PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DR GRAPPERHAUS MAAKT DE BESTE KANS Mist en gladheid maakten van Oudenrijn groot auto-kerkhof Werkgelegenheid in Zeeland verzekerd De Block en de hui Vandaag in de krant... ONBEKENDE MINERALEN OP DE MAAN Ziekte bemoeilijkt postbestelling w VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL C. KAMMERAAD: 213e jaargang-no. G WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 januari 1970 Wil. o.n d» CV ProvIncKK Znuwii Courant: f. v. d. Veld». P. B. den Boer on W. de Pt. Kr. Hoofdrad.: G. A. de Kok. Abonn.prijs 5.05 per me. nd, ot 15.00 per Kwi ilr. 56-60. KI. 5144 fb g g red. 3508, edv. 01186-584. eip. 2751) Middelburg, Mukl 51. tel. 7651 (b s 9 «d. 2078/3169. edv. 6248). Coei, Grote Merkt 2. KI. 6140 3346. idm. KI 2094 Advertentieprijs 40 cent per mm. Minimumprijs per edvertentie t 6.—. Ingesondm mededelingen 21/. x Krief. Alle Adver tenliepn renco per port f 16.00 per kwerleel. I. 7853. adv S213). Oostburg, tel. 3 [lusret 4 blw. Giro 359300. 25 cent Incl. 4 94 blw) MINISTER WITTEVEEN PER FRIENDSHIP NAAR HUIS Regiefout: gasten koningin door forse sneeuwbrij AMSTERDAM ANP) Koningin Ju liana en prins Barnhaii'd hebben woens dag in het paleis op die Daun weer hun traditionele meuwjaarsreceptue voor de bij het Nederlandse hof geaccrediteerde buitenlandse vertegeniwooirdiiigers gehou den. Terwijl personeel van de stadsrei niging door een nniisrorstanid nog dmk paar tegen kwant voor elf bij het pa les, waair een erewacht van de konink- fcjke marechaussee stond opgesteld. Voorzichtig de plassen mijdend stapte de koningin uit de hofauto en ging over de rode loper het paters biuiinen. Door dat men bij de reinigingsdienst te laat over de receptie werd Ingelicht kon pas rond tien uur, -toen de eerste au to's niet diplomaten a-1 arriveerden, met het snftfltuvii'ii'umen worden begonnen, gevolg van deze regiefout" moesten schillende gasten dooi' de sneeuwbrij huil weg naar het trottoir zoeken. de koningin wordt door dc sneeuw geholpen Onder: hef. arriveren van enkele gasten. terwijl de reinigingsdienst in actie komt. Handtekeningen DERTIENHONDERD inwoners van Goes hebben hun handteke ning gezet onder het adres voor de benoeming van mr F. G. A. Huber tot burgemeester van het heringedeelde Goes. (Pag. 2). Celibaat OP HET pastoraal concilie ln Noordwijkerhout is een dringend beroep gedaan om de bisschoppen om liet verplichte celibaat af te schaffen. De ln Septuagint ver enigde priesters hebben verklaard het besluit der bisschoppen niet te zullen afwacljlen(pagina 9) Binnen -en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5 en 7. Sport: pag. 11. Radio-tv: pag. 13., Financieel nieuwspag. 15. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ministeer Witteveen van financiën keert vanmiddag per regerings-Friendship in ons land terug om met premier De Jong de kandidatuur van zijn rechterhand op het departement, staatssecre taris dr Grapperhaus, voor het ministerschap van economische za ken te bespreken. Gisteravond leek het zo goed als zeker dat de heer Grapperhaus minister De Block zal opvolgen. Hoewel minister Witte veen eerst de opvolging van zijn staatssecretaris zal willen regelen, wordt niet verwacht dat hij zich tegen de benoeming van de heer Grapeprhaus op economische zaken zal verzetten. M"' Het overleg over de opvolging van mi nister De Block stagneerde gisteren aanvankelijk, doordat premier De Jong er niet in slaagde de maandag met va kantie naar Zuid-Frankrijk vertrokken dr Witteveen te bereiken. Volgens een woordvoerder van de regeringsvoorlich tingsdienst is de heer Witteveen in deze zaak de centrale figuur en moest op zijn komst worden gewacht. Eerst na dat verschillende telegrammen wanen verzonden en de Franse politie was in geschakeld, telefoneerde minister Witte veen gisteravond met Den Haag. Afge sproken werd dat donderdagmorgen vroeg een Friendship naar Marseille zou