Souburgse solistenconcours trok 71 tamboers en pijpers eAGENDAs J. Roodenburg lijsttrekker Democraten '66 in Zeeland ,Provadya' in Middelburg sluit P. Rijnhart: Jeveel tamboers, te weinig blazers' opnnnRESso! WALCHEREN Verkiezing commissie PvdA Kandidatenlijst ,'T 70-2000' OOK CRÈCHE VOOR PEUTERS IN MIDDELBURG X, r8 Snd'20 uur: Dc b,anke MUZIEKVERENIGINGAP0LL0' IN FEESTSTEMMING BIJ JUBILEUM Meer creatief en actief worden Veel belangstelling bij jubileumviering van A. Clement Raad Reimerswaal moet beslissen over «Wde wethouder MAANDAG 12 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ORGANISATIE BIJ VLIJT EN VOLHARDING' SOUBURG De Souburgse mu ziekvereniging Vlijt en Volhar ding' beleefde zaterdag een druk ke dag. In het gebouw ,De Zwaan' had het bestuur zijn handen vol aan het vlotte verloop van zijn uitgeschreven solistenconcours voor tamboers en blazers. Minder druk maar met des te meer ze nuwen beladen was deze dag voor de eenenzeventig solisten, die zich hadden opgegeven en daar mag men toch vanuit gaan de deel name voor serieus namen. Dat de solisten in hun optreden alles op alles zetten, mocht blijken uit het feit, dat slechts twee niet boven de middelmaat uitkwamen. Volgens penningmeester J. Rijnhart van Vlijt en Volharding' was ile be langstelling tot deelname meer dan vol doende te noemen en zouden nog meer tamboers en pijpers het programma al leen maar teveel overladen hebben. Wel zei hij het bijzonder jammer te vinden, dat de verhouding tussen deel nemende tamboers en pijpers zo scheef Jng. ,Br zijn veel tamboers en maar heel weinig blazers' en; bij telling werd zijn opmerking duidelijk geïllustreerd: vijf blazers tegen zesenzestig tamboers. Ondanks alle begrip voor deze trieste situatie zei de heer Rijnhart: ,Ik zou toch op de een of andere manier de deelname vavn blazers op concoursen wat willen activeren. Als er vrijwel alleen maar tamboers spelen, wordt zo'n con cours een beetje dood en eentonig. Ik begrijp wel waarom zo weinig blazers op concoursen verschijnen, omdat bi; hen altijd meer angst bestaat dan bi; tamboers. Een blazer heeft er gauw last van dat zijn zenuwen op de keel slaan, die daardoor vaak droog wordt. Een tamboer ervaart minder deze han dicap van opkomende zenuwen: die kan zijn handen altijd wel laten wapperen'. De heer Rijnhart meende overigens dat öe opzet van soiistenconcoursen en de deelname daaraan in het algemeen de tamboers en blazers meer op een beter peil kan brengen. Deelname aan soiis tenconcoursen dwingt je automatisch tot meer repetitie en studie. Het geeft je ook meer zelfvertrouwen in je spel. En bloc vallen missertjes vaak niet op, maar ga je solistisch spelen dan merk je wel wat er zo hier en daar nog te verbeteren valt. Muziekverenigingen waarvan de leden regelmatig aan soiistenconcoursen mee doen, komen en bloc ook tot veel betere prestaties Verschillende muziekverenigingen ga ven afgelopen zaterdag in elk geval (ADVERTENTIE) Felle tijgerbenzine tanken. En gelijk meespelen in de Esso Maanrace. Met prijzen tot 1.000 gulden! Onbeperkte prijzenpot. Maandag 12 januari 1970 Gasthuis, 19.45-20.45 r radio Walcheren ?°ud;n Poorte. 