HUSAK MAAKTE BALANS OP VAN TSJECHOSLOWAAKSE PARTIJ Korte staking legt Bronswerk uur stil Onderzoek in zaak Kopechne begonnen Wolf Hess probeert zijn vader vrij te krijgen ZUIVERINGEN ZULLEN ONVERMINDERD DOORGAAN Expeditie naar Celebes Verhoging tarieven geldschieterswet De dood op de weg Meer dan halve ton vakkundig geroofd uit slagerskluis Onder ogen van 2 agenten Alkmaarse juwelier beroofd Vorst verlamt ondergrondse ANTWERPSE METROWERKEN GISTEREN GESTART VROUW BIJ BRAND OMGEKOMEN VISSERSBOOT IN BRAND Nog moeilijkheden rond reorganisatie van Het Vrije Volk AMERIKAANSE VAKBONDSMAN VERMOORD Aanklacht Provo Van Dayn wil publikatie van sabotagenota PttOVINCIAll ZltUWSI COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1970 {Van onze correspondent) PRAAG In het partijblad ,Rude Pravo' van 5 januari heeft de Tsjechoslowaakse partijleider Gus- tav Husak een uitgebreid over zicht gegeven van de ontwikkelin gen in zijn land in de jaren '6S en *69. Het is een soort winst- en ver liesrekening voor de communisti sche partij, met als kritieke punten het vervangen van Antonin Novot- ny door Alexander Dubcek op 5 januari 1968 en het vervangen van Dubcek door hemzelf op 17 april 1969. Daarbij laat Husak er in dit interview geen twijfel aan bestaan, dat de balans duidelijk ten gunste van zijn eigen periode doorslaat. .Onder mijn voorganger', aldus Husak, .was het socialisme in Tsjecho-Slowa- kije ondermijnd en de zogenaamde li beralisering was een boze illusie. Er heersten bourgeoisie-dehkbeelden over het marxisme, hetgeen vijanden van het socialisme de kans gaf zich onder een masker binnen te dringen. De in terventie van de strijdkrachten van het Warschau-pact was dan ook volledig gerechtvaardigd. In de afgelopen maan den is de partij erin geslaagd haar lei dende rol in het maatschappelijke le ven opnieuw te bevestigen en tevens de economie te laten expanderen. 1970 zal het jaar vam de definitieve con solidatie worden, zodat het ook niet no dig is al een datum voor het partij congres en voor de ver1.:' -.zingen vast te stellen. Helaas zijn er nog kleine groe pen, die zich dooi- verderfelijke geruch ten en roddels laten misleiden en de zuiveringen in de vakverenigingen, de jeugdorganisaties etc. zullen" dan ook onverminderd doorgaan, maar de crisis situatie, zoals die 17 april van het vori ge jaar manifest is geworden, is de finitief ten einde', concludeert Husak tenslotte. Nu voor de volle honderd procent klopt die rekening in ieder geval niet en het Tsjechoslowaakse lezers- Subliek zal vandaag weinig moeite ebben gehad om Husaks thesen één voor één te weerleggen. De lei dinggevende rol vam de communis tische partij bestaat alleen bij de gratie van de Russische bezetting. De gebeurtenissen op 21 augustus de eerste verjaardag van de invasie, hebben dat ondubbelzinnig bewezen, toen ruim 50 tanks van het bezet tingsleger uilt hun schuilplaatsen te voorschijn moesten komen en over de bruggen van de Moldau de bin nenstad van Praag inreden om aan de demonstraties tegen Husak en zijn medemensen een einde te maken. De gebeurtenissen op 21 augustus, de eerste verjaardag van de invasie, heb- Op (de) loeg naar voedsel stapt deze zwaan er vrolijk op los, zich niets aantrekkend van ongeduldi ge kevers... Het vriesweer heeft hem immers uitgevroren en zo wordt het dus een verplichte door- stapdag om toch aan het nodige voedsel te komen. DEN HAAG (ANP) In de tweede helft van dit jaar zal 'n geologisch-pale- antoligische en archeologische expedi tie van Nederlands-Indonesische origine naar Celebes vertrekken om de fossiele resten van oermensen te vinden. Tot nu toe werd hun aanwezigheid alleen maar verraden door stenen werktuigen die zij op de rivierterrassen hebben ach tergelaten. DEN HAAG (ANP) De staatsse-1 Cretans van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. mr H. .