vertrekken om de bewindsman op te ha len. Vanmiddag nog zal hij een eerste onderhoud hebben met de minister-pre sident. Kandidaten Wanneer minister Witteveen onverhoopt niet akkoord gaat met een benoeming van dr Graipperhaus de staatssecre taris zelf schijnt wel voor een mimsters- portftfeuille te voelen zal premier De Jong waarschijnlijk terechtkomen bij de KVP-kamerfractie. Mr Nelissen, vi- HOUSTON (RTR) In de niaaninon- sters die de Apollo-11 heeft meegeno men zijn drie mineralen gevonden die op aarde niet worden aangetroffen, hebben geleerden op de maanconfereutie woens dag meegedeeld. De nieuwe mineralen zijn in kleine hoe veelheden gevonden door vërsohèidene groepen geleerden. Twee ervan zijn ti- tanlumlioudend. Een is officieel tranqu- Wet genoemd, naar de Mare Tranquilita- tis, waar de stenen zijn opgeraapt. Het lijkt op het zeldzame mineraal pseudo- broookiet, dat op aarde in lavastromen wordt gevonden. Het tweede, nog zonder naam, bestaat uit ijzer, titanium en zir conium. Van het derde zijn geen bijzon derheden meegedeeld. De bekendmaking is gedaan door geleerden van het Max- Planck-instituut in het Westduitse Hei delberg. DEN HAAG (ANP) Naar van de zijde van PTT wordt medegedeeld, wordt in verschillende plaatsen van ons land ten gevolge van ziekte de uitvoe ring van de postbestelling bedreigd. Ab normaal hoge ziektepercentages werden '"'ermiddag gemeld vanuit de postkan- n Rotterdam, Helmond, Heerlen, Enschede, Arnhem, Nijmegen en Haar lem. Vanzelfsprekend aildus PTT. laat de postdienst niets onbeproefd om ondanks dit allies te grote vertraging in de post bestelling te voorkomen. LUNS NAAR JORDANIË AMMAN (RTR) Minister Luns zul in maart van dit jaar een vierdaags officieel bezoek brengen aan Jordanië op uitnodiging van de Jordaanse minis ter van buitenlandse zaken, Abdel-Mo- neim al Rifai, zo is woensdag in Amman bekendgemaakt. Hij zal op 25 maart in Amman aankomen. ce-fraeti'&vaorzitter, gooit in dat geval hoge ogen, hoewel hij niet erg ge ïnteresseerd schijnt te zijn. Zegt ook de heer Nelissen nee, dan ligt een beroep op de Tilburgse hoogleraar Bosman voor de hand. Hij i3 al eerder bij een kabi netsformatie kandidaat voor economi sche zaken geweest. Het zoeken naar een opvolger voor minister De Bloolc gaat in de eerste plaatst premier De Jong aan. KVP- fraotieleiider drs Soh.melzer lieeft tot nu toe niets anders gedaan dan de minister-president een lijst met ge schikte partijgenoten voor te leggen. Gisteren heeft premier De Jong ver der geen contact met andere gega digden gehad. Wanneer de kandidatuur van dr Grap perhaus wordt gesteund, is het niet uit gesloten dat het kabinet nog deze week besluit zijn benoeming aan de koningin te adviseren. Woordvoerders van de an dere regeringspartijen hebben al laten weten tegen de figuur van de heer Grapperhaus overigens vooral bekend als belastingspeci aJist weinig be zwaar te hebben. Aan minister De Block is gisteren door de koningin ,op de meest eervolle wijze' ontslag verleend. De ontslagaanvrage van staatssecretaris dr» Van Son wordt nog In beraad gehouden. •"ij TOKIO (RTR) De 18.630 ton metende Liberiaanse tanker So fia P' bevindt zich ongeveer 600 mijl ten zuidoosten van To Mo in de Stille Oceaan in ermtige moei lijkheden. De Britse ertstan ker .Ferme' heeft dinsdagnacht de Liberiaan drijvend, aangetrof fen. Op het achterschip bevonden zich tien tot twaalf overlevenden. Eén van de bemanningsleden van de Sofia. P' heeft geseind dat de brug bij slecht weer is wegge slagen en dat alle officieren zijn gedood. Hoe lang het schip heeft rondgedreven is niet beleend, maar volgens de gezagvoerder van de ,Fernie' kan dat mogelijk 31, uur zijn. De .Sofia P' was 25 december uit Bay ton in Texas vertrokken op weg naar Singapore. Het schip zou gisteravond Yokohama, aan doen voor het innemen van brand stof. Uit nadere berichten blijkt, dat. de Sofia P' is gebroken en dat 32 overlevenden van