PARIJS BLIJFT ZWIJGEN Bommetje naar auto van Agnew Overeenstemming over het streven naar één ziekenhuis op Walcheren Vijf kanonneerboten bestemd voor vreedzame doeleinden? Schepen vanochtend in Haifa? Kabinet beraadt zich morgen WEER EXPLOSIE OP SUPERTANKER Vandaag in de krant... Moeilijke tijd Tol PvdA-KVP Crisis Wetboek Een eind en een begin Vijf mensen van Britse Mactra (105.000 ton) gehaald OVERKOEPELEND ORGAAN VAN DRIE BESTUREN .BETHESDA' EN ,SINT-JOSEPH' TIJDELIJK SAMEN 212e Jaargang - no. 305 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 december 1969 I, 7853, «dv 5213). C CHERBOURG CHERBOURG: Een archieffoto van één van de'oorlogsschepen. ISRAËLISCHE REDER: VOOR GEBRUIK BIJ HET WEKEN NAAR OLIE OSLO (AFP) Mila Brener, di- recteur van de Israëlische scheepvaartmaatschappij die zich bezig houdt met het ver voer van citrusvruchten uit Hai fa, heeft maandag tegen een verslaggever van de Noorse te levisie gezegd dat de vijf uit Cherbourg ontsnapte kanon neerboten uitsluitend gebruikt zullen worden voor vreedzame doeleinden. Zij zullen dienst gaan doen als ondersteunings vaartuigen bij het zoeken naar olie voor de Israëlische kust. De Israëlische regering, aldus Brener, is evenals diverse andere regeringen verrast geworden door de gebeurte nissen van de afgelopen dagen. Maar, zo ging Brener verder, om commer ciële redenen is het wenselijk de za ken ,een beetje in het vage' te laten. De Israëlische reder verklaarde dat het moeilijk is op de internationale markt schepen te vinden die voor het zoe ken naar olie zijn uitgerust. Ook ondersteuningsschepen voor dit doel zijn moeilijk te krijgen. Daarom had men besloten een poging te doen om de vijf kanonneerboten te kopen. Men had in dit verband contact opge nomen met de Noorse reder Martin Sicm wegens diens positie in de we reld van de scheepsbouw en het werk van de groep Akker, waar Siem di recteur van is, bij het zoeken naar olie voor de Noorse kust. De maatschappij „Starboat S A' die de vijf kanonneerboten zou hebben ge kocht, is op 5 november in Panama opgericht op uitdrukkelijk verzoek van de Noorse reder Siem. Dit is maandag in Panama onthuld door Gabriël Galindo, die lid is van de Panamese advocatenfirma Arias, Fabrega y Fabrega'. Galindo zei dat de maatschappij .Star- boat S A' maar een kapitaal van 10.000 dollar heeft, verdeeld in aan delen van 100 dollar. De directeuren van de maatschappij zijn de paname- zen Carlos Duiding, Fernando Car- doze en Esteban Beranl die alle drie in dienst zijn van het advocatenkan toor .Arias, Fabrega y Fabrega". De maatschappij .Starboat S A' houdt zich bezig met activiteit op het ge bied van scheepvaart, de tankvaart inbegrepen. Siem is bevoegd in haar naam handelend op te treden en kan dus contracten afsluiten. .Arias, Fa brega y Fabrega' treedt op als haar agent in Panama. IOORD MANILLA: Demonstranten ver hinderen de doorgang van de auto van onder andere de Ame rikaanse vice-president. Agnew, die momenteel de Philippijnen be voeld. PARLJS, ATHENE (GPD, AP) De vijf uit Cherbourg verdwenen kanoneerboten hebben gisteren het oostelijk deel van de Middel landse Zee bereikt. Volgens een welingelichte marinezegsman in Athe ne naderden de boten gisteravond het eiland Kreta en werd verwacht dat zij vanmorgen de haven van Haifa zullen bereiken. De vijf ka nonneerboten worden begeleid door Israëlische marine-eenheden, waaronder een tanker. En terwijl gisteren honderden Israëliërs de berg Carmel bij Haifa beklommen in de hoop de vijf boten te zien aan komen en ook de balkons en daken van de huizen druk waren bezet, bewaarde de regering in Parijs nog altijd een ietwat beschaamd stil zwijgen over het affront, dat Frankrijks diplomatie door deze niet al ledaagse .kidnapping' van oorlogsbodems is aangedaan. BIJ BEZOEK AAN MANILLA Twee studenten gearresteerd MANILLA (RTR) Drie uur na dat maandag de Amerikaanse vi ce-president, Spirow Agnew, op zijn eerste etappe van zijn Aziati sche reis in Manilla was aangeko men, heeft een demonstrant een bommetje