ONT V OERIN G - MCKAY HOUDT ENGELAND NOG STEEDS BEZIG 3dagen gratis reizen 9 WELDOENER' ORGANISEERDE REIZEN VOOR HARTPATIËNTJES TEGEN ADVIES CARDIOLOOG IN Bisschop Rotterdam verzoekt ontslag Jaarkaart of 3-maandskaart65+? WELZIJN EN WELVAART Jeugd en Muziek en schouwburg DEMOCRATISCH RECHT ROTJES IN SCHOUWBURG ÏATERDAQ 3 JANUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HUISARTS: LEVEN VAN MEVROUW MCKAY IS NU DEFINITIEF IN GEVAAR Ook de heer Mckay is er slecht aan j toe. Zijn hart kon de spanning niet' verdragen en hem worden kalmerende middelen toegediend. De heer Mckay die in 1965 een hoge onderscheiding 'kreeg, maakte in Austra lië als een leidende figuur in het zaken leven naam, voordat hij in 1957 naar Engeland kwam. In Londen werd hij in 1958 een «let directeuren van de Daily Marron-groep en in 1963 bij de oprichting daarvan bekleedde hij een gelijke functie bij de The International Publishing Corpora tion, hei grote dag- en weekbladcon cern (met meer dan 200 organen) dat de Mirror had gevormd. In oktober 1969 trad hij af om topmedewerker te wor den van zijn landgenoot Rupert Mur- dock, die eerst het zondagsblad News of the World en daarna het kwijnende dagblad .The Sun' (de vroegere socia listische Dally Herald, die destijds doo> de Mirror was overgenomen l opkocht. Begin december werd Mckay lid van de raad van beheer van .Thè News of the World'. POLITIE LOKALISEERDE PLAATS VAN TELEFOONTJE OM LOSGELD (Van onze correspondent) LONDEN Al 5 dagen lang houden de Britten zich bezig met wat gebeurde in het grote buitenhuis in Arthur Road, midden in de Lon- dense voorstad Wimbledon. Daar begon maandagmiddag het nog steeds niet opgeloste drama van de spoorloze verdwijning van de 55- jarige mevrouw Muriel Mckay, de echtgenote van de 60-jarige kran tendirecteur Alex Mckay. Toen deze om kwart voor acht thuis kwam vond hij de voordeur open, in de hal lag de telefoon vernield op de grond naast een soort bijl en een stuk touw. In de huiskamer waren stoelen en meubilair omvergesmeten en laden leeggehaald. Na het hele huis te heb ben doorzocht kwam de heer Mckay tot de ontdekking dat zijn vrouw was verdwenen. Hij belde onmiddellijk de politie. Deze opende meteen de jacht met speur honden en een aantal rechercheurs. Bij het onderzoek bleek dat mevrouw Mckay's juwelen waren gestolen, maar dat andere waardevolle artikelen wa ren blijven liggen. Het bleek dat me vrouw Mckay omstreeks vijf uur het huis had verlaten om het meisje naar huis te brengen, op de terugweg kocht zaj zoals gewoonlijk een avondblad. Ook had zij nog enkele kennissen ontmoet. Wat daarna is gebeurd tracht men nu uit te zoeken. Vast staat dat mevrouw Mckay zrch heftig heeft verzet. Dat maakt de politie op uit sporen in het huis. Engeland is op het gebied van de grote' misdaad wel het een en an der gevend, maar dit schijnt de. eerste echte kidnapping te zijn. De heer Mckay heeft een briefje in het handschrift van zijn vrouw ont vangen dat begint met lieve Alick' de naam die zijn vrouw altijd ge bruikte in plaats van Alex. Dit briefje arriveerde woensdag per post in Wimbledon. Mevrouw Mckay ont hult hierin dat zij geblinddoekt is en kou lijdt. Ze smeekt haar man om mee te werken met de ontvoer ders. (Volgens een te hulp geroepen medium bestaat de bende uit drie man). Men heeft ook 'getracht Max Oroiset in te schakelen, maar deze bleek in Mün- Miljoen pon i De heer Mckay heeft al laten weten dat hij redelijkerwijs tot alles bereid is om zijn vrouw terug te krijgen. Het enige wat hij daarop tot nog toe heeft gehoord was een telefonisch verzoek om één miljoen pond losgeld. Maar zo als de dochter van de Mckay's en een uiit Australië overgekomen zoon heb ben verklaard, hum vader is geen miljo- BEVOLKING VAN BELGISCH PLAATSJE IS WOEDEND: Reis naar Amerika bleek nutteloos MAASEIK De bevolking van het plaatsje Opitter bij Maaseik niet ver van de Nederlands-Belgi sche grens, is woedend. Op aanra den van ene meneer Vake van Sas uit Westerlo (provincie Antwer pen) legden de inwoners samen