het nog drij vende achterschip zijn gered door de ^Pacific Banker'. De kapitein van de Sofia P' en zes beman ningsleden worden vermist. TWEE DODEN EN VERSCHEIDENE GEWONDEN, VEEL AUTO'S VERNIELD UTRECHT (GPD) Het klaverblad Oudenrijn was gisteren nagenoeg de gehele dag moeilijk te passeren voor bet verkeer. De mist en de gladheid veroorzaakten op het kla verblad en in de omgeving ervan verschillende kettingbotsingen, waarbij in de loop van de dag twee doden en verscheidene gewonden van wie één zeer ernstig wa ren te betreuren. De rijkspolitie in het district Utrecht heeft de gehe le dag al het mobiele materieel op de weg gehad, en was tot na zons ondergang volop bezig met de be geleiding van het verkeer. Omstreeks half tien gisterochtend deed zich de eerste ernstige aanrijding voor. Ter hoogte van het industrieterrein La- gerweide op de autoweg Amsterdam - Utrecht ontstond een kettingbotsing, waarbij ongeveer veertig auto's waren betrokken. De serie aanrijdingen ont stond bij een plotselinge mistbank. En kele auto's remden plotseling voor het verminderde zicht. Door het gliadde wegdek begon er een te sltippen, en sloeg door de middenberm, waarna achterop komende wagens tegen de rondtollende auto botsten. Enkele au to's raakten bij deze aanrijdingen ge- Zie slot pag. 3 kol. 1 OPTIMISTISCHE GELUIDEN IN NIEUWJAARSREDE GOES Werkgelegenheid voor de Zeeuwse bevolking is een zekerheid geworden'. Dat stelde woensdagmorgen de voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, de heer C. A. Kammeraad tijdens zijn nieuwjaarsrede voor de ka mer, die vergaderde in Goes. De heer Kammeraad voegde aan zijn conclusie toe, dat voor de provincie het gevaar van een stationaire toestand en daar mee een geestelijke en materiële achteruitgang thans is af gewend. Deze uitspraak van de kamervoorzitter blijkt een gun stig contrast te vormen met de bezorgdheid over de mogelijk heden om de economische ont wikkeling in Zeeland te continu eren, waaraan de heer Kamme raad nog aan het begin van 1969 uiting gaf. .De definitieve wetsontwerpen voor de havenschappen zijn ingediend, een wereldmarkt bestrijkende aluminium- producent heeft besloten zich hier te vestigen, de eerste kem-elnergie centrale op commerciële basis van ons land is aanbesteed en al in aan bouw, een unieke waterfabriek is geopend, een vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen enZuid- Beveland Is in uitzicht gesteld en een intensieve toeristische propaganda- actie ter voorbereiding van het Bel gisch verkeer naar Zuid-Holland is in voorbereiding.' Aldus de heer Kammeraad die met deze reeks fei ten zijn optimistische Uitspraak schraagde. Naast deze opgewekte constaterin gen liet de kamervoorzitter echter de nodige kritische geduiden horen. Zo stelde hij, dat de lange weg, die het wetsontwerp voor liet Haven schap Vlissingen, dat nu nog het staatsblad niet lieeft bereikt, heeft af te leggen, een onbevredigend ge voel Iaat bestaan. .Dat lca.n moeilijk gelden als een be wijs voor de aandacht van de rege ring voor de ons toebedachte rol', zo stelde de heer Kammeraad, die aan deze opmerking overigens toevoeg de, dat de trage gang van zaken met het wetsontwerp weinig storend werkt op de reële ontwikkeling van het havenschap. 'Een verdienste van de er bij betrokken bestuurderen'. zo meende hij. De heer Kammeraad herinnerde in dit verband ook aan de bedrijfsad- viescommissie voor het havenschap. Met de vorming daarvan heeft cl'e kamer van koophandel vorige maand een begin gemaakt. De kamervoorzitter meende voorts in hel feit, dat minister Bakker korteings aan het begrip .Schelde- bekken' een eigen plaats in het Zee- liavenbeleid heeft gegeven, een aan sporing te zien tot "de samensmel ting van de beide Schelde-haven- schappen. Oeververbinding Naast de weinige waardering, die de heer Kammeraad bleek te hebben voor de wijze waarop vorige maand door een lid van provinciale staten was gesproken