PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEZWAREN TEGEN DR. GRAPPERHAUS Overleg tussen VMF-leiding en de vakbonden afgebroken Zeeuwse landbouw eist volwaardige inspraak in toelaten industrieën' Maanreis uitgesteld Roolvink vangt bot bij looncommissie Rome en Noord- wijkerhout Vandaag in de krant... DR J. TESINK: ,00K ONZE DESKUNDIGEN RAADPLEGEN' 213e jaargang -no. 7 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELBU RG SE, VLISSINGS E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 6,—. Ingezonden i 5213). Ooübufg, il 22. lel. 4457. Vrijdag 9 januari 1970 Raadskandiiaat van vijfentachtig Pagina 2 ARP EN CHU WILLEN MR NELISSEN Hl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier De Jong is op moeilijkheden gestuit bij het aantrekken van een nieuwe minister van economische zaken. De fractieleiders van ARP en CHU hebben bezwaren gemaakt tegen de kandidatuur van dr F. H. M. Grapperhaus, de huidige staatssecretaris van financiën, die door de premier als opvolger van mr De Block naar voren is geschoven. Zij geven de voorkeur aan mr R. J. Nelissen, de plaatsvervangend fractieleider in de tweede kamer. Ook circuleert de naam van prof. dr R. M. van de Brink, president-directeur van de Amrobank en oud-minister van economische zaken in het eerste ka- binet-Drees. Aankomst minister Witteveen op vliegveld Valkenburg (Z-H) gis- taris De Koster. Verwacht wordt dat de ministerraad vandaag in zijn wekelijkse vergadering een keuze zal doen uit beide kandida ten, die gisteravond uog niet officieel gepolst waren. De bezwaren van de heren Biesheuvel en Mellema gaan niet zover dat zij zich tegen een benoeming PARTIJEN GEVEN ELKAAR DE SCHULD AMSTERDAM (ANP) Het overleg tussen de concerndirectie van VMF/Stork-Werkspoor en hoofdbestuursleden van de vakverenigin gen over de beleidsnota van de directie is gisteren afgebroken. jhr mr F. O. J. Sicliinghe, lid van de raad van bestuur van VMF- •kspoor heeft meegedeeld, zou volgens de agenda van het e overleg tussen concernleiding sstuursleden aan de orde wor- 1 de bespreking van de be lie de concernleiding, over- j haar toezegging van 13 no- r jongstleden, in dat overleg zou de beleidsnota, die betrekking hebben op de betreffende concerndelen in de ondernemingsraden van die concernde len aan de orde stellen. Dat zal voor het eerst vanochtend al gebeuren in een onderdeel van het concern. Vertrouwelijk 'beleidsnota, die beoogt een derge lijk inzicht te geven in het gehele con- cerngebeuren en die derhalve, aldus de heer Sickinghe, essentiële en vertrou welijke gegevens bevat, is van tevo ren onder .strikte vertrouwelijkheid' aan de deelnemers aan het periodieke over leg gezonden. Voordat donderdagmor gen in de vergadering de beleidsnota aan de orde kwam, aldus de heer Sic kinghe verder, hebben de vakbondsver tegenwoordigers gesteld dat ze zich niet gebonden konden achten door het .strikt vertrouwelijk' van de beleidsnota- De raad van bestuur van het con cern heeft uit de mededeling moe ten concluderen dat de vakbondsver tegenwoordigers klaarblijkelijk geen prijs stellen op vertrouwelijke, open hartige bespreking van de beleidsno ta. Het overleg is daarom afgebro ken. De concernleiding betreurt de ze gang van zaken zeer. Zij zal op korte termijn onderdelen van KANONNEERBOOT AFFAIRE GENERAALS ONTSLAGEN PARIJS (AP) De twee Franse ge neraals die in verband met cle Israëli- «ehe .kanonneerboten-affaire' met in gang van 31 december waren geschorst, ïjjn donderdag officieel van hun functies ontheven. Het betreft hier generaal ir Louis