Sint-Annaland heeft twee nieuwe lagere scholen (SHE) Weinig waardering bedrijfsleven beleid van minister Aardappelraapsters op vingers getikt Middelburg uit de lucht in de sneeuw 2 ƒ80,- voordeel PFflFF NAAIMACHINEHUIS ALMANAK GEEN REDEN TOT MAATREGELEN VOOR DIJKEN 00STERSCHELDE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 JANUARI 1970 MEVROUW DE CASEMBROOT ONTHULDE BORD SINT-ANNALAND In een wil- de sneeuwstorm heeft de echtge note van Zeeland s vroegere com missaris der koningin, mevrouw S. C. de Casembroot, dinsdagmorgen officieel de naam van de nieuwe openbare lagere school voor Sint- Annaland onthuld. Zij deed dat door een scherm te verwijderen, waarachter de aan de gevel beves tigde woorden ,Jhr mr De Casem- brootschool' zichtbaar werden. Met deze plechtigheid was de nieu we school officieel geopend. De openbare lagere school is met de nieuwe christelijke school in één ge bouw ondergebracht. Alleen de openbare school draagt de naam van jhr mr De Casembroot. Boven de eigen ingang van het chris telijk schoolgedeelte staat .School met de bijbel'. De openbare school heeft vier lokalen, de school met de bijbel heeft er zes. Beide scholen zijn volledig gescheiden, alleen de aula is voor gezamenlijk gebruik. Het totale complex heeft ruim een miljoen gulden gekost. Het gebouw is ontworpen door de ar chitect L. Beije ut Veere. Aannemer was J. Boon uit Sint-Annaland in sa menwerking met het aarnemersbedrijf A. Muller uit Sint-Maartensdijk. De opening van de openbare school vond 's morgens plaats in de aula van het nieuwe gebouw. 's-Middags organi seerde het bestuur van de school met de bijbel een aparte openingsplechtig heid m het Dorpshuis. De bewoners van Sint-Annaland werden 's avonds in de gelegenheid gesteld het gebouw te bekijken. De naam jhr De Casembrootschool voor het openbare gedeelte is niet in de eerste plaats gekozen om te herrinneren aan Zee lands vroegere commissaris der koningin, maar vooral omdat jhr mr De Casembroot indertijd ambachtsheer was van Sint-Annaland. Dit vertelde burgemeester W. Baas dinsdagmorgen in de aula, nadat mevrouw De Casem broot het naambord voor de nieuwe school had onthuld. In zijn openings toespraak herinnerde de burgemeester aam de warme belangstelling, die de vroegere commissaris altijd heeft gehad voor Sint-Annaland. De heer Baas toon de zich uiterst dankbaar voor het feit, dat mevrouw De Casembroot de naam voor het gebouw heeft wffien onthullen. (ADVERTENTIE) NOG SLECHTS ENKELE DAGEN TOT zig-zag naaimachine Lichtgewicht - vrjje arm - ingebouwde veiligheidsmotor - alle mogelijkheden. Compleet met naaiboxkoffer Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM Papegaaistraat 4 GOES Nieuwendijk 29 VLISSINGEN Nieuwedlepstraat 23 TERNEUZEN B. F. van Waesberghestr. 16 HULST Als blijk van zijn dank bood de burge meester mevrouw De Casembroot het gemeentewapen van Sint-Annaland. ge vat in een raam. aan. Bouwhistorie De burgemeester ging in zijn toe spraak uitvoerig in op de moeizame bouwhistorie van de nieuwe school. De eerste plannen voor nieuwbouw dateren van 1954. In 1964 nam raad een principebesluit om een we school te stichten. In 1968 de toestemming voor de bouw af. ,Het heeft mij goed gedaan om hier te mogen komen 'en de naam te onthullen', zei mevrouw De Casembroot, die na de burgemeester sprak. Zij zei het jammer te vinden, dat de naam niet voor beide scholen geldt. Het gebouw omschreef ze als een aanwinst voor de gemeente ,De oude school was een soort bouwval, die voldeed absoluut niet meer aan de eisen van de tijd.' Mevrouw De Casembroot besloot haar toespraak met het uitspreken van een aantal wensen, onder meer zei ze te hopen, ,dait de besturen