over de kansen op luchtverontreiniging door de komst van Pechiney (zie ook elders in dit blad) bleek de kamervoorzitter ook te zijn verontrust door de .geruch ten' over het tracé van de vaste oe ververbinding over de Westerscliel- de. .Het lijkt alsof er een mogelijk heid bestaat dat het tracé nóg ooste lijker kan komen dan bij Perkpol- der-Kruiningen. Reeds dit-tracé ver wekt bij mij twijfel over de recht vaardiging van de uitgaven voor de realisatie ervan', zo betoogde de heer Kammeraad. die verder als zijn mening verkondigde, dat een functie van de oeververbinding in het verkeer tussen de haven- en Industriegebie den. op de beide Westerschelde-oevers dlan nog (nauwelijks is te verwachten. Hij zei het in hoge mate gewenst te achten, dat de gegevens worden ge publiceerd waarop de minister van verkeer en waterstaat zijn tracé-keu- ze zal baseren. .Waterstaatkundige redenen tellen zwaar, doch de dooi de natuur gepresenteerde opgaven, blijken meer en meer door de tech niek opgelost te kunnen worden'. Aldus de kamervoorzitter, die voorts waarschuwde voor het nemen van beslissingen op grond van financie ringsmotieven op korte termijn of ongeduldigheid. Naar zijln mening was in de besluitvorming voor de fcdfltlllK vaste oeververbinding tot nu toe nog onvoldoende sprake geweest van .deugdelijke motivering en overwe ging.' Met betrekking tot dé Zeelandbrug, zei de heer Kammeraad het. jammer en onnodig* te achten, dat de afge dwongen onzakelijke Korte afschrij vingstermijn van deze brug een om- reëel exploitatiebeeld geeft.' De wel kome verlaging van de tarieven over de Haringvlietbrug zou, zo was zijn overtuiging, het verkeer over de Zee land-route nog sneller doen toene men. T oerisme De kamervoorzitter zei met. genoe gen melding te kunnen maken van wat hij noemde .verbeterde zakelijke benadering van liet vreemdelingen verkeer met coördinatie tussen na tionale en regionale instellingen.' De heer Kammeraad doelde in dit ver band op het feit, dat het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat in 1969 de wervende taak van het ANYY heeft overgenomen, met gevoel voor de betekenis voor toeristische mark ten' als één van haar grootste acties een plan in voorbereiding heeft voor propaganda in België speciaal ge richt op Zuid-Nederland. Dit plan (Zie slot pag. 7 kol. 5 inister Dc Block is afge treden omdat het kabi net heeft besloten de nieu we cao grootmctaal goed te keuren. Die cao echter is al leen maar de directe aanlei ding: het was in brede kring bekend, dat de heer De Block zich de laatste t(jd allerminst gelukkig voelde in zijn ambt en elke welkome aanleiding zou aangrijpen om heen te gaan. Deze bewindsman miste namelijk een voor een minister nogal essentiële eigen schap: hij zag onvoldoende kans om zijn beleid goed te presenteren en in het parlement te verdedigen. Zijn be togen in de kamer waren weinig boei end: hij schermde nogal eens met vreem de uitdrukkingen en beantwoordde juist die vragen niet of half. die kamerleden uitgerekend heel belangrijk vonden. De heer De Block miste kennelijk politiek gevoel en kon maar niet begrijpen wédr- om kamerleden zich opwonden over zijn houding. De oppositie had het dan ook niet zo moeilijk met hem, zoals herhaal delijk bleek onder meer tijdens de prijzendebattende politieke vrienden van de minister moesten in zulke geval len nogal eens te hulp komen om het beleid wat overeind te houden. Overi gens waren die vrienden zelf ook niet altijd aardig: nog maar kort geleden dwongen zij de bewindsman voorna melijk op politieke gronden tegen zijn zin een onderzoek te laten instellen naar fusies en concentraties m het bedrijfs leven. Het heeft deze minister vanaf het be gin niet meegezeten: de formatie- Biesheuvel stuitte onder meer af op de weigering van deze antirevolutio naire formateur om De Block economi sche zaken te geven, hij vond hem niet zwaar genoeg voor deze post. De hui dige minister-president