-J van de Poeh heeft zijn goedkeuring gehecht aan een! verdere verhoging van de tarieven, dïej maximaal mogen worden berekend bijl geldleningen, die onder de bepalingen van de geldschieterswet vallen. Deze verhoging met tien procent zal 1 janu ari 1970 van kracht worden. Met de verhoging van vijf opcenten, welke uitsluitend geldt voor leningen tot en met ƒ5000,- en die op 1 september 1969 reeds van kracht werd, luiden de tarieven van de geldschieterswet, reke- kning houdend met de reeds in 1953 toe gestane tien opcenten, dan nu als volgt: Leningen tot en met ƒ1500,-: 19 pro cent plus 25 opcenten;leningen vanaf ƒ1500,- tot en met ƒ2500.-: 15 procent plus 25 opcenten; leningen vanaf ƒ2500,- tot en met ƒ5000.-: 12 pro cent plus 25 opcenten voor het gedeel te van de lening dat 5000,- overtreft: 12 procent plus 20 opcenten. Inningen met een looptijd langer dan 24 maan den 12 procent plus 25 opcenten cq 20 opcenten. De geldschieterswet bepaalt dat de maxi mum-tarieven die voor leningen door de banken mogen worden gerekend, bij een degelijk beheer een redelijke winst mo gelijk moeten maken. De staatssecre taris meent, dat de huidige tarieven hieraan niet meer voldoen. De verho ging met vijf opcenten met ingang van 1 september 1969 vindt zijn oorzaak in de gestegen lonen en de invoering van de btw. De thans van kracht ge worden verhoging met tien opcenten is het gevolg van de stijging rente op de kapitaalmarkt. I ven van de betaalzegelkassen die ook onder de geidschreterawet vallen blijven ongewijzigd. AMSTERDAM (ANP) Op een voetgangersoversteekplaats op de Postjesweg nabij 'de Jan Toorop- straat in Amsterdam is maandagmid dag de 76-jarige mevrouw A. J. Pieters- Hardijzer tezamen met haar 78-jarige man aangereden door een personenauto bestuurd door de 19-jarige dakdekker H. J. De vrouw is later aan de opge lopen verwondingen overleden in het zie kenhuis, waar haar man met een ge broken linker onderbeen werd opgeno men. SCHIEDAM (ANP) Waarschijn lijk doordat de door hem bestuurde au to slipte, botste maandagmorgen de 50-jarige T. C. van Heijningen uit Schiedam op de Hargalaan aldaar te gen een pijler van de Benelux-tunnel. De man sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit en was op slag dood. LEEUWARDEN (ANP) De 57- jarige bouwvakker J. Petersen uit Leeu warden is in zijn woonplaats in een ziekenhuis overleden, nadat hij zaterdag bij een val van zijn fiets gewond werd. Hoe het ongeval precies gebeurde, is niet bekend. Er waren geen getuigen. HOENSBROEK (ANP) In Hoens- broek werd maandagavond de 84-ja- rige heer J. van Delft uit deze ge meente door een autobus gegrepen toen hij onverwacht de rijweg op liep. De bejaarde man weird ernstag aan hoofd gewond en overleed enkele later in het ziékemihuais van Heerlen. ben dat ondubbelzinnig bewezen, toen ruim 50 tanks van het bezettingsleger uit hun schuilplaatsen tevoorschijn moes ten komen en over de bruggen van de Moldau de binnenstad van Praag inre den om aan de demonstratie tegen Hu sak en medewerkers een einde te ma ken. Van een economische expansie is geen sprake. Het is de nieuwe partijleiding tot op heden niet gelukt een sanerings concept op te stellen, getuige het feit, dat tot twee keer toe de beloofde ple naire vergadering van het centrale co mité over de economische sanering zon der opgaaf van redenen is afgezc rd. BEVERWIJK (GPD) In het afgelo pen weekeind hebben vakkundige in brekers de kluis van het kantoor van slagerij Jan de Boer leeg geroofd. Ei werd een bedrag buitgemaakt, dat tus sen de vijftigduizend en tachtigduizend gulden ligt. Verder werden er nog en kele duizenden guldens aan klein geld