Verolme bereid om nog dit jaar af te treden SCHIJNSTABILITEIT IN ZUID-KOREA Kabinet beslist nog niet over Verolme ,Ik zal goed voor de kinderen zorgen Rechtervleugel van CHU in geweer tegen bestuur GROOTSTE ZORG: VOORTBESTAAN CONCERN ONDERZOEK NAAR DOOD VAN BEJAARDE PATIËNT GEVRAAGD PVDA-BESTUUR HOUDT VAST AAN RECHTSTREEKSE VERKIEZING Gebruik geen stadhuistaal bij opstellen belastingbiljet' DINSDAG 13 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 KAMERCOMMISSIE BESPREEKT DONDERDAG RAPPORT °xlr parlenM?nfstPr rewit+PvLn de ,tw®ede kamercom- den vergen. De fractieleider deed dat duizenden werknemers hun ^ni8n»Lv^»n«nS «eonomtache zaken bijeen in een brief aan Verolme, waarvan af- hezen. zich gisteren als plaatsvervangend om met de minister over de kwestie- schriften aan de heren Langman en - Biesheuvel alsmede aan minister De Block zijn gestuurd. (Van onze parlementaire redactie.) DEN HAAG. Minister Witteveen heeft zich gisteren als plaatsvervangend minister van economische zaken uit voerig met de kwestie-Verolme bezigge houden. Hjj had onder meer een gesprek niet de heren Biesheuvel en Langman, de samenstellers van het rapport over de noodzakelijke sanering van het scheepsbouwbedrijf, die tot de conclusie zouden zijn gekomen dat Verolme moet worden vervangen en dat er tussen de 100 en 200 miljoen in liet bedrijf moet worden gestoken om het verlies op de mammoet tankers te dekken. Er zi jn gis teren nog geen beslissingen over de verdere kredietverstrekking aan Verol me genomen. Donderdag komt de tweede kamercom missie voor economische zaken bijeen om met de minister over de kwestie- Verolme te praten. Het initiatief tot deze bijeenkomst is genomen door drs Nederhorst (pvda). De socialisten wil len de commissievergadering openbaar maken. Drs Schmelzer, de fractieleider KVP in de tweede kamer, heeft giste ren laten weten dat hij zich al op 31 ok tober bereid heeft verklaard terug te treden als adviseur van de stichting Verolme Trust en als commissaris van de nv Coran, de Braziliaanse zijtak van het Verolme-concern als de conclusies van de heren Biesheuvel en Langman m""" de te nemen maatregelen dat zou- Fusie In het geheime rapport van mr. Bies heuvel en prof. Langman wordt on der irneer als mogelijkheid ge-noemd een fusie tussen Verolme en Rijn- Schelde. Van de zijde van Rijn- Schelde wilde men op deze moge lijkheid geen commentaar geven. Een snelle liquidatie van het Verolme- concern zou miljoenen gaan kosten en zou bovendien tot gevolg hebben dat duizenden werknemers hun baan liezen. Verolme zelf heeft al eerder gezegd het rapport van Biesheuvel en Langman zeer positief te vinden. Zoals gemeld heeft hij eerder een schenking van de staat van vijftig miljoen gevraagd als compensatie voor overname van de NDSM-werven en een staafsdeelname van veertig miljoen, waarbij de zeggen schap van de staat niet dominerend zou zijn. Het is niet onmogelijk dat de regering het straks toch laat aan komen op een surseance van betaling, om dan gemakkelijker een oplossing te kunnen bewerkstelligen met bewind voerders, die door de staat zijn aange steld. ECHTGENOOT VAN RIET H.: VERDACHTE BEKENDE TWEE MOORDPOGINGEN 'DEN BOSCH (GPD) ,Zit maar nergens over in. Ik zal goed voor 6dêhe kinderen zorgen', zei Frans CHU"hebben de voorzitters van de a cht-i Sleutjes (64) gistermiddag tegen tien kamer leringen uitgenodigd voor een t>- i gesprek over de situatie in de unie .ten-1 Zijn 4o-jange VTOUW Riet, op de einde een crisis te voorkomen.' ROTTERDAM (GPD) Scheeps bouwer Cornelis Verolme over weegt af te treden. Hij is bereid zijn functie van