een kapitaaltje op tafel om een dorpsgenootje, het 5-jarig hartpa tiënt je Noel Ferson, naar Amerika te laten reizen voor een hartopera tie. werkt in een textielfabriek zag in Vake de grote weldoener". Het kleine, zenuwachtige mannetje werd aanvankelijk als een .vreemde signeur' gezien, maar al spoedig won hij het vertrouwen. De burgemees ter vam Opitter: .toen mevrouw Per son wenend tegenover mij zat, heb Ik toestemming voor een inzameling gegeven. Om haar te troosten stopte ik haar 1000 frank in de hand. Ik werd tot ere-voorzrbter van het com- mité benoemd'. De Belgische geneesheren die de kleuter behandelden, achtten de operatic niet noodzakelijk, maar Vake beweerde het tegendeel. Zijn advies werd opgevolgd. Vake nam het door de bevolking bijeen gebrachte gold in ontvangst en boekte een reis naar Houston voor moeder Per son, haar zoontje en een nichtje. Enkele flagen geleden barstte do bom: dr Den ton Cooley, de Amerikaanse hartchi rurg, die Noel zou opereren, was met zijn Belgische collegae eens. hartoperatie bleek niet noodzakelijk. Het in Opitter speciaal voor de finan ciering van de reis gevormde comité, waarin ook de burgemeester en de pas toor zitting hebben, voelt zich bedrogen. De reis kostte de genieenschap 150.000 Bfr, ruim 11.000 gulden. Enkele jan-en geleden was Vake van Sag nog een "onbekend boekhoudertje dat in de provincie Antwerpen een klein winkeltje exploiteerde. In 1966 kwam hij voor het eerst op liet idiee reizen naar Amerika te organiseren voor Bel gische hartpatiënten. Ook het vier kin deren tellende mijnwerkersgezin Ferson rit Opitter mevrouw Ferson-Thijs Al dertig keer weldoener van Westerlo heeft in middels ,voor het goede doel' niet min der dan 30 keer de administratie van een reis naar een Amerikaanse chirurg op zich genomen. l)e Belgische justitie zit hem op de hielen, maar Vake is zo glad als een aal, Steeds opnieuw weet hij bet vertrouwen te winnen van be zorgde ouders, die het zekere voor het onzekere kiezen. Ook alle goedbedoelde raadgevingen en tirades va.n Belgische specialisten kun nen er niets meer aan veranderen als Vake van Sas de geplaagde ouders met welgekozen woorden voorschildert hoe de genezing van hun kind zal verlopen. De Leuvense cardioloog dr Van der Hauwaert haastte zich persoonlijk naar Opitter om daar een voorlichtingsbij eenkomst te houden toen hij vernam dat Valce van Sas er .opereerde'. Het grootste gedeelte van de bevolking za.g na afloop van de bijeenkomst in dat de cardioloog gelijk had. Deson danks wilde men liet gezin Ferson er niet van weerhouden op"advies van mijn heer Valce .niet langer te aarzelen en 100 procent zekerheid te kiezen voor hun bloedeigen kind...' president Agnew heeft: een onver wacht bezoek gebracht aan Zuid- Vietnam. Op de foto zien vice-president, in gesprek vu van de soldaten van de lste infan terie divisie op de vuurondersteu- uingsbasis Kien, .10 mijl ten noord westen van Saigon. LONDEN: Journalisten voor het I huis van Alex McKay in Wimble don. Telefoontjes Donderdag waren er een dertigtal tele foontjes waarbij aan de andere kant niets gezegd werd. Vóór de ontvoering werd mevrouw Mckay drie weken lang steeds op dezelfde dag en op dezelfde tijd op deze manier opgebeld. De politie heeft kunnen vaststellen dat het verzoek om losgeld gedaan werd vanuit een telefooncel nabij het don kere woud van Epping ten noorden van Londen. Dit moet wel van de ont voerders afkomstig geweest zijn, om dat op dat tijdstip nog niemand van do buitenwereld de identiteit van de ont voerde en haar adres kende. De man die belde verklaarde dat de Mafia bij de zaak betrokken Is. Dreigbriefje Men weigert commentaar te leveren op liet zonderlinge, in blokletters ge schreven briefje, dat vrijdag onder de deur van de plaatselijke krant van Hornsey in Noord-Londen werd gescho ren, met op de enveloppe de woorden: ,Zeer belangrijk'. Daarin wordt gesug gereerd dat mevrouw Mckay pas zal worden vrijgelaten als .The News of the World' en .The Sun' ophouden zwij nerij te publiceren, waarvan de