ontvreemd. Vakantiebonnen ter waarde van een halve ton lieten de inbrekers ongemoeid. De brandkastkrakers hebben overigens hard moeten werken voor hun geld. Eerst bramdden zij met behulp van snij branders een gat in zestien centimeter dikke kluisdeur en eenmaal in de kluis moesten ze nog een brandkast open- branden voor ze eindelijk bij het geld konden. Voor de branökastenkra-kers aan het ei genlijke karwei begonnen werden eerst alle ramen zorgvuldig dicht geplakt zo dat het scherpe licht van de snijbran ders niet naar buiten zou kunnen stra len. Na deze voorbereidende werkzaam heden kon pas begonnen worden aan het openbranden van de dikke kluisdeur. De inbrekers hebben dit karwei op hun ge mak geklaard, zo blijkt wel uit de ver schillende lege ltmonadeflesjes. Ook het toilet werd verschillende malen bezocht. ALKMAAR (GPD) Twee ruitentik kers hebben zondagnacht voor ongeveer tienduizend gulden aan gouden ringen geroofd nit de etalage van juwelier D. Post in de Alkmaarse binnenstad. Twee agenten, die op geen honderd me ter stonden, waren van de roof getuige. Hun pogingen de rovers aan te houden mislukte echter. Hc^wel een van de oo- lïitiiemannen zijn fiets voor hun auto probeerde te gooien, verdwenen zij met grote snelheid. Tot nu toe zijn de vers niet achterhaald. ten gaat de inflatie door. Dankzij de slechte arbeidsmoraal blijven de pro- duktiecijfers beneden het plan en moest de zesdaagse werkweek weer worden ingesteld. De voorziening van consump tiegoederen stagneert meer en meer. De ongunstige ontwikkeling is in december 1969 bijzonder duidelijk tot uiting ge komen, toen door produktie- en trans portproblemen grote delen van West- Bohemen zonder steenkool kwamen te zitten en er een spaarprogramma voor de gas- en elektriciteitsvoorziening moest worden ingevoerd. Het partijcongres en de parlements verkiezingen, die oorspronkelijk voor 1969 waren beloofd, zijn in de huidige situatie uitgesloten, omdat de politieke scheuring zich daar veel te duidelijk zou openbaren. Zelfs nadat de partij binnen een jaar door zuiveringen en op zeggingen van 1,6 miljoen leden tot minder dan 800.000 leden is gereduceerd, kan Husak geenszins op de steun van een meerderheid voor zijn huidige be leid rekenen. Hij maakt zich daarover ook geen en kele illusie, zomin als hij enige illusie kan koesteren, dat het volk zijn roos kleurige uitsoraken in ,Rude Pravo' voor zoete koek zal slikken. Het interview is ook helemaal niet voor de huiskamer bedoeld. ,Het heeft maar één intentie: de grote broer voor te spiegelen dat alles weer in beste orde is. BRUSSEL (AP) De splinter nieuwe ondergrondse van Brussel was gistermorgen ontoegankelijk voor reizigers, doordat de automa tische piketten vastgevroren wa ren. Functionarissen vam het openbaar vervoer gaven toe dat de draai - hekken nog niet onder vorst wa ren beproefd. Zij zullen op gang worden gehouden met behulp van verwarmingselementen. BRUSSEL (ANP) In Antwerpen zijn maandag de eerste werkzaamheden be gonnen voor de aanleg van een zoge naamde pré-metro. Het eerste object omvat de aanleg van een onder: •gr< station, Teniers-Opera, op het kruispunt Keizerlei-Franlcryklei. Het wordt het eerste van een vijftal stations op een eerste ondergrondse lijn tussen het cen traal station en de binnenstad (Groen plaats). De Antwerpse metroplannen omvatten voor de komende 12 jaar de aanleg van in totaal 13 kilometer tramtunnel met 22 ondergrondse stations. De kosten van het project worden geraamd op ruim 500 miljoen gulden. PARIJS (AFP) In het afgelopen ge weekeinde zijn in Frankrijk 1 tot met 4 jamruari) bij verkeersongeluk ken 114 mensen om het leven gekomen. Het aantal gewonden bedraagt 1.138. Koningin beëdigde lid van rekenkamer DEN HAAG (GPD) In