gegooid naar de auto waarin hij reed. De politie dacht eerst dat het vuurwerk was, maar het bleek een .pillendoos bommetje', te zijn, dat gemaakt is om t£ ontploffen wanneer het een hard voor- ZUID-Chemie gaat een moeilijke tijd tegemoet. Drs P. A. Neele- son sprak in Sas van Gent over de capaciteit in de kunstmestin dustrie (pagina 2). DE tol op de Haringvlietbrug wordt twee kwartjes goedkoper. De ministers verleenden het be stuur van de brugverbinding toe stemming om het tarief per 1 januari op twee gulden te bren gen (pagina 2). HET DAGELIJKS bestuur van de PvdA heeft laten weten niets te voelen voor enige vorm van beslo ten overleg met het partijbestuur van de KVP (pag. 3). IN DE Westduttse liberale par tij is een ernstige crisis uitgebro ken (pag. 7). OP 1 januari aanstaande wordt een nieuw deel ran het burger lijk wetboek van kracht, (pag. 15). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 7 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4 en 5 Sport: pagina 9 Financieel nieuws: pagina 15 Radio en tv: pagina 13 werp raakt. Twee bommetjes van de zelfde soort knalden voordat Agnew voorbijreed, daarna werden er nog vier gevonden die niet waren ontploft. De Philippijnse politie vindt de bommetjes levensgevaarlijk. Het bommetje dat door een demon strant was geworpen kwam t wee me ter achter de auto van Agnew fe- reclit. Een televisieverslaggever werd door een bomsplinter licht gewond. Arrestaties De Amerikaanse vice-president bleek van het incident niet onder de indruk te zijn. Hij bleef een uur op de Amerikaanse ambassade, waar 300 gasten op een re ceptie kwamen. Daarna keerde hij ter ing naar het presidentiële paleis Ma- lacanang, waa.r hij met zijn echtgeno te de gast is van president Marcos. Twee studenten die van het bonimengooier verdacht worden zijn gearresteerd. Bij zijn aankomst bij de ambassade riepen ongeveer 300 demonstranten ,Ga naar huis Agnew'. Agnew blijft twee dagen op de Philip pijnen. Daarna zal hij Formosa. Thai land, Nepal, Afghanistan. Maleisië, Sin gapore, Indonesië, Australië en Nieuw- Zeeland bezoeken. Mogelijk gaat hij ook naar Zuid-Vietnam. IN ENGELAND 77 DODEN IN HET VERKEER, IN FRANKRIJK 139 LONDEN (AFP) Tijdens de kerst vakantie van vijf dagen in Engeland zijn 77 mensen bij verkeersongelukken omgekomen, lieeft het Britse ministe rie van transport maandag meegedeeld. Vorig jaar duurde de kerstvakantie drie dagen, waarin 52 mensen verongeluk ten. Vooral de strenge wet op liet rij den onder invloed van alcohol in Enge land vam kracht werd, telde men in de vijfdaagse kerstperiode van 1967 98 verkeersdoden. In Frankrijk heeft het verkeer in het lange kerstweekeinde van woensdag avond tot zondagnacht aan 139 men sen het leven gekost. Er vielen 930 gewonden. Groots welkom in Tripoli voor dader aanslag ambassade Israël in Den Haag TRIPOLI (RTR) De Arabische jon gen Ali el Attar Taysir, die op 8 .sep tember een mislukte aanslag pleegde op de Israëlische ambassade in Den Haag, is maandag in Tripoli aangeko men en daar op uitbundige wijze ver welkomd. Na aankomst namen Libische verken ners hem op de schouders. Hij werd ontvangen door de Libische minister van buitenlandse zaken Saleh Poesseir en de voorzitter van de aan het bewind zijnde revolutionaire commando-raad, Moeaimmar Gaddafi. Morgen zal, tijdens haar wekelijkse zit ting, de regering onder voorzitterschap van president Pompidou haar officiële standpunt bepalen. Regeringskringen hebben gisteren al doen weten dat ie dereen die enige verantwoordelijkheid in dit avontuur zou kunnen dragen, zonder aanziens des persoons zal wor den gestraft. Maar andere regerings woordvoerders hebben gisteren in Pa rijs eveneens verklaard dat op de pi cedure waardoor de vijf oorlogsbodei tot petroleumvrachtboten werden om gebouwd in welke hoedanigheid ze ver volgens in het holst van <fe kerstnacht toen alle Fransen zich nog aan him ganzen en kalkoenen te buiten gingen, ue haven van Cherbourg ook hebben verlaten, juridisch of staatsrechtelijk niets viel af te