Schouwburg Middelburg vanavond gesloten voor Jeugd en Muziek Oudejaarsbrand in Kamperland Jaarwisselings-jolijt liep soms uit de hand Zeeuwse schaatsliefhebbers kwamen met jaarwisseling aan hun trekken KOLENDAMP: GOESE WEDUWE OVERLEDEN VROUW VOND HAAR MAN BEWUSTELOOS OP STRAAT Gelukkig nieuwjaar met blauw oog.... ONVOLDOENDE GARANTIES TEGEN NIEUWE WANORDELIJKHEDEN' Geen garanties ALMANAK Vier diefstallen in Kapelle Nieuwjaarslam te Hansweert Bezorging PZC VREEMD GELD 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 JANUARI 1970 KAMPERLAND Het nieuwe jaar werd in de Jacobapolder bij Kamperland met ongewenst groot vuurwerk ingeluid. Om tien over elf op oudejaarsavond zag de familie W. P. Dieleman dat de Iandbouwschuur, die op enige meters van het huis staat, in brand stond. De houten schuur met een rieten dak brandde ge heel uit. De familie W. P. Dieleman, de gebruikers van de schuur kon slechts een personenauto uit het gebouw redden. Een aantal poezen en duiven kwamen in de vlammen om. Verder gingen verloren 25 ton hooi. 100 ton aardappelen, een hoeveelheid stroo, enige landbouwgereedschappen en een oude personenauto. Zowel de eigenaar van de schuur, de heer J. Dieleman, als ae gebruiker zijn tegen brand verzekerd. Over de oorzaak van het vuur is nog niets bekend, 's Nachts waren de brandweerkorpsen van Kamperland en Wissenkerke snel aanwezig om met het blussen te beginnen. Dit werk werd bemoei lijkt door de strenge vorst. Men moest door snel spuiten voorkomen, dat het water in de slangen bevroor. De brandweer van Wissenkerke kon na enige uren inrukken. Hun collega's van Kamperland bleven tot negen uur 's morgens bezig met het nablussen. Voor het naburige woonhuis be stond, dankzij de gunstige wind. geen brandgevaar. Wel sprongen van wege de hitte enige ruiten. De belangstelling voor de brand was dn het begin vrij groot. De meeste mensen bleven vanuit hun auto's kijken. Ook burgemeester P. Wisse van Wissenkerke kwam zich 's nacht op de hoogte stellen. GOES Een bejaarde inwoonster van Goes is in de macht vam oud op nieuw jaar overleden door kolendampvergifti ging. Het slachtoffer, de 82-jarige wedu we W. Slimmens-Mij nsberg en, werd op 1 januari in liet begin van de middag door familieleden dood op bed aange troffen. Mevrouw Slimmens woonde al leen aan de Westsingel. Op oudejaars avond heeft zij nog famiflie op bezoek gehad. Bij onderzoek ontdekte de poli tie dat de afvoerbuis van de kachel in de woning v Schouwburgbestuur legt activiteiten van organisatie met 900 leden stil SOUBURG Mevrouw V. trof oude jaarsdag haar echtgenoot bewusteloos en verkleumd' van de kou aan naast zijn auto voor zijn woning aan de Bermweg te Souburg. De heer V. zei, nadat hij 'savonds omstreeks elf uur weer wat bij zjjn positieven was, zich niets meer van de toedracht te herinneren. Maar toen hij door een blik in de spiegel een blauw oog ontdekte, leed het volgens hem geen twijfel of hjj zou door een onver laat zijn neergeslagen. Gewoontegetrouw was V. een paar bor reltjes in zijn stamcafé, honderd meter van zijn huis verwijderd, gaan drinken. Hij had vier- tot vijfhonderd gulden op zak. waarvan hij bij het natellen ove rigens geen cent miste. Volgens de heer V. moet het geld een motief voor de klap geweest zijn. Is er sprake van een aanvaller geweest, dan zal deze vermoedelijk van geld- diefstal zijn afgehouden, omdat de nond van de heer V. naast hem in de auto zat. Het is de Vlissingse politie, die in de zaak werd gemoeid, niet duidelijk geworden wat er precies is gebeurd. Vaststaat, dat mevrouw V. haar man na het voorval met veel warme krui ken in bed heeft gestopt. rBRNEUZEN Een ongelukkige voondkeuze, bij het uitwisselen 7<an nieuwjaarswensen, bezorgde n de nacht van woensdag op don- ierdag de 15-jarige .J W. uit Drie- vegen (bij Temeuzen) een blauw MIDDELBURG Het bestuur van de stichting de Middelburgse schouwburg heeft besloten om de schouwburg niet open te stellen voor de voorstelling die