doch ter van de schrijver die geslachtsziek te opliep de dupe zou zijn geworden. De eerste indruk is dat ook dit brief je het werk is van een van de talrijke .gekken', die het politieonderzoek in ho ge maite heiemmeren. Het briefje vormt een zinspeling op de zedenmisdrijven welke sinds jaar en dag In .The News of the World' in geuren en kleuren worden beschreven en op de lieftallige, doch meestal ontklede, meisjes waarmee .The Sun' sinds de overname door het Murdonh-concern het dagelijks bestaan tracht op te vrolij ken. ADVERTENTIE Levensgevaar Vrijdag heeft de huisdokter laten w>_ ten dat het leven van mevrouw Mckay thans definitief In gevaar verkeert we gens de voor haar onontbeerlijke medi cijnen en vitamine-injecties, die zij ROTTERDAM (ANP) De bisschop van Rotterdam, mgr M. A. Jansen, heeft uit Rome bericht ontvangen dat paus Paulus zijn ontslagaanvrage heeft aanvaard, mgr Jansen -vroeg dit ont slag enige maanden gelden, omdat hij in augustus van dit jaar 65 zal worden. De bisschop is namelijk van mening dat een bisdom als Rotterdam een licha melijk gezand en geestelijk veerkrach tige mam als leider nodig heeft. Dè pa.us heeft de bisschop met ingang van vrijdag tot aan de benoeming van zijn opvolger, benoemd tot apostolisch administrator van het Bisdom Rotter dam, dit is waarnemend bisschop. Tege lijkertijd is mgr Jansen formeel be noemd tot titulair bisschop van Basti, een niet meer bestaand bisdom in Zuid- oost-Spanje. Thans zal een opvolger moeten worden gekozen. Het kapittel van hat bisdom heeft het,recht om drie kandidaten voor te stellen. Het ka pittel Wil hierover graag de wensen vernemen van liet hele bisdom. De no dige voorbereidingen zullen nu worden getroffen om aan de zaak van de op volging een concrete vorm te geven. (ADVERTENTIE) H0BAH0 HALLEN. USSE 5 t/m 9 jan. 1970 op deze vaktentoonstelling de laatste ontwikkelingen in de mechanisatie van de BL0EN1B0LLENKULTUUR alle belangrijke toeleverings bedrijven zijn op deze tentoonstelling vertegenwoordigd. Geopendma. 5 jan. 10.00-21.00 u„ di. 6, wo. 7, do. 8 jan. 9.00-21.00 u, vr 9 jan. 9.00-18.00 uur Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65-f-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13,20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65-j—kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. -v voordelig xw uit met NS De dood op de weg SPIJK (ANP) Vrijdagavond is de 65-jarige mejuffrouw A. Hageman door een losgeschoten aanhangwagen geraakt en gedood. De aanhangwagen werd ge trokken door een personenauto van de firma F. uit Spijk, bestuurd door de 20-jarige M. F. uit Spijk. De auto en aanhangwagen werden door de rijkspo litie in beslag genomen. ST.-OEDENRODE (ANP) Don derdagnacht ;s omstreeks half één op de Liempdseweg in St.-Oedenrode de 39- jarige heer Th. j-\ Berkvens uit deze plaats die met zijn fiets links reed, aan gereden door een tegemoetkomende auto en gedood. GRATHEM (ANP) Iin Grathem, een Limburgs dorp tussen Weert en Roermond, is de 37-jarige landbouwer W. Palmen uit deze plaats vrijdag door een personenauto gegrepen en gedod. De man liep links van de weg en werd van achteren aangereden. DRUNEN (ANP) Vrijdagmiddag is op de Maasroute onder de gemeente Drunen ten gevolge van de gladheid een personenauto van het viaduct gere den en op de Heusdenseweg terecht gekomen. De bestuurder werd licht ge wond, maar de 82-jarige mevr. H. A. Sicars uit Waalwijk die eveneens dn de auto zat, was op slag dood. •GRATHEM (ANP) In Grathem is donderdagnacht de 37-jarige heer J. W. Balmen uit deze plaats door een personenauto aangereden, toen hij in de Brugstraat liep. De heer Balmen over leed aan zijn verwondingen. Het nationaal comité wintervoeding vogels vestigt er de aandacht op dat bij deze aanhoudende vorst de reigers, roer dompen en verschillende eendensoorten in nood dreigen te geraken. Voedering van deze vogels is thans geboden. Zolang zware sneeuwval uitblijft kunnen de klei nere vogels nog voldoende voedsel vin den. De bevolking van Mexico is