dingen. De voltallige Franse regering had tevoren dan ook inderdaad haar fiat aan de transactie gegeven. De Walcherse ziekenhuis- kwestie is uit het slop. Gisteren is In Vlissingen een overeenkomst getekend, waar bij de besturen van de drie be staande ziekenhuizen zich heb ben verbonden een .overkoe pelend orgaan' te stichten, dat de bouw van één groot ziekenhuis zal nastreven. Dit project kan binnen tien jaar zjjn gerealiseerd. Nog vóór 1 juli aanstaan de zullen de besturen hun belangrijkste bevoegdheden aan dit nieuwe orgaan overdragen. In feite houdt dit principe besluit een fusie in van de drie Wal cherse ziekenhuizen met als gevolg, dat op dit eiland een moderne inrichting kan worden gebouwd, die zal voldoen aan de hoge medisch-technische eisen van deze tijd. Een onverwacht, zelfs wat verbluffend, maar in ieder geval ge lukkig slot van een slepende affaire, waarvan eigenlijk niemand meer veel verwachtte. Een woord van respect in op zijn plaats voor de commissie uit de nationale ziekenhuisraad, die dit resul taat heeft weten te bereiken. Zij heeft niet alleen een zakelijk en kernachtig rapport uitgebracht, zij heeft bovendien partijen bij elkaar weten te brengen. Deze ziekenhuiskwestie is in Vlissin gen begonnen en speelt al meer dan vflf jaar. Reeds in november 1964 gaven de Vlissingse specialisten aan de bestu ren van Bethesda en St-Joseph te ken nen, dat naar hun mening een optimale verzorging van de zieke medemens be ter kon worden bereikt indien beide zie kenhuizen zouden fu seren. Sindsdien zijn de medici druk uit blijven oefenen, zii het echter aanvanke lijk zonder veel re sultaat: begin 1968 werd namelijk dui delijk dat de besturen van Bethesda en St-Joseph toch hun eigen weg gingen, ondanks bemoeiingen, onder meer van de kant van het Vlissingse gemeente bestuur. Weliswaar werd de mogelijk heid tot samengaan nog altijd openge laten, maar in de praktijk zag het er niet naar uit, dat daarvan veel zou ko men. Er is daarover toen veel gezegd en geschreven, we geloven niet dat het nu allemaal weer moet worden opgera keld. In het thans bereikte stadium heeft het geen zin om alsnog verwijten te richten tot het ene of het andere be stuur. Eén opmerking moet ons even wel van het hart: als men achteraf de stukken nog eens doorkijkt, vraagt men zich als buitenstaander toch wel af waarom het toen onmogelijk was te be reiken wat nu bovendien nog in bre der verband wél mogelijk is. Laten we maar zeggen, dat de tijd er toen niet rijp voor was. Vragen Niettemin heeft heel politiek Partjs en de hele Franse pers zich gisteren toch wel een aantal vragen gesteld, waarop de regering de antwoorden moeilijk nog lang zal kunnen blijven vermijden. Grof gesproken heeft de regering, zoals Le Monde gisteravond opmerkte, de keus tussen slechts twee mogelijkheden. Of wel ze is onaannemelijk lichtzinnig en naïef geweest door zich niet minstens te informeren over de kwaliteiten en de antecedenten van de fictieve maat schappij die de vijf kanonneerboten (Zie slot pag. 7 kol. 3) BRAND ZOU ZIJN BEDWONGEN LONDEN (RTR, ANP) Vijf mensen zijn maandag van de Brit se Shell-tanker Mactra gehaald, nadat zicli aan boord een ontplof fing had voorgedaan, die gevolgd werd door een brand. De tanker, 105.000 ton metend, bevond zich bij Mozambique, aan de Afrikaan se oostkust. Volgens een Shell-woordvoerder in Lon den is de brand blijkens berichten van de Mactra bedwongen en ligt de tan ker nog recht. Er bestaat kennelijk geen gevaar dat ze zinkt, aldus de woordvoerder. Twee schepen bevinden zich bij de Mactra, en een daarvan heeft een ge wonde zeeman aam boord genomen en de vrouwen van vier officieren van de tanker. De 37 bemanningsleden zijn al len Britten. De Mactra was in ballast op weg van Le Havre naar de Perzi sche Golf. Contract Smit en Co's Internationale Sleep dienst in Rotterdam heeft een con tract tot berging van de Mactra gesloten. De sleepboot Britania van een Engelse dochtermaatschappij van Smit is naar de Britse tanker on derweg en hoopt daar binnen