president-direc teur neer te leggen onder voor waarde, dat een .nieuwe sterke man' de leiding van het concern kan overnemen. In het gezelschap van driehonderd koperen jubilaris sen en een delegatie van de onder nemingsraad heeft hij echter let terlijk gezegd: ,Ik kan de leiding met een gerust hart overlaten aan het directieteam'. Als datum van zijn afscheid denkt Ve rolme aan 4 september: de dag, waarop hij zeventig jaar wordt. Hij heeft dan 24 jaar aan het hoofd van zijn concern gestaan. Het bescheiden begin van het Gedachte Al geruime tijd speelt de scheepsbou wer met de gedachte de directie van zijn bedrijf en uiit handen te geven. In toespraken heeft hij er enkele .nalea op gezinspeeld en in zijn jaaroverzicht over 1969 is eveneens tussen de regels te lezen, da,t hij niet nog/ onbeperkte tijd aan de leiding blijft van het concern, dat hij van de grond af heeft opge bouwd. hij zijn voornemen ook afhankelijk ge maakt van de positie van het bedrijf. Eerst moet mijn concern veilig zijn ge steld. Als het schip eenmaal uit de bran ding is, wnil ik me wal terugtrekken, z^gt hij met maidruik. Druk Van verscheidene kanten is de af gelopen maanden sterke druk op de scheepsbouwer uitgeoefend om zijn functie ter beschikking te stellen. Aangenomen mag worden, dat die aandrang mede van invloed is weest op zijn thans min of meer fimitieve besluit de dagelijkse leiding neer te leggen. £n kringen van de oppositie werd zelfs de eis gesteld, dat Verolme moest aftre den, toen het er in september om ging hötr concern voorlopig aan de gang te houdenmet een overbruggingskrediet van 25 miljoen. Bij onderhandelingen met de regering om financiële steun voor zijn in ernsti ge moeilijkheden verkerende bedrijf, is ae persoon van Verolme meermalen een groot obstakel gebleken. Het is bekend, aat de scheepsbouwer en ex-minister De Block economische zaken) niet met el kaar overweg konden. SCHOONZOON SCHRIJFT JUSTITIE AMSTERDAM (GPD) In het afgelopen weekeinde heeft de Am sterdammer J. Nijenhuis, het me disch tuchtcollege en de officier van justitie in Amsterdam door middel van twee afzonderlijke brieven verzocht een onderzoek in te stellen naar de dood van zijn schoonvader, de 74-jarige H. J. Edelmann uit Amsterdam. De heer Nijenhuis wil weten of de dood van zijn schoonvader wel zo onvermijdelijk geweest zou zijn, ook als de gewaarschuwde plaats vervangende huisarts J. Bos eer der op alarmerende telefoontjes van de famlie gereageerd zou heb ben en sneller ter plaatse geweest zou zijn. Zo nee, vraagt hij zich af, kan er dan gesproken worden van grove nalatigheid. De heer Edelmann werd op 1 december van het afgelopen jaar in het Wilhcl- minagasthuis opgenomen voor een in grijpende darmoperatie. De man was te vens hartpatiënt. Volgens het W.G. werd de man op ei gen verzoek eerder naar huis gestuurd, iietgeen de toestand van de patiënt toe- bei. Thuisgekomen klaagde de patiënt vrij snel over benauwdheid; hij bleek trouwens ook koorts te hebben. De echtgenote van de overledene belde aanvankelijk de eigen huisarts op en verzuimde hierbij te zeggen, dat de pa- t verhoring had. De arts, de heer Dakmaker, die op dat moment zou wor- vervangen door dokter Bos, omdat zi.tn dienst bijna was afgelopen, vertel- KM?01) gegevens te hebben van li; Wihelmmagasthuiis, maar beloofde J®ngs te komen na het weekeinde. Daar de toestand van de patiënt snel verergerde, belde de echtgenote in de loop van de middag de plaatsver vangend huisarts op die echter van ae situatie van de patiënt niet op ae hoogte was en te doen dacht te neooen met een eenvoudig griepge- J«\®®arom stelde