PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ISRAËLIËRS KLAAR VOOR UITBUNDIG WELKOM Rotterdamse brandweer had de handen vol Kerncentrale Borssele krijgt contouren Schepen vanmiddag verwacht Nu ontploffing op Noorse supertanker Franco blijft Vandaag in de krant... Nieuwjaar met strenge vorst VONNIS IN JERUZALEM: ROHAN ONTOEREKENINGSVATBAAR Aan opdrachten f110 miljoen de deur uit Bevoogding 212e jaargang - no. 306 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olrartl. N V Bah. MIJ. i C V Provincial* Zaauwia Couranti P. v. 4. VaUa, P. Ba» Baar m W. Ba Pi ll. 5144 (bil rad 350», adv. 01188.584, aap. 2751). MIBdalburf, Markt 51, tel. 2094 0 Adv prlla 37 ct par mm. Min oar adv. 5.55 Injax. maB. 2% x 0 Abono.prlJ» 3.0» par mainB. a» 1»,00 par kwartai 09. adv. 5248). Goar, Grota M.rH 2. tal. 5140 (bi tela) 37 ct par ratal (min. 1.83). .Brlevan bur. v. B oit ƒ15.00 par ka v 3213). Oottburi. ■ar (alle adv. prljrci 25 cant (tncl. Woensdag 31 dec. I960 Rotjes: rotstreek Pagina 2 VLIEGTUIG SNAPTE' KANONNEER BOTEN MIDDELLANDSE ZEE Luchtopnamen van een van de kanonneerboten, hier ten oos ten van het eiland Malta, op vol le kracht richting Israël varend. HAIFA (RTR, AFP) In Haifa verwacht men dat de vijf kanon neerboten die uit de haven van Cherbourg zijn ontsnapt, net zo stilletjes de Israëlische wateren zullen binnenvaren als ze in de kerstnacht uit de Franse haven verdwenen. Desondanks staan dui zenden inwoners van Haifa klaar om naar de haven te rennen en de vijf schepen uitbundig te verwelko men. Van doorgaans welingelichte zijde in Tel Aviv is dinsdagavond vernonien dat de vijf kanonneerboten niet voor van daag in de namiddag in Israël zullen aankomen. Men verwacht dat zij in Haifa voor anker zullen gaan. Het Israëlische blad .Maariv' sclu-eef dat de schepen niet gestolen en ook miet uiit de haven van Cherbourg zijn gesmokkeld. Ze zijn met toestemming van de Franse autoriteiten op normale wijze gekocht en geheel overeenkomstig de voorgeschreven procedure uit Cher bourg weggevaren. .Haariitz', een ander Israëlisch blad, wist te melden dat Is raels minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, maandag tegen de Franse ambassadeur heeft gezegd dat Israël het internationale recht en het Franse wapenembargo niet heeft geschonden omdat de transactie geen betrekking had op oorlogsmaterieeL ROTTERDAM: Een beeld van de felle brand. Starboat Inmiddels heeft een woordvoerder van .Maritime fruit carriers", een Israëlische scheepvaartmaatschappij die in Haifa is gevestigd, met nadruk ontkend dat zijn maatschappij op de een of andere wijze verbonden is met de maatschap pij .Starboat SA', die de vijf kanon neerboten gekocht zou hebben. Maan dag hadden de Noorse televisie en Mila Brenner, een van de directeuren van .Maritime Fruit Carriers', laten weten dat de Israëlische scheepvaartmaat schappij de grootste aandeelhoudster van de maatschappij .Starboat SA' is. Dinsdag zei ook Brenner dat beide maatschappijen geen rechtstreekse zakelijke relaities met elkaar onder houden. Wel verklaarde hij dat hij persoonlijk aan beide maatschappij en verbonden was. Brenner zei voorts dait de maatschappij .Starboait SA' (Zie slot pagina 9 kolom 6) Winkelplanning DE winkelplanning in Middel burg brengt lieel wat in beroe ring: met Albert Heijn worden, voor de Lange Geere, onder handelingen gevoerd, G én A zou eveneens zijn geïnteresseerd en de zaak van Simon de Wit aan de Lange Delf t wordt geheel op geheven (pagina 2). Neerslag Het onderzoek van TNO Delft, naar de verontreiniging van de buitenlucht in liet Sloegebied heeft aangetoond, dat er sprake is van een duidelijke toeneming van de fluorideneerslag op het meetpunt te Souburg (pagina 2). Uitlaatgas