19.30 uur: kader-, le r>. d ''mg kleinmetaal. v«.i I°' 12 uur: lunchbijeenkomst Nij verheid en Handel. blijk van deze wetenschap. Leden van negen muziekverenigingen gaven voor de juryleden, majoor-tamboer J. de Jong en majoor-pijper J. Wassenaar, beiden instructeurs van de tamboers en pijpers van het korps mariniers, hun trommel- en bl aasnummers ten beste weg'. Uit Ni'euwendijk, een plaatsje na bij Gorlcum, waren leden van .Overwin ning na Stnjd' overgekomen. Er waren afgevaardigden van de Harmonie Ter- neuzen. Solisten van .Euphonia' en .Ex celsior' uit Goes. .Euterpe' uit Hein- kenszand en .Concordia' uit Krabben- dijlce waren overgekomen. Ook OKK uit Wemeldiinge was met een tamboer vertegenwoordigd. En maar liefst ne gentien leden van de organiserende mu ziekvereniging .Vlijt en Volharding' tra den achter de microfoon. Eerste prijzen Van alle solisten vielen slechts twee buiten de prijzen. Drie tamboers gin gen met een eerste prijs met lof naar huis: mevrouw J. Ruissem-Schrijver van het Goese .Euphonia' op kleine trom, die met 75 punten tevens de hoogste score maakte, en de heren J. Meerman (74 punten kleine trom) en K. van Sorgo (72 punten paradetrom) van .Vlijt en Volharding' te Soutoui'g. De andere eerste prijzen werden uitge reikt aan Lianne Stoffels van Harmo nie Terneuzen (67 punten trom), Hoog- strate van .Concordia' uit Krabbendij- ke (65 punten platte trom), beide solisten in de eerste afdeling solisten; Tweede afdeling solisten: Karei Doorns v'a.n Harmonie Terneuzen (66 punten trom). Peter Beltman jr van Harmonie Terneuzen (64 punten trom). Eerste afdeling solisten: André. Schil- lemans van .Euphonia' te Goes (68 pun- Nadat- August Meho van muziek vereniging Euterpe' ie HeinJcens- sand op sijn kleine trom het spits van het Souburgse solistencon cours, georganiseerd door Vlijt en Volharding', had afgebeten, nam Mattie Bal (foto) als tweede deel neemster met hetzelfde slagin strument achter de microfoon plaats. (Foto PZC) ten kleine trom). Trees Latuheru ,Vlyt en Volharding' te Souburg (64 punten kleine trom), Bart Beun van .Vlijt en Volharding' f67 punten klei ne trom, Rob van Mameren van .Vlijt en Volharding' (66 punten kleine trom), Josie van Loon van .Eu phonia' uit Goes (66 punten kleine trom H. de Jonge, de enige deelnemende so list van OKK te Wemelöinge behaalde in de uitmuntendheidsklas solisten op de trom een e era te prijs (67 punten). Eerste prijzen in de afdeling uitmun tendheid duetten: Bart Beun en Kees van Sorge, respectievelijk kleine en pa- radebrorh, van Vlijt en Volharding' (66 punten) en Sonja van Wallenburg, trompet en John Cevaal, paradetrom, van .Vlijt en Volharding' (70 punten). Ere-afdeling solisten: L. Stoffels van Harmonie Terneuzen (67 punten trom). Ere-afdeling duetten en trio's: C. van Noorloos. paradetrom, C. van Beugel, marstrom, van .Overwinning na Strijd' te Nïeuwendijk (66 punten). Mevrouw J. Ruissem-Schrijver, kleine trom, Rinus Does paradetrom. en Kees de Poorter, tenortrom, van .Euphonia' te Goes (69 punten) en F. van Beugel, C. van Beugel en M. van Beugel, van .Overwinning na Strijd' te Nb'ieuwemdijïr (64 punten). MIDDELBURG MIDDELBURG De afdeling Middel burg vnn de Partjj van de Arbeid hield vrijdagavond in de Gouden I'oorte een openbare ledenvergadering, onder voor zitterschap van de heer H. Gillissen. Enkele passages uit de beschrijvings brief voor liet verkiezingscongres van deze partij, d:e op 16 en 17 januari a.s. te Groningen zal worden gehouden, wer den nader ter discussie gesteld. Met na me de tekst van het program betreffen de een werkelijke democratisering van bet provinciale, en gemeentelijke be stuur door rechtstreekse verkiezing van de burgemeester (echter in afwachting van de grondwetswijziging die zulks mogelijk moet maken): benoeming en herbenoeming op aanbeveling van de raad c.q. statenleden, kon de meerder heid der vergadering het eens zijn. Te vens werden de prë-adviezen in de be schrijvingsbrief