het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag is maandagmorgen tot lid van de alge mene rekenkamer beëdigd de heer J. Boom voorheen secretaris van deze ka- De beëdiging geschiedde door de ko ningin, hetgeen een uitermate grote zeldzaamheid is. Het was in 150 jaar niet gebeurd, dat een regerende vorst of vorstin persoonlijk een nieuw ':J van deze kamer beëdigde. De drie landelijke organisaties i het kweek school onderwijs, namelijk de .Katholieke Vereniging van Docenten bij het Kweekschoolonderwijs', ,De Kweelcschoolbond' en de .Vereniging van leraren aan Protestants-Christelijke Kweekscholen' hebben besloten om per 1 januari 1970 over te gaan tot fusie van hun verenigingsorganen. Het nieuwe tijdschrift draagt als naam ,De pedago gische akademie' en zal vanaf januari maandelijks verschijnen. AMSTERDAM (ANP) Bij een kleine uitslaande brand op de derde verdieping van een huis op de Ceintuurbaan hoek Dusartstraat In Amsterdam, is gister middag de alleenwonende mej. J. M. A. P. Wijnen omgekomen, die vandaag 75 Jaar zou zijn geworden. Terwijl zjj lag te slapen Is zij door de rook bedwelmd geraakt en verbrand. De bewoner van de tweede etage moest zijn poging om de vrouw te redden opgeven door de vlammenzee in het trapportaal. De brand is veroorzaakt door een onbe schermd elektrisch kacheltje, dat te dicht bij het meubilair stond. De derde etage en de zolderverdieping brandden geheel uit. De hoofdbranawacht G. van Heuzen, die een hond uit het huis red de, werd. toen hij het angstig gewor den dier aan zt|n baas overgaf, door de hond in zijn kin gebeten en moest voor behandeling naar het Wilhelmina- gasthuis worden overgebracht. De be woners van de tweede en eerste etage, een echtpaar en een weduwe konden ten gevolge van de waterschade niet in ftun hulzen blijven. Zij werden door de gemeentellike rampendienst onderge- Dracht. Ook de ijzerwinkel die in het hoekpand gevestigd is, kreeg grote wa terschade. ADVERTENTIE AMERSFOORT (ANP) Ongeveer driekwart van het personeel van de af deling ketelbouw van Bronswerk Amers foort heeft maandagochtend gedurende een uur het werk stil gelegd. 162 per soneelsleden staakten, 42 bleven er aan het werk, terwijl een nog onbekend tal zich tevoren had ziek gemeld. Het is op dit moment nog niet bekend of de aangekondigde één-uurs-staking per dag zal worden voortgezet. Zoals be kend is bij het personeel ontstemming ontstaan over het vervallen van een winstuitkering terwijl naar de mening van dit personeel de lonen bij Brons werk lager liggen dan voor soortgelijk werk in andere bedrijven van het VMF- ooncern. De directie van Bronswerk richtte aan het einde van het afgelopen jaar een schrijven aan de personeelsle den waarin werd uiteengezet hoe de si tuatie elders in het concern was in ver houding tot die van Bronswerk. Die uiteenzetting heeft een -1-' ter niet kunnen voorkomen. De directie van Bronswerk NV in Amers foort heeft in overleg met de raad van bestuur van de Verenigde Machinefa- frieken een brief gestuurd aan de 160 stakers. In deze brief stelt de directie, .dat deze actie niet kan worden getolereerd en dat zij bij voort zetting ervan tot haar spijt genood zaakt zal zijn, ernstige maatregelen te nemen'. De directie herinnert eraan, dat zij de personeelsleden op 30 decem ber m een uitvoerige brief al uiteen heeft gezet, waarom hun eisen niet kun nen worden Ingewilligd. De stakers han delen volgens haar in strijd met de eigen arbeidsovereenkomst en met de cao. De vakbonden staan niet achter de staking-vam-eem-uur die, als de plan nen van de actie voerende werknemers doorgaan, iedere dag zal worden her haald. Inmiddels is van het stakingscomité vernomen, dat er vandaag van 10.00 tot 11.00 uur weer gestaakt zal wor den, dat geen overwerk