Jeugd en Muziek tegen vanavond, vrijdag, had georganiseerd. Het is een voortvloeisel van de actie die deze week tij dens een jeugd- en mnzïekpopconcert door socialistische jeugd, Pro- vadya? en BBK in de schouwburg werd gevoerd. Tijdens de demon stratie werd vuurwerk afgestoken in het gebouw. Met het besluit van het schouwburgbestuur zijn de activiteiten van een organisatie met 900 leden lamgelegd. Er hebben zic-h, zo schrijft het schouw-, burgbestuur in een brief aan Jeugd- en Muziek, wanordelijkheden voorge daan waarbij onder meer aan glas-; werk, serviesgoed en vloerbedekking belangrijke schade is toegebracht. Het schouwburgbestuur betreurt het| dat Jeugd en Muziek als verantwoor delijke organisator deze wanordelijk-, heden en schade niet heeft voorko-i is bestuur dragen wij de verantwoordelijkheid voor het ge bouw met wat zich daarin bevindt, zo stelt het schouwburgbestuur, dat zich op het standpunt stelt dat zon der nadere en afdoende garanties te gen herhaling van het gebeurde, een nieuwe voorstelling van Jeugd en Mu ziek geen doorgang kan vinden. WSJ hebben tot nog toe geen garanties ontvangen. Gezien de uiterst korte tijd die nog beschikbaar is zien wij dan ook geen andere mogelijkheid dan het besluit om voor de voorstel ling van 2 januari de schouwburg niet beschikbaar te stellen, aldus het be stuur. De organisatie van vanavond betrof een filmligavoorstel]ing (Paso- 1 Liu's Teorema In de brief aan Jeugd en Muziek wordt verder opgemerkt dat het schouw burgbestuur het heeft toegejuicht, dat deze organisatie zo'n groot aantal gevarieerde avonden in de schouw burg heeft willen organiseren. Uit dien hoofde is de schouwburg op al leszins aantrekkelijke voorwaarden aan de stichting verhuurd. Het bestuur biedt voorts aan om met vertegenwoordigers van Jeugd en Mu ziek op 5 januari aanstaande in de schouwburg van gedachten te wisse len over de verdere gang van zaken en met name over die van de zijde van Jeugd en Muziek te verstrekken garanties tegen herhaling van het gebeurde. Het bef tuur van Jeugd en Muziek heeft na een speciale vergadering in een brief aan het schouwburgbestuur het volgende meeg6deefld: ,Wrj betreuren het zeer dat de problemen die wij tijdens vele vergaderingen met uw bestuur besprcflten hebben, een aan tal bezoekers zo beroerd hebben dat zij meenden gehoor te moeten geven aan de protestactie zoals op 29 de cember geïnitieerd door de socialis tisch jeugd, de BBK en Provadya? vanzelfsprekend ,Het was ons', zo zegt het bestuur van Jeugd en Muziek in de brief aan het schouwburgbestuur, .liever geweest wanneer de tot protest oproepend* organisaties zich tot ons gewend had den met duidelijke voorstellen tot ver betering van de situatie. Een beto ging als deze tegen het schouwburg beleid aan hetwelk wij juist door onze serie voorstellingen een nieu we dimensie willen geven, doet een emotionele sfeer ontstaan die het be wuste en zakelijke denken vertroe belt' ,Het bestuur van Jeugd en Muziek spreekt aan het slot van de brief de wens uit dat ook na de gebeurtenis sen van 29 december in het beleid van het schouwburgbestuur ideële overwegingen zoals het openstellen van de .Middelburgse schouwburg "Jbelangrij- ïgetwl j- ile ver- op zijn terrein liggen en over con sumptieprijzen die veel te hoog zou den zijn. Zoals eerder gemeld Is bij deze discussie de wens naar voren gekomen om uit alle organisaties die van de schouw burg gebruik maken of willen maken, een democratisch bestuur te kiezen. Voorts wiQ men graag komen tot de aanstelling van een artistiek di recteur. Een andere wens is dat er in de schouwburg veel meer evene mensen moeten plaatsvinden zoals films, exposities en andere zaken. Ie dereen die op cultureel gebied bezig is moet er terechtkunnen. Tenslot te wordt in het manifest aangedron gen op het houden van een openbare hearing waar over deze problemen gepraat kan worden. De schouwburg imoet een cultureel ont moetingscentrum worden voor jong en oudi zo wordt