ARD SCHENK EN ATTJE KEULEN KAMPIOEN Kernploeg slaagt in Deventer cum-laude Ér KAMPIOEN BAZEN NAAR TITELSTRIJD WEST-ALUS ATTJE: ZONDER VAL WAS ANS DE KAMPIOENE BRUTALE JAP V. DIJK BRACHT VERWARRING Overmacht Claesson in Zweden Sporttoto Schaatsploegen voor wereld- Europese titel JEUGDPLOEGEN NAAR INZELL Friese was kernploeg te glad af Eerste 12 MAANDAG 12 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEVENTER (GPD) Schaatscoach Leen Pfrommer gaat vanaf vandaag, maandag, in Inzeil met zes man verder op de weg naar Innsbruck en Oslo. Zes man, die gisteren cum laude slaagden voor het laatste examen in dit schaats-voorseizoen, de Nederlandse kampioenschappen. In Deventer werd, geheel volgens de verwachtingen Ard Schenk gehuldigd als de op volger van Kees Verkerk, die genezende is van een voorlioofd- liolteontsteking. Jan Bols greep de tweede plaats, terwijl Jap- pie van Dijk, Peter Nottet en Eddy Verheyen zich meester maakten van de derde, vierde en vijfde klassering, plus een plaats in de definitieve kernploeg. ,Ik had', zei een glunderende Leen I'frommer, .Peter Nottet een plaats» hoger gedacht en Jappic van Dijk is mij twee plaatsen meegevaUen. Peter Nottet heeft onder te grote druk ge reden. Hij sloeg vast op de 5000 meter en dat. zat; hem niet lekker. Dat hij nu juist gegarandeerd op de afstand waarop hij in Grenoble olympisch brons veroverde terrein moest verlie zen, maakte hem zenuwachtig. De vraag: zal ik die derde plaats behou den, kreeg een negatief antwoord. Er viel voor Peter Nottet niets te winnen, alleen te verliezen. Hij moest zich waarmaken, dat heb ik hem gezegd. De druk was te groot voor Peter. Daardoor is hij vierde geworden. Jap pie van Dijk kon als new-comer' on bevangen rijden. Dat heeft hij gedaan. Hij is nog steeds in stijgende lijn. Zijn vijf kilometer was formidabel (7.46.4). Hij verraste bovendien met die fraaie 1500 meter: 2.00.5. Dat heeft hij nog nooit gereden in Nederland. Eenmaal 2.07.- in het buitenland onder zeer gunstige omstandigheden. Hij is overi gens degene, die de stelling van velen omverwerpt, dat het praktisch niet mogeüjk is je in de definitieve kern ploeg te rijden. Dat is nu al voor de derde achtereenvolgende maal ge beurd. Eerst Jan Bols, vorig seizoen, Eddy Verheyen en nu Jappie van Dijk'. Schaatscoach Leen Pfrommer is meer dan tevreden over Ard Schenk, de nieuwe kampioen. ,Ard heeft een uit stekende 1500 meter gereden. Hij was op 2.08.- weggegaan en legde alles wat hij bezat in deze rit. -Ergens wil de hij zeker zijn van de zege. En dat was hij na zijn 2.07.4, die hem onbe reikbaar maakte voor de enig overge bleven concurrent Jan Bols. Daarna heeft Ard ook die 10 kilometer weldig gereden. Vergeet niet. dat in het eerste paar zat en op veilig- I Ard Schenk, na de eerste dag leider van het algemeen klassement, in actie op de 5000 meter. heid reed. Dan is die 16.03.8 een ere saluut waard. Ja, Ard had gelijk, dat hij wat ongerust was. Als Jan Bols die 1500 meter sneller had gereden, zoals in zijn bedoeling lag rond de 2.08.- dan liad Ard nog lang" niet op rozen gezeten met die 10 kilo meter voor de boeg. Maar Jan Bols kon het schema van 2.10.- niet hele maal voltooien. Hij eindigde op 2.10.9 en dat was een kleine teleurstelling. Als Jan Bols trouwens een .grote' wil worden dan moet die 500 meter sneller. Hij moet onder de 42 sec. rijden, wil hij bij de zes sterksten van de wereld terechtkomen'. Daarom content over Jan Bols ,Ja en nee... 11c heb bewondering voor de wijze waarop Arie Eriks en Karei te Winkel voor hun laatste kans heb ben gereden. Ze vertrokken enorm snel op de 5 kilometer. Het was een wanhoopspoging. De heb ze nog ge maand. Het bleek inderdaad te hoog gegrepen. Ze hebben dit seizoen nooit voluit gereden. Nu wel. En toch waren ze niet sneller. Duidelijk voor die twee zijn ze momenteel