Den Arend schreef zijn tiende stuk Schouwburgbestuur en Jeugd en Muziek nader tot elkaar 4 .JOZEF IN DOTHAN' Kandidatenlijst WD Oostburg Zeeuwse spuitdag vrijdag in Goes Zeeuwse kanalen nog ijsvrij Begrip voor modern protest' VOLKSWAGEN SCHIP VERLIET VLISSINGEN GESLOTEN. J. J. de Vlieger NV PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1970 ..af Zondag 18 januari in première in kerk Schoondijke OOSTBURG ,De naam Vondel heb ik met opzet niet laten vallen. Dat schrikt de mensen een beetje af. Dan denken ze: dat begrijpen we niet, dat is niks voor ons'. De Oostburgse tuinder Nelis den Arend (64 jaar, grijs haar, bedachtzaam spre kend) heeft zijn tuin weer eens een tijdje zrjn tuin gela ten om te grasduinen in een andere: die van de vader landse letteren. De vruchten zijn binnen: het spel in vier delen Jozef in Dothan', dat zondag 18 januari in premiè re gaat in de hervormde kerk van Schoondijke. Vier spe lers, Den Arend zelf als pro loog-verteller, een organist, een violiste en een sopraan zullen het stuk, gebaseerd op Vondels gelijknamige bijbelse treurspel, in een gewone kerkdienst spelen respectie velijk omlijsten. .En als het kan, willen we dat ook in andere kerken doen en van de zomer, tijdens diensten voor toeristen', zegt Den Arend. .Jozef in Dothan' is zijn tiende toneelstuk. Een elfde heeft hij in voorbereiding: ,De moordkamp', spelend in de Alblasserwaard. ,Dat wil ik van het najaar bren gen in het Ledel-theater. Ik heb me gebaseerd op het boek .De Korevaars'. van J. W. Ooms. Die man is een kenner van de Al blasserwaard. Hij woont er mid denin, in Giessenburg. Ik heb redelijk: hij heeft tenslotte ook toestemming gegeven om zijn boek te gebruiken'. Een min of meer letterlijke bewerking wordt het volgens Den Arend niet. ,Ik maak er dingen bij, ik doe er din gen af. Dat gaat zo met al m'n stukken. .Jozef in Dothan' is iets vereenvoudigd. Niet zo, dat je geen rijm meer hoort, maar toch zo, dat de mensen het kunnen vol gen. Het is voor het kerkvolk' Anneke Jans De Oostburgse auteur maakt voor het opvoeren van zijn nieuwste produktie weer gebruik van .ei gen' spelersmateriaai. Al jaren heeft hij een vaste kern van zo'n 25 West-Zeeuws-Vlamingen, waar uit hij de mensen selecteert die hij voor zijn opvoeringen nodig denkt te hebben. ,Ze vragen wel eens: waarom licht je geen groep op, maar daar voel ik niets voor. Ik heb de club waar ik nu regelmatig mee speel maar .Selectie' genoemd, toen ik een naam moest opge ven aan de ZVU. Succes? Ja, dat hebben we hier volop. Vorig jaar voerden we .Anneke Jans' op. dat had ik geschreven naar een boek van P. J. Risseeuw. Het speelde In het vroegere Nieuw-Amster- dam, rond de figuur van dominee Bogardue. Dat was een hele vreemde man. De weduwe van Risseeuw, dat is die man van de tv-serie ,De glazen stad' Volle zalen trok .Anneke Jans'. In '65-'66 speelden we .Figuren rond Jezus', waarvoor was enorm veel Interesse'. De van oorsprong uit 4e omgeving van Rotterdam af komstige tumderszoon Den Arend schreef zijn eerste suk toen hij in de twintig was. .Langs de lijn', discussies van voetbalsupporters tijdens een wedstrijd. ,In die tijd zat ik zelf nog in een voetbal club. Daar deed ik mijn inspira tie op'. Invallen Als hij invallen heeft gaat hij direct schrijven. Op zijn werk. op de tuinderij, draagt hij een bloc note bij zich. daarin noteert hij invallen. .Direct