PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stopzetting militaire operaties gevraagd BIAFRANEN HEBBEN GECAPITULEERD Stroom aanbiedingen voor voedselhulp Werkplaatsen op Walcheren zoeken na de fusie nieuwe markten' Regering trekt 3 min uit Weer onzekerheid over ministerspost Alibi's Zwaardere boetes voor de meer bemiddelde Belgen Vandaag in de krant... Benoeming Grapperhaus leek zeker RUIMTETEKORT IS EEN REM OP EXPANSIE Groei 213e jaargang no. 10 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISS1NGSE, GOES E, BRES KENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I. 3508. tiv. 01186-58 onn.prlj» 5,05 pir mama, o! 15,00 per kwartaal, franco pet po:t ƒ16,00 per kwartaal. Locs» nuramora idv. 6248). Coca, Crola Markt 2. tal. 6140 (b i 9 rad, 7853, adv 5213). Ooslburg, tal. 2395. Tcmeuren. 1 dalingen 2I£ x taaier. Alle Adverlenlicprijren exclualal 4 blw. Giro 359300, Provinciale Zeeuv Dinsdag 13 januari 1970 Driftig casco geënterd... pagina 2 Ws, Voor hulpverlening aan Biafra DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering heeft de regering van Kame roen meegedeeld te zullen bijdragen tot de verzorging van eventuele vluchtelin gen uit Biafra in Kameroen en bij de regering van Nigeria stappen gedaan 0111 de voedselvoorziening van de bevolking zo snel mogelijk weer op gang te bren gen en alles te doen voor de bescher ming van de bevolking in het door de oorlog getroffen gebied. De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, heeft dit maandagochtend de ministerraad meegedeeld naar aanlei ding van de recente, ontwikkeling van de oorlog in Nigeria. De Nederlandse regering legt, blijkens een maandag uit geven mededeling ook contact met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, en met de regening van Nigeria om te proberen dat het aantal buitenlandse waarnemers in het oorlogs gebied wordt uitgebreid. De regering heeft voorts een bedrag van drie miljoen gulden ter beschik king gesteld ten behoeve van de hulpverlening via de Joint Church Aid en het Rode Kruis! aldus de bekendmaking. BRUSSEL (ANP) De Belgische regering heeft deze week een wetsontwerp goedgekeurd om boets op overtredingen en bij mis drijven te laten vnriëren naar de stand van het inkomen van de schuldige. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet, en daarom gaat het niet aan dat de ene Belg met een glimlach een boete kan betalen die voor een ander een zware straf vormt, al dus de redenering. Het is de bedoeling dat de boete bedragen die nu gelden, ongewij zigd blijven, doch dat de vechter aan de hand van het inkomen van de veroordeelde een vermenigvul digingscoëfficiënt toepast. Man verduisterde 30.000 gulden VENLO (GPD) Blijkens een onder zoek van de rijksrecherche heeft de 25- jarige A. N. uit Venlo, die eind novem ber niet de noorderzon vertrok en vo rige week werd gearresteerd, ongeveer dertigduizend gulden verduisterd. Als schryver in tjjdeljjke dienst bij de Ven- lose vreemdelingenpolitie, hield lm de waarborgsommen achter die 60 buiten landse gastarbeiders hij aankomst in venlo op het. politiebureau hadden ge stort Deze bedragen, variërend van 400 tot 580 gulden, had verdachte niet ge registreerd. De fraude kwam aan het licht nadat A. N. wegens ongeschiktheid ontslag was aangezegd en de onder zijn be rusting zjjnde bescheiden werden ge controleerd. Hij vluchtte naar Spanje en zwierf rond in Marokko en Frank rijk. Van het verduisterde geld had A. N. b(j zijn arrestatie niets meer Casco gepakt Zo heb je het en