hij voor" de pa- vjent alvast wat asperientjes te ge ven. ha nog enkele telefoontjes alar- De schoonzoon van de overledene hoopt met zijn aan het medisch tuchtcollege en aan de officier van justitie geschre ven brieven te bewerkstelligen dat er een eerlijk onderzoek wordt ingesteld. ,Ik wil helemaal niet zeggen dat er een fout is gemaakt, maar er bestaat twij fel en als het een eerlijke zaak is, kun nen de kaarten rustig op tafel gelegd worden en kan die twijfel uit de we reld geholpen worden. Alleen door duidelijkheid kunnen we uit maken of het liier gaat om een tra gische samenloop van omstandigheden of dat hier sprake is van schuld of na latigheid van de plaatsvervangend huis arts. Voorts wil ik weten of het Wil- helmïnagastliuis zich er voldoende van vergewist heeft of het verantwoord was de patiënt te ontslaan'. Geen van beide artsen was bereid com mentaar te geven op het gebeurde. VERVOLG KANTLIJN kaande staten in het geding, die wel e't gepraat maar geen kans heeft ge ien om het Nigeriaanse conflict tot een oplossing te brengen. Tenslotte - zo stelt e commissie - is echter deze hele oor- og uitgegroeid tot een zodanige om- Jig, dat de hele internationale gemeen- scnap er bij is betrokken: de Verenigde ■Naties hadden moeten ingrijpen. Lïet is niet gebeurd. Iedereen had en heeft zijn alibi. In het gunstigste geval is dat niet gezocht, maar opge- rongen. Maar wat schieten de miljoenen van Biafra daarmee op? Alibi's stillen geen honger, biongen geen doden tot even. De povere zin, waarmee deze be schouwing begon, moest ook als slot fungeren: zelden is de onmacht - en de onwil - van de mensheid om een vrede te organiseren zo diep-beschamend ge- 2-treerd als in dij. Nigeriaanse con- meerde mevrouw Edelmann in wan hoop tenslotte de schoonzuster van de heer Nijenhuos, die op haar beurt dokter Bos sommeerde te komen, hem daarbij herinnerend aan het noodlottige sterfgeval in Amersfoort. Dr Bos zei hierop meteen naar de patiënt toe te zullen gaan, maar bij aankomst was deze reeds overleden. Onderzoek De aankondiging van Verolme's aftre den geeft nieuw perspeotief op de ko mende besprekingen om het concern met overheidsgeld weer financieel gezond te maken. Namen van kandidaten, die in aanmer king komen als opvolger van Verolme, worden tot nu toe niet genoemd. Zelf heeft de scheepsbouwer vroeger de heer A. Rijke, een van zijn zes directeuren, als de nlenwe presldent-dinectenr sa zijn vertrek voorgesteld. De dood op' de weg UTRECHT (ANP) De 63-jarige fietser H. W. F. Hendriks uit Maarssen is zondagavond in zijn woonplaats op de Gageldijk door een auto geschept en op slag gedood. Hij was aan de kant van de weg afgestapt vermoedelijk een mankement aan zijn fiets te h&lpen, toen hij werd aangereden. De automobilist, de 28-jarige G. van dan O., eveneens uit Maarssen, zag de man te laat. De Gageldijk is ter plaatse slechts verlicht. ILPENDAM (ANP) ochtend omstreeks tien uur is in Wa tergang (gemeente Ilpendam) jarige J. Kouwenoord uit deze plaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Nadat de mam uit een bus was gestapt, stak hij zonder op het ver keer te letten de weg over. De voet ganger werd door een passerende auito aangereden en werd op slag gedood. PURMEREND (ANP) De acht jarige E. P. Hollenberg uit Zuidoost- beemster kwam maandagmiddag om streeks twaalf uur al stoeiende op de rijweg terecht. Daar werd hij aange reden door een juist passerende vracht wagen. De jongen kwam onder een van de wielen terecht en is kort na het on geval overleden. GELZE-RIJEN (ANP) Bij een ambo-ongeluk te Wuusbwezeï, aan de Belgisch-Nederlandse