volgens berekening van het Mexicaanse bureau voor de statistiek dezer dagen de grens van vijftig miljoen gepasseerd. Het in wonertal vajn de stad Mexico kwam bo ven de aoliit miljoen. Mexico telt nog twee steden met meer dan één miljoen inwoners, Guadalajara met 1,35 mil joen en Monterrey met 1,01 miljoen SLOCHTEREN (ANP) In Hark stede, gemeente Slochteren. ie woensdag morgen omstreeks zeven uur de 23-jari- ge mejuffrouw J. A. Lubbers uit die laats dodelijk verongelukt. Het meisje iep op de hoofdweg buiten de be bouwde kom aan de rechter kant van de weg en werd aangereden door een achterop komende personenauto, be stuurd door A. H. van der B. uit Wee- terbroek. Het meisje werd zwaar ge wond en overleed tijdens haar over brenging naar het academisch zieken huis in Groningen aan haar verwondin gen. RIJSWIJK (ANP) De 39-jarige W. F. van Oeveren uit Rijswijk is de af gelopen nacht in de Ursulakliniek ui Wassenaar overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De man reed op 17 december in zijn woonplaats op de fiets. Hij werd door een tegemoetkomen de en uitwijkende autobus geschept, waarbij hij ernstig hoofdletsel opliep. krijgt wegens arthritis. Toenemende! pijn kaïn liet hart aantasten. Zullen de ontvoerders zich hierdoor laten ver- Wie in december de krant heeft ge- iezen is getuige geweest van een storm. Van alle kanten is er ge schermd met rapporten 'al of n;et geheim) van deskundigen (al of niet bij name genoemd Wat zijn deskundigen .Volgens des kundigen' staat er in kranten en tijd schriften, .Volgens deskundigen hoort men vaak door de radio of televisie. Het lijkt soms wel op een eindoor deel, êen uitspraak van de rechter, waar geen tegenspraak mogelijk ie. .Juf zegt 't. oi' Wat verstaat man nu onder een des kundige? Ben ik een deskund.ge"' Bestaat er wel een deskundige? Is een deskundige hetzelfde als een spe cialist Volgens een eenvoudig woordenboek is een deskundige iemand, die er ver stand van heeft en een specialist Iemand, die een onderdeal bijzomdér beoefent. Het is vrij gemakkelijk om specialist te worden, maar moeilijk om deskundige te zijn. Naar mijn mening moet een deskundige ver stand hebben van meerdere speciali saties. Deskundigheid neemt dan toe. naarmate de kenii-s meer specialisa ties omvat. Vanuit deze gedachtengar.g bekeken, moeten wij heel voorzichtig zijn ine', het begrip deskundige. Wie is er bij voorbeeld deskundig, de heer Zijl stra of de heer Walkout, ails het gaat om de vervuiling van de Westerschel de? Mogelijk is het u nog met opge- vaM'en, maar in de titel staat de volg orde anders dan gebruikelijk. Dit is beslist geen toeval. Dat er een ver band bestaat tussen welzijn en wel vaart is voor nagenoeg iedereen van zelfsprekend. Gaan we echter de vraag stellen welk verband er be staat, dan is de eensgezindheid ver te zoeken. Gelukkig! Nog meer hoop gevend is het, dat de discussie pu bliekelijk op gang begint te komen. Het wordt steeds duidelijker, dat er niet alleen in Zeeland, een steeds sterker wordend gevoel van onbeha gen komt. Langzaam maar zeker begint het be sef te komen, dat welvaart niet 't zelfde is ais weizijn. Onze hele sa menleving is gegrondvest op het stre ven naar weivaartsverbetering. Over de verdeling ervan kunnen nationale en internationale oorlogen bestaan. Het is dan ook geen wonder, dat wij geregeerd worden door .deskundigen' op het gebied vam de wetvaartsver- beterimg en welvaarts v erdel ing Wordt het zo langzamerhand geen tijd, dat .deskundigen' van het wel zijn wat meer gaan meespreken? Is het geen tijd, dat het onmogelijk wordt om een spreekverbod op te leg gen aan .deskundigen', die het niet met hun werkgever (ov, provincie, rijk) eens zijn? Wordt het zo langzamerhand geen tijd om niet meer uit te gaan vam de welvaart, maar van het welzijn, of op zijn minst uiilt te gaan van een gelijkwaardigheid van deze twe.e. Wordt het geen tijd om wat minder provinciaal en wat meer mondiaal te gaan denken? Grotendeels zullen de diverse spre kers en schrijvers wel te goeder trouw