zo ben je hei kwijt (en omgekeerd): Het casco van het door de KMS gebouwde Volkswaojenschip is na dagen zoe ken op uc Noordzee bij de Dog- gerabank gegrepen... pagina twee. Verolme Verolme overweegt op 4 sept. aan staande af te treden als presi dent-directeur van zijn concern (pag. 3). Gidsen paraat Dl Zeeland zijn de eerste gediplo meerde natuurgidsen .beschikbaar' gekomen. Doel: open ogen kweken gewone dingen 'die langza merhand ongewoon dreigen te ra ken.... pagina vijf. Zorgen AMSTERDAM zit in ernstige fi nanciële zorgen (pag 13) Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 4 en 5. Binnen- en buitenland op pa gina 1, 3, 7 en 13. Sport op pagina 9. Radio en tv op pagina 11. Beurs en financiën op pagina (Van onze correspondent) LIBREVILLE In een dramatische toespraak voor de Biafraanse radio heeft gisteravond generaal- majoor Philip Effiong, die na het vertrek van generaal Ojoekwoe de leiding over de republiek Biafra had overgenomen, de capitulatie van de republiek aangekondigd. Uit naam van de menselijkheid heeft hij er bij de Nigeriaanse leider generaal Gowon op aangedrongen een gevechtspauze te gelasten terwijl er over een wapenstilstand wordt onderhandeld, om massaal lijden als gevolg van de chaotische vlucht van miljoenen Biafranen te vermijden. ,Die mensen van het oude bewind die onderhandelingen en verzoening onmo gelijk hebben gemaakt', zo zei hij, .hebben zieh vrijwillig uit. ons midden teruggetrokken. Elke gedachte aan een regering in ballingschap wordt door ons volk afgewezen', aldus Philip Effiong. ,Ik doe een dringend beroep op alle regeringen zich dringend te beraden over hulpverlening en over te stappen bij de federale regering )m die ertoe te bewegen opdracht te geven tot het sta ken van alle militaire operaties' Einde Op de foto: enkele soldaten van het federale leger van Nigeria. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ver na middernacht verbrak de regeringsvoorlich tingsdienst het stilzwijgen over de opvolging van minister De Block op economische zaken. Medegedeeld werd dat geen nadere medede lingen meer te verwachten waren. Het feit dat de voordracht van staatssecretaris Grapperhaus gisteravond niet meer werd bevestigd, betekent dat zijn benoeming toch weer op losse schroeven blijkt te staan. Er wordt nog steeds rekening mee gehouden dat Grapperhaus op zijn beurt krachtige eisen heeft gesteld, nadat hij door premier De Jong werd aangezocht. Politiek Den Haag speculeert dan ook al weer op opvolging door het KVP- kamerlid mr Nelissen. Welke voorwaarde de heer Grapperhaus aan de aanvaarding van een ministers portefeuille heeft gesteld wilde hij niet zeggen, 's Middags had hij vijf kwar- tier~lang met premier De Jong in diens ambtswoning aan het Plein 1813 over zijn aanstaande benoeming zitten pra ten. Aangenomen werd dat de minister- pres i'dent li.em toen uitvoerig de bezwa ren van de fractieleiders van de ARP en CHU uiteen heeft gezet. Te eenzijdig Hst feit dat de benoeming van de op volger van minister De Block nu al een week heeft gevergd, komt vooral voor re kening van de heren Biesheuvel en Mel- lenia. Hun bezwaren waren niet zo zeer gericht tegen de kwaliteiten van dr Grapperhaus als staatssecretaris van financiën. Ze meenden echter dat voor de post van economische zaken in de eerste plaats moest worden gezocht nam een econoom. De heer Grapperhaus is r hun oordeel te eenzijdij aliseerd op het terrein van de belastin gen. Premier De Jong is echter bij het polsen van de andere kandidaten die