zal worden ver richt en geen nachtwerk. DEN HAAG (ANP) Het vissers vaartuig Katwijk 221, de Arie Jacob, heeft gisteravond om even half negen om assistentie gevraagd in verband met brand aan boord. Het schip bevond zich toen ongeveer vijftien mijl ten westen van Den Helder, bij de vorkenningsboel van het Schulpengat. Vanuit Den Helder zijn de reddings boot .Suzamna' en de jager .Friesland' uitgeva/ren om assistentie te verlenen. Het hospitaalschip ,De Hoop' bevond zich omstreeks zes mijl ten noorden van de KW 221. Om half tien meldde de ,Arie Jacob', dat ,De Hoop' zich langszij bevindt en dat geen verdere assistentie nodig wa3. Hat nood verkeer werd hierop gesloten. Min M. OtptyMtt UTRECHT (GPD) De Amsterdamse Journalisten van het Vr|je Volk hebben nog steeds geen antwoord gekregen op de vraag wie en op welke voorwaarden er bij de verhuizing van het bedrijf naar Rotterdam zullen moeten afvloeien. Het geschil hierover tussen de directie van de Arbeiderspers en de journalisten- vakbond, de NVJ, is nog niet opgelost. Per 1 mei zullen 22 Journalisten Wor den ontslagen; de overplaatsing van de centrale redactie naar Rotterdam moet op 6 april z(jn beslag hebben. De NVJ heeft zich onmiddellijk na de bekendmaking van de sluiting van het Amsterdamse bedrijf verzet tegen het directleplan om de Amsterdamse jour nalisten schriftelijk te laten verklaren of z(j al dan niet bereid waren naar Rotterdam te gaan. Volgens de journa listen-cao zou de directie aan de hand van deze lijst mensen die hiertoe niet bereid zijn zonder meer wegens werk- weigerlng en dus zonder afvloelings- regéllng. op straat kunnen zetten. De bond adviseerde de bétrokken jour nalisten geen enkel'papier te tekenen. Inmiddels zijn hoofdredactie en directie van de Arbeiderspers toch In het bezit van deze lijst gekomen. De NVJ is van plan om ook als de directie van de A.P. alsnog toegeeft, een uitspraak te vragen van de raad van uitvoering, een bij de cao inge stelde arbitragecommissie, die bindende uitspraken kan doen. De NVJ wil dit met het oog op toekomstige geschillen bij andere dagbladen. EDGARTOWN: Massachusetts. Senator Edward Kennedy en zijn vrouw Joan arriveren bij het gerechtsgebouw, waar het onder zoek naar de oorzaak van de dood van Mary Jo Kopechse van stam ts gegaan. Mary Jo verdronk ver leden jaar juli in de auto die door Kennedy bestuurd werd. SPREEKVERBOD VOOR ADVOCATEN EDGARTOWN (Reuter) In het stadje Edgartown in Massachu setts is maandag het gerechte lijk onderzoek geopend naar de dood van Mary Jo Kopechne, die vorig jaar juli op het eiland Chap- paquiddick in een auto van sena tor Edward Kennedy verdronk. ,Ik hoop dat hiermee een eind komt aan wat een uitzonderlijk langdu rige zaak is geworden en een grote tragedie', zei de senator na zijn aankomst in een privé-vliegtuig uit Hyannis Port. ,Ik wil graag de vragen beantwoorden. Ik hoop dat dit het slot is, en dat ik weer al mijn krachten kan gaan wijden aan het werk van de Amerikaanse senaat', aldus Edward Kennedy. Het onderzoek zal vermoedelijk vier tot vijf dagen in beslag nemen, waarna de rechter James Boyle beslist of er een proces moet volgen of dat de zaak geseponeerd zal worden. Op verzoek vam Kennedy's advocaten wordt het onder zoek met gesloten deuren gevoerd. Er is een maandenlang juridisch steekspel aan voorafgegaan. Een door officier van justitie Edmund DLnis ingediend ver zoek om lijkschouwing werd door een rechtbank afgewezen. Er zullen waar schijnlijk 25 tot 30 getuigen worden gehoord, onder wie de vijf vrouwen en vijf mannen, met wie Edwaird Kennedy en Mary Jo, die secretaresse van Ed wards vermoorde broer Robert was ge weest, voor het ongeluk een feestje hadden. De auto met het tweetal reed van een brug in een meertje. Pas