gesteld in het ma nifest, waarvoor Guus de Beijn van Socialistische Jeugd als contactadres Coosje Buskenstraat 57 in Vlissmg heeft opgegeven. Afschriften van 1 manifest zijn gestuurd naar b en van Middelburg en het huidige be stuur van de stichting schouwburg. voor de gehele bevolking, ker zullen blijken dan de. fcld zwaar wegende materiële antwoordelijkheid ten aanzien ><um gebouw en inventaris. Inmiddels is er een manifest verschenen, waarin namens vijftig mensen die na. afloop van de pop voorstel ing in de schouwburg bleven discussiëren, een aantal grieven en wensen is vastgelegd. Er wordt onder meer ge sproken over een ondemocratisch en ongrijpbaar schouwburgbestuur, een exploitant van het café-restaurant die zich bemoeit met zaken die niet Zeeuwse Jitstapje Jongens en meisjes van een Zie- rikzeese lagere school hebben in de kerstvakantie een gezamenlijk uitstapje gemaakt naar Bergen op Zoom. Als straks de school weer begint, mogen ze er een opstel over schrijven. Dat belooft heel wat, gezien een spontane reactie van een meisje: ,Zouel de hele dag hebben we winkels gekeken. En 's middags hebben we nazi's gegeten bij Vroom en Dreesmann'. KAPELLE In de nacht van oud op nieuw is in Kapelle op drie plaatsen een Inbraak gepleegd. Aan de Postweg bij familie L. D. is ongeveer 500 ont vreemd, in een woning oven verderop die onbewoond is, wordt mets vermist en in de bloemisterij H. wordt een kin derspaarpotje met ongeveer 25,- ver mist. De familie D. was niet thuis. De inbre- een deurslot geforceerd; ook deze fa milie vierde elders oud op nieuw. De technische recherche uit Den Haag heeft de zaak in samenwerking met de rijks politie Kapelle in onderzoek. Begin deze week werd in een schuur van de heer C. W. aan de Goese straat een varken gestolen. Het dier werd eerst gedood en daarna meegenomen, zo werd uit de bloedsporen afgeleid. Het dier vertegenwoordigde een waarde van ruim 300,- brauw. Het gesprek dat hij ter ge- egenheid van het nieuwe jaar met ie heer H. eveneens uit Drie wegen voerde, liep uit in een landgemeen, waarbij H. enkele •ake klappen uitdeelde. Het .ge lukkig nieuwjaar' betekende voor W. een bezoek aan de dokter. HANSWEERT Met een vrolijker ge beurtenis dan een geslaagde geboor te van mens of dier kan men zich een beter begin van het nieuwe jaar nauwelijks indenken. Op het boeren bedrijf E. Verhaagen aan de Kanaal- weg te Hansweert was dit namelijk het geval, daar werd 1970 met het geblaat van een pasgeboren lammetje ingeluid. Weinige minuten oud zette de wollige boorling op de vroege nieuwjaars morgen wankeltjes zijn eerste stap pen op korte afstand van moeder schaap. Dat moeder en kind de rest van de dag veel belangstellenden over de strooien vloer kregen, mag haast vanzelfsprekend genoemd worden. Mede in verband met de griep worden voor de bezorging verschillende wijken door invallers waargenomen. Mocht u daairdoor onverhoopt geen krant ontvangen dan verzoeken wij u dit 's zaterdags voor 12.00 uur aan onze kantoren te melden, opdat wij dan alsnog voor bezorging kunnen zorgdragen, 's Maandags tot en met vrijdags zijn onze kantoren geopend tot 17.30 uur. Expeditie PZC Slot van pagina 1 houding van de jeugd beter te spre ken dan een jaar geleden. ,Niet zo provocerend. Jammer, dat een klein groepje geen grens kent en er koste wat kost een bende van wil maken', ZAAMSLAG In Zeen wsch-Vlaanderen is de jaar wisseling bijzonder rustig verlopen. Er is het nodige vuurwerk de lucht Ingeschoten, doch dit ging nergens gepaard met rumoer of baldadighe den. Ook in Zaamslag, wnar het an dere jaren wel eens rumoerig toe kon gaan, was het nu stil. De politie daar was .best tevreden' over het rusti ge verloop en heeft met voldoening geconstateerd dat het ieder jaar be ter gaat in Zaamslag. Alleen de rijkspolitie in Breskens had de klacht dat daar (waarschijnlijk vanaf de schepen)' noodsignalen de lucht werden ingeschoten, waarvan er één een asbestdak van een schuur tje in de