HET IS NOG NIET bekend wan neer de in Amerika ontwikkelde benzine, met de helft minder kool- monoxyde in de uitlaatgassen dan normaal, aan de Nederlandse pom pen verkrijgbaar zal zijn. (pag. 3). De PZC-ondejaarsbijlage opent op Pag. 17 mei, enkele beschouwingen over de toekomst van Zeeland, Tussen akker en toren', Niet re deneren op hel randje 'van twee uitersten', een gesprek met. ETl- directeur di-s M. C. Verburq en ,We moeten aan de praat blijven', de visie van jengdpredikant J. Wessel; Pag. 18 Zeeland in 1060', foto's van hoogtepunten Pag. 10 ,De jaren zestig een terugblik uit 2000', een 'door Jac ques Prince geïllustreerd ima ginair drein pelkijkje; Pag. SO Uitstel van de doodkan sen steeds beter'; Pag. 21 Het. binnenland in 1060, beelden van de belangrijkste ge beurtenissen; Pag. 22 Ontwikkelingshulpaflos sen van een schuld'; Pag. 23 Het buitenland in 1060, in foto's; Pag. 25 Spookbeeld van honger snood kan verdwijnen' en Kerk en geloof in groeiend conflict'. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5 en 7 Sport: pagina's 11 en 13 Financieel nieuws: pagina 29 Radio en tv: pagina 27 KAPITEIN EN HELFT BEMANNING NOG AAN BOORD itploffing voo ist gezonken. Bemanning ,Mactra' nog aan het blussen LONDEN (DPA, ANP, GPD) Op de 219.000 ton grote Noorse tankboot .Koning Haakon Vii' heeft zicli in de nacht van maan dag op dinsdag een ontploffing voorgedaan. Het schip voer toen 180 mijl uit de luist van Liberia, aldus het Noorse persbureau NTB. De tankboot raakte in brand en de be manning ging aan boord van een Ita liaans vrachtschip. Nadat het vuur uit zichzelf was uitgegaan, zijn de kapitein en de helft van de bemanning dinsdag ochtend weer aan boord gegaan. Men zou proberen op eigen kracht Monrovia aan te lopen. Het deze zomer pas van stapel gelopen schip was in ballast op weg van Schotland naar de Perzische Golf. Er hebben zich de laatste tijd meer ongelukken met tankboten voorge daan. Maandag raakte voor (1e kust van Oost-Afrika de Britse Shell-tan- ker Mantra' van 208.000 ton in brand en op 15 december is de Shell-tanker .Marpessa' van 207.000 ton na een •oor de Westafrikaanse kust gezonken. De bemanning van de .Mactra' dinsdagochtend nog steeds bezig met de blussing van een smeulend vuur aan boord van het schip. Volgens een woord voerder van de Shell in Londen is de brand evenwei. onder controle en loopt het schip geen gevaar om te zinken. 1,3 MILJOEN SCHADE BIJ GROTE BRAND ROTTERDAM (GPD) Een loeiende vlammenzee, in zeer korte tijd hoog opgezweept door de felle wind, heeft gisteravond geen spaan heel gelaten van een opslagruimte en een zeilmakerij aan de IJsselstraat in Rotterdam. Tientallen brandweerlieden vochten uren tegen het vuur, dat een onverwacht grote omvang aannam en aan vankelijk nauwelijks te temmen leek. ping, de naai-afdeüng, het gebouw bin nen en zette korte tijd later de onder gelegen kantoorruimte eveneens in vlam. De brandweermensen wisten te voorko men dat de vlammen oversloegen naar Zie slot pagina 9 kolom 1 De grootste zorg van de brandweerlie den was het nathouden van de ernaast ;elegen panden, waarnaar de vlammen reigden over te slaan. Zij slaagden erin de schade voor deze gebouwen te beper ken. De totale schade is voorlopig ge raamd op 1,3 miljoen gulden. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Op ie vlucht dellijk groot alarm. Doortastend werd het vuur in het staaldraadmagazijn (1200 vierkante meter groot) bestreden. De brandweer kon echter niet verhinde ren dat de vlammen oversloegen naar het drie verdiepingen tellende, uit 1913 stammende gebouw van de zeilmakerij H. Veder. Het vuur kwam via de bovenste verdie- De brand brak omstreeks kwart over vijf uit in liet schaftlokaal van het pakhuis van do NV Handelsmaat schappij Zwyssen. Waarschijnlijk heeft de oliekaehel niet goed gefunc tioneerd. De vlammen grepen in hel 35 jaar oude, binnen geheel houten gebouw, zo snel oni zieh heen, dat de ongeveer 25 personeelsleden, die in het schaftlokaal zaten, snel moesten vluchten. Het enige wat zjj konden redden waren twee schrijfmachines en een telmachine. De brandweerlieden, die na het middel alarm binnen vijf minuten op de plaats van de brand waren, troffen een felle, uitslaande brand aan en sloegen onmid- Franse keiler Het Britse schip ,Ne\v Calaiid Star' heeft dinsdag de bemanning aan boord geno men van de 35 ton nietende Franse trei- ler .Koroller Armor', welk schip ruim 30 mijl uit de Britse kust ter hoogte van Point Lizard bij stormweer was lekge slagen. Kort voor het Britse schip na een noodoproep bij de Franse treiler ar riveerde, was de bemanning in een rub berboot gegaan. Duils schip zonk Op twintig mijl noordnoordoost Kiel is dinsdagmorgen het Westduitse vrachtschip ,Heinrieh Hausschïldt' ge zonken. Zes drenkelingen zijn opgepikt. Er wordt een man vermist. Schepen in de buurt zoeken naar hem. Gerei Drie Belgische en een Britse sportvaar- der zijn dinsdag door een Britse helicop ter gered van een- rubbervlot waarop zij op zee ronddreven. De dramatische en gevaarlijke redding vond plaats bij het (Zie slot pag. 3 kol. 3) (Van onzo weerkundige medewerker) GPD) Zoals de weerkaart er vandaag op de laatste dag van het jaar bij ligt wijst alles erop dat wij het nieuwe jaar ingaan weggedoken in een dikke winter jas en de gas- en oliekachels op de hoogste stand. Het sterke Scandinavische hoge- drukgebied dat als krachtige mo tor functioneert doet de strenge kou uit Rusland via Duitsland naar het westen uitvloeien. In Moskou vriest het 's nachts bijna 30 graden, in Polen 18 graden, in Berlijn ruim 10 graden en in ons land zal het kwik geleidelijk van 5 tot 6 naar 10 graden onder het vriespunt dalen. Door de nog krachtige oosten wind zal de felle kou ook tot het westelijke kustgebied doordrin gend. Het zal eeu van de koudste jaar wisselingen van de laatste 25 ja-ar worden. Niet alleen nieuw jaarsdag zal in het teken van de ze koudegolf komen te staan, zeer waarschijnlijk ook nog het daaropvolgende weekeinde. {Van onze correspondent) MADRID Generaal Franco heeft eens te meer de speculaties over zijn mogelij ke aftreden de bodem ingeslagen. In zijn traditionele nieuwjaarsboodschap, die gisteravond door de staatsradio en -tele visie werd uitgezonden, liet het Spaanse staatshoofd blijken dat hij absoluut niet van plan is het voorbeeld te volgen van zijn militaire en staatkundige collega De Gaulle. Generaal Franco beëindigde zijn toe spraak van twintig minuten met de vol gende slotzin: .zolang God mij leven schenkt, zal ik aan uw zijde blijven en voor het vaderland werken'. De rest van zijn toespraak was van ge heel onpersoonlijke aard en leek meer op een soort troonrede geschreven om de huidige toestand en de toekomstplannen van dë Spaanse regering te omlijnen. Op de foto Rohan tijdens de uit spraak in zijn kogelvrije kooi. JERUZALEM (REUTER) De Australische schapenscheerder De- nis Michael Rohan is dinsdag door de rechtbank te Jeruzalem ontoe rekeningsvatbaar verklaard wegens zijn brandstichting in de El Ak- sa-moskee in Jeruzalem eerder dit jaar. Volgens de Israëlische wet is een bevel tot opneming in een inrichting voor geesteszieken een vonnis. Rohan kan binnen 45 dagen beroep aantekenen. Op 24 november heeft Rohans verdediger verzocht zijn cliënt onschuldig te verklaren wegens schizofrenie, die uitvoerig door psychiaters was aangetoond. Rohan heeft tijdens het proces bekend de moskeebrand te hebben gesticht om dat God hem daartoe