op het lijstje van KVP-fractieleider drs Schmelzèr voorkwamen, gestuit op moei- (Zie slot pag. 7 kol. 6 Vliegtuigongeluk in Griekenland: 25 doden ATHENE (RTR) Een Dakota van de Griekse luchtmacht is gisteren tegen een top van de berg Kithairon te plet ter gevlogen; 25 militairen werden daar bij gedood. Volgens de bekendmaking in Athene was liet toestel ingeschakeld bij militaire oefeningen. Wegens de laaghangende be wolking zou het zicht ten tijde van het ongeluk zeer slecht zijn geweest. Dez® toespraak, waarin generaal-ma joor Effiong zich bereid" heeft ver klaard de resolutie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, waarin Bia fra werd opgeroepen zich opnieuw aan te sluiten bij de federatie Nigeria, on voorwaardelijk te aanvaarden, betekent het definitieve einde van de onafhan kelijkheidsoorlog van Biafra, die thans meer dan tweeendertig maanden heeft geduurd en tenminste twee miljoen slachtoffers heeft veroorzaakt. Opzienbarend in deze toespraak is dat generaal Ojoekwoe thans voor het eerst officieel wordt gedesavoueerd als de leider van de mislukte onafhanke lijkheidsbeweging. Hij wordt getypeerd als ,een element van het oude bewind, dat onderhandelingen' onmogelijk heeft gemaakt'. Over zijn verblijfplaats is nog niets bekend. Wel wordt gemeld dat hij met een grote hoeveelheid ba gage en zijn Mercedes statfauto is ver trokken. in gezelschap van zijn gehele gezin. In Loesa.lca, de hoofdstad van Zambia is medegedeeld dat hem asiel zal worden verleend. Volgens deze me-, dedeling wordt hij daar vandaag var- wacht. Ojoekwoe Volgens de Zweedse krant ,Afton- bladet' is Ojoekwoe in een door de Zweedse piloot graaf Von Rosen be stuurd vliegtuig naar Libreville, da hoofdstad van Gabon, uitgeweken. Von Rosen heeft in het verleden de Biafraanse luchtmacht georgani seerd en zelf deelgenomen aan luchtaanvallen tegen Nigeria. Officiële kringen m Libreville zei den maandagavond dat de Biafraan se leider daar niet was. Overgangsregering Generaal-majoor Philip Effiong heeft een overgangsregering gevormd, die de wapenstilstand met Nigeria moet be werkstelligen. Aan het hoofd staat 'ie opperrechter voor het hoge gerechts hof van Biafra, Sir Louis Mbanefo; ver der maken er deel van uit, brigade generaal P. C. Amaöi, die tijdens het. november-offensief van Nigeria ernstig werd gewondluchtmaarschalk J. R. Eseoloe, de inspecteur-generaal van da politie; A. I. Okeke, procureur-gene raal Ementboloe; de minister van voor lichting, dr I. Eke en de hoogleraar van de universiteit van Nsoèkka, prof. End Njoks. In zijn toespraak wees generaaJ-majoor Effiong erop dat thans een einde moet i worden gemaakt aan het onnodig bioed- I vergieten. Hij riep de bevolking op om vooral kalm te blijven en niet langer op de vlucht te slaan. ,Wij moeten op ae plaats blijven en ophouden met mas sale verplaatsingen die het lijden en de verliezen aan levens hebben vergroot'. Namens zijn regering dankte hij de buitenlandse regeringen, die Biatra ir de strijd hebben gesteund. Speciaal dankte hij de Joint Church Aid' en de andere hulporganisaties voor de hulp die zij hebben geleverd ter verlichtin; van het lijden en de hongersnood. Hi, deed een beroep op alle regeringen zich te beraden over de hulpvèrlening. Zelden is de onmacht van de mensheid zo beschamend gedemonstreerd als in de afge lopen jaren: de wereld heeft toegezien hoe in een burgeroor- pr: j log de honger als wapen is ge- bruikt met als gevolg de dood van miljoenen. Biafra heeft nu de wa pens neergelegd, een