grens, zijn dagavond de 61-jarige C. Adri&t en zijn 59-jarige vrouw M. Adriaens- sens-Paulssen uiit GrlzeRijen om het le ven gekomen. De 19-jarige dochter van het echtpaar, die de aiüto bestuurde, werd zwaar gewond in het ziekenhuis van Brassdhaat opgenomen. Haar vader overleed kort na aankomst in dit zie kenhuis aam ziijn verwondingen. De 59- jarige vrouw werd bi'j het ongeluk op slag gedood. Over de oorzaak van het ongeluk tast de rijkspolitie nog in heit duister. De auto raakte om nog onbe kende redenen van de weg en reed te gen een boom. MAARN (ANP) De 49-jarige me vrouw F. P. uit Zeist is maandag het slachtoffer geworden van een verkeer de inhaalmanoeuvre. Op de Amersfoort- seweg onder Maarn trachtte zij een vrachtautocombinatie in te halen op het moment, dat er van de andere kamt een vradhbautocombinaitiie naderde. Zij ver minderde snelheid, raakte aan het slin ken, reed tegen de naast haar rijden- combiinaitie en botste vervolgens te gen de tegemoetkomende combinatie. Van haar aubo was niets meer over, de vrachtautocombinatie werd nauwelijks beschadigd. LONDEN: Op het vliegveld Hea- trow is maandag voor het eerst een Jumbo-straalpassagiersvlieg- tuig gelandAan boord bevon den zich 362 passagiers en 19 bemanningsleden, het grootste aantal dat ooit in een keer door een vliegtuig in Engeland werd gebracht. De reusachtige Boeing- 7J/7 van Pan-American-Airways maakte een proefvlucht met eigen werknemers. Het- toestel is ont worpen om J/90 passagiers te kun nen vera aren. De geregelde dienst New York - Londen begint 21 januari. De briefschrijvers hebben bezwaar tegen de politieke lijn van de unie, zoals die onder meer in het nieuwe politieke pro gramma tot uitdrukking komt, dat thans in de unie in discussie is, en zijn het niet eens met de wijze waarop het da gelijks bestuur is samengesteld. De Jcrimgvoorziilters zijn uitgenodigd op zaterdag 31 januari in Utrecht bijeen te komen om de situatie te bespreken en de nodige stappen te ondernemen. In de brief, die vertrouwelijk is rondge zonden, wordt ook bezwaar gemaakt te gen de grote invloed van enkele voor uitstrevende jongeren op de gang van zaken in de unie. Ook wil men met de kringvoorziitters van gedachten wis selen over de wijze waarop het fünan- ciële beleid wordt gevoerd. verdachtenbank in de zittingzaal van de Bossche rechtbank. Tegen de vrouw van wie hij weet dat ze hem tussen 1964 en eind 1968 naar het leven stond en herhaalde ma len rattenkruid en insectenpoeders in de koffie en de soep deed en soldeerpasta op de boterhammen van zijn lunchpakketje smeerde. De 64-jarige Brabander wekte gisteren de indruk wel 25 jaar ouder te zijn toen hij zonder een spoor van haatgevoelens tegenover zijn vrouw stond. Ook stond Riet H. op de vierde dag van haar ONDANKS VERZET VAN BURGEMEESTERS Resolutie is een principe-uitspraak (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het partijbe stuur van de PvdA houdt vast aan de ontwerpresolutie voor het congres in Groningen, waarin de partij zich uitspreekt voor de rechtstreeks door de bevolking gekozen burgemeester en commis saris der koningin. Voorzitter dr A. Vondeling heeft het bestuur gisteravond in Amsterdam ver slag uitgebracht van het verzet on der tientallen PvdA-burgemeesters in den lande tegen deze uitspraak. Het PvdA-bestuur beschouwt de resolu tie als een principe-uitspraak. Op het congres zal nader toegelicht worden dat de PvdA als tussenoplossing zo lang de grondwet nog niet gewijzigd is kiest voor inspraak van gemeen teraden en provinciale staten bij de benoeming. Te zijner tijd overweegt de PvdA een speciale