ging wél ak koord met zijn kandidatuur, maar dat nam niet weg dat de heer De Block zijn ministeriële loopbaan begon met de weinig prettige reputatie ,niet helemaal geschikt te wezen'. Men moet al van heel goeden huize komen om die doem te kunnen wegwerken. Hij heeft er niet temin hard zijn best voor gedaan: deze minister werkte van de vroege ochtend tot de late avond, maar haalde het net niet. Juist op momenten, waarop een bekwaam parlementair spel nodig was men denke aan zijn schermutselingen met de oppositie in de prijzendebatten faalde hij. Voor een minister zijn dat fnui kende ervaringen, fnuikend in dit geval vooral voor een toch al geschonden re putatie: op zulke ogenblikken worden de eventuele goede kanten van een be leid zonder meer vergeten. We hebben deze minister ook wel op persconferen ties meegemaakt en daarbij had hij vaak dezelfde moeilijkheden als in het parle ment: versprekingen, een antwoord dat net aan de kern van de vraag voorbij ging, een neiging tot geïrriteerdheid, het werkte allemaal niet mee om de indruk te wekken dat de heer De Block een bekwaam minister was. Vermoedelijk is hjj een briljante hoofdambtenaar ge weest, maar hij bleek geen man die politieke verantwoordelijkheid aankon of daarin groeide. Zo gezien behoeft zijn vertrek geen verzwakking van het ka binet-De Jong te zijn. We hebben echter de indruk, dat de hier in het kort aangeduide achter gronden in zekere zin versluierend werken ten aanzien van de directe aanlei ding tot het ontslag zelf. Er bestaat thans immers neiging om te betogen, dat mi nister De Block nu toch eindelijk zijn aanleiding heeft gevonden, zo in de geest van: ,Het is de cao-grootmetaal geworden, maar het had evengoed de kwestie-Verolme kunnen zijn'. Daardoor wordt de motivering, die de heer De Block heeft gegeven voor zijn ontslag aanvrage, vrij gemakkelijk over het hoofd gezien. In dit verband lijkt het ons goed er op te wijzen, dat de heer De Block de nu goedgekeurde cao-groot metaal een duidelijke afwijking vindt. het beleidspatroon, dat door rege ring (en SER) is aanvaard ter door breking van de ïnflatiespiraal. De heer De Block acht dat daarom zo ernstig, omdat in het verleden is gebleken, dat het metaalcontract in belangrijke mats bepalend is voor de algemene loonont wikkeling. Inmiddels is naar buiten ge komen. dat het kabinet het eigenlijk wel met de opvatting-De Block eens was. maar vooral heeft willen voorkomen, dat grote sociale onrust zou ontstaan. Het is een kwestie geweest van afwegen van belangen. Het weinig florissante ministeriële verleden van de heer De Block wordt nu allerwege opgehaald: be grijpelijk en niet onjuist. Maar daarmee wordt Inderdaad de aandacht afgeleid van de motivering van de heer De Block, terwijl zij toch heel plausibel klinkl. Met andere woorden: de zorgen, voort vloeiend uit de goedkeuring van de cao- grootmetaal worden voor het kabinet echt niet weggenomen door het vertrek van één minister. Het kabinet-De Jong staat vermoedelijk een zware periode te wachten, het moet namelijk proberen de overige lonen en ae prijzen in de hand te houden. De heer De Block heeft nu door weg te gaan duidelijk te kennen gegeven, dat hij daar geen gat in ziet. Hij kon wel eens gelijk hebben. Zijn op volger krijgt het uiterst moeilijk, zoals trouwens het hele kabinet met het fi- nancieel-economisch beleid: de cao- grootmetaal zal er immers onvermijde lijk toe leiden, dat de druk op de lonen algemeen toeneemt. De verhoging van de btw in 1971 zal een zelfde effect heb ben, de spiraal zal weer verder door draaien, ondanks alle goede voornemens regering en SER vorig jaar. Zo ge zien zou het besluit van de heer De Block wel eens van grotere politieke wijsheid kunnen getuigen dan men hem de afgelopen periode heeft toegedicht hij ziet de bui hangen. Zijn opvolger mag wel regenkleding en een zuidwester meebrengen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1