voorlopige balans kan worden opgemaakt. Een balans, die helaas moet beginnen met een westerse erfenis. Nigeria is als staat een produkt van het westen, in het bijzonder van En geland. De grenzen werden in de kolo niale periode vastgelegd zonder dat daar bij rekening werd gehouden met het be staan van uiteenlopende bevolkingsgroe pen en stammen. Nigeria is derhalve een itaat, géén natie. Zoals bij meer Afri kaanse landen was hier na de dekoloni satie sprake van een proces, omgekeerd aan de .normale' gang van zaken, zoals zich die bijvoorbeeld in het Europa van de negentiende eeuw heeft afgespeeld. In Europa was het nationaliteitsbesef bij diverse volkeren aan wezig vóórdat er een staatsvorm was: men denke aan onderdelen van de vroegere Oos tenrijks-Hongaarse Donaumonarchie. Toen deze volkeren zelfstandig werden, ging het er om van uit het nationaliteitsbesef een staat te vormen. In allerlei Afrikaanse landen evenwel - Nigeria vooraan - is het pre cies omgekeerd gegaan. Dat leverde en levert allerlei moeilijkheden en spannin gen op: de samenstellende delen hebben geen gemeenschappelijke cultuur, er is géén nationaal, maar wel een regionaal patriottisme, er zijn in de diverse lands delen ongelijkheden in economische kan sen - delfstoffen - en er zijn verschillen in ontwikkelingspeil bij de bevolking. Zo wordt in vele Afrikaanse landen nog da gelijks geworsteld met de westerse erfe- Vliegveld bezet Gistermiddag werd het officiële bericht gelanceerd dat het vliegveld Oeli door de Nigeriaanse federale troepen wa< zet. Even later vverd dit bericht Biafraanse zijde tegengesproKcn. Het vliegveld zou volgens deze laatste bron nog steeds in handen van Biafra zijn. De radiotoren van deze landings- (Zie slot pag. 7 kol. 2) GAISSACHT, Duitsland: en dit betekende voor deze twee pechvo gels het einde van een sledewed strijd onder houthakkers, welke over een afstand van 2,5 km werd gehouden. Een sneenwbergje na bij de finish zorgde voor het ka tapult-effect. THANS .BEDRIJF' MET 350 PERSONEELSLEDEN MIDDELBURG/VLISSINGEN De .Werkplaatsen Walche ren' snakken naar meer ruimte. Niet alleen is men door de hui dige omvang van werkzaamhe den al uit het Jasje' gegroeid, maar het ruimteprobleem bete kent ook een rem op nieuwe ac tiviteiten. De leiding van de gemeenschap pelijke regeling, die per 1 janu- ria is ontstaan, zoals gemeld, door een samengaan van de Stichting Werkplaatsen Wal cheren te Middelburg en de Ge meentelijke Werkplaats ,De Brug' te Vlissingen, wil er fi les' aan doen om de nieuwe mo gelijkheden, die door deze con centratie zijn ontstaan te benut ten. Daarbij wordt op de eerste plaats gedacht, aan het verkrij gen van grotere langlopende or ders, dan tot nu toe in de afzon derlijke werkplaatsen werden uitgevoerd. Men wil echter te gelijkertijd ook het .niveau' van de produktie opvoeren. Door de samenvoeging is er een .be drijf' ontstaan met ongeveer 350 werknemers, terwijl uiteraard ook de beschikking is verkregen over een veel grotere verscheidenheid aan ma chines en andere apparatuur. De di rectie van de werkplaatsen meent, overigens niet alleen, dat door de ze vergrote capaciteit, belangrijke opdrachtgevers eerder geneigd zullen zijn contracten af te sluiten, maar men wil ook zeil .markten verove ren' voor eigen produkten. Zo heeft men plannen in de richting van ex port van artikelen in de houtsec tor, vooral op meubelgebied. Ofschoon de werkplaatsen .naar bin nen' een sociaal aspect hebben, wil de directie naar buiten toch gewoon zakelijk