en hoofden van beide scholen elkaar zeer na mogen ko men'. Als geschenk had ze voor de school een portret van wijlen haar man meegebracht. De inspectriee van het lager onderwijs, mevrouw W. P. Bouman, begon haar toespraak met het tonen van een aantal foto'6 van de oude school. Ze had die foto-reportage in haar archief gevon den. .Toen k ze zag dacht ik: wat zullen ze in Sint-Annaland blij zijn met de nieuwe school'. Hoewel de archiefstuk ken van de onderwijsinspectie door gaans naar Den Haag gestuurd moeten worden zei mevrouw Bouman het ver antwoord te vinden om deze foto's te rug te geven aan het gemeentebestuur van Sint-Annaland. Zij besloot haar toe spraak met een pleidooi voor een open school: .niet alleen voor de leerkrachten leerlingen, maar ook voor de ouders.' Oude school De voorzitter van de oudercommis sie, de heer A. J. Soeters, ging nog even in op de toestand In ,de nare oude school. Vanaf heden gaat het veranderen', sprak hij opgelucht. Hij dankte ieder, die aan de totstand koming van het nieuwe gebouw heeft meegewerkt, uitvoerig. Ook het hoofd der school, de heer C. J. Boot, gaf uiting aan een gevoel van grote dank baarheid. Ds J. N. de Raad beklom namens de hervormde gemeente van Sint-Annaland het spreekgestoelte. Hij schonk de open bare school een bijbel. Architect L. Beije uit Veere sprak de wens uit, dat de gemeente Sint-Anna land met de onderwijzers en kinderen nog lang mag profiteren van dit ge bouw. Hij bood een serie cadeaus aan voor de hoof denkamer: een koektrom mel, een dienblad, een asbak, een siga- rettenbeker. een papiermand en een on derzetter, samen volgens de heer Beije, ,een uitzet je.' Namens de aannemers dankte de heer R. Muller voor de samenwerking. De aannemers boden een schoolbel aan. De heer G. Heijboer bood namens de mid dens! andsvereniging van Sint-Annaland een boekebon aan. Hij dankte het ge meentebestuur .omdat dat altijd zoveel mogelijk is de eigen middenstand bij de projecten wil betrekken.' Na het officiële gedeelte werden de gas ten in de gelegenheid gesteld het openba re deel van de school te bezichtigen. Alleen mevrouw De Casembroot mocht ook reeds een kijkje nemen in het deel met de bijbel, omdat zij 's middags niet meer bij de tweede plechtigheid aanwezig kon zijn. leeuwse Boekje De heer Aad van der Toorn, auto matiseringsdeskundige bij PTT heeft een boekje het licht doen zien, getiteld Edel lachbare heren' een verzameling ambtelijke bui telingen uit brieven, rapporten, nota's en andere prettig leesbare stukken. Het Brabants Nieuws blad plaatste onlangs een inter view met de heer Van der Toorn die ook nog, zoals hieruit blijkt, de uitvinder' is van het antwoord nummer op brieven. Hij kreeg er drieduizend gulden voor uit ae rijksideeënbus. Tot zover <ie heer Van der Toorn op zijn werk, thuis verzamelt hij knipsels, -waar uit dus nu zijn boekje is samen gesteld. Het Brabants Nieuwsblad be spreekt 't onder de kop Mij over heidsdiensten soms lachen, gieren en brullen' en dan is het wel een heel gemis, dat men op dezelfde pagina geen wervingsadvertentie van de rijksoverheid aantreft. Om de conclusie van deze Brabantse kmn'. te staven, één van de aar digste bloempjes uit Van der Toorns album: Met vruchtgebruik van deze boer derij Is bij H. A zeiaar, gehuwd met. W. uit de Ketting. De vrucht gebruikster is 1?. jaar. Zij woont met de blote eigenaar J. Steen op de boerderij. De blote eigenaar is In dienst bij de vruchtgebruik ster.' MIDDELBURG In (Ie vergadering dc Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord-Zee land, die vandaag (woensdag) in hotel ,De Korenbeurs' in Goes wordt gehou den, zal n.in. de samenstelling van de adviescommissie uit het