beginnen, anders is de inspiratie weg. Ik heb een 6tuk willen schrijven over ,De moordhof', een boerderij in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, waar in 1905 een driedubbele moord werd gepleegd. Maar toen zei Johan de Vries Uilit Terneuzen, die een heleboel gegevens had: er leven nog nabestaanden, daaraan moet je vragen of bet wel mag. Nou, toen duurde het mij te lang. Ik moet ineens kunnen beginnen'. Zijn toneelhobby (schrijven, re gisseren) kweekte hij aan bij een van de reciteerverenigmgen in zijn vroegere woonplaats. ,En veel zelfstudie was er voor nodig. Wat ik maak zijn, de bijbelse stukken uitgezonderd, stukken volks toneel. Wat bij toneel belangrijk Is: kritisch luisteren naar je ei gen stem, het liefst via de band recorder. De speltrant is het voornaamste, met de praattrant', zegt Den Arend, met een stem die best in staat lijkt om vanaf het toneel de kleinste hoekjes van een zaal te vullen. Aan de opvoering van Jozef in Dothan' werken mee: A. v. d. Hemel (vader Jacob), Ronmi Jacobs (Ruben), J. van Baal (Juda), J. Scheele (Jozef), de Schoondijkse organist A. Kairreman, Addle Scheele (sopraan) en Mieke Bas ting (viool). ,We werken niet met toneelkos tuums', zegt de auteur (zelf dus proloog-verteller. ,T>at zouden sommige mensen toch niet leuk vinden'. Korte inhoud van het stuk: de verwennerij van Jozef door Jacob, de wraak van zijn broers die hem in een put gooien (en later als slaaf doorverkopen) en de ril van Ruben als tussen persoon. Het spel beslaat zo'n 3 kwartier. WATERLANDKERKJE. De afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van de VVD heeft maandagavond gestemd over de eerste zeven namen op de definitieve kandidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezing voor groot-Oostburg. Dat gebeurde op een drukbezochte vergade ring in Waterlandkerkje. De 60 aanwe zige leden machtigden het afdelingsbe stuur de rest van de lijst zelf samen te stellen. De WD rekent in Oostburg op drie zetels. De kop van de lijst ziet er als volgt uit: 1. J. Barendregt, Oostburg; 2. Th. P. Cambier, Breskens; 3. A. J. Salomé, Groede; 4. A. O. J. Haverbeke, TJzen- dijke; 5. K. F. Malcorps, Cadzand: 6. C. J. Bron, Waterlandkerkje; 7. mevrouw W. van VeenVan Loghem. Oostburg. GOES Ir M. Heuver, landbouwcon- sulent voor plantenziekten te Wage- nimgen zal vrijdag op de 16e Zeeuwse Spuitdag spreken over .actualiteiten bij de ziekte en onkruidbestrijding'. De Spuitdag wordt vrijdag gehouden in ,De Prins van Oranje' te Goes en be gint 's morgens om 10 uur. Ir Heuver spreekt 's morgens, 's Middags houdt de heer P. Zonderwijk van de Planten- ziektekundige Dienst te Wageningen een inleiding over ,het verantwoord gebruik van onkruidbestrijdingsmiddelen'. Na de inleiding zal een forum vragen beant woorden. DEN HAAG Volgens de IJsberich tendienst van rijkswaterstaat zijn al- teen nog ijsvrij: de grote rivieren, het Noordzeekamaal, de Voorzaan, het Ju- lianakainaal, het kanaal Gent-Terneuzen en de kanalen door Walcheren en Zuid- Beveland. Wat de situatie in Zeeland be treft komt volgens rijkswaterstaat mid delzwaar drijfijs voor in het Veerse Meer, het Keten, het Mastgat en het Zijne. Treinverkeer door gladheid vertraagd VLISSINGEN Het verkeeer op de Zeeuwse auto- en spoorwegen heeft maandagavond veel hinder ondervonden van de gladheid. De treinen op de Zeeuwse lijn liepen flinke