twee dagen aan te komen. Pas twee weken geleden verging voor de Afrikaanse westkust een andere reu- zentanker van Shell, de gloednieuwe Marpessa. Diit Nederlandse schip van 207.000 brt werd op haar eerste reis van Rotterdam naar de Perzische Golf in ballast ook al door een explosie ge troffen. De tanker, die op 30 septemtx jongstleden door een Japanse werf w< opgeleverd, zonk na een felle brand op 110 mijl noord-noordwest van Da kar. De Mactra is gebouwd door de Howaltswerke m Keil, De explosie heeft zich naar verluidt in de machi nekamer voorgedaan. VLISSINGEN De slepende ziekenhuiskwestie op Walche ren is uit een impasse. Tegen de achtergrond van liet advies, dat de commissie van goede dien sten' van de Nationale Zieken huisraad heeft uitgebracht, heb ben de besturen van het chris telijke ziekenhuis .Bethesda', het r-k ziekenhuis Sint-Joseph' te Vlissingen en van de Middel burgse Godshuizen (Gasthuis) maandagmiddag een protocol van overeenkomst' getekend. Daarin verklaren zij akkoord te gaan met dit advies van de commissie: liet instellen van een overkoe pelend orgaan, waarin de drie zie kenhuizen op Walcheren zijn opge nomen te streven naar een .gemeen schappelijk' ziekenhuis op Wal cheren, niet een capaciteit van on geveer 500 bedden, waarbij de drie besturen willen openhouden of dit aantal bedden moet worden herzien in verband met de structurele wij zigingen en ontwikkelingen op Walcheren en in de regio. Als een gemeenschappelijk ziekenhuis be schouwt de commissie van goede diensten in haar advies een zie kenhuis, .waarin de geestelijke verzorging volledig en op moderne wijze tot haar recht komt'. Voor de liouw bepaalt men de gedach ten op een periode van tien jaar; het realiseren van een interim- oplossing voor de periode, dat nog niet over een gemeenschappelijk ziekenhuis kan worden beschikt. Daarbij wordt in liet protocol van overeenkomst onderschreven, dat moet worden gekozen voor een sa menvoeging ran .Bethesda' en St- Joseph. Wat in het door de besturen aanvaar- niissievoorzitter P. J. vam Meurs (wethouder van Dordrecht) werd be nadrukt: ,Het karakter van een tij delijke situatie zal duidelijk tot ui ting moeten komen in de omvang en opzet zodat het uiteindelijke doel te komen tot één ziekenhuis niet wordt geblokkeerd'. De besturen van de drie Walcherse ziekenhuizen zullen ernaar streven dat het overkoepelend orgaan per 15 januari 1970 kan functioneren en (lat het in ieder geval voor 1 juli 1970 zal zijn geïnstitutioneerd, en alle be voegdheden aan het orgaan zijn over gedragen. Die bevoegdheden zijn met name: alle beslissingen voor de in vesteringen in de afzonderlijke zie kenhuizen; de toelating van (nieuwe) specialisten; het vaststellen van een bouwprogramma en liet zoeken naar een bestemming voor do bestaande ftantltjH ziekenhuizen. De heer Van Meurs; ,Er zal nog heel wat water door de Schelde stromen voor dat ene zieken huis er staat. Maar in die interim- periode neemt het overkoepelend or gaan de beslissingen voor de afzon derlijke ziekenhuizen. Ze worden nu een onderdeel van de totaliteit'. Hij wees erop, dat. de overeenstemming met de besturen nog een punt ran bespreking zal zijn in de .achterban' van de verschillende ziekenhuizen. CONTINUÏTEIT Commissievoorzitter Van Meurs andere commissieleden waren de arts J. A. F. Coebergh en de econoom drs C. H. van Rhijn betoogde, dat men bij het eenstemmige advies is uitgegaan van de grote lijn. Het voornaamste argument om zieken huis van 500 bedden te prefereren boven een opsplitsing in twee of meerdere ziekenhuizen, gaat uit van de waardering van de inzet van de .mensen' bezien tegen de achtergrond van de sociale ontwikkelingen in vel band met de noodzakelijke continuï teit van dienstverlening van het zie- kenhuisbedrijf, aldus het rapport. In dit verband werd gewezen op de ten dens naar een werkweek van 40 uur, welke ontwikkeling ook van invloed is op de inzet van medische man kracht en verpleegkundig en parame disch personeel. Behalve het perso neelsprobleem werden