betreffende het volk- huisvestingsbeleid en de inkomensver deling, in kort bestek behandeld. Hoofdschotel van deze vergadering- vormde de verkiezing van een uit ne gen leden bestaande onafhankelijke commissie uit de partijleden, die op korte termijn de groslijst zal moeten samenstellen van de kandidaten voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Uit een nadere besturing van de partij reglementen bleek, dat de leden van de ze commissie geen functie in het' afde lingsbestuur of in de raad mochten ver vullen, een stelling, waarmee velen het niet eens waren. Voorzatter Gillissen meende echter de partyreglementen te moeten eerbiedigen, waardoor de reeds gekozen leden, de heren Mol en Steutel, niet voor benoeming in aanmerking kwamen. Na een herstemming werd de couuuuraic als volgt samengesteld: De heren Van Aalst, Berenpas, Beun, Van Essen, Schreuders, Joziasse en Jansen, alsme de mevr. Stufkens-Lodewyk en mevr. Van Loo-Van Loo. TERNEUZEN De kandidatenlijst van de groepering 'T (erneuzen) 70-2000', voor de komende raadsverkiezing in Terneuzen ziet er als volgt uit: 1 H. d. Vriend, 2 E. Ghrnjs, 3 A. M. van Laere, 4 C. Ribbens, 5 J. Pannevis, 6 W. J. Kerckhaert, 7 A. Hamelink, S W. Muller, 9 G. A. M. Vermeulen, 10 T. J. Dikmans, 11 F. H. M. de Meijer, 12 A. C. van Mameren, 13 H. H. C. de Leeuw, 14 A. J. Pïgmans, 15 K. J. Ho ving, 16 U. T. Westerterp, 17 G. D. Sprangers, IS S. Hoogenboom, 19 M. de Bokx, 20 A. Donze. VLISSINGEN Op de kruising Vrijburgstraat-Nieuwe Vlissingse- weg ter hoogte van Souburg kwa men zaterdagochtend twee auto's met elkaar in botsing. Daarbij ontstond ernstige schade waarvan deze Joto een beeld geeft. Het on geluk gebeurde toen de heer J. ■van S. uit Vlissingen komend uit de Vrijburgstraat de Nieuwe Vlis- singseweg opdraaide en daarbij geen voorrang verleende aan de heer P. K. uit Middelburg, die komende uit de richting Middel burg de brug bij Souburg wilde op draaien. Niemand liep bij de aanrijding ernstige verwondingen Na Vlissingen en Terneuzen: MIDDELBURG X'a Vlissingen e_ Terneuzen krijgt ook Middelburg een volwaardige crèche. Tijdens een bespre king is zaterdag door een aantal moe ders en de leiding van het Trefpunt be sloten om de crèche met ingang van he den, maandag te. openen voor alle peuters van twee tot vier jaar. De openingstij den zijn op alle werkdagen, behalve op woensdagmiddag. 's-Morgens kan men terecht van 9-12 uur en 's-middags van De kinderen kunnen tussen kwart voor negen en negen uur werden gebracht en tussen kwart voor twaalf en twaalf uur worden gehaald. Voor 's-middags kunnen de kinderen tussen kwart voor twee en twee uur worden gebracht. Het halen van de kinderen kan gebeuren tussen kwart voor vier en vier uur. De leiding van de crèche in het Trefpunt bestaat uit een bevoegde kleuterleid ster en een assistente, De moeders wor den verzocht voor 's-morgens een be kertje melk of fruit mee te sreven. Per keer bedragen de kosten 1.25. Dit be drag geldt voor de proeftijd van veer tien dagen, waarin moet worden aange toond dat er behoefte is aan een crèche waarvan de openingstijden gelijk lopen met die van de meeste kleuterscholen, dit in verband met werkende moeders en gezinnen met schoolgaande kinde ren. Na de proeftijd zal een vergadering worden belegd in het Trefpunt. Dat ge beurt op vrijdag 23 januari om 20 uur. Bij die gelegenheid zullen de verdere besluiten moeten worden genomen. Al le geïnteresseerde ouders worden uitge nodigd. Op de vergadering van zater- **.cr ©veneens besloten te komen tot PROVINCIAAL CONGRES nimnr,°w.NSTELL,N P 'SN Sini Pu RG Rijksarchief Zeeland! i r7 fi(i traat 38' 9.30-12.30 en 13.30- se dorp'r' tentoonstelllil"& .Het Zeeuw- tên!