vertragingen op. In de loop van de avond arriveer den ze ongeveer een half uur te laat in Vlissingen, terwijl de laatste treinen ruim een uur tot anderhalf uur vertra ging hadden. Concert Misha Mengelberg gaat vanavond door MIDDELBURG Het schouwburgbe stuur in Middelburg en de stichting Jeugd en Muziek zijn na een bespre king van enkele uren nader tot elkaar gekomen. Er zijn nu afspraken gemaakt over het gébruik van de schouw burg. Zoals hekend sloot het schouw burgbestuur de deur van het theater voor Jeugd en Muziek nadat was ge bleken dat het op een door de stichting georganiseerde avond uit de hand was gelopen. Daardoor kwamen een film- figavoorstelling te vervallen. Het vast gestelde concert van Misha Mengelberg- gaat hedenavond dinsdag normaal door. In een gezamenlijk uitgegeven ver klaring wordt gesteld dat liet schouwburgbestuur vasthoudt aan de verantwoordelijkheid voor het ge bouw. Jeugd en Muziek zegt haar verplichtingen als huurster van het gebouw te zullen aanvaarden en na- bomen. De stichting neemt de ver antwoordelijkheid op zich \oor eer- goed verloop van het verdere pro gramma dat dit winterseizoen nog moet worden afgewerkt. Het schouwburgbestuur zegt verder doordrongen tie zajn van het feut dat het Jeugd en Muziek-bestiuur unaniem voldoende waarborgen zal geven om nieuwe voorstellingen te kunnen laten doorgaan. Een aantal praktische pun ten tem aanzien van verwezenlijking van de Jeugd en Muztek-ideeën rondom de programma's zullen zo spoedig moge lijk in oorspronkelijke vorm worden hersteld. Begrip Beide bestua-en zeggen begrip te heb ben voor bepaalde vormen va/n mo dern protest. Men acht deze echter onaanvaardbaar wanneer zij met ver nielingen gepaard gaan. In de geza menlijke verklaring is verder mee gedeeld dat het probleem aan schouwburgzijde is dat zij met een conventioneel gebouw te doen heeft. Momenteel zijn er aanvragen voor activiteiten die een andere outillage vereisen, welke naar de overtuiging van beide besturen niet op korte termiijn gewijzigd of gerealiseerd kunnen worden. Deelnemers aam de bespreking in d'e schouwburg waren van de zijde van de schouwburg voorzitter D. F. P. Hoe gen, de heer C. B. Bisschop, secreta ris en mr J. J. van der Weel. Namens Jeugd en Muziek waren aan wezig voorzitter G. W. Bergman me vrouw Toledo en de heren A. M. 't Veer en N. van den Boezem. waarnemers traden op de heer J. Naes- sens van Jeugd en Muziek Nederland, secretaris Toledo van de regionale con tactcommissie Zeeland van .Jeugd en Muziek en de heer J. den Hoedt 'vanuit zijn functie in de Zeeuwse Jeugdraad. Voor het gesprek in de schouwburg be- VLISSINGEN Maandag heeft de koninklijke maatschappij ,De Schelde' (lid van de Rijn-Scheldegroep) te Vlis singen het bouwnummer 339 aan de opdrachtgever overgedragen. Dit bouw nummer 339 slaat op het casco van een bijzonder schip, dat door .De Schel de' werd gebouwd in opdracht van is bestemd voor 't transport van Volks wagens van West-Europa naar Noard- Ameri ka- Sleepboten van .De Schelde' brachten het casco naar de rede van Vlissingen. Daar zulln, indien vandaag (dinsdag) het weer gunstig is, omstreeks acht Akers Mechaniske Verksted te Oslo en I uur slepers van een Duitse firma de sleep overnemen en verder opbrengen naar Oslo. Voor het naar buiten brengen van het gevaarte heeft men gebruik moeten ma ken van de zogenaamde vaste sluis. Een