Bonte, de chef van do Franse wapenverkopen die directeur was van de afdeling voor Internationale zaken van het ministerie van defensie en generaal Bernard Gazel- les, die als secretaris-generaal aan het zelfde ministerie was verbonden. De bonden betrokken bij het overleg met de VMF-Stork-Werkspoorleiding ten kennis genomen van de door de Sickinghe afgegeven verklaring, waarin wordt betreurd dat het over leg over de zogenaamde sociaal-econo- rnlsche heleidsnota is afgebroken nog voordat de besprekingen niet de bonden wezenlijk waren begonnen. Nadat het overleg over een onderdeel van de zogenaamde aangepaste Krom houtregeling in een impasse was ge raakt, hebben de bonden de sociaal- economische beleidsnota aan de orde willen stellen. Zij verklaarden aller eerst dat zij zich niet gebonden wensten te achten aan de door de concernlei ding opgelegde strikte vertrouwelijk heid. Reden hiervoor was in de eerste plaats de inhoud vam deze nota. Zij be vat namelijk niet meer dan een aantal oppervlakkige gegevens, die de concern- leiding grotendeels al in een eerder sta dium in de publiciteit heeft gebracht. In de tweede plaats maakt de maat schappelijke ontwikkeling het vol strekt onmogelijk om over deze nota, die van grote invloed zou moeten zijn op de positie van de werknemers, met de raad van bestuur te onderhandelen zonder daarover een intensief contact niet kader en leden te hebben. Weer brandgevaar ER WAS donderdagmorgen op nieuw brandgevaar voor liet coni- S'ïx van Duvekots graanhandel Goes. (Pag.2), Fruitteelt OP EEN soms roerige vergade ring in Goes hebben Zeeuwse fruittelers een telegram aan de minister van landbouw gestuurd. (Pag 2). Beverwijk STUDENTEN aan de pedagogi sche academie tai Beverwijk heb ben gisteren het gebouw bezet en een noodbestuur gesticht nadat zij het oude bestuur ,naar huis had den gestuurd'(pag. 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pag. 2, 5 en 7. Sport: pag. 11. Radio-tv: pag. 13. Financieel nieuws: pag. 15. Bonden Protocol Zowel de inhoud van de nota als de gevraagde strikte vertrouwelijkheid zijn zo in tegenstelling met het in novem ber afgesloten protocol waarin open heid en duidelijkheid m het vooruit zicht zijn gesteld, dat de bonden me nen te moeten concluderen dat de raad van bestuur op zijn oorspronkelijke voornemens Is teruggekomen om tot een goed en open overleg te geraken over de moeilijkheden binnen het VMF- concem. Zij stellen de VMF-leiding volledig ver antwoordelijk voor deze onbevredigen de gang van zaken en de gevolgen daarvan. Zij zullen hun leden in de ondernemingsraden adviseren voorlopig niet met de bedrijfsleiding over de in houd van de nota te spreken, aldus de verklaring van de bonden. BORNE (GPD) Bij een ver keersongeluk tn Borne zijn gis termorgen twee inzittenden van een vrachtwagen om het leven ge komen. Een remmende vrachtauto werd van achteren door een vrachtauto uit Sleen (Dr) aan gereden en schoof op de linker weghelft waar hij frontaal in bot sing kwam met een Duitse vrachtwagen. HOUSTON (RTR) De Nasa heeft donderdag meegedeeld dat de maanreis van de Apollo-13, die op 12 maart zou beginnen, om bezuinigingsredenen is uitgesteld tot 11 april. Het landings- doel, een hoogvlakte die Fra Mauro genoemd wordt, blijft het zelfde. De lancering van de Apollo-14, aanvankelijk op juli vast gesteld, is verschoven naar de herfst. Deze maatregelen zijn no dig geworden door de besnoeiingen van de uitgaven voor ruimte vaart op de begroting, de laagste sinds 1963. van dr Grapperhaus verzetten, maar zij zien liever een figuur op