^«GmN Stadhuis. 9-21 uur:! tentoonstelling .25 jaar Zeeland'. feN Of ZOOM Roxy, 20 uur: rnVo lokt' 18 Jaar- MIDDELBURG Citv 20 uur' Ge-I TFHV» 18 rasPn V P, Luxor. 20 uur: The- i WgAtatei* 18 jaaa"- Zor^ri^ P* Alhambra, 20 uur: *orS dat je d'r uit komt. 14 jaar. J?!®AVEN V00R OF INLICHTINGEN OVER vlfcüP' G'VAN oorschot P/A rac.VUSSINGEN.TELOI184.5NI. lenen. Het gaat hier om een werkgroep speelgroep en een werkgroep publici- CURSUSSEN VAN GEZINSVOORLICHTING MIDDELBURG De Plaatselijke Stichting voor Huishoudelijke en Gezins voorlichting Middelburg heeft voor de maanden januari tot en met juni 1970 het volgende programma opgesteld: Naaien voor beginners: Naaien voor ge vorderden; Bewegingsleer; Bewegings leer voor ouderen; Handwerken; Han denarbeid; Bloemschikken; Gratie en charme; Kleine karweitjes in huis; Stoelbekleden. Verder zulllen verschil lende demonstraties worden gegeven. Middelburgs muziekkorps moei meer leden hebben Het Middelburgs muziekkorps heeft zich met een dringende oproep tot de be volking van Middelburg gewend om zich bij het korps aan te sluiten als wer kend lid. Anders komt het bestaan van het korps in gevaar, aldus de groep. wervkapelle CHU Westkapelle vergaderde De kiesvereniging van de CHU te West kapelle hield een ledenvergadering bij de heer .P Lievense. De voorzitter hield een korte meditatie naar aanleiding van 1 Koningen 12 vers 1 tot en met 20. De secretaris de heer J. Boogaard las de notulen van de vorige vergadering voor. Het verdere verloop van de avond werd besteed aam het opstellen van de kandi datenlijst voor de verkiezing van de le den van de provinciale staten van Zee land. Nadat nog enkele interne zaken besproken waren sloot de voorzitter de ze avond met dankgebed. Tegen koehandel' van verkiezing van gedeputeerden VLISSINGEN De heer J. Roo- denburg uit West-Souburg is lijst aanvoerder van Democraten '66 bij de verkiezing van provinciale staten van Zeeland. Dit maakte mr P. C. Porrey uit Vlissingen za terdagmorgen bekend tijdens het in het Strandhotel te- Vlissingen gehouden provinciaal congres van deze partij. De stemming voor de kandidatenlijst is bij D '66 eind de cember reeds schriftelijk gehouden en de volgorde werd berekend met behulp van een computer van de technische hogeschool te Delft. Van de ongeveer honderd leden die D '66 in Zeeland heeeft, namen er 37 aan de verkiezing deel en 29 daarvan lieten blijken de heer Roo denburg de meest geschikte kan didaat voor het lijstaanvoerder schap te achten. Tijdens het door ongeveer dertig leden bezochte provinciaal congres maakte congresvoorzitter Porrey ook de volg orde van de overige kandidaten hekend. De kop vam de lijst ziet erals volgt uit: 2. H. Kapenga uit Goes. 3. K. C. Schou ten uit Terneuzen, 4. E. H. J. de Lyon uit Hulst (deze stond oorspronkelijk op de 5e plaats, maar de heer W. J. Wolff uit Kapelle stelde zijn oorspron kelijk 4e plaats beschikbaar ten gunste van de heer De Lyon). 5. W. J Wolfi uit Kapelle, 6. P.~ B. Verschuur uit Scharendijke. 