aantal daar gemeerde scheepjes moest hierdoor tijdelijk een ander heenkomen zoeken. (Foto PZC) ,-on was het schouwburgbestuur te gaat óp een vergadering van b en w van Middelburg. Het college Eet zich bij die gelegenheid voorlichten over de opvat tingen van het schouwburgbestuur in de kwestie. Bij de bespreking in de schouwburg wa ren geen vertegenwoordigers aanwezig van de socialistische jeugd, de BBK en Provadva Middelburg, die op de pop avond in dë schouwburg demonstreer den. ,U moet ons niet van formalisme betichten maar we hebben geen enkele brief binnen gekregen. ,Wij hebben alles uit de krant', zo zei ons de heer Bisschop van het schouw burgbestuur. .Wanneer de jongelui zou den willen overgaan tot het houden van een hearing waarop vorige week is aan gedrongen en wij zouden worden uitgenodigd dan zij wij graag bereid om daarbij aanwezig te zijn', zo deelde de heer Bisschop mee. Vanuit een inmiddels geformeerde actie groep nieuwe schouwburg is via een brief aan b en w gevraagd na.ar de waarin ook door de ZVU georganiseer de voorstellingen, zoals dat met Jeugd en Muziek het geval was, uit de schouw burg zullen worden geweerd. .In de eerste plaats is men aan het verkeerde adres want de maatregel is genomen door het schouwburgbestuur, zo zei de heer Bisschop. Hij deelde voorts mee, dat' vanuit het schouwburgbestuur van elke gebruiker een normaal gebruik van de schouwburg wordt verlangd. De heer Bisschop liet verder weten dat het zeer wel mogelijk is om het schouwburg bestuur verder uit te breiden om op deze wijze desgewenst nog een nog bredere basis te krijgen. Dit is naar zijn mening echter een zaak van de gemeenteraad .want die heeft het genoemd.' Heden overleed, in het rusthuis Herengracht te Middelburg, onze beste neef ABRAHAM JOHANNIS BROMBACHER in de ouderdom van 72 jaar. Zijn neven en nichten Middelburg, 5 januari 1970 Herengracht 48 De begrafenis zal plaatsvinden op woens dag 7 januari om 11.00 uur op de algemene be graafplaats te Middel burg. Geheel onverwachts is van ons heengegaan te Nieuw- en St-Joosland, onze Eeve zuster en tante TANNETJE ANNA VERMAIRE in de ouderdom van bij na 69 jaar. Johanna T. Robijn- Vermaire J. Robijn Hendrik J. Vermaire Janna S. Notebaart Adriana W. de Feijter- Vermaire Adriaan de Feijter Dina C. Vermaire- Michielsen Nichten en neven Temeuzen, 4 jan. 1970 Op 74-jarige leeftijd is heden in het ziekenhuis .Zonnestraal' te Hilver sum overleden, onze lie ve broer en oom FREDERIK BRASSER Amsterdam, 3 jan. '70 Correspondentieadres J. Israëlskade 1101 De teraardebestelling zal plaatshebben don derdag 8 januari om 11.00 uur op de be graafplaats .Zuiderhor aan de Kolhornseweg te Hilversum. Met grote blijdschap en dank aan God, geven wij kennis van de geboorte van onze dochter MARTINE JOHANNA (Marjolein) M. den Hollander M. K. den Hollander- de Ridder Tijdelijk: ziekenhuis .Bergzicht'. Met diep leedwezen ge ven wij kennis van het plotseling overlijden van onze geachte col lega JAN JACOBUS STEVENSE te Hansweert. Wij verliezen in hem sen goed kameraad. Kapel le, 5 januari '70 Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van ons jeugdlid FLOOR LOUWS op de leeftijd van 14 jaar. Leden en bestuur gymnastiekvereniging ,Swift', Koudekerke. Met leedwezen hebben wy kennis genomen, dat op 3 januari 1970 is overleden onze leer ling FLORIS LOUWS De directie, leraren en