zijn. hoewel het niet altijd ge makkelijk is om dit aan te nemen. Wat te denken van de volgende uit spraken. Wethouder Smit (PZC 15 december 1969). ,Het valt niet helemaal te ont kennen. dat bij de vestiging van Pe- chiney de verkeerde volgorde is aan gehouden. Pas nadat goedkeuring was gegeven voor de vestiging, werd een grondig onderzoek ingesteld naar de gevolgen van deze fabriek voor de luchtverontreiniging'. Gedeputeerde Schorer (PZC 17 december 19691- ,Gs voeren een industrialisatiebeleid met doeltreffende bedachtzaamheid'. ,We kunnen de industrialisatie van Zealand niet terugdraaien, maar in de discussies zouden we een eind ver der komen als we de niet gewenste geheimzinnigheid kunnen weghalen. Ik erger me steeds aan opmerkingen als zou het provinciaal bestuur be zig zijm Zeeland vol te pompen met fabrieksschoorstenen. We kijken voortdurend naar de beperkingen, die ons zijn opgelegd. Beperkingen door de natuur gegeven. Beperkingen ook van het principe dat we geen l.ntbe- bouwing langs de Westerschelde wen sen'. Zowel uit het bovenstaande als uit liet interview met de RIZA-directeuv Zijlstra over de Westerschelde blijkt heel duidelijk vanuit welk standpunt gedacht wordt. Industrialisatie is de hoeksteen van de welvaart. Voor In dustrialisatie zijn grote mensen con centraties nodig. Beperkingen wor den opgelegd (helaas?!) door de na tuur. Stilstand is achteruitgang. Een vertrekoverschot is een teken "aande wand. Wat is nu de oorzaak hiervan Waar om toch steeds uitgaan van die Ja hoe moeten we het noemen? Dog ma's, axioma's, vaststaande feiten Wij worden vanaf onze jeugd opge leid in deze doctrine. Het is erg moei lijk om eem eenmaal aangeleerde waarheid' los te laten. Als het fun dament wegvalt, waar blijven we dan? Of men al of niet In de evolutie gelooft, een evolutie is er wel (of een anti-evolutie) en wel de volgende: een mogelijke oplossing, een oplos sing, een goede oplossing, de oplos sing. We kunnen dit steeds weer waarnemen, ook bij het onderwijs. Indien ik gedeputeerde Schorer nog maals mag citeren. ,We hebben ge kozen voor industrie. Dat is waar, maar onvolledig...,. Haven- en indu striestimulering is daarvan de hoek steen.... Alleen: bij een stilstand van de economie valt het fundament, waarop dat ontwikkelingsbeleid is ge bouwd, weg'. Hiermee wffl ik gedeputeerde Scho rer niets verwijten, maar wel aan tonen, dat momenteel het fundament de welvaart is. Welzijn is een opge legde beperking. Het zou wel eens kunnen blijken, dat de oplossing op den duur de slechtste oplossing is. Waarom moest er eerst een .emotio neel geladen' boek komen om de re gering in Amerika te doem schrikken vam de gevolgen van het gebruik van insekt'ioiden en fungioïden 1962 Ra chel Carson Silent spring). Er stond niets nieuws in. alles was be kend. Maar het was emotioneel ge laden. voor de niet specialist lees- en begrijpbaar. Helaas was de schrijf ster wel deskundig, dus niet zonder meer als naïef aan de kant te schu.- Moeten daarom termen als .open riool' als emotioneel geladen termen terzijde geschoven worden? Moeten wij echter wel eenzijdige informatie slikken (leugens mag ik niet zeggen, want dat is emotioneel geladen), .Sulfaten en alle anorganische zou ten hebben geen invloed, want die eenzijdige uitspraak, vindt u ook met vormen een natuurlijk bestanddeel van de zee'. Op z'n 'minst een wat ir Zijlstra? Wat is de oorzaak van de zuiverende werking van het zee water? Is dat een zuiver chemische? Spelen hier geen biologische facto ren een (hoofd)rol? Geven kleine veranderingen in de abiotisehe factoren niet vaalt grote veranderin gen in de samenstelling van de bio massa Mag ik ook eens trachten dei-gelijke geruststellingen te formuleren Ons voedsel bevat alierled anorganische zouten, de grond ook. Hier hoeven we dus niet op te ietten bij irrigatie- water en drinkwater. Fluor is een normaal bestanddeel van ons lichaam daar hoeven we dus niet op te letten bij de luchtverontreiniging. Koolzuur zit im de lucht, daar hoeven we dus niet op te letten. De