in het rapport het voorkomen van doublures en het beperken van de investeringen ge noemd. Met name de twee basisspecialismen interne geneeskunde en chirurgie die volgens 't rapport ieder 25 pro cent van het totale aantal verpleeg- dagen voor zich opeisen en door een groot aantal spoedgevallen ook om de meeste continuïteit vragen, kun nen niet meer als éénmansbedrijf worden beoefend. Twee specialisten in deze vakken waarborgen die con tinuïteit niet, dat gebeurt wel bij een bezetting met drie a vier specia listen in deze twee basisvakken. El ke specialist hoort te beschikken over 25 tot 30 bedden per specialist mede met de financiën als basis. Dat betekent, dat de interne en chirurgi sche afdeling ieder uit 100 tot 120 bedden behoren te bestaan, zodat de grootte van het ziekenhuis tenmin- CZie slot pag. 4 kol1 De tijd mocht er bestuurlijk toen nog niet rijp voor zijn, medisch-tech- nisch gezien was die tijd allang aan gebroken. In dit opzicht moet men do Walcherse artsen, in het bijzonder de specialisten, nageven, dat zij het er na het voorjaar van 1968 niet bij lieten zit ten. Ze hielden vol, daarmee handelend in de geest van de oude Vlissingse gevel spreuk, die destijds ook burgemeester Van Woelderen hooghield: .Tandem bo na causa triumphat', uiteindelijk over wint tóch de goede zaak. In het voor jaar van 1969 begonnen de artsen op nieuw een actie: de afdeling Walcheren van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst stelde zich ultimatief op. zij deelde namelijk mee, op geen enkele wijze te zullen meewerken aan een nieuw ziekenhuis, dat qua opzet en om vang voor Walcheren in medisch-tech nische zin als ondoelmatig moest wor den beschouwd. De artsen meenden, dat één centraal ziekenhuis op Walcheren ideaal zou zijn, maar dat in ieder geval een samengaan van twee van de drie bestaande inrichtingen nodig was. We kunnen ons voorstellen, dat de houding van de artsen hier en daar nogal grim mig is gekritiseerd, zij gingen immers dwars tegen de opvattingen van althans sommige bestuurderen in. De doktoren hadden niettemin gelijk: zij stelden te recht, dat een ziekenhuis primair een medisch doel dient en terecht ook gin gen zij derhalve van medisch-technische verlangens uit. Zij waren dat aan hun beroep verplicht. Deze medische koppig heid het is als compliment bedoeld is zonder twijfel in het gehele spel van groot belang geweest. Het resultaat dat nu op tafel ligt, is beter dan men begin 1968 ook maar kon hopen: het Middelburgse ziekenhuis is nu immers eveneens tot het .overkoe pelend orgaan' toegetreden. Kennelijk heeft deze instelling niet geaarzeld, toen de Vlissingse affaire een Walcher se zaak werd. zij koos onmiddellijk voor de optimale mogelijkheid. Ook hier kan van een vooruitziende blik en een res pectabele stap worden gesproken. En fin, dankzij al deze factoren zal er nu gelukkig één groot Walchers zie kenhuis komen en daarmee is dan de .ziekenhuiskwestie' tot een goed eind ge komen. Een eind, dat echter tegelijker tijd een heel nieuw begin betekent. Er zullen ongetwijfeld nog allerlei moei lijkheden opduiken, er zal veel tact en overleg vereist zijn om de nieuwe sa menwerkingsvorm tot een goed wer kend team te maken. Gisteren is de bereidheid daartoe gelukkig gebleken en dat geeft alle vertrouwen. Een ver trouwen, dat men nu ook mag vragen van wat wel de .achterban' wordt ge noemd, de groepen namelijk waaruit de besturen voortkomen. Het is te hopen dat deze groepen hetzelfde inzicht en de zelfde voortvarendheid zullen opbren gen als hun besturen thans hebben ge toond. Nu in de overeenkomst uitdrukke lijk is vastgelegd, dat in het nieuwe zie kenhuis de geestelijke verzorging volle dig tot haar recht zal komen, behoeft althans op dit punt geen bezwaar te worden gemaakt. P\e Walcherse ziekenhuiskwestie is uit het slop: een gelukkig eind van een slepende zaak, dat wil tevens zeggen een gelukkig en veelbelovend begin van een nieuwe en dringend-nodige ontwik keling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1