bedrijfsleven •oor het Havenschap Vlissingen aan do irde komen. Het ligt in de bedoeling, dat deze com missie, die zoals gemeld door de kamer] wordt gevormd op verzoek van Het be-1 stuur van het havenschap, behalve van ondernemingszijde ook vertegenwoordi gers van cle vakorganisaties zitting zul len hebben. Aan het begin van deze vergadering van de kamer, die om half elf begint, zal de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, zijn nieuwjaarsrede uitspreken. en vormgeving is gereserveerdheid'. Als cadeau voor de hoofdenkamer bracht de architect eenzelfde uitzetje mee als 's morgens. Namens de hoofden van scholen uit do ?eving sprak de heer R. Weyler fd van de christelijke school uit Poortvliet. Hij wees er op, dat het tijd is voor meer samenwerking tussen de openbare en de bijzondere scholen. Uit voerder R. Muller sprak namens de aannemers dezelfde goede wensen uit als 's morgens. Namens de schoolbe sturen uit de streek zei de heer C. Dij- ke uit Scherpenisse te hopen ,dat u tezamen als schoolbestuur en personeel des Heren rijke gunst moogt aanvaar den dn het nieuwe schoolgebouw'. vol, maar ook gevaarlijk. Als geschenk bood hij een bijbel aan. Na de toespraken in het Dorpshuis be gaf het gezelschap z-ich naar de nieu we school. Daar werd de deur van het christelijke gedeelte ontsloten door de Inspectriee. Daarna kon ieder de school met de bijbel beziehtigen. Od de foto: Mevrouw De Casembroot onthult het naambord van de nieuwe openbare lagere school in Sint-Anna land. Bijzonder .Het is wel een bijzonder feit, dat we hier bij elkaar mogen zijn om opnieuw te beginnen', aldus het huidige hoofd, de heer E. Kuijt, die na het vroegere hoofd, de heer C. Kalle, sprak. Hij zei nieuw te willen beginnen op een oud plan: Gods woord centraal in c school. Namens de commissie van toezicht bood de heer M. den Engelsman een aqua rium aan. ,Laat u niet terugdringen tot een levensovertuiging naast de an dere levensovertuigingen, maar laat u zijn een school met de bijbel', zei ds De Raad namens de hervormde ge meente als laatste spreker. Hij noem de de openingsdag niet alleen vreugde- Chr. school De micl dagbijeenkomst, georgani seerd door hét christelijke school bestuur in het Dorpshuis, begon met het overhandigen van de schoolsleu- tel door burgemeester Baas aan de voorzitter van de schoolvereniging, de heer G. J. Breas. Daarna werd er gezongen en opende de heer Breas de bijeenkomst met gebed, schrift lezing en een korte meditatie. .Op ons verzoek', zei de voorzitter in zijn openingstoespraak, .heeft het gemeentebestuur de naam van onze oude school ook voor het nieuwe ge bouw aanvaard: school met de bijbel. Als op de duur zou blijken dat het alleen maar een naam is, maar niet het wezen vam de school, dan ontbreekt het aan het fundament'. De heer Breas bracht dank aan het gemeentebestuur voor alles, dat is gedaan om tot een nieuwe school te komen. Hij betrok in zijn dank ook de twee vorige burge meesters. De voorzitter heette de heer J. B. van Dijke. ,de enige oprichter van onze schoolvereniging, die nog in het heden is', apart hartelijk welkom. Burgemeester Baas toonde zich in zijn toespraak dankbaar getuige te mogen zijn van de opening van dé school met de bijbel. .Dat het mag zijn tot eeuwig heil va.n de kinderen', aldus de heer 3. De inspectriee, mevrouw Bou- pleitte evenals ze 's morgens had gedaan, voor een open school, waar ook de ouders welkom zijn. Traditioneel ,Het samengaan van twee levensbe schouwingen is hier op praktisch ge bied tot stand gekomen', zei architect Beije. Hij vertelde, dat aan hem de eis was gesteld, dat heide scholen een ei gen gezicht zouden krijgen. De opdrachtgevers hebben een keus ge maakt uit vijf verschillende plaats- gronden. .De traditionele gangschool won het pleit', aldus de architect. Hij oefende enige kritiek uit op modieuze bouwwijzen. .Mijn principe bij bouw Twee glijpartijen in kom Lewedorp LEVVEDORP Twee glijpartjjtjes bin- de bebouwde kom van Lewedorp le verde dinsdag aan vier auto's flinke schade op. 