biologie in de huidige vorm is een nog jonge wetenschap. Zij heeft ech ter een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Zij is hu zeker een ge lijkwaardige partner van de andere natuurwetenschappen. Haar resulta ten zijn vaak niet zo goed te rijmen met gangbare economische of tech nische opvattingen. Nieuwe onder- zoektechnieken zijn Ontwikkeld. De mens staat miet meer. als een bij zonder wezen, die met belangstel i Ing plant en dier bestudeert, of aan zich zelf dienstbaar tracht te maken. De mens is onderwerp van zijn studie geworden; de mens in samenhang met alle andere organismen. Daar om :s de biologie een tak van weten schap. die bij uitstek een belangrijke inbreng kan geven bij de probiema- t.ek van welzijn en welvaart. Het wordt mj. hoog tijd, dat over dergelijke complexe problemen niet meer door een kleine groep mensen beslist wordt. Deze groep kan zeer grote bestuurlijke capaciteiten heb ben, b estuuirsspec i al iste n zijn, dat houdt niet in, dat zij specialisten zijn op technisch, chemisch, landbouw kundig, sociologisch en biologisch ge bied. Dit houdt evenmin in. dat zij een technisch specialistenrapport kun nen beoordelen. Dat :s geen schande. Wel is het een schande als men het doet. zonder het te kunnen. Waarom is er zowel landelijk els provinciaal geen commissie van on afhankelijke specialisten, die open bare vergaderingen houdt, of waar van de notulen openbaar zijn en die een vertaald verslag van iedere ver gadering geeft. Een vertaald ver slag wil hier zeggen een verslag ln begrijpelijk Nederlands, dus zonder alle specialistentermen. zodat ieder een hiervan kennis kan nemen. Aan de hand van deze verslagen kunnen de bestuursfunct-.onarissen dan een plan opstellen. Kiezers kunnen dan zelf ontdekken waf de door hen ge kozen bestuursspecialisten doen. Al leen een commissie bestaande uit specialisten uit de gehele scala van wetenschappen met hun deelweten schappen kan deskundig genoemd worden. Tot slot. Welvaart en welzijn of wel zijn en welvaart? Zolang wij nog klein-s* edelïjk of provinciaal denken i6 er geen bevredigende oplossing. Uiteindelijk zullen wij mensen mon diaal moeten gaan denken of ten on derdaan. Voorlopig mogen we al te vreden zijn als we nationaal gaan denken. We zuLlen dan verschillende tot op heden als van zelfsprekend beschouwde regels goed moeten door lichten. Als men Stelt dat welvaart samen gaat met economische voor uitgang en dat er dan een regelma tige toename van het inwoner-aan tal moet zrjn en dus een toeneming toename van de Industrie, dan lijkt van de werkgelegenheid en dui een dit erg logisch. Maar ae ecoloog zal dan zeker protes teren. Dan moet de produktie aan biomassa toenemen en speciaal de eiwitten. Landbouwkundigen zullen de produktie aan primaire blomassa plantaardige produkten) moeten ver groten. Maar ook daaraan komt een einde. Veronderstel dat dit nog heel lang door zou kunnen gaan, zullen dan de sociologen en specialisten van de gedragsleer niet al lang een waar schuwende vinger hebben opgesto ken? Vanuit het welzijn opgestelde nor men zullen zeker anders zijn, Mo gelijk zouden er dan in Nederland enkele complexen voor de petro-che- mische industrie e.d. gewenst zijn met enorme bos-complexen en geza menlijke zuiverings-installa.ti es, ver der woon-, landbouw-, tuinbouw-, re creatie- en nat uurcomplexen en nog enkele verspreide complexen met echone industrie. Speciaal zal gelet moeben worden op cumulatieve afvalproöukten. Dat zijn afvalprodukten. die niet of zeer lang zaam afgebroken worden. Heus. het Sloe zou dan ook wel een atoomcentrale mogen (moeter.) heb ban om alle bewoners van Zeeland van warmte te voorzien. Lekkende, boom-dodende aardgasleidingen zou den dan niet toegestaan zijn. Auto's zouden op accu's moeten gaan rijden, of de uitlaten zouden van zui veringsinstallaties moeten zijn voor zien. (Is er al een werkelijk afdoen de oplossing voor de radioactieve af val van een atoomcentraae?) Maar zover zijn we nog niet. Laten wij echter beginnen om de noodzaak van