economische zaken die wat meer bij de zaken is betrokken en die ervaring heeft met het prijsbeleid. Dr Grapperihavs is belastingdeskundige, terwijl mr Nelissen kan worden be schouwd als de economische specialist van de KVP-fraofcie. Bovendien wordt gevreesd dat de liberale minister vam financiën, drs Witteveen, een te grote greep op het kabinetsbeleid krijgt als zijn onderminister op economische za ken komt te zitten. De fractieleiders hebben gistermiddag twee uur lang met de minister-president over de opvolging van mr De Block gesproken. Na afloop werd het gesprek als .vrijblijvend gepraat' gekarakteri seerd. De fractieleiders hebben de uit eindelijke beslissing aan de premier ge laten, die tenslotte zijn kabinet ook heeft geformeerd. Eerder had de pre mier een gesprek met minister Witte veen, die hij per regeringsvliegtuig uit Marseille terug had laten komen. Verlies Dr Witteveen liet bij zijn aankomst op het marinevliegveld Valkenburg weten dat hij het als minister van financiën zeer zou betreuren als hij dr Grapperhaus als medewerker zou verliezen, omdat deze een voortreffe lijk staatssecretaris is. Hij voegde (Zie slot pagina 3 kolom 5) DOOIFRONT KAN VASTLOPEN (Van onze weerkundige medew.) DE BILT Een fors depressie- offensief heeft de dooi grens bo ven ons land gebracht. Een front met ijzel, sneeuw en regen be reikte gisteravond eerst Zeeland en schoof daarna langzaam naar het noordoosten op. In de mor genuren zullen in een groot deel van ons land gladde wegen kun nen voorkomen. De dooi die gis teravond in Zeeland één graad bedroeg kan daar sterker worden, maar dat de vorst uit het hele land zal worden verdreven, is nog allerminst zeker. Zoals dikwijls bij deze situatie loopt het dooi front ergens boven ons land vast. Vooral bij de aan wezigheid van een hoge-drukge- bied boven Scandinavië. Dit hoge- drukgebied blokkeert dikwijls de stormdepressie die daarbij wat meer naar Zuid-Europa afzwenkt. Voor het front staat een storm achtige koude oostenwind, achter het dooi front een zwakke zuide lijke wind. Het kat en muisspel tussen vorst en dooi blijft zich waarschijnlijk dit weekeinde bo ven ons land afspelen. Geen suggesties te verwachten NVV ziet geen oplossing meer HAARLEM (GPD) De loon- commissie van de Stichting van de Arbeid heeft een conceptbrief op gesteld, waarin minister Roolvink (sociale zaken) wordt meegedeeld dat er uit de Stichting van de Ar beid geen suggesties kunnen wor den verwacht, om de geschillen over de loonwet uit de wereld te helpen. pen, dan moet ©r een- hele nieuwe par lementaire behandeling komen. De se naat had eerder aan minister Roolvink gevraagd nog eens met het georganiseer de bedrijfsleven over artikel 8 te praten. Daartoe is de bewindsman met bereid geweest. Hij vroeg alleen om suggesties van de Stichting van de Arbeid. Intussen ziet het NW geen enkele re den om op verzoek van min.ster-presi dent De Jong medewerking te verle nen aan de samenstelling van een advies over spelregels, die de indexering voor de glijdende loonschaal van de cao grootmetaal onder controle zouden moe ten houden. Zolang de crisis over de loonwet voortduurt hoeft net kabinet er met op te rekenen dat NKV en NVV aan dit advies meewerken, aldus het commentaar van NW-zijde. Het breekpunt in die wet is het bewus te artikel 8, dat de minister de mogelijk heid biedt in te grijpen in afzonderlijke cao's. NaaT aanleiding van dit airtikel, politieke overleg getreden. Omdat mi nister Roolvink inmiddels te verstaan heeft gegeven dat hij niet bereid is ovei een tekstwijziging van