Angela Klimaatactivisten kun je zo moeilijk serieus nemen 24 Als enige artiest ter wereld heeft Taylor Swift met vijf albums meer dan vijf miljard streams op Spotify. Op 5 en 6 juli 2024 staat de superster in de Johan Cruijff Arena. Wat is haar magie? If 2 E TAYLOR SWIFT TREEDT OP IN JOHAN CRUIJF ARENA Crisis? Wat nou crisis? Quote van de dag MUZIEK KIJKT TV Ik besloot dat ik dat zou worden, wat ze zeiden dat ik niet kon zijn Het bleek therapie. En een beetj e kunst. Maar vooral therapie voor al die mensen die zich grote zorgen ma ken om het klimaat. In de Gouden Gids is die te vinden naast de klimaatpsycholoog van Carice van Houten. U weet wel, de actrice die helaas zoveel móet vliegen voor haar werk. Had ik al gezegd dat ik een tikkeltje recalcitrant word van dit soort types? Bij deze. De therapiesessie zat in het programma Half Hol land in crisis, waarin cabaretière Yora Rienstra op ge heel eigen wijze de ontelbare crises in dit land onder de loep neemt. Dat betekent dat ze hapsnap van item naar item springt met een onbedwingbare behoefte tot overacteren, kinderlijke grappen maken en quasi-verbaasde blikken in de camera werpen. Dat maakt het lastig inschatten wanneer ze iets serieus bedoelt en wanneer niet. Laat ik het erop houden dat het een typisch NPO 3-programma is, waarvan het niemand hoort te ver bazen dat er amper mensen kijken, maar waarin soms best interessante onderwerpen langskomen. Vorige week, in de aflevering over de personeelscrisis, klaagde een arts ouderenzorg dat oververmoeide mantelzorgers hun vader of moeder op de spoedei sende hulp dumpen met de tekst dat ze op vakantie gaan, maar geen opvang hebben. Maandag bezocht Rienstra onder meer een familie in Berkenwoude die geheel zelfvoorzienend leeft. En dan ook echt zelfvoorzienend. Bronwater wordt van 50 meter uit de grond gepompt. En ze ging dus naar de klimaattherapie. Die bestaat echt. Ik heb het opgezocht. ‘Kop in ’t zand’ heet het. Te boeken voor al uw feesten, partijen en teambuil- dingsuitjes. Eén sessie kost 2370 euro, ex btw. Senioren in trouwshow Woody zit in Toy Story 5 Van de countryster die ze ooit was, via vrolijkere ‘huppelpop’, tot de meer duis tere folkpop die ze tegenwoordig maakt. ,,Ze heeft een interessante ontwikkeling gehad en dat klinkt ook door in haar tek sten. Denk aan de middelvinger naar de media, om hoe die haar hebben behan deld, in haar hit Shake it off, of aan de openheid over haar onzekerheden en onvolmaaktheden. Er is weinig gekun steld aan haar’’ -1 Invloedrijk De voor een Grammy genomineerde zanger Shawn Mendes, bekend van hits als Senorita, kwam superlatieven te kort toen hij door Time Magazine was gevraagd te beschrijven waarom Swift thuishoort op de lijst van de honderd meest invloedrijke personen van 2019. Hij schreef dat ze een ‘zeldzaam en bijzonder’ iets weet neer te zetten, en ‘mensen het gevoel geeft dat ze alles kunnen’. ,,De magie van Taylor Swift komt niet van de lichten, dansers of het vuurwerk, maar van de opwindende band die ze heeft met de mensen die daar zijn om haar te zien’’, aldus Men des. ,,Ze geeft het overweldigende ge voel van dat je hart tekeergaat in je borstkas van opwinding dat je al leen nog maar je telefoon wilt pakken en iedereen die je kent een berichtje Is het milieu je lief is, kon je maandagavond beter niet te veel zappen. Gewoon lekker meebeppen over missende haakjes en zelfge maakte aardbeienjam in Bed Breakfast, of toekijken hoe Bob en Roos in Kopen zonder kijken voor de veran dering eens géén visgraatvloer kozen, en daarna dap per je lege flessen naar de glasbak brengen. Je moest in elk geval niet - ik herhaal niét - naar NPO 3 schakelen. Want daar had je weer een paar van die malloten die het moeilijk maken om fanatieke kli- maatactivisten serieus te blijven nemen en niet on middellijk een Hummer aan te schaffen om die ver volgens urenlang stationair te laten draaien op de par keerplaats. (Deze uitspraak is van een collega, maar hij beschrijft zo goed mijn gevoel, dat ik hem gewoon jat op deze plek.) Wat was het geval? In de bossen in Soest lagen een stuk of wat jonge mensen op hun buik in het zand. Met hun hoofd in een buis, die half uit de grond stak. En in die buis hoorden ze dan een stem zeggen: ,,Er is veel aan de hand in de wereld. Dat weet ik ook wel. En het is buiten zo onrustig.’’ Het moest Moeder Aarde verbeelden, maar het klonk mij eerder in de oren als de heks van het Sprookjesbos. Het was stout en het mocht niet; het ging over poep en pies en dat vindt iedereen leuk S I rgens op het kantoor van Guinness World Records zul- I len ze een apart mapje heb ben genaamd ‘Taylor Swift’. I De hoeveelheid records die de Amerikaanse sterzangeres op 33-jarige leeftijd al op haar naam heeft staan, is namelijk ongekend. Netto uitlekgewicht van alleen al deze maand: de zangeres is de enige levende artiest die ooit met tien albums tegelijk op de Amerikaanse Bill board 200-lijst heeft gestaan. Dat krijgen artiesten normaal alleen kort na hun overlijden voor elkaar, bijvoorbeeld Whitney Houston (2012), Prince en Da vid Bowie (beiden in 2016). Als enige ar tiest ter wereld ooit bereikte Swift in de afgelopen week met vijf van haar albums meer dan vijf miljard streams op Spotify. Hoe krijgt Swift dat voor elkaar? Domien Verschuuren, Top 40-specialist van Qmusic, roemt haar veelzijdigheid. ,,Ze is een powervrouw, een boss bitch, die laat zien hoe ze omgaat met tegenslag in de muziekindustrie’’, zegt de dj. ,,Maar qua presentatie is ze nog altijd een girl next door, het meisje in de kroeg waar mee je zeker een leuke avond gaat heb ben. En ze is ook een waanzinnige song writer met een gave om hits te maken.’’ En, zo weet Verschuuren, Swift weet zichzelf steeds opnieuw uit te vinden. dl Marlies van Leeuwen m - Taylor Swift, artiest o 2 - Arjan Ederveen over het VPRO-jeugdpro- gramma Theo en Thea in de Vara Gids TELEVISIE De prins met het witte haar, de seniorentrouw- show die Dennis van der Geest presenteert, is vanaf 2 juli te zien op SBS6. In elke aflevering wordt een kop pel - vooral 70-plussers - gevolgd dat op late leeftijd in het huwelijksbootje stapt. FILM Niet alleen as tronaut Buzz Lightyear, maar ook cowboy Woody keert te rug in het vijfde deel van succes- filmserie Toy Story. Dat heeft Pete Docter, de grote baas van studio Pixar, be vestigd. Taylor Swift treedt op met de Eras Tour in Philadelphia. p Taylor Swift met de diverse trofeeën voor artiest van het jaar 2022. foto anp Superster verdraagt geen onrecht WOENSDAG 21 JUNI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 24