7. W. Wagenaar uit Goes. 8. J. W. Garels uit Breskens, 9. C. M. Kole uit Middelburg, 10. L G. E. Wolff- De Boom uit Kapelle. De vergadering ging akkoord met het voorstel de heren Roodenburg en Kapenga aan te wijzen als kandi- daat-gedenuteerden. Oorspronkelijk wa3 het een algemeen principe van D'66. dat voor de verkeizingen be kend moest worden gemaakt welke personen kandidaat zouden zijn voor het lidmaatschap van gedeputeerde staten. Op het laatste congres is be sloten aan de regio's over te laten hier al dan niet toe te besluiten. Het provinciaal congres in Vlissingen ging tot het aanwijzen vam de heren Roodenburg en Kapenga vooral over, omdat D'66 in Zeeland de andere par tijen dringend zal vragen ook hun kan- didaai-gedeputeerden bekend te maken voor de verkiezingen. Zowel de heer Roodenburg als de neer Kapenga maak ten duidelijk, dat zij niet staan te drin gen om degeputeerde te worden. De heer Roodenburg stelde, dat D'66 in ieder geval niet zou meedoen aan de .koehan del', die de verkiezing van gedeputeerden vaak is. De heer Kapenga had ,met een natte vinger' berekend, dat er voor D'66 in Zeeland geen gs-ze'.e! inzit. Zijn prog nose voor de statenverkiezingen luidde: PvdA 12 zetels. KVP 8. CHU 7. ARP 5, j WD 5, SGP 4, D'66 3, BP 2, PPR 1. Drie zetels voor D'66 zou een verdrie voudiging van het stemmenpercenta ge van 1967 inhouden. De heer Roo denburg sloot zelfs niet uit. dat D'66 met vijf zetels in de provinciale staten zou komen: ,Dat lijkt theorie, maar in dat geval i6 het lang niet onmogelijk, dat wij zullen worden gevraagd een ge deputeerde te leveren'. De heer Rooden burg kondigde aan, dat hij in ieder ge val niet za! deelnemen aan geheim over leg over de verkiezing van gedeputeer den tussen de fractievoorzitters! .Ik wil als fractievoorzitter de leden op elk mo ment informeren over de stand vam za ken van de onderhandelingen. Ais de 1 andere partijen hiermee niet akkoord gaau, doen we niet moe'. Koninklijke onderscheiding voor P. de Jager DOMBURG De Domburgse muziek vereniging Apollo heeft zaterdag op feestelijke wijze het zeventigjarige ju bileum gevierd. Hoogtepunt vormde de huldiging van de lieer P. de Jager die zich gedurende vijftig jaar inzette voor Apollo en die ook nu nog als bugel-so list zijn partijtje meeblaast. Burgemees ter Sprenger speldde hem de koninklijke eremedaille in zilver op. In zijn welkomstwoord blikte voorzitter A. Passenier nog eens terug op de voor bije jaren van Apollo. De muziekvereni ging bestaat thans uit 36 werkende le- OM HYGIËNISCHE EN RUIMTELIJKE REDENEN MIDDELBURG Het vrijetijdscen- trum .Provadya?' in het Koorkerkhof te Middelburg, dat per week honderden jonge mensen trekt, zal de eerstvolgende maanden zijn gesloten. Het blijkt vólgens het bestuur en projectleider Bumie Bos niet langer verantwoord het café om hy- Eiënische redenen nog langer ingebruik s houden. De voorzieningen zijn voor een intensief gebruik, zoals het thans plaatsvindt, te primitief en niet geschikt. Daarbij komt dat liet hele gebouw van een centrale verwarming wordt voorzien. Zondag avond was de laatste avond dat .Pro vadya?' in de huidige vorm open was. De sluiting heeft overigens bij de vaste bezoekers een hoop kritiek veroorzaakt. .Provadya?' is een paar maanden open geweest, maar daarbij ging het vooral om het café. De oorspronkelijke opzet was een ncfciviteitencentruni maar daar van is het (nog) niet gekomen. Zowel de benedenzaal als de rest van het ge bouw zullen nu op korte termyn voor deze opzet als activiteitencentrum be schikbaar moeten komen. Maar dat bp- tekent weer dat er geld op tafel moet komen om hieraan te kunnen voldoen. Bij de huidige stand van zaken werd te weinig een beroep gedaan op de creativiteit en de activiteit van de be zoekers. Met b en w van Middelburg zijn thans besprekingen gaande om het gebouw zo spoedig mogelijk ge schikt te maken voor een veelzijdig gebruik. Gedacht wordt aan .Provadya?'