artikel 8 te pra- ten meent de looncommissie uit de Stich ting van de Arbeid dat van die zijde moet nog de formele goedkeuring krij gen van de stichting, zo bevestigde het NW. Geen oplossing NKV -en NW hebben -ieder weer een an dere mening over artikel 8 dan het. CNV. Gezamenlijk denken deze vakcentrales weer anders dan de minister. He'. NW ziet nu voorlopig geen oplossing voor de crisis meer. Mocht bij de behandeling van de loonwet, op 11 februari in d( eerste kamer, de senaat de wet verwer- AANVAARDING LOONWET VERWACHT HAARLEM (GPD) NKV en NW houden er ernstig rekening mee dat bij de behandeling van de loonwet op 11 februari in de eerste kamer het hele ontwerp wordt goedgekeurd door de se naat. De vakcentrales hebben dui delijk aanwijzingen dat minister Roolvink het spel in de senaat gaat winnen. Van betrouwbare zijde vernamen wij dat minister Roolvink in de eerste kamer de toezegging wil doen de loonwet nieuwe stijl an derhalf jaar lang aan de praktijk te toetsen en dait dan zal worden bezien of er aanleiding is de wets tekst meer in overeenstemming te brengen met de wensen van de vakcentrales. TIJDIG ADVISEREN OVER GEVAARLIJKE VERONTREINIGING MIDDELBURG .Deskundi gen uit de landbouw zullen, als volwaardige gesprekspartners, in een zo vroeg mogelijk sta dium moeten worden geraad pleegd door de instantie, die aan een nieuwe industrie voor waarden heeft te stellen en die tenslotte ook de vergunning tot vestiging afgeeft'. Dit is een van de voorwaarden waaraan volgens dr J. Tesink, directeur van de gezondheidsdienst voor diereu in Zeeland, dient te wor den voldaan, wil de Zeeuwse landbouw niet afwijzend staan tegenover een verdergaande in dustrialisatie. Dr Tesink, (lie donderdag in Middel burg sprak voor do algemene ver gadering van dc gezondheidsdienst over Industrie en landbouw', noem de het verkrijgen van deze gewenste inspraak een .hoofdpunt' voor de po sitiebepaling van de Zeeuwse land bouw met betrekking tot de indus trialisatie. Naar zyn mening lag het voor de hand, dat een gemeentebestuur, dat heeft te beslissen over het al dan niet inwilligen van een a-anvrage tot vestiging, zich ter zake iaat advise ren door een unt deskundigen be staande adviescommissie indien het gaat om gevaarlijke stoffen versprei dende fabrieken. Dr Tesink, die in dit verband met name Hoechst en Pecliiney en ook ,een olieraffinade rij' noemde, wees erop, dat Vlissim- gen een dergelijke adviescommissie bezit. Hij voegde daaraan echter onmiddel lijk toe: .Ondanks herhaald aandrin gen van landbouwzijde hebben de deskundigen van landbouw op het gebied van de milieu-hygiëne géén toegang tot de vergaderingen van deze adviescommissie, terwijl het juist de landbouw is, dat dc grond moest en moet offeren en de te ver wachten nadelige gevolgen zal on dervinden.' De heer Tesink betoogde, dat indien de landbouwdeskundigen vam meet af aan hadden kunnen spreken over bijvoorbeeld de vestiging van Pechi- ney, deze- met nadruk hadden kun nen wijzen op de gevaren, die aan de vestiging voor plant en dier ver bonden zijn. Deze deskundigen zou den dan ook voorstellen hebben kun nen doen ter inkrimping van het te verwachten schadegebied. Aldus dr Tesink, die in dit verband nog eens wees op de wenselijkheid van het inrichten van een groenzone rondom Pechiney. Hij herinnerde er voorts aan, dat er een landbouwgebied in een straal van vijf kilometer rond de nieuwe fabriek in het geding is, waarbij hel om een produktiewaar- de van de landbouw gaat van twin tig miljoen gulden. Werkgroep De heer Tesink noemde het een ge lukkige