mentaliteïts-verandering in te zien en een volledige openheid niet na te streven voor zover mogelijk (dus vrijblijvend), maar in z'n ge heel uit te voeren. Iedereen moet weten wat voor specialisten er in een deskundige commissie zitten en wat hun meningen zijn. D. v. d. Mhrk. Dorus Rijkersstraat 2. Middelburg. Vrijdag 2 januari bleef de schouw burg gesloten voor Jeugd en Muziek. Een filmliga werd hierdoor de dupe van, een actie waar zij totaal niet aohter stond. Een actie ook, die od geen enkeie manier in verband kah worden gebracht met deze filmliga. Als een groep sociaal-bewogen men sen op deze manier uiting wenst te geven aan hun gr.even, dan is dat in feite een interne kwestie voor de schouwburg-direct i e. Deze kan dan moeilijk garanties gaan eisen van Jeugd en Muziek t.a.v. haar eigen beleid. Welk programma Jeugd en Muziek ook brengt, onbenullige zaken als consumptieprijzen e.d. zijn niet in haar handen. Een andere kant van deze pamekmnatrege! vormde natuurlijk de voornamelijk jeudige leeftijd van de Jeugd en Muz:ek-le- den% Hun houding is echter wel dui delijk. gezien de reactie of eigenlijk het achterwege blijven van reactie op de bewuste Jeugd en Muziek avond zelf. Kortom, als men bang is voor her halingen, dan zal alleen de schouw- bui-g-direotïe hier iets aan kunnen doen. Ze moet dan echter niet de Jeugd en Muziek gaan identifice ren met de initiatiefnemers tot deze actie en op die manier op laten draai en voor de gevolgen van deze actie. Dergelijke acties kunnen tijdens elke vooratelling voorkomen. Het :s echter geen oplossing om de schouwburg dan maar te slui ten. Daar z(jn dergelijke goed- opgezette programma's te belangrijk «n te schaars voor. Namens Cineclub V'lissingen, Frans Kamermans, Will. Kloosl. 11. Wout Nieuwveld Met verbazing heeft het PPR-be- stuur kennis genomen van de scheld tirade van de KVP-kr,ngvooraitt«r, dra Lookefeer. In verband met de overgang van de heer ,J. v. d. Voor de. ex-KVP statenlid naar de PPR gebruikte de heer Lookefeer scheld woorden als verraad, re vaandelvluöht en zelfs J Onze verbazing spraken wij uit, om dat hier door een KVP-topman op ordinaire wijze een persoon belas ten! wordt, d v op bewonderenswaar dige wijze z:jn neie werkkracht in d;enst van de gemeenschap heeft ge steld. Een man ook, die bereid is de minst draagkrachtige van onze sa menleving behulpzaam te zijn. Een zeer gewaardeerde NKV-bestuurder ook, buiten zijn bond. De scheldtirade van de heer Locke- feer is dan ook allemaal maar te verklaren, wanneer men bedenkt 'test voor verlies zo'n mail voor de KVP betekend. Dir. rechtvaardigt de ne gative- interpretatie ec&iter geens zins, Nu de heer Lookefeer op een dergelijke wijze pretendeert de KVP- kiezers te kunnen vertegenwoordigen moet dit voor véle potentiële KVP- kiezers aanleiding zijn zich nog eens te bezinnen op hun politieke keuze. De Zeeuwse bevolking verdient in onze ogen ©en waardiger vertegen woordiger hi de provinciale staten. De enige verdienste van deze scheld tirade schuilt onzes inziens dan ook hierin, dat steeds meer mensen Bot de PPR toetreden. Een verdienste die voor het KVP-bestuur echter aan leiding moet zijn tot een ongeschaó- herdaverklaring van drs Lockef eer. De cumulatie van de functies van KVP-ki'ingvoorz.'U er en kandidaat voor gedeputeerde staten zullen es- echter wel borg voor staam dat zo iets niet gebeurt. Over hot vertrek van de heer Van de Voorde het vol gende: hot is een democratisch recht van een ieder van politieke partij te mo gen veranderen. Wanna er dra Locke- feer de ledenlijst en de stemuitsla gen overziet, dan zai hij tot de con clusie komen, dat reeds zc-er velen de KVP verlaten hebben. Dit minder omdait al deze mensen van politiek Inzioht veranderd zijn, dan wel om dat de KVP zelf veranderd is. Als voorbeelden vam deze gewijzigde KVP-koersen willen wij noemen: het tegenstemmen van de KVP voor on derwijs aan werkende jongeren, kos ten 12 miljoen, de loonwet, de kwes tie van inspraak en structuurwij ziging, de wemingwetbouw die voor de gewone