-kant aan werkgroepen voor film. toneel, jazz, maatschappijkritiek, aan screen-voorstel- lingen, popmuziek en andere concerten. Dit te meer sinds de BBK-Zeeland zich by het centrum heeft aangesloten. Daar- wil men de sluïtingsperiode zo kort mogelijk houden, omdat de afgelopen maanden wel is gebleken dat .Prova dya?' een gewaardeerd onderdak is ge worden en dat er ook grotere behoefte bestaat aan een centrum met meer mo gelijkheden in Middelburg. Maar zoals het gebouw thans is, kan men niet meer verder werken, aldus bestuur en project leider Burnïe Bos: er is geen warm wa ter, de ramen lekken, de kachel heeft roet en de deuren kieren. ,AIs kroeg kunnen we te weinig bieden', aldus een bestuurslid, ,er moet meer ge beuren en we hopen op medewerking van de gemeente'. Examens Aan de christelijke kweekschool voor Zeeland slaagden voor de akte volledig bevoegd onderwijzer 'derde leerkring) de volgende kandidaten: A. Bastiaamse te Goes; A. Duine te Oud-Vossemeer; G. J. Freië te Goes: J. W. Geelhoed te Kamperland: J. Geensen te Terneu zen; en A. Lemsom te Goes. ^HDDELBURG Zaterdag jubileerde bij de bouwmaterialenhandel D. M. Boone NV procuratiehouder A. Clement, De heer Clement is 25 jaar bij het be- yrili- Een overweldig drnkke receptie in de Schouwburg te Middelburg was het bewijs van de grote waardering voor de heer Clement. Vóór de receptie, zaterdagmiddag, was er een besloten bijeenkomst met de fa milie van de heer Clement en het per soneel van het bedrijf. De beide direc teuren, de heren J. A. Tavenier en F. Tavenier spraken de jubilaris toe. De di rectie bood onder dankbetuigingen een gouden horloge aan en een envelop met inhoud en sprak tevens haar -grote waardering uit voor de vele goede diensten die de heer Clement in de af gelopen 25 jaar aan het bedrijf heeft be wezen. De heer J. A. Tavenier bood te vens namens de vereniging van hande laren in bouwmaterialen in Nederland de zilveren gedenkpenning met lauwer krans en bijbehorende oorkonde aan. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer L. C. Kal- kers en een oude prent van Middelburg aangeboden. De heer A. J. Stoppels voerde het woord namens een groep aannemers, en bood namens deze groep een radiotoestel aan. Mevrouw Clement kreeg bloemen aangeboden. De vele ca deaus, bloemstukken en de vele aanwe zigen gaven de receptie een bijzonder feestelijk karakter. den. Daarnaast heeft het korps nog 15 leerlingen en vier ereleden. De ereleden zijn: de heren W. Brand, J. Carlaer, P. de Pagter en C. Vreeke. De financiële zitter sprak de wens uit dat er nog eens tijden zullen komen dat men meer armslag krijgt, bijvoorbeeld door een ruimere subsidieregeling, ook op pro vinciaal niveau. De voorzitter bracht in zijn welkomstwoord extra dank aan het adres van de heer De Jager. Als blijk van waardering kreeg de jubilaris een golfset- aangeboden. Voor mevrouw De Jager waren er bloemen. Burgemeester Sprenger bracht namens het gemeentebestuur zqn gelukwensen over aan de muziekvereniging. Bij de huldiging van de heer De Jager be trok de burgemeester ook mevrouw De Jager. Uit handen van de heer Dekker, voorzitter van de afdeling Zeeland van de konïnklgke Nederlandse federatie van fanfare en harmonieverenigingen kreeg de heer De Jager de gouden speld voor 50-jarige trouwe dienst met de bijbehorende oorkonde. De vele spre kers die de jubilerende vereniging kwa men gelukwensen lieten hun felicitaties vergezeld gaan van de traditionele en velop met inhoud. De Domburgse hand balvereniging kwam met een originele attentie: een soort van