's Morgens kwamen de wa gens van N. de \V. uit Lewedorp f J. uit. Wolphaartsdijk met elkaar in de Scheldcstraat in botsing. Hierbij moest vooral de auto van De IV. het ontgelden, hij werd zwaar beschadigd. Tegen de avond ontstond een .glad' ver- keersongelukje op de kruising Rijks weg 58 - Burgemeester Lewestraat. Op het moment dat J. V. uit Nieuwdorp met zijn auto vanaf de rijksweg de Burge meester Lewestraat wilde indraaien, werd hij door de Vlissinger J. S. in haald. Een treffen tussen belde aut liet blikscnadeiyke gevolgen achter. In vergadering K. van K, |)j| fmitteieiS VOCH^ Adviescommissie KRUININGEN Dc actiegroep Fruit teelt Zeeland heeft de uitslag bckend- geomaakt van de. eerste 1300 binnen gekomen formulieren voor de fruit- teelteiiquête Nedeerland. Achter deze formulieren staan fruittelers met een oppervlakte van 0102 ha hard fruit, dat is ongeveer 20 pet van het Ne derlandse areaal. Op de vraag naai de mening over het beleid van de mi nister van landbouw voor dc fruit teelt zegt 2 pel dit goed te vinden, 17 pet matig, 70 pet slecht tot zeer slecht, en 3 "pet. heeft geen mening. Van de inzenders vindt acht procent het beleid van het. NFO-hestiiur goed. 32 pet vindt dit beleid matig en 54 pet slecht tot zeer slecht terwijl 6 pet geen mening zegt te hebben. KANTONGERECHT TERNEUZEN VRIENDINNEN KREGEN ELK ƒ75,- BOËTE Vier pet van de inzenders vindt dait do NFO de belangen van haar leden goed behartigt. 91 pet vindt dat de NFO weimigof n-Hets doet voor haar leden op niiwt vaktechnisch gebied en vindt dat de NFO de financieel-eco- nomisehe belangen van haar leden veel krachtiger moet behartigen. Vijf procent heeft hierover geen me- nïng." Op de vraag of men tevreden is met de maatregelen d-e tot nu toe zijn ge- maatregelen die tot nu toe zijn ge nomen "óm de Nederlandse fruittelers in EEG-veerband gelijke rechten te verschaffen zegt 4 procent ja, 93 pet nee en 3 pet heeft geen mening. 37 pet van de (inzenders vindt dat de fruitteelt Un Nederland nog sneller moet inkrimp em clan nu door het rooien geschiedt. 55 pot vindt dit niet en 8 pet heeft geen mening. Op de waag of de activiteiten van do actiegroep Fruitteelt Zeeland, d-e vecht voor gel.jke rechten en gelijke kansen voor de fruitteelt in de EEG de instemming heeft zegt 97 pet ja, 1 pet geeft als antwoord: nee en 2 pet heeft geen mening. Op de vraag of men bereid is deze actie te steu nen met het woord en als het moet met de daad zegt 95 pot ja, 2 pet nee en 3 pet heeft geen mening. Potvis nu helemaal op het droge BRBSKENS Het kadaver van de Breskense potvis is gisteren opnieuw wat hoger op de wal ge trokken. Dat gebeurde met be hulp van een kraanwagen. Ver moedelijk wordt reeds vandaag (woensdag) met de ontleding be gonnen. Het karwei Is in verband met het weer wat vervroegd. Wetenschappelijke laboratoria hebben veel belangstelling voor de organen van de potvis. Het rijksmuseum voor natuurlijke his torie in Leiden is het voorname lijk begonnen om het skelet. TERNEUZEN Twee dames uit het Belgische Stekene, B. J. H. en M. v. II., besloten op 3 september, van het vorig jaar een voorraad uien en aardappelen op liet veld te gaan garen. Zij laadden hun kroost in de auto en reden naar de Grote Eilandenpolder te Hulst. Hun naarstig streven werd echter beloond niet een bekeuring en een terugtocht met lege