visserijbuurt doorkliefde. Het schuurtje behoort bij het pand in de Havenstraat 52 en vloog niet in brand. De vuurpijl is in beslag ge nomen, maar er kon slechts geraden worden naar de afkomst van het pro jectiel. De politie is van mening dat dergelijke acties binnen de bebouw de kom levensgevaarlijk kunnen zijn. Als preventieve maatregel heeft men in Breskens de inwoners tijdens het afsteken van vuurwerk hier en daar gewaarschuwd en toezicht gehouden. Axel: geen last, Oostburg: veel1 werk maar geen rumoer. De politie in Sas van Gent zei: .Er was hier gelukkig maar een café open. We gunnen het de mensen wel, maar we zijn toch blij dat alles zo goed ver lopen is.' Jaarsviordors vroeg naar huis. Inci denteel gingen enkele feestelijkheden in Goes de hele nacht door. nieuw Is er kers op nnn- der gebruikelijke wijze feest gevierd in een woning aan de 's-Gravenpol- «Ierseweg in Goes. De daar wonende familie V. was tussen negen uur en half drie 's nachts afwezig. Tijdens die afwezigheid is een raam aan de achterzijde van het alleenstaande huis opengeschoven. Via dat raam is het huis wederrechterlijk betreden. Binnen werd vrijwel alles overhoop gehaald. Er wordt een bedrag van ongeveer 300 gulden vermist. In sommige delen van de nieuwe ge meente ReimerswaoA werd het nieuwe jaar begroet door het berijden van brommers met open knalpotten. In de kernen Kruiningen, Hansweert, Waarde en Rilland-Bath gebeurde dit met toestemming van de politie tus sen twaalf uur en half één 's nachts. Ook werd de gebruikelijke hoeveel heid vuurwerk afgestoken. Om één uur was het overal weer rustig. In Krabbendïjke en Yerseke duurden de feestelijkheden een half uurtje lan ger. In Krabbendijke had de jeugd brandstapels gemaakt van kerstbo men. Nergens kwam het tot inciden ten, de festiviteiten verliepen vol gens de politie prima: WESTHOEK BEVELAND Met het gebruikelijke geknal maar zonder incidenten zijn ook de Be- velanden de zeventiger jaren inge gaan. ,Het is vrij rustig geweest, we hebben niets dan lof,' aldus de Goe se politie. Zonder gevaar zijn er In Goes 's nachts vele kerstbomen ver brand en is er een niet geringe hoe veelheid vuurwerk afgestoken. Het geknal was tegen één uur 's nachts voor het grootste gedeelte voorbij: de felle koude dreef de meeste nieuw- Beheersf gtaig ook de Westhoek op Sehouwen-Duiveland het nieuwe jaar in. Overal was veel vuurwerk. In de buurt van het vliegveld werden even als vorig jaar zeer grote lichtkogels afgeschoten. Vorig jaar voer de red dingsboot uit na het zien van de sig nalen. Dit jaar had men deze vergis sing voorkomen door tijdig de vuur torenwachter van de vuurwerkplam- nen op de hoogte te stellen. In Burgh werd op het pleintje voor de kerk een oude personenauto in brand gestoken. In Haamstede werd een partij autobanden prooi van het vreugdevuur. Op aanraden van de po litie werd dit vuur gedoofd, toen het asfalt van de rijweg mee begon te branden. De grootste drukte was. me de door de koude, in de Westhoek om één uur voorbij. Omstreeks diezelfde tijd was het op het eiland Tholen ook rustig. Voor één uur werd overal een grote hoe veelheid vuurwerk afgestoken. Kerstboombranden v.-erden nauwelijks VLISSINGKN De lichte tot matige vorst van lie laatste zes dagen heeft ook de Zeeuwse schaatsliefhebbers aan hun trek ken doen komen. Bijna alle r.oet- watergangen in Zeeland hadden een redelijk dikke ijslaag. Velen liehbon van deze (in Zeeland) al tijd nog unieke gelegenheid ge bruik gemaakt. De foto geeft een beeld van het schaatsplezier op de zogenaamde tankval' langs de Sloeweg te Vlissingen. Vanaf 27 december is de temperatuur con stant onder het nulpunt geweest, (van -2 tot -8 graden). Erg Inng zal de schaatspcriode in Zeeland zeer waarschijnlijk niet meer du ren. Verwacht wordt dat dc tem peratuur zal stijgen tot normale waarden (voor Zeeland van plus 2 tot plus 5 graden). In de zee armen komt praktisch nog geen ijs voor behalve in liet Zijpe en de Krammer, waarin licht