opdracht had gegeven. NA DE KWARTIERMAKERS' (RUWBOUW) NU DE MONTEURS... BORSSELE Kraftwerk Uni on AG, de speciale Siemens- onderneming die zich bezig houdt met de bouw van kern energiecentrales, is in deze laat ste dagen van het jaar bezig een eigen kantoor in te richten aan de zeedijk bij Borssele. Het staat daar in de schaduw van een ruim -30 meter hoge cilinder van beton, het grijze omhulsel van de kerncentrale (450 mega watt) die in opdracht van de NV PZEM nu een half jaar in aanbouw is. De mannen van Bre.dero's Bouw bedrijf Nederland NV zijn op het 25 hectaren grote terrein de kwar tiermakers geweest voor dit pro ject. De heiers, do grondwerkers, de betoncoiistructeurs. In de loop van februari volgend jaar komt de metaalsectie aantreden: de ploeg monteurs voor de stalen bol van het reactorgebouw. Een half ja-ar geleden, toen op het bouwterrein bij Borssele de eerste betonnen paal voor de kerncentrale de grond ingedreven werd, was in Nederlandse industriële kringen nog steeds het rumoer niet verstomd rond om de opdracht aan Siemens voor de bouw vaai deze eerste commercieel opgezette kerncentrale in Nederland. Actueel was toen de vraag of het Siemens zou lukken de .verplichte' 76 procent van de opdracht onder te brengen bij het Nederlandse be drijfsleven. Hoe is de stand van zaken nu, tegen het begin van 1970? Ir R. Brouwer, adjunot-dii'ecteu-r van Siemens Ne derland: ,Er is nu al weer geruime tijd voor de bouw ran deze kerncen trale een samenwerkingsovereen komst tussen de Rijn-Scheldegroep, VMF Stork-Werkspoor, Bredero's Bouwbedrijf en Siemens. We hebben (Zie slot pag. 4 kol. 1 BORSSELE Zo moet de kerncentrale Borssele er over enkele jaren uitzieneen maqueltefoto. Eén van de onvermijdelijke woorden in deze tijd is .paternalisme': in menige be wogen discussie wordt het bij herhaling gebruikt en meestal wordt in dat geval de overheid verweten, dat zij té paternalis tisch zou zijn. Misschien kan men het nog het beste omschrijven met .bevoog ding', een overheidstoezicht waarmee dan tekort zou worden gedaan aan de eigen verantwoordelijkheid van de bur ger. Overigens werd die bevoogding roeger min of meer normaal geacht, _t waren namelijk heel wat mensen, die het vanzelfsprekend vonden, dat de overheid voor haar onderdanen en dat is dan een woord, dat bijna uit de tijd is als een voogd diende op te tre den. In die sfeer zijn destijds heel wat wettelijke maatregelen genomen, waar mee men nu min of meer in de maag zit. Zoals om een voorbeeld te noe- reeks bepalingen uit de bioscoopwet, in het bijzonder die welke de filmkeuring regelen. We hebben over dat onderwerp hier al meermalen geschreven, het i» namelijk voortdurend in discussie, om dat allerlei ontwikkelingen deze keuring Lot een wassen neus hebben gemaakt. In de praktijk komt het herhaaldelijk voor, dat bepaalde films, die in de bio scopen niet voor minderjarigen mogen worden gedraaid, wel via het tv-scherm in de huiskamer verschijnen. De tv ver toont vele films, die niet aan de film keuring behoeven te worden voorgelegd, maar zou men ze in een theater willen draaien, zou dat weer wel nodig zijn. Begin van dit jaar heeft een adviescommissie van de regering de commissie-Witte - geadviseerd om de filmkeuring maar af te schaffen, met dien verstande dat al leen voor jongeren een jeugdkeuring ge handhaafd zou blijven. Geen hemelbe stormend advies, zou men zo zeggen. Men zou dan ook mogen aannemen, dat het zonder meer voor aanvaarding in aanmerking komt. Maar zo simpel gaat dat niet, zo heeft minister Beemink ruim een week geleden aan de kamer uiteengezet: paternalisme valt blijkbaar niet zo makkelijk op te ruimen. De reactie van de gewone burger waa in de kamer aanvankelijk geuit door