commissie de kwestie van de rechtstreekse verkiezing te laten bestuderen. Het partijbestuur besloot eveneens de verlangens van Nieuw-Links voor het gemeente- en provincieprogram niet over te ne men. NL verlangde onder meer dat in het geval waarin het PAK een meerderheid krijgt het minimumpro gram van de progressieve coalitie uitgangspunt van het beleid wordt. Aan de ontwerpresolutie over de inko mens- en vermogensverdeling zijn en kele maatregelen voor de werkende jeugd toegevoegd. De PvdA bepleit on der andere verlenging van de leerplicht tot 18 jaar, uitbreiding van het vor mingsonderwijs voor 18 tot en met 21 jaar, 25 betaalde vakantiedagen voor jongeren tot IS jaar en het recht om te kiezen of gekozen te worden voor de ondernemingsraad zonder leeftijds bepaling- proces onverwacht even oog in oog met baar oudste zoon. Joke van Eljndhoven met zijn zestien jaar de oudste van de 5 kinderen uit Riets eerste huwelijk werd op verzoek van Riet uit Schijn- del gehaald om één van haar vreemde verhalen over zelfmoordplannen van Frans Sleutjes te bevestigen. Joke deed dat ook na haar herhaald aandringen niet. ,Ik ga hier niet staan liegen', zei hij. Bekentenis Riet begon maandagmorgen strijd baar aan de nieuwe" procesdag. Na twee uur was er van haar bravour niets meer over en moest de behan deling worden onderbroken om haar uit een zenuwcrisis te helpen. Riet bekende gisteren vlot twee van de drie tenlaste gelegde pogingen tot (gif) moord op de man met wie zij het jaar na de dood van haar eerste echtgenoot in 1963 huwde. De schuld aan een zo'n misdrijf in 1964 laadde ze op haar in datzelfde jaar (ook door vergiftiging) overleden vader. Ook van die gif moord op haar vader wordt Riet H. beschuldigd. De recht bank gaat zich daarmee vandaag bezig houden. Eén keer bekende Riet haar In 1968 een rose insektenverdelgend poeder in de soep van haar man te hebben gestrooid en wat later ook een keer te hebben geprobeerd door rattenvergif in zijn koffie hem van het leven te beroven. Bij drogist Hermens in Schijndel was Riet vaste klant. ,Zij liep altijd rechtstreeks naar de vergifkast', herinnerde die dro gist zich, toen de politie hem naar de inkopen van Riet vroeg. Frans Sleutje3 was er niet onkundig van dat zijn vrouw hem doorlopend naar het leven stond. Eerst proeven en dan eten was thuis zoetjesaan zijn gewoonte geworden. Proefde hij een muffe smaak aan de. soep of de koffie, dan verdween die snel in de gootsteen. ,Bent u dan nooit op het idee geko men met die soep naar de politie te gaan?' wilde president mr Th. Geensa weten. ,Ik liet het voor de kinderen. Het is altijd nog goed afgelopen', zei Sleutjes. Wil om ie leven D' (Van onze correspondent in Seoul) hoofdstad van Zuid-Korea, Seoul, is gen land geïnvesteerd, zodat het tenslotte de economische ontwikkeling van het land ten goe de komt. Wie kapitaal heeft kan in Korea in ill de laatste jaren sterk van aanzien c één nacht miljonair worden, want voor persoon lijke leningen worden rentes uitbetaald tot 70 procent per jaar. De banken vragen rentes van 28 procent per jaar. De kloof tussen stad en legd, zodat het verkeer ongehinderd door Ï.T5X kan rijden. El" zijn nieuwe torenflats uit Cle rijst te betalen. De regering heeft dut- jaar „j, - 105 miljoen dollar uitgegeven aan subsidies voor de grond verrezen en overal wordt ijverig de rijStb0Uw. De meerderheid van de platitélandbevolking staat dan ook achter de regering en stemde bij het referendum, dat kortgeleden werd gehou den, op president Park. De trek van de dorpen naar de steden houdt echter nog steeds aan, zodat er nu op het platteland