in de loop van de volgende ochtend werd Ma ry Jo's lijk uit de wagen gehaald. Se nator Kennedy was pas acht uur na het ongeluk naar de politie CLARKSVILLE (AP) Gistermorgen zijn in Clarksville de lichamen gevon den van Joseph Yablonski en twee vrou wen, vermoedelijk zijn vrouw en zijn dochter. .Allen warern door schoten van het leven beroofd. De lichamen werden aangetroffen het huis van Yablonski, de man die in dertijd, zonder succes, had deelgenomen aam de verkiezingen voor het voorzit terschap van de verenigde bond van mijnwerkers. De learners waarin de lij ken waren gevonden zaten vol bloed. De telefoon was van de muur losgerukt. Het motief tot de misdaad is nog niet bekend. ZOON VAN EX-NAZILEIDER IN LONDEN (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Wolf Hess, de zoon van Rudolf Hess heeft maandag in Lon den hulp gezocht voor zijn pogingen om zijn vader uit de gevangenis te krijgen. De 75- jarige Rudolf Hess bevindt zich al enige weken in het Britse militaire ziekenhuis in Berlijn. Hij lijdt aan een maagzweer. Wolf Hess sprak met onder anderen de Britse plaatsver vangende minister van bui tenlandse zaken, George Thomson. Ln Engelamd is al enige tijd een cajmpagne gaamde om Hess, die als de enige overgeblevene van de na- ii-leidera de hele gevangenis van 5pandau voor zioh alleen heeft, os te laten waartegen alleen de Russen zich verzetten. ZoaAs men weet staat de gevan genis onder gemeenschappelijk Irits-Frams-Amerikaams-Russiscih beheer. Hess heeft pas in het Brit se ziekenhuis voor het eerst sinds zijn vlucht naar Engeland, in 1941. zijn vrouw en zoon ontmoet. Hij wiegerde hen namelijk in de ge vangenis te ontvangen. De man die in Engeland voor He3s vrijlating ijvert is het con servatieve lagerhuislid Airey Ne- ave die van plan is een door alle partijen gesteunde campagne voor de bevrijding van Hees te organi- De heer Neave Ijracht in de oor log enige jaren door in het be ruchte krijgsgevangenkamp van Colditz. Hij was als functionaris verbonden aan het internationale militaire tribunaal van Neuren berg, als hoedanig hij Rudolff Hess in diens cel de officiële aan klacht van medeplichtigheid aan de voorbereiding van de tweede wereldoorlog overhandigde. Wolf Hess zei dat het röntgen onderzoek en verdere test in het midden van januari zullen zijn voltooid. Aangezien dit ook de maand is dat de Britten belast cijn met het beheer van de Span- dau-gevangenis zou dit volgens hem de aangewezen tijd voor ac tie zijn. Hij sprak de hoop uit dat de Brit se regering de moed zal hebben zijn vader de vrijheid terug te ge ven. In de l'ritse pere zijn al eer der stemmen opgegaan om dit te doen en de tegenstand van de Russen te negeren. 3eweerd wórdt dat de Russen Hess weigeren vrij te laten om zodoen de houvast in West-Berlijn te handhaven. De heer Neave zou het Britse departement van bui tenlandse zaken hebben verzocht een speciale vertegenwoordiger naar Berlijn te zenden die zou moeten zorgen voor betere com municaties tussen het Britse zie kenhuis en de familie Van Hess. tfij zal Denis HeaHey, de Britse minister van defensie, vragen on middellijk het detachement Brit se troepen uit de thans lege Spam- lau-geva.ngenis terug te trekken. Neave zei verder dat, na van Wolf Hess gehoord te hebben over de situatie van zijn vader, hij met weerzin is vervuld over de manier waarop het gezin Hess wordt behandeld, eraan toevoegend dat thans voor Engeland de gele genheid bestaat om zijn verach ting uit te spreken over het ge drag van de Russen die een men selijk persoon voor politieke doel einden gebruiken. Ook lord Oaksey, die de Britse rechter was in Neurenberg en lord Shawoross, de hoofdaanklager in het proces, steunen de actie om Rudolf Hess vrij te krijgen. Engeland