aan de grens. Ze zijn beiden overigens pas 22 jaar. Je weet het nooit. Als ze de moed op brengen volgend jaar van de grond af te beginnen dan is de schaatssport voor hen geen verloren zaak. Piet Vink (20) reed een schitterende 10 kilometer (16.13.9) en als Ko Giling die eveneens een stayer van formaat gaat worden, de sprint weet te ver beteren.... Hij heeft veel indruk op mij gemaakt op de 5 en 10 kilometer. Kon Nooitgedagt is mij niet tegenge vallen. Het is een typische evenements rijder. Let maar op, die komt terug, die drie jongeren hebben overigens al len hetzelfde probleem: de sprint'. ,Dan Ard. Een groot en waardig kam pioen. Internationaal Ik blijf het zeg gen: hij zal op die 10 kilometer on der de 15.30 moeten komen om mee te draaien aan de allerhoogste top. Met Fornaess, Caeson en Kees Ver kerk (in topvorm). Dat is nog steeds het grote probleem voor Ard. Maar niet meer zo groot als voorheen..—' DEVENTER u Nederlandse schaatskampioenen Attje Keulen-Deel stra en Ard Schenk tijdens hun ereronde over de ijspiste. DEVENTER (ANP) Na het Ne derlands kampioenschap schaatsen voor de jeugd, dat volgende week za terdag en zóndag in Heerenveen wordt gehouden, zullen twee jeugdploegen voor een trainingskamp en enkele wedstrijden naar Inzeil gaan. De uitverkorenen zijn: Dames: Trijme Rfep, Annie van Dalsen en Marjolein Taris. Heren: Jan Derksen, Sjaak de Koning, Johhny Oilof, Co Giling, Piet Vink en Ronnie Nooiitgedagt. DEVENTER (ANP) De brutale aanvalsdrift waarmee de ongecompli ceerde Jappie van Dijk verwarring veroorzaakte in het kamp van de .arrive's' van de kernploeg heeft zelfs Ard Schenk een ogenblik aan het wan kelen gebracht. Na de eerste dag van de Nederlandse sehaatskampioenscha Een in Deventer bezag de lange Noord- ollander, die aan een zeer sterk sei zoen bezig is, met bezorgdheid de ge ringe marge tussen hem en de door Jappie. van Dijk opgejaagde Jan Bols en Peter Nottet. ,Er is van te voren geschreven dat ilc alleen maar de vier ritten behoefde uit te rijden om kam pioen te worden, maar zo heb ik dat niet gezien. Daarvoor zijn de verschil len veel te gering', aldus Schenk. ,Ik heb me wel degelijk geraliseerd dat het zonder Kees Verkerk een meoi- Mjke zaak zou zijn.' Maar op het ope ningsnummer van de tweede dag toon de Schenk duidelijk aan dat hij wat het aantal behaalde nationale titels bekende schlager in een adem wordt genoemd. Dankzij een explosieve 1500 meter (2.07.4) won hij zoveel punten, dat hij aan de 10.000 meter begon met de wetenschap dat hij 34 secon den verliezen mocht zonder zijn derde nationale totel in gevaar te brengen. Veertien dagen geleden bij de wedstrij den in Oslo overwon Schenk de angst. Die hij de laatste twee jaar had voor de lange afstand. Hier in Deventer was de noodzaak niet aanwezig op nieuw te testen waartoe hij maximaal in staat is. Sneller stappend door de uitgetrapte bochten (tien slagen tegen normaal zeven) hield hij zich nauwkeurig aan het schema van coach Pfrommer en kwam uit op de zeer redelijke tijd van 16 minuten en 3.8 seconden. Jan Bols, die op de 1500 meter ver op Schenk ten achter was gebleven (2.10. 9) was definitief geslagen. De Hooge- vener kon alleen proberen na de vijf kilometer (7.45.5) ook de tden kilo meter te winnen. Dat deed hij in 15.55.4. Ard Schenk reed zich op al le afstanden in de prijzen: eerste op de 500 meter (41.99) en 1500 meter, tweede op de tien kilometer en der de op de "vijf kilometer (7.49.1). Toch was coach Leen Pfrommer verstandig genoeg al te hoge verwachtingen in zake ae nieuwe Nederlandse kampioen bij de komende internationale titel- toernooien te temperen. Hoe het met de vorm van Verkerk gesteld is, werd zondag niet geheel duidelijk.... Het geplande bezoek aan Verkerk aan dokter Lap ging niet door vanwege de gladde wegen rond Heeren veen. Toch toonde