naar men zegt gebrek is aan arbeiders. Het aantal inwo ners van Seoel is intussen gestegen tot meer dam vier miljoen. De mensen die vam het plat teland naar de stad zijn getrokken, hebben er lang niet allemaal geregeld werk. Volgens of ficiële opgaven bedraagt het aantal werklozen slechts 4,7 procent van de bevolking, maar in officiële publikaties over werkloosheid rekent men als minimum leeftijd 14 jaar en geldt ie mand, die één uur per week werkt niet als werk loos. i de levensmiddelen zo laag mogelijk Het 600.000 man sterke leger vormt voor een veranderd. Men heeft in het centrum van de stad bij de kruispunten tunnels aange- gebouwd. Koreanen, die altijd graag lio- ;erop willen, hebben de Japanners tot voorbeeld genomen. Een Koreaan, zicht baar trots op de nieuwe wolkenkrabbers, vroeg of New York er net zo uitzag als Seoul. De winkels zijn volgepropt met koopwaar en de uitstallingen in de zaken zijn stellig smaakvoller geworden. Het schijnt dat het de meerderheid van de Ko reanen beter gaat.dan ooit. I-Iet indrukwekkende uiterlijk is toch bedrieg lijk. De kosten van levensonderhoud zijn de laatste jaren aanzienlijk gestegen, al worden de gehouden. Officieel wordt voor 1969 een prijsstij ging aangegeven van 10 procent, hoewel volgens land met slechts 30 miljoen inwoners een enorme belasting, hoewel de VS de totale kosten van officieiuse waarnemers de stijging in sommige de bewapening draagt. In een begroting van sectoren 30 procent bedraagt. Omdat er zoveel bijna 5 miljard gulden (1969), die vergeleken met geld in omloop is, kan men van een inflatie spreken, die echter nog geen verontrustende om- heeft. De schuld die Korea heeft aan het buitenland is gestegen tol 2 miljard dollar. Men is in Seoul ijverig bezig de berg van schulden voor zich uit te schuiven, in de hoop dat de het jaar daarvoor 27 procent werd verhoogd, komt 1,20 miljard gulden op rekening van defensie. De Zuidkoreanen beweren echter dat ze, gezien de dreiging uit het communistische noorden zo'n groot leger nodig hebben. Zuid-Korea zou graag een eigen wapenindustrie hebben. Het land zou landen die het geld hebben verstrekt, nieuwe vooral graag geweren willen fabriceren om daar- kredieten zullen geven. Toch is Zuid-Korea tot mee de 2,5 miljoen reservisten van de .home land nu toe zijn verplichtingen nagekomen. reserve forces' te kunnen bewapenen, die nu De corruptie moet tegenwoordig groter zijn dan gestoken in camouflagepak dikwijls slechts ten tijde van Syngman Rhee. De' ambtenaren een houten geweer dragen. Deze oudgedienden nemen steekpenningen aan, zonder dat ze er nog moeten (ingezet in het hele land) ook in de dor- wat voor doen. Het geld dat men op deze nier krijgt wordt niet in het buitenland belegd, maar wordt voor een groot gedeelte weer in el pen en fabrieken, de communistische infiltratie bestrijden en vormen een steun voor het Park regime. Hoe groot de communistische dreiging is, is moeilijk vast te stellen. Boze tongen beweren dat ze opzettelijk wordt overdreven om de dol lars te laten vloeien. Men volgt met bezorgdheid Amerika's politiek in Azië en men bekijkt met wantrouwen president Nixons nieuwe devies, dat de Aziaten te zijner tijd hun defensie in eigen hand moeten nemen. Zuid-Korea geloof dat het als anti-communistisch land in Azië een bolwerk is van de .vrije wereld' en daarmee ook recht heeft op steun van het westen. Hoe wel er nog een sterk ressentiment bestaait te gen de Japanners, gelooft men in Seoel toch dat Japan ook geïnteresseerd is in het voortbe staan van een anti-communistisch Korea. De Japanners, die tegenwoordig de