werd veroverd. Met het wegvallen van de luchtbrug ook de enige objectieve nieuwsbron, die van de gezamenlijke kerken, opgedroogd. De legercomimuniquê's van Nigeria en Biafra zijn verwarrend en snel elkaar in tegenspraak. „e. van Biafra bij monde van generaai-ma- joor Effïong, is de wereld in beweging gekomen om de regering van Lagos te verzoeken een menselijke houding tegen de bevolking in de veroverde gebieden aan te nemen. Paus Paulus heeft een bewogen oproep aan generaal Gowon, het Nigeriaanse staatshoofd, gericht. Later werd hem dit van officiële Nige riaanse zijde kwalijk genomen. Volgens Nigeria is er geen sprake van volkerenmoord, hetgeen door de lien waarnemers van de Verenigde Naties, die door generaal Gowon in Nigeria zyn toegelaten, zou zyn vastgesteld. Om dit te staven heeft een woordvoerder van de Nigeriaan se federale regering een bewogen op roep tot de bevolking gericht, waarin gevraagd wordt de ,lbo-l>roeders' har telijk te ontvangen. ,Zij moeten ge voed worden, htm kleren zijn aan flarden gescheurd. Zij moeten ge kleed worden, zij zullen beangst zijn, u moet lien op hun gemak stellen'. Evenwel worden uit kringen van de missie die in Biafra werkzaam is, schrikwekkende verhalen vernomen over massamoorden op Biafraansc mannen hoven (le zeventien jaar en over deportatie van jonge kinderen met onbekende bestemming. De grote hulporganisaties, die in de af gelopen maanden Biafra hebben ge steund. geleid docr de Wereldraad van Kerken en de katholieke Caritas, probe ren thans om via Lagos hulp aan de be volking te verlenen. Zij worden daarin door de meeste landen gesteund. Presi dent Nixon van de Verenigde Staten heeft tien miljoen dollar beschikbaar ge steld voor hulp aan vluchtelingen. Ame rika voert op dit moment besprekin met het internationale Rode Kruis mogelijkheden te vinden voedselhulp te verlenen door middel van acht grote transportvliegtuigen en helikopters, die ter beschikking worden gehouden De, Wereldraad van Kerken zal een af vaardiging naar Lagos sturen om met dc Nigeriaanse regering de mogelijkhe den voor hulpverlening te bespreken. Het internationale Rode Kruis en de liga van rode-kruisverenigingen hebben toe gezegd alle beschikbare hulp en bij stand (er beschikking te zullen stellen van het Nigeriaanse rode kruis. Beide organisaties, die ln Genève zete len, hebben besloten een telegram te zenden aan het Nigeriaanse rode kruis, waarin het onder meer heet dat het met het oog op de huidige noodtoestand ta de door oorlog geteisterde gebieden, «raar talloze hongerlijdende burgers en gewonde soldaten onmiddellijk geholpen moeten worden, de beide rode-kruisorga nisaties bereid zijn onverwijld alle be schikbare hulp en bijstand ter beschik king van het Nigeriaanse rode kruis te stellen. Naar in Lagos maandag is meegedeeld, hebben (le Nigeriaanse autoriteiten uit voorraden 785 ton rijst, bonen en vis naar het- zuidoosten van het land gezon den. Er worden maatregelen getroffen te bewerkstelligen' Overigens heeft om nog meer te sturen. Volgens het Ni- Frankrijk aan de gevluchte generaal gerinanse rode krats zou m een week ojoekwoe politiek asvl aangeboden, op lijd loO i ton hulpgoederen ter beschik-1 voorwaarde dat hij z:ch od Frans grond- Idng van de slachtoffers van de strijd o-ebied van allo politieke activiteiten kunnen worden gesteld. In totaal zou op ZAj onthouden. Het is inmiddels niet uit liet ogenblik 13.000 ton beschikbaar zijn omsloten dat Ojoekwoe zich in Frank - Het Nigeriaanse rode kruis verwacht, T-|;c bevindt deze maand nog 7000 ton. Het totaalaantal vluchtelingen wordt Npdcvlüfld In Nederland zijn overal acties be gonnen, om extra hulp aan de slacht- offers van de oorlog tussen Nigeria en Biafra te kunnen verlenen. Terre des Hommes is daarbij zeer actief. sou alle hulporgwnfeaities gemobiliseerd om de liulp te coördineren. Ook West-' Duitsland heeft geld en voedingsmidde len aangeboden. secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft de hulporganisaties opgeroepen in de toekomst via Lagos te werken. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de regering in Lagos alle medewerking zal verlenen. Hij heeft een oproep aan generaal Go won gericht om .edelmoedigheid en ge meenschapszin' te betonen. Tevoren had het Franse staatshoofd, Pompidou, aan Thant gevraagd ,al het nodige in het werk te stellen om het bestaan en de toekomst van de leden van de Ibo-stam op een half miljoen geschat. De onge veer 25.000 vluchtelingen die er sinds kort bij zijn gekomen, zouden ta een fysiek betere conditie verkeren dan hun voorgangers. In Engeland heeft premier Harold Wil-i Leden van de Bescherming Bevolking zijn in vele plaatsen gestart met een inzameling onder het motto .BBB' (.Bescherming Bevolking Biafra'). Vele gemeenten hebben ge hoor gegeven aan de oproep van het kamerlid Imlcanip om tienduizenden guldens uit hun eigen fondsen ter be schikking te stellen. De fractie in de tweede kamer van de Partij van de Arbeid. D'66. PSP en PPR, hebben aan minister Luns ge vraagd wat hij nu doet om het leed van Biafra te verlichten. De heer Damkert van de PvdA heeft minister Luns ge vraagd er met spoed bij de Nigeriaanse regering op aan te dringen een onafhan kelijke commissie van waarnemers toe te laten in de door oorlogshandelingen bedreigde gebieden. Vandaag (dinsdag) zal de vaste commissie voor buitenland se zaken uit de tweede kamer in een besloten vergadering bijeenkomen om de jongste ontwikkelingen in Biafra te bespreken. De minister voor ontwikke lingshulp, drs Udtak. zal deze bijeen komst bijwonen. Tevens zal worden be sproken over de vraag of het nog nood zakelijk is parlementaire delegaties naar Engeland en Nigeria te zenden, waar om in de debatten over Biafra op 23 december in de tweede kamer werd ge vraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7