baalzakken. Beide vrouwen moesten zich gistermorgen voor het kantongerecht in Terneuzen verantwoor den op primaire beschuldiging van aard- appelstropery, althans een poging tot wederrechtelijke toeëigeniing. Mevrouw Van H. stond terecht bij ver stek, doch de wel verschenen vriendin B. verweerde zich heftig tegen de beschul diging. ,We hadden toelating van de boer. We dachten, we gaan het fatsoen lijk vragen'. Kantonrechter mr C. J. M. van Hees dacht er anders over. De aardappelen waren staande te velde door de land bouwer De W. reeds verkocht. Deze kon dus geen toestemming meer geven. Me vrouw H.: ,Hij zei: Jullie mogen met die kindertjes niet leeg naar huis rijden.' Bovendien zou De W. de dames hebben gezegd dlat zij best een hoeveelheid aardappelen, die de koper had laten staam, mochten rooien, omdat deze toch niet meer zou komen halen. Tegenover de politie had de landeige naar dit ontkend en gezegd, dat hij op het spreekuur van de dokter zat toen de dames met hun werkzaamheden be zig waren. Mevrouw H.: ,Hij moest net naar de dokter, 't Was omdat hij bang was dat hij toelating gegeven had'. De officier, mr H. Spreij, concludeerde, dat de dames, nadat ze door de landbouwer verboden waren uien te rapen, evenmin aan de aardappels mochten komen. Hij noemde het delict niet voltooid en het primair ten laste gelegde feit niet be wezen, de aardappels waren niet meege nomen maar wel de poging ertoe. De eis was voor beide dames 75 gulden boete of 9 dagen hechtenis. ,Ik zal nooit meer aardappels rapen', was het be traande commentaar van mevrouw H. .Dat is nu ook weer niet nodig, als u den er 50 voorwaardelijk, met een proef tijd van 2 jaar. .Hetzelfde geldt voor uw vriendin, vertelt u dat maar aan haar.' Mevrouw H.: ,Daar ga ik nooit van mijn leven meer mee om.' P. J. P. uit Wiflrijck (B). reeed op 31 mei op rijksweg 60 te Hulst in de rich ting van Perkpolder. Nabij de kruising van de Absdaalseiveg stak hij zijn lin ker richtingaanwijzer uit, doch bleef plotseling midden op het kruispunt staan. Een personenauto met een Duitse bestuurder botste achter op de zijne. Mr Spreij zei, dat, hoewel het meer voor komt dat men ter plaatse de weg niet weet, er toch genoeg borden staan om deze duidelijk te maken. Hij eiste 50 gulden boete. Mr H. Tichelman trad als gemachtigde van P. op. Hij nam aan dat enige autobussen op de weg zichtbelem merend voor zijn cliënt hadden uitgere den. Hij vond het jammer dat niet ook de Duitser gedagvaard was, daar deze zijns inziens niet voldoende defensief fereden had. De kantonrechter veroor- eelde P. tot 40 gulden boete. KAARTEN Een nieuw initiatief van de actie groep geldt weer een Kaartenactie: .Exceellenüe, andere EEG-landbouw- mmisters vechten voor het bestaan en de financiële belangen van hun fruittelers. De Nederlandse fruitte lers hebben de indruk, dat u hier da fruitteelt kapot zult laten gaan zon der er voor te vechten. Zij vragen u nogmaals dringend om met daden te bewijzen dat dit niet zo is.' Ruim 13000 kaarten bedrukt met deze tekst zijn dinsdag gezonden aan de Nederlandse fruittelers met het ver zoek deze kaart, voorzien van hun naam en adres te zenden aan minis ter Lardinois van landbouw en vis serij. In een brief die bij deze kaart is ge voegd schrijft het actiecomité dat als het er iin andere EEG-landen op aan komt onn het bestaan van de fruittelers te waarborgen, de land bouwministers alle EEG-afspraken aan hun laars lappen en nationale maatregelen nemen om hun fruitte lers in staat te stellen de concurren tiestrijd te winnen. De groep stelt dan, dat de Nederlandse overheid niet het recht heeft om de fruitteelt in Nederland te laten ver dwijnen door discriminatie in de