het kamerlid Kieft. Hij had de bewinds man gevraagd: ,Waar toch in vredes- I naam liggen hier de moeilijkheden?' Naar buiten was namelijk nog niet van definitief vervolg gebleken op het advies van de commissie-Witte in die zin, dat de regering nu ook filmkeuring zou willen afschaffen. De minister som de nu in de tweede kamer al zijn zwa righeden op. Het gaat namelijk niet al leen om afschaffing van de filmkeuring, maar ook om allerlei verwante bepalin gen in andere wetten, bijvoorbeeld ar tikel 221 van de gemeentewet. Dat arti kel draagt aan de burgemeester het toe zicht op over schouwburgen, herbergen, tapperijen en alle voor het publiek open staande gebouwen en samenkomsten, benevens de openbare vermakelijkheden. De burgemeester waakt aldus het tweede lid van de bewuste bepaling .tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertonin gen'. Weliswaar is de controle door de burgemeester op films ingekrompen op grond van artikel 19 van de bioscoop wet, maar toch kan hij de vertoning van een film verbieden als hij verstoring van de openbare orde ducht. Tussen haakjes een fraai voorbeeld: eind 1926 werd in Goes de inmiddels klassiek-geworden film Potemkin van S. M- Eisenstein door de burgemeester verboden, een vorm van .paternalisme', die nu stor men van verontwaardiging zou veroor zaken. Toen werd het geval echter met twee regels in de krant afgedaan, men vond het kennelijk heel normaaL De minister heeft overigens gelijk: als men de filmkeuring wil afschaffen, dient ook bekeken te worden of het toe zicht van de burgemeester op film- en toneelvoorstellingen niet eveneens dient te verdwijnen. In het rapport-Witte wordt echter juist bepleit de burgemees ter het volledige toezicht op filmverto ningen te geven: ,Zo krijgt dit toezicht een plaatselijk accent', aldus de com missie. Een nogal onhoudbare stelling in deze tijd van massacommunicatie en grote mobiliteit. Wanneer een burge meester een bepaalde film zou verbie den stappen immers alle bioscoopbezoe kers uit die plaats op de brommer of in de auto om in een gemeente twintig, dertig kilometer verder de verboden vrucht wél te consumeren. Het besta zou inderdaad zijn dergelijke vormen van preventief toezicht maar af te schaffen: achteraf kan altijd een be roep op de strafrechter worden gedaan, een situatie die voor de drukpers al be staat sinds in 1848 de drukpersvrijheid ln artikel zeven van de grondwet werd gewaarborgd. Het vraagstuk blijkt overigens nog complexer: de minister heeft ook gewezen op artikel 240 van het wetboek van strafrecht, het pomografie-artikeL De vraag dringt zich namelijk op of af schaffing van centrale filmkeuring en van preventief toezicht door burgemees ters niet óók moet leiden tot afschaf fing van de strafbaarstelling van por nografie. Eigenlijk is de vrijheid van meningsuiting in het algemeen in het geding: het is boeiend om het tweede rapport van de grondwetscommissie- Cals-Donner van september jl daarover eens na te lezen, er blijkt namelijk uit, dat deze commissie met dit onderwerp nogal heeft geworsteld. Sommige leden vinden een .zekere mate van preventief overheidstoezicht' op mondelinge me ningsuitingen wel terecht, met name ten aanzien van film en toneel. Andere le den delen die mening helemaal niet. Men ziet: een ogenschijnlijk eenvoudige zaak opheffing van een verouderde filmkeuring blijkt allerlei problemen op te roepen. Problemen, die te maken hebben met snel-veranderende maat schappelijke denkbeelden. Minister Beer- nink zal nu een commissie instellen, die zo snel mogelijk rapport moet uitbren gen over deze totale problematiek. Het (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1X

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1