wil Rudolf Hess zo lang In liet Britse militaire hospitaal in West-Berlijn houden als zijn toestand vereist, zo werd in Lon den meegedeeld na het onderhoud van Wolf Hess met Thomson. Man liet duidelijk doorschemeren, dat de Britse regering zich mis schien zal verzetten tegem een te rugkeer van Hess naar de Span- dau-gevangenis. Men wees er op dat de grote vier het over terug zending eens moeten zijn, evenals een vierledig akkoord noodzake tijk was om Hess lm het Britse hospitaal opgenomen te krijgen. Als zich een gunstige gelegen heid voordoet, zal Engeland waar schijnlijk bij de Russen opnieuw de invrijheidstelling van Hess be pleiten. Voor een eenzijdige opzegging van het akkoord over de oorlogsmis dadigers voelt men in Londen niet. Dat wordt te gevaarlijk voor West-Berlijn geacht. Wél zijn de westelijke drie vam oordeel dat verzachting van het lot van de 75-jarige Hess. die tot levenslang is veroordeeld, gewenst is. Omstuwd door journalisten, fotogra fen en televisieploegen arriveerden Edward Kennedy en zijn vrouw bij het streng bewaakte gerechtsge bouw. Er waren In het vriesweer echter niet meer dan enkele tiental len burgers uiit het stadje op afge- komen. Politiemensen moesten een weg voor de Kennedy's banen door de opdrin gende pers. ,Bent u blij dat het eindelijk zover Sb 7' riep een verslaggever tegen de senator. Deze keerde zich even om en zei zacht: ,Ja, dat ben ik.' Edward Kennedy was kort over de in een vorige week verschenen boek naar voren gebrachte theorie, volgens welke Mary Jo alleen in de auto had .gezeten toen die van de brug reed. .Onzin', ant woordde hij op een vraag daarover. De senator weTd door rechter Boylo als eerste gehoord, vertelde later een advocaat van een der getuigen, die ano niem wenste te blijven. De rechter had voor het beg-In van het onderzoek een twaalftal advocaten, circa dertig getui gen, vertegenwoordigend, op zijn bureau ontboden om hun een strikt spreekver bod op te leggen. Ze mochten de zaak niet onder elkaar, laat staan met vertegenwoordigers van de pers bespreken. Hij had duidelijk ge maakt dat hij .passende maatregelen1 zou nemen ais hij een ,Iek' ontdekte. AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse gemeenteraadslid Roel van Duyn (provo) heeft burgemeester Samkalden in een openhrief laten weten er op te staan, dat zijn nota over sabotage en andere nlct-mtiitaire verzetsvormen op de een of andere officiële wijze wordt ;epubliceerd en in behandeling wordt genomen. .Wanneer dat niet gebeurt ■ht ik het niet langer zinvol om aan de raadsvergaderingen deel te nemen', aldus Roel van Duyn, die er aan toe voegt, dat in dat geval een stenen tuin kabouter do zetel van de provo-fractlo tot de nieuwe verkiezingen zal bezet ten als protest tegen een poging Jiet ontstaan van een democratische cul tuurkabouter tegen te houden en hem te degraderen tot een ouderwetse tuin kabouter'. Wie een levend raadslid tot onmondige pop wil maken zal op die manier zijn zin krijgen, aldus het provo-raadslid. ,Over de behandeling vam uw nota over sabotage en anclere niM-milltakre ver- zotsvormen Is op diit moment geem an dere beslissing genomen dam tot irn de toekomende raadsvergadering lm het openbaar zal worden besloten hoe de behandeling ervan zal worden. Teven* zal dam gediscussieerd worden over de redenen waarom ik de nota niet in het ■gemeenteblad heb doen opnemen'. Dit schrijft burgemeester Samkalden in ant woord op de open brief van Van Duyn. ,Van eem consequente poging mijmer- zijds te vethlmiderem u im woord em gé- schrift im de raad te Willen ie ton ook in het geheel geen sprake', aldus de bur gemeester. Volgens hem laat de prak tijk trouwens wel zien, dat het aodetn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 14