personeel van de gemeentelijke tech nische ,Mr Ir M. Goote- school', Vlissingen. Heden is plotseling van ons heengegaan, onze geliefde broer, zwager op de leeftijd van 17 jaar. J. Toutenhoofd- van de Kreeke Wb. Toutenhoofd Wim Westkapelle, 3 jan. '70 Heden overleed, tot onze grote droefheid, na een geduldig gedragen lijden, zacht en kalm, onze lieve man en pappa PIETER ADRIAAN VENTEVOGEL op de leeftijd van ruim 24 jaar. Middelburg: W. Ventevogel - de Buck André Middelburg, 5 januari 1970 Dampoortstraat 3 De overledene is opgebaard in het mortuarium van het Gasthuis. Bezoekuren: dagelijks van 10.00 -11.00 uur en van 18.00 -19.00 uur. De teraardebestelling vindt plaats donderdag 8 januari 1970 om 14.00 uur op de algemene be graafplaats te Vlissingen. Vooraf vindt een rouwdienst plaats voor familie en belangstellenden in het verenigingsgebouw ,'t Anker', Bonedjjkestraat, Vlissingen, die aan vangt om 13.00 uur en geleid zal worden door de weleerwaarde heer G. J. van Embden. Geen toespraken Heden overleed tot onze grote droefheid, na een geduldig, gedragen lijden, zacht en kalm, onze lieve zoon PIETER ADRIAAN VENTEVOGEL echtgenoot van Wilhelmlna de Buck, op de leeftijd van ruim 24 Jaar. A. Ventevogel C. Ventevogel-Wagenaar Heden overleed, tot onze diepe droefheid, de heer PIETER ADRIAAN VENTEVOGEL op de leeftijd van 24 Jaar. In hem verliezen wij een zeer gewaardeerde en toegewijde medewerker. Door zijn vriendelijk ka rakter en opgewektheid zal hij bij ons In goede herinnering blijven voortleven. Directie en personeel J. J. de Vlieger NV Rotterdamsekaai 69, Cruquiusstraat 48, Middelburg. Vlissingen. Heden overleed, na langdurig lijden, nog onverwachts, onze on vergetelijke kleinzoon en neef PIET VENTEVOGEL op de leeftijd van 24 jaar. Zijn bedroefde groot ouders, ooms en tantes, Vlissingen: P. v. d. Meule N. v. d. Meule-Lous Rijen: J. Wagenaar S. Wagenaar- Willems Rilland: C. Wagenaar M- Wagenaar- Meerman Vlissingen: F. Wagenaar A. Wagenaar-Adam Nichten en neven Vlissingen, 5 Jan. '70. Diep werden wij ge troffen door het bericht dat is overleden, onze vriend P. A. VENTEVOGEL, spelend lid van de voet balvereniging V.C.K. Wij verliezen Sn hem een toegewijd en ijverig lid. Koudekerke, 5 jan. 1970 Heden overleed, tot mijn grote droefheid, na een geduldig gedra gen lijden, zacht en kalm, mijn lieve klein zoon PIETER ADRIAAN VENTEVOGEL op de leeftijd van ruim 24 jaar. J. van Belzen Vlissingen, 5 januari 1970 Heden overleed, tot onze grote droefheid, na een geduldig gedragen lijden, onze lieve schoonzoon, zwager en oom PIETER ADRIAAN VENTEVOGEL op de leeftijd van ruim 24 jaar. Vlissingen: J. J. de Buck - Ova D. de Buck J. de Buck Vlissingen: J. de Buck J. de Buck - Scherpenisse A- de Buck AC.de Buck - Goozen Ridderkerk: H. Schipper J. Schipper - de Buck Oost-Souburg: C. J. C. van Schagen M. van Schagen - de Buck Vlissingen, 5 januari 1970 Heden overleed, zacht en kalm, na een kortston dig lijden, in volle vrede, nog vrij onverwacht, mijn innig geliefde echtgenote MAATJE DE PAGTER geboren Louwerse, op de leeftijd van 74 jaar en 6 maanden. Haar diepbedroefde echtgenoot, H. de Pagter Serooskerke, 5 januari 1970 Oostkapelseweg 34 De teraardebestelling zal plaatsvinden DV op vrij dag 9 januari 1970 om 14.00 uur op de begraaf plaats te Serooskerke. Vertrek vanuit het geref. jeugdgebouw om 13.30 uur. Gelegenheid tot