te werk 'gaan en daarom ook de produktie zoals elke an dere onderneming dat moet doen zoveel mogelijk afstemmen op de vraag. Een tegenstelling tot het ge wone bedrijf wordt wel gevormd door dat in de werkplaatsen het perso- -neetsbestamd niet aan de verkregen opdrachten kan worden aangepast, maar juist werk moet worden ver kregen. dat binnen de mogelijkheden van de werknemers valt. Het betreft hier namelijk een zoge naamde aangepaste werkgelegenheid deel van de overheidszorg waarbij degenen, die kunnen en wil len werken dooh door persoonlijke omstandigheden, zoals aangeboren ge breken, gevolgen van ziekten en on gevallen enz, niet tot een normale werkprestatie in staat zijn, toch aan bij liun passende arbeid kunnen wor den geholpen. Zodra zij daar wel toe in staat zijn, kunnen de betrokkenen uiteraard weer naar het gewone be drijfsleven terug-keren. Het perso neelsbestand in de werkplaatsen op Walcheren is in de laatste jaren sterk gegroeid. In het complex op het Middelburgse klem industrieter rein vinden thans rond 180 mensen werk, de werkplaats aan de Edïson- weg in Vlissingen telt 100 werkne mers, de dependance voor geestelijk zwak begaafden bij .Vijvervreugd', eveneens in Middelburg, biedt ruim te aan ongeveer 45 'personen, ter wijl in de zogenaamde buitenobjec ten aanleg en onderhoud plant soenen enz. nog eens zo'n 60 per sonen hun dagelijkse bezigheid vinden. Deze groei is voor een deel veroor zaakt, doordat steeds grotere groepen gehandicapten .onder" de wet op de sociale werkvoorziening (voor 1 ja nuari de ministeriële regeling GSW) konden worden gebracht. Probleem is echter, dat de besdhlkbare accom modatie niet met het aantal werkne mers, en dus met liet aantal werk- objecten, is meegegroeid. Terwijl men in Middelburg ai moet woekeren met elke meter ruimte, is de situatie in Vlissin gen uitgesproken benard. Zo groot is hier de ruimtenood, dat zelfs delen van het kleedlokaal, en de kantine tot produktieruimten moesten worden ingericht terwijl de gangen als magazijnen dienst moeten doen. Ook de eigenlijke werkplaatsen in Vlissingen. voor een deel trouwens al afgekeurd, zijn letterlijk volgepakt met ma chines en materialen. Het pro bleem wordt nog verergerd, om dat de zo verschillende aard van de uit te voeren opdrachten steeds om een grote .speelruimte' vraagt. Ofschoon kan worden gesproken van een globale verdeling van het werk. Middelburg heeft zich vooral ge specialiseerd in de elektrotechnische richting, terwijl Vlissingen zijn be langrijkste activiteiten vindt in de meiaal- en houtsector, heeft men toc.h nog te maken met een zeer groot aantal uiteenlopende produk ten en wei-kzaamheden. Zo houdt men zich in de Middelburgse werk plaats bezig met de fabricage van schakelpanelen voor campings, mas kers voor landbouwbesproehng tot 'opende banden voor aardappelrooi- (Zie slot pag. 2 kol. 5) ftandijn Het westen zelf houdt zich officieel buiten deze worsteling, het acht zich niet langer meer verantwoordelijk. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid heeft immers nadrukkelijk gekozen voor handhaving van de bestaande grenzen, gekozen derhalve voor een ontwikkeling van een nieuw nationaal besef binnen ethnisch kunstmatige staatsgrenzen. Dat leidt er tevens toe. dat geen Afrikaans land buitenstaanders wenst toe te staan om zich met de interne conflicten van welk land ook te bemoeien: zij zijn bang voor afscheidingsbewegingen en willen tegen elke prijs hun staatsgrenzen handhaven. Men wil pogen een nieuw na tionaliteitsgevoel