man "niet meer betaal baar is, en a.ls klapstuk de belastizg- verschuiv.ng van 600 miljoen, wat grotendeels ten koste gaat van de minst draagkrachtigen. Voor de hand liggend is de vraag of met de vele kiezers ook de heer v. d. Voorde om deze reden de KVP verlaten heeft. Het besluit van de heer v. d. Voorde' zou aan wel eens kunnen betekenen, dat hij zijn kiezers trouw js geble ven. Zijn beslu-.t lijkt one derhalve een van formaat. Namens het PPR- bestuur JAc. Koster. Hugronjestraat 16, Heinkenszand. Met deze sensationele kop tn de PZC van 30 december jongstleden, die overigens geheei aan de essentie van de zaak voorbijgaat, wordt de aan dacht gevestigd op een bijzonder ne- fatief en subjectief stuk. Behalve e weergave van ae tekst van bef. pamflet worden de feiten niet juist weergegeven. Bit verslag is een ty pisch voorbeeld van tendientieuze be richtgeving, waarin men verdraaiin gen en zelfs leugens niet schuwt. H.eronder volgt een analyse van het verslag, waarin deze leugens duide lijk aan de kaak gesteld worden. .Een klein clubje provocerende jon gelui heeft maandagavond pogingen ondernomen een popfestival in da schouwburg te Middelburg te versto ren'. Van een klein clubje .provoce rende' jongelui was geen sprake. Minstens 100 personen in de schouw burg waren op de hoogte van de komende activiteiten, ongeveer 60 pers-enen namen deel aan deze activi teiten. waarvan er circa 30 het to neel opkwamen. Da actie was zodanig gepland, dat het popconcert er niet"door verstoord kon worden, namelijk in een korte pauze tussen het optreden van 2 groepen in. In het verslag wordt gesuggereerd dat wij de bedoeling hadden om het popconcert te versto ren. ,Qp hetzelfde moment knalden in schouwburgzaal en foyer rotjes en zevenklappers'. Dit werd gedaan door ons niet be kende personen die gebruik maakten van de situatie: het hoorde niet bij de door ons geplande actie. .Opvallend was dat het grootste ge deelte van de jongelui zich nauwe lijks stoorde aan ae overigens zorg vuldig voorbereide demonstratie, maar daarentegen geboeid de var- richtingen van de popgroep en de bijbehorende lichtshow op het po dium bleef gadeslaan'. Het grootste gedeelte van de jonge lui stoorde zich inderdaad nauwelijks aan de demonstratie, ze luisterden vol interesse naar wat er op het to neel werd voorgelezen. Een popgroep was er helemaal nsert te bekennen op dat moment, de ac tie was immers zó gepland dat het popconcert niet verstoord kon wor den. Nadat het pamflet voorgelezen was, werd er enthousiast geappiaudiseerd. We hadden de indruk, dat iedereen het er in grote lijnen mee eens was. ,De heer Radomaker van de schouw burg: Uil alles blijkt wel dat dit soort gebeurtenissen als een popfes tival niet m een schouwburg thuis hoort'. Dit soort commentaar hadden we weJ verwacht ran de heer Rademaker. Uit het commentaar blijkt in ieder gevai dat de .leiding' van de schouw burg m verkeerde handen berust. .De meeste bezoekers lieten de her rieschoppers voor wat ze waren en nestelden zich in bun comfortabel* zetels om het popconcert verder te volgen'. Het woord .herrerischoppere' is hier helemaal niet op zijn plaats. Dat de 3c:vnjver van ait stuk dit wel zo aanvoelt, vloeit voort u.t onbegrip, onwrl. of aan gebrek aan inzicht ia de situatie. De bezoekers toonden zelfs zeer vee! interesse: een bewijs hiervoor is dat er na het popconcert circa 150 man bleven discussiëren over het (wanl-beleid. Gezamenlijk hebben we een brief op gesteld waarin de bezwaren tegen het beleid ten aanzien van de schouwburg nog eens duidelijk uit eengezet worden; in deze brief ko men we tevens met een alternatief. De betreffende brief wordt naar hot schouwburgbestuur, het gemeente bestuur en de pers gestuurd. We hebben er voor gezorgd dat er maandagavond op een zo democra tisch mogelijke wijze geprotesteerd werd tegen het schouwburgbeleid. We menen dat we hier.n gesiaaed zijn. daarom vinden we het zo te leurstellend dat de PZC er zo'n ne gatief stuk aan wijdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9