con doleren op donderdag 8 januari 1970 van 15.00- 17.00 uur, Oostkapelseweg 34, Serooskerke. Heden overleed, na kortstondige ziekte, zacht en kalm, onze geliefde zuster, behuwdzuster en tante MAATJE DE PAGTER geboren Louwerse, op de leeftijd van ruim 74 jaar. Namens de families: Domburg: familie Louwerse Serooskerke: familie De Pagter 5 januari 1970 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, geheel onverwachts, mijn lieve man, onze vader en groot vader MARCUS VAN FRAASSEN in de ouderdom van 76 jaar. Goes: L. van Fraassen - de Kok Spaarndam: P. Polderman-van Fraassen C. Polderman Wim Goes: Ch. van Fraassen Goes, 5 januari 1970 Oude Singel 42 De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 8 januari 1970 des namiddags om 2.00 uur op de algemene begraafplaats te Goes. Geen bloemen Heden overleed, tot onze grote droefheid, geheel onverwachts, onze lieve broer, zwager en oom, de heer MARCUS VAN FRAASSEN in de ouderdom van 76 jaar. Goes: G. Gelok - van Fraassen A. Rijn - van Fraassen M. van Fraassen D. van Fraassen - Focke Ch. van Fraassen C. van Fraassen - Focke J. van Fraassen - Borgs Neven en nichten Goes, 5 januari 1970 Raad van toezicht, bestuur, directie en perso neel van de Coöperatieve Handelsvereniging van de N.C.B. g.a. te Veghel, geven met groot leed wezen kennis van het plotseling overlijden op 60-jarige leeftijd van de weledele heer G. W. MOONEN voorzitter van het bestuur van de vereniging sinds 194L De gedachtenis aan zijn innemende en gave per soonlijkheid zal in onze dankbare herinnering blijven voortleven. Raad van toezicht, bestuur, directie en personeel CHV. Nijmegen, 3 januari 1970. Op woensdag 7 januari zal om 11.00 uur de plechtige requiemmis in de parochiekerk van de H. Antonius abt, Dennenstraat te Nijmegen, worden gehouden, waarna de begrafenis volgt op het r-k kerkhof aldaar. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis op de pastorie, Dennenstraat 12L Heden, na lang lijden, nam God tot Zich, onze moeder, groot-, overgrootmoeder en zuster GEERTRUIDA DAANE weduwe van Jan Cornelisse, in de ouderdom van 85 jaar. Uit aller naam, J. P. A. Cornelisse De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 8 januari, op de algemene begraafplaats te Yérseke om 13.00 uur vanuit het verenigingsgebouw. Mo lenlaan L Gelegenheid tot condoleren na afloop begrafenis van 14.00-15.00 uur in Molenlaan 1. Heden overleed, zacht en kalm, mijn lieve moeder, zuster en schoonzuster WILLENKE HENDRIKSE- BOERSMA op de leeftijd van 73 jaar. Middelburg, 4 januari 1970 Seisdam 8 Uit aller naam, F. van Essen Rilland-Bath, Beatrixstraat 5 De teraardebestelling zal plaatshebben don derdag 8 januari 1970 om 12.00 uur op de al gemene begraafplaats te Middelburg. Zacht en kalm Is van ons heengegaan, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder SOPHIA CORNELIA ZOETEWIJ weduwe van Jan van der Meer, eerder weduwe van Gerrit Withagen, In de ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam, A. P. Withagen Vlissingen, 5 jan. 1S70 Hendrick de Keyser- straat 14 De teraardebestelling zal plaatshebben vrij dag 9 januari om 14.00 uur vanaf ,Ter Reede', Koudekerkseweg 8L Wegens sterfgeval zijn onze bedrijven in Middelburg en Vlissingen op donderdagmiddag 8 januari vanaf 12 uur Cruquiusstraat 48 Rotterdamsekaai 69 Vlissingen Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4