EEG. Een beroep wordt gedaan op alle Nederlandse fruittelers om de besturen van organisaties te dwingen om pressie op de minister uit te oefenen, zodanig dat bij de gerecht- i vaardigde eisen van de fruittelers niet langer naast zich neeer kan leg gen. Ook moet volgens de actiegroep, de NFO langs organisatorische weg aan <ïe tijdsomstandigheden aangepasst worden. Nu direct, want andera ia het ni6t meer nodig. De Zeeuwse actiegroep zegt verder dat de NFO in deze moeilijke tijd een voorzitter nodig heeft die al zijn tijd en werkkracht aan de NFO kan be stelden. Een- massale protestdemon stratie van alle Nederlandse fruitte lers kan ook niet meer achterwege blijven volgens het actiecomité en men is van mening dat de NFO ge dwongen moet worden dit op korte termijn te organiseren. DEN HAAG (GPD) Dc minister van verkeeer en waterstaat drs J. A. Bakker heeft in antwoord op schriftelijke vra gen van dc^ I'vdA-kamerledcn A. Schip per cn C. Egas laten weten dat hij geen aanleiding ziet om bijzondere maatrege len (e treffen in verband niet de vei ligheid van do dijken langs do Ooster- schclde op Zuid-Beveland. De minister selirjjft in zijn antwoord dat men in aanmerking genomen de re latief korte periode tot de afsluiting van de Oosterschclde. waarin deze dijken nog als primaire waterkering dienst moe ten doen. van een .alleszins redelijke veiligheid' kan spreken. .Het moge duidelijk zijn, dat geen en kel systeem van dijkbewaking opgewas sen is tegen de gevolgen van extreem hoge waterstanden. Voor waterstanden die in beginsel wel door een dijk kun nen worden gekeerd, doch waarbij golf- aanval zware aantasting van het dijk- lichaam kan veroorzaken met alle mo gelijke gevolgen vandien, is het vige rende systeem van dijkbewaking van grote waarde, aangezien een begin van schade tijdig kan worden gesignaleerd en dan snel" passende noodmaatregelen kunnen worden genomen', aldus het ant woord van de minister. Op het ministerie van verkeer en wa terstaat was niets gebleken van een algemene ongerustheid bij dc bevolking in het oostelijk deel van Zuld-Bevelana, aldus de minister, die verder in zijn antwoord schreef, dat slechts éénmaal in het openbaar (in eon vergadering van het waterschap De Brede Watering) van ongerustheid is blijkgegeven. In antwoord op de vraag of er aanlei ding voor deze bezorgdheid is, gezien de toestand waarin de dijken zich bevindeu. schrijft de minister, dat na de ramp van 1 februari 1953 de zwakke plaat sen zijn versterkt. Hij wees daarbij op de zeedijken van de Bathpolder, de pol ders Karei en Oost en de Molenpolder, waar door het wat erschap verbeteringen in het kader van het onderhoud zijn"en worden uitgevoerd. MIDDELBURG Zeeland .Lastig', zeiden de automobi- kinderen, en haalden de slee de Oosterkerk deze sfeerfoto beleefde dinsdag een sneeuw- listen, attent op slipgevaar te voorschijn. ,Mooi', dacht van de Middelburgse binnen- dagje. Een witte laag op ak- en op de stand van de kilome- onze fotograaf en maakte stad. kers, op wegen, op daken, terteller. >Lcuk', riepen de tussen twee buien door vanaf (Foto PZC) Opklaringen, manr ook enkele sneeuw buien, in het binnenland zwakke, in <lo liet vriespunt, maar morgenochtend in tussen west en noord. Temperaturen om kustgebieden overwegend matige wind het binnenland lichte tot matige vorst- Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag: Aanhoudend winterweer mot tijdelijk sneeuw en inter mogelijk ook Ijzcl. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland, EN MAAN Zon op 8.-46 onde-r 16.47 Maan op 09.43 onder 17.23 OPENBAAR EN BIJZONDER IN EÉN GEBOUW ENQUETE ACTIEGROEP TOONT AAN:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2