Leen Pfrommer zich niet pessimistisch: ,Ik heb er wel ver trouwen in dat Kees bij het Europe se kampioenschap present zal zijn, al zal hij daar niet hoog eindigen. Hij heeft minder hoofdpijn. Dat wijst er op dat het beter gaat met zijn voorhoofdsholte-ontsteking. -Maar hij heeft nog wel last van zijn keel. Wat zijn conditie betreft is hij natuurlijk achteruit gehold'. DEVENTER (ANP) ,Ik heb de hele week bij mijzelf gedacht: een plaats bij de eerste vier moet er toch inzitten. Maar de titel? Nee, daar had ik niet op gerekend'. Attje Keulen-Deelstra glim lacht wat onwennig, overwel digd door het succes en nage nietend van de voor haar on gekende toejuigingen. ,Ik had de selectiewedstrijden na tuurlijk goed gereden. Maar toch was ik niet al te opti mistisch. Het zal wel tegen vallen, dacht ik steeds'. De woorden van de 31-jarige rijdster uit Irnsum, die in De venter de gehele kernploeg voor was gebleven, werden begeleid door een goedkeu rend knikken van trainer Klaas Visser. Alleen tegen Akke Fallkena had ik gezegd: let op, Attje wordt kampioen', zei de donkere Fries. ,Maar daar mocht zij zelf niets van weten'. Attje Keulen-Deelstra, moeder van drie zoons, was genoeg realiste om te erkennen dat Ans Schut strijden als eerste zou zijn geëin digd. ,Ans wenste mij nog succes voor het begin. Even later ging zij zelf onderuit', vertelde de nieu we nationale kampioene. In de eindrangschikking bleef Attje Keulen-Deelstra, die pas vier jaar lange-baanwedstrljden rijdt, 0,14 punten voor op leeftijdgenoten en vijfvoudige titelhoudster Stïen Kaiser, die na een matig voorsei zoen iedereen verraste en zelfs, samen met Elly van den Brom, de 1000 meter won. Het goede resultaat van Stien Kais&r op de 500 meter (vierde in 47,60) bracht het zelfvertrouwen helemaal terug bij de Delftse. ,De sprint is alles. Het is de basis voor je klassement', zei een ge lukkige Stien Kaiser. ,Ik ben dol blij met het resultaat. Ik had minder verwacht. Vooral omdat ik tot nu toe zo slecht ging. Toch heb ik mij serieus voorbereid en de reis naar Oost-Berlijn zelfs la ten schieten. Maar, voor het eerst in een seizoen, heb ik nog geen blessure gehad'. Heeft Stien Kalrsr plannen om binnenkort het wedstrijdsohaat- Maar .Sapporo' komt voor mij te laat. Zo lang ik nog aardig mee draai, heb ik er plezier in'. En de komende internationale toernooi en? ,Ach, ereplaatsen zitteu er voor mij niet meer in. Die tijd heb ik gehad. Ik ben al tevreden als ik bij de eerste twaalf eindig'. De sprint, In het verleden vaak de angstdroom van de nationale ploeg, werd de ondergang van fa voriete Ans Schut. De 25-jarige Apeldoornse moest :n de r we ede rit proberen voormalig Rortebaan kampioene Attje Keulen-Deelstra, wier resultaten de pupillen van Kees Broekman moeten zijn op gevallen, van zich af te hóuden. Bij de laatste bocht had Ans Schuit het gait, ontstaan door een felle start van een tot het uïter- jna goed ge zij uit ba lans en gleed tegen de ballustra- de. ,Ik lette te veel op Attje en was even uit mijn concentratie', zei de niet eens zo hevig teleurge stelde Ans Schut later. .Daar kwam nog bij, dat ik de bocht te krap was ingegaan. Ik ben er van overtuigd, dat ik Attje nog te pakken had gekregen.' De tijd van 47.51 seconden van ie Frie zin betekende intussen een veelbe lovende derde plaats, achter de prima rijdende Elly van den Brom (47,17) en de goedlachse Annie vam Dalsen (47,45). UPPSAL.4 (ANP) Göran Claesson is zondag in Uppsala schaatskampioen van Zweden geworden. De 24-jarige rjjder uit Sodermalm, die vorig jaar tweede werd bij de wereldkampioen schappen in Deventer, won drie af standen: de 1500, 5000 en 10.000 meter, met grote overmacht. In het eindklas sement had hij een voorsprong van by- na vijf punten op örjan Sandler. Jonny Höglin, die last had van griep, eindigde- als derde. De omstandigheden waaron der de wedstrijden werden gehouden, waren gunstig. 