collage" van kwartjes samen het getal zeventig vormend op een goudkleurige on dergrond. De heer Passenier sprak eer slotwoord. Na de receptie was er een gezamenlijke koffiemaaltgd. waa: een feestavond werd georganiseerd. pOënrig.vrpea Intrede ds Poldervaart te Schore-VIake SCHORE In een zeer volle kerk heeft ds J. Poldervaart zondagmiddag zijn intrede gedaan -bij de Nederlands her vormde gemeente van Schore en Vlake, na in de morgendienst te zgn bevestigd door zijn oom J. J. Poldervaart uit Nieuw-Loosdrecht. Onder de talrijke ge nodigden bevonden zich b en w van Kapelle, de predikanten van de ring Kruiningen die met het aanvaarden van het beroep op ds Poldervaart weer alle plaatsen bezet heeft, alsmede vele afge vaardigden van verschillende kerkbestu ren. Zowel als schriftlezing cn prediking had ds Poldervaart gekozen Jesaja 55. welk bijbelhoofdstuk is gebruikt als embleem voor net mededelingenblad van de ring .Kerkelijk Leven'. Aan het slot van de dienst sprak ds Poldervaart een dankwoord voor de wijze waarop hy met zijln echtgenote was ontvangen. Na mens de kerkeraad sprak de heer W. J. de Vrieze een kort welkomstwoord. In het verenigingsgebouw, waar een uitermate druk gebruik werd gemaakt van de gelegenheid om met het predi kantenechtpaar kennis te maken, werd nog het woord gevoerd door burgemees ter H. G. van Suiilekom namens de burgeriyke overheid; ds E. P. J. Jeb- bink die sprak namens de Nederlands hervormde gemeente van Kapelle; de heer W. J. Bierens die als president- kerkvoogd zich uitermate gelukkig toonde met het feit, dat er tussen de kerkeiyke gemeenten van Schore en Kapelle een samenwerking tot stand is gekomen; de heer W. J. de Vrieze die namens de kerkeraad een speciaal dankwoord richtte tot ds B. van der Lelie, die als consulent heeft gefun geerd en ds J. Poldervaart, die dankte voor de belangstelling. Actiepunten Zonder veel discussies ging de vergade ring akkoord met de voorgestelde pun ten voor het actieprogramma voor de verkiezingen: openheid van bestuur (dit vervalt misschien, omdat de Kans be staat. dat 1)'66 dit landelijk naar voren zal brengen), de burgerij betrekken bij het vaststellen van streekplannen, in spraak bij de vestiging van nieuwe in dustrieën, de hoogste prioriteit voor de bestrijding van lucht-, water- en bo demverontreiniging, meer eigentijdse voorzieningen voor jonge mensen, in het bijzonder op bet platteland: het voorko men van vercommercialisering van re creatiegebieden Deze punten worden in een folder ge voegd bij vijf landelijke actiepunten. Besioten werd om in een radio-uitzen ding van D'66 op 28 Januari de lucht-, boaern- en waterverontremiging centraal te stellen. Op die dag krijgt D'68-Zee- Land enige minuten de tijd om zich met het oog op de komende statenverkie zingen tot de kiezers te richten. De heer Roodenburg ging In zijn slot rede uitvoerig in op dit onderwerp. Hij stelde onder meer, dat industrieën, waar van niet vaststaat, dat de lucht- en wa terverontreiniging die zij veroorzaken, binnen stringente normen blijft, ge weerd dienen te worden: ,De gehanteer de normen dienen openbaar te zijn'. De ben: ,De werkgeiegenheidspoütiek dient centraal te staan en als er In onze pro vincie spanning op de arbeidsmarkt dreigt, dient de economische groei afge remd te worden en een temporisermg van de industriële ontwikkeling te wor den ingezet'. Uitdrukkelijk stelde dc Zeeuwse lijstaanvoerder van D'66, dat deze partij zich niet negatief opstelt ten aanzien van de industrialisatie: .Maar de economische plannenmakers dulden het niet. dat