belangrijkste handelspartners zijn van Korea, hebben tot nu toe echter vermeden een regionaal defensiever drag, dat tegen de Chinese "volksrepubliek kan zijn gericht, met Zuid-Korea te sluiten. Zuid- Korea is echter aangewezen op de economische en militaire hulp vam heit buitenland. Zonder deze zou de stijging van het bruto nationale inko men die in de afgelopen jaren 10 - 13 procent bedroeg, en de geweldige toename van de export die van 84.4 miljoen dollar in 1963 werd ver hoogd tot 500,5 miljoen -dollar vorig jaar, nau welijks mogelijk zijn geweest. De grotere zekerheid, die de regering-Park het land garandeert met het oog op de com munistische dreiging uit het noorden, was ook de verkiezingsleuze van de regeringspartij tij dens het referendum, dat pas gehouden is en da,t moest beslissen over een wijziging van de grondwet, die het mogelijk moet maken dat Park Chung-Hee zich voor de derde keer ver kiesbaar lean stellen voor het presidentschap. Niemand had erop gerekend dat de oppositie partij, die vergeleken bij de regerende democra- lisch-republikeinse partij slecht is georgani seerd en over beduidend minder geldmiddelen be schikt, als winnaar uit de volksstemming zou komen. Van de 2,6 miljoen kiezers stemden In Seoel 756.000 voor en 814.000 tegen een grond wetswijziging. De oppositie werd reeds voor de verkiezingen de wind uit de ze.len genomen, dat drie weken voor de verkiezing de universi teiten werden gesloten en de radicalen onder de studenten achter slot en grendel gezet. President Park werd door het referendum ech ter toch gedwongen zijn regering te reorganise ren, die zal worden gevolgd door een verande ring van de tóp-leiders van de pairtij na. de par tijdag. Kim Jüng-Pil die eens een kopstuk was van de militaire revolutie en in de 162 man tel lende nationale vergadering ongeveer twintig aanhangers onder de democratisch-republikeinse afgevaardigden heeft, had voor het plebisciet van president Park geëist dat deze enige plaatsen Sn de regering na het referendum aan anderen zou geven, ais hij zijn steun wilde hebben. Het ging hier vooral om het wegzenden van Kim Hyong-Uk, hoofd van .Central Intelligence' en de eerste secretaris van president Le Hu-Rak, die al te machtig en rijk geworden, teveel zeg genschap heeft gekregen in de leiding van re gering en partij. De vroegere generale stafschef Kim Kye-Woon werd benoemd tot hoofd van de almachtige .Central Intelligence Agency'. Kim Chung-Turn, de vroegere minister van han del en industrie, werd eerste secretaris van de president. Er werden nog zes posten in het ka binet door anderen bezet. De terugkeer in de politiek van Kim Jung-Pil zelf zou nog slechts een kwestie van tijd zijn. Hoewel véle Zuidkoreanen van mening zijn dat de regering van president Paric een grotere sta biliteit voor het land met zich meebrengt, ne men zij het hem toch kwalijk dat hij nog geen opvolger heeft aangewezen en dat hij de grond wet die hij eens zelf heeft samengesteld, weei wilde veranderen. Waarnemers geloven dat Zuid- Korea in een situatie gaat verkeren die de laat ste jaren van president Syngman Rhee ook heerste. De ontevredenheid met de bestaande toestanden onder de bevolking is zeker groot. Doch het leger blijft de enige werkelijke mach tige factor, die als niet-corrupt geldt en ook nog trouw is aan de regering. Niemand weet echter wat de officieren die uit Vietnam terugkeren, denken. Zij zouden een tweede militaire revolu tie kunnen beginnen, als de zaken door de bur gers op de spits worden gedreven. Frans Sleutjes ging ook niet naar de politie toen hij' enkele keren ernstig ziek