500 meter: 1. Borjes 40.1, 2. Holmgren 40.2, 3. Hedlund 41.0, 4. Claesson 411. 5000 meter: 1. Claesson 7.42.8, 2. Sand ler 7.53.00, 3. Höglin 7.56.6. 1500 meter: 1. Claesson 2.06.6, 2. Hög lin en Johansson 2.11.1, 5. Sandler 2.12.0. 10.000 meter: 1. Claesson 15.57,8; 2. Ier 16.03,2; 3. Höglin 16.29.6. Eindklassement: 1. Claesson 177.470 pnt; 2. Sandler 182.460 pnt; 3. Höglin 183A40 pat. Volewijck-Graiifseh. i X Fortuna Vl-AZ '67 2 X GVAY-Fcijcnoord X PSV-Den Bosch Telstar-Excelsior Sparta-Haarlem X ADO-DOS x Go Ahead-RBC x X Twente-NAC x Elinkwijk-Willem II X MW-Velox X DW'S-HDYS Vitesse-Ajax X De cijfers vam de sporttoto zijn: deelnemers: 668.379; inleg: ƒ1.404.782; prijzenbedrag: 632.152; eerste en der de prijs: 189.646; tweede en extra prijs: 126.430. Zondagavond waren er reeds 400 meLn-ngea voor de eerste prüs. J DEVENTER (ANP) Naast Aril Schenk heeft de KNSB zon- dagavond ook Jan Bazen inge schreven voor het wereldkam pioenschap sprint dat 21 en 22 februari in West Allïs wordt ge houden. Het tweetal zal begeleid jgÜH worden door coach Leen Pfrom mer. Bazen vertrekt vandaag met de kernploeg naar het trai ningskamp bi Inzeil. Na afloop van het nationale sprin- lnpioenschaJ> verkeerde Jan Ba zin nog net zo in het onzekere over vL.' ,.sen om Ard Schenk te mogen Ilaar 'iet wereldkampioon- fcump m West Allis, als te voren. De prmter nit Zevenhuizen prolongcer- oe zijn nationale titel met ruim ver- 8CDJI (1,7 punten) op zijn naaste con- 22™ (MartPn Hoekstra) en vol ui daa"nee aan de eerste voorwaar- c van de nationale technische com- die Bazens prestaties bij de 31555 nicuwjaarswedstrijden in Oslo een on- oiuoende basis vond om hem direct 15 te selecteren. innoltS !ebeterde hiJ zondag op de n ,ll?a,ter het baanrecord tot 1.23,9. hMrwto* de kernploeg onderge- Mvfj Baaen echter t-egelijker- JjVjd de commissie argumenten in han den om sceptisch te staan tegenover zijn uitzending naar West Allis. De snelste 500-meter tijd van het toer nooi werd namelijk niet gemaakt door hem, maar door de Friese onderwijzer Marten Hoekstra, die hem zondag in een rechtstreeks duel vevrsloeg met een tijd van 41.92 seconden. De dag tevoren was Ard Schenk bij de all- rounders ook sneller dan Bazen (41.99 tegen 42.20). Voorts lardeerde Bazen zijn races op de tweede dag met een reeks missla gen. Op de 500 meter finishte hij zelfs buiten de elektronische ogen om. ,11c lean er geen verklaring voor ge ven', aldus de laconieke titelhouder. ,Op het rechte eind cverkomt me zo iets nooit, maar ja, ik reed hier on der grote drulc. Daar zal het wel iets ntee te nialcen hebben gehad'. DEVENTER (ANP) De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft zondagavond na afloop van het nationale kampioenschap in Deventer do namen van de rjjders bekendgemaakt die Nederland zullen vertegenwoordigen in do strijd om de Europese titel. De wedstrijden worden op 24 en 25 januari in Innsbruck gehouden. De ploeg bestaat uit: Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols, Jappie van Dijk Peter Nottet en Eddy Verheyen. Omdat slechts vijf rijders mogen starten zal later de reserve worden aange wezen. De ploeg vertrekt maandag voor een trainingskamp naar het Westduitse Inzeil. Voor het Europese kampioenschap dames dat op 31 januari en 1 februari in Heerenveen wordt gehouden, zijn de volgende rijdsters uitgenodigd: Attje Keulen-Deelstra, Stien Kaiser, Elle v. d. Brom, Carry Geyssen, Akke Falkena, Ans Schut en Rieneke Demming. Na afloop van de wedstrijden in Heerenveen zal een rijdster afvallen. De overigen reizen door naast West Allis voor het wereldkampioenschap. De dames vertrekken maandag voor een trainingskamp naar Davos. jan Basen in actie op de 100Q meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9