te creëren: de staat moet natie worden. In Azië ziet men de zelfde verschijnselen. Zo moge naar bui ten India de indruk wekken, dat het een homogene staat is, in feite is het regionalisme er heel sterk en kost het grote moeite om separaLisme tegen te gaan. En wat Indonesië betreft: menig Nederlands journalist heeft van Soe- karno het verhaal moeten aanhoren, dat juist Nederland de eenheidsconceptie bij de Indonesiërs tot stand heeft gebracht, al was het alleen maar door de kaart van Nederlands Oost-Indië te gebrui ken bij de aardrijkskundeles op de in heemse scholen. - Nigeria vooral is het voorbeeld van een westerse erfenis met alle gevolgen vandien voor de binnenlandse situatie, met alle gevolgen ook voor de buiten landse houding inzake de nu vrijwel be ëindigde burgeroorlog. De Afrikaanse landen maakten een ieder duidelijk, die het maar wilde horen, dat zij zelf deze zaak wensten op te lossen zonder inmen ging van het westen. Een aantal Aziati sche en Zuidamerikaanse staten steun den dit standpunt, zodat in de Verenigde Naties een Afro-Aziatisch blok ontstond, dat geen inmenging van de volkerenor ganisatie wenste. In het algemeen had den de westerse landen daar ook wel 'rede mee - zij het een zéér onzalige vrede - en wel om allerlei oorzaken. En geland bijvoorbeeld had aan de wieg van Nigeria gestaan en voelde er niets voor te bevorderen, dat deze staat in allerlei onderdelen uiteen zou vallen: als Biafra zou hebben gewonnen zou een verdere afscheiding onvermijdelijk zijn geweest. Bovendien had het economische belan gen bij een sterke Nigeriaanse federatie. In het algemeen waren de westelijke lan den er bijzonder huiverig voor zich met het Bïafra-eonflict te bemoeien: één Vietnam is al genoeg. Zo was er eigen- 'nk niemand te vinden bij de Verenigde Naties, bereid initiatieven te nemen tot oi:tipi-p interventie. Eén van de weinigen, die tijdens de jongste alge mene vergadering over deze kwestie sprak, was uitgerekend minister Luns. Hij kreeg onmiddellijk repliek van Nige riaanse kant: .De Biafranen zijn in op stand tegen hun eigen land' zei de Nige riaanse minister van buitenlandse zaken. En hij waarschuwde tegen steun aan de opstandelingen .dat zou een vorm van neo-kolonialisme zijn. waaraan Zweden. Canada. Frankrijk. Portugal. België. Rhodesïë en Zuid-Afrika nu al mee deden. De hele repliek was een duide lijke waarschuwing aan de westerse we reld: .Bemoei u er niet mee. de hele der de wereld zal zich tegen u keren'. Zo keek de politieke wereld passief toe hoe een volk werd uitgeroeid, deed er niets aan, dat wapens werden gele verd en ging met tot actie over toen de honger als uitputtingswapen werd toe gepast. Particulieren moesten het maar doen. Onlangs heeft de internationale commissie van juristen - een groep, ze telend in Genève en altijd scherp rap porterend als zij overtredingen van men senrechten signaleert - de categorieën aangewezen, die actuele verantwoorde lijkheid dragen voor de ondragelijke om vang van dit conflict. In de eerste plaats de strijdende partijen aan beide kanten: zij hebben geen ernst gemaakt bij het zoeken naar een vreedzame oplossing, maar integendeel een wrede striid voort gezet, daarbij de Haagse en Geneefse conventies met de voeten getreden. In de tweede plaats zijn al die staten ver antwoordelijk, die op de een of andere wijze er toe hebben bijgedragen dat deze oorlog kon worden voortgezet (wapenle- "°ranties). Voorts is hier de groep Afri- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1