drijfijs voorkomt. Op het. Ziarlkzeese Havenplein zorgden jongelui voor een onver- xoaclit en door de politie ook on gewenst vreugdevuur bij de jaar wisseling door een oude auto in brand te steken. gesignaleerd. Alles verliep rustig. De politie behoefde niet in te grijpen. VLISSINGEN Vier aangeschoten Jongelui tussen de achttien en twintig jaar hebben de eerste uren Aan het nieuwe jaar op het Vlissingse politiebureau moeten doorbrengen. Met het idee wat her rie te trappen rond het politiebureau waren de Souburgse jongeman C. de R., de. Vlissingse jongens R. en A. T, en het Vlissingse meisje De R. sa men met nog een paar jongelui naar het Bcllamypark getrokken. Voor die tijd hadden de ongeveer acht jongens en het meisje in het ou derlijk huis van één van de jongelui de ouders waren afwezig en on wetend van de samenkomst tij dens een feestje nogal aan Bacchus geofferd. Omdat de Vlissingse poli tie bij geruchte had vernomen, dait een aantal jongelui van plan was haar uit te dagen, kwamen ae jongens en meisjes al vrij spoedig in aanraking met de patrouillerende agenten. De jongelui begonnen verkeersborden uit de grond te rukken. Op somma tie van één van de agenten hiermee op te houden, kreeg deze ten ant woord: ,Het gaat je geen bliksem aan.' Definitief zette de politie een punt achter hun baldadigheden en uitlokkingen door aanvankelijk drie van hen aan te houden. Het meisje werd tenslotte ook door de politie op gepakt, omdat ze als een wilde te keer ging. Aangezien ze niet tot be daren bleek te brengen ze schopte en sloeg links en rechts naar de agen ten beval commissaris Van Ma rion, haar in een cel op te sluiten. Een paar maal werd de Vlissingse politie gewaarschuwd door mensen, die meldden dat onbekende figuren ander vuurwerk afschoten dan wat men doorgaans onder vuurwerk pleegt te verslaan. Op twee plaatsen de Willem vnn de Veldelaan en do Kou- dekerkseweg gingen vuurpijlen de lucht in dio uitsluitend als noodsig nalen voor de scheepvaart worden ge bruikt, Als de vuurpijl goed functio neert, komt hij uitgewerkt aan een parachuutje naar beneden. Op de Willem van de Veldelaan bleek dit één keer niet het geval te zijn en viel zo'n vuurpijl zonder parachute terug, met het gevolg dat nij dwars door een dak een gat brandde. De bewoners vam het getroffen huis ble ven echter voor brand gespaard. De Middelburgse politic had van le jaarwisseling in de hoofdstad de in druk, dat het ,geen jaar zo rustig is geweest.' Nu had men ook allen i maatregelen getroffen om baldadig heid te voorkomen: het hekwerk rno". kettingen op de Marl: t in vorige jaren dankbaar materiaal voor oude- jaarsjool was opgeborgen en ook ander materiaal, van gemeentewer ken met name, was achter f lo'.c en grendel geplaatst. LICHTE DOOI In het algemeen veel bewolking niet plaatselijk enige sneeuw of ijzcl. Over wegend matige wind tussen zuidwest en west ruimend naar noordwest en aan de kust. toenemend tot krachtig. Geleidelijk stijging van temperatuur tot aan of enkele graden boven liet vries punt. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag: enkele regen- of sneeuwbuien met lichte dooi tot temperaturen om hefc vriespunt. ZON EN MAAN 3 januari Zon op 08.48 onder 16.41 Maan op 03.50 onder 12.35 Oudste inwoonster Z.-Vtaanderen werd 102 jaar NIEUW-NAMEN De oudste inwoonster van Zeeuwscli-Vlaan deren. mevrouw M. de Jonghe- van de Heyden uit Nieuw-Na- men vierde op nieuwjaarsdag haar 102e verjaardag. Het feest had, gezien de leeftijd van mevrouw De Jonghe. een bescheiden en in tiem karakter. De 102-jarige woont nog volledig zelfstandig. Alleen haar eten wordt door an deren verzorgd. OOK OP ZATERDAG Cheques - goud - reisverzekering Spaar-, salaris-, deposito rekeningen DE GRENSWISSELKANTOREN NV Hal Station N.S. Sluisplateau Herengracht 5 Douanepost Douanepost Telefoon 01184-4295 Telefoon 01130-1397 Telefoon 01150-1051 Telefoon 01178- 334 Telefoon 01158-1210

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2