omstandigheid, dat men in de jongste vergadering van de .con venantpartners' heeft kunnen stel len, dat van een eventuele benzpy- reenuitstoot door Pechiney geen ge vaar voor de volksgezondheid is te duchten. ,Dan blijven nog over de zwaveldioxyde, de koolmonoxyde en de fluor', aldus dr Tesink. Volgens hem was vooral de fluor, maar toch ook de zwaveldioxyde. schadelijk voor dier en plant waarbij de om vang van het schadegebied uiteraard afhankelijk was van de uitgestoten hoeveelheden van deze stoffen. Dr Tesink rekende het later in zijn be toog tot een voorwaarde, dat in het Sloegebied verder geen fluoruitsto- tende bedrijven meer worden toege laten. De heer Tesink zei met instemming te hebben kennisgenomen, van de in stelling van de technische werk groep, door de convenantpartners. .Deze werkgroep zal, naar \alt aan te nemen, zo streng mogelijke voor waarden opstellen ter voorkóming, dan wel beperking, van lucht-, water en bodemverontreiniging alsook ge- luids- en trillingshinder'. Zo stelde dr Tesink, die onderstreepte, dat de landbouw verwacht en zelfs moet ei sen, dat zijn deskundigen door deze werkgroep zullen worden geraad pleegd. Hij achtte het tenslotte ook gewenst, dat de werkgroep zich verstaat met meteorologen van het KNMI, die zich vooral bezighouden met de logie van de onderste luchtlagen. et pastoraal concilie van de P.-K Kerk in Nederland heeft deze week met ne- genenzeventig stemmen voor, zes stemmen tegen en vier ont- L— 3) houdingen met een overwel- *2—3? digende meerderheid dus uitgesproken, dat het verplichte celibaat voor priesters dient te worden afge schaft. Dat is een uitspraak van vér strekkende betekenis, zij is in feite recht streeks tegen Rome gericht. Of beter nog: tegen de paus. Meestal wordt na melijk met de aanduiding .Rome' een vage machtsgroep rond de paus bedoeld, waarbij dan de veronderstelling mogelijk is. dat de paus zelf van die groep moet worden uitgezonderd, een veronderstel ling in de geest van :,De paus zou wel eens een soort gevangene van de curie kunnen wezen'. In de celibaatskwestie kan daar echter géén sprake van zijn. want paus Paulus heeft over deze zaak bij herhaling persoonlijk gesproken, zijn optreden ten aanzien van dit onderwerp is in het recente verleden zodanig ge weest, dat hij in feite het pauselijk ge zag zelf in het geding bracht. Geen ge ringe zaak derhalve. Ter verduidelijking van deze kwestie moeten enkele feiten uit de nieuw ste kerkhistorje worden gereleveerd. In de eerste plaats de pauselijke inter ventie tijdens het tweede Vaticaans con cilie op 11 oktober 1965, toen bleek dat ;nkele bisschoppen over de celibaatsvoor- schriften wensten te discussiëren. Op dat moment greep de paus onverwacht in: hij schreef een brief aan kardinaal Tisserant de brief werd in het con cilie voorgelezen om mee te delen dat hij een debat over het celibaat niet op portuun achtte. Bij die gelegenheid zette de paus uiteen van plan te zijn de celi- baa.tswet te handhaven en opnieuw te bevestigen. Dat laatste gebeurde in 1967: op 24 juni van jaar verscheen de encycliek Sacerdo- alis Caelibatus. Daar in werd het streven loskoppeling van celibaat en priesterschap voor de wes terse kerk afgewezen en werd opnieuw de nadruk gelegd op argumenten, die naar de mening van de paus voor hand having van het verplichte celibaat plei ten. Ingrijpen plus encycliek vestigden de aandacht op twee punten: in de eer ste plaats werd volkomen duidelijk, dat paus Paulus volstrekt afwijzend stond tegenover ontkoppeling van priester schap en celibaat, een