werd. In.de zomer van 1968 strom pelde hij eens doodziek bij zijn vriend Dortmans in Schijndel binnen. ,Bc denk dat ik nu kapot ga', zei hij daar voor hij' op een bank neerzakte. ,Het was of ie echt dood ging. Ik dacht die man komt niet meer thuis', zei die vriend gisteren. Riet die daar ook wel eens over de vloer kwam om naar een nieuwe minnaar te lonken had zich er kort te voren al laten ontvallen: ,Ging hij maar dood, dan was ik van hem af'. Dortmans zei gisteren nog voor hij met een vrien delijke groet weer naar Schijndel ver trok: .Sleutjes dacht niet aan vrijwillig dood gaan. Hij wil goed blijven leven, hoe mager hij ook is-. Riet doste de rechtbank gisteren een verhaal op over zelfmoordplannen van haar tweede man. Die zou daarvoor eens een te grote dosis medicamenten hebben geslikt. .Hij heeft ook eens zijn eigen graf gegraven in de tuin. Aan de buur vrouw vroeg hij toen hem het hoofd af te snijden', fantaseerde Riet. Zij liet een huisarts uit Schijndel, haar buurvrouw en haar zoon roepen om dat verhaal te komen bevestigen. De buurvrouw ontkende van die ge schiedenis iets te weten, ook al schreeuwde Biet nog zo vaak en zo hard: ,Lieg tocht niet vrouw Smulders, zeg toch de waarheid'. De president wees haar terecht: ,U mag de getuige niet beïnvloeden'. Het liep tenslotte uit op een fiks bijven tussen de twee vrou wen. Buurvrouw Smulders wilde nog wel even kwjjt dat Bïet's kinderen bij Frans Sleutjes in goede handen waren. Biet schreeuwde: ,Zij liegt, zij liegt'. Later op de dag trok Riet gisteren één van de twee bekentenissen weer in en zei ze alleen maar ooit rattenvergif in de koffie te hebben gedaan. .Hoe veel korrels', vroeg de president. ,Pot- verdomme'. schreeuwde F.iet, ,U blijft aan de gang. Ik heb ze niet geteld'. Toxicologe dr H. Janssen van het ge rechtelijk geneeskundig laboratorium in Den Haag heeft in de urine van Frans Sleutjes na lange tijd nog thaliumspo- ren ontdekt. Die kunnen naar haar me ning afkomstig zijn van de werkzame giftige stof zinkfosfide in het ratten vergif fini-muis dat Riet bij de drogist in Schijndel had gekocht. Sporen van andere vergiften zijn bij het onderzoek niet gevonden. Geen zekerheid kon dr Janssen geven over de dodelijke werking van fini-muis. Gegevens daarover zijn schaars voorhanden. Het witte en rose insektenpoeder zijn naar haar mening geen voor mensen ernstige schade op leverende insecticiden. ,Wel heefst al gemeen de opvatting dat dodelijke ver giftiging daarmee mogelijk is', ver klaarde de deskundige op een vraag van de officier van justitie. PSP-verzoek aan prof. Witteveen: SITTABD (GPD) Namens het gewestelijk bestuur heeft secreta ris Ernst Moolhuysen van de PSP- Limburg een telegram naar mi- nisier Witteveen (financiën) ge stuurd, waarin wordt gevraagd het kamende belastingbiljet jn normale taal op te stellen' Het telegram, dat zondagmiddag werd verstuurd, luidt: Voordat ook n er eerstdaags van door gaat, dringen wij bij u erop aan ten aanzien van de inkoms tenbelasting 1969 het aangiftebil jet niet zo ingewikkeld te maken en de tekst, van de handleiding in gewoon' Nederlands op te stel len en niet in dure stadhuiswoor den. Een normaal mens kan er niet meer wijs uit worden. In de tweede plaats moet w het zgn piepsysteem afschaffen. Iemand die teveel heeft betaald of een te hoge aanslag heeft gekregen moet hier maar zelf achter zién te ko men. Maar o wee iemand die ie weinig heeft beta aid, don is de inspectie der belastingen er als de kippen bij. Voordat u vertrekt, verricht dan tenminste nog een behoorlijke daad.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3