men zich kritisch opstelt tea aanzien van hun beleid. Wie dat waagt, wordt in de hoek van de te genstanders van de vooruitgang gema nipuleerd. Verontruste wetenschapsmen sen en kritische politici worden bittere verwijten gemaakt en zo woredn uitge kreten voor onrustzaaiers'. Hij illus treerde dit onder meer met: .Geruime tijd voor het rapport Pins-Tessink ve- scheen en de heer Van Bennekom de knuppel in het hoenderhoek gooide, heeft D'66 aan b en w van Vlissingen vragen gesteld over de toekomstige ves tiging van Pechiney. Zelden zagen we nietszeggender antwoorden op vragen, die zo'n ernstige zaak betreffen. Het werd ons toen duidelijk, dat op deze wij ze in contact treden met b en w van Vlissingen weinig zin heeft'. De heer Roodenburg bepleitte het vaststellen van eisen met betrekking tot lucht- en waterverontreiniging tijdens de onder handelingen met industrieën en niet ach teraf als een vestigings- or bouwvergun ning is gegeven: ,We zullen ons moeten realiseren, dat bepaalde bedrijven in een dicht bevolkt land ais Nederland niet passen'. Hij meende, dat de belan gen van de industrie en het algemeen belang geenszins parallel lopen: .Inte gendeel de overheid zal bereid en in staat raceten zijn om tegenspel te leve ren aan economische machten' Gezien de unieke ligging van het Westerschel- de-bekken, achtte de heer Roodenburg goede kansen aanwezig voor een har monische ontwikkeling: ,Als we geduld hebben en vast blijven houden aan hoge eisen betreffende de leefbaarheid'. Goedkeuring .Meer openheid moet er komen rond het vestigingsbeleid van nieuwe industrieën. We willen meedenken en meepraten en gekozen vertegenwoordigers laten paalt', aldus de heer Roodenburg, die de structuur van de havenschappen hier voor ongeschikt acht Hij bepleitte dan ook een wijziging van het wetsontwerp op Havenschap Vlissingen, waardoor het havenschap slechts terreinen kan uit- In het begin van zijn rede hield de heer Roodenburg een pleidooi voor de openbaarheid van het provinciaal be stuur om een afdoende controle op de gezagsdragers mogelijk te maken. In dit verband stelde hij, dat de vergade ringen van vaste commissies en commis sies ad hoe als regel openbaar moeten zijn. Die openheid wilde de heer Roo denburg ook laten gelden voor de ruim telijke ordening: .Bij de voorbereiding van streekplannen is inspraak van aiie betrokkenen in een zeer vroeg stadium een eerste vereiste'. KRUININGEN Burgemeester en wet houders van Reimerswaal willen hun college met één wethouder uitbreiden. Reimerswaal heeft nu twee wethouders, het voorgeschreven aantal voor een ge meente met minder dan 20.000 inwoners. Volgens b en w wachten het nieuwe gemeentebestuur echter zoveel taken, dat uitbreiding van het college met een wethouder In het belang der gemeente lijkt. Uitbreiding is toegestaan, als de raad daartoe besluit, en als gedeputeer de staten het besluit goedkeuren. De raad zal tijdens de vergadering van woensdag 14 januari in het voormalige gemeentehuis van Rilland-Bath over het voorstel beslissen. Op de agenda staat ook een voorstel tot benoeming van een gemeentesecre taris. Op de aanbeveling van b en w staat de heer G. Munnlk op de eer ste plaats en de heer J. Oudeman twee de. De heer Munnlk is krachtens een besluit van gedeputeerde staten tijde lijk gemeentesecretaris van Reimers waal. Hij vervulde die functie vroe ger in Rilland-Bath. De heer Oudeman is chef algemene zaken van de secreta rie van Reimerswaal. Hij was vroeger secretaris van Wemeldinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 5