afwijzing die hij later nog weer bij diverse gelegenheden heeft herhaald; in de tweede plaats hier de functie van de paus in het geheel der kerk in het geding. Onzakelijk Dr Tesink zei het terecht te den, dat aan de Pechineyvestiging veel aandacht wordt besteed. Naar zijn meaiing gebeurde, dat soms ech- (Zie slot pag. 7 kol. 1) Dit ingrijpen kon namelijk niet los worden gezien van de discussies tij dens liet Vaticaans concilie over wat werd genoemd: de collegialiteit der bisschoppen. Met die term gaf het con cilie aan, dat niet alleen de paus de kerk bestuurt, maar de paus samen met de bisschoppen. Tijdens het concilie echte* werd al spoedig duidelijk met name via een bijzondere nota, waarvan wordt aangenomen dat ze de volledige instem ming van de paus bad dat de colle gialiteit het gezag van de paus niet mocht doen verminderen. De nota stelde namelijk vast, dat de paus het hoofd der kerk is, dat in overeenstemming met de eisen van dit ambt te allen tijde naar eigen goeddunken gezag kan uitoefenen. Ook ais hoofd van het col lege van bisschoppen kan de paus naar eigen inzichten te werk gaan. In het licht van deze discussie vooral moet de interventie van de paus ten opzichte van het celibaat worden gezien: zijn ingrij pen draagt namelijk alle tekenen van gezagsuitoefening door de opper herder, die naar eigen goeddunken mag handelen. Immers, nog voordat over het celibaat in de Vaticaanse concilie-aula werd gesproken, werd ia feite het debat verboden door de paus, later bevestigde hij ook nog de oude celibaatswet in een speciale encycliek. Met andere woorden: het hoofd der kerk, bekleed met apos tolisch gezag, sprak zich uit vóór het celibaat, het bleef gehandhaafd, pries ters en gelovigen behoorden derhalve te gehoorzamen. Daarmee was de zaak kerkrechtelijk gezien afgedaan. Deze achtergronden nu maken vooral duidelijk van welk een groot gewicht de uitspraak in Noordwijkerhout is. Zij maken ook duidelijk waarom de bis schoppen er alles aan hebben gedaan om de uitspraak niet het karakter van een ultimatum te geven. Zij maken voorts duidelijk waarom de pauselijke nuntius Romeins prelaat bij uitstek weigerde Noordwijkerhout bij te wo nen. Inmiddels heeft het Vaticaan zich gehaast te verklaren, dat de uitspraak van het Nederlands pastoraal concilie .geen enkel juridisch effect' kan hebben, het is slechts een uitspraak zonder meer. aldus de woordvoerder van Rome. Dat weer het typische kerkrechtelijk den ken van de curie, er wordt een formeel antwoord gegeven, dat in feite aan d» kern van de zaak voorbij gaat. Die kern namelijk is, dat de Nederlandse kerk provincie in alle duidelijkheid op dit punt ,neen' tegen het pauselijk gezag zegt en verder durft te gaan dan de concilieva ders destijds in Rome: zij hielden op met discussiëren over het celibaat toen paus hun te kennen gaf dit niet opp*,. - tuun te vinden. Noordwijkerhout daar entegen zei zonder meer .nee' tegen Ro me, tegen het pauselijk gezag. In vroe- wen zou de ban daar het gevolg van zijn geweest. Het tragische element in dit soort on verzoenlijkheden is, dat aan beide zijden wqrdt beoogd het welzijn der kerk te dienen. De visie van de paus op het priesterschap komt zonder twij fel voort uit zijn zorg voor de kerk in de toekomst. Maar is dat niet ook het ge val met diegenen, die in Noordwijkerhout bijeen waren? En er is reden tot zorg. Zo is in bepaalde delen van de wereld Zuid-Amerika bijvoorbeeld het ge brek aan priesters bijzonder groot. Een priesterschap voor gehuwden zou wel- Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1